R.K. Partijraad bijeen VERDEDIGING VAN HET RIJK De corporatieve gedachte f 3.23 GEN. SNIJDERS De boterprijs OUDE GENEVER per kruik UTRECHTSCHESTRAAT 17 TEL. 145 HET BOEK OVER DEN PRINS V ACANTIEKOLONIES Door trein gegrepen AAN HET WOORD De maritieme defensie HET CONGRES VAN „NATIONAAL HERSTEL" Mr.Goseling houdt een rede Positie R.K. Ministers Dr. L. J. J. M. Fick 3e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 16 NOVEMBER 1936 99 99 De beide schrijvers spreken voor de PHOHDmicrofoon De beide schrijvers van het eerst daags verschijnende bock over Prins Bernhard van Lippe hebben Zaterdag middag geïnterviewd door don omroe per van de PHOHL voor de microfoon van dezen zender den landgenooten in Oost en West, en waar mischien e 1delis- ter wereld, ecnige mededeelingen ge daan over alles, wat hun zoo na aan bet hart ligt: het Vorstenhuis Von I.ippe en den aanstaanden Prins-ge maal. Allereerst heeft Hofrat Staercke de luisteraars hpt een en ander verteld omtrent de historie van het Vorsten dom Lippe. waarbij hij duidelijk in het licht stelde, dat er nog lal van geschied kundige handen zijn aan te wijzen, tus schen Nederland, en speciaal Utrecht, en het Vorstendom, daarbij wijzende op de Lippc'sche bezittingen in de omstre ken van Vianen. Prof Georg Freiherr Von Eppstein eraf desgevraagd allereerst een kleine karakteristiek van Prins Bernhard. bc- toogende. dat wijlen zijn vader een erooteh invloed heeft gehad op de vor ming van 's Prinsen karakter, wien hij op den dag zijnor bevestiging deze spreuk meegaf: „Verlasse nic den Weg zu Gott, und den der Menschenliehe, sei treu gegen jedermann und achte auch den Geringsten mit den du zusam- menkommst, dann wirrl auch dir Treue geschenkt werden". Als de Prins, zoo zeide Freiherr Von Eppstein, in den creest van zijn vader leeft en werkt, dan zal het Nederlandsche volk met hem een gelukkige toekomst tegemoet gaan. De spreker wees er vervolgens op. beantwoordende de vraag of hij wel eens eerder in Nederland was geweest, dat hij ons- land had bezocht tijdens de feesten ter gelegenheid van het regoe- ringsjubileum van II.M. de Koningin Hij had toen met de duizenden in de stralen van harte ingestemd met de leuze: Oranje Boven, een gclukwcnsch, welken hij thans met nog meer enthou siasme wilde herhalen. LIJK GEÏDENTIFICEERD CALLANTSOOG, 14 Nov. Het gis termorgen op het zeestrand onder de gemeente Callantsoog aangespoelde lijk is door familieleden vanochtend her kend als dat van den 30-jarigen Wou ter Verbaan, in leven stuurman van de Sch. 68. Vergadering van het Cen# traal Genootschap AMSTERDAM, 14 Nov. Zaterdagmid dag kwam het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantie kolonies in het American Hotel te Am sterdam in buitengewone aJgemeene vergadering hijeen, ter verkiezing van twee leden van het hoofdbestuur: een lid in de vacature ontstaan door hei overlijden van den heer Th. M. Kete laar en een lid wegens uitbreiding van bedoeld bestuur. De voorzitter dr. A. Schuckink Kool, directeur van den G.G.D. te Utrecht, herdacht in zijn openingswoord de groote betcekenis die het werk van wij len den heer Ketelaar voor de uitzen ding van zwakke kinderen had en wek te de vergadering op diens nagedachte nis in ecre te houden, door eensgezind te blijven voortarbeiden ter wille van de gezondheid van het zwakke kind. Mede herdacht hij den arbeid van den heer C. L. Fahro, die ruim dertig jaar de uitzending der Zutphensche kin deren verzorgde en de vorige maand het Genootschap ontviel. Nadat de vergadering gedurende eenige oogenblikken staande de overle denen had herdacht, gaf de voorzitter een korte toelichting op de voordracht, waarna tot stemming werd overgegaan. In de vacature-Ketelaar werd met al gemeene stemmen gekozen