Beleid der Regeering dlcwiA (plai&aux Timmergereedschapcadeau-Spaartpunten-RAMSELAAR -r Verboden Voorzichtigheid blijft geboden Waarin een klein volk groot kan zijn per flesch 0.65 II per anker 2 Herdenking Neerlands onafhankelij kheid Fa. M.R.N. OOSTERVEEN NIEUWE OOGST Kastanjes Hazelnoten Walnoten WAT ETEN WIJ MORGEN? door 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 12 NOVEMBER 1936 TWEEDE KAMER De gevolgen der devaluatie zijn thans nog niet te overzien Vergadering van 11 Nov. 1936, ge opend 110 uur. Voorzitter: prof. mr. P. J. M. Aal- berse. Voortgezet worden de algcmeene be schouwingen over de rijksbegrooting voor 1937. De heer G o s o 1 i n g (R.-K.) wijst op de buitengewone omstandigheden, die de bcgrooting meer het karakter geven van een credietwet. Spreker dringt aan op suppletoire begrootingen, zoodra de veranderingen in de begrootingscijfers zich voldoende hebben afgetcekend Spreker wenscht zich te houden aan de lijn. 6teeds door dr. Nolens getrok ken. Het is moeilijk, thans de balans van het regeeringsiielcid op te maken Het oog moet gericht blijven op de toe komst. vooral nu door de monetaire gebeurtenissen het beleid is gewijzigd. Spreker wil zich dus beperken tot het heden, de naaste toekomst en de pers pectieven De beklemming is geweken, er is weer eenig perspectief. Spreker klaagt over remmende factoren bij be noemingen: Roomsch Katholieken mo gen niet worden achtergesteld. Dat ons volk vredelievend is, 6taat vast. Maar we moeten rekening houden met de omstandigheden om ons heen. Als de regeering verbetering der weer macht geboden acht. hoe kan ze dan uitstel tot na de verkiezingen voor haar verantwoording nemen? Spreker betoogt, na de redo van den heer Albarda. dat de invloed van het communisme niet naar cijfers is af te meten. Dergelijk kwaad moet bij den wortel worden aangetast, groepsvor ming moet van den beginne af worden tegengegaan Spr. waarschuwt voorts tegen popula riseering van moderne zedelijkheidsbe grippen, welke zou leiden naar onder mijning van de staatsgemecnschap De ze regeering heeft niet door spontane daden getoond het belang van gezins politiek in te zien. Het dusgenaamd bijzondere onder wijs is te beschouwen eigenlijk als het natuurlijke onderwijs. Inzake de onder- wijs-concentratie acht. spreker overeen stemming zeer noodig Begrip van el kanders standpunt is daartoe noodzake lijk. De heer G o s e 1 i n g (R.K.) vervolgt: In groote lijnen kent men dus de voorwaarden tot vuehtbare samenwer king met spr.'s fractie, ook ten aanzien van wat er niet gebeuren moet. Men moet ook niet te star vasthouden aan de woorden „parlementair kabinet" in de klassieke beteekenis. Moge 1937 brengen, wat 1933 niet gebracht heeft In de toekomst zal men de groote vraagstukken niet ter zijde kunnen la ten. B v. lijkverbranding, het gezant schap bij den Paus e.d zijn geen groote politieke vraagstukken, ten hoogste een politieke kluif. (Vroolijkheid.) Het ac cent van coördinatie en samenwerking komt meer naar voren en dat trekt spr. aan. Spr. verwijst ten deze naar het rapport over ordening in het be drijfsleven van het centraal comité van Anti-Rev kiesvereenigingen. Het overgroote deel onzer bevolking blijkt groote waarde te hechten aan constitulioneele opvattingen en het na tionale koningsschap Spr. waarschuwt tegen zichzelf opwerpende, zoogenaam de algemcene leiders. Op den voorgrond staat nu algemeen, met name bij de R.K. Staatspartij, de leuze: arbeid voor het volk. Alles moet worden gedaan om zoo spoedig mo gelijk tot normale verhoudingen terug te komen. Het gaat voornamelijk