HET GEVAAR OP DEN WEG SPORTVLIEGERS TE BATAVIA KONINKLIJKE Voldoening in Italië VLIEGTUIGEN AUTO OVER DEN KOP Dooden en gewonden In zestien dagen naar Indië SCHILDERIJEN GEEN ERKENNING van Franco's regeering door VERONGELUKT HOUTZAGERIJ IN VLAMMEN Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 9 NOVEMBER 1936 BINNENLAND Nabij Duivendrecht bot» sten twee auto's tegen elkaar KAARDEN, 7 Nov. Vanmiddag te ongeveer vier uur is de autobestuurder J. S. uit Haarlem op den Rijksweg tus schen Muiden en Kaarden bij een po ging om door snijden voor een naderen den tegenligger een vrachtauto to pas- seeren, door een windvlaag tegen deze vrachtauto gedrukt. De chauffeur van de vrachtauto, J. II. uit Hflversum, raak te daardoor de macht over zijn stuur kwijt en kwam met zijn voertuig in een sloot terecht. Zelf bleef hij ongedeerd, doch C. R. uit Hilversum, die naast hem had gezeten, liep een ernstige hoofd wonde op. De auto van S. sloeg over den kop en kwam met de wielen naar bo ven te liggen. S., zijn vrouw en drie zoons werden door glasscherven gewond Zij zijn in de Majeilastichting te Bus- sum verbonden, waar mevrouw S. en C. R. ter observatie zijn achtergebleven. De auto van S. werd geheel vernield tcnvijl de vrachtauto zwaar werd be schadigd. Jongen overreden en gedood HEERENVEEN. Zaterdagmiddag wilde de 13-jarige S. de Vries te Heeren veen, die een bezoek zou brengen aan zijn familie te Joure, een eindje meerij den op een met basalt geladen vracht auto. Toen de jongen echter bemerkte dat de auto een verkeerde richting uit ging. sprong hij eraf. kwam te vallen en werd overreden. Zwaar gewond werd het slachtoffer opgenomen en naar het ziekenhuis alhier vervoerd, waar het hij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Tusschen paal en kar Te Akkrum waren eenige kinderen aan het spelen op het stationsemplace- ment met karren. Door een ongelukkitr toeval geraakte het vierjarig zoontje van den heer R. Schaap, die dicht bij het station woont, tusschen een kar en een paal bekneld. Het kind liep zulke ernstige inwendi ge erwondingen op, dat het korten tijd na het ongeluk is overleden. Vrouw overreden Zaterdagavond is in de Hamburger straat te Doetinchem de weduwe Blu- mink door een auto overreden. Zii werd in ernstigen toestand naar het zieken huis vervoerd, waar zij kort na aan komst is overleden Auto's in botsing DUIVEXDRECIIT. 8 Nov. Heden morgen te ongeveer half twaalf heeft nabij de Duivendrechtsche brug een ern stig auto-ongeluk plaats gehad. Een auto. bestuurd door den heer A S., komende uit de richting Amsterdam en afkomstig uit Leiden kwam in hot sing met een auto bestuurd door den heer Huyten, uit Heerlen, doordat eerst genoemde wagen de auto van den heer H. niet tijdig genoeg opmerkte. De Limburgsche wagen werd ernstig beschadigd, terwijl de inzittenden, de «schoonmoeder en schoonzuster van den liper II. zoo ernstig gewond werden, dat zij per ziekenauto van den G.G.D. naar het O.L.-Vrouwegasthuis Ie Amsterdam moesten worden vervoerd De schoonmoeder van den heer II. heeft een bekkenfraetuur en inwendige kneuzingen opgeloopen, terwijl zijn schoonzuster een wervel fractuur heeft bekomen Een passeerende geneesheer uit Utrecht heeft de eerste hulp verleend. De schoonmoeder is zoo wordt nader bericht hedenavond overleden. Ernstige aanrijdingen VGRAVENHAGE, 7 Nov. Heden avond tegen 8 uur werd de 18-jarige M. Z. wonende in de Slspeetstraat, op de Dierenschelaan door een tram aangere den, waarbij hem een groot e teen werd afgeklemd, terwijl hij verschillende an dere verwondingen opliep. Voorts werd om kwart voor negen op den Stationsweg de 21-jarige L. E. uit. Rijswijk door een auto aangereden, ten gevolge waarvan hij een been brak en een hersenschudding kreeg. Beide slachtoffers werden door den Geneeskundigen Dienst naar het R.K.