EENHEID DOOR DEMOCRATIE GETUIGT SIGARENWINKELIERS IN NOOD Demonstratieve vergadering Inval in café te Groningen Moord op een DE APOLLOHAL GEHEEL BEZET »,Eisch van menschelijkheid" De Joodsche Invalide KON. FAMILIE IN DE RESIDENTIE Grootmeester der Orde van Vrijmetselaren naar Indië Waar zijn de Postvliegers? 1 5 fabrieksmeisje UIT DE STAATSCOURANT Hoofdinspecteur van politie geschorst 3e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 5 NOVEMBER 1»M De heer H. D. Louwes o.m. spreekt over boerenstand en democratie AMSTERDAM, 4 Nov. Woensdag avond is te Amsterdam in de Apollo- hal door de Nederlandsche Beweging .voor „Eenheid door Democratie" een nationale demonstratie gehouden. De groote zaal was tot de laatste plaats ibezet. Als eerste spreker trad op de heer H. D. Louwes, lid der Tweede Kamer, over: „Boerenstand en democratie". Een oude volkswijsheid zegt, zei spr., dat men dikwijls gestraft wordt aan dat lid, Maarmede men het meest zondigde. Geldt dit ook niet eenigermate voor de verhouding: democratie en boeren stand? Geen verandering van regiem zal den Nederlandschen boerenstand op zijn juiste plaats brengen, maar alleen de juist toegepaste self help over Vele jaren. En toch hoort men nu steeds weer de goede positie, die de boeren stand nu in Duitschland ge niet toekennen aan het natio- naal-socialis- tische regiem en wordt de demo cratische regee- n Tnmvi?* ringsvorm in Ne- H* D' LOUWES derland geheel belast met wat onze na tionale boerenstand ontbeert. Zie hier een der oorzaken, dat er in boeren kringen bij velen het besef leeft, dat wij, om betere toestanden te krijgen een anderen staatsvorm moeten hebben, die van het nationaal-socialisme met als primaire figuur de leider en een an dere maatschappijvorm: die der corpo ratieve gedachte. Het gaat er nu hier om aan te foonen dat men aldus doende den verkeerden weg bewandelt en van den wal in de 6loot dreigt te geraken. Voortgaande si el t spr. vast, dat velen in onzen boe renstand tot ons alles groote schade veel te lang politiek onverschillig zijn geweest. De Nederlandsche boer is democraat van nature. Onze boerenorganisatics zijn alle zuiver democratisch opge bouwd. De hoogste macht berust bij de algemeene vergadering, die bijna altijd het geheime, directe kiesrecht der leden kent. Hieruit volgt nu, dat de hoofdfiguur van het nationaal-socialisme, de leider in ons boerenleven onbekend is en dus ook voor onzen boerenstand een door en door on-Nederlandsche schepping is. De boer moet in eigen zaken zelf de teugels hebben. En dit dan zoo opgevat, dat niet een leider zal bepalen wie de boerenorganisaties zal besturen, maar de boer zelf. Wij zijn hier gekomen tot de kern der kwestie, zegt spr. De leider leidt en hij overlegt niet met een met macht toe geruste volksvertegenwoordiging over zijn leiding, noch legt daarvan in een tot handelen bevoegde Kamer verant woording af. Adviseeren en controlee ren, zonder macht om het advies te doen gelden of de controle effectief te doen zijn, ziedaar de volksinvloed in den nationaal-socialistischen staat. De pit, het merg is er aan den volksinvloed ontnomen, slechts een doode vorm blijft. Spr. lichtte verder toe dat de demo cratie wel en de leidersgedachte niet bij en voor den Nederlandschen boeren stand past. Sprekers conclusie is, dat de Neder landsche boer, die zich wenscht over te geven aan den leider van een nationaal- eorialistisch bewind ten aanzien van do toekomstige positie van den boeren stand een sprong in 't duister doet, met groote kans verkeerd terecht te komen. Spr. komt dan tot de corporatieve maatschappij. Als men zich goed reken schap geeft van wat de N.S.B. hoer, die er over heeft nagedacht, van de corpo ratieve maatschappij denkt, dan is dat naar sprekers gevoel ongeveer het vol gende: a. In de landbouwcorporatie bepaalt hijzelf het beleid. b. De landbouwcorporatie bepaalt het landbouwbeleid der regeering. Beide verwachtingen zullen niet vervuld