TOONTJE VAN TEUTEN DE MILLIONNAIR EEN RUMOERIGE AVOND IN BREDA Fa. L. VAN ACHTERBERGH KOESTEEG 5 AUTOBUSDIENST MET TAXI'S? DEN HAAG GAAT CONVERTEEREN DE VEILIGE WEG 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 3 NOVEMBER 1936 Mislukte verbroederings* plannen van N.S.B.=ers en Vlaamsche nationalisten Wij lezen in de N.R.Cb: De Zaterdagavond is te Breda vrij rumoerig verloopen tengevolge van een N.S.B.-vergadering in de concertzaal Thalia, waar het woord werd gevoerd door de heeren Nye en van Geelkerken Deze vergadering zou aanvankelijk te Boosendaal worden gehouden en een openbaar karakter dragen. Vrijdag avond echter werd te Roosendaal de voor den volgenden avond gehuurde zaal geweigerd, waarna de N.S.B.-lei- ding telefonisch te Breda de concertzaal Thalia huurde voor een besloten verga dering. Zooals te doen gebruikelijk is. gaf de exploitant van de concertzaal van deze vergadering kennis aan de politie, welke daartegen geen bezwaar maakte, Echter ontving de-commissaris van politie, de heer B A H. Myjer. on geveer een uur voor den aanvang der vergadering bericht, dat deze zou wor den bezocht door een groot aantal leden van het Vlaamsch Nationaal Verbond uit Antwerpen en Brussel, weshalve de normale politiebewaking voor politieke vergaderingen extra werd versterkt. Tegen acht uur verschenen twee luxe auto's uit Antwerpen met een tiental personen, voorzien van het insigne van het V.N.V. Onder hen bevonden zich de bekende agitatoren dr. August Borms en Ward Hermans. Krachtens het ver bod voor vreomdelingen om in Neder land politieke agitatie te voeren werd aan deze Belgen de toegang tot de zaal geweigerd, terwijl verder alleen aan hen, die zich konden legitimeeren als Nederlanders, toegang werd verleend. Uit hot feit. dat do vergadering, die 'tegen acht uur was aangekondigd, te half negen nog geen aanvang had ge nomen, werd geconcludeerd dat nog meer buitenlanders op komst waren cn inderdaad kwamen tegen negen uur voor de concertzaal vier Belgische auto bussen met ruim honderd Vlaam«ch nationalisten uit Brussel, welke te Breda een verbroederingssamenkomst met de N.S.B. zouden houden. De poli tie belette hun echter het uitstappen. Alleen aan de in België woonachtige Nederlanders werd toegestaan de ver gadering te bezoeken, terwijl de Belgen onder politie-geleide naar de Groote markt werden gedirigeerd. Hier stapte de Belgen die onder leiding stonden van een zekeren heer Pont van Vallen- kenborgh, uit en begaven zich naar restaurant de Beurs, waar men trachtte «ie bovenzaal te huren voor een z.g. ge zellige bijeenkomst. Deze zaal werd echter geweigerd, waarna men zich een plaatsje zocht in het café. Toen omstreeks elf uur de vergade ring afgeloopen was, begaven verschil lende N.S.B.-leiders. onder wie de heer van Geelkerken en het Noord-Holland- 6che Statenlid van Kempen zich naar de Beurs met de bedoeling daar de Vla mingen toe te spreken. De politie had echter uitgebreide maatregelen geno men en had in do Beurs een groote politiemacht bijeengetrokken. Van de «voorgenomen „tafelredevoeringen" van de heeren van Geelkerken, dr. Bomis en Ward Hermans kon derhalve niets komen. Men besloot toen een vergade ring te beleggen in de Antwerpsche voorstad Merxem, waar de heer van Kempen het woord zou voeren. De poli tie ging hierop over tot ontruiming van de zaal, aan welk bevel de Belgen met houzee-geroep en onder het zingen van het Wilhelmus en de Vlaamsche Leeuw voldeden. Op de Groote Markt had zich inmid dels een groote menigte verzameld, die do N.S.B.