- Ziekenhuis vervoerd. Van duozit gevallen TWELLO, 7 Nov. Hedenmiddag had de heer M. uit Lochem het ongeluk van een met groote snelheid rijdende motorfiets te vallen. Hij heeft vermoe delijk, terwijl hij op de duozit zat, zijn steunpunt voor de voeten verloren. Zwaar gewond, met een schedelbreuk en een wonde in de zijde, bleef hij na zijn val op den weg liggen. De geneeshee- icn Engel en ter I-laar Romeny verleen den het slachtoffer de eerste hulp. Over brenging naar het ziekenhuis te Deven ter bleek noodzakelijk. De toestand van den gewonde is hoogst ernstig. Een na der bericht meldt dat de heer M. is over leden. ROTTERDAM. 8 Nov. De 14-jarige wielrijder W. van A. te Rotterdam is Zondagmiddag op den Groene Hilledijk aangereden door een personenauto,^ be stuurd door den 24-jarigen W. K. G. van den B. tc Rotterdam, waarbij de jongen zoo zwaar werd gewond, dat hij tijdens overbrenging naar het zieken huis, overleed aan zijn verwondingen. De oorzaak van het ongeluk moet go zocht worden in de omstandigheid dat de automibilist geen voorrang verleende aan het van rechts komende verkeer en nog juist langs een auto, die de straat wilde oversteken, trachtte heen te glip pen. Auiosongeluk door den wind MOERGESTEL, 8 Nov. Vanmidda; is onder deze gemeente op den Oirschot- scheweg wederom een ernstig auto-on geluk gebeurd, waarbij vijf personen min of meer ernstig gewond werden. In èeh der vele bochten kwam oen au to, bestuurd door ir. T. uit Eindhoven, in botsing met een uit de. richting Oir- i,pchót. komende auto. welke. bestuurd werd rjoor den heer van I., eveneens uit Eindhoven. Eerstgenoemde wagen werd in den flank aangereden en vloog vervolgens tegen een hoorn. Mevr. W. uit Breda, die naast den bestuurder zat. werd op den weg geslingerd cn met een ernstige hoofdwonde opgenomen. Mevr. T. kreeg eveneens ernstig letsel aan het hoofd. De drie inzittenden van den anderen wagen kregen alleen kleine snijwonden. Mevr. W. die er het ergst aan toe was, is door een toevallig passeerenden arts naar het ziekenhuis te Eindhoven ver voerd, terwijl mevr. T. door een anderen geneesheer naar het St. Elisabeth zie kenhuis te Eindhoven werd gebracht. Bij onderzoek bleek, dat zij een ernstige schedelbreuk had opgeloopen. De oorzaak van het ongeluk moet worden toegeschreven aan het feit, dat de auto van den heer vanl. tengevolge \an de hevige windvlagen aan het slin geren was geraakt. Over veertien dagen zullen Hevmans en Sluyters den terugtocht naar Neder* land weer aan* vaarden De Nederlandsche sportvliegers M. VV. Sluyters en J. Hevmans, die Vrijdag 23 October met hun éénmo- torig Leopard-Moth sporlvliegtuig, de PHJUH, van Schiphol zijn ver trokken voor een retourvlucht naar Batavia, zijn Zondagmiddag aldaar aangekomen. Aldus luidde het telegram, dat wij \an het persbureau Aneta Zondagmid dag uit Batavia ontvingen. Van deze Nederlandsche sportvliegers is dit een kranige prestatie, als wij be denken, dat zich aan boord van het toe stel geen radio bevond cn