ONS VOORTREFFELIJKE PARLEMENT WORDT DE TELEFOON GOEDKOOPER? DE KAPITAAL- DIENST Ir. M. H. Damme 60 jaar ARBEIDERERFT3M> MILLIOEN DE INDISCHE BEGROOTING Goed afgeloopen Beteekenis van den rentelast Zeer vele blijken van belangstelling Van een rijdende tram gesprongen BOERDERIJ IN VLAMMEN MINISTER DOET TOEZEGGING De vrijdenkers-radio VAN TANTE AMERIKA IN DE ZAAK Mr. RIES UIT DE STAATSCOURANT 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCTT DAGBLAD DINSDAG 17 NOVEMBER 1936 Prof. mr. C. W. de Vries spreekt voor de Delft» sche liberalen he DELFT, 16 November. In een denavond gehouden rede voor de afdce- Jing Delft van den Vrijheidsbond heeft Prof. Mr. C. W. de Vries betoogd, dat de begrootingsdcbatten, in de Tweede Kamer gehouden, niet alleen door de pers moeten worden gepubliceerd maar dat voor ons volk de hoofdstrek king moet worden samengevat. De staatsinstellingen der democratie moe ten telkens worden verdedigd, de staatsinstituten moeten bij ons volk ge liefd worden gemaakt- Spreker wil dus iets samenvattends zeggen over den kapitaaldicnst van den staat en over den stand der staats schuld, zoover deze uit de openbar' stukken is op te bouwen. Het algemeen verslag, bedoeld in het groot.boekheslui' 1913, laatstelijk loopende over hot jaar 1035 geeft een goed inzicht en geeft de basis voor een wezenlijke waardeering van de soliditeit van den Nederland- schcn Staat. Iedereen spreekt over hot oploopen van de nationale schuld, als verschijn sel ook in ons land. Uit de openbare stukken is te constateeren dat op 31 Dee. 1932 de nationale schuld was 3093 millioen gulden, natuurlijk verdeeld over een geconsolideerde schuld en een Vlottende schuld. Op 31 Dec. 1935 dus drie jaar later was de nationale schuld opgcloopen tot 3159 millioen Dit is op zich zelf niet schrikbarend, Hier zijn begrepen alle bekende te korten uit leeningfonds, rijksbegrootin- g°n over deze jaren enz. Geen westersche democratie ver toont een zoo beperkte stijging van de staatsschuld. Maar er is nog iets veel bclangrijkers. Door een zorg vuldig opgebouwd staatscrediet, vooral in do periode 1925—1935, is de gemiddelde rentestandaard voor den Staat gedaald, hetgeen natuur lijk ook hiermede samenhangt dat de belegger slecht weg weet met zijn belegging. Wat de rcnle van de nationale fcchuld betreft, welke door ons volk per jaar moet worden opgebracht als ge wone uitgave, deel der algemeene ge wone uitgaven van den staat, merkte 3pr„ het volgende op: Op 31 Dcc. 1932 was de totale rente 106 millioen. Nu is echter door convor- sie en door de geringe rente op kort geld en door daarbij passende maatre gelen dc rente slechts opgeloopen tot 110,5 millioen. Wanneer men bedenkt dat in Thorbecke'9 eerste periode (pl.m. 1850) de rente van de staatsschuld een derde beliep van alle gewone uitgaven van den Staat, zal ieder erkennen, dat na de vreeselijksto crisis, de verhouding oneindig veel gunstiger is en dat het oploopen in drie jaren van de rente, met 4,5 mil- i lioen een schitterend bewijs is van I het goede financieele beheer onder onze democratische staatsinstellin gen. Ons voortreffelijke parlement Behalve het „oploopen" van de staatsschuld is er een andere klacht. Het parlement zou de regeering voor de voeten loopen. Bij de laatste, de vo rige week gehouden bogrootingsdebat- ten, heeft het parlement groote zelfbe- heersching getoond. Bij de financiering der werkloosheidslasten hebben alle Kamerleden, dio zich over dit punt hebben uitgelaten, betoogd dat de hulp- verlecning van het Rijk aan de