DEKENS HET WONDER VAN AMERSFOORT LVijanden worden vrienden Voor Steunzolen DE DIONNE VIJFLING Maison Hartel sTSa0ran5s,2 ABONNEERT U OP DIT BLAD! HET IJS BEGINT NU TE BREKEN Den dood gevonden in Oost-Afrika BLOEDIGE RELLETJES TE BOMBAY BEEEDIGING TE SOESTERBERG Dat zure varken Arivertentiën Geef uw gezin ook Quaker Havermout, dat specialisten kozen voor de vijfling! ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN D.van Schooneveld Jr, ENGLISH ASSOCIATION VOORDRACHTAVOND Gekleede en aparte Modellen MIDDAGCOSTUMES in Wol en Zijde u 275 375 475 550 HEEFT U EEN OUDE VAAS OF PUL? Wij maken er voor U een aardige kap op. L. NIEWEG Utrechtschestr. 38 - Tel. 1825 AMERSFOORT WERELDGEBEUREN Hoe langer hoe meer tees kent zich een Engelsch* Italiaansche toenadering af HET is nog niet zoo bijster lang geleden, dat Ethiopië, een zwakke «taat, welks vertrouwen in den Volkenbond ten zeerste werd be schaamd, overweldigd werd door het sterke Italië, dat den roof. gelijk o.m. uit De Bono's ontstellend-openhartige onthullingen blijkt, al jaren lang stel selmatig had voorbereid. Engeland nam het toen, zij het vooral platonisch, op voor de partij, welke onrecht werd aangedaan. Londen mobiliseerde Ge neve tegen Rome. tegen Italië werden sanctiemaatregclen genomen en er ont stond een spanning tusschen Italië en Groot-Brittannie, die hier en daar de vrees deed rijzen, dat een Britsch-Itali- aansche oorlog, welken men vermoede lijk niet zou kunnen localiseeren. zou uitbreken. IIoo alles plotseling een ander aspect kan krijgen, blijkt uit enkele recente feiten: terwijl Edcn's jongste uitvoerige rede, welke hij in het Lagerhuis hield en welke kon worden uitgelegd als een tot Rome gericht voorstel om het ver leden te vergeten en tot een Italiaanseh- Engelsch vergelijk te komen, in Italië nog vrij koel werd ontvangen, is er on middellijk daarop een merkwaardige wijziging in de Engelsch-Ttaliaansche verhouding ingetreden. Plotseling is het ijs gebroken. Wat is er gebeurd? Er is een Britsch- Ttaliaansch handelsverdrag gesloten en bovendien heeft Engeland het besluit genomen de Britsch-Indische troepen uit de hoofdstad van Abessynic, Addis Abeba, terug te trekken. liet zijn voor al de beide laatste, gebeurtenissen, die de atmosfeer hebben opgehelderd. Een en ander beteekent. natuurlijk nog niet, dat Engeland en Italië dikke vrienden zijn geworden, maar er zijn inmiddels zoodanige voorwaarden geschapen, dat de diplomaten weer practischen arbeid kunnen verrichten, temeer daar uit verklaringen, die Mussolini heeft afge legd, kan worden opgemaakt, dat hij ervoor te vinden is met Engeland een gentlemen's agreement te sluiten met betrekking tot de wederzij dsche belan gen en de politiek, door beide landen te voeren in de Middelland^che Zee, die zoowel voor Groot-Brittanniö als Italië van vitaal belang is. Er verluidt dan ook reeds, dat den Britschen ambassa deur te Rome in Londen beseft men, dat men het ijzer moet smeden, nu het nog heet is reeds instructies zijn gezonden ter voorbereiding van een vergelijk. Zelfs wordt het niet uitgeslo ten geacht, dat graaf Ciano, de Itali aansche minister van buitenlandsche zaken, zal worden uitgenoodigd naar Londen te komen, wanneer de Britsche ambassadeur te Rome erin slaagt het voorbereidend werk tot een goed einde te brengen. Hoe het zij. te Londen ziet men in. dat er op het oogenblik goede kansen bestaan om de verhouding tot Italië weer een beminnelijker en vricndschappelijker