De eüpe. -taJbaA itoor tzook&nxL N&cLertasuL NIEMEUER'S STER TABAK Rechtsche troepen in Madrid's straten Oost-Aziatische spanning LAATSTE BERICHTEN KEIZER VAN ITALIË" Duitsche kust versterkt Koning Carol spreekt IANDHONGERDER JAPANNERS ARBEIDERS ACHTER ROOSEVELT TALRIJKE BOTSINGEN IN MANDSJOERIJE De burgeroorlog in Spanje Drie colonnes van Varela zijn de Manzanares overgetrokken STORMAANVAL I Dit wijst er op, dat de nationalist DER MOOREN ten zijn opgerukt Hoofdstad van de lucht uit bestookt Versterking van het leger GEVECHTEN IN SOEIYOEAN Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 16 NOVEMBER 1936 WERELDGEBEUREN China verzet zich tegen de inpalming van Binnen 'Mongolië ZOO aF en toe worden verklaringen gepubliceerd, die hierop neerko men, dat een oorlog tusschen China Itn Japan niet zal zijn te voorkomen. !A1 sinds een aantal jaren draagt de Uapansch-Chineesche spanning een per manent karakter. Tot een rechtstrcek- sche gewapende botsing, die den naam oorlog verdient, is het tot dusver echter ïiog niet gekomen, daar China in tal van gevallen heeft toegege\en en, zij het noode, gedoogde, dat Japan zijn landhonger stilde door Chineesch ge bied in te palmen. In China in ons blad wezen wij daar al eenige tkeeren op is inmiddels den laat sten tijd iets veranderd. Het nationale gevoel der Chineezen is verlevendigd: zij beginnen genoeg te krijgen van de Japansche schendingen der Chinecsche integriteit. Iiun toegeeflijkheid tegen over de veelal vérstrekkende Japansche eischen is veel minder geworden. Zij worden fierder en zelfbewuster. Het ge volg hiervan is, dat de Chineesch-Ja pansche onderhandelingen, die nu al weken en weken traineeren, vrijwel op het doode punt zijn geraakt. De Japan ners, die een weinig overrompeld zijn door het toenemende Chineescho verzet, geraken door dezen loop van zaken in een geprikkelde stemming; de politieke atmosfeer wordt onbehagelijker en de kansen op botsingen nemen feitelijk met het uur toe. Vooral, wat Binnen-Mongolië betreft, is een gevaarlijke situatie ontstaan. Telegrammen der persbureaux licht- iten daarover de laatste dagen reeds eenigszins in. Zooals men weet, ligt Binnen-Mongolië ten Westen van Mandsjoekwo, den „onafhankelijken", geheel door Japan beïnvloeden en be- heerschten staat. Laatstgenoemd land is, naar uit verschillende feiten blijkt, evenzeer voornemens zijn macht in Binnen-Mongolië te vestigen. De bodemschatten, dit dit gebied bevat, wil het op grootscheepsche wijze ex- ploiteeren. Bovendien laten de Japan ners hun aandacht naar Binnen-Mon golië uitgaan, omdat, wanneer dit ge bied zich in hun handen zou bevinden, zij de beschikking zouden hebben over een groote landstreek, van waar uit zij zich beter tegen de Sovjet-Russische in vloeden zouden kunnen verweren. In- tusschen behoort Binnen-Mongolië, d.w.z. de provincies Tsjahar, Soeiyoean en Ninghsjia, nog altijd aan China, dat er dan ook troepen op de been houdt. In Binnen-Mongolië nu zijn, zij het ge leidelijk en met groote omzichtigheid, de Japanners den laatsten tijd even eens doorgedrongen. Zij verkennen er met begeerige blikken het terrein en probeeren er hun positie te verstevigen. Met man en macht streven zij ernaar de Mongoolsche vorsten, die er hun ge zag uitoefenen, op hun hand te krijgen. Te Nanking volgt de centrale Chi neesche regeering, die zeer wel inziet, dat Japan niet alleen aanstuurt op de verovering van Noord-China. maar bovendien voornemens is Binnen-Mon golië militair te bezetten, met een scher pen blik de bewegingen der Japanners, die tot steeds grooter ontstemming der Chineezen op het Chineesche vasteland een groot leger op de been hebben gebracht. Het dwaze geval doet zich dan ook voor, dat Japan op het Chineesche continent onlangs groote legermanoeuvres heeft gehouden, die in uitgebreide Chineesche kringen een hevige beroering hebben gewekt. In Binnen-Mongolië zou den laatsten tijd dan ook een levendige militaire Japan sche activiteit worden vastgesteld en botsingen tusschen Chineesche troepen en troepen, bestaande uit Mongolen en bewoners van Mandsjoekwo, dio door Japansche officieren werden gecom