wor- den. Spr. gaat dan de invloed van de land bouwcorporaties na en besluit: Laat de Nederlandsche boerenstand zich goed rekenschap geven van wat een regee ring volgens het leidersbeginsel betee kent. Nu heeft hij zeker ernstige grie ven en rechtmatige verlangens. En hij zal taai moeten strijden om die grieven op te heffen, die verlangens vervuld te krijgen. Maar de baan is vrij voor zijn energie ontplooiing naar alle kanten Hij mag vrij strijden voor zijn invloed in de politiek, voor zijn invloed op de openbare meening. Niets veerbond* hem al zijn krachten in t© zetten. Laat de Nederlandsche democratie zich ernstie bezinnen op den Nederland schen boerenstand, op zijn rechten, zijn beteekenis, zijn grieven. De volgende spreker, Ds. W. Banning, behandelde het onderwerp: Democratie eisch van menschelijkheid De inhoud van het woord „mensche Jijkheid" wordt bepaald, zei spr., door Ds. BANNING de wijze waarop wij het wezen van den mensch zien. Men kan den mensch noe men een met verstand be gaafd roofdier of een verachtelijk kuddedier, dat met angst-aan jaging moet wor den geregeerd of als een zedelijk- geestehjk wezen, dat met een be stemming in het leven *taat. De beide eerste op vattingen voe ren tot absolutisme en dictatuur, de laatste tot democratie in maatschappij en staat. Democratie ziet de maatschap pij als een zedelijk organisme, dat het geestelijk wezen des menschen, zijn be stemming tot vrijheid heeft te dienen. Daarom stelt zij voor het maatschap pelijk leven haar eischen van mensche lijkheid, vormt zij een openbare moraal waarin drie kenmerken wezenlijk zijn: le. onderlinge waarachtigheid en openbaarheid; 2e. goede trouw; 3e. eer bied voor den medemensch; deze eischen gelden niet alleen voor de par tij-, geloofs- of volksgenoot, maar be- hooren algemeen te gelden. Democratie is een zaak van beginsel, karakter en geestkracht. Zij wil van ons volk geen slaven maken, zij verne dert de menschen niet tot gedresseerde dieren, zij stelt haar eischen van men schelijkheid. Mr. J. J. R. Schmal sprak vervolgens over: Christendom en demo cratie De tijden, aldus spreker, zijn zwaar, nationaal en internationaal. Ons wereld deel staat op den tweesprong. Demo cratie of dictatuur, welke van deze twee wegen zal men inslaan? Wat Nederland betreft, hebben wij aan een nieuwe keuze geen behoefte. Er zijn achtenswaardige menschen, die het Christendom tegen de democra tie in bescherming meenden te moeten nemen. Er zijn andere, die meenen, dat omgekeerd de democratie tegen het Christendom moet worden beschermd. Beide groepen hebben dit gemeen, dat zij christendom en democratie als te genstelling zien; of christendom of democratie, ziedaar hun gedachtengang; e n Christendom e n democratie, dat is die van spreker. Geen echte, geen blij vende democratie dan die gedragen wordt door het Christelijk besef. De practische ontkenning van alle moraal, die men cultuurbolsjewisme heeft ge noemd, indien zij doorwerkt in het po litieke leven, in de wetgeving van een land, beteekent in letterlijken zin de ondergang van de democratie. Het is daarom, dat spreker waar schuwt tegen iedere poging om den boom der vrijheid te verplanten. Hij leeft, hij kan alleen leven daar, waar hij van nature thuis is, in Christelijken bodem. Alleen het Christendom biedt een waarborg voor de toekomst der de mocratie. Tenslotte voerde het woord Dr. H. Fa- ber met het onderwerp: Onze strijd Deze avond, zei 6pr., is een getuigenis. Hier hebben niet enkele individuen voor zichzelf, maar hier heeft het Ne derlandsche volk door vertegenwoordi gers van verschillende volksgroepen heen getuigd van zijn geloof in de de mocratie en van zijn wil om aan de toe komst te bouwen. Het blijkt meer en meer, dat het Ne derlandsche volk ontwaakt. Op 27 Juni 1935 werd E.D.D. opgericht met 71 le den. 1 Januari 1936 waren er 1000, op 27 Juni 1936 3000 en thans staan meer dan 6.000 Nederlanders van allerlei po litieke en godsdienstige