ORANJE-COMITE1936 De geschiedenis van den hoogen walmuur GRAFIEK IN „Sierkunst" Nationaal huwelijks geschenk Wijnhandel „De Moor" MOOR Oude Genever LOGGEN'S WAFELEN en POFFERTJES IN 1450 WAS DE MUUR GEREED Wijdingsavond in de Remonstrantsche kerk Jaarverslag van het Ned. Roode Kruis EERSTE KAMER WAT ZAL HET WEER DOEN? HET GESCHENK DER SCHOOLJEUGD 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 4 NOVEMBER 193Ö Langestraat 8 Tel. 129 Slechts f 3.25 per Liter STADSNIEUWS OOK GIJ BRUTUS TEL. 1700 TEL. 1700 De restauratie brengt thans nog veel oorspronkelijks naar voren Ook een toren zal verrijzen Eenigen tijd geleden hebben wij ver meld, dat openbare werken begonnen is met de restauratie van een gedeelte in den hoogen walmuur bij de Co- ninckspoort, dat begin Juli vorig jaar ingestort was. Men is zoover gevorderd met het herstel, dat men reeds een indruk kan krijgen hoe het werk voltooid zal zijn; men bouwt aan de hand van oude fun damenten en historischo gegevens, die een aanwijzing geven, hoe de overigens eenvoudige constructie van den wal muur in oorsprong geweest is. Op het oogcnblik valt er over de restauratie op zichzelf nog niet veel te vertellen, wel is het echter niet onaar dig eens na Ie gaan, hoe en waarom onze voorouders dezen walmuur bouw den. De geschiedenis van den walmuur Daartoe gaan wij terug naar do der tiende eeuw. Amersfoort maakte toen een periode van groei en bloei door en moest op haar hoede zijn, want waar nu eenmaal rijkdom en welvaart heerscht, is ook gevaar. Het was den burgers geraden, niet buiten het eigen lijk stadsgedeelte te komen en veelal gebeurde, dat men, achtervolgd dooi den vijand, nog amper het veege lijf binnen de muren redden kon. Om aan dien onhoudbaren toestand een einde te maken, werd besloten de stad „uit te zetten" en rnet. een nieuwen steencn muur te omtrekken. In dien ring zou den dan de kloosters en andere huizen betrokken worden. Op de plaatsen, waar men het meeste gevaar duchtte; begon men aanvankelijk met het aan leggen van grachten, burgwallen en bolwerken, waarmede men den vijand behoorlijk kon weerstaan. Met die versterkingen nam men het streng! Bewijs daarvan is wel, dat ir 1-136 een order afkwam, welke iedereen verbood door de stadsgrachten te waden en over de bolwerken of mu ren te klimmen, of het nu dag was of nacht. Wie zich aan die order niet stoorde, was niet bepaald gelukkig. Een inwoner moest in zoo'n geval op draaien voor 5000 „steens"; iemand, die voor eenigen tijd de stad ontzegd was en van wien dus te verwachten was, dat hij een poging zou wagen om terug te koeren, rnoesl, wanneer hij betrapt werd, vijf Beiersche guldens betalen en tien jaar uit de stad. En was het een balling of „vreemd mensch van bui ten", dan kostte het hem het leven... 13881450 bouw van den muur De bouw van den nieuwen muur heeft heel wat voeten in de aarde ge had; voor 13SS was men er reeds mee begonnen en pas in 1450 kon men zeg gen, dat hij hcelcmaal gesloten en „voltrokken" was. De oorzaak daarvan was hoofdzakelijk gebrek aan geld. Om nu de kosten van den bouw te dekken, werden de z.g. steenboelen ingesteld, die klein of groot waren al naar den vorm van de misdaad. De kleinste boete beteckende 2000, de grootste 25000 steens en vast staat, dat ze zeer scherp ingevorderd werden. Was men onwillig te voldoen, dan werd mon een voudig „uitgeluid", soms voor drie, soms voor zes en meer maanden. Het vergoeden van een roede muur of twin tig Beiersche guldens was heusch geen zeldzaamheid, de historie levert er de bewijzen van! Maar ook in arbeidsloon