zij dus geheel zonder peilingen zich een weg moesten vinden naar het Oosten. Zij konden zich dus niet op de hoogte 6tellen van de weersgesteldheid van de streken, die HET VERGAAN DER „SCH. 179" 'S-GRAVENHAGE, 7 November. De minister van landbouw cn% visschenj, mr. dr. Deckers, beeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de familieleden van de slachtoffers van Sch. 179, die in cicn jongsten storm op zee zijn omge komen cn haar zijn deelneming be tuigd. Werken van H.M. op de na* jaarstentoonstelling van Arti et Amicitia te Amsterdam AMSTERDAM. Zaterdag is de na jaarstentoonstelling van de Mij. „Arti et Amicitae" te Amsterdam, waaraan voor het eerst de Hooge Beschermvrou we H.M. de Koningin met drie werken van haar hand medewerking verleent, geopend door den voorzitter prof. Huil) Luns. Een groot cn select gezelschap was aanwezig bij deze voor het Amsterdam- sche kunstleven zoo belangrijke gebeur tenis. Wij merkten o.m. op den Commis saris der Koningin in Noord-IIolland. Jhr. mr. dr. A. Röcll cn den burgemees ter dr. W. de Ylugt. Prof. Huib Luns sprak het openings woord cn herdacht de gestorven leden Sieger Baukema cn Gerard van Hove en mej. Marie Wandschcer. Daarna sprak hij gelukwenschcn uit voor den 80-jarigen schilder Jan Visser, wiens talenten, ontplooid in de rustpoozen van .een leven, gewijd aan het kunsTonder- wijs, als een eerbetoon zijner kunstbroe ders bijeen werd gehangen. De inzending van H.M. de Koningin De groote verheugenis van dezen ope ningsmiddag is de inzending van onze Hooge Beschermvrouwe H.M. de Konin gin. Als werkend lid van onze Haagsche zustervereeniging „Pulchri Studio" geeft H.M. geregeld Haar medewerking aan de tentoonstellingen van het genoot schap. Het is de eerste maal, dat H.M. op on ze periodieke ten-toonstellingen expo seert en de gelegenheid biedt zich aan om van onze dankbaarheid te getuigen voor de bescherming, dio de Vorsten van het Huis van Oranje welhaast een eeuw hebben verleend aan de Neder landsche schildersmaatschappij, te Am sterdam gevestigd, en in te sluiten in dien eerbiedigen dank het jaarlijks ver- lecnen van de gouden medaille, uit 1c rik en door het bestuur. Het moet iels anders en vooral iets meer zijn dan een speling van het lot, dat onder de staatshoofden van dezen tijd het juist onze Koningin is, die de beeldende-begaafde is. Wanneer het Engelsche volk wijlen Koning George V wilde eeren, gaf het Terugtrekking der Britschrïndi* sche troepen Hervatting der handelsbetrekkingen De Corriere del la Sera kenschetst het terugtrekken van de Th'itsch-Indische troepen uit Addis Abeba als een be sluit van de Britsche iegcering. dat heeft bijgedragen tot opheldering van do Italiaanse!) Britsche betrekkingen. Italië constateert' me! voldoening, al dus het blad, dat Mussolini's appèl ie Milaan niet zonder resultaat is ge bleven. De Popoio d'Italia schrijft, dat de hervatting van den Italiaansch Brit schen handel, evenals het terugroepen der Britsche gezantschapswacht uit Addis Abeba, als een gunstig teelten kan worden beschouwd. De door Mus eolini geloonde basis van erkenning der wederzijdscho belangen begint. vol gens de Popoio d'Italia. ook in Lon den gewaardeerd ie worden De open bare meening in Italië begroet dit met vreugde. De terugtrekking van de Britsche troepen van Abessijnsch gebied al dus het Giornale d'Italia heeft zon der twijfel een duidelijke politieke bo- tcckenis. Ciano