om jonge menschen. aan wie alle perspec tief niet kan blijven onthouden. Verschillende crisis instellingen kun non wellicht worden herzien. Spr be schikt niet over voldoende algemeene gegevens Maar b v. de scheepvaartstcun zou wellicht geheel of ten deele kun nen vervallen. Spr. vraagt naar de werking van het egalisatiefonds. De memorie van ant woord zegt dat niet de bedoeling is. de goudwaarcle van den gulden op te schroeven. Maar hoe staat het met de voorbereiding der herziening van de bepalingen inzake de goudclausule in contracten? Zonder eenige prijsverhooging zal de depreciatie van den gulden voor de binnenlandsche markt niet kunnen blij ven, dit wil echter niet zeggen, dat een algcmeene prijsverhooging noodig zal zijn. De inschrijving op de j'ongste con versie-leening opent hoopvolle perspec tieven. Eenige vooruitgang De heer B i e r e m a CLib.) betoogt, dat internationaal de laatste jaren de positie van Nederland is verzwakt Doch daartegenover wijst spr. op den vooruitgang in de scheepvaart, den scheepsbouw, de textielnijver heid. We moeten echter den dag niet voor den avond prijzen. Spr wijst op de vcrscnillende oorza ken van de crisis. Thans weten we nog niet of de geringe verbetering een ge volg is van de aanpassings-politiek der regeering, dan wel van de depreciatie van den gulden. Spr. betoogt dat pe rioden van protectionisme en vrijhan del samengaan met perioden van prijs daling en prijsstijging. Te verwachten is dat hot ruilverkeer vrijer zal worden. Het bedrijfsleven moet dan ook vrijer worden bijv. t.a.v. de crisis-maatregelen. Als de crisisin- voerwet voor ordeningsdoeleinden wordt gebruikt, moet spr.'s fractie over wegen, haar houding jegens de regee ring te herzien. De regcering bevordero met meer kracht de uitvoering van productieve werken. Spr. is sceptisch in zake de ge volgen der maatschappij voor industrie financiering. Wat de regeering in de stukken geschreven heeft over de mo netaire politiek, kan spr ten volle be vredigen. Wil men werkverruiming be reiken, dan moet niet op loonsverhoo- ging de nadruk worden gelegd. Het is moeilijk, thans te zeggen of de depre ciatie van den gulden het evenwicht tusschen productiekosten binnens- en buitenslands zal herstellen. Het komt spr. voor, dat de wijze waarop de re geering bijdraagt in de werkloosheids kosten, voor vele gemeenten onvol doende is. «5 55 K O yuivsihsi qmjck iafsdwijn j?. SchaisüiMon %n. 2ii/L£cktAjcksLóifiacd 17 Jol. 14-5 Do tekorten der spoorwegen zijn voor spr. een zeer donkere bladzijde van de rijksbegrooting. Zelfs al komt er een economi- scho opleving, grooter dan welke optimist ook verwacht, dan nog mag er geen sprake van zijn, de be zuinigingen weer ongedaan te ma ken, als waarop van -'erschillende zijde wordt aangedrongen. Zelfs zal op verdere inkrimping moeten wor den aangestuurd. Spr. juicht maatregelen voor doel treffende gezagshaving toe. Het moet niet kunnen voorkomen, da» geoor loofde vergaderingen wordpn verstoord. Spr. acht ons volk over «iet algemeen te verstandig voor communisme en fas cisme. Handhaving eener goede demo cratie beteekent behoud der geestelijke vrijheid. Voor onze zelfs-.andighcid is versterking der weermacht onvermijde lijk. Spr. is het op dit punt eens met den heer Geseling De regeering dient haar standpunt ten deze te herzien. Spr. hoopt dat het ahnog mogelijk zal zijn, vertegenwoordigers dor over- zeesclie gewesten te doen overkomen voor het huwelijk van Prinses Juliana. Spr. heeft geen bezwaar tegen posi tief christelijke grondslagen en levens beschouwingen, integendeel. Maar