mandeerd, konden dan ook niet wor den voorkomen. Nanking heeft echter thans besloten zich desnoods met de Japanners te meten; de Chineesche dictator Tsjang Kai Tsjek is dan ook overgegaan tot versterking van de troepen in Soeiyoean en, gelijk men zich mis schien herinnert, heeft hij aan de di plomatieke vertegenwoordigers te Nan king een nota laten overhandigen, waarin hij den eisch stelt, dat buiten landers Binnen-Mongolië onverwijld dienen te verlaten. Als motief wordt op gegeven, dat de Chineesche regeering voornemens is in Binnen-Mongolie militaire maatregelen te treffen en dat zij daarom, wat de veiligheid der buitenlanders betreft, geen waarborgen kan bieden. Men zou hieruit kunnen af leiden, dat de militaire maatregelen van zoon omvangrijken aard zul len zijn, dat zij feitelijk een oorlogs karakter dragen. Tevens houdt de over handiging der nota in, dat den Japan ners eveneens de wenk wordt gegeven op staanden voet Binnen-Mongolië, waar zij volgens do Chineesche regee ring niets hebben te maken, te verla ten. Trouwens: van Chineesche zijde is den laatsten tijd meer of minder duide lijk to kennen gegeven, dat, wanneer Japan hierop mocht antwoorden mot een militair offensief, China den Japan ners duidelijk zal maken, dat het. even eens over tanks en vliegtuigen beschikt. Zal er dus eerlang een Japansch- Chineesche oorlog uitbreken? Deze vraag is vooralsnog moeilijk te beant- wooorden. De beslissing toch hangt af van een strijd, die in Japan zelf wordt gevoerd: het Japansche departement van buitenlandsche zaken wil minder forsch optreden dan de Japansche gene raals, die op het Chineesche continent de lakens vvenschen uit te deelcn. Trek ken deze laatsten aan het langste eind, dan is een militaire botsing, dus een oorlog, vrijwel onvermijdelijk. Het uitvoerend comité van de Amfr rikaansche arbetdsferteratic heeft haar jaarlijksch rapport gepubliceerd, waar in o.a. wordt gezegd, dat de federatie zal voorstellen een amendement op de grondwet aan te nemen, indien liet hooggerechtshof de door Roosevelt uit gevaardigde wetten nopens de sociale veiligheid onwettig verklaart. TOKIO, 16 Nov. (A. N. P.) De oorres pondent van de Yomioeri Sjimboen te Hsinking deelt mede, dat in de maand October de Japansche troepen in Noord Mandsjoerije zeven gevechten hebben geleverd tegen bandieten, welker aan tal op ruim 6CI00 man wordt geschat. In deze gevechten werden 270 bandie ten gedood, li werden gevangen geno men en 76 gaven zich vrijwillig over. De verliezen der Japansche troepen waren: 11 dooden en 18 gewonden. Men krijgt den indruk, dat de nationalisten zijn opgerukt SALAMANCA, 16 Nov. Het groote hoofdkwartier van de nationalisten deelde gistermiddag vier uur mede, dat drie afdeelin» gen van den linkervleugel van het leger van Varela de Manza» nares over zijn getrokken en den vijand uit zijn stellingen hebben verdreven. De drie colonnes zetten hun opmarsch voort en de Noord* Westelijke sector zou tegen het vallen van den nacht bezet zijn, aangezien de grootste tegenstand der regeeringstroepen was ge* broken. In een radiorede heeft gene* raai Queipo de Llano de mededee* ling van het hoofdkwartier toe* gelicht. Hij verklaarde nog een telefonisch onderhoud te hebben gehad met generaal Franco, die hem meedeelde, dat de rechtsche troepen de straten van Madrid zijn binnengedrongen. De radio*club van Teneriffe deelt mede, dat gisteren bij het bombardement van Madrid 30 dooden en 300 gewonden zijn ge* vallen. De bijzondere berichtgever van Reuter aan het front voor Ma* drid deelde vannacht mede, dat pistermiddag omstreeks 12 uur de Mooren en manschappen van het vreemdelingenlegioen den kam van het Casa de Campo met de bajonet bestormden. Zij ver* dreven de Tegeeringstroepen en beide partijen verdwenen uit het gezicht. Omstreeks twee uur kregen de houwitser*batterijcn van de rechtschen bevel het vuur te ver» leggen naar de universiteitswijk. Zoowel van regeeringszijde als van de zijde der rechtschen wordt meege deeld, dat Madrid gisteren was bloot gesteld aan een hevig artillerie-bom bardement, terwijl het eveneens uit de lucht met bommen werd bestookt, waardoor