schakeering in onze gelederen, terwijl de laatste weken gemiddeld 60 nieuwe leden per dag werden ingeschreven. Deze nationale demonstratie is de inzet van onze win- teractie. De beweging heeft de colpor- tagcrelletjes en het verstoren van ver gaderingen niet van noode om de ziel van ons volk te winnen, maar zal in beheerschte kracht en rustig onder smaad en verdachtmaking van haar te genstanders voorwaarts gaan om haar werk te doen tot verdediging en ver nieuwing der waarachtig Nederland sche democratie. Zij weet dat zij bij haar arbeid nog aan het begin staat en dat een uitgebreid arbeidsveld nog voor haar braak ligt. De vergadering werd besloten met het zingen van ons Volkslied. De kap op het nieuwe gebouw AMSTERDAM, I Nov. Nu de kap is gezet op het nieuwe gebouw van „De Joodsche Invalide" aan de Nieuwe Ach tergracht, was er voor het bestuur van deze stichting aanleiding dit markante gebeuren te vieren door een eenigszins plechtig hijschen van de driekleur op het dak van het 34 M. hooge bouwwerk. Dr. A. Keesing. voorzitter van het be stuur, verrichtte de ceremonie na ©en korte toespraak, waarin hij de werkers aan dit bouwwerk had geprezen. Het gebouw, dat een uitbreiding vormt van het reeds bestaande, zal in April 1937 voltooid zijn. Dan zal nog ge durende acht maanden worden gewerkt aan de hervorming van het thans be staande gedeelte. Het spreekt van zelf dat de architecten Staal en Oosterman en de uitvoerster, de Bataafsche Aanne mingsmaatschappij, wegens het bereik te resultaat werd gecomplimenteerd. De aan het bouwwerk werkende ar beiders werden door een gift, van het bestuur in de gelegenheid gesteld den dag feestelijk te vieren. Na het hijschen van de vlag vereenig- den de genoodigden zich in intiemen kring, waar leden van het bestuur de beteekenis van den dag belichtten en daarbij als eenig doel van de uitbrei ding aanwezen het heil van de hulpbe hoevenden. Moties aangenomen, waarin verschillende desiderata worden uitgesproken 's-GRAVENHAGE, 4 November. In de groote zaal van den Dierentuin is hedenmiddag een drukbezochte demon stratieve vergadering van alle belang hebbenden bij het tabaksvak gehouden welke was georganiseerd door den Ne derlandschen Bond van Sigarenwinke- liersvereenigingen. De voorzitter van dien bond, de heer L. P. Jongejans, heette in het bijzonder welkom de Tweede Kamerleden mevr. mr. Bakker—Nort en van der Putt, zoo mede den vice-voorzitter der Haagsche Kamer van Koophandel, den heer Krop veld. Spreker betoogde, dat de nood in het sigarenwinkeliersbedrijf ten top is ge stegen. De vraag dient te worden ge steld of een bestaan voor den bonafide- sigarenwinkelier nog mogelijk is. Naast de algemeene malaise zijn er verschillende oorzaken, waardoor de verkoop tot minimale bedragen is te- ruggeloopen. Wij wenschcn, zeide spreker, dat het sigarenverkoopbedrijf voor wat den detailhandel betreft, uitsluitend in handen van den sigarenwinkeliers blijve. dat een verbod van levering van sigaren, sigaretten en tabak door fabri kanten rechtstreeks aan particulieren worde ingesteld, dat de verkoop van si garen e.d. in café's worde beperkt en dat het bedrijf van de grossier en don winkelier in den sigarenhandel streng gescheiden worde. Nadat verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, werden de vol gende moties bij acclamatie aangeno men: Tabakswet „De groote landelijke vergadering van sigarenwinkeliers enz. van oordeel, dat het uitblijven der indiening van een wetsontwerp tot herziening der tabaks wet ondanks de door den Minister van Financiën gedane toezegging aan de Tweede Kamer, verdere ontwrichting van het tabaksvak in de hand werkt. Draagt het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Sigarenwinkeliers op om bij alle instanties, welke daarop invloed kunnen uitoefenen, met kracht en klem aan te dringen op het onver wijld ter hand nemen van een herzie ning der tabakswet, overeenkomstig het advies van den middenstandsraad van 