wel heeft spr. bezwaar tegen do vroegere coalitie politiek met haar onwaarachti ge antithese. Spr. verheugt zich over de evolutie in de S.D.A.P. Door het marxisme ech ter is samenwerking met de Liberalen welhaast practisch onmogelijk. Er is voor spr. geen reden, steun aan het kabinet to onthouden, met behoud van het recht op critiek. Verstoring van vergaderingen De heer Joekes (Vrijz. Dem.) ves tigt er wederom de aandacht op, dat de crisisomstandigheden moeten leiden lot beperking der regeerings-bemoeiin- gen. Het standpunt der regeering in zake het lidmaatschap van ambtenaren aan bepaalde organisaties moet worden herzien. Misschien zal een persoonlijke verklaring van trouw aan de overheid het gewenschte resultaat bereiken. De monetaire maatregelen van de re geering waren noodzakelijk. Spr. heeft slechts felle critiek voor pamfletten als dat van de N.S B., hetwelk kort na de genomen maatregelen verscheen. Spr. acht doeltreffende voorlichting van het volk in zake financicele en economische maatregelen der regeering noodzakelijk. Verscherpte maatregelen tegen verstoring van openbare vergade ringen acht spr. nuttig. Spr. hoopt dat in zake concentratie bij het bijzonder onderwijs een bevredi gend resultaat wordt verkregen. De depreciatie van den gulden heeft een gunstigen invloed gehad op het vraagstuk der vaste lasten en dus de regeering uit een impasse gebracht. Het heeft spr. verheugd, dat de re geering van verlaging van huurbijslag voor werkloozen heeft afgezien. Het ontwerp tot herberekening van pen sioenen moet worden aangehouden, tot dat de gevolgen der depreciatie beter te overzien zijn. Maatregelen tot verbetering van het economisch leven moet door de regee ring bevorderd worden. Spr. dringt aan op uitvoering van openbare wer ken. Het plan van den arbeid houdt onvoldoende rekening met financieele mogelijkheden. Spr. betreurt het mislukken van ont wapeningspogingen. De organisatie van den volkenbond is nog te zwak. Wij moeten een weermacht in stand houden om ons deel van de collectieve veilig heid te verzekeren. Wij kunnen dien aangaande slechts zoover gaan, als onze financiën veroorloven. Het hoofd omhoog De heer De Geer (Chr. Hist.) con stateert, dat de beklemming, waaronder we nu al jaren leven, t.a.v. de econo mische omstandigheden nog niet is ge weken. De opleving hier te lande was slechts incidenteel. Spr. waarschuwt te. gen misplaatst optimisme. Niettemin: het hoofd omhoog, en dat is het tegen deel van: den kop in het zand. Wat de begrootingscijfers, als ook werkloosheidsuitgaven, betreft, zijn er vele overgeheveld naar den kapitaal- dienst, zoowel bij rijk als gemeenten. Voorts worden ook crisiskosten inge- dceld bij den gewonen dienst. Spr. waarschuwt er tegen, door grocpeering der cijfers een onjuist begrootings- beekl te geven. Spr. vraagt zich af, of de voordeelen der muntcorrcctie do nadeclen zullen overtreffen. De uitslag der laatste lee ning, de stijging van het staatscrediet, is een der eerste vruchten van de mo netaire politiek. Alle mogelijkheden der muntcorrec- tie moeten worden aangewend voor werkverruiming. Een voordeel is ook, dat de devalua tie als strijdpunt uit ons midden is verdwenen. Spr. verheugt zich over de verster king der nationale eenheid, welke o.m. tot uiting komt inzake de defensie en de gemeenschapsgedachte. Spr. betreurt dat de regeering met verzwaring der personeellasten wil wachten op een uitspraak der kiezers. Dit geeft een onjuist beeld, bovendien behoort in de. fensic-vraagstukken de regeering dc leiding te behouden. Spr. wijst op de dreigende interna