-ers en Vlaamsch-nationalis- ten uitjouwde. De politie gelastten de Belgen zich in de autobussen te bega ven, waarna deze onder geleide naar de grens werden gedirigeerd. DE SPORTVLIEGERS HEYMANS EN SLUYTER TE CALCUTTA CALCUTTA, 2 Nov. De Nederlandsche sportvliegers Heymans en Sluyter zijn vandaag om 16.55 uur pl. t. te Calcutta aangekomen. Zij waren om 6.37 uur te Jodphoer op gestegen. Er werden twee tusschenlan- dingen gemaakt, n.l. te Shansi en Gaya, vanwaar resp. om. 10.02 uur en 14.20 uur werd vertrokken. De vliegers blijven een dag te Cal cutta en zullen daarna den tocht ver bolgen. Twaalf verdachten staan terecht AMSTERDAM, 2 Nov. Niet minder dan twaalf personen namen vandaag in de verdachtenbank plaats om zich voor de buitengewone kamer der rechtbank in hooger beroep te verantwoorden we gens overtreding van de wet op de openbare middelen van vervoer. Het twaalftal zou samen en in ver- eeniging een autobusdienst met taxi's hebben onderhouden tusschen Amster dam en Arnhem v.v. Tegen betaling van 1.— kon het publiek bij verschil lende sigarenwinkeliers en bij een ga ragehouder kaartjes krijgen voor een enkele reis naar Arnhem. Een aantal chauffeurs werden dan door de „reis- burcaux" opgebeld met do mededceling, dat er klanten waren voor Arnhem. De kantonrechter had drie „reisbu- reau"-houders tot een geldboete van 150.— veroordeeld en de andere ver dachten ieder tot 50.boete. Een chauffeur werd vrijgesproken. De officier van justitie was van mee ning, dat hier inderdaad de wet was overtreden. Er werd een geregelde dienst onderhouden in samenwerking tusschen de verdachten. Immers de winkeliers maakten reclame, gaven in lichtingen en verkochten kaartjes, de chauffeurs voerden de noodige ritten uit. Het O.M. was van meening, dat alle verdachten schuldig dienden te worden verklaard, echter zonder oplegging van straf. Do verdediger mr. A. Sabe 1 sonont- kende, dat tusschen de verdachten of tusschen twee of meer van hen eenige overeenkomst of afspraak tot het „in werking brengen of althans houden van een autobusdienst" zooals in de ten lastelegging is gesteld, bestond. Wan neer de reisbureauhouders gegadigden hadden voor een reis naar Arnhem, lie ten zij hij den garagehouder van N. vragen of hij een chauffeur wist, die naar Arnhem kon rijden: de garagehou der stuurde dan een van zijn cliënten chauffeurs een boodschap. Ook van een goregelden dienst was hier geen sprake. De taxi's kunnen niet met autobussen worden gelijk gestold. Zij zijn in dit geval naar pl.'s meening geen openbare middelen van vervoer. Pl. drong aan op vrijspraak, sub9. vroeg hij ontslag van rechtsvervolging. Vonnis 16 Nov. 's-GRAVENHAGE, 2 Nov. Ter con verteering van de 4*/a leening 1927 ten laste der gemeente 's-Gravenhage, zal, op Vrijdag 6 November, de inschrij ving worden opengesteld op een nieu we. 30-jarige 3V« leening ten bedrage van 9.940.000.tegen een koers van uitgifte van 98l/« Blijkens het prospectus, is de gemid- deldo looptijd der leening op ongeveer 13 jaar te stellen. De leening zal worden uitgegeven door do Nederlandsche Handel Maat schappij, de Twentsche Bank, Lipp* mann Rosenthal, Incassobank, Nederl.