MEER BEVOEGDHEID VOOR OUDERCOMMISSIES De onderhandelingen over schilderijen De zending in nood WIJZIGING DER L.O. WET Het ontslag na overplaatsing SPORTVLIEGERS TE SINGAPORE ALLES WAS MAAR CAMOUFLAGE Dinsdag requisitoir HET KERSTFEEST DER ARMEN PRINS BERNHARD OP JACHT „DE RUYTER" IN DEN HELDER Een plechtige gebeurtenis Meer steun noodig! HET PRINSELIJK HUWELIJK 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 7 NOVEMBER 1936 De mogelijkheid geopend tot het leeren van het Friesch Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de Lageron derwijs wét. Aan de memorie van toelichting wordt het .volgende ontleend: De Minister acht den tijd gekomen Voor het opnemen van een regeling, welke tegemoet komt aan den in de laatste jaren van vele zijden uitgeoefen- den aandrang om de mogelijkheid te openen, dat ook de lagere school dienst baar kan worden gemaakt aan het aan- léeren van het Fnesch. Te dien einde wordt in art. 2 der .wet het volgende nieuwe lid voorgesteld. Daar, waar naast de Nederland sche taal nog een streektaal of een dialect in levend gebruik is, kan onder lezen en Nedcrlandsche taal eenige kennis van die streektaal of dat dialect mede begrepen zijn. De tegenwoordige redactie van het ilerde lid van art. 12 der Lager-Onder- wijswet laat de mogelijkheid, dat aan een leerling een er school voor uitge breid lager onderwijs vrijstelling wordt verleend van de verplichting tot het volgen van het onderwijs in alle of bijna alle vakken van uitgebreid lager onderwijs, welke op die school gegeven worden. Daar deze vrijheid te ver gaat wordt voorgesteld te bepalen, dat een leerling van het eerste leerjaar onder wijs moet ontvangen althans in ten minste twee en die van de hoogere leerjaren althans in tenminste drie der vakken Fransch, Duitsch, Engelsch, wiskunde en handelskennis. School op afstand Inzake de tegemoetkoming in de kosten voor het bezoeken van een school op meor dan vijf kilometer af stand van de woning worden eenige wijzigingen van art. 13 voorgesteid, welke de strekking hebben om de al te groote vrijgevigheid, dio uit dat artikel spreekt, wat te temperen. O.m. wordt een aanwijzing gegeven van de wijze; waarop de afstand van de woning naar de 6chool moet worden berekend, n.l. door dien te meten langs „den kortsten voor kinderen voldoend begaanbaren en veiligen weg". Voorts wordt voorgesteld geen steun meer te verlecncn, indien de financieele toestand der ouders, voogden of ver zorgsters van de kinderen daartoe geen aanleiding geeft. Ook wordt de steun beperkt tot de Vervoerkosten, waaronder ook de kos ten van het gebruik en onderhoud van een rijwiel zullen vallen. Tenslotte wordt een nieuwe bepaling voorgesteld, door de mogelijkheid te openen, dat van gemeentewege in het vervoer van de kinderen kan worden voorzien, indien geheele vergoeding noodig wordt geacht. Do wenschelijk- heid is namelijk gebleken, dat niet slechts vergoeding van kosten kan wor den verstrekt, maar dat in plaats daar van ook kan worden aangeboden ver voer van gemeentewege, bij voorbeeld per autobus voor alle kinderen geza menlijk. Oudercommissies De Minister acht don tijd gekomen «de uiterst sobere bepalingen die in de wet nopens de oudercommissie worden aangetroffen, ecnigszins aan te vullen. In de eerste plaats stelt hij voor. dat de oudercommissie bevoegd zal zijn zich tot burgemeester en wethouders of tot den gemeenteraad te wenden met betrekking tot de belangen der school en dat zij het gemeentebestuur en den leden van het