de heer mr. Th. Limperg, advocaat en procureur te Amsterdam en tot nieuw lid, eveneens met algemeene stemmen, mevrouw de wed. M. Ketelaarvan Goch, mede te Amsterdam. Mevrouw Ketelaar verklaarde er prijs op te stellen, in deze vergadering het Centraal Genootschap te danken voor de hartelijke wijze van medeleven, tot uiting gekomen in de moeilijke dagen die achter haar liggen. HAAKSBERGEN, 15 Nov. Zater dagavond omstreeks half elf is op den onbewaakten overweg nabij de R.K. school in de buurtschap Veldmaat, ge meente Haaksbergen, de circa 68-jarige ongehuwde Johannes ten Thije door een losse locomotief aangereden, en op slag gedood De machinist van genoemden trein bemerkte een verdacht geluid voor aan de locomotief, hetwelk veroorzaakt werd door het totaal verwrongen rij wiel. Hij stopte, en bemerkte de aanrij ding Terugkeerend vond hij tusschen de rails het totaal verminkte lijk van den ongelukkige Het lijk van het slachtoffer is naar het St. Anthonius- Gasthuis te Haaksbergen vervoerd. Gevaar voor de veiligheid van ons land in het gewapend Europa T N den Dierentuin te 's Graven- hage is 'avond het tvvee- daagsche congres van het Verbond voor nationaal herstel geopend door den voorzitter, luitenant-generaal II. N. A. Swart. De eere-voorzitter, generaal C. J. Snijders, heeft daar een rede gehou den over „De verdediging van het rijk". Spr. noemde het nieuw ontwaakt nationaal leven, zooals dat bij tref fende nationale gebeurtenissen den laatsten tijd aan den dag is gei re den, een gelukkig verschijnsel. Maar, vraagt spr., hoe is het met het nationaal bewustzijn van het Nederlandsche volk te rijmen, dat het een zijner eerste plichten, ver zaakt: deugdelijke voorbereiding en afdoende verzekering der verdedi ging van het rijk? Spr, beschuldigde de opvolgende re geeringen, de Nederlandsche volksver tegenwoordiging en het Nederlandsche volk van het zich niet verzei ten tegen het in gevaar brengen van 's lands veiligheid te midden van het gewapend Europa en de steeds wassende span ning in den Pacific. De mechaniseering en motoriseering der oorlogsmiddelen werd in alle legers aanvaard en op groote schaal doorgevoerd. Pantserwa gens, vechtwagens en tanks zijn in de Generaal Snijders gevechtstactiek een steeds grooter rol gaan spelen, terwijl de luchtwapens een alles overheerschende beteekenis ver kregen en ten gevolge hiervan ook de luchtafweer en de luchtbescherming dringende levensvraagstukken zijn ge worden. zoowel voor de krijgsmacht en hare actie, als voor het regceringsappa- raat en de burgerbevolking. Bij dit ailes is ons leger volkomen ten achter gebleven. Er is een schrome lijke achterstand op elk gebied. Wat de marine betreft, merkte spr op, dat het door de volksvertegenwoor diging aanvaarde plan van aanbouw 1030, hetwelk voor den uitgestrekt en Indischen Archipel slechts een mini male vlootslerkte in uitzicht stelde, in 1910 zou behooren te zijn voltooid, doch nimmer volledig is uitgevoerd gewor den, zoodat thans op de te verwerken gelden een achterstand van 31 millioen bestaat. Ook de landmacht in Ned.-Indië is doorloopend het slachtoffer geweest van een beleid, wankelend tusschen bezuinigingsdrang eenerzijds en aan den anderen kant de onafwijsbare eischen der verzekering van rust en orde en tot beveiliging tegen buiten landse!) gevaar. Thans is weder tenge volge van de crisis en den geldnood drastisch bezuinigd geworden en is ne legerstcrkle gedaald beneden het mini mum, hetwelk een voldoenden waar borg voor een behoorlijke vervulling der defensietaak zou kunnen bieden. Spreker gaat uit van het beginsel, dat de belangen van staat en gemeen schap. in het licht der nationale ge dachte, door iederen staatsburger zon der onderscheid naar de mate zijner krachten en