MILLIOEN SIGAREN PER WEEK VEENENDAAL INDUSTRIE- CENTRUM ZIJN ER MENSCHEN DIE ER NIET ZIJN? Moerdijkbrug feesten Geldersche vallei Wol, katoen en tabak ERNSTIG ONGELUK TE SOEST Opperman gewond Belgisch geschenk aan Prinses Juliana IN GESPREK MET AFWEZIGEN SIGARENWINKEL UITGEBRAND Een sterrit 3c BLAD PAG. I AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 16 NOV-i - Een gesprek met den Burge* meester, Mr. J. J. P. C. van Kuyk over zijn gemeente IN de om haar natuurschoon zoo beroemde Geldersche Vallei ligt, haast als een eiland, de industrie- gemeente Veenendaal. Haast als een eiland, inderdaad. Want de reiziger door de Vallei heeft zich al reeds {vertrouwd gemaakt met de gedach te, dat hij in deze landstreek vrij- iwel niet anders zal aantreffen, naast een haast onovertroffen natuur schoon, dan een landbouwende be volking, of eene, voor welke de *ee- teelt een van de hoofdbronnen van bestaan is. Dan arriveert hij in Vee nendaal. In de verte heeft hij reeds, als hij nog stond op de hoogten van den Utrechtschen heuvelrug, het oogenblik telt Veenendaal vier groo- le wolfabrieken: de D.S. die 450 man personeel telt, die van do Gebr. Van Leeuwen met eveneens ongeveer 450 man, de Frisia Wolspinnerij met on geveer 200 man, en de Nederlandsche wolspinnerij met ongeveer 200 man. Dit laatste bedrijf dateert van 1921, de an dere zijn ouder. Maar naast de wol hebben we in Vee nendaal, aldus de Burgemeester, ook de katoen gekregen: de Veenendaalsche Stoomspinnerij met 400 man personeel, terwijl op het oogenblik nog een totaal nieuwe textielfabriek, namelijk van de firma Louis Feitz, juist deze week in gebruik genomen is. Deze beide bedrijfstakken zijn uit den aard der zaak voor een gemeente als Veenendaal zeer belangrijk en gewich tig, maar ze zijn toch in den loop van de jaren overvleugeld door de sigaren- industrie. En hoezeer de fabricage van sigaren thans in Veenendaal wel de hoofdschotel is geworden, moge blijken uit het feit, dat de Veenendaalsche si garenfabrieken te samen niet minder dan 3.000.000 sigaren afleverenper week. Een zeer respectabol aantal, waar van men waarschijnlijk geen flauw idee had. Maar het zal wel duidelijker wor den, als men weet, dat de Ritmeester- fabriek niet minder dan 1100 man per soneel telt, de Sumatrafabriek ruim 300, de Cavanza dn Edelman 60 k S0, terwijl er dan nog een paar kleinere fabrieken zijn. „Maar", zoo vroegen wij den Burge meester, „is er een bepaalde oorzaak aan te wijzen, waardoor het komt, dat Veenendaal zich zoo sterk heeft ont- Landclijk schoon in de omstreken van Veenendaal massa hooge schoorsteenen ge en wellicht gedacht dat deze ehoorden aan de steen- en pan- .iakkerijen langs den Rijn. Maar al spoedig zal hij zijn vergissing hebben bemerkt, en hebben erva ren, dat zijn weg hem voerde naar een zeer welvarende gemeente, waar het lied van den arbeid hem aan alle kanten tegemoet klinkt, waar groote fabrieken staan met honder den mcnschen aan personeel, waar bedrijven gevestigd zijn, wier naam door geheel het land bekend is, ja j zelfs tot over onze landsgrenzen een goeden klank heeft. Zoo bezien is Veenendaal inderdaad èen eiland, maar dat toch aan deze landstreek, waarvan zij wel de hoofd plaats is, zoowel wat belangrijkheid als wat inwonertal betreft, een goheel eigen karakter geeft. Wij kwamen daar over dezer dagen te spreken met den Burgemeester van Veenendaal, Mr. J. J. P. C. van Kuij'k, die natuurlijk gaar ne bereid was om ons het een en ander te vertellen over de gemeente, die hem zoo na aan bet hart ligt, en te meer, waar hij, zelfs in dezen malaisetijd, nog iheel veel goeds kon vertellen. Én het spreekt wel vanzelf, dat in de allereer ste plaats het gesprek kwam op het in dustrieel e karakter van de gemeente, als plaats van vestiging van grootindus trie en van middelmatig groote bedrij nen. De oudste industrie, welke zich in [Veenendaal heeft gevestigd, is de wol industrie, die ten tijde van de