Overdracht commando 18e R.I. Diefstallen met inbraak Amersfoortsch Kunstenaars Gilde Wijnhandel „De Moor" Luitenant-kolonel A. G. C. Gaillard neemt afscheid en luitenant-kolonel A. de Vries neemt het commando over UITREIKING VAN DE MICA-PRIJZEN Bridgedrive ten bate van het A.K.G. EDELSMEEDKUNST' EEN GOED IDEE CRISISHEFFING OP KOFFIE VERVALLEN DE RIJNVAARTACTE 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 3 NOVEMBER 1933 Langestraat 8 - Tel. 129 »ognac vieux f 2.60 p. II Cognac Duranton 3.25 p. fl. STADSNIEUWS Gistermiddag om half drie had in de Adolfkazerne de overdracht plaats van het commando over het 18e regiment infanterie. Luitenant-Kolonel A. G. C. Gaillaird, de scheidende commandant van het 18e regiment infanterie, heeft voor het front van den troep afscheid genomen en het commando overgedra gen aan zijn opvolger luitenant-kolonel A. de Vries, voordien Indeelings Dis trictscommandant Utrecht. Door dat de weersomstandigheden zulks noodzakelijk maakten, had de plechtigheid, in plaats van op het voor terrein, „onder de kap" plaats. Onder deze groote overkapping stonden de of ficieren, onderofficieren, korporaals, manschappen en de stafmuziek van hei 5e R. I. opgesteld, allen met den helm op. En het schaarsche licht, dat de na tuur ons gisteren schonk, was maar juist voldoende om binnen deze som bere muren het idee te geven, dat het nog volop dag was. Maar ongetwijfeld kreeg de plechtigheid hierdoor een stemmiger karakter. Eenige minuten voor half drie komt de vaandelwacht binnen en nadat de hiervoor vereischte ceremoniën zijn verricht, nemen ook zij hun plaats bij den troep in. Dan om half drie komen, zoowel de scheidende commandant, als de nieuwbenoemde de overkapte ruim te binnen. „In orde van inspectie" klinkt het commando van majoor L. K. van Loon, onder wiens leiding het regiment stond en terwijl de muziek een pittige marsch ten gchoore brengt, inspectee- ren beiden het regiment. Vervolgens „in orde van parade"; de geweren worden gepresenteerd, de ban wordt geopend en onder de tonen van het aloude Wilhelmus leest kapi tein-adjudant J. F. B. Weber het Kon. Besluit voor, waarin aan luitenant-ko lonel A. G. C. Gaillaird eervol ontslag wordt verleend en luitenant-kolonel A. de Vries in zijn plaats wordt benoemd. De ban wordt dan weer gesloten. Het vaandel komt voor en luite nant-kolonel Gaillaird merkbaar on der den indruk van dit oogenblik, richtte zich tot de officieren, onder officieren, korporaals en manschap pen. „Na vier jaar het bevel over het lSe regiment infanterie te heb ben gevoerd, zal ik nu het comman do neerleggen en overdragen aan mijn opvolger, luitenant-kolonel A. de Vries. Steeds heb ik mij voor oogen ge houden dat er in een regiment een band moet zijn, een korpsgeest die allen als het ware tezamen houdt. Gelukkig is deze bij het 18e regi ment steeds aanwezig geweest en op verschillende tijdstippen tot ui ting gekomen." Spr. richtte zich toen tot overste de (Vries en terwijl hij hem het vaandel overdroeg, uitte hij den wensch, dat do nieuwe commandant onder dit vaandel met evenveel vreugde zou werken, als hij dit gedaan had. Luitenant-Kolonel A. de Vries sprak allereerst een woord van dank tot den verstrekkenden commandant. „Over ste Gaillaird, het is me oen genoegen en een voorrecht om juist van U dit regiment te mogen overnemen. Sedert een reeks van jaren was ik in de gele genheid Uw eigenschappen te leeren kennen en te