karakter te geven. Het behoeft niet te verbazen, dat er, nu zich een verbetering van de En- gelsch-Italiaanscho relaties begint af te teekenen, allerlei geruchten de ronde doen, welker betrouwbaarheid moeilijk kan worden gecontroleerd en die wij daarom ook niet alle zullen weergeven. Voor één bericht maken wij een uitzon dering. omdat het zeer wel een kern van waarheid kan bevatten. Het komt hierop neer, dat de Engelsche ambas sadeur te Rome, kort voordat Ciano naar Weenen vertrok, waar hij op het oogenblik belangrijke besprekingen voert, den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken een concept-over eenkomst heeft voorgelegd, waarvan het doel is te komen tot een normali seering der Engelsch-Italiaansche be trekkingen. Met een beroep op de be langengemeenschap der beide landen in de Midellandsche Zee zou van Brit sche zijde aan de hand zijn gedaan een Engelsch-Italiaansch pact nopens wederzijdschen bijstand te sluiten. Het verdrag zou de volgende punten be treffen: de vlootbases, de versterking der beide vloten en een samenwerking in de Middellandsche Zee tusschen de Engelsche en Italiaansche oorlogsma rine. Engeland, zoo wordt er nog aan toegevoegd, zou tevens bereid zijn de verovering van Abessyniê door Italië te erkennen, zoodra de Volkenbond er zijn goedkeuring aan zou hechten. Het wachten is nu op Rome's ant woord. ROME, 11 November (Havas). Offi cieel wordt medegedeeld, dat in de maand October in Oost-Afrika 129 offi cieren, onderofficieren en manschap pen van het Italiaansche leger zijn ge storven; 34 sneuvelden tijdens politie diensten, 4 stierven aan verwondingen en 91 overleden aan ziekten. BOMBAY, 11 November (Havas). Tij dens relletjes, die na het vallen van het donker zijn ontstaan, zijn gisteren vier personen gedood en 40 gewond. GEEN VERLOVING WEENEN, 11 November (Reuter). Het gerucht, als zou aartshertog Otto van Habsburg zich gaan verloven met prin ses Maria van Savove, wordt door ba ron Von Wiesner, den leider der legi timisten, ten stelligste tegengesproken. Plechtigheid door Luit.»Kol. F. A. van Heyst Ifi verricht Een gure wind cn van tijd tot tijd een snerpende regen maakten het verblijf op de binnenplaats van de gebouwen van het Vliegkamp Soestcrberg gister morgen allesbehalve aangenaam. Toch was een groote schare belang stellenden aanwezig om getuige te zijn van de beëediging van de reserve-offi cieren. In carré-vorm jnden de officieren onderofficieren en soldaten van de luchtvaartafdeeling Soestcrberg opge steld: in het midden het monument ter nagedachtenis aan de gevallen kamera den. Rechts va.i dit monument had men ter gelegenheid van deze plechtig heid een vliegtuig geplaatst. Alvorens men tot de beëediging over ging heeft een der te beëedigen officie ren een krans gelegd aan de voet van het monument Onder het spelen van het Wilhelmus heeft de Luitenant-Kolonel vlieger F. A. van Heyst aan den majoor waarne mer U A. M. Koppert het afschrift zij ner benoeming tot officier in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden uitgereikt, alsmede de eere-medaille met de zwaarden in zilver van dezelfde orde den sergeant vliegtuigmaker W. S. du Pree op de borst gespeld. Na een korte toespraak van Luite nant-Kolonel van Heyst werd overge gaan tot de beëediging der officieren. Aanwezig waren bij deze plechtigheid officieren van de L.V.A., alsmede een detachement van de le Comp. L.V.A. onderofficieren, dienstplichtige vlieg tuigmakers en adspirant reserve