heeft den Britschen ge zant direct de noodigc toezeggingen voor de bescherming van de Britsche onderdanen en bezittingen te Addis Abeba kunnen doen De oeronomische cn handelsovereenkomsten tusschen Engeland en Italië hebben den norma len toestand tusschen de heide landen hersteld en de periode van de sancties definitief afgesloten. Daarmede begint de oplossing van de problemen De Tribuna hegrool de besluiten van do Britsche regeering als oen teeken van pen rcëelc en actieve politiek cn noemt ze een terugkeer tol normale oeconomische hel rekkingen, die welis waar geen beslissende gebeurtenis is, doch die de noodzakelijke grondslagen legt voor het herstel van de goede be trekkingen. Wanneer de beide landen het er verder over eens zijn. dat de Middellandsche Zee 'voor Italië het leven belcekent. dan kan het tijdstip niet ver meer zijn. dat men het gebied van het abstracte kan verlaten en dat van het concrete kan betreden De internationale positie der rechtschen Reuter verneemt, dat de regee ringen van Groot-Briltanië en Frankrijk zijn overeengekomen de regeering van Franco niet automa tisch te erkennen, indien de recht- sche troepen Madrid zullen hebben bezet. De toestand zal gelijk zijn aan dien te Addis Abeba, toen deze stad door de Italianen werd bezet en de Britsche gezant slechts het contact met de. bezettingstroepen onderhield in de kwësié der be scherming van Britsche belangen. Gisteravond deelde het hoofd kwartier der rechtschen mede: Aan het front van Madrid was onze activiteit zeer groot. Onze troepen zijn opgerukt tot do rivier Manzanares. na eerst alle voorste den van de hoofdstad te hebben bezot. Een ander communique mel.lt: In den sector ten Noorden van Madrid hebben wij Colmenas bezet De regeering te Valencia heeft een communiqué gepubliceerd, waarin zij o.a. verklaart, dat, in dien zij langer te Madrid was ge bleven, dit een nadeel had kunnen beteekenen voor haar activiteit 38 „Ja, maar ik moet mijn rechterarm riet te veel meet inspannen Ik bloed nogal flink Maar ik kan mij ook me: miin linkerhand behelpen" Rex zoch in het donker naar het pistool dat met een kletterend geluid op de tegels was gevallen „Ik zal hel weer voor je Iadenzei hij vlug en opende het magazijn. „Dank Je. Je bent nu wat rustiger nietwaar? Bovendien lijkt het of het ook buiten veel stiller wordt. Maar claar hen ik nipfs geniet op." zei de Beichleau plotseling „Tk denk dat i] het een of ander in hun schild voe ren „Och. dat kan mij niet veel sche len." lachte Rex .Wij mbetpn dat tuin venster goed bewaken en dan zal alK* wp| in ordo komen Zij kunnen ons niet overvallen, of zij zouden heUmoe ten doen vanaf het dale, of vanaT trap Maar ik geloof niet dat zij da' gauw zullen doen" „Ja, voor het oogenblik zijn wij al thans veilig, vermoed ik. Ik wilde al „Hot is volkomen duidelijk, dat de vijand zijn aanvallen op Madrid concentreerde, met de bedoeling do wettige regeering gevangen te ne men, teneinde de erkenning van do opstandelingenregcering gemakke lijker te maken. Do verplaatsing van zetel beteekent noch een af stand, noch een terugtrekken" Een dertiental dooden te betreuren Het persagentschap Tass meldt, dat het verkeersvliegtuig van de Deruluft. de Duitseh-Russische luchtverkeerson- derneniing. op 90 K.M. van Moskou is verongelukt. De negen inzittenden, on der wie de bestuurder Ivossef en de werktuigkundige zijn daarbij verónge luk!. De oorzaak