- Indische Handelsbank, Heldring ,en Pierson, Pierson en Co., Mendelssohn en Co., te Amsterdam, R. Mees en Zonen, en Dudok van Heel en Co. A.N.W.B. verkeersfilro in 70 plaatsen Zullen onze nieuwe verkeoinje- gels nu eens eindelijk verbetering brengen in het nog steeds schrikba rend hooge aantal verkeersonge vallen? Dezo vraag zal wel bij iederen weggebruiker en dus vrij wel bij iederen Nederlander gere zen zijn, toen hij kennis nam van het feit, dat de bestaande verkcers- voorschriften in verschillende op zichten belangrijke wijziging heb ben ondergaan. De Koninkl. Nederl. Toeristenbond A. N. W. B. heeft in de vele jaren van zijn bestaan zijn volle aandacht ge schonken aan het vraagstuk van de veiligheid van het verkeer, in do eer ste plaats door het plaatsen van tal van waarschuwingsborden, door acties tot verbetering van voor het verkeer gevaarlijko punten, zooals het oprui men van verkeersbelemmeringen, het verbeteren van gevaarlijke bochten en dergelijke werkzaamheden meer. Niet geringe aandacht besteedde de A. N. W. B. ook aan de opvoeding van de weggebruikers, door het verspreiden van de kennis der verkeersregels, die ieder moot kennen. In tal van brochures werden die ver keersregels, op overzichtelijke wijze sa mengevat, in duizenden exemplaren verspreid. Herhaalde malen heeft de Bond aangedrongen op het invoeren van verkeersonderwijs op de lagere scholen cn daaraan ook practisch mede gewerkt, door het beschikbaar stellen van de noodige leermiddelen. Nu meer dan ooit de kans bestaat, dat de verkeersregels, door do ingrij pende veranderingen welke ze hebben ondergaan, in den eersten tijd met voe ten zullen worden getreden, heeft do A. N. W. B. gemeend, de kennis van do voorschriften van den weg en het juis te gebruik van de regels voor den weg zoo krachtig mogelijk te moeten be vorderen. Gedurende den aanstaanden winter zal de A. N. W. B. daartoe in een 70- tal gemeenten propaganda-avonden or- ganiseeren, waar een film over de ver keersveiligheid, getiteld: „Do Veiligo Weg", vertoond zal worden. Aan de vertooning van deze geluidsfilm zal een lezing over het werk van den A. N. W. B. vooraf gaan, die in bijzondei' de bevordering van do veiligheid van het verkeer naar voren zal brengen. Een tentoonstelling van het Bonds- werk, tegelijkertijd te houden, zal dit belangrijk onderdeel van den arbeid van den A N. W. B. nog eens extra be lichten. HET WEER IN OCTOBER Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de ochtend-temperatuur een halve graad boneden normaal. In de eerste décade was de temperatuur 4 graden beneden, in de tweede en derde décade respectievelijk een halve en twee gra den boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 6den en den 31sten, respectieve lijk 7 graden beneden en 434 gr. boven normaal. De gemiddelde maximum-tem peratuur was 1H gr. beneden normaal, het gemiddelde minimum ongeveer nor maal. Het aantal dagen met een minimum temperatuur beneden het vriespunt be droeg te Do Bilt 6 tegen 3 normaal. Deze vorstdagen kwamen alle in do eerste helft der maand voor. De neer slag varieerde tusschen 10 pet. boven en 20 pet. beneden normaal, behalve in Groningen en Zuid-Limburg, waar on geveer 20 pet. meer dan de normaio hoeveelheid viel. Te De Bilt werden 117 uren zonne schijn waargenomen, tegen 103 nor maal. DE INBRAAK IN DE VILLA VAN H.M. DE KONINGIN AMSTERDAM, 2 Nov. Op verzoek van de marechausse te Apeldoorn is hier hedenmorgen door de centrale re cherche een jonge man aangehouden, die verdacht wordt een der daders te zijn van den inbraak in de villa van H.M. de Koningin te Apeldoorn. Do man is naar Apeldoorn op transport gesteld. 