Gekleede POP cadeau. Spaartpunten. RAMSELAAR. ECONOMISCHE POSITIE VAN NEDERLAND BLACK CAP 112 JAAR REDDINGSWERK DE 3% STAATS- LEENING Verboden Grootste Sorteering J. A. SCHOTERMAN Zn. Üjyswjda UITWERKING DER VALUTA MAATREGELEN Gematigd optimisme DAMESMODEMAGAZIJN W. K. van ROSSUM 18 LANGESTRAAT PULLOVERS en VESTEN Ook voor oudere DAMES ONS VOLK KAN TROTSCH ZIJN Onderhoud met den heer H. Th. de Booy OLD SCOTCH WHISKY p. fl. f3.75 UTRECHTSCHESTR. 17 - Ao 187S Tel. 145 Amersfortia's Voltana Melk: dat is fijne melk PER FLESCH 11 CENT door 2c BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 11 NOVEMBER 1936 De heer W. Graadt van Roggen geïnterviewd door den „Westdeutschcr Pressedicnst" ESSEN. 10 November. Do secreta ris-generaal van de Nederlandsche Jaar beurs, tie heer W. Graadt van Roggen, heeft op een vraag van den „Westdcut- sche Piessedienst" naar zijn meening omtrent de economische positie van Nederland de volgende verklaring afge legd: Over de te verwachten uitwerking van de valutamaatrcgelcn der Neder landsche rcgccring op do economische positie van Nederland, en in het bijzon der op den buitenlandschen handel van Nederland, valt thans nog moeilijk iets (e zeggen. Daarvoor zijn de Nederland sche handelsbelangen in te groote mate van het buitenland afhankelijk. Dc in ternationale vraagstukken worden he laas nog al to zeer op onverwachte wijze door invloeden van velerlei aard door kruist. zoodat zelfs voor de naaste toe komst de vooruitzichten in het duister liggen. Om te beginnen is voor ons van het meeste belang de vraag. welke reacties de „zwevende" gulden in het buitenland veroorzaken zal. Omtrent den aard en den omvang der reacties tast men nog volkomen in het duister. In ieder geval is het een gunstig tec- ken. dat de valuta-maatregelen in Ne-' derland in een sfeer van vertrouwen tot uitvoering gebracht konden worden. Dit geldt zoowel in nationaal als in in ternationaal opzicht. Het devaluatievraagstuk nam den laatsten tijd in Nederland hoe langer oo meer den vorm aan van 'n strijdvraag dicmet ongewone heftigheid werd be sproken en zelfs naar politiek terrein werd verplaatst. Voor het Nederland sche zakenleven culmineerde het deva luatievraagstuk sedert gernimen tiid niet meer in de vraag: wordt de gulden gedevalueerd? Veeleer diende men te vragen: wanneer en onder welke om standigheden zal de gulden van het goud losgemaakt moeten worden? Ge lukkig waren de omstandigheden, waar onder de denreciatie geschiedde, gun stig. Niettemin kwam de omzv enking in de valutapolitick van Nederland onver wacht. Desondanks was echter hii geen enkele bevolkingsklasse in geheel Ne derland sprake van een paniekstem ming. Men kan zelfs zeggen, dat de koers wijziging der regeering in dc valuta- politiek ook in kringen, die steeds op de bres gestaan hebben voor de verde diging van de goudwaarde van den gul den. instemming heeft gevonden. „Ook do door de regeering-Coliin op krachtige wilze nagestreefde ..aanpas sing" hepft ertoe bijgedragen, dat. toen de depreciatie van den gulden een feit was geworden, hel algemeene openbare leven zich in dc gewone banen kon voortbewegen. De regeering voerde controle in op dp prijzen van de belangrijkste levensmid delen. De onmiddellijke tegen prijsop drijving genomen maatregelen, dio wel iswaar tamelijk overbodig schenen te zijn. oefenden een kalmeerenden in vloed uit. Zoo kon in een sfeer van ver- trouwon de bevolking erop worden voorbereid, dat. aangezien Nederland