Amersfgdri Herdenking sluiting wapenstilstand „De zin van het vredes vraagstuk" OVER TRAMRAILS GEVALLEN MOLUCO-LAKVERF NED. ROODE KRUIS AMERSFOORT'S MANNEN KOOR Het Winterprogramma PRINS BERNHARD HIER IN GARNIZOEN Het 20 jarig bestaan van „Excelsior" NATIONAAL HUWELIJKS GESCHENK Marktberichten UIT DE STAATSCOURANT Slachtoffers van den storm Wijnhandel „De Moor" 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 12 NOVEMBER 1936 Door de Alg. Ned. Vrouwen Vredebond en „Kerk en Vrede" in de Luthers sche kerk De afd. Amersfoort van den Alg. Ned Vrouwen Vrede Bond en Kerk en Vrede hielden gisteravond in de Lu- thersche kerk een herdenkingssamen komst van den wapenstilstandsdag. Dr. J. Nievveg opende met een wel komstwoord, waarin hij er aan herin nerde, hoe ieder jaar de toestand op internationaal gebied dermate' span nend wordt, dat een oorlog binnen af- zienbaren tijd moet worden gevreesd, Hij is van meening, dat elke oorlog zondig is, en dat een geest van broe derschap, een nieuwe wereldcatastrophe zal kunnen voorkomen. Nadat de heer J. de Boer, alhier, ge zongen had: „Ik heb U lief, o vlakke landen" verkreeg mevr. F. M. J. de Boervan Iters on, uit Laren, het woord om te spreken over- „De zin van het Vredes vraagstuk Spreekster ving aan met er op te wijzen hoe onze tijd allerminst gunstig lijkt voor de vredesbeweging. Alom is er slechts aandacht voor oorlog, voor leger en vloot, voor de brute machts uiting in zijn allergruwelijkste vormen, zooals Spanje doet zien en Abessynië heeft laten zien. Maar aangezien een ieder kan zien, wat de resultaten zijn van de aanbidding van het geweld: dooden, verminkten, verwoeste steden etc.., acht spr. juist nu den tijd meer gunstig dan ooit, om te spreken over jden zin van het vredesvraagstuk. Wij kunnen niet straffeloos de wetten van Gods schepping met voeten treden, •want het kwaad straft zich zelve in den telkens terugkeerenden oorlog. Vrede beteekent orde; oorlog, geweld is wanorde en vernieling. Met voorbeelden ontleend aan de natuur toont spr. aan, dat God in Zijn schepping een harmonie heeft gelegd, die disharmonie uitsluit. Evenals de plant, die niet vergaat alvorens de kiemen zijn gelegd voor nieuwe plan tten, is het met het dior en met den mensche gesteld. Opgaan, blinken, ver zinken en opnieuw opleven tot nieuw leven, steeds weer dezelfde harmonieuze ikringloop. Wat is nu de oorzaak dat deze een heid zoo vaak wordt verstoord? De mensch is begiftigd met een Rede, die hij echter niet heeft gebruikt in dienst van Zijn Schepper. Het verstand kreeg jde overhand, gedreven door hebzucht |en winzucht, waardoor de mensch de aarde heeft verdeeld en gemaakt tot een privaat bezit. Daarmede werd de eenheid verbro ken en het levensbeginsel: „het zijn" vervangen door een nieuw beginsel: „het hebben". Door dit ongelukkige stelsel, dat is uitgegroeid tot ons mo derne kapitalisme, is de massa slaaf geworden van het stoffelijk bezit. Bezit- loozen en bezitters, twee kampen die steeds vijandig tegenover elkaar staan uit angst. De een heeft angst voor zijn baantje, de ander voor zijn bezit, weer een ander voor den oorlog die komen xnóet, enz. Christus heeft gezegd, dat een Ko ninkrijk, dat tegen zich zelf verdeeld is, niet kan bestaan. Ook revoluties en burgeroorlogen zijn ■weer het gevolg van een ontketenden oorlog, omdat de mensch niet straffe loos de eerste wetten der natuur kan overtreden. Aan de hand van uitspraken van Albert Schweitzer, Materling en Viruly, zegt spr., dat iedere mensch die eiken dag een kleine vredesdaad verricht, medewerkt in het kosmisch geheel van het wereldgebeuren. Hoe kunnen wij nu terug uit den chaos naar den kosmos? Door het offer. Niet het