1935". Tabakswaren in café's „De vergadering enT. van oordeel, dat de voorgestelde wettelijke regeling van den verkoop door middel van automa ten over het algemeen aan de eischen, welke het tabaksvak stelt, beantwoordt, doch dat de voorgenomen wijziging der winkelsluitingswet ten aanzien van den verkoop van tabaksartikelen in ho tels, café's. restaurants en soorgelijke inrichtingen voor de sigarenwinkeliers onaanvaardbaar is, aangezien het vol komen oncontroleerbaar zal zijn, of al dan niet voor verbruik ter plaatse wordt verkocht. Overwegende verder, dat tabaksarti kelen niet bchooren tot de goederen, welke naar hun aard deel uitmaken van den geregelden handelsvoorraad van een hotel, café of restaurant, zoo dat in strijd met het beginsel der gewij zigde aulomatenwet de verkoop van deze artikelen in die inrichtingen, zelfs zonder gebruik van automaten en prac- tisch zonder eenige beperking, ook na het sluitingsuur der winkels zou wor den toegelaten. In aanmerking nemende, dat het be staande verbod van verkoop van ta baksartikelen in hotels, café's en restau rants na het winkelsluitingsuur althans principeel eenige bevrediging schenkt, al laat de handhaving daarvan, door het ontbreken van doeltreffende con trole zeer veel te wenschen over. Draagt het hoofdbestuur van den bond op, zich ten stelligste tegen de voorgestelde wijziging van artikel 3 der winkelsluitingswet te verzetten, en een spoedige in werking treding van het bij vul verbod te verzekeren. V estigingseischen „De vergadering enz. overwegende, dat de door de regeering voorgestelde vestigingseischen niet voldoende zullen kunnen bijdragen lot het weren van onvolwaardige hedrijfsgenooten, zoodat aan de sterke overbezetting van den kleinhandel in tabaksartikelen, in de hand gewerkt door de bijna onbeperkte uitgifte van tabaksvergunningen, bin nen afzienbaren tijd geen paal en perk zal worden gesteld en de bestaande noodtoestand onverminderd dreigt voort te duren. van oordeel, dat derhalve krachtiger werkende middelen dringend noodzake lijk zijn, draagt het hoofdbestuur van den bond op, met alle ten dienste staande middelen te bevorderen, dat alsnog door wijziging van de voorgestelde vesti gingswet kleinbedrijf de mogelijkheid wordt geopend om terstond tegen het euvel der overbezetting directwerkende maatregelen te nemen". Groot gezelschap betrapt tijdens hazardspel GRONINGEN, 4 Nov. Geruimen tijd geleden kwam der politie ter oore, dat in het café Muurling in de Peperstraat ie Groningen door verscheiden bezoe kers om geld werd gespeeld. Dit ge rucht werd van verschillende zijden be vestigd en meermalen werd dan ook vernomen dat groote bedragen werden verspeeld. De politie was sindsdien op haar hoede en wachtte een geschikte gelegenheid af om in te grijpen. Zij kreeg daarbij de medewerking van de maréchaussée. Een 'ftler manschappen van dit wapen, verkleed als „buiten man", 6laagde er in het spel van nabij gade te slaan. Dinsdagavond te ongeveer zeven uur deed de politie een inval, waarbij een groot gezelschap tijdens hazardspel werd betrapt. Al deze bezoekers, In het geheel 20 personen, werden gearres teerd en naar het hoofdbureau van po litie overgebracht. Het onderzoek heeft tot vannacht twee uur geduurd en pas toen kon de laatste van het gezelschap in vrijheid worden gesteld. Alle bezoe kers zijn terzake van deelneming aan hazardspel verbaliseerd. De kunst van het spel bestond in het werpen met drie dobbelsteencn. Tegen de vrouw van den caféhouder, die tijdens den inval niet aanwezig was, werd eveneens procesverbaal op gemaakt, terzake van het geven van gelegenheid voor hazardspel. Nadat de wachtmeester van de Koninklijke Ma réchaussée. Den Ouden, als hulpofficier van justitie haar een verhoor had af genomen, is zij naar de rnaréchaussée- kazerne overgebracht en in arrest ge steld. Zij zal morgen ter beschikking van de justitie worden gesteld. 