waardeeren. Wanneer ik thans het commando aanneem, dank ik U tevens voor de waardeerende woorden waarmee LT mij heeft toege sproken." Vervolgens richtte spr. zich tot de of ficieren, onderofficieren, korporaals en manschappen. „Ik ben er mij van be wust, dat ik in zeer moeilijke omstan digheden het commando over dit regi ment overneem. Alom in Europa heerscht er spanning en er is veel tact voor noodig om den vrede te bewaren. Gij moet niet mij meewerken den naam van het regiment hoog te houden. Ik zal van Uw physiek, doorzettingsver mogen en wilskracht veel vergen. Maar gij Amsterdammers hebt ge zien, hoe een stadgenoote van U op de Olympische Spelen U is voorgegaan door daar Nederland's naam hoog te houden. Met zulk een voorbeeld voor oogen moet het U niet moeilijk zijn voor Vaderland en Koningin Uw plicht te doen. Onze sportlieden hebben allen getoond in het buitenland Holland's naam te kunnen hooghouden. En daar om, wanneer ik in werkelijkheid Uw hulp zal moeten inroepen tegen den vijand, dan hoop ik, neen dan eisch ik, dat gij allen Uw plicht zult doen. Wanneer ik het commando van dit regiment overneem, dan hoop ik dit vaandel met Uw hulp te mogen leiden en beloof ik met alle kracht en alle macht, welke in mij is er naar te zul len streven, evenals mijn voorgangers dit hebben gedaan, dat dit vaandel naar behooren gediend wordt." Spr. ver klaart hiermede de leiding van het regiment te hebben aanvaard. Het vaandel treedt weer in en opnieuw klinkt het Wilhelmus. Forsch klinkt het geluid in deze beperkte ruimte. Tenslotte verzoekt overste dc Vries allen aanwezigen een driewerf hoera uit te brengen op H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard. Na nog hun dank betuigd te hebben aan kapelmeester J. R. van der Glas, verlaten beide commandanten de over kapping. Commando's weerklinken. Het regiment marcheert af naar de kamers. Een nieuw bevelhebber heeft zijn plaats ingenomen. Een jongeman van 20 jaar, hier ter stede woonachtig en van beroep schil der, die zich aan verscheidene diefstal len met inbraak had schuldig gemaakt, werd heden door de rechtbank te Utrecht veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf, met aftrek van preventieve hechtenis, waarvan acht maanden voor waardelijk, met plaatsing in een rijks inrichting. Do eisch luidde veroordee ling tot een jaar gevangenisstraf voor waardelijk met opname in een rijksin richting. In de zaak tegen een 20-jarige dienst bode zonder vaste verblijfplaats, die zich had schuldig gemaakt, aan ver duistering van geld ten nadeele van een dame, bij wie zij in betrekking was werd door de Rechtbank een nader getuigenverhoor gelast. NUTSSPAARRANK Overzicht October Ingelegd in 7247 posten 610.09S.52 Terugbetaald in 6566 posten 643.609.55 Meer terugbet. dan ingelegd 33.511.03 Aantal nieuwe boekjes 372 Aantal afbetaalde boekjes 133 Gespaard in busjes 2.965.82 Het aantal rekeningen bedroeg op 31 October 1936 19.038 met een tegoed van ƒ6.075.916.39. (In het aantal nieuwe boekjes zijn begrepen 27 z.g. babyboekjes, waarop de Spaarbank een eerste inleg van 1. plaatste). DE WAARDE VAN HET VREED- ZAAM HUISGEZIN Maandag 9 November heeft in res taurant „Princess" de derde cursus avond van de Ned. Vereeniging voor Vrouwenbelangen en Gelijk Staatsbur gerschap plaats. Mr. W. J. B. Versfeit spreekt hierbij over: „Wettelijke ver houdingen in het gezin". Men leze de keitjes. KAASMARKT Aangevoerd werden 38 