tionale verhoudingen. Hier te lande heerscht gelukkig groote eenstemmig heid. Onze regcering zal alles doen om de wereld tot bezinning te bren gen. Inzake vrede en verspreiding van internationaal recht kan elk klein volk groot zijn. Spr. betoogt ten slotte dat het kabi- net-Colijn en vooral minister Colijn ten onrechte verantwoordelijk gesteld wor den voor de gevolgen der crisis. Do heer Schalkert (Comm.) schetst de algemeene verarming en de gevolgen daarvan voor gezondheid, geestesgesteldheid enz. Duit'schland heeft van Ncdcrland- sche credielen gebruik weten te ma ken om tegen Sovjet-Rusland in te gaan. Alleen in Rusland heerscht geen algemcene werkloosheid, toenadering zou in ons voordeel kunnen zijn. Spr. komt er tegen op, dat ondanks de devaluatie de regeering de aanpas sing voortzet. Het economisch leven moet worden hersteld op kosten van het groot-kapitaal. Dc vergadering wordt te 6.10 uur ver daagd tot Donderdag een uur. 's-GRAVENHAGE, 11 November. Op Dinsdag, 17 November, zal een plechtige herdenking plaats hebben van bet. feit, dat Nederland zijn onaf hankelijkheid herkreeg. Deze herden king zal uitgaan van het Haagsch co mité voor volksfeesten. Het Plein 1813, waar de herdenking zal plaats hebben, zal dien avond fees telijk verlicht zijn. Do herdenking zal geschieden als volgt: Des namiddags to 3 uur zullen voor het gedenkteeken Plein 1813 door schoolkinderen eenige liederen worden gezongen. Voorts zal des avonds voor het ver lichte gedenkteeken muziek en zang ten gehoore worden gebracht. Voorts zal \oor den beeldenaar van het drie manschap Van Ilogendorp, Van der Duijn van Maasdam en Van Limburg Stirum en voor den beeldenaar Koning Willem I op het gedenkteeken een krans worden nedergelegd. Ook zal voor elk der huizen, waarin de grondleggers van de Neclerlandsche vrijheid hebben gewoond, t.w. Nieuwe- haven 6, Kneuterdijk 8 en Lange Voor hout 21, door het koor van de afdee-* ling 's-Gravenhage van de Nederland- sche Vereeniging voor den Volkszang een aantal liederen ten gehoore worden gebracht. OPHEFFING VAN CONTINGEN- TEERINGEN 's-GRAVENHAGK. 11 November. Dp regeoringspersdienst deelt mede, dat naar mag worden verwacht de contingentecringen van gresbuizen en van coeosstukgoederen een dezer dagen zullen worden opgeheven. LANGESTRAAT 42 - TEL. 77 Voor de koffietafel Kaaskoekjes Bereiding: Maak een stevig deeg van overgebleven koude aardappelen, 1 ei, 2 eetlepels melk en 100 gram geraspte kaas, een beetje peper en wat nootmus- caat. Maak hiervan platte kleine koek jes, haal ze even door en met wat sla olie losgeklopt eiwit en paneermeel en bak ze in de koekepan aan beide kan ten lichtbruin in de boter. Voor de middagtafel Gebakken bot. Doperwten (weck of blik) Aardappelen Gevulde appels Bereiding: (4 pel's.) Schil en boor 4 groote goudreinetten, vul de holten met rozijnen. Schik ze in een vuurvast schaaltje en bedruip ze met een meng sel van 4 eetlepels gesmolten boter, 4 eetlepels water en 100 gram basterdsui ker. Laat ze ca. 1lt uur in den oven gaar worden (niet te heet) en bedruip ze af en toe met het vocht. DE BENOODIGDE VISCH even bestellen GLASTRA'S V1SCHHANDEL ALLEEN gevestigd Utr. str. «0. TeL 92 ONGELUK MET DOODELIJKEN ArLOOP HAARLEM, 11 November. In de Oranjestraat is vanmiddag een onge luk met doodelijken afloop gebeurd. De 7-jarige A. J. B., die in deze straat woont, viel van een bespannen wa gen, met het gevolg dat een der ach terwielen hem over het hoofd ging. Het knaapje werd zoo ernstig gewond, dat de dood vrijwel onmiddellijk in trad. Eenigen tijd geleden is bij een der