rijksschool toezicht alle inlichtingen zal geven, die dezen ver langen. Vervolgens wordt voorgesteld, dat in een gemeente, waar meer dan een oudercommissie bestaat, een ouderraad zal worden ingesteld, dat die raad be voegd zal zijn zich tot burgemeester en wethouders of tot den gemeenteraad te wenden met betrekking tot de gemeen schappelijke belangen der openbare la gere scholen in de gemeente, en dat hij het gemeentebestuur en den loden van het rijksschooltoezicht alle inlichtingen zal geven, die dezen verlangen De overige bevoegdheden, aan deze commission en raden te geven, kunnen in een algemeenen maatregel van be stuur worden vervat. Ook de inrichting van den ouderraad wordt aan dien al gemeenen maatregel overgelaten. Ter tegemoetkoming aan het meer malen geopperde bezwaar, dat het initiatief tot wijziging van het leerplan enz. bij het hoofd der school berust, en dat niemand kan ingrijpen, indien bij in gebreke blijft een noodige wijziging te ontwerpen, wordt voorgesteld in dat geval bevoegdheid aan B en W te ver- leenen. Leerlingental Het leerlingental eener school vormt den grondslag, waarnaar het aantal leerkrachten, da? aan die school ver honden moet zijn. wordt vastgesteld Zoowel in het belang van 's Rijks schat kist als in het belang van een richtige voorziening in de vereischte onderwijs krachten moet, dus gepoogd worden te komen tot een zoo juist mogelijke vast stelling van hel aantal leeriincm. op dat het. verplicht aantal leerkrachten zoo dicht mogelijk de werkelijke be hoefte naderl Dat men hij een zoo vlot lende bevol king als vele scholen Ie zien geven niet tot dit juiste gemiddelde komt, in dien men de felling van hel aantal leerlingen beperkt lot vier data per jaar, zooals thans, hehoeft geen betoog. Het komt den minister daarom aanbe velenswaardig voor. dat de bezetting per dag als maatstaf voor het jaarge middelde wordt genomen. Deze wijze van tellen zal met een nieuw jaar moeten ingaan. Daarom wordt voorgesteld, de nieuwe bepalin gen met 1 Januari 1938 te doen ingaan, met een overgangsbepaling voor het jaar 1938 voor de op 31 December 193' bestaande scholen. Ontslag na overplaats sing Voorgesteld wordt, liet elfde lid van art. 36 der Lageronderwijswet 1920 te schrappen, omdat de rechtspositie der rijksambtenaren bij algemeenen maat regel van bestuur geregeld is. Een onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs wordt benoemd niet in dienst van het openbaar lager onderwijs in de gemeente, maar aan een bepaalde school. De Minister nu heeft er bezwaar tegen, dat overplaatsing gebezigd wordt om hetzij den overgeplaat- sten onderwijzer, hetzij een anderen onderwijzer, die door die overplaat sing boventallig wordt, to ontslaan. Bij de afvloeiing van onderwijzers wegens reorganisatie van het openbaar lager onderwijs hebben sommige ge meenten in do laatste jaren een of bei de wegen ingeslagen. Indien zoodanig geval ter kennis van de regeering komt, kan zij slechts het recht van schorsing of van vernietiging wegens strijd met het algemeen belang hanteeren. Dit ver stevigt evenwel niet in afdoende mate de rechtspositie van den onderwijzer, op dien zoodanige irreelc overplaatsing wordt toegepast, daartegen heeft hij geen ander verweermiddel dan een be roep op het Ambtenarengerecht. Mits dien acht de Minister het wenschelijk, dat hem tegen het raadsbesluit tot over plaatsing een recht van beroep op Ge deputeerde Staten (en daardoor recht van hoogcr beroep op de Kroon) wordt gegeven. De besturen