wagens, teza men wegende 9500 Kg. Prijzen van ƒ20 tot ƒ23 per Kg. Handel vlug. Had gisteravond in „De Valk" een prettig en vlot verloop Gisteravond heeft in „De Valk" op eenigszins feestelijke wijze de uitrei king plaats gehad van de Mica-prijzen als belooning voor hen, die met succes aan de wedstrijden deelgenomen had den. De groote zaal was overvol, toen de voorzitter van de F.A.M., de lieer L. A. A. van Hamersveld, allen hartelijk welkom heette en dank bracht voor hun belangstelling voor de Midden standscampagne. Namens dc F.A.M. en de deelnemers wil spreker een ecrc- saluut brengen aan het M.I.C.A.-comité, dat er voor gezorgd heeft, dat de cam pagne voor honderd procent slaagde. Spreker spreekt den wensch uit, dat deze avond als vrucht zal afwerpen: medeleven met middenstandszaken cn middenstandsleven cn tevens een groo- ter omzet op dit gebied. De heer A. H. van Nieuwkerk reikte daarna met een toepasselijk woord de prijzen uit van den bandmeetwedstrijd, étalage-beoordeeling, oplossing mica- puzzle, etc. De uitreiking van de tal rijke, mooie prijzen, die uitgestald lagen op het podium, bracht vele grappige momenten met zich. Immers gebeurcle het nog wel eens, dat een reus van een knaap met kinderschoentjes bedacht werd of een dame of meisje ven-ast werd met het laatste waaraan het vrou welijk geslacht behoefte heeft. Maar in het eerste geval doet de leverancier een oogje dicht en wat het laatste betreft, is er altijd wel een man, zoon of broer te vinden, die graag de juiste oplossing brengt. Dat de stemming in de zaal goed was, is to begrijpen, want dc prijzen waren doorgaans prachtig, zoodat een ieder tevreden huiswaarts ging. Een avond, die een waardig slot vormde van een geslaagdo Middenstandscam pagne. STICHTING „ZIEKENHUIS- VERPLEGING" Overzicht October Verzekerden op 31 October 1936 13203 yerzekerden op 1 October 1936 13051 yooruitgang 152 verzekerden. Gedurende de maand October werden 48 patiënten opgenomen, nl. in de zie kenhuizen te Amersfoort 44, Utrecht 3 en Den Haag 1. R.K. SPAARBANK Overzicht over de maand October. Bedrag der inlagen 9093.16 Bedrag der terugbetalingen 4475.82 Aantal posten van inlage 105 Aantal posten van terugbetalingen 42 Nieuwe boekjes 6 Afbetaalde boekjes 4 VOLKSDANSCURSUS Belangstellenden voor de volksdans- cursus o.l.v. mevr. H. J. Belinfante ver wijzen wij naar de keitjes. DE BETEEKENIS VAN HET LOS LATEN VAN DEN GOUDEN STANDAARD Voor leden van 't Nut, Volksuniver siteit en Mij. van Nijverheid zal drs. C. A. Klaasse Donderdag a.s. in het ge bouw van de Theosofische Vereeniging spreken over het onderwerp „Do bctee- kenis van het loslaten van den gouden standaard". Bel eens op 1700 Kinderstemmen: „Hoera, LOGGEN Wafelen cn Poffertjes!" De voorzitter van het Amersfoortsch Kunstenaars Gilde, de heer Johan Hen driks, schrijft ons: Met bijzondere dankbaarheid hebben wij het voorstel van den Bridgebond afd. Amersfoort ontvangen om a.s, Za terdagavond in hotel „Monopole" een Bridge-drive te organiseeren ten bate van ons steunfonds voor dc beeldende kunstenaars. Dat onze kunstenaars gesteund moe ten worden behoeft niet nader be toogd te worden, het is vooral door de radiorede van onze Prinses algemeen bekend. Dat wij het initiatief van den Bridge bond Amersfoort dan ook ten zeerste waardeeren, hebben vele onzer tot uiting gebracht door hun werk af te staan als prijzen. Een fraaie collectie is reeds aanwe zig, waaronder olieverf