middelen behooren te wor den gediend, dat ieder burger deele in de plichten en lasten, opdat hij ook ge rechtigd worde in de voorrechten en lusten te deelen. Wat de verdediging van het rijk be treft. huldigt art. 1S1 der Grondwet dit beginsel, doch het is in de toepassing steeds een doode letter gebleven. Spreker wees op het geringe aantal, n.l. nog geen derde gedeelte der jonge mannen, die jaarlijks den dienstplichti gen leeftijd bereiken en ter dienstver vulling hij het leger worden ingelijfd terwijl alle overigen geheel vrij uitgaan en zich van don dienstplicht niets meer behoeven aan te trekken. Diensts of arbeidsplicht Nationaal Herstel eischt: alle Ne derlandsche mannen en vrouwen weerplichtig. Dat wil niet. zeggen: algemeene militaire dienstplicht, doch beteekent, dat iedere staats burger en iedere staatsburgeres zijn of haar deel zal hebben bij te dra gen tot de militaire of tot de eco nomische weerbaarheid der natie. Het beteekent" alzoo: militaire dienstplicht of burgerlijke arbeids plicht voor alle mannen en vrou wen. En ten slotte een weerbelas- ting voor hen, die aan geen dezer diensten kunnen deelnemen. Zoo zullen alle Nederlanders zich één gevoelen in hun offervaardigheid in den heiligen dienst des vaderlands. Zoo zal tevens een belangrijke verminde ring der werkloosheid kunnen worden bereikt. Maar alle voorstellen en eischen tot onmiddellijk ingrijpen en energiek aan pakken stuiten onveranderlijk af op de leuze: „er is geen geld Welnu, zegt spr.. dan moet er gei l komen Dan moet de natie gaan hegrijpen, dat het hier gaat om haar levensbcstaan als zelfstandige staat: dat de toestand inderdaad ernstig is en nat verzuim en nalatigheid, halve maat regelen en uitstel tot onzen ondergang zullen leiden, wanneer straks de don kere onweerswolken aan den interna- tionaal-politieken hemel losbarsten. In naam van het Verbond voor nationaal herstel richtte spr. zich met eerbied en vertrouwen tot de Nederlandsche regeering en het Ne derlandsche volk, met hef. voorstel het Zwitsersche voorbeeld te vol gen. De regeering moge op korten termijn een vrijwillige defensielee- ning uitschrijven ten bedrage van 200 250 millioen gulden, uit le geven in 2 of 3 termijnen tegen een rente van 2% pet. 'sjaars, ten dienste der verdediging te land en ter zee in Nederland en Ned.-Indië. Spr. wekte het Nederlandsche volk op, te toon en dat het geen stok achter de deur noodig heeft om zijn plicht jegens het vaderland te doen. Maritieme defensie Als tweede spreker voerde het woord vice-admiraal L. J. Quant over het on derwerp „De maritieme defensie". Spr. wees erop, dat er geen land is, dat zoo weinig aan zijn defensie per hoofd der bevolking uitgeeft als Ne derland. Aan de Japansche vloot zijn enorm groote kosten besteed cn de drang bij deze militaire groep om ook een aandeel te hebben in de uitbreiding van het land van de Rijzende Zon, doet zich telkenmale naar builen blijken. De industrieele penetratie, zoo zeer merk baar in onze koloniën, voelt zich krach tig gesteund door de sterke vloot, en de toon, die reeds meermalen bij han delsovereenkomsten van Japansche zijde wordt aangeslagen, spreekt boek- deelen. Wij hebben riu in plaats vaneen „ei-vielen" een „militairen" buurman kregen Volgens spreker zou men in Indië moeten kunnen beschikken over een eskader van 3 kruisers, 8 jagers en 18 onderzeebooten benevens in Nederland een eskader van twee leaders (type Tromp), 4 jagers en 4 onderzeebooten in dienst. Verder moet men in Indië beschikken over 72 watervliegtuigen en plaatselijke defensiemiddelen als mijnenleg- gers, mijnenvegers, torpedobooten en ander klein materiaal. Ten slotte merkte spr. op, dat waar op het oogenblik ongeveer 35 millioen gulden achterstand bestaat in aan bouw