offi cieren vliegers en waarnemers onder commando van den C.C. H. Sohlimmer en een detachement van 2-L.V.A. onder commando van den C.C. B. J. H. Koe nen. De plechtig.ieid werd opgeluisterd door de muziek van het 5e Regiment Tnfanlerie uit Amersfoort, die na de beëindiging van de beëediging ook me dewerking verleende aan het défilé van de onderofficieren en soldaten, dat het slot vormde van deze plechtigheid. De namen der beëedigden luiden: Reserve 2e Luitenant waarnemer: D. Rodenburg, J. v. Meel, J. P. G. Sloos, A. P. v. Neijenhoff, J. L. Bosch, A. J. de Wolf. H. J. Vermeulen, J. F. de Laat. G. T. Uitzetter, J. .T. Tukker, Ba ron N. R. van Hoevell. F. .T. Knage. Reserve 2e Luitenant vlieger: N. W. Bos, J. .T. Mulder, C. ten Ka- ten, J. Hofman, G. Scheepens, P. Ba dings, T.T. H. Mulder, G. Sonderrnan, J. W. Tuininga, J. .T. Schipper, Jhr. E. Sandberg, R. v. Rees, J. Scheuer, D. Bakker, A. de Waal Malefijt, DIEN Donderdagmiddag, om drie uur was mevrouw Burrows een der gelukkigste jonggetrouwde vrouwtjes van Europa. Zij aanbad Freddy. En Freddy dat wist zij zeker, tot drie minuten voor drieën aanbad haar. Zij dacht aan Freddy. Behalve haar aanbad Freddy ook tong met zure saus, maar niet op een manier, om haar jaloersch te maken. De visch was tegen woordig niet zoo duur zij kon best een tong bekostigen van haar beschei den huishoudfondsen. Zij was een soort onbepaalde jumper aan het breien. Wat het eigenlijk wor den zou, kon ze niet weten voor het af was. Van tijd tot tijd keek ze naar de gloeiende staven van den gashaard. Zij ging binnenkort van huis een weekje bij haar moeder logeeren maar Fred dv kon wegens zijn positie niet mee. Ze vond het afschuwelijk, voor een hecle week weg van Freddy, maar ze moest weer eens een keertje naar haar moeder. Bij een van die droomerige blikken in de richting van den gashaard ontdekte zij plotseling een dichtgevouwen brief, die op de haardplaat lag. Zij ging er heen. Het schrift was onverzorgd, en haar onbekend. Verbaasd de wenkbrau wen fronsend raapte zij het blad op. Er stond geen adres boven, en de vrouwen hand, die het beschreven had. schreef klaarblijkelijk niet dikwijls. „Lieveling." las zij. „Ik ben gezond, en hoop van jou hetzelfde. Is 't niet heer lijk. dat het zure varken gauw weggaat? Dan kunen we mekaar een beetje vaker spreken Mevrouw Burrows hief met een ruk het hoofd op. Een seconde werd alles haar zwart voor de oogen, en toen rood. Wie kon dien brief verloren hebben" Er was niemand in huis, aan wien hij geadresseerd kon zijn, dan Freddy en Betty, de meid. En zij ging zelf een week weg. Zij las tot het einde, trillend van woede en smart. Het waren verder niets dan lieve woordjes, en geschreven met die leelijke ongevormde ronde vrou wenhand. De onderteekening luidde „Schatje". Toen was het mevrouw Burrows, alsof de bodem uit de wereld was gevallen Dus was het toch waar. al wat jo las in die afschuwelijke moderne romans, die je uit de leesbibliotheek kreeg voor acht cent per weekl Alle mannen waren hetzelfde. Terwijl ze pas drie maanden getrouwd waren, en terwijl hij nog pre cies zoo lief deed als in 't begin, gaf Freddv zich af met wie weet hoe'n af schuwelijk vrouwspersoon. En zij was nogal van plan geweest, hem vandaag tong te eten te geven Zij zou hem tongen! Na vijf minuten geschreid te hebben kwam er een vonk in haar roodgehuilde oogen; zij sprong op, alsof zij door een wesp gestoken was. en snelde naar haar bureautje. Daar schreef zij vlug