offer dat bestaat in het af staan van mannen en zonen aan den oorlogsdemon, aan goud en zilver, die de oorlogsmachine op gang houdt. Maar wel door veel te offeren voor de vredesgedachtc, desnoods onszelf. Voor de vrouwen ziet spr. hier een groote taak, juist omdat de vrouw op het leven een zoo grooten invloed uit oefent. Laat deze invloed al meer en meer ten goede keeren, en laten zij niet ophouden te bidden tot God voor een betere samenleving. Na deze rede, die met groote aan dacht werd gevolgd, zong de heer De Boer wederom eenige soli. Mej. E. M. van Wijngaarden sloot de bijeenkomst met een korte toespraak, waarin zij de spreekster dank bracn- yoor de gesproken woorden. ARBEIDSBEURS Overzicht van de werkzaamheden der Arbeidsbeurs gedurende de maand October. Afdeeling voor mannen: Aanvragen van werkgevers 113; aanbiedingen van werkzoekenden 2124; aantal plaa sin- gen 97; (over de maand October van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 92, 1839 en 70). Afdeeling voor vrouwen: Aanviagen van werkgevers 99; aanbiedingen werkzoekenden 344; aantal plaatsing 70. (Over de maand October van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 297 en 65). BURGERLIJKE STAND 11 November Overleden: Joseph Martinus Scnleur. 44 jaar, echtgenoot van Josephina Cor nelia Maria Janssen. Gehuwd: Gerard Franciscus ter Horst en Hendrika Maria de Graaf; Johannes Gutman en Elsien Hensens. De 21*jarige G. V. uit Soest ernstig gewond naar „De Lichtenberg" gebracht Omstreeks 8 uur heeft zich heden morgen een ernstig ongeluk voorge daan op het kruispunt Daam Focke- malaanBarchman Wuytierslaan, waarvan de 21-jarige G.V. uit Soest het slachtoffer werd. De wiel rijdster fietste uit de richting Soest en kwam bij bovengenoemd kruis punt in de tramrails met haar fiets te vallen. Zij bekwam vermoedelijk een schedel breuk en een hersenschudding en is per ziekenauto naar „De Lichtenberg" over gebracht. Een expositie in de foyer van „Amicitia" van paneelen die geschilderd zijn volgens een nieuwe schildertechniek In de foyer van Amicitia houdt de N.V. Molyn Co. heden een expositie van paneelen, die geschilderd zijn volgens een nieuwe schildertechniek met synthe tische lakverven en vernissen. Men noemt deze wijze van opbrengen „moli- neeren", de methode is zoowel geschikt voor huisschilderwerk als voor toepas sing in de industrie. Ook de marine maakt gebruik van deze lakken, zoo o.a. bij den nieuwen kruiser De Ruytcr en bij de onderzeebooten. De bedoelde lakken en vernissen zijn bereid uit kunstharsen. Een Groot voor deel van die kunstmatig bereide harsen is, dat zij 'n groote gelijkmatigheid bezit, ten, hetgeen bij natuurproducten niet het geval is. Die eigenschap deelen de kunstharsen mede aan de uit haar be reide lakken en ^vernissen. Deze bezit ten, naast een groote hardheid en een hoogen glans een buitengewone elactici- teit en een groote chemische resistentie. Door de nieuwe lakverven en vernis sen wordt de kwaliteit van de verf- en vernislagen belangrijk verbeterd, vooral wat betreft hun weerstandsvermogen te gen weersinvloeden, mechanische be schadigingen en chemische inwerkingen. De tentoonstelling is nog tot heden avond 10 uur geopend. Reeds direct bij de opening kwamen vele vakmensehen zich van het verwerken van de lakken en vernissen op de hoogste stellen. FRUIT- EN GROENTEN VEILING „AMERSFOORT EN OMSTREKEN" Prijsnoteering veiling 11 November Druiven 1018; Goudreinetten 1424; Bellefleuren 11—20; Campagne zoet 15— 17; Comtesse de Paris 1318; Gronin ger Kroon 1820; Bergamot 912; Bram ley Seedling 1014; Sterappel 1822; Winterjannen 1013; Giesser Wildeman 1015; Lof 5—6; Spinazie 10—11; Sper- cieboonen 3233; Spruiten 