's GRAVENHAGE, 4 Nov. Naar wij vernemen staat thans vast dat de grootmeester van de Orde van Vrij metselaren, de heer H. van Tongeren, een bezoek aan Ned.-Indië zal brengen. Naar men weet is er reeds eenigen tijd geleden sprake geweest van dit be zoek, doch in verband met verschillen de omstandigheden, kon toen nog geen datum worden vastgesteld. De heer Van Tongeren zal morgen om 4 uur van het Hollandsche Spoor station alhier naar Marseille vertrek ken en zich daar aan boord van „Siba- jak" begeven. Het bezoek aan Indië zal eenige maanden duren en de groot meester is voornemens in April 1937 naar Nederland terug te keeren. Deze reis is te beschouwen als een aanslui ting op het bezoek, dat de heer Van Tongeren voor eenige jaren bracht aan de loges in Zuid-Afrika. DE POSTVLUCHTEN AMSTERDAM. Hedenochtend te half acht is het K.L.M.-vliegtuig Nach tegaal PH-AKN voor een postvlucht naar Indié vertrokken. De bemanning bestaat uit gezagvoer der Van Dijk, tweeden piloot Peetoom, mecanicien Hoogeveen en radiotelegra fist Oolgaard. Drie passagiers hebben geboekt voor Calcutta, een voor Ran goon. een voor Singapore en een voor Batavia. Het vliegtuig vervoert verder 44 Kg. goederen. 285 kg. briefpost en 47 kg. pakketpost. DE ONGEREGELDHEDEN IN DUINDORP 'S GRAVENHAGE, 4 Nov. De 42-jarige juffrouw V. geb. Z. is door den politie rechter te 'sGravenhage wegens op ruiing veroordeeld tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van drie weken. Verdachte zou op 7 Februari, toen een aantal colporteurs der N.S.B. In Duin- dorp en omgeving pamfletten ver spreidden, de naar buiten gekomen be woners dier buurten hebben toegeroe pen: „Sla de fascisten dood!" hetgeen zij zoowel voor den politierechter als voor het hof ten stelligste ontkende. Het hof heeft thans het vonnis van den politierechter vernietigd en de ver dachte vrijgesproken. Als verdediger trad op mr. P. van 't Hoff Stolk, uit Amsterdam. ROOFOVERVAL TE OSS 's-HERTOGENBOSCH, 4 Nov. Het gerechtshof te 's-Hertogenbo6ch heeft heden arrest gewezen in de zaak tegen de gedetineerde Ossche arbeiders J. C. van G. en J. A. van S., die door de rechtbank te Den Bosch ieder tot vier jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld, omdat zij in den nacht van 19 op 20 April van het jaar 1927 te Oss zijn bin nengedrongen in de woning van den landbouwer J Huismans Nadat zij Huismans hadden vastgebonden en mishandeld, hebben zij de geheele wo ning doorzocht. Met een bedrag van acht gulden en een geweer zijn zij na den overval op de vlucht gegaan. In hooger beroep heeft de advoeaat- u'cneraal bevestiging van het vonnis van de rechtbank geëischt. Hef. Hof heeft het vonis bevestigd en de twee verdachten ieder tot vier Jaar gevangenisstraf veroordeeld, met aftrek van het geheele voorarrest. ARRESTANT ONTVLUCHT KLOOSTERZANDE, 4 Nov. In den afgeloopen nacht heeft de dader van den roofoverval in Kloosterzande. zeke re B. P., kans gezien uit de cel van de marechaussee-kazerne te Groenendijk (gemeente Hontenisse) te ontvluchten. Tot heden heeft men nog geen spoor van den dader gevonden- Na de reis met den nieuwen kruiser „De Ruyter" 's-GRAVENHAGE, 4 November. Na den tocht, dien de Koninklijke Familie heden met den nieuwen kruiser Mr. Ms. de Ruyter heeft gemaakt, zijn de Ko ningin en het Vorstelijk paar per trein naar de residentie vertrokken. De beide salonwagens, waarin het hooge gezelschap en enkele leden van de hofhouding hadden plaats genomen, waren tot Alkmaar in een gewonen trein gevoegd. Van Alkmaar af hebben de Vorstelijke personen in de Konink lijke salon wagens, welke thans ge trokken door een locomotief, waaraan de Koninklijke bagagewagen was ge koppeld een extra-treinvormden.de reis naar Den Haag voortgezet. Op den vastgestelden tijd, om 5.42 u„ reed de trein onder de overkapping het Hollandsche spoorstation binnen. Voor de Koninklijke wachtkamer op het eer ste perron, was de looper uitgelegd. Enkele tientallen belangstellenden, door eenige agenten op een behoorlijken af stand