der bijzondere lagere scholen vernemen veel te laat, soms zelfs jaren na afloop van het exploita tiejaar, hoeveel zij dat jaar aan in- standhoudingskostcn mochten uitgeven. Teneinde hierin verbetering te bren gen, is het noodig, dat de wet den ge meenteraad de verplichting oplegt om elk jaar tegelijk met do vaststelling van de gemeentebegrooting te bepalen, welke bedragen in het jaar, waarvoor de begrooting geldt, voor de verschillen de soorten van openbare en bijzondere scholen voor de exploitatie beschikbaar ^esleld zullen worden. Hiertoe strekt het eerste lid van het voorgestelde nieuwe art. 55bis der Lagere Onderwijs wet 1920. SINGAPORE, 6 Nov. Hedenmiddag te 16.20 uur zijn de Nederlandsche sport vliegers Hevmans en Sluvter na een door mooi weer begunstigde vlucht te Singapore aangekomen. Te 6.28 uur hedenochtend vertrokken do vliegers van Victoriapoint naar Alor- slar. Na een kort oponthoud aldaar word om 12.20 uur weer gestart naar Singapore. Zaterdag hopen de heeren Heymans en Sluvter Muntok te bereiken, om Zon- dag de laatste étappe af te leggen naar Batavia, waar zij des morgens om elf uur hopen aan te komen. STERREKUNDIG OBSERVATORIUM TE EINDHOVEN 's-GRAVENHAGE, 6 Nov. Naar wij vernemen zal Z.D.H. Prins Bernhard H. K. H. Prinses Juliana op 28 Novem ber a.s. bij Haar bezoek aan Eindhoven voor de onthulling van het radio-monu ment, vergezellen. Prins Bernhard zal dien dag den eer sten steen leggen van het sterreknndig observatorium, dat dr. A. F. Philips aanbiedt aan de afdeeling Eindhoven en omstreken van de Nederlandsche Vereeniging voor Wees-'en Sterrekunde. De tweede kolentipdie een heele wagonlading tegelijk in de booten overstortis op het emplacement te Born in werking gesteld. NI JEN RODEZAAK Getuige Koning verwekt een incident AMSTERDAM, 6 Nov. Het gerechts hof zette vandaag de behandeling voort van de strafzaak tegen Onnes van Nijcn- rodc. Als eerste getuige hedenmorgen hoort het hof den heer L. Groeneveldt Jr., kunsthandelaar te Den Ilaag. Hij wordt gehoord over schilderijen transacties met Koning. K. heeft wel eens een Nico- laas Maas en een Van der Velde in han den gehad van den kunsthandelaar, om voor hem te verkoopen. Pres.: En zei hij ook waar hij koopers dacht te vinden. Get.: Met do Nicolaas Maes „ging hij in de richting Utrecht". Van do op brengst van 7000 (dat was de mini mum verkoopprijs) zou Koning 3000 als leening krijgen. En zou Onnes dat schilderij koopen? Getuige had wel den indruk, dat Ko ning dat dacht. Uit een brief van Onnes was dat ook gebleken: „Als do verzeke ringssom binnen was zou hij geld be schikbaar hebben voor het. schilderij". In dit verband had Koning op 6 Fchr. '32 een brief geschreven aan getuige, waarin hij schreef hoogstens 7500 voor het stuk te kunnen maken. Ook leest de president de correspon dentie voor tusschcn Koning en Onnes over koop of beleening van deze schil derijen. Koning wordt voorgeroepen. Pres.: Koning, 't blijkt nu toch duide lijk, dat er wel degelijk over schilderijen gecorrespondeerd werd. Dat het dus geen camouflage was. Koning wordt woedend: Die getuige liegt, allemaal meineeden. Ik heb dat voor de rechtbank ook al gezegd. Het zeldzame brutale van dien vent Pres.: Kalm een beetje. Koning: 't Is een meineed, en nu be grijp ik, waarom Onnes zooveel onkos ten heeft gehad. Verdedigers: Insinuaties, meneer de De Nederlandsche Zuivel» centrale verleent weer haar medewerking 's-GRAVENHAGE, 6 Nov. Evenals vorige jaren heeft de Nederlandsche