van het materieel van het plan 1930 en speciaal dit jaar de aanbouw een gevoeligen knak heeft gekregen, hij hierover niet verder behoeft uit te wijden om tot de conclusie te komen, gelijk alle bevoegde marine-autoriteiten dan ook doen. dat de weermacht ter zee helaas zeer onvoldoende is ver zorgd en dat dringend ingrijpen gebo den i9 wil men niet voor ernstiger ge volgen komen te staan. Mr dr. H. H. A. van Gvbland Ooster- hoff sprak tenslotte over de waarde van de rijkseenheidsgedachte. Vice?admiraal Quant De staatkundige en sociaal, economische beginselen uiteen gezet 's GRAVEN HAGE, 11 November. Hedenochtend is in den Dierentuin het congres van het Verbond voor Nationaal Herstel voortgezet. Thans was het woord aan den heer J. C. J. Kcmpees uit Bennekom, over „de staatkundige beginselen der organisch- corporaticvc gedachte." Na uiteen gezet te hebben de verkeer de ontwikkeling, die zijns inziens het parlementaire stelsel in ons land geno men heeft, zeide spr., dat op deze ont wikkeling de kroon werd gezet door dc verandering van 't. algemeen evenredig kiesrecht en de onaantastbare financiee- le positie van den beroeps-volksverte genwoordiger in de grondwet van 1922. Tegen dit verworden van het parle mentair stelsel begint in den lande ver zet te rijzen. Ook het Verhond voor Nationaal Her stel, hoewel zich scherp keerende tegen elke dictatuur-gedachte, neemt daarte gen stelling: in art. 2 van zijn statuten „aanvaarding van het organisch-corpo ratief element in onze staatsinrichting, in het kader van de nationale gedachte, als middel tot bestrijding van het ver worden parlementair-democratische stel sel." Deze aanvaarding van het organisch- corporatieve element, legt ons echter den plicht op om aan 1c geven op welke ethische beginselen deze organisch-cor- poratieve gedachte- berust en hoe de/.e in het staatsbesetl tot uiting moeten ko men. Uitgaande van deze hoofdpunten, krijgt men, ter verwezenlijking van de corporatieve gedachte de volgende hoofd lijnen der staatsrechtelijke organisatie. 1. de Koning, hersteld in zijn con- stitutioneele rechten cn plichten. Ko ninklijke kabinetten, een minister-pre sident. ,.2. dc organisatie van fin in ons eco nomisch, sociaal en geestelijk leven be staande verbanden tot nationaal ge oriënteerde corpora. Deze corpora hebben ieder een eigen leven, waarvan bet arbeidsveld zich be paalt tot het doel, waarvoor zij zijn ge vormd. Op eigen gebied krijgen zij ver ordenende bevoegdheid. 3. Een volksvertegenwoordiging, ge kozen door de corpora, die in afzon derlijke Kamers de geestelijk-politieke en de economische gemeenschappen verte genwoordigt. Deze volksvertegenwoordi ging oefent gezamenlijk met de door den Koning benoemde regeering de wetge vende macht uit. 4. De regcering, onder leiding van een minister-president, behandelt de wets ontwerpen, al naar mate deze van gees telijken. economischen of algemeenen aard zijn, met een der heide Kamers in eerste instantie, of met beide Kamers in verecnigde zitting. 5. De industrieele vrede worde ver kregen door verplichte arbitrage of rechtspraak, staking, uitsluiting, boycot, zijn ontoelaatbare economische strijd middelen. 6. De economische structuur van het volk cn do voortbrenging worden gere geld door den wetgevenden arbeid der eigen tak van vertegenwoordiging. 