gehouden, waren van de aan komst. van de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard getuige. De stationschef, de heer J. A. Breek- pot, leidde de Vorstelijke personen naar de wachtkamer, onder hoera-geroep van de belangstellenden. Enkele oogcnblikken later verlieten de Koningin en het Vorstelijk paar het stationsgebouw. Buiten stond in een druiligen regen een honderdtal belang stellenden te wachten. Ook hier was politie aanwezig, welke voor een afzet ting zorgde. In de eerste hofauto naimen de Ko ningin, Haar Dochter en Prins Bern hard plaats, vriendelijk dankende voor de toejuichingen van de wachtenden. Vijf minuten later reed de Konink lijke auto het plein voor het Paleis Noordeinde op. Onder den kastanje boom stonden slechts weinigen, die uit de aanwezigheid van een versterkte politiemacht, afleidden, dat er iets bij zonders zou gebeuren. Vrijwel onge merkt dus betraden de Vorstelijke personen het Paleis Koordeinde. Hoeveel dagen zyn ze onderweg 2 S 1 4.11 4.11 ts 3 3 j. c> j O. UJ SB 81,10 Amsterdam 31.10 Marseille Rome 1.11 Athene 4,11 Rhodos Cairo Gaza 2.11 Bagdad 8,11 Basra Djask 8.11 Karachi Jodpoer Allahabad Calcutta Akyab 2.11 4.11 Rangoon Bangkok 141 Alorstar 441 Medan 81.10 Singapore 81.10 4.1 Batavia Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam en Batavia Zaterdag 7 November. Tegen Leidsch meester» knecht twaalf jaar geëischt 's-GRAVENHAGE, 4 Nov. In hooger beroep stond terecht de 25-jarige gewe zen meesterknecht M. C. B., uit Leiden, gedetineerd, die door de Haagsche recht bank is veroordeeld tot vijf jaar gevan genisstraf wegens doodslag, gepleegd in den avond van 14 April in de hal van een bioscooptheater aan den Stations weg te Leiden, waar hij de 22-jarige fabrieksarbeidster Johanna S., uit Zoe- terwoude, uit wraak met een broodmes eenige steken in den rug heeft toege bracht, tengevolge waarvan het slacht offer na korten tijd is overleden. De officier van justitie, die tegen B., wegens moord, twaalf jaar gevangenis straf had geëischt, heeft tegen dit von nis geappelleerd. De verdachte, door den president, mr Lodder, ondervraagd, zeide, dat hij zijn daad in wanhoop verrichtte, daar hij door toedoen van het meisje, met. wis hij een verhouding had, was ontslagen. Hij had daarbij echter niet de bedoeling om haar te dooden. De president hield B. voor, dat diens verklaringen voor de politie afgelegd er op wezen, dat hij wel degelijk de bedoe ling heeft gehad om het meisje te doo den en dat hij, geen kans ziende om zijn plan om naar Zuid-Afrika te ver trekken ten uitvoer te brengen, aan dat voornemen gevolg heeft gegeven. Er heeft dien avond geen enkele woorden wisseling tusschen verdachte en het meisje plaats gehad, maar deze is door hem in koelen bloede doodgestoken. Er waren thans geen getuigen gedag vaard. Requisitoir De advocaat-generaal mr. L. B. J. Vermeulen, is het met den officier van justitie eens, dat hier sprake is van moord en dat de opgelegde straf geens zins in verhouding staat tot den ernst van het misdrijf. Mitsdien vroeg spr. vernietiging van het vonnis en veroor deeling wegens moord tot twaalf jaar gevangenisstraf. Mr. W. H. Krijgsman, raadsman van B., betoogde, dat z. i. hier sprake is van mishandeling met doodelijken afloop en hij verzocht de uiterste clementie voor zijn cliënt. Het hof zal 18 November uitspraak doen. TWEE INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT HEERLEN, 4 Nov. Naar thans bekend wordt, heeft de Heerlensche politie een goeden slag geslagen met de arrestatie van twee beroepsinbrekers. In den nacht van Maandag op Dins dag bemerkte een surveilleerend agent onraad aan de achterzijde van het nieu we gebouw van de Kamer van Koop handel aan het Tempsplein te Heerlen. Hij waarschuwde het hoofdbureau van politie. Spoedig kwam een aantal agen ten, die het gebouw omsingelden. In het gebouw trof men in de kamer van den secretaris twee personen aan, ze kere G J. en J. L.. twee oude bekenden