en kalk moest voorzien worden. De raad had daarvoor andere bronnen, waarvan wel de voornaamste was het z.g. settelgeld, een omslag over allo burgers en inge zetenen, wanneer de stad in geldnood zat. Daartoe werd een commissie be noemd uit zes eerzame burgers en het resultaat was, dat in 1450 de stad van een muur met poorten voorzien was. De constructie De muur was over een hoogte van ongeveer 22 voet glad opgemetseld en steunde op bogen, terwijl zich aan den binnenkant pilaren bevonden, waartus- schen schietgaten waren. Bovendien stonden nog aan dezen ringmuur een twintig wachttorens ge bouwd met een zoodanige tusschen- ruimte, dat de vijand altijd vanuit die. torens onder schot was, wanneer hij over den muur trachtte te klimmen. Bij de restauratie kan men momen teel de steunbogen prachtig zien. Ook bouwt men weer zoo'n wachttoren in oude gedaante op de fundamenten. Een eindweegs verder op naar de Ivamppoort. treft men eveneens zoo'n toren in bouwval aan. Neemt men nu het kaartje van van Deventer (1560) ter hand, in dertijd liet koning Philips van alle versterkte plaatsen in ons land een teekening maken, zoodat dit kaartje betrouwbaar is voor zoover het de versterkingen van de stad betreft dan kan men nagaan, dat tusschen den toren, die gerestaureerd wordt en den nog bestaanden toren bij do Kamppoort een derde toren moet zijn. Wellicht dat men hiervan do fundeeringen volledig aantreffen zal te zijner tijd Senfinelhuiskens Behalve die torens, waarin voortdu rend de wacht gehouden werd men leze daartoe aandachtig „De Schaap herder" van Oltmans, welk verhaal zich eenige jaren later veelal rond dezen muur en torens afspeelt waren er nog de „sentinelhuiskens" die in den muur gemetseld waren en half buiten waarts uitstaken. Later zijn deze ech ter, daar de muur er meer schade dan nut van ondenond, afgebroken. De aarden wal En nu de oorsprong van den aarden wal, waarover ieder Amersfoorter ge wandeld zal hebben of nog zal doen, daarbij misschien terugdenkend aan zijn vroegere beteekenis. Toen het buskruit en grof geschut uitgevonden werd, schoot de enkele muur in weerstandsvermogen te kort. In 1561 ging men er daarom toe over de binnenzijde met aarde aan te vullen voor een wal. Vijf jaar later ging dat zoo prachtig, omdat toen een gedeelte van de Eem en de stadsgrachten uit gebaggerd en verdiept werden en men het zand daaruit voor genoemde doel einden gebruiken kon. In 1567 kwam do aarden wal reeds boven den steenen muur uit en kon men van daar af met succes op den vijand schieten. Menigeen heeft dat tot zijn schade ondervonden. Dit is in het kort de geschiedenis van onzen hoogen walmuur. Verheugend is, dat het gemeentebestuur de historische waarde daarvan ingezien heeft, en een stukje echt oud-Amersfoort recht doet wedervaren. Het is de moeite waard! In de Remonstrantsche kerk had gis teren een wijdingsavond plaats onder leiding van dr. R. Miedema. Medewer king verleenden aan dezen avond, waarbij het onderwerp „Allerzielen" was, de heeren E. Miedema (tenor) en G. v. d. Burg (orgel). Dr. R. Miedema zag in het samenzijn van zijn gehoor het willen trachten te herdenken van die figuren, waaraan dit jaargetij ons herinnert, want het spreekt van den dood en het sterven. Met elkander wil spreker herdenken en in heel dichte nabijheid zien oplich ten hen, die wij gekend hebben en ook lien, die verder van ons af stonden. Deze avond moet gedragen zijn door stilte en in zich zelf gekeerd zijn. Hierna werd gemeenschappelijk uit de protestantsche liederenbundel 224, vers 2 en 6 gezongen. Vervolgens