Hervor ming zeer waarschijnlijk van Vlaande ren uit naar hier is gekomen. En waar om die Vlaamsche wolspinners zich juist te Veenendaal moesten vestigen? Wel, zoo lichtte de Burgemeester ons in, reeds lang voor dien waren er han delsrelaties ontstaan tusschen Vlaande ren en Veenendaal. In die lang vervlo gen dagen verdiende de bevolking in dezen wijden omtrek haar brood met den handel in turf, welke in de moe rassige landen van de Vallei (Leersum- sche Veld) werd gestoken, en zelfs tot in Vlaanderen werd verkocht Zoo kwam deze verbinding tot stand, en zoo kwam het ook, dat in do roerige tijden van de Hervorming tal van wolspin ners zich in de Noordelijke Nederlan den kwamen vestigen, en daarvoor de plaats kozen, waar zij vrienden wisten te wonen: Veenendaal en de Vallei. Deze wolindustrie werd uitgeoefend als huisindustrie, waarvoor natuurlijk veel schapen noodig waren. Zoo werd het landschapsbeeld van de vallei in dien tijd dan ook opgevroolijkt door groote kudden schapen, en de boerde rijen in het veld waren eigenlijk maar voor de helft boerderij en dan voor de andero helft wolkammerij, ten minste daar, waar de bodem niet voldoende op leverde voor een volledig boerenbedrijf. Deze huisindustrie is langzamerhand uitgegroeid tot fabrieksbedrijf, en op wikkeld in een richting, die toch in het geheel eigenlijk niet past in het kader van de landstreek. Het is hier toch een landbouwende bevolking, een zuiver agrarische streek, met plotseling ccn groot industrieel centrum." „Ik beschouw het zoo", antwoordde de burgemeester. „De bevolking van Veenendaal mag zich verheugen in een aangeboren koopmanschap, en beschikt over een groote dosis energie, welke haar in den handel uiteraard zeer te stade komt. Ik heb daarvan dikwijls frappante staaltjes meegemaakt. In het kort gezegd, men heeft den moed en den durf om iets aan te pakken, en om dat ook tot een goed eind te brengen, waarbij liet aangeboren koopmanschap natuurlijk den menschen zeer te stade komt Zoo is het ook niet te verwon deren, dat Veenendaal is geworden het belangrijke winkelcentrum voor heel deze streek." Inderdaad was het ons opgevallen, rijdende door Veenendaal, hoeveel groote winkelzaken men hier heeft, zoo oogenschijnlijk veel meer, dan voor het voorzien in de behoeften van de bevol king zelve noodig zou kunnen worden geacht. Maar het feit, dat Veenendaal is geworden het winkelcentrum voor een wijden omtrek, verklaart alles. Want zelfs uit Ede, zoo vertelde de burgemeester ons, komen de menschen om te Veenendaal hun inkoopen te doen. En des Zaterdags ziet hot in de winkelstraten van Veenendaal zwart van de menschen, die er inkoopen ko men doen. De vele winkels op allerlei gebied zijn de laatste jaren bijna alle gemoderniseerd, cn beschikken over steeds ruime sorteeringen. Zoo is Veenendaal uitgegroeid tot een groote gemeente, en tot een belang rijke gemeen to. Haar grootste groei vond plaats in de richting van Rhenen en Amerongen, in welke richting prach tige villa's zijn verrezen; maar ook voor do arbeidersbevolking zijn de wo ningtoestanden in Veenendaal zeer gun stig. Men vindt in het dorp geen krot ten meer, cn de steeds groeiende bevol king heeft altijd een woning naar haar keuze kunnen vinden, want op het punt van den volkswoningbouw is Veenen daal steeds goed geoutilleerd geweest. Dat do gemeente sterk is gegroeid moge blijken uit het feit, dat er thans een bevolking van 15 a 16.000 zielen woont waarvan 10.700 in de gemeente, on de rest in Geldersch Veenendaal, dat zich onmiddellijk bij het Utrechtsche dorp aansluit. Wij zijn dus, aldus de bur gemeester, ook al over onze grenzen ge groeid. „En de verbindingen van Veenen daal?" „Daarover hebben we in het geheel niet te klagen. Alle treinen van de lijn Amersfoort-—Kesteren stoppen hier, ter wijl wij in allo richtingen ook beschik ken over buslijnen, o.m. een uursdienst met Utrecht, maar ook in de richting van Ede. Door al onze fabrieken is hot .vrachtverkeer zeer toegenomen en daar - -<w. W;.;.. i. - OUD.VEENENDAAL. Een typische boerenhofstede in den onmiddellijken omtrek van de industriesplaats om hebben wij heel wat aan onze we gen ten koste moeten leggen, maar die zijn dan ook puik in orde." Dat hadden wij ook inderdaad onder vonden, want van welken kant men ook komt, het is steeds over perfecte wegen, welke getuigen van een gesta dig onderhoud. „Hebben we nu allo fabrieken in Vee nendaal gehad?" „Neen", zei de burgemeester, „behal ve wat ik U reeds heb genoemd, zijn er hier nog tal van kleinere bedrijven, waarvan het grootste wel is de trico- tagefabriek \an P. Hey en Zonen, wer kende met ongeveer 80 man, een ijzer fabriek met 60 man, en dan nog eenige kleinere. Ons onderhoud met Mr. Van Kuijk liep ten einde. Maar uit zijn mededee- lingen kregen wij sterk den indruk, dat Veenendaal is een plaats met toekomst die zich zonder twijfel een vooraan staande. plaats zal weten te verwerven in do rij van de industrieele gemeenten in ons vaderland. Zij is welvarend, on danks de crisis, telt maar, in vergelij king met andere gemeenten van dezen omvang, betrekkelijk weinig werkloos heid, en heeft, een hard werkende, ar beidzame bevolking. Veenendaal beeft, dit alles overwe gende, een schoone toekomst. SOEST, 13 November. Hedenmiddag is op het sloopingswerk aan de gebou wen van het Koloniehuis Trein 8.28, aan den Koloniewcg, alhier, een vrij ernstig ongeluk gebeurd. De Opper man W. v. d. V. te Soest wilde zich op een VA meter hoog gelegen plafond begeven, toen bij de eerste stap die hij deed, het plafond onder hem bezweek. V. d. V. stortte met een deel van bet plafond naar beneden en bleef met een ernstige hoofdwonde liggen. De ijlings ontboden geneesheer van het Sanato rium Zonnegloren, alhier, Dr. Th. Veld. huizen van Zanten was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp, waarna v. d. V. per auto naar zijn wo ning kon worden vervoerd. Uit het ingestelde onderzoek bleek dat het ongeval geheel aan eigen on voorzichtigheid is te wijten. Van personen die tijdens den wereldoorlog in Neder* land verbleven De correspondent te Brussel der N.R.Ct. meldt: Te Brussel is een comité opgericht van Belgische personen, die tijdens den wereldoorlog in Nederland hebben ver bleven en thans een beroep doen op hun landgenooten, opdat zij aan het Nederlandsche vorstenhuis van hun er kentelijkheid voor de genoten gastvrij heid zullen getuigen door het aanbie den van een geschenk aan Prinses Ju liana ter gelegenheid van haar huwe lijk met Prins Bernhard. Eereleden van dit comité zijn o.m. de hoeren Ch. Mas- kens, gezant van België te 's-Graven- hage, mr. M. L. Gerard, oud-secretaris van Koning Leopold en gewezen minis ter van financiën, mr. Hoste, thans mi nister van openbaar onderwijs te Brus sel, Prins Albert Deligne, ambassadeur van België, Prinses Deligne, L. Picrard, lid van de Belgische Kamer en voor zitter van do Waalsche P.E.N.-club te Brussel, burggraaf Poullet, minister van staat te Leuven, dr. de Ridder, hoogleeraar aan do universiteit te Gent en aan de koloniale hoogeschool te Antwerpen, burggraaf Simonis, Sena tor te Verviers, mr. dr. F. v. Cauwe- laert, minister van staat- te Antwerpen, prof. dr. L. v. Puyvelde, hoofdconser vator van de Koninklijke Musea van schoone kunsten te Brussel, mevr. v. Zeeland, echtgenoote van den minister president en prof. dr. R, Verdeyen, hoogleeraar aan de universiteit te Luik, TECHNIEK De vervolmaking van de Tefiphoon: de Tele? fonograaf II DE vinding verwerkt in de Teliphoon zal door vele instellingen, zaken lieden en ook particuliere perso nen met belangstelling worden begroet. U kunt nu immers dictaten opgeven met een gezamenlijke duur van circa 23 uur. Hoeveel correspondentie is dat niet?! U kunt ook de band in Uwe correspon- dentie-afdeeling afgeven ter verdere af doening dezer post per schrijfmachine. Copie is voortaan overbodig. U bewaart de band in Uw archief