Zuivelcentrate wederom besloten, haar medewerking te verlccnen. opdat met Kertsmis ten behoeve der armen bak en braadvet, gesmolten rundvet, gesmol ten ruzel en'of onverroenede margarine vrij van heffing verstrekt zal kunnen worden door in aanmerking komende vercenigingen. waaromtrent het vol gende is bepaald. De verstrekking van genoemde pro ducten aan daarvoor in aanmerking ko mende hehoeftigen zal moeten geschie den door verepnigingen of instellingen van weldadigheid. Slechts die personen kunnen kerst- gaven in bovengenoemd™ zin beko men. dip op gpenerlei wijze steun, het zij in gold of in nahira. van rijks- of gemeentewpge ontvangen en niet reeds op grond van de bestaande bepalingen voor verstrekking van onvermengde margarine tegen goedkoopen prijs in aanmerking komen Derhalve kunnen de weldadigheirls- vereenigincen voor het verkrijgen van hak- en braadvet, gesmolten rundvet ""esmolten reuzel en'of margarine, vrij van heffing, hij de Nederlandsche Zin velrentrnle alleen aanvragen inzenden, indien en voorzoover zij «teun verlee nen aan personen, die niet reeds op grond van de bestaande bepalingen voor de verstrekking van onvermengde margarine in aanmerking komen. Vereenigingen en instellingen, welke aan deze voorwaarden voldoen en voor de verkrijging van de genoemde produc- en vrij van heffing in aanmerking wil len komen, worden uitgenoodigd. zoo spoedig mogelijk een aanvraag bij de Nederlandsche Zuivelcentralc in te die nen op daartoe bij haar to verkrijgen formulieren. Alleen volledig ingevulde en onder- teekende aanvraagformulieren, welke uiterlijk 23 November 1936 in het hezi' zijn der Nederlandsche Zuivelcentrale, Laan van Meerdervoort Si, 's-Gravcn- nage, kunnen in behandeling worden genomen. De uitreiking der „kerstgaven" aan de daarvoor in aanmerking komende hehoeftigen zal geheel gratis moeten geschieden en wel vóór 2 Januari 1937. Berekening van kosten in eenigen vorm aan de bedeelden is derhalve niet toe gestaan. De merken (banderolles) vnnr hef ge smolten vet en'of de gesmolten reuzel, benevens de wikkclpapiercn voor de on vermengde mnrgarne. bestemd voor de kerstgaven 1930, zullen slechts geldig zijn tot 1 Februari 1937, zoodat degene? aan wie deze producten zijn uitgereikt, deze vóór dezen datum zullen moeten hebben opgebruikt. De prijzen, waartegen de leveranciers hak- en braadvet, gesmolten rundvet en/of gesmolten reuzel, heslcmd voor kerstgaven, vrij van heffing, aan de be doelde vereenigingen zullen mogen Ie veren, zijn vastgesteld op: ten hoogste f 0.44 per kg. voor ge smolten rundvet. ten hoogste f 0.32 per kg voor bak- en braadvet, ten hoogste 0.60 per kg. voor gesmolten reuzel. president, wij roepen uw bescherming in tegen dezen getuige. Koning zet zijn verhaal voort: Er wa3 volgens hem wel degelijk sprake van camouflage. Getuige laat geen gelegenheid voorbij gaan om tegen den verd. Onnes en de verdedigers te insinuecren, wat den president doet opmerken: „U moet uw verklaringen niet met verdachtmakin gen en insinuaties doorspekken, dan kunnen we uw verklaringen niet gc bruiken. Zegt u nu eens ronduit: U geeft toe, dat u de schilderijen, waar over in de brieven geschreven wordt, in handen hebt gehad. Is er nu met Onnes over de schilderijen onderhandeld of niet." Koning aarzelt en zegt dan: „Neen 't was allemaal camouflage". Onnes geeft dan weer een uiteenzet ting over de „schildcrijenondcrhande- lingen" met Koning. Pres.: Was u dan in de positie om schilderijen te koopen? Verdachte: Als cr aan