arme en aan de midden-gemeenten, te ver strekken in den vorm van rentedragen de rijksleoningen aan die gemeenten, dio tekort komen, een nieuwe en ge vaarlijke gemeente-crisisdienst opende In den ouden tijd of in slechtere par lementen zou zijn gewerkt met moties of wellicht met een amendement tot verhooging van een rcgeeringsuitgavc. klaar ons parlement houdt zich aan de goede staatsrechtelijke theorie. De Minister van Financiën zou ech ter kunnen toezeggen, dat over 1937 al thans uit het werkloosheidssubsidie- londs geen geldleeningen, maar alleen bijdragen fonds perdu, zullen worden verleend. Om, en dit is de hoofdzaak, wanneer eventueel mocht blijken dat in 1937. bij verbeterde omstandigheden, een tekort ontstaat, dit bijzonder tekort te dekken op een wijze, nader bij de wet te rege len. Niemand doet dan een aanval op 's rijks schatkist of tracht te leven op den kapitaaldienst van den Staat. In- tusschen kan inderdaad op dit finan cieele punt, de Minister „heerschappij voeren", wat nog iels anders is dan, in den democratischen staat regeeren Partijen en regeerings- formatie Er is een ander bezwaar, niet tegen ons parlement of tegen onze regeering. maar tegen politieke partijen, die bij i voorbaai het gezag van de kroon onder mijnen. Het is wel merkwaardig dat de anti-revolutionaire woordvoerder, de heer Schouten, het verste ging in het practisch verdedigen van de leer der volkssouvereiniteit. In den slechtsten vorm van „partijen-souvereiniteit" wordt deze houding meer en meer af gekeurd. Wie wil dat onze staatsinstel lingen geliefd zijn in de democratie, moet juist het monarchale element in de nationale democratie niet verwaar- loozen. Ilct ondermijnt volkomen het geordende benoemingsrecht van d Kroon en don invloed van de voor dracht van den a.s. kabinetsformateur, wanneer namens de anti-revolutionai re fractie wordt verklaard dat zij nooit zal willen samenwerken met de so ciaal-democraten. Het Ncderlandsch staatsrecht meen de nu toch boven dezo politieke „par tijen-souvereiniteit" to zijn uitgestegen. De Kroon zal de grenzen der nationale democratie afpalen. Postharmonie defileert voor het hoofdgebouw der P.T.T. 's-GRAVENHAGE, 16 November. Vandaag vierde Ir. M. H. Damme, di recteur-generaal van P.T.T. zijn zestig sten verjaardag en hoewel do jubilaris zelf aan dit feit zoo weinig mogelijk ruchtbaarheid had willen geven, heeft hot hoofdbestuur van P.T.T. gemeend, dat een kleine hulde niet achterwege mocht blijven. Reeds toen In Damme vanmorgen om negen uur in het hoofdgebouw van P.T.T. zijn werkzaamheden wildo be ginnen, werd hem hij monde van den secrotaris-generaal Mr. J. F. van Royen namens het personeel van het hoofd bestuur een fraai bloemstuk aangebo den. Ook den verderen dag heeft de di recteur-generaal zijn bezigheden niet geheel ongestoord kunnen verrichten. Om half elf arriveerde voor het hoofd gebouw de Postharmonie. waar achter in een kleinen optocht meeliepen ver tegenwoordigers van do afdeelingcn Den Haag van sporthonden, vakver- eenigingen enz. van P.T.T.-pcrsonecl. De harmonie bracht eenige num mers ten gehoore, waarna de hoofden van dienst en personeel van P.T.T.in- stcllingcn in Den Haag. den hr. Damme kwamen feliciteerden. Er waren o.m. de heeren G. Woltcrs, directeur van het hoofdpostkantoor te Den Haag. S. J. II. Wesselink, directeur van den post-, cheque- en giro-dienst, G. do Noo chof van den centralen magazijndienst, Do Boer. hoofd van het telefoondistrict, K. Bruining, directeur van het tele graafkantoor, terwiil namens de Har monie de heeren Kcyzcr, voorzitter on M. Beyer, onder-kapelmeester, den ju bilaris geluk wcnschten. Aan den opgang van het P.T.T.