tegelijk met de bijbehoorende registratie-papier-schijf en U kunt steeds terug vinden en terughoo- ren wat door U geschreven is. U kunt verslagen van Uw zaken en reizen versch ter plaatse maken cn dan le filmband als brief opzenden. Dus dat beteekent: tijd, werk en andere besparin gen, terwijl de indrukken oogcnblikkelijk nadat ze zijn opgedaan worden vastge legd. Stenogrammen van Kamer- en andere zittingen, van vergaderingen enz. enz. zijn nu onnoodig. U kunt alles direct op nemen, alles natuurgetrouw, met de stem en intonatie van dengene, die het woord voerde. In dit verhand denken wij ook aan zittingen van de rechtbank, aan ver- hooren, lezingen, wetenschappelijke proefnemingen (het kloppen van 't hart) enz., redevoeringen, lezingen etc. Dan natuurlijk om muziek op te ne men, bijvoorbeeld die door de Radio of in den huisclijken kring ten gehoore wordt gebracht. U kunt voor U zelf ver zamelingen van de meest uiteenloopende muziek aanleggen, van concerten en ope ra's tot dansmuziek toe. Welk een berg ruimte zou U moeten bezitten en welk een kosten zou U moeten maken om het zelfde te bereiken met gramophoon- platen. Ook zijn er nog de opnamen van Uw eigen familie-leven, van U zelf, van uwe kinderen, van uwe feestjes. Voorts kunt u iets ongemerkt op nemen als bij gewichtige conferenties, mondelinge afspraken en orders. Hoe veel zaken-moeilijkheden kunnen niet hierdoor worden voorkomen? En welk een gemak indien U niet meer alles wat er besproken wordt zich straks kunt her- inneron. Voor reportages beteekent een en an der tevens een omwenteling. Een toestel niet grooter als een radio-apparaat neemt zonder onderbreking desnoods een etmaal lang alles op, wat het oor kan opnemen, terwijl do bedrijfskosten vrij wel nihil zijn. Voor autoriteiten, vereenigingon, scho len, demonstraties, voor taal- en zang lessen, kinderzang, voor-zingen; bedrijfs- contröle in werkplaatsen en fabrieken, voor opgeven van instructies en werkfor mules, gegevens van maten en bijzonder heden. Voor justitioneele doeleinden, verhoo- ren door politie en justitie functionaris sen, in plaats van schriftelijke processen- verbaal, waarvan men nimmer meer kan terugkomen met een enkele bewering, dat men zooiets niet gezegd heeft. Ver slagen van justitie-zittingen. verklarin gen van getuigen en deskundigen enz. Alles stipt cn feilloos weergegeven. Op politie-bureaux voor verhooren en aan giften. Aldus eigen intonatie, gemakke lijke verzending, bewaring en registra tie. Maar ook een toestel voor opnamen van boodschappen enz.: bijvoorbeeld voor medici ook als ze afwezig zijn. Bij afwezigheid kan men voor opname op een ergens aangebrachte knop drukken ende boodschap zeggen en het toe stel neemt het weer op. Komt de dokter thuis, clan hoort hij welke boodschappen er in zijne afwezigheid zijn geweest. Tenslotte voor reclame-doeleinden. In de etalages staan goederen uitgestald. Van een bepaald artikel loopt een lint ter aanduiding naar een drukknopje. Eén druk en de „Tefiphoon" vertelt den cliënt buiten het venster alles wat hij van dat product zou willen welen als prijs, eigenschappen enz. De „Tefiphoon" is dus het toestel voor 1001 doeleinden; automatisch, zonder toe zicht, door leeken bedienbaar, onver woestbaar, billijk in aanschaffing en be drijf en daarom: een algeheele om wenteling in alles. Hef wonderapparaai: de Telefonograaf Wij zijn den lezers nog verschuldigd het een cn ander te vertellen van het in teressante apparaat, dat uit en door de „Tefiphoon" is ontstaan, te weten: de Te lefonograaf, het toestel, dat zooals wij zeiden, telefoongesprekken kan voeren met afwezigen. Bijna een tiental jaren heeft de uitvin der, een Duitsch ingenieur, zich aan zijn werk gegeven om tot zijn einddoel te ge raken en zijn geesteskind constructief- juist tot stand te brengen. Veronderstel, dat wij niet thuis of niet op ons bureau zijn. Na driemaal bellen van het telefoontoestel schakelt zich de telefonograaf