37. Eindelijk was de leeuw zoo dik, dat hij geen boe meer zeggen kon. Nu was het een klein kunstje om een agent te roepen die den leeuw mee kon nemen naar het politiebu reau. De agent probeerde den leeuw mee te lokken met nog drie saucijsjes die waren overgebleven. Deze gaven den ouw echter den genadeslag. 38. Want nauwelijks had de gulzige leeuw dezo drie worstjes op of hij stortte dood neer. Het beest was door het vele vreten zoo dik geworden dat hij meer op een koe dan op een leeuw geleek en toen er dan ook een meneer \an den keuringsdionst kwam beschouwde dezo het vlcesch vooi de consumptie geschikt. EERSTE KAMER 's-GRAVENHAGE, 2 Nov. De voorzit ter is voornemens zijn voorstel aan de centrale afdeeling betreffende het op Donderdag 5 November a.s. te houden afdeelingsonderzoek aan te vullen met het wetsontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst nopens het goederen verkeer tusschen Ncderlandsch-Indië en Duitschland, alsmede van het tweede verdrag tot wijziging van het Nedcr- landsch-Duitsche douane- en credietver- drag van 26 November 1925, beide op 6 Juni 1935 te Berlijn tusschen Nederland en Duitschland gesloten. DE NACHTEGAAL NAAR INDIË AMSTERDAM, 2 Nov. Woensdagmor gen 4 November a.s. zal het K.L.M.- vliegtuig Nachtegaal van Amsteidain naar Batavia vertrekken. De bemanning van hot toestel bestaat uit de heeren E. van Dijk (gezagvoer der), F. Peetoom (2de bestuurder), Th. J. Hoogeveen (werktuigkundige) en. P. J. Oolgaard (radiotelegrafist). De post voor dit vliegtuig moet uiter lijk morgen, Dinsdagavond te Amster dam zijn. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd aan de Rijksuniversiteit te Leiden voor voorbereidend Kerkelijk Examen: de heer J. A. v. d. Meiden, Den Haag. Grand Théfilre, Van Vrijdag 30 October tot en met Woensdag 4 No- verber vertooning van de film: „Chi- neesch Goud". Voorstellingen: Zondag vanaf 1.45. 4, 6.15 en 8.30 uur. Andere avonden vanaf 8.15 uur één voor stelling. Woensdag en Zaterdag matlnéo, 2% uur. City-Theater. Vanaf 30 October vertooning van de films „Merijntjo Gijzen's Jeugd" en „Lente in Parijs". Zondag doorloopend 1.45, 4.—, 6.15 en 8.30 uur. Zaterdag 2.30 uur, 6.15 en 8.30 uur. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Woensdag vanaf 2.30 uur matinée. Cinema Amicitia. Van Zondag 1 tot en met Dinsdag 3 November vertooning van de films „Het ge heim van Edwin Drood" en „One night of love". Voorstellingen: Zondag 2.30. 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur am. Museum Fléhlte. WestslngeL (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereenlglng. Re- gentesselaan. Iederen dag van 0—8 uur. R-K. Leeszaal, Nleuwstraat 21 Openbare leeszaal met Jengdlees- zaal en Bibliotheek, Muurhulzen 9. 31 October tot en met 13 Novem ber. Sierkunst. Tentoonstelling van aquarellen, teekeningen en grafi sche kunst door den oud-Amers- foorter D. Harting en litho's door Jan Wittenberg. 3 November. Volksgebouw. Inst. voor arbeidersontwikkelings. Drs. Klecrckoper spreekt over „Devalua tie".. 8 uur nam. 3 November. Remonstr. kerk. Wijdingsavond o.l.v. dr. R. Miede- ma. Medewerking verleenen de heeren E. Miedema en G. v. d. Burg. Onderwerp: „Allerzielen." 