-ge- bouw staande nam de heer Damme de felicitaties in ontvangst. Namens de hoofden en personeel van P.T.T.-instellingen in Den Haag, was bij den heer Damme thuis een bloem stuk bezorgd. Jong meisje ernstig gewond AMSTERDAM. 16 Nov. Zondag avond wilde een 21-jarig meisje, dat op het ach terbal pdn van een bijwagen van lijn 25 stond ter hoogte van dc Kromme Mijdrechtstraat het rijtuig verlaten, terwijl dit nog vrij snelle vaart had, Zij sprong mis, doch greep zich op het zelfde oogenblik aan dc leuning vijst met het gevolg, dat zij, ofschoon de conducteur onmiddellijk herhaalde ma Ion signalen tot stoppen gaf, een 15-tal meters werd meegesleurd, waarbij zij met haar rechtervoet tusschcn dc tree plank cn het voetpad bekneld raakte, Het lichaamsdeel bleek zoo ernstig gewond te zijn, dat het meisje, dat het ongeval aan eigen onvoorzichtigheid te wijt (Al heeft, in het Ouzo Lieve Vron- wegasthuis moest worden opgenomen. SCHAPENDIEF LOOPT NOGMAALS IN DEN VAL AMSTERDAM, li Nov. De 28-jarige inwoner uit Oudckerk aan den Amstcl dio te Schagcn is gearresteerd, waar hij op de markt een 28-tal schapen had ver kocht, dio hij gestolen had uit een wei de in den Buikslotermccrpoldcr en met een vrachtauto had vervoerd, is gister middag op het bureau Adelaarswcg na der aan den tand gevoeld over zijn be wering dat hij van dc f300.— dio hij voor dc schapen had ontvangen, een be drag van 170 verloren had. Aangezien zulks do politie zeer onwaarschijnlijk voorkwam, is dc man gefouilleerd, met het gevolg dat in do voering van zijn jas het geheelc bedrag gevonden werd. HET BETALINGSVERKEER MET DUITSCHLAND 's-GRAVENHAGE, 16 Nov. In de weck van 9—14 November hebben in Den Haag besprekingen plaats gevonden tusschcn dc Ncderlandsche en Duiteche commission over de regeling van het betalingsverkeer in 1937. De Duitsche commissie is heden naar Berlijn teruggekeerd, om haar rcgce- ring verslag uit to brengen. Zij blijft In contact met do Nedcrlandscho commis sie. SUIKERZIEKTE EN MOORD V-GRAVENHAGE, 16 Nov. Het Hof deed heden uitspraak in de zaak van den opperman T. de M. uit Schiedam, gedetineerd, die na een aanval, als ge volg van suikerziekte zijn zwager M. van B. to Schiedam, die bij hem in woonde, zoodanig met een mes heeft gestoken, dat dc dood onmiddellijk in trad en die daarvoor door do Botter- damscho rechtbank is veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, met aftrek van drie maanden voorarrest. Het Hof heeft dit vonnis bevestigd. DE VLEESCHVERGIFTIGING TE HERZOGENRATH HERZOGENRATH, 16 Nov. Heden ochtend is wederom een persoon, ten gevolge van de vlecschvergiftiging te Hcrzogenrath. do 84-jarige heer II. Werden, overleden, zoodat het aantal slachtoffers tot drie is gestegen. De andere patiënten maken het vrij goed. ONZE GEZANT IN SPANJE BIJ MINISTER COLIJN 's-GRAVENHAGE, 16 Nov. Onze ge zant in Spanje, dc heer R. C. T. Roos- male Nepvcu, vertoeft op het oogenblik te 's-Gravenhage, en beeft heden een bezoek gebracht aan Minister Colijn. Memorie van Antwoord over de P.T.T.»begrooting Het volgende is ontleend aan de me morie van antwoord op het voorloopig verslag over de P.T.T.