voor de fabrikatie van Nederlandsche waren afhankelijk is van den invoer van huitenlandsche grondstoffen, gelei delijke prijsverhoogingen onvermijdelijk zijn en men hiermede wel rekening dient to houden. Daar de mate der nrijsverhoogingen voor een belangrijk deel afhankelijk is van de mate van de uiteindelijke waardevermindering van den gul den, vormen het vertrouwen in den gulden en de gunstige omstandigheden, waaronder de vnlutaninatregelen der regeering zich voltrokken men be hoeft slechts te wijzen op den grooten goudvoorraad van de Nederlandsche Bank een gunstigen factor voor een rustige en kalme beon?*<>~",: - n de naaste toekomst. De regeering heeft reeds maatregelen genomen om de prijsverhoogingen zoo veel mogelijk te compenseeren. Voor den Nederlandschen handel met het buitenland blijft het een punt van het grootste belang in hoeverre het moge lijk zal zijn, dc stijging der kosten van levensonderhoud binnen bepaalde gren zen te houden en de reeds tot stand ge komen daling van den rentevoet te be vorderen In het algemeen beoordeelt de zaken wereld do toekomstige ontwikkeling van den economischen toestand met een gematigd optimisme. Wat. onze bui:jnlandsche handel be treft, is tusschcn do Nederlandsche looncn en het niveau van het wereld- loon reeds een zoodanige verhouding ontstaan, dntde mogelijkheid is gescha pen, dat Nederland op dc wereldmarkt beter kan concurreeren. Hot voortdurend krachtiger wordende internationale streven naar geleidelijke afschaffing a an handelsbeperkingen en opheffing van tariefmuren .vordt in Nederland toegejuicht en bevorderd. De Nederlandsche regcering hooft reeds verschillende contingenteeringen in ver band met de valutamaatrcgelcn opge heven. In de exportindustric kan reeds een grootere bedrijvigheid geconstateerd worden. Zoo zijn betrekkingen aange knoopt met landen, waar Nederlandsche goederen geheel van de markt verdwe nen waren, en met landen, waar onze producten in verhand met den hoogen koers van den gulden geen afzetgebied bonden vinden. Bij den verjaardag van de Noords en ZuidsHollands sche Reddingsmaats schappij AMSTERDAM, 11 November De Noord- en Zuid-Hollaudscho Red ding Maatschappij viert heden, 11 November, haar 112den verjaardag. Dit is voor ons aanleiding geweest eens met den secretaris, den heer II. Th. de Booy te gaan praten om het een en ander tc hooren over dc „levenservaringen van den jarige". In deze tijden is de vraag naar den toestand der financiën wel zeer voor de hand liggend, to meer daar het hier een maatschappij betreft, die de overheid geen handen met geld kost, die geen cent van het budget van het ge meentebestuur voor zich opcischt, doch dio haar menschlievend werk tot heil van het zeevarende Nederlandsche volk kan verrichten door vrijwillige bijdra gen. Ruim 42.000 gulden contributie, de Interest van een stamkapitaal en do door de Scheepvaartverccniging Noord to IJmuiden geïnde gelden van binnen komende schepen vormen de inkomsten waaruit het reddingswerk op de gevaar lijke Nederlandsche kust van de mon den van de Eems tot Loosduinen (de rost van de kust ressorteert onder de Zuid-Hol landsche roddingmaalschappij mnet worden bekostigd. En wat moet daar al niet meer be taald worden? In dc allereerste plaats uitstekend en veel materiaal. In de tweede plaats wordt gezorgd voor de oud-redders die zich werkelijk verdienstelijk hebben ge maakt, de weduwen- en weezenondcr- steuning en tenslotte de pensioenen van het vaste personeel. En