een brief aan Freddv. Die begon: „Verrader, ik heb alles ontdekt Als ic vanavond thuis komt. zul ie me niet meer vinden Tk ga onmiddellijk terug naar mijn moeder, dan heb ie overvloed van tijd. om je schatje te spreken Ik wil nooit meer iets van ]'e hooren." Zij schreef nog heel wat meer. Jonge vrouwen, die zich verongelijkt voelen, kunnen bijna even vlug en vloeiend schrijven als spreken. Zij was voor zuur varken uitgemaakt door dat afgrijselijke mensch, dat Freddy verstrikt had. Dat vooral maakte haar woedend. Mevrouw Burrows was juist klaar met een prachtstuk van een schriftelijke strafrede, toen er geklopt werd. Snel bc- heerschte zij zich. Tegenover het per soneel moet men zich altijd bcheer- schcn, ook al bestaat het personeel maar uit een stuks. De stille, beleefde Betty verscheen. „Mevrouw, een heer om u te spreken." „Wat voor heer?" „De gasfitter, die vanmorgen den haard heeft gerepareerd." „Zeg maar. dat ik hem onmogelijk ontvangen kan." „Hij zegt, dat het erg belangrijk is, mevrouw." Zij aarzelde. Misschien had do man zich herinnerd, dat hij iets verkeerd ge maakt had en dan kon er wel een ontploffing komen. „Enfin," zei ze. „laat hem dan maar even binnenkomen." En toen schuifelde de heer Will Bar ton de kamer binnen, een tamelijk nieu we pat tusschen zijn handen verknij pand. „Neemt u mij niet kwalijk, dat ik u lastig val, mevrouw," zei de heer Bar ton, „maar heb ik hier vanmorgen mis- schien iets laten liggen, toen ik het gas heb nagekeken?" „Ik geloof het niet Hebt u wat ver loren?" „Ja, mevrouw, ik geloof een brief. Ik kan hem niet meer vinden misschien is hij uit mijn zak gevallen, toen ik mijn zakdoek er uit haalde. Voor het jonge mevrouwtje Burrows scheen de zon weer, en zongen de vogels. En tegelijkertijd drong er iets, dat op zelfverwijt leek. haar hartje binnen. Hoe was zoo opgetogen, dat zij den gasfitter had zij ook maar een oogenblik aan haar Fred kunnen twijfelen! Maar zij wel had kunnen zoenen. „Was die brief geschreven aan „Lie veling?" en onderteekend „Schatje"?" vroeg zij. „Precies, mevrouw. Dat soort brieven laat ik niet graag rondzwerven, ziet u. Je kunt nooit weten, mevrouw u kon do mevrouw van mijn meisje wel ken nen, en dan liet u den brief misschien aan haar lezen. Ik zal u vertellen, hoe 't in mekaar zit, mevrouw. Mijn meisje dient, en ik zie haar maar een avond per week, want haar mevrouw wil geen vrijere in de keuken hebben. En nu gaat haar mevrouw gauw op reis „Ja, ik begrijp het wel," viel mevrouw Burrows hem verheugd in de rede. „En fin, u moet maar denken, dat de mevrouwen verantwoording hebben, voor haar personeel. Ik laat het meisje ook geen vrienden ontvangen, zonder speciale permissie. Hier hebt u 't ver lorene." Met een zucht van verlichting stak de gasfitter het dichtgevouwen papier in zijn zak. ,Dank u vriendelijk, mevrouw. Doet de haard het nu goed, mevrouw?" „Ja, dank u." Zij had geen zin om langer met hem te praten, en maakte zoo gauw mogelijk een einde aan het bezoek. Toen zij alleen was, stelde zij zich op een bespot telijke manier aan zij gooide het, ge deeltelijk voltooide kleedingstuk tegen het plafond, en voerde grillige dansen uit. Toen kwam de bezinning weer over haar, door den mist van dolle blijdschap heen kruipend. Die afschuwelijke brief aan Freddv. Nu ze er om dacht, moest ze hem dade lijk vernietigen. Als zo 't eens vergat! Zij strekte hem uit naar de vlammen van den gashaard, en trok hem toen opeens met een gilletje terug. Hoe