68; Uien 25 —28; Bieten 18—30; Wortelen 3—5; Bloemkool 78; Chineesche kool 6—8; Roode kool 34—37; Boerenkool 8—18; Groene kool 834; Knolseldery 2028; Prei 57; Andijvie 717; Sla 5—18; Selderij 517; Peterselie 715. R. S. A, P. Dinsdag 17 November spreekt voor de R. S. A. P. in het Volksgebouw de heer A. Lahgkemper over: „De revolutie in Spanje". BEGIN VAN BRAND In één der bovenvertrekken van Bata's Schoenenmagazijn aan de Lan- gestraat ontstond gistermiddag een begin van brand, doordat eenige kus sens vlam gevat hadden. De brandende kussens zijn door de politie met behulp van de minimax gebluscht. De com mandant van den brandweer, de heer W. van Haselen P.Hzn. was aanwezig. GARNIZOEN Eerste-luitenant P. J. B. Ruijs de Perez van het He regiment huzaren is onlangs gedetacheerd bij de Rijschool te dezer stede. Hield gisteravond in Amicitia zijn jaarvergadering Gisteravond heeft de afdeeling Amers foort van het Nederlandsche Roode Kruis in den foyer van Amicitia haar jaarvergadering gehouden onder voor zitterschap van dr. J. J. Aghina. In zijn kort openingswoord herdacht de voorzitter het overlijden van het be stuurslid, den heer J. P. Dumont. Hierna reikte de voorzitter aan de heeren R. v. d. Spoel en E. Boon dc Landsteiner-medailles uit, een woord van hulde tot hen richtend voor de menschlievcnde daad in dienst van de bloedtransfusie. De notulen der vorige jaarvergade ring werden voorgelezen en goedge keurd, waarna de secretaresse, mej. J, G. Nonkes, het jaarverslag over 1935 uitbracht, waarvoor wij verwijzen naar ons blad van Woensdag 4 November jl Het jaarverslag over 1935 van den pe li ning m e e s t e r, den heer M. A. E. Seeuvven, vermeldde een totaal bezit van de afdeeling, met inbegrip van alle fondsen, van ƒ.3552,82. In de commissie voor het nazien der boeken en kas over 1936 werden be noemd de heeren Siersema, van Doorn en Hendriks. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende en her kiesbaar zijnde bestuursleden, dr. J. J. Aghina en dr. Th. Nieuwenhuis, bij ac clamatie herkozen. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. P. Dumont, werd na schriftelijke stemming geko zen de heer H. F. van S 1 o o t e n (can- didaat van het bestuur voor deze plaats was de heer A. W. P. Looff). Na de rondvraag werd de vergade ring door den voorzitter gesloten. Herdenkt volgend jaar Juli het dertigsjarig bestaan Het programma van Amersfoort's Mannenkoor voor het a.s. winter-sei- zoen is voorloopig als volgt vastgesteld. Op 26 Nov. a.s. gaat het koor weer eens een concert geven in Barneveld op uitnoodiging van de Mij. tot Nut van het. Algemeen. Vervolgens wordt op 11 Dcc. a.s. een zangavond gegeven in de kapel van de Stichting „Zon en Schild". Eveneens heeft het A. M. K. zijn medewerking toegezegd aan het Oranje-Comité 1936, in verband met het a.s. huwelijk van H. K. H. Prin ses Juliana met Z. D. H. Prins Bernhard. Hierna volgt het winter-concert van A. M. K. in de tweede helft van Fe bruari in Amicitia en tot slot een ge combineerde uitvoering met de Amers- foortsche Muziekvereeniging in de Markthal op een nader te bepalen da tum. In 1937 zal het 30 jaren geleden zijn dat Amersfoort's Mannenkoor werd opgericht. Het ligt in de be doeling op 5 Juli 1937 (de oprich tingsdatum) een concert te geven in het mooi gelegen Openlucht Theater in Birkhoven, waarover t. z. t. nog nadere bijzonderheden zullen vol gen. AMERSF. KUNSTENAARS GILDE Zaterdagmiddag wordt door het Amersfoortsch Kunstenaars Gilde een tweetal tentoonstellingen geopend. De tentoonstelling van schilderijen, grafiek en beeldhouwwerk in stichting „De Pot-h" duurt van 14 t. m. 29 Novem ber; die van bouwkunst en kunstnijver heid in