de begrooting? Sluit dio steeds? Op het antwoord van den heer de Booy kan het Nederlandscho volk trotsch zijn: „Een bcgrooting maken wij niet. do Redding maatschappij gaat van het standpunt uit, datgene wat noodig is voor het redding wezen moet er zijn. Als zeevarende mogendheid mag geen offer ons te groot zijn. liet Nederlandsche volk heeft dit steeds begrepen, de offer vaardigheid is altijd voldoende ge weest Duizenden kennen ons giro nummer: postgiro 26363, gem. giro Amsterdam 2S9. Daarom ook zijn wij behalve tot aankoop en onderhoud van materiaal in staat per jaar dertig duizend gulden aan pensioenen en ondersteuningen te betalen waarbij wij van het Carnegie Heldenfonds vijf duizend gulden ont vangen. Bij de laatste in Zweden ge houden internationale conferentie is ge bleken, dat geen enkel land zoo veel voor oud-redders en nabestaanden doet als Nederland. Maar ook voor de rnoderniseering van liet materiaal is veel geld noodig. De bedoeling is in tien jaar de strandred- dingbootcn waar dit noodig is, te ver vangen door motor-strandreddmgbootcn, uitgerust met een 30 P.K. motor, 4 a 5 ton groot. Er zijn er nu vier in dienst en de vijfde is in aanbouw. Maar goed koop zijn ze niet: twaalf duizend gulden per stuk. Daarbij komt dan nog een nieuw boothuis, een nieuwe wagen, een tractor. In totaal kunnen wij wel op 25000 gulden per station rekenen. Ons materiaal kan in alle opzichten de ver gelijking met dat in het buitenland doorstaan. Zoo hebben we b.v. in totaal elf motorreddingbooten, de vier groot sten zijn voorzien van een radio zend en ontvanginstallatie. Engeland is even eens bezig lichte motorstrandredding- booten te bouwen. In Duitschland is de eerste in dienst gesteld voor de Duitsche Waddeneilanden. Bij ons is een boot voor Hollum in aanbouw en in 1937 wordt er een op stapel gezet voor Ter schelling-Noord. De kustvaart neemt toe cn Terschelling heeft dan ook dringend behoefte aan een motorstrandredding- boot. Wanneer zoo'n kleine kustvaarder op de Noordergronden slaat, kan de Brandaris er onmogelijk bijkomen. „Ze hebben het daar met de roei- reddingboot op Hollum hard te verant woorden gehad. Zware tochten op het wad. Vorige jaar. 19 October 1935 heb ben ze den schipper, zijn vrouw en zeven kinderen van een tjalk gehaald in vliegend weer. September van dit jaar trokken ze naar de „Baltic", een tocht van vijf uur. De „Brandaris" was eerder bij het wrak cn nam de schip breukelingen over. Het materiaal is in orde, maar een belangrijke kwestie vormt het voort durende oefenen. Mannen, booten en hulpmiddelen moeten steeds paraat zijn. Bij Callantsoog b.v. was sedert 1904 geen chip gestrand. Toch is er geen oefening verzuimd en gelukkigtoen de „Sirenes" op liet strand liep was liet iijnwerptoestel puik in orde. Geregeld controleer ik aldus de heer do Boov hot materieel, cn even regelmatig worden hij ruwe zee oefentochten gehou den. Wanneer een schip in nood is kan tegenwoordig veel centraal geleid wor- lon dank zij telefoon en radio. Vanuit mijn kantoor te Amsterdam kan ik via le zenders van de kustwachtredding- hooten uitsturen en terugroepen... Ook over het contact met het buitenland ver telde de heer de Boov het een cn ander: dat is in alle opzichten uitstekend te noemen. Geheimen kent het internatio nale reddingwezen niet. Rapporten, ervaring resultaten van proefnemingen, zij worden uitgewisseld en vergeleken, tot heil van de zeevarendon Op de po vaarlijke kusten van de Nederlandscho