8 uur n.m. 3 November. Do Valk. Psychome trische séance W. Benedict. 8.30 u. 4 November. Theosofischo Loge. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmo- nia." Propaganda-avond. 8 uur n.m. 4 November. Theosofische Loge. Ned. Natuurhist. Ver. Filmvertoo- ning met toelichting door den heer P. van Sijn over het natuurreser vaat. „De Beer". 8 uur n.m. 4 November. Amicitia. Aero Ver- eeniging Amersfoort. Lezing met lichtbeelden over het zweefvliegen. 8 uur. 5 Nov. Amicitia, Amersf. Kunst kring. Voordrachtavond Nel Oost hout. 8 uur n.m. 5 November. Grand Thé&tre. Kunstkring „Het Schouwspel." Op voering van „Pomarius." 8.15 uur n.m. 5 November. Theosof Loge. 't Nut. Voordracht van Drs. C. A. Klaasse over: „De beteekenis van het los laten van den gouden standaard." 8 uur n.m. 6 November. Eben Haëzer. Soli Deo Gloria. Zendingsavond. 8 uur n.m. 6 November. Amicititia. Kon. Ver. „Oo9t en West." Causerie door echt paar Vrijburg met lichtbeelden over „Holland en Indië dichter bij el kaar." 8.15 uur n.m. 7 November. Monopole. Bridge drive t.b.v. Amersf. Kunstenaars gilde. 8.15 uur n.m. 7 November. Do Valk. Korfbalver. Amersfoort. Receptie t.g.v. het 20- jarig bestaan. 3—4.30 uur. 9 November. Rest. Princess. Ned. Ver. voor Vrouwenbelangen en Ge lijk Staatsburgerschap. Mr. W. J. B. Versfeit over: „Wettelijke ver houding in het gezin." 11 November. Luthcrscho Kerk. Alg. Ned. Vrouwen Vredebond en „Kerk en Vrede." Herdenking slui ting wapenstilstand. Spreekster mevr. F. M. .T. de Boer van Iterson te Laren. 8.15 uur n.m. 14 t.m. 29 November. De Poth. Amersf. Kunstenaars Gilde. Na- jaarstcntoonstelling van beeldende kunst. Dagelijks 104.30 uur. BAARN 4 t.m. 26 November. Baarnsch Lyceum. Tentoonstelling aquarel len en houtsneden van wijlen den Zwitserschen schilder Ph. Bau- knecht. Dag. 10—4 en Zondags 1.30—4 uur. „Och, waren alle menscken wlja.. (Dat la heelemaat «let noodlg, «U re echter het atuuc ma er 'e kleta beetje beter wilden opletten, éam konden we el héél tevreden rljn^ FEUILLETON 33. „Goedenavond, mijnheer Aron," zei een rustige spottende stem. „Welkom in Romanovsk. Wij hebben u ree<i9 eenigen tijd verwacht, evenals uw vriend daar." In het schijnsel van de lantaarns zag Simon het groote, roode hoofd en hel witte gemeene gezicht van Commissa ris Leshkin HOOFDSTUK XVI Het donkere kasteel Leshkin gaf in het Russisch een be vel. Simon en de hertog werden bij den arm genomen en uit de kamer geleid. Zij staken een groote hall over en de voetstappen weerklonken door het lee ge hui6. Er wa9 geen dak meer te be speuren en wanneer men naar boven keek zag men den hemel die met ster ren bezaaid was. In het zwakke licet daarvan konden zij de gebroken leuning van een groote trap zien die leidde naar niets. In den verst verwijder den hock van de hall bevond zich een gang waar het volkomen donker was Aan het einde van die gang was een kleine kamer. Twee lantaarns werden aangestoken en bij het schijnsel daarvan zagen zij dat het kamertje gemeubileerd was met een tafel die in alle haast'in el kaar getimmerd was en met eenige zeepkisten. Leshkin ging aan het hoofd van de tafel zitten en gaf een tweede kort bevel. De wachters fouilleerden de gevangenen maar het eenige wapen dat zij vonden was een lange, dunne dolk waarmee de Reichleau te Sverd lovsk den spion gedood had. Leshkin zei nog iets tegen de bewakers, waarop