to verdienen was zeker. Pres.: Dus aanvankelijk zag u wat in de zaak? Onnes: Juist. Tk zag er een zank in cn ik wilde Koning helpen. Pres. (tot Koning): Hebt u een foto gestuurd bij die z.g.n. gefingeerde cor respondentie. Koning: Ja. Juist, dus dat geeft u tenminste toe. Waar was die foto voor noodig. Die correspondentie was immers alleen maar om afspraken te maken. Koning: 't Maakte de comedie com pleet. Pres. (tot Onnes): Aan de belcening was toch niet veel te verdienen. Verd.: Ik wilde 't ook doen om Ko ning ter wille te zijn. Koning zegt dit zeer onwaarschijnlijk te vinden. Pres.: Dus u blijft er bij, dat die heele correspondentie camouflage was. Getuige K.: Absoluut. Proc.-generaal: In dien brief staat, dat u een foto bijvoegt. Herinnert u zich, dat u die foto verzond. Getuige: Als 't in dien brief staat. Proc.-gen.: Ja, maar 't is toch ca mouflage. Incident Mr. MullerMassis vraagt even het woord. Hij protesteert namens de ver dediging ernstig tegen do insinuaties van Koning. Koning aldus pl. maakt er ge bruik van dat Onnes gezegd heeft, dat 't proces hem wel een ton heeft ge kost. Verd. Onnes bedoelde, dat hij een ton schade had, maar Koning legt 't uit, alsof Onnes een ton had uitge geven om getuigen te beïnvloeden. Koning wordt woedend: Ik zou hier m'n mond moeten houden, ik zou niets mogen zeggen Pres U bent hier iederen dag en u praat steeds. (Gelach.) Koning Ik protesteer. Pres.: Dus u protesteert tegen het protest. crd. Onnes verzoekt een algemeenc vraag aan getuige te mogen stellen. Onnes: Waarom zou ik Koning, die ik betrekkelijk oppervlakkig kende en dien ik langen tijd niet gezien had. een voorstel hebben gedaan om de verzeke- ring op te lichten en in te breken? Dat is toch onaannemelijk. Getuige Koning: Heel aannemelijk. Ik had hern vroeger eens een raar ver haal verleid over een verzekerings kwestie. En bovendien, op die vraag kan hij zelf het beste antwoord ge ven, want hij heeft het gedaan. Mi*. Lemve van Nijenstein: Ik.begrijp hei motief voor uw bekentenis indertijd niet. U hekende pas toen u van chan tage werd beschuldigd. U zegt, dat er geen sprake van chantage is. Bovendien hadt u de gecamoufleerde correspon lentie. U hadt dus kunnen blijven ont kennen. Is cr geen sprake van een wraak tegenover Onnes? Koning. Il< had hem willen helpen en toen beschuldigde hij mij van chan tage. In overleg met m'n verdediger mr Levonhach heb ik toen bekend. De president zet het verhoor van Ko ning voort: U hebt aan Witbraad f 1000 overhandigd in de Roode Leeuw. Nu zegt verd., dat u best zelf dat geld kon hebben gefourneerd, hij ontkent het u te hebben gegeven. Koning: Och kom, ik had geen cent. Het verhoor van Koning is ten ein de. Do vroegere tuinbaas van Nijenrodc wordt voorgeroepen. Ilij verklaart, dat hij gewoonlijk de hoofdpoort sloot, den nacht van de inbraak was de poort echter open geweest. Toen verd. On nes dit later hoorde had getuige een standje gekregen. liet getuigenverhoor in do zaak te gen Onnes is hiermede ten einde. President: U handhaaft uw vcrkla ringen voor de rechtbank afgelegd? Verd. (met klem): Volkomen. Ik ben absoluut onschuldig. De zaak wordt dan geschorst. Dinsdag te 10 uur zal de procureur- generaal requireeren. In de omstreken van Noord, wijk en Noordwijkerhout NOORDWIJKERIIOUT, 6 November. Z.D.H. Prins Bernhard heeft vandaag deelgenomen aan een jachtpartij op de jachtvelden „Paardenkerkhof" onder de gemeenten Noordwijk en Noordwijker hout, toebehoorende aan Jhr. Mr. C. De- del, kamerheer