zong E. Miedema met begeleiding aan het orgel door G. v. d. Burg „Lithanei" van Schubert en lie deren \an Beethoven, Mozart, Goethe (Uber alle Gipfeln ist Rum') en Beet hoven (Abend lied). Daarvan vooraf sprak dr. R. Miedema steeds een kort, toepasselijk woord. De avond werd gesloten met het ge meenschappelijk zingen van een lof psalm uit psalm 203. Aan het jaarverslag van de afdeeling Amersfoort van het Ned. Roode Kruis ontleenen wij het volgende. In de bestuursvacature Groenhuysen is dit jaar voorzien door de verkiezing van mcj. dr. Tine Hoornstra. Het be stuur bestaat thans uit 9 personen waaronder drie doktoren. Het aantal contribueercnde leden (do nateurs) bedraagt 128, wat voor een stad als Amersfoort aan den lagen kant is. Het geneeskundig-verplegend en hel pend personeel bestaat uit 3 artsen, 21 dames-helpsters met bewijs van ge oefendheid, 13 dames leerling-helpsters, 57 hoeren helpers transportcolonne en 7 heeren leerling-helpers. Door het secretariaat werden afgege ven 19 bewijzen van geoefendheid aan helpsters en zeven aan helpers. Verder werden 5 medailles uitgereikt voor 10- jarigen dienst en 1 gesp voor 20 jari gen dienst. De cursussen en lessen hadden een vlot verloop. Tweemaal werd een al armoefening gehouden waarbij het Hoofdbestuur was vertegenwoordigd. Op 11 December had de herdenking van het 25 jarig bestaan van de afdee ling plaats in Amicitia, waarbij een Roode Kruis film vertoond werd. Het jaarverslag vermeldt tenslotte dat 31 maal diensten en assistentie werden verleend door de transportcolonne. GARNIZOEN De kapitein C. E. Chivat van het 21ste Regiment Infanterie wordt, met ingang van 9 November a.s. overge plaatst bij het 16e Regiment Infanterie. Eerste-luitenant H. Kromhout van het 21e regiment infanterie, die be noemd is tot kapitein-intendant, is toe gevoegd aan den directeur der centrale magazijnen van kleeding en uitrusting te Amsterdam. Eerste-luitenant J. W. D. Meihuizen, van het 5de regiment veldartillerie al hier is overgeplaatst bij het korps luchtdoelartillerie te Utrecht. GUNNING Het bouwen onder architect G. van Hoogevest van een gebouwtje voor rouwkamer en diverse vertrekken op het terrein der stichting „De Lichten berg", aanbesteed 30 Oct. is voor f 6440 opgedragen aan D. Ringenaldus te Doorn. AANBESTEDING Door den Stadsarchitect, directeur van B. W. T. werd aanbesteed zinkwerk aan 154 gemeentewoningen (het ver nieuwen van platten). De uitslag was als volgt. Van Lent en Nijveldt t 1S20 L. G. Bergmans. Amsterdam - 1700 H. van Wageningen 1678 W. B. van Dijen 1674 E. de Bruin, Hoogland - 1530 Joh. v. d. Geld - 1525 J. van Okhuysen - 1479 G. van Kalleveen - 1470 F. Buys -1417 G. A. Kraayenest - 1403 N. J. de Wit - 1390 J. P. Steenbeek - 1329 A. van Loon - 1299 J. van Rhijn, Vreeswijk - 1297 De anderen alhier. Overzicht van cle feestelijkheden In de Maandagavond j.l. op huize „Randenbroek" gehouden Bestuursver gadering van het Oranje-Comité 1936 is besloten zoo spoedig mogelijk aan te vangen met de inzameling der gelden voor de te houden feestelijkheden in onze stad ter gelegenheid van hel hu welijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Inmiddels is reeds de ver gunning van B. en W. daartoe verkre gen. De collecte zal worden gehouden in de week van 16 t/m 21 November a.s. en wel huis aan huis. Het is de bedoeling, deze gelden te doen ophalen door degenen, die zich voor dit werk vrijwillig aanmelden. Een aantal dames heeft zich hiervoor reeds be schikbaar gesteld, alsmede een padvin dersorganisatie. Maar voor de bewer king der geheele stad zijn vele me dewerkers noodig. Het Comité doet daarom een beroep op allen, die, door oranjeliefde gedreven, aan deze inza meling willen meedoen, zich aan te melden bij een der navolgende be stuursleden: A. H. Marten, le penning meester, P. Bothlaan 40 (Telef. 