-begrooting. De Minister betwijfelt ten zeerste, of het binnen de betrekkelijk enge gren zen, die voor 1937 voor tariefsverlaging bestaan, mogelijk zal zijn aan den wensch tot verlaging van het interlo cal© briefport van 6 op 5 cent en dat der interlocal© briefkaarten van 5 op VA cent te voldoen. Als de exploitatie-uitkomsten van het bedrijf een gunstig verloop blij ven houden, is de Minister bereid verlaging van de telefoontarieven in het korte-afstandsverkeer in het ko mende begrootingsjaar te bevorde- Met betrekking tot do door enkele leden gestelde vragen betreffende den nachtluchtpostdienst Amsterdam—Rot terdam—Keulen moge worden medege deeld, dat de hooge raming voor lucht vervoer en vervoer door de spoorwegen voor een deel inderdaad het gevolg is van de uitvoering van bedoelden lucht- dienst Een nadeelig saldo van 69.500 kan worden verwacht, T elefoon Door vestiging van publieke telefoon- tations, het plaatsen van telefooncel len en door het scheppen van een ge legenheid tot telefoneeren voor het pu bliek bij een aangeslotene ter plaatse, is het mogen gelukken het gebruik van de telefoon ook ten platteland© in rui meren kring te vergemakkelijken en wel in die mate, dat nagenoeg voor een ieder in den lande, die daaraan overdag of 's nachts behoefte heeft, dat gebruik mogelijk is. De Minister gelooft niet, dat ons land ten deze bij andere lan den ten achter staat. Hij wil evenwel gaarne doen nagaan, of er gevallen zijn, waarin door het plaatsen van een telefooncel den bovenaangeduiden toe stand nog meer kan worden bevorderd Radio Toegegeven wordt, dat, al was het aantal en de duur van de bedrijfsonder- brekingen betrekkelijk gering, de zen der te Kootwijk meer dan die te Hilver sum aan storing onderhevig is geweest. De oorzaak hiervan moet voor een groot deel gezocht worden in de omstandig heid, dat de zender te Kootwijk op maximum vermogen moet werken en daardoor meer kans op storingen heeft dan die te Hilversum, welke op half vermogen werkt. Een technische voor ziening, waarvan venvacht mag wor den, dat zij een gunstigen invloed op het aantal storingen heeft, is in ver ge vorderden staat van uitvoering. Tegen de uitzendingen in het Ncder landsch door Russische zenders, welke uitzendingen door de regeering even zeer worden betreurd bestaat voor het tegenwoordige, daar het hier betreft een land, waarmede geen diplomatieke betrekkingen worden onderhouden, geen deugdelijk middel Wat den Vrijdenkers Radio Omroep betreft, zet de Minister uiteen, dat, waar blijkt, dat de V.R.O. binnen het kader de wettelijke voorschriften, welke het alleszins juiste beginsel huldigen van vrije meeningsuiting, mits men daarbij blijft binnen de door de wet gestelde normen, krachtens ,aard en doelstelling practisch geen uitzendingen kan verzor gen, die zij volgens hare statuten be oogd te verzorgen, de minister van mee ning is, dat het geen zin heeft voor een dergelijke uitzendingen aan een afzon derlijke omroepvereeniging een, zij het klein, deel van den in zoo beperkte mate beschikbaren zendtijd ter beschik king te stellen. De minister is dan ook voornemens de aan de V.R.O. verleen de voorloopige machtiging binnenkort in te trekken. Veel vee cn hoenders omgekomen RAVENSTEIN, 16 November. Een felle brand heeft vanmiddag de kapi tale boerderij van den landbouwer J. Vos alhier voor een groot gedeelte ver woest. De plaatselijke brandweer stond vrij wel machteloos tegenover de vuurzee. .Haar taak werd geheel ondoenlijk toen vonken op een nabijgelegen schuur oversloegen. Van deze schuur, waarin rogge en hooi waren geborgen, bleef niets over dan een enkelo muur, even als van de boerderij zelf. De brandweer bepaalde zich tot hot beschermen van de omliggende porccelcn. Hoe de brand is ontslaan is onbekend. Enkelo landbouwmachines vielen den