toonzaal „Sierkunst" van 14 t. m. 21 November. Omtrent de tijden en bijzonderheden verwijzen wij naar de Keitjes in dit blad. AUTOMARKT Op de automarkt alhier werden gis teravond 217 wagens aangevoerd. Hoe ontstond het lste Half Regiment Huzaren? In verband met het dienst nemen van Prins Bemhard bij het eerste half regiment huzaren alhier laten wij hier onder volgen een historisch overzicht van het ontstaan van dat regiment. Op 9 Januari 1814 werd te Leeuwar den door den luitenant-kolonel J. G. Baron van Sytzama opgericht het Noord-Nederlandsche Regiment Dra gonders van Sytzama (Regiment Zware Dragonders no. 1). De benaming werd spoedig veranderd in Regiment Dra gonders no. 2, terwijl bij aanschrijving van 7 Maart 1814 de naam werd Regi ment Dragonders no. 3. Van dit regi ment nam een detachement deel aan Het. beleg van Naarden in 1814. Bij Besluit van den Souvereinen Vorst van 10 December 1814 werd het Regiment Regiment Karabiniers no. 3. Deze Kara- biniers namen op 18 Juni 1815 deel aan den Slag bij Waterloo, bij welken strijd zij zich bijzonder onderscheidden Zware verliezen werden geleden. Er waren 32 dooden, waaronder den regi mentscommandant, terwijl er boven dien nog 31 gewonden waren. Bij het regiment werden uitgereikt 26 Militaire Willemsorden en als herinnering aan den heldhaftigen kamp voert de regi- ments-standaard nog steeds het op schrift „Waterloo 1815". Kort daarop nam het regiment deel aan den Veld tocht in Frankrijk in 1815, bij welken tocht het meestal bij de voorhoede is ingedeeld. Bij Koninklijk Besluit van 15 November 1815 werd de benaming Afdeeling Karabiniers no. 3 en het jaar daarop had op 18 Juli opnieuw een ver andering plaats en werd de naam ge wijzigd in Afdeeling Kurassiers no. 3. Deze afdeeling nam op 23 September 1S30 deel aan den aanval op Brussel en vervolgens aan den Tiendaagschen Veldtocht, welke van 2 tot 12 Augustus 1931 gehouden werd. Bij dezen tocht kwam de afdeeling evenwel niet in het vuur. Bij Koninklijk Besluit van 11 Maart 1841 werd de afdeeling omgedoopt in lste Regiment Zware Dragonders, ter wijl deze benaming bij Koninklijk Besluit van 15 October 1S43 wederom werd gewijzigd in lste Regiment Dra gonders. Bij Koninklijk Besluit van 8 Mei 1867 werd het lste Regiment Dra gonders veranderd in lste Regiment Hussaren, terwijl toen tevens de attila met roode tressen werd ingevoerd. Bij Koninklijk Besluit van 14 Febr. 18S1 werd het regiment opgeheven. Het lste, 2de en 3de Eskadron gingen over als 5de Eskadron, respectievelijk naar het 3de, 2de en 4de (lste) Regi ment Hussaren. Het 4de Eskadron werd Eskadron Ordonnansen. Langen tijd bleef dit zoo. totdat in 1905 weer werd samengesteld het le Regiment huzaren, hetwelk bestond uit de 5de es kadrons der overige regimenten huza ren, terwijl een nieuw 4-de eskadron werd opgericht. In 1909 kwam de sa menstelling geheel gereed. Op 15 Mei 1922 werd het regiment: le half-regiment huzaren, waarvan mo menteel commandant is luitenant-kolo nel K. G. v. d. Mandele. NOG niet zoolang geleden hebben wij, in verband met een gedeelte lijke restauratie van den hoogen walmuur bij de Coninckspoort, iets ge schreven over de geschiedenis van de zen muur. Gisteren zijn wij nog eens een kijkje gaan nemen en hebben wij gezien, dat het werk snel zijn voltooiing nadert. Er moet nog een paar dagen gemetseld worden, daarna voegen en over twee en een haho weck kan dc zaak kant en klaar zijn. De ouiile toestand, dus vóór de instor ting in Juli vorig jaar. was, dat de aarden wal, het „I-Iooge Plantsoen", zonder onderbreking achter den muur voortliep. Nu echter is ter plaatse een gedeelte van het „Hooge Plantsoen" weggegra- ven, waardoor men een