van de ramp is onbe kend Uit Warschau wordt gemeld, dat na- hij de Poolsche hoofdstad een vliegtuig is neergestort. De inzittenden, twee Poolsche bestuurders en twee Roemeen- sche officieren, kwamen om liet leven. NOG STEEDS SPANNING TE DANZIG Naar Havas uit Danzig meldt, duurt ondanks de verzekeringen, welke de senaat aan de Poolsche autoriteiten heeft gegeven, do onderdrukking van Polen in Danzig voort. De deurwaarder van liet dorp Schooncberg. waar kort geleden de ongeregeldheden plaats hadden, is ontslagen omdat hij zijn zoon in het Poolsch geschreven had cn verscheidene Poolsche werklieden on dergingen hetzelfde lot. De autoriteiten hebben verder belet, dat een functiona ris van het Poolsche commissariaat-ge neraal een bezoek bracht aan Schoene- berg Het commissariaat-gen era al heeft hiertegen geprotestcert bij den senaat. MUSSOLINI EN ENGELAND LONDEN, 8 Nov. (Reuter-A.N.P.) Mussolini heeft in een interview met Ward Price gezegd, daf hij een En- gelsch Ttaliaansche gentlemens-agree- ment wenscht ter verzekering van dc wrderzijdsche belangen. Het zou een tweezijde overeenkomst moeten worden om de andere aan de Middellandsche Zee gelegen landen ge heel genist te stellen. Mussolini voegde hieraan toe, dat de nieuwe atmosfeer hot geloof wettigt, dat een nieuwe fase aangevangen is in de betrekkingen tusschen dc beide landen. DEGRELLE NIET BIJ GO EBBELS? Het Duitsche Nieuwsbureau ontkent de geruchten, die in de buitenlandschc pers zijn verschenen en behelzen, dat de leider van dc Relgische rexisten, De- grelle, ter gelegenheid van zijn bezoek aan Berlijn door dr. Goehhels ontvan gen zou zijn en dat dr. Goehbels hem hii deze gelegenheid raad zou hebben gegeven inzake politieke leiding, propa ganda en taktiek. DUITSCH SCHIP IN MOEILIJK- HEDEN CASABLANCA. 8 Nov. (Havas—A.N. P.) Om zes uur vanavond heeft het kuststation een radiogram opgevangen van het Duitsche ss. Iwis, waarin werd medegedeeld, dat het schip op 49 gra den 34 min. N.br. en 11 graden 9 min. W.l. in moeilijkheden verkeerde. VEROORDEELING VAN COMMUNISTEN Naar ITavas uit Maagdenburg seint, zijn twintig van hoogverraad beschul digde communisten veroordeeld tot tuchthuisstraffen van lVz jaar, 6 jaar en 10 jaar en zes maanden. Deze com munisten hadden hun activiteit in do jaren 193119.36 ontplooit. leen maar dat die arme Simon weer hii ons was," zuchtte de hertog „Het is best mogelijk dat hij alleen maar gewond is. net als jij. Hoe hot ook zij. wij hehben de kerels al uit deze omgeving weggejaagd, of ik mooi mi] sterk vergissen. Wij hebben er al verschillende van kant gemaakt Hoe veel waren er loon hel gevecht begon, denk je?" „Ik vermoed een dozijn." „Zoo. Welnu, er was zoo'n geweldige knaap die ons bplettpn wilde door he: dak ie klimmen dat is er een l>o twee kogels die ik hij mijn eerste bezoek hier gebruikte, en die doel troffen maakt te samen drie Don die kerol met dat hoofd als een eierschaal die kennis maakte met don greep van mijn pistool dat is vier" ..Simon school er vanuit het venst >r waar wij inecklommen zijn. een neer ...Tuist, dat ie vijf Dan was er nog tie man die ik vanaf den hoek van den muur wegschoot - ik zag hem vallen voerde de hertog eraan toe ..Dat ia dus zes In iedergeval is hsi schieten niet meer zon hevig als het ge woest is." grinnikte Rex. „Er zullen er niet veel zijn die geen verwondingen oplieppn." „Het voordeel van hef gevecht bin