geheel automatisch in. De geluidsband van het apparaat geeft dan eerst datgene te hooren, wat wij bij het verlaten van ons huis of bureau in het toestel hebben gesproken. Bijvoorbeeld hoort de ons opbellende persoon zeggen: „Ik ben om twee uur van huis gegaan en denk om zes uur weer thuis te zijn. Zegt U echter gerust was U mij zoudt willen zeggen, het wordt hier automa tisch opgenomen". Nadat deze woorden in de telefoon ge sproken zijn, schakelt het toestel zich om met dien verstande, dat nu opgenomen kan worden al wat door den opbellende persoon zal worden gezegd, doordien die woorden nu op de geluidsband worden vastgelegd. Is het gesprek beëindigd dan schakelt het apparaat zich automatisch uit zoodra de opbeller de haak weer op zijn telefoon heeft gelegd. Bij een volgenden oproep herhaalt zich dezelfde gang van zaken. 23 uur lang geeft het toestel inlichtingen: dan-en-dan ben ik weggegaan en dan-cn-dan ben ik weor terug enz. en 23 uur lang neemt het apparaat alle gesprekken op en men hoort al die gesprekken weer, nadat men weer thuis of op zijn bureau terug is. Maar nog ongeloofelij kor wordt het, wanneer men weet, dat het nu ook mo gelijk is geworden om terwijl men bui tenshuis vertoeft via een willekeurig an der telefoontoestel zich alle ingekomen telefoongesprekken te doen afdraaien. Men roept daartoe slechts zijn eigen tele foonnummer aan. Men hoort dan zooals U reeds weet eerst door het apparaat ver tellen: „dat men van dat uur tot dat uur afwezig is" enz. Nadat men nu evenwel In het vreemde telefoontoestel een be- paaldo toon, waarop Uw telefonograaf is afgesteld, laat hooren, schakelt Uw ap paraat zich thuis automatisch op „weer geven" in cn krijgt U alle daarvoor ge voerde gesprekken te hooren. U kunt die clan noteeren, maar in elk geval bent U volkomen ingelicht zonder dat U naar Uw woning moest terug gaan. Ja, nadat U al do binnengekomen bood schappen en orders enz. hebt vernomen op de beschreven wijze, kunt U nu even tueel Uwe eerste opgave corrigeeren door te zeggen: „ik deel nu mede, dat ik eerst om 8 uur terug zal zijn". U begrijpt do bedoeling cn wel deze, dat indien Uw nummer nu weer door den een of ander wordt opgeroepen, het apparaat nu eerst bericht geeft van Uw afwezigheid tot 8 uur om daarna weer gelegenheid te ge ven als voorheen voor het opnemen van boodschappen etc. Het is hier niet de plaats om construc tief aan te geven welke wijzigingen en toevoegingen aan de Tefiphoon moeten worden aangebracht voor en aleer de bo venstaande resultaten bereikt kunnen worden, maar de nieuwe vinding, waar door deze apparaten mogelijk werden, lijkt ons zeker de moeite waard er eens het volle licht op te doen vallen. De eigenaar op het laatste oogenblik gered GORINCHEM, 15 Nov. Hedennacht omstreeks half drie ontdekte een sur- vcilleerend agent van politie, dat er iu de sigarenwinkel van den heer W. Ver- Voorn aan don Langendijk te Gorin- chem, brand was uitgebroken. De eigenaar, die alleen thuis was cn op de bovenste verdieping sliep, kon het huis niet meer langs den gewonen weg verlaten. Inmiddels was een andere politic man toegeschoten en do beide agenten konden door het aangrenzende per ceel den heer Vervoorn met behulp van een ladder en door een brandluik uit zijn benarde positie bevrijden. Onmiddellijk nadat de heer Vervoorn het brandende perceel verlaten had, sloegen de vlammen uit het dak, zoo dat dc heer V. zijn loven te danken hcoft aan het cordato optreden van do beide agenten. Aangezien er voor de aangronzende percoelen gevaar bestond, is de brand weer onmiddellijk uitgerukt en heeft met 5 stralen den brand bestreden. Do stoombrandspuit heeft echter geen dienst behoeven te doen. Het perceel brandde tot den grond toe af. Verzekering dekt de schade. Hoewel men geen zekerheid heeft om trent de oorzaak van den brand, moet deze waarschijnlijk worden gezocht in het feit, dat in den winkel een kacheltje stond te branden. De aangrenzende