on Duitsche wadden-eilanden wordt, in dien dat noodip is, eensgezind door Duitsehors en Hollanders samengewerkt om schipbreukelingen in veiligheid te brengen. Zoo redde b.v. Toxopeus mot de „Tnsulinde" de twaalf opvarenden van do „Bromon". dio vlak onder Bor kum in nood verkeerde. Tn totaal we eindigen met enkele welzeggende cijfers, die een dringend en voortdurend beroep op het Nederland sche volk rechtvaardigen zijn door do mannon van de N.Z.H Redding Mant- schannij 5934 mcnsehenleven.s gered. d.i. gemiddeld 53 per jaar En deze leven brengende maatschappij betaalt helnc- ting voor goederen in de d o o d e hand. De 50 millioen voor vrije inschrijving bijna zeven* maal volteckend "s=GRAVENHAGE, 10 No* vember. Naar wij van be* voegde zijde vernemen, is hes den op de 3 pet. staatslees ning ad 100 millioen (waar* van 50 millioen was ge* plaatst bij de Rijksfondsen) ingeschreven voor plm. 338 millioen. Dit beteekent derhalve dat de 50 millioen voor vrije inschrijving bijna zevenmaal is volteekend. Omtrent de toewijzing op de inschrijvingen zullen mor* gen nadere berichten volgen. DE „DJALAK" NAAR INDIfi AMSTERDAM, 11 Nov. Heden ochtend 7.30 uur is het K.L.M.-vliegtuig P.H.-A.L.D. „Djalak" voor een post- vlucht naar lndió vertrokken. De he- manning beetaat uit den gezagvoerder Mol, tweeden piloot Bos. werktuigkun dige Spaans en Tadiotelcgrafist Buiten dijk. Hei vliegtuig vervoert 74 kg. goede ren, 2S0 kg. briefpost en 13 kg. pakket- post. Als passagiers hebben geboekt 1 Am- sierdara-Batavia, 1 Amsterdam-Ran goon. 2 Amsterdam-Calcutta, 1 Amster dam-Karachi en 1 Rome-Calcutta. DUITSCH MOTORSCHIP AAN DEN GROND VLISS1NGEN, 11 Nov. Het Duit sche Motorschip „Weser" \an den Nord Deutschen Llojd ie Bremen, op weg \an Antwerpen naar Rotterdam, is in den afgeloopen nacht om twee uur tc Vlissingcn op de Nolleplaat aan den Sole Importers: Grand Théêtre. Van Vrijdag 6 t.m. Woensdag 11 November ver tooning van de film: „lm Sonnen- schein." Voorstellingen: Zondag vanaf 145. 4. 6.15 en 8.30 uur. Andere avonden vanaf 8.15 uur één voor stelling. Woensdag en Zaterdag matinéc, V/t uur. City-Theater. Vanaf Vrijdag 6 November vertooning van de films: „Do wereld in wording" en „De millioenerfenis." Zondag doorloopend 1.45, 4.—, 6.15 en 8.30 uur. Zaterdag 2.30 uur, 6.15 en 8.30 uur. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Vanaf Woensdag 11 No vember 2.30 uur n.m. Wekelijkscho kindermatinées. Cinema Amicitia. Geen film- vertooning. Voorstellingen: Zondag 2.30. 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Museum Fléhite. Westsingel. (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging. Re gen tesselaan. lederen dag van 68 uur. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Openbare leeszaal met Jeagdlees- zaal en Bibliotheek, Muurhuizen 0. 31 October tot en met 13 Novem ber. Sierkunst. Tentoonstelling van aquarellen, teekeningen en grafi sche kunst door den oud-Amers- foortor D. Harting en litho's door Jan Wittenberg. 10 en 11 November. Concordia. Bazar Zustcrkring Vrijzinnig Her vormden. 11 November. Luthcrsche Kerk. Alg. Ned. Vrouwen Vredebond en „Kerk en Vrede." Herdenking slui ting wapenstilstand. Spreekster mevr. F. M. J. de Boer van Iterson le Laren. 8.15 uur n.m. 12 November. Grand Théatre. De grond geloopen en blijven zitten. Het schip is vermoedelijk uit het roer ge loopen. Vier sleepbooten zijn ter assis tentie aanwezig. Nader wordt gemeld: Het Duitsche Motorschip „Weser" dat in den afgeloopen nacht aan deji grond is gevaren, is hedenmorgen tien uur op eigen kracht vlot gekomen. Het schip heeft de reis naar Rotterdam voortgezet. Concert vereeniging. Kamermuziek door het Hollandsen Instrumentaal Kwintet. 