zij de kamer verlieten, met uitzonde ring van een reusachtigen Mongool die achter de gevangenen tegen een muur leunde. Simon zag in het licht van do lantaarns een glimp van zijn gezicht. Hij had de domme, beestach tige gelaatsuitdrukking van een idioot door zijn hazenlip zag men zijn gele, afgebrokKelde tanden. Do com missaris legde zijn pistool op de tafel voor hem, zijn kleine roodomrande oogen richtten zich op do twee gevan genen. Hij glimlachte boosaardig ter wijl bij zich tot Simon wendde. „Wij hebben elkaar in Londen ge zien, in Moskou en nu ontmoeten wij elkander in a Romanovsk. Nietwaar, mijnheer Aron?" Simon knikte. „Ik ben zeer verheugd u in Roma novsk te kunnen begroeten, mijnheer Aron Ik krijg nu de gelegenheid mij eens op mijn manier met u te onder houden. Ik heb daar al g-eruimen tijd naar verlangd." Er lag een wereld van onaangename bedoelingen in Leshkin's stem. „Dat is inderdaad buitengewoon vriendelijk van u," zei Simon achter dochtig. Leshkin ging met zijn vingernagels door zijn korte, roode baard, wat een schrapend geluid veroorzaakte. „Tot uw dienst," zei hij met spottende be leefdheid. „Ik ben uw speciale schul denaar voor de wijze waarop u Valeria Petrovna gezelschap hebt gehouden toen u in Moskou was. Mijn 6chuld zal op een ware, Russische manier aan u betaald worden." „Ik heb gedacht dat Rusland sinds de revolutie ermee opgehouden had zijn schulden te betalen," antwoordde Simon. „Zwijg," snauwde de commissaris, plotseling grof. „Nu jij," en hij wendde zich tot den hertog. „Jij noemt jezelf Richwater. nietwaar?" „Ja zeker", 6temde de hertog toe. „Die naam staat ook in mijn paspoort" „Dat paspoort liegt. Je bent in Lon den en in Curzon6treet of in d-e Mau- soloum Club b.v. niet onder dien naam bekend." De hertog glimlachte. „U schijnt heel goed ingelicht te zijn. Ik gebruik niot altijd mijn titel, en wanneer ik van tijd tot tijd mijn naam wensch te ver talen, is dat mijn zaak. Waarschijnliik zult u dus ook wiel weten dat ik de hertog de Reichleau ben?" „Een bourgeois," spotte Leshkin. Do hertog trok zijn grijze wenkbrau wen op en zijn glimlach stierf op zijn gezicht. „Een bourgeois? Inderdaad, u zijt werkelijk bekoorlijk, mijnheer de commissaris. Mijn vrienden en mijn vijanden hebben mij vele malen een naam gegeven, maar nog nooit tevoren ben ik een bourgeois genoemd." „Je bent een erfvijand van de arbei ders, dat is geno?g," zei Leshkin ter wijl hij een cigaret aanstak en achter over leunde. Hij keek hen eenige oogen- hlikken stilzwijgend aan. Toen zei hij plotseling: „Wat heb jullie met je vriend den Amerikaan gedaan? Waarom is hij niet bij jullie?" Simon en de hertog keken beide ont steld. „Kom, kom, doe nu niet alsof jullie niet weten wie ik bedoel." De Rus sische stem was rustig en koud. „Jullie hebt inlichtingen over dezen man ingp- wonnen. Ikzelf heb de gevraagde in lichting aan Valeria Petrovna ver- srrekt, namelijk dat hij in de gevange nis van Tobolsk zat. Hij is eerst giste ren ontsnapt en in een slee, met jullie. Waar is hij?" „Wel, dat zal ik u vertellen," zei Si mon langzaam. Hij had intusschen be dacht dat, wanneer de commissaris hun bewegingen zoo goed had nage gaan zij er geen goed aan zouden doen, alle kennis omtrent Rex's verblijf plaats te ontkennen. „Van Rvn wilde met den trein teruggaan en wij gingen verder naar het Noorden. Zoodoende zijn wij van elkaar