tal van personen werden ge dood. Verdediging tot het uiterste De Spaansche minister van lucht vaart deelt mede, dat een bombarde- ments-escadrille van do re-gecrings- luchtmacht 24 groote luchttorpedo's op het vliegveld der nationalisten te Avila heeft geworpen. Zeven groote Heinkel- hombardementsvliegtuigen en drie jachtvliegtuigen van hetzelfde Duitsche merk werden vernield. Een ander esca drille bombardeerde Torrijos, waar eveneens groote schade werd aange richt. Gisteravond zond het radio-station van de vakvereeniging weer uit, na on geveer 14 dagen te hebben gezwegen. Verscheidene sprekers voerden het woord. O.a. sprak een communist, die zeide, dat alle politieke partijen te Ma drid eensgezind zijn. Zij hebben slechts één doel: don oorlog te winnen. Verder heeft de voorzitter van den verdedigingsraad, generaal Miaja, voor de radio gezegd, dat de radiostations van de rechtschen het gerucht hebben gepubliceerd, dat hij, generaal Miaja, zijn troepen zou hebben gesmeekt de stad te verdedigen, aangezien hij an ders genoodzaakt zou zijn deze over te geven. Miaja antwoordde hierop, dat de lei ders der nationalisten hem kennen en weten, dat het dwaas zou zijn voor de microfoon met bewogen stem te spre ken. Madrid zal tot het uiterste ver dedigd worden, want het Madrileen- schc volk herinnert zich den tweeden Mei en Napoleon. Ook toen heeft het volk de overwinning behaald en de ge schiedenis zal zich herhalen. Miaja eindigde met de woorden: „Madrilenen, strijdt verder en de over winning is verzekerd". De verdedigingsraad van Madrid heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de toestand aan het front voor Madrid zeer gunstig is voor de regeeringstroepen. Verder worden de strijders aangespoord vol te houden. Tanks richten verwoestingen aan. Radio-Sevilla heeft medegedeeld, dat de regeeringstroepen bij Madrid tegen over den rechtervleugel der zevende divisie, een offensief hebben ingezet, dat tot staan gebracht is. Bij Getafc aldus de mededeeling van Sevilla is een aanval gedaan door een colonne, bestaande uit Catalanen en Russen en beschikkende over zeer modern Russi sche oorlogstuig. De colonne werd met ernstige verliezen teruggeslagen en vluchtte in de richting van Madrid, achtervolgd door de rechtsche lucht macht. Een nieuwe aanval der link- schcn op Carabanchel Alto is afgesla gen. Tijdens den aanval der rechtschen hij de Toledobrug, de Princcsabrug en de Segoviabrug hebben de tanks groote verwoestingen aangericht in de rijen der verdedigers. Door dezen titel zouden diplo» matieke moeilijkheden kun» nen worden voorkomen De Matin publiceert een mededeeling van zijn Romcinschen correspondent, waarin deze verklaart van welinge lichte zijde vernomen te hebben, dat de Italiaansche regeering besloten heeft, in vérband met de kroning von Victor Emanuel tot keizer' van het. Italiaan sche imperium, dat. de tockomstigo ti tel van den Italiaanschen vorst zal zijn „keizer van Italië1' en niet „koning van Italië en keizer van Ethiopië", zoo als eerst het voornemen was. Hierdoor zouden alle moeilijkheden in de diplomatieke wereld, welke in het leven zijn geroepen door de erkenning van Abessynie als Italiaansch gebied, uit den weg geruimd zijn en zou ook de nieuwe Fransche ambassadeur zijn geloofsbrieven kunnen o\ erhandigen. Het is slechts een wijziging in ïle Ita liaansche constitutie, waarop men te Genève geen aanmerking kan maken. De groote fascistische raad zal, naar de correspondent van de Matin verder verneemt, binnenkort de noodige con stitutioneel maatregelen nemen. Denemarken's positie in een eventueelen oorlog PARIJS, 16 Nov. (Reuter.