kon dat? Het kon zoo; in de on stuimigheid van haar vreugde had zij den heer Will Barton den brief gegeven, die aan Freddy geadresseerd was, en den brief, dien hij terug was komen vragen, had zij behouden. Nu was zij in de macht van den heer Barton. Hij kon haar geld afpersen! Hij kon haar het halve speldengeld afdwin gen, tot zij 't niet meer uithield, en Freddv schreiend de waarheid moest be kennen. „Chantage door een gasfitter" zij zag het bericht al in de kranten staan. Gruwel der gruwelen o, wat een middag! Het een of ander instinct dreef haar, naar het raam te snellen. Daar zag zij den gasfitter aan den overkant van de straat in gesprek met een anderen man, die hem klaar blijkelijk had staande gehouden. Voor de derde maal dien middag onderging mevrouw Burrows een krachtige ge moedsbeweging. Zij rende naar de deur en schreeuwde om Betsy. „Betsy! Betsy! Gauw loop direct dien gasfit!er achterna houd je schort maar voor! Zeg, dat hij direct terug moet komen. Ik moet hem nog even hebben. Laat hem vooral niet weggaan, Hij staat vlak aan den overkant. O ja Betsv, als je toch buiten bent, haal dan meteen maar een mooie tong bij Swift niet. lichter dan een half pond. Maar gauw gauw!" In doodsangst bleef zij voor 't raam staan kijken naar de twee met elkaar pratende mannen, en zij zag Betsy, met haar schort voor, snel de straat over steken. Toen kwam de heer Will Bar ton terugslentercn, en Betsy ging een paar huizen verder een deur binnen, om de tong te koopen. Mevrouw Burrows slaakte een zucht van verlichting, die een spinneweb op vijftig meter afstand verstoord zou hebben. Zij begreep, dat de heer Barton geen tijd gehad kon heb ben, om den brief te lezen en zij werd zich bewust, dat zij ook dien man licht vaardig verdacht had. Snel ging zij hem binnenlaten. „Ik merk net, dat ik mij vergist heb, zei ze. „Ik heb u den verkeerden brief gegeven. Hier is de uwe mag ik den anderen, astublieft?" De ruil werd volbracht, en vlak daar op kwam Betsy terug met de tong. Zij liet Betsy den heer Will Barton uitlaten en ging weer voor het, raam staan, half lachend en half schreiend. Toen er een minuut voorbij was, kwam er een vreemde gedachte in haar op. Zij had den heer Barton niet zien weggaan. Dat was eigenaardig Zij ging naar de deur en deed die open. Aan het einde van de gang hoorde zij gefluister en het onmiskenbaar geluid van een kus. Somber maakte zij haar gevolgtrek kingen, en zij vroeg zich af of de Arbeidsbeurs haar een nieuwe Betsy zou kunnen bezorgen, die gegarandeerd het noodige respect in acht zou nemen, als zij over haar mevrouw sprak of schreef, „Dus ben ik toch het zure varken!" dacht het knappe mevrouwtje. Getrouwd: M. NIJHOFF en L. B. J. BÖHM Amersfoort, 10 Nov. 1936. Westerstraat 78. G e t r o u w d: H. K. DE VRIES en B. M. KOLTHOFF die, mede namens weder zijdsche familie hartelijk dank zeggen voor de veie blijken van belangstelling voor en bij hun huwelijk on dervonden. Hoogeveen, 11 Nov. 1936. Toekomstig adres: Paulus Buyslaan 9, Amersfoort. Heden overleed on verwacht, zacht en kalm, onze innig ge liefde Vrouw, Moeder, Dochter, Behuwddoch ter, Zuster, Behuwd zuster en Tante BARTA LAK geb. SNIJDERS, in den ouderdom van 33 jaar. Uit aller naam: J. A. LAK. Amersfoort, 9 Nov. 1936 Anjerplein 6. De teraardebestelling zal plaats hebben Vrij dag 13 Nov. a.s., te 2.30 uur op de begnaaf- plaats „Rusthof" te Amersfoort. Heer vraagt voor dir. in of nabij centr. gem. Zit-(en)Slaapkamer met pens. Liefst telef. aanw. Br. met prijsopg. onder, let ter S. bureau Utr. Dagblad Utrecht. Heer zoekt ZIT SLAAPKAMER met goed pension, bad. Geen beroepspension. Br. onder lett. Z.YV.A. aan NUGH v. DITMAR'S Adv. Bur., R'dam-C. Zr. G. VISSER-UITSLAGER Chiropodist-Pedicure. Vermeerstr. 