van de politie. Zii bleken in het bezit te zijn van inbrekerswerktuigen, wanr- mede zij reeds het bureau van den se cretaris hadden opengebroken. Er wordt niets vermist. De dieven bleken door een openslaand raam binnen te zijn ge komen. Heden zijn de heide mannen op transport gesteld naar Maastricht- DE POSTVLUCHTEN AMSTERDAM, 4 Nov. de „Kievit" is op de thuisreis in Medan geland. Onderscheiding Bij Kon. Besluit van 26 October 1936 is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau P. C. Adrian, wonende te O verveen, gemeente Bloemendaal, directeur van de Nederlandsche Stoom vaartmaatschappij „Oceaan" N.V., te Amsterdam. Zeemacht Bij beschikking van den Minister van Staat, Minister van Defensie at interim, is de luitenant ter zee der 2de klasse J. K. Kempees den 4 November 1936 geplaatst bij de marinekazerne te Wil lemsoord. Bij beschikking van den Minister van Staat, Minister van Defensie ad interim is de officier van administratie der le klasse J. Nottrot den 30 November 1936 geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wacht schip te Willemsoord en is de officier van administratie der le klasse J. P. Scheepmaker den 1 December 1936 ge plaatst bij de marine-kazerne te Wil lemsoord. P.T.T..dienst Bij beschikking van den Directeur- Generaal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie is met ingang van 1 Febru ari 1937 als directeur van het Post-, Te legraaf- en Telefoonkantoor te Middel burg aangewezen de referendaris der Posterijen. Telegrafie en Telefonie IJ. Bakker, thans directeur van het Tele graaf- en Telefoonkantoor te Dordrecht. Bij Kon. Besluit van 30 October 1936 is met ingang van 1 November 1936 aan den referendaris 2de klasse der Poste rijen, Telegrafie en Telefonie J. van Dijk op zijn verzoek eervol ontslag ver leend. Hooger onderwijs Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is Dr. O. Bottema te Deventer toegela ten als privaat-docent bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijks universiteit te Leiden om onderwijs te geven in de didactiek der wiskunde. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, is tot wëderopzeggens toegelaten als privaat-docent bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversi teit te Leiden om onderwijs te geven in de didactiek der natuurkunde: dr. H. A. C. Denier van der Gon, te 's-Graven- hage. Notariaat Bij K B. van 31 October 1936, Is be paald. dat de vacature van notaris te Ooltgensplaat niet zal worden vervuld. Landmacht Bij K.B. van 30 October 1936 is be noemd en aangesteld bij den genees kundigen dienst der landmacht, tot of ficier van gezondheid der tweede klas se. de heer J. van den Hoorn. arts. Bij K.B. van 30 October 1936 is den gopensionneerden kapitein der infante rie A. H. L. Stam, wien sedert de titu laire rang van majoor is toegekend, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van stationscommandant; is toegekend de titulaire rang van luitenant-kolonel aan den gepension- neerden kapitein der infanterie A. H. L. Stam, voornoemd, wien reeds de titulaire rang van majoor was toege kend. ASSEN, 4 Nov. De burgemeester van Assen, mr. J. Bothenius Lohman. heeft aan den hoofdinspecteur van politie te Assen, den heer v. d. M., kennis gege ven, dat hij in zijn betrekking wordt geschorst tot den datum, waarop de be slissing. waarbij hem ontslag uit den dienst is verleend, onherroepelijk zal zijn geworden. Naar wij vernemen zal de beslissing van den burgemeester aan het oordeel van het bevoegde scheidsgerecht on derworpen worden, terwijl in hoogste instantie een beslissing door den Cen- tralen Raad van Beroep te Utrecht moet worden genomen. Het ontslag is o.a. verleend op grond van het feit. dat de hoofdinspecteur van politie beschuldigd wordt van het schrijven van de anonieme brieven. Als raadsman van den hoofdinspec teur treedt op mr. dr. J. E. Hesse, ad vocaat en procureur te Groningen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 10