697 en 974); P. I-I. Rintel, 2e penningmeester, Utrechtscheweg 130 (Tel. 1029 en 582); G. Goorhuis, P. J. Troelstralaan 9, (Telef. 1720 en 119S). Bij het ophalen der gelden wordt gebruik gemaakt van inteekenlijsten. Ook zullen gesloten bussen daarvoor dienen. Voor hen die per giro hun gave willen overmaken, zij herinnerd aan het gironummer 28S60 van de Middcn- standsbank alhier. Over de bestemming der gelden kunnen nog geen positieve mededeelin- gen worden gedaan. De uitvoering van het Feestprogramma hangt als vanzelf af van de beschikbare middelen. Wel is door de Oranjevereeniging en de Oranjevereeniging „Het Soesterkwar- tier" een schema ontworpen en zal er naar worden gestreefd dit zoo volledig mogelijk uit te voeren. Evenwel kan eerst na ontvangst der giften een defi nitief programma worden samenge steld. hetgeen het Comité met het Bestuur der Oranjevereeniging zal be vorderen. Met alle voorbehoud van noodig blij kende veranderingen met het oog op ne geldmiddelen, kan worden medege deeld, dat de volgende feestelijkheden op het voorloopige programma staan: Opvoering van het Historische spel „Zonsondergang" door leden der .Ver- eeniging „de Princevlag" alhier (be treft het leven van Willem de Zwijger) op een gala-avond en volksavond. Kin deraubade voor den Burgemeester. Schoolfeesten, uitreiking herinnering aan het feit van den dag aan schoolkin deren, étalagewedstrijden, historische of allegorische optocht, diensten in alle kerken, muzikale rondgangen van mu ziekverenigingen, verlichting met floodlight van toren, Koppel poort, Kam perbinnenpoort en Monnikendam, vuur werk, attentie aan patiënten in zieken huizen, zoo mogelijk uitkeering aan bchoeftigen, sportwedstrijden, Fakkel optocht, parade of defilémarsch door de stad van het geheele garnizoen, con cours Hippique, Demonstratie van ver knochtheid aan het Oranjehuis door alle vereenigingen met vaandels en vlaggenvertoon en met medewerking van alle muziekkorpsen enz. De bedoeling is deze feestelijkheden over 6 dagen te verdeelen. Inwoners onzer stad, die een idee omtrent een of andere attractie hebben, welke aan het feestprogram zou kun nen worden toegevoegd, worden uitge- noodigd een schriftelijk uitgewerkt voorstel daaromtrent in te zenden aan den secretaris van het Oranjecomité 1936, Wijersstraat 12, of aan het Be stuur der Oranjevereeniging. Tenslotte is thans het woord aan Amersfoortsch Burgerij. Het Comité vertrouwt er op. dat allen, zonder onderscheid, voor dit doel zullen geven. Elke gift is welkom. Zij, die in staat zijn, mild bij te dragen, worden opge wekt, dit ook te doen. De behoeftigeu zouden er dan ook wel bij varen. We hopen straks een Nationale gebeurte nis te beleven, die voor ons Volk van grooten Zegen zijn kan. Dit mag een reden zijn voor een spontaan en leven dig feestvertoon. Nederland en Oranje worden door deze gebeurtenis opnieuw zoo nauw mogelijk aan elkaar verbon den. Ook Amersfoort zal straks dit feit waardig vieren! Het Oranje Comité 193G; W. H. E. VRIJDAG, Voorzitter. Dr. B. KEULEN, vicc-voorzitter. W. J. VAN DAM Jr. idem. G. KEYZER, le secretaris, Wijersstr. 