nenshuis." glimlachte de hertog on danks zijn pijn „Of zullen wij zeggan p«-n demonstratie van de superioriteit van verdediging wanneer men moder ne wapens gebruikt?" „Het idéé is niet kwaad Ik hen blij dat Ik Je weer zoo hoor spreken," zei Rex terwijl hij door het venster gluur de. „Ik zou wel eens willen weten, waar die kerels momenteel uitban gen Na het bijna onophoudelijk vuren was de stilte die nu ingetreden was bijna ondragelijk. ,,'t Is best mogelijk dat zij verster king zijn gaan halen," veronderstelde de hertog. „IlPt vliegveld ligt niet meer dan een kilometer hier vandaan ik denk dat zij terugkomen met machine geweren en een zopklieht." „Dat zou het einde van onze geschie denis bettekenen. Maar ik vermoed dat wij er het beste aan doen, te trach ten nu te ontsnappen." „Ja, ik voel er ook niet veel voor om als een rat in de val doodgeschoten 't worden. Laten wij ons geluk beproe ven Zij liepen naar de deur Zij hoorden geen enkel geluid De Beichleau vloek te zacht. „Wat kraken die treden ellen dig „Welken kant uit?" vroeg Rex, toen zij onder aan de trap gekomen waren. ..Zullen wij door den tuin gaan cn zien ol wij Simon kunnen vinden?" „Neen," zei de hertog somber, „dat is nutteloos Wanneer hij niet dood is M gevangen genomen, zal hij nu het huis van Marie Lou wel bereikt hebben Voor ons ligt meer beschutting Wij kunnen trachten onzen weg te vinden langs de uitbouwen." Met de grootste omzichtigheid slopen zii de gang door naar de groote dak Iooze hall Zij hielden een volle minuut rust voor zij de hall overstaken. Zij hoorden niets. De groote deur van den ingang stond vijd open. „Dacht je. daf je er erg van zou ver zwakken als wij hard gingen loopen?' fluisterde Rex. „Je moet het mij eerlijk zeggen als Je denkt dat het niet gaat. IK zou twee van die mannetjes als ji| bent kunnen dragen. Als je mij noodig hebt, waarschuw mij dan even" „1-Iet zal mij niet schaden,' zei de hertog geruststellend „Ik heb ze^r weinig bloed verloren. Wanneer wij hier van elkaar gaan. zullen wij elkaar weer ontmoeten in het hui6 van Maria Lou Onthoud dat goed Maar denk eraan dat wij daar niet binnen gaan voordat wij er absoluut zeker van zijn dat zij ons niet meer achtervolgen." „Wij zullen niet van elkaar gaan," zei Rex kort. „Begrepen?" Als eenig antwoord verliet de hertog het portaal en begon langs den buiten sten muur te kruipen Aan den ande ren kant werden zij beschermd door dik kreupelhout Verder hadden zij de inktzwarte duisternis in hun voordeel, liet eenige nadeel dat zij ondervonden was dat het kreupelhout bij de minste beweging kraakte. De hertog onder drukte een vloek toen hij over hei lichaam van den man die Simon van uit het venster neergeschoten hal •struikelde De man was dood Zij lie pen langs de brouwerij waar zij ge vangen gezeten hadden, en langs het hnngere gedeelte van den muur waar achter zij zich verscholen hadden Met den muur eindigde ook het kreupel hout Zij gluurden vanuit het laatste bosch je met inspanning of zij iets zagen en hieven ademloos luisteren. Wanneer Leshkin versterking had laten, komen scheen het onmogelijk dat hij de nog levende rest van zijn eerste troep man uen niet achtergelaten had om «te wacht te houden Er was echter geen spoor van een levend wezen te bespen ren. Rex kroop voorzichtig naar het open gedeelte dat voor hen lag. Hij hiel-1 zijn pi6tool in de hand gereed tot «chie- ten. De hertog volgde hem en probeer