8 uur n.m. 12 November. Ned. Protestanten- Prof. B. Casimir bespreekt het onderwerp: „Enkele psychologische opmerkingen over de Bijbel." 8 uur n.m. 12 November. Amicitia. Expositie van Super Molineer schilderwerk. 10—20 uur. 13 November. Concordia N. Chr. Reisvcrecn. Filmavond over Zuid- Afrika. 8 uur n.m. 14 t.m. 29 November. De Poth. Aniersf. Kunstenaars Gilde. Na jaarstentoonstelling \an beeldende kunst. Dagelijks 10430 uur. 1421 November. Sierkunst. Amersf. Kpnstenaars Gilde. Ten toonstelling bouwkunst en kunst nijverheid. Dag. 10—17 en Zon dags 1417 uur. Opening 14 Novem ber 16 uur n.m. door den heer C. A. Schilp. 15 en 16 November. Patronaats gebouw Tollenslaan. Opvoering Bergrevue „Je moet maar komen in Amersfoort." 8.15 uur n.m. 16 November. Doopsgezinde Kerk. Lezing van Ds. F. Kuiper over Rus land en Christendom. 8 uur. 17 November. Markthal. Chr. Be sturenbond. Propaganda-vergade- ring. 8 uur n.m. 20 November. Amicitia. Kon. Ver. „Oost en West" en Ver. van Ned. Fabrikaat. Lezing van den heer K. v. d. Veer van het Koloni aal Instituut over Ind. producten en hun bereiding. 8 uur. 21 November. De Valk. Loge Im mer Voorwaarts. Int. Orde van de Goede Tempelieren. Propaganda- feestavond. 8.15 uur n.m. 21 November. Amicitia. Revue en balavond dansschool. Ab Boven- kamp. S.30 uur n.m. 22 cn 23 Nocember. De Markt hal. Opvoering Bergrevue „Je moet maar komen in Amersfoort." 8.15 uur n.m. BAARN 4 t.m. 26 November. Baarnsch Lyceum. Tentoonstelling aquarel len en houtsneden van wijlen den Zwitserschen schilder Ph. Bau- knccht. Dag. 10—4 en Zondags 1.304 uur. ZEIST 14 November. Figi. Fritz Hirsch Operette. Jubileumvoorstellling van „Sissy." 8 uur n.m. zullen Uw kinderen zeggen en ge kunt ze gerust hun gang laten gaan» Voltanamelk is gezond, lekker en ook volkomen onschadelijk. Het moderne Voltana apparaat alleen bij ons In gebruik behandelt de molk zoo, dat ze aan alle wettelijke eischon voldoet. Bestelt U spoedig 'n PROEFFLESCH FEUILLETON 40. „Hield u veel van hem?" „Ik beschouwde hem als mijn zoon." ..Monsieur van Ryn zal hem wel hel pen. IIij is zoo sterkI Hij zou gehakt van deze kleine, roode soldaten kunnen maken." ..'t le mogelijk, hij heeft ons van avond reeds uit een benarde positie verloet Maar ik vrees dat de arme Simon ergen9 dood op den grond in de sneeuw onder het kreupelhout ligt Vertel mii iets meer over u zelf. made moiselle. om miin eedachten van deze vrepselijke dingen af te leiden." „Wat wilt u hooren?vroeg zij schou derophalend. „liet leven Is hier zoo tra- woon. De mensehen zijn niet onvrien delijk. Zij begrijpen mii niet heelemaal omdat ik alleen door het leven ga en geen gpsehikten man zoek Dat lijkt hen vreemd. Maar eenerziids is dit miin bescherming. Vele echtgenootcn kiiken naar mii maar ik draai altijd miin hoofd af Daarom hebben de vrou wen niets van mij te vreezen en zijn mii eoed eezind „Ileht u er nooit over gedacht naar Frankrijk terug te keeren?" „Dikwijls, monsieur. Ik heb eraan gedacht, aan dat prachtige Frankrijk dat ik zoo goed ken uit mijn boeken en uit de verhalen van mijn overleden moeder. Maar hoe, maar hoe? Ik heb geen geld, zelfs al zouden de autoritei ten mij toestaan de reis te maken." „Hebt u geen enkele relatie, tot wieii u zich