vlammen ten prooi, terwijl van den veestapel slechts het groote vee kon worden gered. Vijftien varkens en vele boenders kwamen in do vlammen om. De schade, die in do duizenden gul dens loopt, wordt door verzekering ge dekt Het Een nota van den rechtsge* leerden raadsman aan leden der Eerste en Tweede Kamer Aan do leden van Eerste en Tweede Kamer der Stalen-Generaal is toegezon den een „Nota van mr. H. J. Bouman betreffende de vervolging van den thesaurier-generaal mr. L. A. Rics", zijnde een brochuro van 91 bladzijden. Mr. Bouman was een der rechtsgeleer de raadslieden van mr. Ries in dions bekendo zaak. Twee feiten noemt hij volkomen on vergeeflijk: „Het cersto is, dat de politie, parket cn twee ministers zijn overgegaan tot de zoo gcruchtmakcndo arrestatie, c.q. die hebben toegelaten. „En het tweede ie. dat, toen do zaak onhoudbaar bleek cn niet verder werd vervolgd, de verantwoordelijke instan tie met een ontstellend gebrek aan rid derlijkheid mr. Rics een trap achterna heeft gegeven door de rehabilitatie, waarop mijn cliënt, bij het wegzinken an den grond der schorsing cn na al hetgeen hem is aangedaan, recht had, op do. lange baan te schuiven." Do heer Bouman geeft dan een om standig relaas van hot verloop der zaak, waaraan verscheidene bijlagen worden toegevoegd. In dit opzicht bevat dezo nota meer gegevens dan de brochure van Ds. v. d. Heide. Het zal ons benieuwen of thans, na dezo publicatie, do bevoegde instan ties meer over dezo zaak zullen zeggen dan do minister van Justitie in zijn Memorie van Antwoord heeft gedaan. Wij behooren vooralsnog echter niet tot degenen die ten deze grooto verwachtin gen koesteren. oude sprookje dat weer werkelijkheid wordt BEVERWIJK, 16 Nov. Een eenvoudig arbeider erft drie en een half millioen gulden van een tante in Amerika! Ilot vorhaal lijkt ontsproten aan do al te vruchtbare fantasie van een stuiver- romancier; het enorme bedrog, de verre tante, cn het land der onbegrensde mo gelijkheden. en tenslotte do nijvere werkman zelf, zij zijn in dit geval zoo echt als het maar kan! Aldus lezen wij in „Het Volk". Do directio van de conservcnfabrlek der gebroeders Duyn. alhier, kreeg de vorige week een der arbeiders bij zich met het verzoek om verlof, daar de man, do Duitschcr K., in Duitschland zijn deel van een erfenis van achttien millioen in ontvangst moest nemen Do verbaasde directeur kreeg to hoo ren, dat de geluksvogel niet minder dan drie en een half millioen reeds de zijne kon noemen en bleek verbaasder te zijn dan do nieuwe millionnalr zelf. die zich wel gelukkig voelde, maar zijn positieven nog ter dege bij elkaar had. K„ die reeds- een behoort Ijk bedrag tot zijn beschikking had. wist den be grijpelijkerwijs aanvankelijk Ietwat on- geloovigcn directeur met een aantal bewijsstukken (o overtuigen van zijn fortuin. Hieruit bleek dan ook zonne klaar, dat de man inderdaad een tante in Amerika had gehad, die bij haar overlijden het vermogen van achttien millioen had nagelalen en dat de rechtskundige adviseur van K. reeds een behoorlijk bedrag tot 's mans be schikking had gesteld als voorschot op de „groote poet". De patroon, perplex tegenover zoo^ rijken arbeider te staan, kon moeilijk anders doen dan den man het govraag- do verlof toestaan, wat hij dan ook van harte deed en waar hij zijn gelukwen- schen mot deze buitenkans aan toe voegde. Prompt hierop vortrok de nieuwbakken rijkaard naar Duitsch land om daar met zijn advocaat do za kelijke zijden van de erfenis te regelen. Daarna, zoo beloofde K. nog. zou hij