de linke en rechts In het duister om zich heen te zien. De sneeuw dempte hun bewegingen. Zij draaiden den hoek van den eersten uitbouw om. Bijna gelijktijdig vuurden zij k bont portant op een zwarte schaduw die plotseling voor hen opdook. De Rus viel met een scherpe kreet neer. Rex viel eveneens achterover en trok do Reichleau in zijn val mee. Het pistool van den hertog ging met een harde knal af. de kogel vloog flui tend door de boomen Hij rolde over Rex heen en kwam bovenop hst lichaam van den Rus te liggen, en wel zoo dat het scheen alsof hij dit lichaam wilde beschermen. Dat was echter ni*t meer noodig, de man lag met het zicht op den grond, een bloedstraal vloeide uit zijn hoofd en kleurde de sneeuw rood. Rex hleef liggen waar hij gevallen was. Hij kreunde vreeselijlc. Hij lag met een van pijn vervallen gelaat op den grond. De Reichleau vroeg niers Hii krabbelde op. nam zijn pistool van zijn linker in zijn rechterhand, greep Rex bij zijn kraag en trok hem terug in het bosch je Dit vergde veel van zijn krachten, en de Inspanning ver oorzankte een flinke bloeding van ziir. schouderwond De afstand die hii moest afleggen, met Rex was ongeveer derbo passen en zonder oponthoud kreeg hij Rex waar hii hem hebben wilde. Mij hoorde voetstappen en ge schreeuw uit drie richtingen tegelijk Duidelijk was de stem van Leshkin te hooron die zijn hevelen uitgilde. Een groep mannen bleef hij het lichaam van den doode ctaan F.en van de man nen knipte zijn zaklantaarn aan Een moment had de Reichleau de neiging on de kerels te schieten. Hij liet zijn wapen echter weer zakken daar hij zij tegemoet vlogen, zij hebben dan ook maar al te vaak met mist en regen te kampen gehad, doch dit alles trotsee- rende, zijn zij moedig verder gevlogen met hot doel Batavia voor oogen gesteld en na zestien dagen hebben zij dit weten te bereiken. De eerste étappe, AmsterdamDüs- seldorf, was reeds ongunstig, veel re gen en mist en het gevolg was, dat zij een dag in Düsseldorf moesten blijven. Ook het verder gedeelte door Europa was nu niet bepaald gunstig voor de heeren Sluyters en Heymans. Bij Stam boel werd het heter, de zon scheen hel der cn het zicht was toen zeer goed. Vrijdag 30 October, dat is dus een week na het vertrek uit Amsterdam, bereikten zij reeds Djask. Maandag 2 November waron zij te Calcutta geko men en hebben daar een dag rust ge nomen. Hot gedeelte Rangoon—Victoria- point. dat Donderdag j.l werd afgelegd, was weer ongunstig. Zware slagregens, luidden toen de weerberichten. Ondanks leze factoren werd doorgevlogen en den volgenden dag deden zij Singapore aan. Zaterdagmorgen werd van Singapore vertrokken naar Muntok. waar de hoe ren Hevmans en Sluyters oen familie bezoek hebben afgelegd. Gisteren vlo gen zij van hier naar Batavia, de laat ste étappe van de heenreis. De terugtocht zal over veertien dagen begonnen worden cn met nog grootere interesse, dan de tocht hoen, zal deze door velen worden gevolgd. het Z.M. den naam van Sailor-King. Zou er nu voor ons Nederlanders g.'en aanleiding zijn trotsch te wezen op onze Schilder-Koningin? Als wij onze Koningin, gezeten op het schilderstoeltje, in tweegesprek weten met de natuur, dan behoort, dat voor het schildersvolk der Nederlanden een feit van beteekenis en verheugenis te wezen. Dat tweegesprek met de natuur is de vorm der religieuse contemplatie, waarvan sinds altijd Nederlanders be grip gehad hebben. Het