schilderijen, teekeningen, etsen, litho's en houtsne den door Bezaan, Cardinaals, Willem van Dam, mej. Faure, Hcllendoorn, Hendriks Le Poole, terwijl nog meer der werk verwacht wordt. Al het werk, dat geëncadreerd is, zal voor velen een schoono herinnering zijn aan een avond \an bridge-ver- maak ten bate van onze noodlijdende kunstenaars. WINTERSPORTAVOND VAN DE N. R. V. De N.R.V. organiseert Maandag 9 No vember in „De Valk" een wintersport avond o.a. met voordrachten van Her mann Steuri, directeur vah de Zwitser- schc Skischool en van don beer Pan man. Men zie verder de keitjes in dit blad. UIT HET R.O.G. ONTVLUCHT Uit het rijksopvoedingsgesticht al hier zijn Zondagmiddag opniéuw vier jongens ontvlucht. „DE PRINCEVLAG" Nieuw historisch studie genomen stuk in De tooneelafdeeling van „De Prince- vlag" heeft, gesteund door het succes met de opvoering van het stuk „De Spion van -den Prins", thans in ver band met het a.s. huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard een histo risch stuk in studie genomen van mr. I. van Schevickhoven (Ivans) getiteld „Zonsopgang". OPSPORING VERZOCHT VAN EEN JEKKER De commissaris van politie verzoekt degene, die Zaterdagavond j.l. ge kocht heeft niét van een winkelier een donker grijze jekker met zwarte pluche-voering, dubbele rij knoopen, twee schuine en rechte zakken, hahe band in den rug met twee knoopen, zich ten spoedigste te willen melden aan zijn bureau, afdeeling recherche. VOETGANGER AANGEREDEN Op het Stationsplein is gisteren een 48-jarig bouwkundige uit Zeist, die te voet overstak, door een luxe auto uit de richting van de B. W. laan aange reden. Do auto reed kalm, dc voetgan ger zou niet voldoende opgelet hebben. Laatstgenoemde is door de auto huis waarts gebracht; hij bekwam geen noemenswaardige kwetsuren. GARNIZOEN De tot majoor-intendant bevorderde kapitein-intendant C. A. J. Kroese, toe gevoegd aan den directeur der centrale magazijnen van militaire kleeding en uitrusting te Amsterdam, is in zijn nieuwen rang hier ter stede overge plaatst en bestemd om te worden toe gevoegd aan den commandant der IVe divisie. Eerste-luitenants D. W. van den Bosch lan het 5e, A. E. Bueno dc Mesquita van het 4e regiment veld artillerie en F. E. Lagerwerff van het korps rijdende artillerie, zijn gedeta cheerd bij de Rijschool te dezer stede, ontaardt. In de Barokstijl is overlading yy In vergelijking met alle andere scheppende en toegepaste kunsten is de edelsmeedikunst wel stiefmoederlijk bedeeld. Er is heel weinig over gepu bliceerd; er zijn weinig menschen, die dezen tak van kunst beoefenen en zoo is dc belangstelling van het publiek langzamerhand aan het verminderen gegaan. Wanneer wij terugzien naar den Gil- dentijd en wel in het bijzonder naar die van Italië, dan is de eerste naam die ons opvalt en die wereldberoemd is ge worden: Bcnvenuto Cellini. Hij is de schutspatroon der edelsmeden en als gezel heeft hij die kunst geleerd bij alle bekwame goud- en zilversmeden, die hij op zijn reizen langs de groote steden aantrof. Na een korter of langer verblijf trok hij dan verder en tenslotte vestigde hij zich als hofjuwelier in Flo rence, waar hij niet alleen de sieraden der dames, maar alles wat verder in edelsmeedkunst uitgevoerd kon worden, besteld kreeg. Wat een verschil in be langstelling voor „edelmetaal". Wij moeten toegeven, het leven is soberder, kleurloozcr bijna geworden, maar toch ook wij gebruiken