richten kunt?" „Geen enkele, monsieur. Zooals ik u verteld heb kende mijn moeder prins Shulimoff sedert veel jaren, lang voor dat ik geboren werd. Zij werd daarom door haar eigen volk uitgestooten, zoo als u zult begrijpen." „Ja." zei de hertog beleefd. „Bent u een dochter van den prins?" „Ja. monsieur, ik ben zijn dochter Een wettige dochter, want mijn moe der was zijn vrouw, ofschoon hij dat nooit bekennen wilde. Zij waren in hel geheim getrouwd. Ik heb dit niet eer der geweten, voordat mijn moeder mij dit op haar sterfbed vertelde. Later heeft hij hier in Rusland een huwelijk volgens zijn stand gesloten, maar toen die vrouw gestorven was, keerde hij weer naar mijn moeder terug Zij ver keerde toen in zeer moeilijke omst-*n- dfgheden en hij overreedde haar om in Bomanovsk te komen wonen, maar dan zoogenaamd als dc gezelschaps juffrouw van zijn nicht Dat bleek la ter ons geluk te zijn, want zij zouden mijn moeder zeker vermoord hebben als zij de waarheid gekend hadden." „II hent dus prinses Shulimoff?' Zij lachte vroolijk in het donker. „Ja monsieur. Een arme prinses die onderwijzeres is aan een school. Het Iijkt veel op een sprookje, nietwaar? Maar waar is de pompoen die veran derde in een koets en de kleine, zilve ren muiltjes en de knappe prins? Ik denk dat ik op zekeren dag een ver haal ga schrijven. Ik zal het dan noe men: „De sprookjpsgoschiedenis van Princes Marie Lou." „En wat gebeurde er met uw nicht, prinses Sophlo?" „Och. dat was vreesolijk!" Zij brak plotseling haar zin af toen er driemaal hard op de deur werd geklopt. Marie Lou deed den grendel van de deur cn Rex waggelde naar binnen met Simon als een schaap over zijn schouders. De hertog slaakte een kreet van ver lichting, en vroeg toen bijna ademloos: „Is hij ernstig gewond?" „Ik weet het niet, maar ik geloof het welRex legde zijn last voorzichtig op den grond Hij riep het meisje na- d°rbij. ..Wees voorzichtig, hij bloeit alsof hij op twintig plaatsen gewond is." De hertog knielde reeds naast Simon neer ..Waar heb je hem gevonden?" mompelde bil toen hij Rex hielp d° met bloed besmeurde kleercn van Si mon uit te trekken. „Een paar mpter van den tuinpoort af. Ik denk dat hii zich nog tot die plek heeft kunnen voortsleepen nadat hij gewond was „Ik denk dat hii bewusteloos gewor den is door liet bloedverlies." veronder stelde do hertog, en verwijderde met zijn lange, slanke vingers voorzichtig het hemd van de wond. „Tk geloof dat hij maa«* op een plaats gerankt is," voegde hij eraan toe. „Zoo. dat ziet er niet goed uit," vond Rex en boog zich over het lichaam van Simon heen om de vreeselijke wond te bekijken waaruit het bloed met stroo men vloeide. Marie Lou kwam met een kom wa ter „Arme jongen," zuchtte zij. „Hij ziet doodsbleek en ligt zoo stil dat men bijna denken zou dat hij reeds dood was „Ik geloof dat hij direct wel tot be wustzijn zal komen," zei de hertog, haalde een pennemes uit zijn zak en hield het in de vlam van de lamp- „Wat gaat u doen?" vroeg Marie Lou. die begonnen was de wond te was schen. „Ik zal probceren of ik dc kogel kan vinden, en hem verwijderen. De pijn zal verschrikkelijk zijn, vrees ik, maar het moet gedaan worden. Hij zal mij eeuwig dankbaar zijn. als wij tenmin ste weer levend uit dit land komen Rex. neem dit laken, houd het hem voor den mond. om zijn geschreeuw te smoren. Mademoiselle, misschien gee?t u er de voorkeur aan tijdens deze wreede operatie ons den rug toe te draaien." Zij haalde de schouders