dcol van den hemel, dat het geloof in deze contem platie voor mcnschelijke oogen plaatst, wordt in het kunstwerk uit schilders handen tot een kalm wonder gebracht. Meer dan in welk land ter wereld zijn er in Nederland die weten welk een ge nade de schildcrsbegaafdheid voor een mensch beteekent. Meer dan waar ook kan hij ons gewaardeerd worden welke hooge belooningen er ook voor onze Ko ningin gelegen is in den arlieid, die haar hart hoeft en waarvoor Zij* ik spreekt het met vrijheid en overtuiging uit, opmerkelijke begaafdheid heeft ver kregen, een begaafdheid, die in toewij de studie ontwikkeling vond. Dit weten de kunstenaars van „Pul chri Studio", dit weten dc leden van „Arti et Amicitiac". Moge het Neder landsche volk er trotsch op zijn. In zijn openingsrede deelde prof Huib Luns, mede, dat de prijzen voor het bes te op deze tentoonstelling geëxposeerde werk zijn toegekend respectievelijk aan Martin Monnickendam en David Schul- man, zijnde eerste cn tweede premie. BEEK (L.), 7 Nov. In den afjreloo- pen nacht ontdekte een commies der belastingen brand in dc opslagplaats van het houtmagazijn van den heer J. Lemmens Dols alhier. Door revolver schoten waarschuwde hij de bewoners van het brandende perceel, alsmede die der omliggende perceelen, zoodat vrij spoedig een groot aantal mcnschcn op het terrein van den brand verscheen. Het vuur vond gretig voedsel in den ouden achterbouw van het perceel en tastte vrij spoedig den aangrenzendon meel mol en en houtzagerij van den heer Lemmens Bols aan. Onder leiding van den burgemeester, jhr. mr. W. Micliiels van Kessenich, tastte de plaatselijke brandweer met drie stralen hot vuur aan. Zij kon ech ter niet voorkomen, dat hot pand groo- tendeels uitbrandde. De houtzagerij en meelmolen worden geheel vernield. Van een aangrenzend perceel, dat ook door hot vuur werd aangetast, brandde een tweetal stallen af. De oorzaak van den brand is vermoe delijk kortsluiting. Do schade, welke ruim achtduizend gulden bedraagt. terzelfder!ïjd inzag dat het dwaasheid /.ou zijn. Vier gewapende mannen ston den naast den commissaris. Een Kwaadaardige 6nauw werd gehoord en de lantaarn ging uit- De hertog had echter opgemerkt dat zij thans allen in de richting van het dak keken. Een salvo pistoolschoten in die rich ting bevestigde zijn meening dat do mannen geloofden dat hun kameraad van de plaats waar Rex bij het ven ster gestaan had. was neergeschoten. Zii fluisterden eenige oogenblikken en dan trok Leshkin met zijn mannen weg. Wat een prachtkans om nli 'e ontsnappen, dacht de hertog. Als Rex maar niet gewond in het kreupelbösoh je had gelegen. Hij zuchtte. Rex kreun de niet langer, en lag doodstil De her tog vreesde dat hij dood was. „Rex," fluisterde hij. „Ja." hoorde hij tot zijn groote vol doening. „Goddank." De hertog ademde ver licht op. „Ik dacht dat het met je af- aeloopen was. Ben je ernstig gewond?" „Het was vervloekt dichtbij," ant woordde Rex terwijl hij langzaam over eind ging zitten. „Het scheelde geen haar of het was met mij gedaan ge- Wppst." „Hoe voel fe je? Ben je gewond?" „Neen. heelemanl niet. De kogel stuitte terug op de ge6p van mijn gor del. „Foei het was een geweldige schrik. Het leek alsof Ik een trap van ppn muilezel kreeg Ik kon bijna geen lucht meer krijgen. Ik wed dat mijn maag bont en blauw ziet." (Wordt vervolgd). FEUILLETON

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 2