Knoopen, gespen, clips, broches, enz., om nu nog alleen maar te blijven bij de „sieraden, welke een doel hebben". Juist op dit gebied liggen voor lede ren edelsmid in het bijzonder groote mogelijkheden om de belangstelling voor zijn vak weer wakker te roepen. Iedere tijd heeft zijn eigen eischen. Ge bruikten de Germanen een bronzen klem voor hel haar en een speld om hun beestenvellen stevig bij elkaar 1e houden, een andere cisch, dan juist aan deze practijk te voldoen, werd er niet gesteld. In dien vorm warm ze juist en degelijk. Al naarmate de dieren huiden werden vervangen door meer soepele en sierlijker draoht, werden ook de daarvoor gebruikte sluitingen en gordels verfijnder. De techniek ontwik kelde zich en het voorwerp beantwoord de niet alleen meer aan zijn doel, maar werd langzamerhand met ornament versierd, geheel passend bij den aard van het voorwerp. Er bestond een even wicht in doel cn wezen. Hoe meer de techniek zich ontwikkelt, hoe grooter plaats ingeruimd wordt aan het orna ment, totdat dit tenslotte in overdrijving Van 14 tot 21 November a.s. houdt de afdeeling Bouwkunst en Kunstnijverheid van het Amers foortsch Kunstcnaarsgilde een ten toonstelling van liet werk van haar leden in Toonzaal Sierkunst. In verband hiermede zullen in dit blad een 7-tal artikelen verschij nen, waarin enkele Gildeleden iets zullen vertellen van het kunstajmbachi, hetwelk door hen wordt beoefend. Als vierde van deze reeks vindt U hier een inleiding over Edel smeedkunst. Vervolgens zullen verschijnen artikelen over Potten bakken, Het boek en z'n band en ten slotte een beschouwing over Kunst cn Techniek. van ornament, die aan het eigenlijke doel vreemd is. Natuurlijk volgt hierop de terugslag en men grijpt weer naar ornamenten en motieven uit den bloei tijd. De reactie kan niet uitblijven en van oorspronkelijke kunst is niet meer te spreken. Dit is de tijd, dat men het voorwerp zelf weer moet leeren zien. De vorm moet zoo zuiver mogelijk het doel weergeven en het geheel" moet 'ogisch opgebouwd zijn. Immers moeilijk kun nen wij een bonbondoos slechts dan het mooiste noemen, wanneer daarop een afbeelding van „De Nachtwacht" van Rembrandt is aangebracht. Nemen wij de sieraden van dezen tijd, ze zijn smakeloos en overladen; dit geldt evenzoo voor voorwerpen als kin derbekers, broodscbalen, lepels en der gelijke, \oor welk doel dan ook be stemd. Wat voor verband is er tnssclien een schilderij en een maggiflesohje, dat dan als oud-HoIlandsch in den handel komt? Wij zoeken naar versiering, maar deze kan alleen dan werkelijk waarde heb ben, als door den aard van het mate riaal geen geweld aan het doel van hp: voorwerp en aan de versiering wordt aangedaan. Een logisch doordachte vorm kan nooit aanleiding tot ongezoch te verfraaiingen geven. Dit punt nu is het, dat langzamer hand steeds meer tot het bewustzijn doordringt en dat de belangstelling in het goede en degelijke in al onze ge bruiksvoorwerpen weer zal opleven. Voor de sieraden, die zoo lang op den achtergrond zijn gedrongen (immers practisch gesproken bestond er tus- schen de diamanten en paarlen van den juwelier en de massaproductie van den Grand Bazar niets anders) geldt dit zelfde. De persoonlijke smaak kan nu weer tot zijn recht komen en een een voudig of een gala-toilet elk naar zijn aard vastgespeld en dichtgegespt wor den. En al hoeft niet iedere familie zijn eigen edelsmid te hebben, toch kunnen wij onze