gelijk ongeluk een broertje van het slachtoffer om het leven gekomen. INSTALLATIE EN BEVESTIGING OPPERRABBIJN L. H. SARLOUIS AMSTERDAM, 11 November. Naar wij vernemen is thans definitief vast gesteld, dat de installatie van den heer L. H. Sarlouis als opperrabbijn van het ressort Amsterdam van het Nedcr- landsch Israclietiseh Kerkgenootschap zal geschieden op Zondagmiddag 20 December a.s. In de vergaderzaal der Nederlandsch ïsraëlietische Hoofdsynagoge, dienzelf- den middag zal opperrabbijn Sarlouis in zijn nieuwe functie worden beves tigd tijdens een bijzondcren kerkdienst in do nieuwe synagoge. Üqswjda Grand Théatre. Geen filmver- tooning. Voorstellingen: Zondag vanaf 1.45. 4. 6.15 en 8.30 uur. Andere avonden vanaf 8.15 uur één voor stelling. Woensdag en Zaterdag matlnée, 2/ uur. City-Thoater. Vanaf Vrijdag 6 November vertooning van de films: „De wereld in wording" en „De millioenerfenis." Zondag doorloopend 1.45, 4.6.15 cn 8.30 uur. Zaterdag 2.30 uur, 6.15 en S.30 uur. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Vanaf Woensdag 11 No vember 2.30 uur n.m. Wekelijksche kindermatinées. Cinema AmiciUa, Geen film- vertooning. Voorstellingen: Zondag 2.30. 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur am. Museum Fléhite. WestslngeL (Uitgezonderd des Zoadags). Theosofische Bibliotheek. Ge- houw Theosofische Vereeniging. Re- irentesse laan. lederen dag van 68 uur. R.K. Leeszaal, Nieuwstraat 24 Openbare leeszaal met Jeugdlees zaal en Bibliotheek, Muurbuizen 9- 31 October tot en met 13 Novem ber. Sierkunst. Tentoonstelling van aquarellen, teekeningen en grafi sche kunst door den oud-Amers- foorter D. Harting en litho's door Jan Wittenberg. 12 November. Grand Théatre. De Concert vereeniging. Kamermuziek door het Hollandsch Instrumentaal Kwintet. 8 uur n.m. 12 November. Hotel „Monopole." English Association. Miss Janet Barrow. „Vignettes of life." 8 uur. 12 November. Amicitia. Expositie van Super Molineer schilderwerk. 10—20 uur. 13 November. Concordia N. Chr. Reisvereen. Filmavond over Zuid- Afrika. 8 uur n.m. 14 t.m. 29 November. De Poth. Amersf. Kunstenaars Gilde. Na jaarstentoonstelling van beeldende kunst Dagelijks 104.30 uur. 1421 November. Sierkunst. Amersf. Kpnstenaars Gilde. Ten toonstelling bouwkunst en kunst nijverheid. Dag. 10—17 en Zon dags 1417 uur. Opening 14 Novem ber 16 uur n.m. door den heer C A. Schilp. 15 en 16 November. Patronaats gebouw Tollenslaan. Opvoering Bergrevue „Je moet maar komen in Amersfoort." 8.15 uur n.m. 16 November. Doopsgezinde Kerk. Lezing van Ds. F. Kuiper over Rus land en Christendom. 8 uur. 17 November. Markthal. Chr. Be sturenbond. Propaganda-vergade- ring. 8 uur n.m. 20 November. Amicitia. Kon. Ver. „Oost en West" en Ver. van Ned. Fabrikaat. Lezing van den heer K. v. d. Veer van het Koloni aal Instituut over Ind. producten en hun bereiding. 8 uur. FEUILLETON 41) De Reidhleau keek zijn ransel nou eens na en haalde er een flesehje mor- finetabletten uit „Het is een geluk.' zei hij. „dat dit niet de eerste veldtocht is die ik meemaak. Ik ga nooit op reis zonder jodium en morfine". Simon werd zoo gemakkelijk mog* lijk neergelegd. De Reichleau gaf hem een naar piinstillende tabletten, terwijl de anderen naar heneden tringen o;n den vuilen boel op fe ruimen. .