0\or het sociaal-economische gedeelte der corporatieve gedachte sprak dr. W. K. II. Feuilletau de Bruvn. Spreker ziet de huidige crisis ten deelc als een con junct uur-crisis, maar vooral als een structuur-crisis, zonals de geschiedenis fier menschheid die nooit heeft gekend. Dc opkomende, industrialisatie van het oosten, waarbij Japan thans de leiding heeft, maar die binnen 10 20 jaar op de 500 millioen Chineezen zal overgaan, zal de wereldmarkt met goederen over- stroomen. welke in verhand met den lagen levensstandaard Va van de waar de of minder dan de Wesfersche indus trie-producten op do wereldmarkt zul len worden aangeboden. De economische geschiedenis der we reld gaat een nieuwe periode tegemoet, waarbij dc binnenlandschc markt zon intensief mogelijk geëxploiteerd zal worden en waarbij men zal streven naar een economisch evenwicht zonder in de excessen der autarkie te vervallen. Com pensatie handelsverdragen zullen in die periode een voorname rol spelen. Spreker meent, dat de oplossing moet worden gezocht in een nieuwe sociale ordening, die den socialen vrede waar borgt. Staking, die reeds in 1929 in 53 der collectieve arbeidsovereenkomsten, waarbij 63 der arbeiders waren aan gesloten, verboden was. moet bij dc wet strafbaar worden gesteld Daarnaast moet door uithouwen en het bindend en onverbindend verklaren van de col lectieve arbeidsov ereenkomst meer uni formiteit in productie cn arbeidsvoor waarden komen. Voorts dient door in stelling van een nrbeidsmagistratuur de vak vereen iging. die thans op den grond slag van den klassenstrijd staat, omge bouwd te worden tot arbeidsgemeen schap die zich stelt op de basis van handhavers van den socialen vrede en die dc nationale gedachte in den strijd om ons volksbestaan als leidende ge dachte aanvaardt. De verhouding tegenover hc kabinet uiteengezet Zaleidag heeft de R. K. Staatspartij te Amsterdam vergaderd onder leiding van mr. C. Goseling. Deze heeft een inleiding gehouden over het werk van de partij 111 liet land en van de R. K. Kamerfracties in het parlement. Zijn beschouwingen deed lnj voorafgaan door een herdenking van wijlen jhr. mr. Ch. Ruys de Beeren- biuuck, 0111 daarna zijn voldoening uit le spreken over de benoeming van prof. mr. Aalberse tot voorzitter van de Twee de Kamer, wien hij namens den partij raad dank bracht voor het door hem voor de partij verrichtte werk. Spreker bracht verder 111 herinnering, welk een vreugde in het heele land gebracht is, door de verloving van Prinses Juliana, een vreugde waaruit gebleken is, dat de positie van het koningschap in ons land hechter dan ooit is. De vergadering heeft deze woorden luide toegejuicht en daarna staande het Wilhelmus gezongen. Met groote voldoening stelde spreker vast, dat het Nederlandsche volk de door de regeering getroffen monetaire maatregelen rustig op heeft gevat, waar toe de voorlichting uit R. K. kringen ongetwijfeld bijgedragen heeft. Wij hebben, aldus spreker, ongetwijfeld on ze bezwaren tegen het regeeringsbeleid in het verleden. Maar sinds het besluit van 26 September een wezenlijke ver andering gebracht heeft in het regee ringsbeleid. hebben wij ons bereid ver klaard, de regeering het vertrouwen te schenken, dat zii voor haar beleid be hoeft. Spr. deed daarna o.m. uitkomen dat de R. K. Kamerfractie bij de behande ling van de Pachtwet constructief werk beeft geleverd. Er was een gelukkige samenwerking tusschen Kamer en Re gcering. en het aandeel in wat tot stand gekomen is van minister Van Schaick, is niet gering geweest. Nu de rijksbegrooting in behandeling is, wil spreker hierover weinig zeggen. Wat samenwerking met andere partijen betreft, zal de R. K. Staatspartij haar fierheid weten te handhaven. De partij, flic de sterkste is draagt de grootste verantwoordelijkheid. De partij kan ge rust zijn, dat ze voor niemand op de knieën zal gaan en achter niemand aan zal loopen. Wat het werk van dc partij betreft, vestigde spr. de aandacht erop, dat zij vóór alles ernaar moet streven een ge zonden volksinvloed te handhaven. Te genover degenen wien het om afbraak te doen is, moeten wij ervoor zorgen, dat wij opbouwen en figuren naar vo ren brengen, die hiertoe de