byouteriedoos wel eens om draaien en mooie steenen uit leelijke zettingen laten halen, mooi oud tafel zilver weer eens op laten maken, en ons drie keer bedenken voor we een serie celluloid knoopen koopen, die we over een half jaar weer weg doen. Edel smeedkunst en mensch zijn voor den edelsmid niet te scheiden. Ieder tvpe heeft zijn eigen eischen en mogelijkhe den en zoo kan een voorwerp ontstaan, dat alleen „die persoon" staat. Voor ta felzilver en andere gebruiksvoorwerpen geldt hetzelfde. Het zal misschien vreemd klinken, maar voor een messenlegger is het even belangrijk als voor het behang van uw kamer, of het uw genre is. Het geha merde matte zilver is van geheel ande ren aard, dan het strakke glanzende. Een poederdoos met zwarte, geaderde steen eischt een andere afwerking en een andere draagster dan een met maan steen bezette en fijn bewerkte doos. Een sportieve persoonlijkheid draagt andere oorbellen dan een jong meisje. De edelsmeedkunst is oneindig geva rieerd en elk onderdeel is weer een aparte studie waard en eischt weer een andere techniek. Zoowel bet ciseleeren als het e>mailleeren zijn beide als onder deel te gebruiken, maar ondanks dat eischen zij ieder een andere en op zich zeif staande techniek. Dit alles zou door het machinale werk in het vergeetboek geraken. Het machinale werk heeft zijn reden van bestaan zeker, maar het hnnd werk evenzeer. Als maar geen machi naal gedraaide beker, die later niet bo merslag bewerkt is, gelijk gesteld wordt met een uit dc hand bewerkte beker. Het eerste is goedkooper. maar wil iets wezen wat het niet is. Een handgeha- merde beker is uit de vlakke plant op getrokken en later bijgesteld. Hij dankt zijn ontstaan en vorm aan eindeloos vele hamerslagen. En immers hier zijn wij weer bij ons punt vap uitgang: Hebt belangstelling voor de enele smeedkunst. NEL VAN DER CKYS. HONKWERK CHR. BESTURENBOND Vanaf Maandag 9 November is liet honk van den Chr. Besturenbond we derom geopend. De werklooze vrien den worden verwacht in de Stoove- straat in het gebouw van de C.J.Y. BURGERLIJKE STAND 2 November Geboren: Wllhelmina, dochter van Matthijs Bakker cn Hendrika Harde man; Franciscus Marinus Adrian us, zoon van Franciscus Antonius van Gorp en Anna Eulalia Maria Spcrbcr; Ilendrika, dochter \an Marinus Jaco bus ter Hoeven en Clasina Eijkeiboom; Edzo, zoon van Thomas dc Jonge en Adriana Jeannetta Johanna Lammers; Catharina Maria, dochter van Johan nes Willem Klap en Christina W. Krag- ten; Antonins Hcndricus, zoon van Ruthgerus Theodorus Janssen en Ma ria Josephina Francisca Kappers. FRUIT- EN GROENTEN VEILING Druiven 1111, Tomaten 1090, Com- tessc dc Paris 1213, Sterappcl 1621, Groninger Kroon 13IS, Goudreinet 14 19, Lemocnappel 1617, Bellefleur 14 18, Gieser Wildeman 1113, Winlerjan 1114, Beurrc Clairgeau 13—24, Nou veau poitcau 1315, schijvclingcn 1012 Pondsperen 1112, Duchesse d'Angou- lemc 17—18, Legipont 2331, Bramley Seedling 1113. Present van Engeland 1213, Emilc cl'Heyst 1617, Meloenen 910, spinazie 712. lof 710, rapen 1518, Spruiten 711, Bieten *426, Uien 2931, Bloemkool 8386, Groene kool 1530, Roodc kool 1434, Boeren kool 1016, Chin, kool 612, Ge'e kool 2125, Knolselderic 1630, Prei 59, Andijvie 511, Sla 611, Wortelen 25, Radijs 810, Raapsteel 7S, Seklery 7—18, Peterselie 1117 cent. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Oproep aan jeugdiao, werk looze Natuurvrienden Bij Uw fietstochten of wandelingen in de omgeving van onze stad, zal het U opgevallen zijn, dat onze prachtige bosschen, heidevelden, wandelwegen en fietspaden nog steeds de sporen dra gen van het drukke bezoek m de ach ter ons liggende zomermaanden. Overal liggen kranten, boterhammenwikkels, ijsco-bekers, cigarettendoozen en ande re bewijzen van de aanwezigheid van lieden, die van de prachtige natuur een vuilnisbak mcencn te mogen maken. Voor een waar natuurvriend is dit een ergernis, waartegenover hij alleen machteloos staat. Maar eendracht maakt macht en door prettige samen werking kan men bereiken, wat anders een vrome wensch blijft. Ik noodig U hierbij allen uit tot een bespreking aan onderstaand adres en stel mij het volgende voor: Er worden groepjes gevormd van werklooze natuurvrienden, die na ont vangen goedkeuring van de bevoegde instanties, te voet of per fiets er op uit trekken, gewapend met een prik stok en jutezak, oui de natuur om onze stad te ontdoen van alle achtergelaten rommel. Bij voldoende belangstelling zal ik trachten bet geld bij elkaar te krijgen voor de benoodigde gereedschappen. Hiermede wordt het volgende be reikt: a. onze prachtige omgeving wordt weer toonbaar gemaakt cn houdt op een ergernis te zijn voor den natuur vriend; b. van werklooze wordt ge weer een nuttig werker voor de samenleving en toont, dat ge dit werk doet uit liefde voor geregeldcn arbeid, aangezien er geen enkele geldelijke belooning aan verbonden is; c. Uw tijd wordt weer productief ge maakt, ongezonde bezigheden worden vervangen door een gezond verblijf in de vrije natuur cn door dagelijks samenwerken met anderen in boseh en heide doet ge een schat van kennis op. die Uw heele leven zal veranderen: d. ge maakt een begin met datgene, wat de toekomst moet en zal zijn voor de geheele menschheid: ge gaat terug tot de natuur. Mijn plan heeft enkel voordeelen er geen enkel nadeel en mogelijke bezwa ren zullen gezamenlijk overwonnen worden. Wend U mondeling of schriftelijk tot ondergeteekende. waarna spoedig een oproep tot een bespreking volgt. A. VISSER. Cal va nistra at 22. NOGMAALS: DE WINKELWEEK In HET SOESTERKWARTIER Geachte Redactie! Als antwoord op het onderschrift van mijn ingezonden stuk van 26 October ji. diene het volgende: Dat de vereeniging alles beproeft om den verkoop in liet Soesterkwartier te bevorderen is juist. Waarom strekt zich dat echter niet over alle gebied uit? Een muzikant is wel geen winkel, maar toch kan hij zijn talent even goed ver- koopen als een winkelier, temeer wan neer hij bewoner van het kwartier is Het muzikale gedeelte van den feest avond was zeker in orde geweest wan neer men krachten uit hel Soesterkwar tier genomen had; misschien nog wel beter dan nu het geval was. Het Be stuur had haar eens genomen besluit moeten handhaven en heeft een groo'e fout gemaakt door dit niet te doen Beleefd dankend voor de plaatsing. J. C. RECTOR. Aucubastraat 5. (Van Redact iewege bekort). Mijnheer Rector! Wij gaan op het geschrijf van U niet verder in. Uw geheele betoog is eigen belang. Bestuur Winkeliersvereniging „HET SOESTERKWARTIER". (Discussie gesloten. Red.) AMERSFOORT 4 November. Hoogeweg 178. Verkoo- ping boerderij-inventaris, have en vee. 10 uur v.m. EEMNES 3 Nov. Café 't Zwaantje ad. Wakke- rendijk. Verkooping boerenhofstede „Het Hof". 8 uur n.m. BAARN 11 November. Kasteel van Antwerpen a.d. Laanstraat. Verkooping van een woonhuis a.d. Nic. Beetslaan 30. 