indruk kan krijgen van de constructie van den muur en den walgang. Het voetpad over 't I-Iooge Plant soen is daardoor dus onderbroken en naar beneden naar dc St. Anna- straat afgebogen, om een eindje verder weer gewoon boven langs den muur voort te gaan. Over de steunbogen echter is eveneens een smal voetpad aange bracht, maar dit wordt 's avonds af gesloten, daar zich anders gemak kelijk ongelukken zouden kunnen voordoen. Naar men weet, heeft men na de in storting fundamenten van een toren aangetroffen. Ook dit torentje, dat voor publiek niet toegankelijk zal zijn, is weer gedeeltelijk opgebouwd met oude steenen en wel geheel in den trant van de overblijfselen van den toren, die vlak bij de Kamppoort, staat.. We schre ven reeds eerder, dat zich tusschen laatstgenoemde en het gerestaureerde torentje nog de fundamenten van een derden toren en misschien nog wel muur en de walgang. Gisteren is ons nu gebleken, dat deze daar inderdaad aangetroffen zijn. Mo gelijk, dat te gelegenertijd en met. het daarvoor benoodigde geld, ook daar een toren in zijn oude gedaante zal verrij zen. Trouwens, wanneer men zich de moeite getroost, den walmuur aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen, l dan treft men nog vele overblijfselen aan, waarvan de herkomst vrij gemak kelijk na te gaan is aan de hand van de bestaande gegevens. De „sentinel- huiskens" bijvoorbeeld, die in den muur gemetseld waren en half buiten waarts uitstaken en later afgebroken werden, omdat de muur er meer scha de dan nut van ondervond. Nu nog kan men precies vaststellen, waar zoo'n wachtpost, die ruimte bood aan één wachter, gemetseld was. Een stuk na tuursteen steekt nog buiten den muur, terwijl verder de vorm in het metsel werk nog na te gaan is. De instorting van den muur heeft niet alleen veel aan het licht gebracht, maar ook de zoo noodigc aandacht op den muur zelf gericht. Het stuk tus schen de Coninckspoort, en Kamppoort is, over zijn geheel genomen, bouwval lig en het is nu zaak, meerdere instor tingen te voorkomen. Daarom zullen binnenkort eenige boomen, die boven op den aarden wal tegen den muur aangroeien, omgehakt en uitgerooid worden, daar hun wortels veel schade aanrichten. Aan een vlierboom is het zelfs gelukt dwars door den muur heen te groeien, waardoor men wel genood zaakt is dezen boom met. rust te laten! Zijn de boomen eenmaal verwijderd, dan is het gevaar voor instorting veel verminderd, ofschoon de muur op som mige plaatsen bedenkelijk naar voren helt. Ouderdom brengt nu eenmaal ge- blieken met zich! Een eigenaardigheid van dc construc tie van den muur is naast vele anderen nog deze, dat hij naar boven toe steeds minder dik wordt en men dus geen rechthoekigen blokmuur heeft ge bouwd. Mogelijk vindt dit zijn oorzaak in het feit, dat de verdedigers van den muur daardoor een gemakkelijker en rustende houding aan konden nemen. De muur heeft doorgaans een hoogte van ruim twintig voet en duidelijk zijn nog de bogen, waarop hij rust, te zien, alsmede de zware steunpilaren. De dik te bedraagt bijna 92 c.M.; dc muurdikte van de torens daartegen is beduidend minder. Zooals gezegd, zal de restauratie over eenige weken een feit zijn en kan een ieder op zijn gemak dit brokje oud- Amersfoort bezichtigen. Dit is vooral goed mogelijk vanaf het wandelpad be neden langs de nog altijd bestaande hooibergen. De Amersfoortsche Gymnastiek Vcree niging „Excelsior", directeur J. J. v. d Linde, zal op 1 Juli 1937 twintig jaar be staan. In de gisteravond gehouden ledenver gadering werd besloten dit feit feestelijk te herdenken. Een voorloopig program ma werd samengesteld, dat bestaat uit gymnastiekwedstrijden, athletiek- en handbalwedstirijden, een