bekwaam heid hebben. In dit verband wil spr. iets zeggen, over de positie van de R. K. ministers 111 dit kabinet. Twee van hen behoorden, voordat zij er zitting in namen, tot de zeer bekwame werkers in de Kamer. Toen zij in het kabinet-Colijn van 1933 traden, was dit extra-parlementair. La ter heeft het zich ontwikkeld in de rich ting van een semi-parlementair of semi- extra-parlementair. In een kabinet waarin voormannen van de R. K. Staatspartij zitten, is niet vol te hou den. dat deze geen aansprakelijkheid heeft. Er is echter een verschil tus schen de verantwoordelijkheid van het kabinet en die van de Kamer. Minis ters zullen in het kabinet waartoe zij behooren zich gebonden achten aan bet werk in dit kabinet. Wij moeten er al les op zetten om in het vervolg te voor komen. dat cr spanning ontstaat tus schen de R. K. leden van het kabinet en de R. K. fractie, waardoor het con flict van Juli 1935 is ontstaan. Toen heeft men de „wedergeboorte" van de R. K. ministers verkregen. Er is aan stonds gezegd, dat zij hun nieuwe por tefeuille hadden aanvaard zonder goed keuring van de fractie. Dit is juist. De fractie stond inderdaad voor een vol dongen feit. Hoe hebben zij dit als goe de partijleden kunnen doen? Spreker legt er nadruk op. dat zij nooit de man datarissen van de partij mogen zijn. Door een samenloop van omstandighe den zijn eerst in het voorjaar van 1936 de motieven van de R. K. ministers dui delijk geworden. Zij meenden de belan gen van het land te dienen en de posi tie van de partij te respecteeren. Dit zullen de fractie en het partijbestuur Heffing met vijf cent verlaagd De heffing op holer en dc vervoer- vergunriingen voor buitenlandsche bo ter is voor de week van 15 tot 21 No vemher vastgesteld op 75 cent per kilo gram, behoudens tusschentijdsche wij zigingen. De accijns bedroeg de vorige week 80 renten per kilo en werd toen verlaagd, hoewel de boterprijs met een stuiver steeg Het „Handelsblad" berekent dat, nadat Donderdag de prijs nog eens met zes centen was gestegen, de accijns thans met een dubbeltje per kilo zou behooren te worden verlaagd, indien de regeering althans wil vasthouden aan haar politiek, om het hinnenlandsche prijspeil niet te laten stijgen, waar zij dat in haar macht heeft. De znivelcentralc heeft volgens het blad omtrent de administratieve zijde der zaak reeds geruimen tijd overleg gepleegd met den Crisis accountants dienst, die een voorstel heeft ingediend hij regeeringscommissaris Lomves. ge baseerd op een vasten boter-handels- prijs voor het binnenland. moeten aanvaarden. Het komt erop aa( cr alles op te zetten, in de toekomst een dergelijke situaties te vermijden. Spr. hoopt dat men bij de aanstaande candidaatstelling met deze voor de partij uitnemende krachten niet licht- vaardig zal handelen. Na de rede van mr. Goseling ging de partijraad over tot de rondvraag. In zijn antwoord legde mr. Goseling o.m. de verklaring af, dat zijn fractie er wei nig voor zal voelen aan te sturen op een uittreden van Nederland uit den Volkenbond. Voorts wees spr. het denkbeeld af, dat de centrale partijleiding het initiatief zou nemen tot een bespreking met de katholieke democratische partij. In de middagvergadering was aan de orde de bespreking van de wenschen der kringvergaderingen nopens de sa menstelling van een bijzonder program van actie 1937. Het partijbestuur stelde voor de samenstelling van het program toe te vertrouwen aan het bestuur teza men met een commissie. Bij acclamatie werden in deze commissie benoemd dr. D. Beaufort O. F. M.. mr. F. J. H. Bach, ir TI. Bemelmans cn H. J. Kuiper. De heeren mr. G. Goseling en mr. F. Teu- lings zullen als voorzitter en secretaris dier commissie optreden. Benoemd tot directeur^genees* heer van