op „Het is niet plezierig, maar het is noodzakelijk. Waarmee kan ik u helpen?" „Mijn ransel ligt op zolder. Er zit een fleschje jodium in. Wilt u dat even voor mij halen?" Onder het spreken was de hertog weer naast Simon neer geknield. Rex hield Simon vast en duwde den doek voor zijn mond. „Ben je klaar?" vropg hij. „Ja.' zei de hertog en bond Simon's heenen vast. „Zoo. houd hem goed vast" Een moment gebeurde er niets, maar toen slaakte Simon een luiden kreet, hii opende ziin oogen en de aderen op zijn voorhoofd zwollen toen hij Rex aankeek. „Wees moedig Simon over een mi nuut is alles voorbij," zeide Rex op een geruststellenden toon. „Ik heb den kogel," zeide de hertog triomphantelijk, terwijl hij naar adem snakte. „Laat hem maar los Rex." Rex voldeed maar al te graag aan dit ver zoek. „Daar," zeide de hertog, terwijl hij den ronden looden kogel omhoog hield evenals een tandarts, die voor het eerst een angstig kind een kies getrokken heeft „Daar zou je later veel ellende door gekregen hebben." Simon keek even op, maar dan draai de hij zijn hoofd om en begon te kreu nen. Dc wond begon weer opnieuw he vig te bloeden. Marie Lou trachtte het bloed te stel pen. „Waf hebt u geraan?" riep zij ang stig uit. „Die arme kleine, u hebt hem weer aan het bloeden gemaakt. „Dat doet er niets toe, nu de kogel uit de wond verwijderd is, zal zij v?el spoediger genezen.De hertog glimlach te terwijl hij het fleschje jodium van haar aannam. „Maar nu Simon, mijn zoon, nu zal het eprst recht pijn gaan doen." „Het Is een helsch goedje," zei Rex medelijdend. „Luister," ging de hertog voort. „De soldaten zoeken ons misschien op dit moment in de boschies hier. Als ie nu erg schreeuwt, zullen ze terstond be grijpen. dat wij hier zijn Denk ie da' je de pijn zult kunnen verdragen of moet Rex ie nogeens een doek voor den mond houden?" Simon kreunde en keek van den een naar den ander. „Bind mij den doek maar weer voor den mond," antwoord de hii zachtjes fluisterend. Aldus deden zij en Simon nam don doek tusschen zijn tanden, terwijl hij zwakj'es knikte. Marie Lou nam een van zijn handen teeder in de hare. De Reichleau gebruikte het antisepti sche middel, waarop Simon he\ig be gon te beven. Daarna lag hij doodstil. wHij is weer in zwijm gevallen." „Des te beter," antwoordde de her tog, „dan kan ik beter de jodium ge bruiken." Toen Simon weer bijkwam, was zijn dijbeen netjes verbonden. „Je zult je nu wol beter voelen," zei Rex terwijl hij hem vertrouwelijk op den schouder klopte. „Wij zullen Je nu lekker onder de wol stoppen." ..Simon knikte zwakjes. „Ik heb hem gedood," zei hij, „dus tesamen twee, nietwaar?" „Zeker," lachlo Rex. „Al Capone zal er niets op tegen hebben als je mij In de Vercenigdo Staten eens een bezoek brengt." „Wij moeten hem op zolder zien te krijgen. Denk je dat dat lukken zal. Rex?" vroeg de hertog. „Met mijn ge wonden schouder kan ik je bijna niet van dienst zijn De wond is weer gaan bloeden". „Dat komt be6t in orde, maak je daar maar niet ongerust over," verzekerde Rex hem. „Ik zal achterwaarts de trap opgaan. Jij moet het gewonde been steunen." Voorzichtig nam hij Simon onder de oksels en tilde hem van den grond. Hij hield hem voor zich uit als of bij een klein kind droeg. Alhoewel hpf heel moeilijk was om langs de pnnken van de kast den zol der te bereiken, gehikte het uitstekend Boven had Marie Lou een bed gespreid beslaande uit reisdekens en huiden. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6