8 uur n.m. SOEST 26 November. Hotel „Dc Gouden Ploeg." Verkooping van tien huizen. 8 uur n.m. 's-GRAVÈNHAGE. 2 November De crisisheffing op koffie, welke op 6 October j.l. reeds was terugge bracht tot 6 ct. per K.G., zijnde de helft der oorspronkelijke heffing, is met ingang van Dinsdag 3 Novenr her geheel vervallen. Tengevolge van dezen maatregel zal een prijs- verhooging van het artikel, welke andere wellicht noodzakelijk zou zijn. voorshands achterwege kunnen blijven. 's-GRAVENHAGE, 2 Nov. De schipper J. V., had terecht gestaan voor den kantonrechter te Somrnelsdijk, ter zake, dat hij aldaar in de haven een hoeveel heid uien in lading heeft genomen voor vervoer naar Rotterdam, terwijl dit niet geschiedde door tusschcnkomst van een bevrachtingscommissie. De kantonrechter verklaarde, het ten laste gelegde bewezen, maar niet straf baar en ontsloeg den verdachte van rechtsvervolging, omdat naar zijn mee ning de wet op do evenredige vracht- verdeeling geen toepassing vindt op do Rijnvaart en volgens de te Mannhcini gesloten herziene actie omtrent de Rijn vaart het Haringvliet met de haven van Somrnelsdijk onder de daarin genoemde wateren behoort. De ambtenaar van het O. M. stelde van dit vonnis cassatie in. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Wijnveldt, nam heden in deze zaak conclusie. Spr. merkte op, dat in de schriftuur van den ambtenaar O. M. dc gronden ontbreken, waarop naar zijn oordeel cassatie moet volgen. Mr. Wijnveldt meende daarom niet nader te moeten ingaan op de voor de binnenscheep vaart belangrijke vragen, welke deze uitspraak doen rijzen. Thans conclu deerde spreker tot niet ontvankelijk verklaring. Dc Ilooge Raad zal arrest wijzen op 30 November. 3 PCT. NEDERLANDSCHE STAATSLEENING 1936 Zooals in onze advertentie-kolommen reeds is bekend gemaakt, zal worden overgegaan tot de uitgifte van een 3 pCt. Ncdcrlandsehe Staatsleening ten bedrage van 100.000.000.— tegen een koers van uitgifte van 95% pC.t De leening, welke is vrijgesteld van couponbelasting. heeft een looptijd van ten hoogste 20 jaren. Te beginnen met het jaar 1937. wordt elk jaar op 1 De cember. een aantal schuldbewijzen, bij loting aangewezen, a pari afgelost. Hiervoor wordt bestemd een bedrag van 5 pCt. van het nominale bedrag der leening. Versterkte en algeheele aflossing kan te allen tijde plaats hebben. Van het bedrag ad f 100000.000,— is reeds f 50.000.000.geplaatst. De inschrijving kan geschieden tot op Dinsdag 10 November 1936 van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur, bij de in de advertentie vermelde Bankinstellingen en bij het Agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam. De betaling zal moeten geschieden op Dinsdag 1 December 1936, tegen in ontvangstneniing van recepissen. ONBEVOEGD SCHOOLHOOFD 's-GRAVENHAGE. 2 November. De Hooge Raad wees heden arrest in de zaak van mej. T. te Arnhem, die is op getreden als hoofd ecner school, zonder daartoe bevoegd te zijn. Bovendien heeft zij op haar school onderwijs gegeven aan kinderen, beneden den in de wet gestel den minimum-leeftijd. Voor deze beide feiten stond zij terecht voor den kan tonrechter en de rechtbank te Arnhem, die beiden het eerste feit strafbaar acht ten. en het tweede niet. Van 't vonnis der rechtbank zijn zoo wel de verdachte als de Officier van Justitie in cassatie gekomen. De Hooge Raad heeft heden beide b* roepen verworpen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5