porceclen hebben vrijwel geen schade gekregen. Het volledige programma thans vastgesteld „Och, waren alle menschen wijs.." (Dat Is heelemaal niet noodig, als ze echter hel stuur meer 'n Ideln beetje beter wilden opletten, dan konden we el hAél tevreden ztjnl) BREDA, 14 Nov. De Bredasclie commissie tot het organisceren van festiviteiten bij gelegenheid van de ope ning der Moerdijkbrug, is thans met de samenstelling van haar programma ge reed gekomen. Vast staat thans, dat de plechtigheid van de opening der brug door H.M. de Koningin op Zaterdag 12 December a.s. des middags te ongeveer 12 uur zal zijn beëindigd, waarna II.M. naar 's-Graven- hage zal terugkeeren. Bij de openingsplechtigheid op do Moerdijkbrug door H.M. de Koningin zullen de pantserboot „Frisio" en do nieuwe onderzeeër O. 16 in het Hol- ïandsch Diep saluutschoton lossen. Direct daarna zullen de diverse auto riteitten de brug passecren en hun weg vervolgen in de richting Breda, alwaar, zooals bekend, groote festiviteiten zul len plaats hebben. Nadat de autoriteiten de brug zijn ge passeerd, zullen ook de deelnemers aan de sterritten, clubtochtcn enz., uitge schreven door A.N.W.B., K.N.A.C., B. B.N., en K.N.M.V. de nieuwe brug over trekken, teneinde zich naar Breda te be geven, alwaar het eindpunt van deze ritten ligt. Direct na aankomst der deel nemers, zullen door de besturen van dezo lichamen do diverse belooningen worden uitgereikt. Het volledige programma der Breda- sche feesten luidt als volgt: Vrijdag 11 December: Aanvang der golfwedstrijden op het terrein der Noord-Brabantsche Golfclub Toxandria. Opening der winkelweek. Schitteren de verlichting van den prachtigen Bre- daschcn toren. Te 5 uur wordt de z.g. winterkermis geopend, terwijl concerten worden ge geven in de voornaamste Bredasche cafó's en restaurants. Zaterdag 12 December: Te 2.30 uur nam. wordt in het kasteel van Breda (Kon. Militaire Academie) opgevoerd het historische openluchtspel; „De inneming van het kasteel van Bre da", naar historische gegevens, bewerkt en ingestudeerd onder leiding van ka pitein P. G. A. Fortanier, leeraar aan de K.M.A. Het spel wordt uitgevoerd door cadetten van de K.M.A. en dames on heeren leden der Bredasche JaclU- vereeniging en ^Bredasche Manegecluo. De rol van Prins Maurits zal worden vervuld door luit.-kolonel II. C. J. van Stockum, voorzitter der Bredasche Jachtvereeniging. Na afloop hiervan, te ongeveer 4 uur, heeft een groote historische optocht plaats, voorstellende „De intocht van Prins Maurits in de stad Breda". Te 8.30 uur des avonds zal in het ge bouw Concordia, dat op feeërieke wijze zal worden verlicht en versierd, een groot gecostumecrd avondfeest plaats hebben, n.l. een Brodasch carnaval rnot gecostumeerd bal en uitvoering van prachtige Spaansche balletten. In de stad zal kermisvreugde hoorschcn. ter wijl de toren van de Groote Kerk weder om schitterend verlicht zal worden. Zondag 13 December: Te 2 uur nam. voetbalwedstrijd Breda —Dordrecht (NACDFC), waarvoor een prachtige zilveren Moerdijkbekor is uit geloofd. In den namiddag winterkermis en des avonds wederom verlichting van den grooten toren. 's-GRAVENHAGE, 14 Nov. In ver band met de openstelling van de Moer dijkbrug op 12 December a.s. en de daarmede verband houdende te ver wachten groote belangstelling van Bel gische zijde, heeft de K.N.A.C. zich met het verzoek tot den minister van Finan ciën gewend, om maatregelen to willen nemen, zoodat de automobilisten, die op 12 December on don dag tevoren naar Nederland komen, vlot kunnen worden geholpen aan de douane-kantoren VVernhout, Putte en Bergeijksehe bar rière, waardoor de vereischte tijd voor het vervullen van de noodzakelijke grensformaliteiten tot een minimum zal worden beperkt. Bovendien verzoekt de K.N.A.C. om het douane-kantoor Putte op 12 December van 6 uur v.m. af voor automobilisten te willen doen openstellen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 9