12. H. B. SCHOFTEN, 2e secretaris. A. H. MARTENS, le penningmeester. P. E. RINTEL, 2e penningmeester. G. GOORHUIS. W. WILLING. Gemeenschappelijke tentoon,» stelling van Dirk Harting en Jan Wittenberg De vooral in onze stad en omgeving zeer bekende kunstenaam Dirk Harting en Jan Wittenberg houden tot 13 No vember een gemeenschappelijke ten toonstelling van grafisch werk in het zaaltje van Sierkunst. De aard van hun werk laat -een 'dergelijke tentoonstel ling toe. Er zijn gemeenschappelijke ex posities denkbaar van kunstenaars, die elkaais antipoden zijn; dit geval doet zich hier niet voor. De samenwerking in Sierkunst berust op wederzijdsche affiniteiten en op een soortgelijke hou ding tegenover de techniek. Om met het laatste te beginnen: voor beiden, èn voor Harting, èn voor Wittenberg is de techniek een factor, die ten zeerste in hun werk meespreekt. De techniek is hun geen vijand, dien zij eerst na dra matischc worstelingen vermogen te overwinnen; zij is hun eerder een goede vriend, die eischen 6telt. zeer zeker, maar geen onoverkomelijke, naar wien geluisterd moet worden, maar die goe de „gehoorzaamheid" dubbel en dwars beloont. Ik wil maar zeggen dat beide kunstenaars zorgvuldig en toch oogen- schijnlijk zonder moeite en blijmoedig blijven binnen de grenzen, die bet pro cédé waarin' zij werken stelt. Forceeren doen zij niet, ook al daarom niet, wijl zij het vak klaarblijkelijk door en door verstaan. Er zijn ook andere, meer innerlijke affiniteiten, in hun werk, en wel deze dat zij beiden uitgaan van de natuur en deze geduldig, nauwle-ttend en lief devol waarnemen en bestudecren. Ver volgens dat zij hun kunst sober en eenvoudig voor zich laten spreken, dat er geen wereldbcstormcnde krachten ii\ werkzaam zijn, maar wel smaak, zin voor verfijning, gevoel voor schoonheid. Daarmee zijn de verwantschappen en relaties dan ook uitgeput. Wat den stijl van hun werk betreft gaan zij uiteen, en wat het onderwerp betreft eveneens. Ook in de voorkeur voor be paalde procédés is verschil. Harting bepaalt zich bij voorkeur tot etsen, potloodteckeningen en waterverf teekeningen. Wittenberg prefereert houtsneden en litho's. Harting heeft zich vooral toegelegd op het duinlandschap, rivier- en stads gezicht, zoomede bloemstillevens, een enkele inaal portret. Wittenberg zoekt zijn sujetten in hoofdzaak onder vogels en andere kleine dieren, tot kalfjes, gei ten en koeien toe, baby- en kinderkop jes, en zeer fijne landschappen die haast silhouetten blijven. Harting is boven alles de gewetens volle natuurwaarnemer. De intieme, aangename charmes van zijn werk wor den door een goed volgehouden, maar niet sterk geprononceerde spanning, door een delicate nuanceering en een natuurlijk gevoel voor verhoudingen, afgehouden van liet zoetelijke dat dit pretentielooze werk zou kunnen krij gen. indien het aan behaagzucht toe gaf. Zijn bloemen lijken door de exact beid wat koel, maar ook dat blijkt schijn, wanneer men de détails volgt, die getuigen van edele spanning tot in de uiterste finesses. De duinlandschap pen vertoonen een bekoorlijke golving, en de riviergezichten hebben bet ver- stild-sereene, wijdsche van Holland- 6che horizonnen. Het stadsgezicht met den Amersfoortschen toren toont Har ting op zijn best; warm. krachtig en stijlvol in zijn naturalistische weerge ving. Jan Wittenberg zoekt in zijn werk meer het gestyleerde. De houtsnede leidt er toe, maar in de litho heeft hij 't evenzoo. In de houtsnede kan men zeggen dat hij zelden teleurstelt; in de zachte litho heeft hij misschien nog meer het procédé gevonden dat met zijn aard en temperament overeenkomt. Hij heeft het prille en onvolgroeide lief; hij kan daar de teederheid èn het lichtelijk caricaturale van geven, in een 'samenvatting van beminnelijken hu mor. Het is heel gemakkelijk deze eigenschappen op te merken aan zijn baby-kopjes, aan het jonge lijsterpaar en niet te vergeten aan liet prachtige lijsternest. Hij nadert in dit teere en luchtige, glimlachende werk de bloe- mige verfijning èn rake scherpte van de oude Chineezen. C. A. SCHILP. Het Provinciaal Utrechtsch Comité geïnstalleerd Het Provinciaal Utrechtsch Comité tot het aanbieden van een Nationaal Hulde blijk aan H. K. II. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard von Lippe Biesterfeld, is dezer dagen door den Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht met een toepasselijke rede geïnstalleerd. De Commissaris wees er in zijn rede op, dat het in de bedoeling lag, dat het Comité coördincerend zoude optreden en dat de Gemeentebesturen in dit ge west zelfstandig voor de inzameling zou den zorgdragen, om daarna de door hen verzamelde gelden aan het Provinciaal Comité af te dragen. De Commissaris eindigde met de hoop uit te spreken, dat het uiteindelijk be drag dat door het Provinciaal Comité aan het Algemeen Comité zoude worden overgemaakt, zoude uitwijzen, dat de ingezetenen der provincie Utrecht er een eer instelden ook in dit opzicht, een vooraanstaande plaats in de rij der Pro vincies in te nemen. De woorden van den Commissaris der Koningin werden, door den voorzitter van het Comité, Mr. II. Waller, beant woord. Tenslotte zij nog vermeld, dat het Pro vinciaal Utrechtsch Comité, welks le den gaarne bereid zijn aan ieder be langstellende nadere inlichtingen te verschaffen, definitief als volgt is sa mengesteld: Eere-Voorzitter: Mr. Dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal, Commissa ris der Koningin in de Provincie Utrecht. Voorzitter: Mr. II. Waller. Secr.-Penningmeestcr: Jhr. Mr. F. F, Hooft Graafland, Voorstraat 65, Utrecht, Postgiro 2679 Robaver. Leden: Dr. P V. Astro te Baarn: Jos ten Berg te Utrecht; W. II. de Beaufort te Maarn; Mr. W. II. J. Blnnckenhagen te Zeist; G. H. Figi te Zeist; A. J. de Gocij te Montfoort; A. J. van Kekem, arts te Ivockengen; Mr. C. Th. E. Graaf van Lyndcn van Sandcnburg te Lang broek;' Prof. Jhr. Mr. B. C. de Savornin Lohman te Utrecht; J. II. van Lonkhuy zen te Amersfoort; Mr. M. P. Thomassen a Thuesink van der Hoop van Sloch'e ren; Mr. E. A. M. J. van de Weyer te Driebergen-Rijsenburg; J. A. v. Rooycn te IJsselstein; Jhr. Mr. II. A. M. van Asch van Wijck te Doorn; Mr. K. Baron de Wykcrslooth te Utrecht. AANBESTEDING In het hoofdgebouw van de Spoorwe gen te Utrecht werd gisteren aanbe steed het verbouwen en uitbreiden van het hoofdgebouw, alsmede het maken van een ondcrgrondsche rijwielstalling, een nieuwen uitgang en drie winkel tjes, op het Centraal Station aldaar. Er waren 46 inschrijvingen, waaron der van v. Hoogevest alhier met 155.100. KONINKLIJKE FAMILIE PASSEERT ONZE STAD Hedenmorgen omstreeks half tien passeerde de auto van H. M. de Ko ningin onze stad op doorreis naar IJ- muiden. In de tweede auto volgden II. K. II. Prinses Juliana en Prins Bernhard. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN Maandagmiddag zal mevrouw J. Bak kerDiferée in den foyer van Amicitia voor de afdeeling Amersfoort van de Ned. Vcreeniging van Huisvrouwen ecu lezing houden over het onderwerp:: „De Bikkel" van Diet Kramer. BURGERLIJKE STAND 3 November Geboren: Miek, dochter van Ferdi nand Jacob Herman en Susanna Maria Caron; Dirk Hendrik Herman, zoon van Herman Fliek en Susanna Maria Tes- ke; Lodcwijk, zoon van Lodewijk Waijenberg en Antje Jagtenbcrg; Ma ria Elisabeth Johanna, dochter van Tennis van Doornik en Clazina Elisa beth van Keken. Overleden: Joanna Arnolda Schradcr, 74 jaar, weduwe van Gerrit Berk. Gehuwd: Heinz Hollander en Berta Levy Suhl. Pianohandel Fa. R. van den Burg Arnhemsche straat. Wij verhuren piano's vanaf f 5. per maand met recht van aan koop. Vraagt Catalogi aan. VERNIELING VAN HUISRAAD Tegen een bewoner van de Berg en Dalstraat alhier is op het politiebureau aangifte gedaan wegens vernieling van ccnig huisraad. NIEUWE TELEFOONAANSLUI TINGEN Telefonisch aangesloten werden: 2258 Barcnds, F. \V. L., Amcrsfoort- schestraatweg. 130 Soesterberg. 2251 Beek, R. W. v., Amcrsf. Motor- en Rijwielh. Beckensteinschelaan 36. 2250 Bciller, J. G., Bloemcnmag. „No va" Kamp 12. 2255 Bruning, C., Rookersartikelen en schrijfbenoodigdheden Arnh.weg 42 2242 Deventer, J. C. E. v. Schaepman- laan 16. 1268 Dissel. J. S. A., van Maerlantl. 4. 2246 Feucrstein, K. W., Koeltechniek Celebesstraat 9. 2253 Haas, A. A. de, Barchman Wuy- tierslaan 56. 2182 Kuipers, Mcj. B. A. „Woelwijck' Amersf. straatweg 75/A Soester berg. 2261 Jielof, J., Hoofdwerktuigk. bij de Ncd. Spoorw. v. Marnixlaan 78. 2256 Kroon, A. de, Machine Herstel- plaats Kleine Koppel 5. 2254 Kuyzcn, J. G. v., Electr. Timmei» fabr. „De Ivruiskamp" Kruiskamp 86-88. 2252 Noach, Arnold, IIof-Taria, Hof 28. 2241 Oord, F., Pred. bij de Ver. v. Vrijz. Ilerv. „De Pastorie" Volta straat 47. 1217 Rehorst, Ulrich, Tropische vruch ten, van Hogendorplaan 3. 2248 Reusink, G., Electro Technisch Bu reau, Kapelweg 94. 2269 Ruup. Drs. J. C. C., Secretaris der Unie Verw. Install. Ver. Celebes straat 14. 2247 Timmer, J. C. F., Hendrik van Viandenstraat 28 2259 Visser, J., P. J. Troelstralaan II. 2245 Visser, P., Brood- en Banketbak kerij „De Vlasakker" Vlasakkerwcg 2G. te Garderen: Telefoonstation Nicuvv-Millingen Ze- gers Jr., M., Reparatieinrichting voor auto's, motoren en rijwielen „Garage- Veluwe" Nieuw-Milligen. te Putten (Gld.): 117 Berg, Rzn., A. v. d. Aannemer en Houth. Achterstraat 23. 119 Bokhorst, D., Luxe brood-, koek-, beschuit- en banketbakkerij, Har derwijkerstraat 55. 120 "Goederee P. J. Sigaren en Papicr- groolh. Dorpstraat 17. 118 Kieft, W., Bodedienst op Nijkerk, Barneveld en Harderwijk, Luxw autoverhuur. Hardcrwijkerstraat- weg 5. 115 Klaasscn H., Schoenhandel en Rc- paratieinr. Kerkstraat 25. 116 Meerveld, P. van (v.h. J. v. Mccr- veld) Brood- en banketbakkerij an nex kruidenierswaren, Kerkstr. 9. te Scherpcnzeel: '6 Mandersloot, .Tae., Pluimvcebedrijf, Oosteinde A. 375. te Voorthuizen: S9 Kraai. Joh., Autoverhuurinr. Rijks weg 13. te Woudenberg: S0 Postkantoor. Vergadering van Dinsdag 3 Novem ber, geopend 8.30 uur. Voorzitter: mr. W. L. Baron de Vos van Steen wijk. Aan de orde is het wetsontwerp, hou dende wettelijke bepalingen omtrent handelsagenten en ahndelsreizigers De heer Knottenbelt (Lib.) con stateert dat dit wetsontwerp een lij. densweg heeft afgelegd, het aantal adressen, ter zake bij de Staten-Gene- raal ingekomen, is groot. De tegenwoor dige minister heeft ten laatste het wets ontwerp aanmerkelijk gewijzigd. Het overleg met do vasic commissie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer heeft ook gunstige resultaten gehad. Door de samenwerking tusschen Regeering en Kamer is een onaanne melijk wetsontwerp geworden tot een ontwerp dat, verwerkt in het Wetboek van Koophandel, daar niet zal mis staan. Degenen die smalend spreken over het parlementaire werk, hebben ten deze ongelijk. De minister van Justitie, de heer van Schaik, heeft geen critiek op, eer lof voor het ontwerp