van H.M. do Koningin, en aan Mr. IC J. G. Baron van Harden- broek, burgemeester van Bennebrook. Omstreeks half tien kwam do Prins per auto. vergezeld van zijn secretaris Jhr. ir. W. G. Roéll, op liet jachtgoed aan. Nadat men zich in het jachthuis in jachtcostuum had gekleed, werd in druilerig regenweer de jacht op klein wild begonnen. Do Prins toonde zich een goed schutter en had een belang rijk aandeel in de buit. Honderdvijftig fazanten een eenige tientallen konijnen werden geschoten. Omstreeks vijf uur nam de jachtpartij een eind, waarna de Prins zich in gezelschap van Baron van Hardenbroek naar Bennebroek begaf, waar H.K.H. Prinses Juliana ton huize van den burgemeester Haar verloofde opwachtte. Gezamenlijk werd hier het diner gebruikt. De arbeid zal belangrijk moe» ten worden ingekrompen als er niet hulp komt DEN HELDER, 6 Nov. Hedenmor gen twaalf uur is II.M.'s „De Ruytcr" de haven van het Nieuwediep binnen- gcloopcn en heeft ligplaats genomen te genover het commandeinentsgebouw der marine. Ondanks het regenachtige weer was de belangstelling voor dezo gebeurtenis zeer groot. Op het pierhoofd zagen wij vice-admiraal T. L. Kruys en de officie ren van zijn staf, die de binnenkomst gade sloegen. Ivort na half twaalf werd op het ha venkantoor en op de pier van de haven de blauwe vlag geheschen ten tceken, dat de kruiser kon binnenloopen. Lang zaam kwam de „de Ruyter" nader, ge sleept door de „Utrecht" cn „Nestor" van het bureau Wijsmuller. Alles ging naar wensch. Op dc pier hadden zich de adelborsten van hot Koninklijk In stituut opgestold en toen de boeg van den kruiser de haven bereikt had, hie ven zij een driewerf „hoera" aan. Op hetzelfde oogenblik speelde de stafmu- ziek, die, zooals bij elke marine-gcbcur- tcnis cachet aan het geheel verleent, het Wilhelmus. Zoo werd de eerste in tocht van den kruiser in do haven van den Helder een plechtige gebeurtenis. De nieuwe kruiser trok zeer de aan dacht. Algemeen werd hij als een prach tige aanwinst voor onze marine geken schetst. Het meren liep eveneens vlot van stapel. Ter gelegenheid van dit eerste bezoek van den kruiser aan den Helder, zal het gemeentebestuur hedenavond in het raadhuis een receptie houden, waarbij de commandant en officieren van den kruiser, de commandant der marine, de garnizoens-commandant, overste J. II. C. Rcntz van den Berg en verder alle officieren van de stelling den Helder en burgerlijke autoriteiten en hun dames genoodigd zijn. In het casino wordt van avond eveneens door het gemeentehe stuur een feest aangeboden aan de on der-officieren en manschappen van den „de Ruyter" met hun dames. AMSTERDAM, 6 Nov. Do zen ding verkeert in nood en slaakt een kreet om hulp, die naar zij hoopt door geheel het Nederlandsche volk zal worden gehoord. Wordt aan dien kreet geen gehoor gegeven en daagt niet spoedig hulp op, dan zal wat moeizaam werd opgebouwd, hier cn in Ovcrzccschc gewesten, zoo niet v.orden afgebroken, dan toch groote schade moeten lijden. Het gaat om groote stoffelijke en geestelijke belangon. De samenwerkende Protestantsche Zcntlingsorganisaties zien hun inkom sten meer cn meer achtoruitgaan. Door ingrijpende bezuinigingen op tal van uitgaven cn salariskortingen, waardoor deze kwamen beneden het peil van 1914 heeft men getracht de uitgaven met do inkomsten in evenwicht te houden. Echter door vermindering van do sub sidies der regeering voor onderwijs- cn ziekenverpleging was het niet mogelijk cn moest do zondingskas bijspringen