•Hoe lang zal het duren denk ie voor hij vervoerd kan worden?" vroeg Rex. „Als wij in Londen waren, zou het minstens veertien dagen duren." ant woordde de hertog. „Alhoewel het toch maar een vleeschwond is. Hier moeten wij hem vervoeren wanneer wii kun nen en hoe dan ook Na hetgeen zh'h vannacht afgespeeld heeft vermoed ik dat het duizend tegen een zal zijn daï wii hier levend vandaan komen" „Ik zou willen dat ik den ouden Shulimoff nooit ontmoet had," zuchtte Rex De hertog gliml&chte. „Ik vrees dat wij die beroemde juweelen nooit zul len vinden." „Neen, wij zullen wel nooit het g& noegen hebben, die prachtige brillan- ten door onze vingers te laten glijden Marie Lou had juist het laatste met hlocd besmeurde kleedingstuk in de kachel gestopt, toen deze laatste woor den gesproken werden. Zij vroeg plot seling: „Zei u zoo juist niet, monsieur, dat u prins Shulimoff ontmoet, hebt?" vreg zij Terwijl zii sprak werd er he vig op de deur gebonsd. HOOFDSTUK XIX Het verborgen graan De Reichleau wees met zijn hand in de richting van de kast. De Amerikaan begreep het en met een vlugheid die inen niet van zoo'n grooten man zou hebben verwacht liep hij op zijn teenen de kamer door. Weer werd er geklopt, ditmaal drin gender. „Wie is daar?" riep Marie Lou met een angstige 9tem. ..Doe open." riep een stem in het Rus- ■nsdh ..Open de deur in naam van de Sovjet." De Reichleau zag nog juist het io diumfleschie. waarop een etiquet zat met een firmanaam uit Londen. Hii nakte het vlug van de tafel en stopte het in zijn zak. „Ik kom," riep Marie Lou. „Ejn oogenblik. Ik moet mij eenst even aan- kleedcn." Ondertueschen deed zij haar sjaal af en stak haar voet waaraan een laars zat waarschuwend omhoog. De hertog begreep haar bedoeling en trok eerst een en toen de andere laars van haar voeten. „Doe open!" riep de 6tem weer. „Vlug een beetje!" De hertog glimlachte geruststellend tegen Marie Lou en hield zijn groot automatisch pistool omhoog om haar te laten zien dat hij niet ongewapend was. Toon verdween hij als een scha duw in de kast Zij trok het gordijn voor de kast dicht, keek nog eens de kamer rond en liep vlug naar de deur Twee politie officieren, een burger en de Kulak Rakov stonden voor haar „Wat wilt u van mij?" vroeg zij ge- erge rd. De burger duwde haar opzij en li°p de kamer in Een van de politiemannen beantwoordde haar vraag. „Kameraad wii zoeken naar drie vreemdelingen. F.r wordt gezegd dat u hen onderdak ver schaft hebt in uw woning!" „Uier?!" riep zii uit en haar groole blauwe oogen gingen wijdopen van ver bazing ..Tk heb geen enkelen vreemde 'ing gezien." In tusschen had de burger de slaap kamer doorzocht. Hij wendde zich tot haar met de woorden „Tk hen van de Ognu, kameraad Wat is jou beroep0" ..Zii is onderwiizere6 antwoordde de >fHrier voor haar. De man kwam uit de omgeving en kende haar goed. „Hoe lang hebt gij in bed gelegen?' vrroeg bet lid van de Ogpu. „Tk ben nog niet naar bed geweest," antwoordde zij prompt. „U blijft lang op," zei hij acchterdocli- tig, „en dat hier op het land. Dat doen wij in Moskou niet eens" „Als ik onderwijs moet geven, moet ik studeeren," zei Marie Lou. „Boven dien lees ik allijd als ik niet slapen kan „Maar tot een uur in den morgen," zei de man. Hij was groot en mager, en had een dreigende uitdrukking op zijn gezicht. „Komaan." zei hij, „waren lie mannen dan in den vooravond bij je? Zi, schudde haar hoofd. „Nu jij," zei hij scherp tot Rakov ..Die vrouw wilde vanavond paarden bii i-? koopen, is 't niet?" Rakov boog met slaafsche onderwor per.hcid. Zijn ongelijkcn baard raakte bii na zijn handen, die hij op Chinee- schb manier in d-« mouwen van zijn "••n bnd verborgen. „Ta, meester, paarden en een slee."