gehoord. Spi'- is het ermede eens, dat nuttige samen werking van Rcgoering en parlement goede vruchten kan afwerpen. Inder daad is in het ontwerp met alle moge lijke belangen rekening gehouden. Trouwens, de Kamer, vertegenwoordi gend de stroomingen des volks, heeft ook de ervaringen des levens. Spr. vertrouwt dat de wet zal strek ken in het voordeel van de belangheb benden. Het wetsontwerp wordt zonder hoof delijke stemming aangenomen. De vergadering wordt om negen uur geschorst tot Woensdagochtend elf uur. Het is mogelijk, dat we nog meer storm krijgen Na de laatste stormen is er in de weerstoestand in ons land en in de naaste omgeving een kentering inge treden. Niet, dat nu over geheel Europa hel weer rustig is geworden, want dat is in het geheel niet het geval. De nieuwe reeks van diepe depressies, die verwacht kon worden, is inderdaad ge komen, maar de daartoe behoorende stormvclden hebben hun weg zoo ver van ons verwijderd gehouden, dat wij van een grooten invloed op de weers gesteldheid hier niet veel bemerkt heb ben. Het is gebleven bij het voorbij trekken van zwakke secundaire de pressies, die slechts barometerschom- melingen en weinig regen hebben ge bracht. Intusschen bleef liet gebied van hoo gen druk over Z.W.-Europa liggen en liet nam zelfs nog ecnigszins in betee kenis toe, zoodat er wel aanleiding is dit de eerstvolgende dagen in het oog te houden, daar het niet uitgesloten is, dat bet voor ons van meer beteekenis zal worden. Deze kans is echter niet de eenige, min of meer onzekere. In het verre Westen verschijnen nog telkens nieuwe krachtige depressies en daar een vol gende meestal een weg inslaat, die zuidelijker gelegen is dan die van de vorige, hebben wij veel kans, dat een der volgende depressies zoo dicht langs ons heen zal trekken, dat wij hier eerst een flinke baromelerdaling en dan stormachtig weer krijgen. De laatstgenoemde kans schijnt het van de eerstgenoemde te zullen win nen. In elk geval is er veel aanleiding tic verdere ontwikkeling der meteorolo gische gebeurtenissen in het Westen aandachtig te volgen en dan verdere gevolgtrekkingen te maken. Zonder voorafgaande sterke barorneferdaling zijn hier geen buitengewone verschijn selen te verwachten. De verdere ont wikkeling van de weersgesteldheid hier te lande is door een en ander nog zeer onzeker. (Nadruk verboden). CHR. NFI.L. Men deelt ons mede: Van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen werd toe stemming ontvangen zijn naam te plaatsen aan het hoofd der lijst van autoriteiten, enz. die hun instemming betuigen met do plannen om de Prin ses bij haar huwelijk een geschenk van de Nederlandsche Schooljeugd aan te bieden. Ook de directeur-generaal van het on derwijs heeft toestemming verleend zijn naam in deze lijst op te nemen. De vol- •cdige lijst wordt binnenkort met een circulaire aan de meer dan 9000 onder wijsinrichtingen, die ons land telt, toe gezonden. Door deze opwekking hoopt bet comité bijna VA rmllioen leerlingen te bereiken. Als datum en uur voor de le houden inzameling zijn thans vastgesteld Dins- iag 15 December, des ochtends 10 uur. Op dien dag en dat uur zal dus de ge heele Nederlandsche schooljeugd bij alle takken van onderwijs van elke richting in de gelegenheid worden ge steld haar bijdrage te schenken. De voorzitter van het comité van de Nederlandsche schooljeugd is als lid op genomen in het algemeen comité voor iiet nationaal geschenk, zoodat samen werking en overleg mot het algemeen comité ten volle verzekerd is.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5