10 Tel. 885 Spreekuur Dag. 2—4 beh. Dinsdag. Behandeling zonder pijn. Lid v/h Nod. Genoot schap tot bevord. der Voetverzorging (Kon. Goedgek.) Heeren er is maar één adres en dat is HUIB HOL- STEIJN. Daar vindt U de grootste en voordeeligste sorteering lederen kleeding. Let op. Maatwerk zonder prijsverhooging. wordt op voorschrift van specialisten gevoed met QUAKER HAVERMOUT Lints Yvonnt tn ruhts C/riU toen xt 9 maandtn warm, tn tin hukt kou- ümgdoirdi camera rtrrast Op 28 Mei 1934 voltrok zich voor de oogen van een verbijsterden dokter te CaJ lender (Canada) een wonder. In consult geroepen om zijn bijstand te verleenen bij de geboorte van een wereldburger, werden de ouders en hij verrast door de komst van een vijfling I Nimmer is het .n de geschiedenis voor gekomen, dat een vijfling langer dan een uur in leven bleef. Dat de vijf Dionne'tjes, zooals ze worden genoemd, niet alleen leven. Uoch nu, na twee en een hall jaar m den besten welstand verkeeren mag voor een goed deel worden toegeschreven aan de doctoren en de verpleegsters, die de kin dertjes met goede zorgen omringden. De meest vooraanstaande specialisten op het gebied van voedingsleer hebben niet geaarzeld Quaker als voeding voor de vijf- ingetjes aan te wijzen, nog voor ze een jaar waren. Eiken dag krijgen ze het smakelijke, roomige Quaker Havermout. GRATIS BESCHIK BA/ zoolsog de voorraad strelct, vijf groote kleurenreproducties (elk 18 X 23 cm.), zonder eenige reclame-opdruk, vin de Canadeeiche vijflingen, tegen iozendiog van de aic 2 pakkeo geknipte Quaker- mannetjes. franco als drukwerk met uw adres aan Quaker. Postbus 905. Rotterdam Denk er eens aan, wat deze aanbeveling ook voor uw kinderen beteekent en geef hun dage lijks Quaker Havermout. Quaker wordt gemaakt van de beste zon- gerijpte haver ter wereld, welke volgens een spe ciaal procédé wordt geroosterd, waardoor Quaker Havermout zijn bijzondere eigenschappen en zijn roomigen, unieken smaak krijgt, vlugkokend Quaker Havermout klaar in een paar minuten. VOOR NIEUWBOUW EN REPARATION Timmerman en aannemer J. VAN DIESTSTRAAT 4 MISS JANET BARROW zal 12 NOVEMBER een geven in Hotel „MONOPOLE" - 8 uur „VIGNETTES OF LIFE" Nog kunt U profi teren van de lage V8.D prijzen! Wollen gemoltonn. I Deken li onze reuze reclame maat A40 150x200 cm. m 160x210190x230 Halfwollen Dekens* zware kwaliteit 150x200180x210 3^0 540 Leldse Wollen I Dekens* In rood, zalm, blauw of geel. maat K25 150x200 cm. 9 175x210 190x230 gao 725 Zaalberg Dekens, met goud etiket, Satinet Dekens* ver. schillende effen kleuren één persoons, 25 y.eo.n twee-persoons, M 50 6.50 en 1 extra grote meat M 25 6.30 en Gebloemde Satinet Dekens* 1-persoons 2-persoons Uni Zijden Dekens, prachtige vulling 1 persoons2-persoons 4 75 S25 Zijden Damast Dekens* aparte kleuren 160x210 180x215 Ook kunt U dit gemakkelijk zelf doen. Wij geven U GRATIS deskundig advies. Keuze uit meer dan 40 soorten Chints. Batik zijde, Shantung, Taft zijde, Crêpe imprimé, Crêpe rayonne, Koord, Franje, Kralen. Rok vormen! Met het oog op de drukte van de a.s. Sint Nicolaas zouden wü Uw bezoek één dezer dagen zeer op prijs stellen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 4