gescheiden en dat is de reden waarom hij niet hier is." „Wanneer was dat?" „Vanmorgen heel vroeg, nadat wij onze slee verloren hadden, begrijpt u." „Verloren," spotte Leshkin, „die is goed. En je zegt dat je vriend de Ame rikaan, nadat bij zesduizend mijlen had afgelegd om een uurtje in Romanovsk te zijn, toen besloot om weg te gaan? Op slechts twaalf kilometer afstand van zijn bestemming?" „Wanneer het niet zoo geweest was, was hij zeker bij ons geweest," weerde Simon af. „Zoo dan heeft hij zeker het ge heim aan jou toevertrouwd, nietwaar?" „Geheim? Welk geheim?" vroeg Si mon verbaasd. „Mr. Aron ik moet om u lachen.". Leshkin leunde achterover en sloeg met zijn vlakke hand op zijn maag. Maar hij lachte niet van harte. „Vertel mij eens, denk je dat ik gek ben?" „O, neen," verzekerde Simon hem met een ernstig gezicht „Dat zou ik niot kunnen." „Lijkt het je niet een beetje vreemd dat ik hier alleen op jou zit te wach ten?" „Nog nooit in mijn leven ben ik zoo verrast geweest." Leshkin knikte. „Ik heb je bewegin gen gevolgd sinds je Moskou hebt ver laten, mr. Aron. En wel met heel veel Interesse. Gisterenavond kreeg ik be richt dat van Ryn uit de gevangenis te Tobolsk was ontsnapt, dat jullie in Tu- rinsk een slede gestolen hadden, wist ik reeds, en het leek mij niet onmogelijk dat jullie vanavond hier zouden zijn. Ik verliet Moskou per vliegtuig en juist op tijd om jullie te ontmoeten zoo zit de zaak. Kom nu, je kent het ge heim, laat ons geen tijd verspillen." „Ik weet niet wat u bedoelt," zei Si mon terwijl hij zijn hoofd schudde. „Luister." De commissaris leunde voorover op de tafel en sloeg er op met zijn dikke, witte wijsvinger. „De Ame rikaan komt naar Moskou, twee, drie maanden geleden. Hij verdwijnt ac- coord. Wij vinden hem weer in onzen trein, toen hi| pogingen aanwendde het verboden grondgebied te betreden. Is hij een gek is hij een spion? Wij weten het niet. In orde. Wij zetten hem in de gevangenis. Dan kom jij naar Mos kou. Alle dagen en zelfs alle nachten vraag ie inlichtingen over den Ameri kaan. Óp zekeren dag hoort onze agent je spreken met een man in den dieren tuin de naam Shulimoff werd ge noemd. Geheel Rusland weet van de verborgen schatten van do Shulimoffs. Wij weten eveneens dat Romanovsk de bestemming van den Amerikaan was en dat hij alleen naar Rusland kwam voor de juweelen. Ik heb slechts door middel van Valeria Petrovna je laten inlichten dat hij ln de gevangenis te Tobolsk vertoeft, en je gaat daarheen om heb te bevrijden. Want jij of hij, of wie ook van je kennissen komt hier alleen om dien schat te vinden. Het eenige wat ik dus te doen had was, mijn plannen zoo te maken, dat lk je hier zou ontmoeten. Waar zijn de ju weelen? Laat ons nu alsjeblieft geen tijd meer verspillen." „Op en top onze waarde Watson", fluisterde do hertog Simon in het oor. Simon lachte zijn eigenaardig lachje achter zijn hand. „Wat zei je daar?" snauwde Leshkin. De hertog boog. „Och, 't is slechts een grapje dat wij altijd maken op menschen met rood haar." Toen Leshkin woedend naar den her tog keek, voegde Simon eraan toe: „*t Is jammer, maar wij kunnen u niet hel pen." Er kwam een onaangenaam licht in de smalle, roodomrande oogen van den commissaris. „Dat denk je misschien nu," zei hij, „maar lk zal wel middelen weten te vinden om Jo te laten spre ken." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7