ziekenhuis Joannes de Deo te Den Haag 's GRAVENHAGE, 14 November. - Naar wij vernemen is dr. L. J. J. M. Kick benoemd tot directeur geneesheer van bet ziekenhuis van den 1-1. Johannea de Deo te 's-Gravenhage (Westeinde). Dr. Fick werd in 1890 in Oosterhout geboren. Hij studeerde aan de Utrecht- sclie Universiteit en werkte eenigen tijd na de verkrijging van zijn arts-diploma als hulpgeneesheer aan het gemeente ziekenhuis te 's Gravenhage. In 1918 volgde zijn benoeming tot geneesheer- directeur aan het Alg. Burger-Gasthuis te Bergen op Zoom. waar hij weldra ook een uitgebreide stadspraktijk verwierf. In 1922 ging dr. Fick zich bekwamen in de röntgenologie in Frankfort, onder leiding van Prof. Dessauer. In 1927 behaalde hij te Utrecht den doctorstitel door een proefschrift over gelijktijdige actieve immunisatie zoowel legen roodvonk als legen diphterie. Het hiertoe bestemd middel „diro", dat door hem werd beproefd, wordt ook nu nog 111 de gioote steden van ons land toe gepast. Over dit onderwerp verschenen van zijn hand nog eenige publicaties in dc daarop volgende jaren, zoowel in het Tijdschrift voor Geneeskunde als in de Geneeskundige Gids. I11 1935 gaf hij aan het college van Regenten van liet Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom te ken nen, dat naar zijn meening de leiding van een ziekenhuis behoorde te berus ten in handen van een niet algemeen practiseerend medicus en vroeg hij daarom ontslag. Het college van regen ten eerbiedigde deze meening en eind Maart 193G werd hem, in een buiten gewone vergadering van het college, op de meest eervolle wijze ontslag ver leend. Dr. Fick bleef de algemeene praktijk trouw. Evenwel niet lang mocht hij zich in de nu veel rusliger werkkring ver heugen. want reeds thans werd hij tot de functie van directeur-geneesheer van een der grootste ziekenhuizen in Neder land geroepen. DE „EDELVALK" NAAR INDIE VERTROKKEN AMSTERDAM, 14 Nov. Hedenmor gen om half acht is het K.L.M.-vlieg- tuig „Edelvalk" van Schiphol naar In dië vertrokken. Het toestel heeft zes passagiers aan boord en wel twee voor Karachi, een voor Bandoeng, en een voor Allahabad. In Calcutta komt een passagier aan boord voor Batavia. Het toestel vervoert verder 333 kg. briefpost, 60 kg. pakketpost, IJ kg. vracht en UO kg. bagage. Gezagvoerder is de heer O Tepas, tweede bestuurder de heer J. J. Mulder, werktuigundige en marconist resp. de heeren J. Dcltenre en C. Dik. 40-JARIG AMBTSJUBILEUM VAN MR. A. H. J. VAN DEN BIESEN Op 19 November a.s. hoopt Mr. A. H. J. van den Biesen den dag te herden ken van zijn veertig jarig ambtsjubi leum als advocaat en procureur te Am sterdam. SCHAPENDIEF LOOPT NOGMAALS IP DEN VAL AMSTERDAM, li Nov. De 28-jarige inwoner uit Oudekerk aan den Amstel die te Schagen is gearresteerd, waar hij op de markt een 28-tal schapen had ver kocht, die hij gestolen had uit een wei de in den Buikslotermeerpolder en met een vrachtauto had vervoerd, is gister middag op het bureau Adelaarsweg na der aan den tand gevoeld over zijn be wering dat hij van de f 300.dio hij voor de schapen had ontvangen, een be drag van 170 verloren had. Aangezien zulks de politie zeer onwaarschijnlijk voorkwam, is de man gefouilleerd, mei het gevolg dat in de voering van zijn jas het geheele bedrag gevonden werd. STAATSCOURANT Bij Kon besluit van 6 November 1936 is verleend de eere medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in zil ver aan E. .lessen, hulpkoster bij d« Ned Israëlietisclïe gem te Eindhoven. De minister van justitie deelt mede dat te Hilversum en te Laren (N.-H-l eene nieuwe notarieele standplaats zal worden gevestigd. Sol 1 icitatiën behoo ren voor 6 December a.6. te worden ii* gezonden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 10