^ „Er zijn geen meesters meer," snauwde de magere man geïrriteerd ITij wendde zich weer tot het meisje ,Wat heb je daarop te zeggen, kame raad0" „Hij liegt! Die gierige Kulak! Hij liegt, in de hoop op een belooning Hij zou voor een ei zijn mopder vennoor den." zei Marie Lou scherp. „O. o, o." Rakox lachte op een onaan genamc wijze Hii trok zijn dunne lip nen terug en zijn lange, magere neus raakte bijna zijn kin. „Om te zeggen dat ik lieg Rakov liegt. Men weet maar al te goed dat ik alles aan dc Sov jet-autoriteiten afgeef. Tk ben een eer Hik man." „Je bent een dief. en je heht hoven dien nog koren verborgen," ging Marie l.ou beschuldigend voort. De Reichleau die met zijn oor on een spleet boven de kamer lag. glim lachte toen hij hoorde hoe zij Rakov aanviel. „Op het oogenblik doet dat niet6 ter zake," zei de burger. „Het i6 bekend dat deze politieke vreemdelingen paar den zoeken om to ontvluchten. Het is merkwaardig dat Rakov juist u heeft aangewezen als degene die paarden voor de vluchelingen wilde koopen Verklaar ons dat eens. alsjeblieft." „Rakov heeft het gerucht gehoord •lat die menschen paarden zochten. Ra kov ruikt geld zooals een fret bloed ruikt. Hij is een man die zijn vaders paarden zou stelen en zeggen zou dat ziin vader ze verkocht had. als hij er maar tien kopeken voor zou krijgen." De hoor deed een stap voorwaarts Hij was woedend Een leelijke grijns vertoonde zich op zijn klein gezicht. Hii balde zijn vuist om haar te slaan. „Genoeg," riep de man van do Ogpu en duwde hem opzij. „Ik ben nog niet voldaan." Hij wendde zich weer tot Ma rie Lou. „Waar was io toen wij twee uur gele den aangeklopt hebben?" „In het dorp," loog zij zonder aarze len. „Wat? Om elf uur 's avonds?" ..Het kan onmogelijk zoo laat go weest zijn." „Het was zeker na tienen. Waar ben ie lopn naartoe geweest?" „Ik was bij vrienden op bezoek." „Zij ging daarheen om te trachten paarden fe krijgen." spotte Rakov ..voor zij hij mij kwam." „Ik weet noch iets van paarden, noch van de vreemdelingen." protesteerde zij ..Ga allen heen. ik wil naar bed." „Nog niet." zei de agent van de Og nu „eerst willen wii de sporen van de- 'p vluchtelingen ontdekken." Hij draaide zijn hoofd met een plot selincre heweging in de richting van 1° slaapkamer en keek de twee burgers aan. Zii verdwenen in de slaapkamer. Hij begon zelf laden open te trekken en de kasten te doorzoeken, terwijl Rakov ©til bleef ©taan met een boosaardigen grijns op zijn gezicht De politieman nen keerden terug. „Nitchivo," rappor teerde de oudste van de twee. „Abso luut niets. Het bed is niet beslapen ge weest." De agent maakte een beweging met zijn duim in de richting van het pla fond. „Wat is daar boven, kameraad?" „Niets," antwoordde zij kort. „Alleen het dak." „Laat ons dat dan zien." „U kunt er niet bijkomen. Als het lekt, moet het van buitenaf gemaakt wor den." „Waar hang je in de herfst je uien?" „Ik verbouw geen uien. Als ik ze noodig heb koop ik ze van Rakov, hij is eoedkooper dan de coöperatie." „Goeie, kleine, lieve Marie Lou," fluÏ3 terde de hertog, die boven naast Rex op den grond lag. „Zij is een vrouw uit duizenden," zei Rex fluisterend. Hij had in do gevan genis juist genoeg Russisch geleerd om het gesprek te kunnen volgen. De boer met de spitse, lange neus werd plotseling bleek. Het was een vreeseliike beschuldiging die Marie Lou daar uitsprak in het bijzijn van een lid van de Ogpu. „Het is niet waar," protesteerde hij angstig. „Ik koop mijn uien zelf bij de coöperatie." De lange man keek hem met een kouden blik aan. „Je zult gelegenheid krijgen, je zaak te verantwoorden op een anderen tiid. Het is sabotage, om uien beneden den prijs van do coöpe ratie te verkoopen." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6