om het onderwijs en de ziekenverple ging in do overzcescho gewesten in stand te houden. Hét jaar 1935 sloot reeds met een tekort van ongeveer 30.000 en de inkomsten van 1936 bleven met een ton achter bij die van 1935 en daar er geen beschikbare kapitaalrcser- ves meer bestaan, moet dit op een débacle uitloopen. Reeds in den loop van het jaar wer den groote moeilijkheden voorzien. Het personeel in Indiö is toen gewaar schuwd, dat vanaf 1 Juli wellicht niet meer dan 50 pet. der goedgekeurde ra mingen zou kunnen beschikbaar worden gesteld. Met groote moeite is het nog gelukt tot en met October het werk volledig te financieren, maar voor do twee laatste maanden van dit jaar zal dit niet mogelijk blijken. Slechts wanneer de inkomsten over de twee laatste maanden f 456.000 op brengen, zal het mogelijk zijn do sala rissen en pensioenen ten volle uit te betalen. Komt dit bedrag niet bijeen, dan wor den de tegenwoordige salarissen en de pensioenen, behalve die der weduwen, gehalveerd. Door deze groote verminde ring van salaris worden dan getroffen Si zendeling-leérarcn, 20 zendeling-art sen, 22 Europeesche verpleegsters en ongeveer 1000 inlandscho verplegers, verbonden aan acht groote en negen kleine ziekenhuizen. Verder 175 leer krachten aan 32 scholen cn Europeesch en inlandsch personeel aan ongeveer 750 volksscholen en andere inrichtin gen van onderwijs. Echter niet alleen zullen deze perso nen in hun toelage zwaar worden ge troffen, ook de inrichtingen zelf zullen hun inkomsten aanmerkelijk zien dalen. Hoe het in 1937 zal gaan is nog niet te zeggen. De ramingen uit Indiö zijn nu pas volledig ontvangen. Daaruit wordt nu de totaalraming opgesteld. liet laat zich aanzien dat deze met ten minste 25 pet. besnoeid zal moeten worden. Getracht zal worden de salarissen tc houden op het peil van 1 Januari 1936, maar dan zal veel van het nuttige werk, dat thans in ziekenhuizen cn scholen wordt ver richt, moeten worden stopgezet of af gesneden. Intusschen is een reorganisa tie van do binnenlandsche actie en pro paganda ondernomen, waarhij inzonder heid een nauwere aansluiting hij de N^d. Herv. kerk wordt nagestreefd. Een blijvende verbetering van de financieele basis zal echter eerst gaandeweg kun nen worden verkregen. Ieder, die een steentje wil bijdragen om de zending uit den nood te helpen, declen wo mede, dat giften kunnen worden gezonden aan liet. Zendings bureau te Oeg.stgeest postgiro 6074 of aan de Ned. Handel Maatschappij onder het motto „De zending in nood". H. M. de Koningin bezoekt het Haagsche stadhuis DEN HAAG, 6 Nov. Vrijdagmiddag te 4 uur heeft II. M. de Koningin een lort bezoek gebracht aan het Haagsche stad huis. De Koningin werd ontvangen door den burgemeester van 's-Gravenhago, mr. S. J. R. de Monchy, met wien Zij zich in de burgemeesterskamer gedu rende eenigen tijd onderhield. Vervol gens nam de Koningin de burgemees terskamer en de eerste klas trouwzaal in oogenschouw, waar het burgerlijk huwelijk tusschen Prinses Juliana cn Prins Bernhard zal worden voltrokken. Kort voor half vijf is H. M. de Ko ningin naar het Paleis Noordeinde teruggekeerd. NIEUWE BURGEMEESTER VAN LEERDAM 's-GRAVENHAGE, 6 Nov. Bij Kon. Besluit van 5 November 1936 is met in gang van 15 November 1936 benoemd tot burgemeester der gemeente Leer dam A. Ilanemaaijer. De heer Ilanemaaijer is oud-wethou der van Financien en van Bedrijven der gemeente Rotterdam en lid vat den gemeenteraad.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 9