} De be richtgever van de Echo de Paris te Londen schrijft, dat de Britsche admi raliteit zeer goed op de hoogte is met do voorbereidingen van Duitschland aan de kust van dc Noord- en Oostzee. Sedert verscheidene maanden zijn de toegangen tot het kanaal van Kiel ver sterkt met aanzienlijke batterijen, welke zijn opgesteld te Cuxhafcn en Brunsbüttel. De haven van Kiel wordt beschermd door de forten Laboe en Friedrichsort, welke eveneens jn staat van verdediging zijn gebracht. Duitsch land beschikt dus wederom over de contrólo van den weg van de Noordzee naar de Oostzee. De Duitsche kust, hierbij inbegrepen de Friescho eilan den cn Helgoland, is thans voorzien van verdedigingswerken, sterker dan voor den oorlog. Aan dc kust tusschen Bügen en Flensburg werken dag en nacht, zon der ophouden, vliegtuigfabrieken. De Duitsche generale staf is van oordeel, dat hier het minst kwetsbare deel van het rijk ligt en derhalve is hier dc oorlogsindustrie gevestigd. Een aanval uit de lucht op de kust van de Oost zee zou toch via Denemarken moeten plaats vinden. Nu zou Duitschland dit land in 48 uur met zijn gemotoriseer de colonnes kunnen bezetten. Deze co lonnes zouden Sleeswijk binnen kun nen rukken, terwijl Kopenhagen met vliegtuigen in bedwang kan worden gehouden. Niet alleen is de sleutelpositie van Denemarken als toegang tot dc Oost zee van belang voor Duitschland, doch ook zou Denemarken Duitschland kun nen oor/.ien van vee en andere voe dingsproducten. UITGESLOTEN VAN 'T STAATS BESTUUR BERN, 16 Nov. (Havas). Het Zwit- serseh telegraafagcntschap meldt uit Bazel, dat de kiezers van het kanton Bazel hij volksstemming het wetsont werp hebben goedgekeurd, waarbij communisten van het staatsbestuur worden uitgesloten. De nadruk gelegd op de be» teekenis der Kleine Entente BOEKAREST, 16 Nov. (Havas). Ko ning Carol heeft gisteren met liet uit spreken van de troonrede do gewone zitting van het parlement geopend. De koning deelde mpdc, dat gestreefd zal worden nanr snelle versterking van het leger. Ten aanzien van de buitenland sche politiek zeide de koning: Temidden van de verwarring in het internationale leven zal de Rocmeen- sche regeering onverzwakt blijven ar beiden aan dc^verwcrkeling van haar hoog doel: de handhaving van den in ternationalen vrede en van de integri teit der Rocmecnschen grenzen, die voor alle tijden zijn vastgesteld. Mijn regeering is er van overtuigd, dat dit doel bereikt kan worden door de vriendschappelijke samenwerking van alle volken in het kader van den Vol kenhond cn door dc versterking onzer hondgenootschappen. Mijn regeering blijft dan ook vastbesloten iedere actie te steunen, die het gezag en de macht van het Geneefseho instituut kan doen toenemen. Tegelijkertijd zal zij haar aandacht wijden aan de ontwikkeling der bestaande bondgenootschappen en daartoe voortdurend in contact blijven met de leidende staatslieden der ver bonden staten. Van dit contact aldus de koning zijn de herhaalde bijeenkomsten van Kleine Entente en Balkan-entente een duidelijke manifestatie: zij bieden een prachtige gelegenheid om uiting te ge ven aan de solidariteit en do eenheid van inzicht, die beide statengroepcn bezielen. De troonrede herinnert vervolgens aan het bezoek, dat Bcnesj en prins regent Paul van Zuid-Slavië aan Boe karest hebben gebracht en zegt, dat de warme ontvangst, welke den buiten- landschcn staatslieden ten deel is ge vallen, een bewijs is van de onver woestbare kracht der Kleine. Entente en van de volmaakte broederschap de zer volken. De ontvangst, die men ko ning Carol te Praag heeft beieid. zal altijd in het geheugen van den koning gegrift blijven. Terwijl men zooveel zorg besteedt aan do bestaande bond genootschappen vervolgt de rede moet men tegelijkertijd vrienschappe* lijke betrekkingen onderhouden met de buurstaten, die er van overtuigd zijn, dat Roemenië op deze wijze hun be langen en den vrede dient. De troonrede besluit met oen oproep tot eenheid van alle doelen van het volk. De koning werd bij zijn aankomst en zijn vertrek hartelijk toegejuicht. De zinsneden van zijn rede, die betrekking hadden op de versterking van het le ger en op de buitenlandsche politiek, oogstten veel bijval. PEKING, 16 Nov. (Ilavas.) Heden ochtend werd van Chineesche zijde medegedeeld, dat 3000 man Mongool sche troepen een aanval hebben ge daan op Soeiyoean. De Mongolen en Mandsjoes zijn uitgerust met zwaar ge schut cn worden, naar de Chineesche pers verder meedeelt, door Japansche soldaten gesteund. Ook zouden zij be schikken over bombardementsvliegtui gen van Japansche herkomst.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 3