uitvoering in 't Grand Theatre en een uitvoering in het openluchttheater „Birkhoven". Naast deze uitvoeringen zullen ook en kele soiree's gehouden worden, waar van de eerste zal plaats vinden op Za terdag 12 December a.s. UIT HET POLITIERAPPORT Door de politie is gisteren met behulp van de minimax een schoorsteenbrand aan de Vermeerstraat gebluscht. Tot aanbieding daarvan is ook te Hoevelaken een comité gevormd HOEVELAKEN, 12 Nov. Op initiatief van den burgemeester der gemeente Hoevelaken, jhr. P. A. van Eys, heeft zich in de raadszaal ten gemeentehuize een comité geconstitueerd, dat, aanslui tend bij het algemeen comité, wil mede werken tot aanbieding van een natio naal huwelijksgeschenk aan H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. Prins Bern hard. Bedoeld comité omvat de heeren: eere-voorzitter jhr P. A. van Eys, bur gemeester; voorzitter G. Gerritsen, loco burgemeester; secretaris L. Ph. Michon, hoofd bijz. school: penningmeester IC W. N. Dumon, gemeente-ontvanger, giro 91260 en de leden: dr. C. J. K. v. Aalst, oud-president der Ned. Handelsmaat schappij; C. H. F. Bartelsman, gem. secretaris; Th. Hendriks, hoofd O. L. School; D. Hollander, plaatselijk lei der B.V.L.; Z. van Roemburg, comman dant Vrijw. Burgerwacht en J. Ruiten beek. wethouder. MARKTBERICHT BARNEVELD BARNEVELD, 12 Nov. Pluimvee- markt: Oude kippen 50—80, per K.G. 2835, oude hanen 0.60—1, jonge ha nen 3075, per K.G. 4050, N.H. blau wen per K.G. 5562, jonge hennen 0.751.40, duiven per paar 2535, tamme eenden 2555, wilde eenden 40— 50, ganzen 1.502.10, kalkoenen per K.G. 40—50, tamme konijnen 0.75— 1.50, wilde konijnen 4050, hazen 1 2, fazanten 0.751, piepkuikens 30 40, patrijzen 3060. Aanvoer 21.600 stuks. Handel vlug. Eiermarkt: Witte eieren 5.705.85, gemengde eieren 5.75—6, bruine eieren 66.35, eendeneieren -45. Aanvoer 85.200; handel matig. Veemarkt: zeugen 4560; dr. zeu gen 3045; schrammen 1418; big gen 8—13; zware varkens 19—20 ets. p. pond; zouters 19—20 ets. per pond; vette kalveren 18-126 ets. p. pond; nuchtere kalveren 810; mestkalve- ren 814. Handel kalm. Consulaten De waarnemend consul der Neder landen te Chefoo (China), de heer M. A. W. Busse, is met verlof van zijn post vertrokken. De heer C. W. Schmidt is tijdelijk be last met de waarneming van het con sulaat. De consul der Nederlanden te Nice, tevens waarnemend consul te Monte Carlo, de heer E. A. J. de Kuyper, is van verlof op zijn post teruggekeerd. De consul der Nederlanden te St. Louis, de heer II. ter Braak is van ver lof op zijn post teruggekeerd. De consul der Nederlanden te Port Said, de heer P Ph. Gredy, is van verlof op zijn post teruggekeerd. De vice-consul der Nederlanden te Bcira, Portugeesch Oost-Afrika, de heer A. A. van Lutsenburg Maas, is van verlof op zijn post teruggekeerd. De consul-generaal der Nederlanden le Algiers, de heer G. J. M. A. Rands- huyzen, is van verlof op zijn post te ruggekeerd. Onderscheiding Bij K. B. van 9 November 1936 is aan den eerste-luitenant M. J. H. S. Rompen, van het 17e regiment infan terie, vergunning verleend tot. het dra gen van het eereteeken der 2e klasse van het Duitsche Roode Kruis. Bij K.B. van 6 November 1936 be noemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau prof. dr. G. A. F. Mo- lengraalf te Wassenaar. Bij K.B. is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau G. L. T on van Boetzelaer. te Bilthoven (gem. de Bilt), dijkgraaf van het groot-water schap van Woerden. Bij K.B. van 3 November 1936. is be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau mejuffrouw G. A. A. Bouricius te Rijswijk (Z.H.) Rijksverzekeringsbank Bij K.B. van 3 November 1936, is met ingang van 1 Februari 1937 aan J. N. Paro op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als agent bij de Rijksverzekerings bank. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD ALKMAAR, 11 Nov. Vanochtend vroeg was de leerling-machinist H. Mooy uit Amsterdam, op het station te Alkmaar bezig met het bijvullen van de watertank van een locomotief. De man kwam met een pook, welke hij daarbij gebruikte, in aanraking met óe bovenleiding van het elecfrisch net. M. was op slag dood. Het lijk is overge bracht naar het Centraal Ziekenhuis. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. Leden van de bemanning van Sch. 68 en Sch. 179 aangespoeld CALLANTSOOG, 11 Nov. Til te- genstelling met het bericht, dat de drie visschers, van wie het stoffelijk overschot te Callantsoog is aange spoeld, behoord hebben tot de beman ning van de Sch. 6S, blijkt nader, dat slechts vast slaat, dat dit met een hunner het geval is. Van de twee gisteren aangespoelde lijken is namelijk een door den vader en broer van het slachtoffer herkend als dat van Jacob de Heyer, schipper van de Sch. 68, die, naar men weet, in volle zee mei den stuurhut overboord is geslagen. De twee andere lijken zijn vermoede lijk die van openvarenden van de Sch. 179. Een der lichamen droeg als ken- teeken de letters J. K. Voorts is gebleken, dat de 21-jarige Leendert de Jager, wiens lijk te S. Maartenszee is aangespoeld, deel uit maakte van de bemanning van de Sch. 179. Nader wordt gemeld, dat de twee nog identificeeren lijken zouden zijn die van de visscher.s Arie Mos en Job Klein, beiden van de Sch. 179. PRINSES ARMGARD OP HET LOO 'S-GRAVENHAGE, 11 November. Prinses Armgard, de moeder van Prins Bomhard is gisteravond op Het Loo aangekomen en zal daar eenigen tijd blijven vertoeven. DS. W. VAN 'T SANT OVERLEDEN 's-GRAVENHAGE, 11 Nov. In den ouderdom van 53 jaar is te 's-Graven- hage overleden Ds. W. van 't Sant. gereformeerd predikant van den Haag West. Ds. van 't Sant behoorde tot een der voornaamste personen in de Gerefor meerde Kerken, waarin hii verschillen de functies bekleed lieeft. Hii interes seerde zich o.a. zeer voor de jeugdbe weging. Verschillende preeken en publicaties zagen van zijn hand het licht. DOOR EEN BRANDKAST GEDOOD AMSTERDAM, 11 Nov. In het kan toorgebouw op den hoek van den Zwa nenburgwal en Lange Houtstraat is hedenmorgen een ernstig ongeluk ge beurd. Bij het verplaatsen van een brandkast is deze voorover gevallen. Een der vervoerders, een man van on geveer 40 iaar, kwam onder de zware kast en werd daardoor zoodanig ge wond. dat hii kort daaron is overleden. ACADEMIENIEUWS LEIDEN, 10 Nov. Rijksuniversiteit, Geslaagd: Doctoraal examen genees kunde mej C. E. Rosskopf, Gouda; de heer A. G. Balvers, Rijswijk. Examen van apothekers-assistent te Leiden mej. P. Folix, Rotterdam, de heer G. A. Kal, Rotterdam. DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD ENSCHEDE, 11 Nov. Op den hoek van den Parkweg en den Volksparksin gel te Enschede is gistermiddag te half vier de 15-jarige wielrijder J. Bokhove in botsing gekomen met een vrachtauto. De jongen werd op slag gedood. Het ongeluk schijnt een gevolg te zijn van het plotseling naar links uit wijken van een wielrijder. Langestraat 8 - Tel. 129 Roode Bordeaux Wijnen Claret 80 ct. p. fl St. Emilion f 1.00 p. fl Medoc Ludon f 1.25 p. fl OMREKENINGSKOERSEN Off. Niet Off 11 Nov 12 i^ov Londen y.06i/2 9.06^ Berlijn 0.74.80 U.74.85 31.44 31.45 Panjs 8.62 V. h.62V? z, ,'ch 42.72 42.74 Knpprihngen 40.55 40.55 Oslo 45.65 45.65 ^forkhnlm 46 85 46.85 1.85% 1.85% Milaan 9 85 Praae 6.62 6.61 Medeged. dooT de Rotterd. Bankverecn

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5