terugkomen om ook hier zijn „zaken" op orde to brongen. Terstond zou hij dan zijn patroon een bezoek brengen, voegde de man er aan too. Het verhaal van dit sprookje liop als een loopend vuurljo door Beverwijk, waar het natuurlijk het gesprek van den dag is geworden en... nog steeds is gebleven. Nieuwsgierigen, waaron der voorop do journalisten, die den Duilscher wel eens wilden zien en spre ken, vlschtcn achter het net, daar do man met den moest bekwamen spoed de boenen had genomen. Bij den conservenfabrikant, den heer Duyn. konden zij echter toch nog eonlge nadere bijzonderheden achterhalen. Deze wist namelijk to vertellen, dat K. reeds voor eenige jaren op deze erfenis gezinspeeld had, maar daarbij had op- ecmerkt, dat er destijds nog geen ver baal mogelijk was. daar naar eenige andero erfgenamen nog nasporlngon to verrichten waren. Evenals anderen twijfelde do hoer Duyn toen aan de juistheid van dio ge schiedenis, vreozendo, dat zoo do man het zelf al eerlijk goloofdo, hij zich toch met een doodo musch gelukkig maakte. Nu do conservenfabrikant de waarheid van dezo onwaarschijnlijk klinkende beweringen heeft ontdekt, verhougt hij zich van harte voor K., dien hij in den loop der Jaren al6 een eerlijk cn bo- trouwbaar monsch beeft leeren kennen. Dat niet alleen de heer Duyn, maar heel Beverwijk met spanning den dag tegemoet ziet, waarop K. met zijn „schat" uit Duitschland naar hier zal toniekeeren. laat zich begrijpen! 's-GRAVENHAGE, 16 Nov. Bij Ko ninklijk Besluit van 24 October 1936 is benoemd tot lid van de commissie van uitvoering voor de Noderlandscho doel- neming aan de in 1937 te Parijs te hou den tentoonstelling „Kunst en Techniek in het hedondaagsche Leven": Ch. J. M. Welter, te 's-Gravenhage, terwijl be noemd is tot lid van de tentoonstel lingscommissie, ingesteld bij laatstge noemd besluit: ir. B. J. Koldewey, te Voorburg. Burgemeesters Bij Koninklijk Besluit van 13 Novem ber 1936 is, met ingang van 1 December 1936 benoemd tot burgemeester der ge meente Borsselen: G. A. Bax. Do heer Bax werd 25 Maart t911 te Ridderkerk geboren. Hij is thans amb tenaar bij het departement van Binncn- landsche Zaken en woont te Wassenaar. Bij Koninklijk Besluit van 13 Novem ber 1936 is, met ingang van 15 Novem ber 1936 benoemd tot burgemeester der gemeente Callantsoog: G. D. Rehorst. De heer Rehorst werd 22 September 1902 in Berkenwoude geboren. Hij is thans gemeentesecretaris en ontvanger der gomoente Westzaan. Onderscheiding Bij K. B. van 22 October 1936 is de zilveren eere-medaille, verbonden aan do orde van Oranje-Nassau, toegekend aan D. Roozemond, brandmeester, hoofd van dc brandweer, te Stavenisse. Landmacht Bij K. B. van 12 November 1936 is: 1. op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst, aan den rescrve-cerste-luitenant ir. W. G. M. Blewanus, van het 18o regiment in fanterie. 2. Benoemd en aangesteld bij het re serve-personeel der landmacht, bij het wapen der Genie, bij het regiment Ge nietroepen, tot reserve-eerste-luitonant, de eervol ontslagen reserve-cerste-luite- nant Ir. Blewanus. voornoemd. VERDRONKEN IIOOGEVEEN, 16 November. In den afgeloopen nacht keerde de onge veer 23-jarige brandstoffenhandelaar J. Sch. die bij zijn ouders aan den Riegs- hoogtendijk inwoont, van het Achter om langs het Schoolpad naar Noord, huiswaarts. Vermoedelijk tengevolge van het ruwe weer is Sch. aan het eind van'dit pad, in de Hoogeveensche aart gereden. Hoewel toegesnelde hulp jlings pogingen tot redding aanwend de. verdronk Sch. jammerlijk. Het lijk werd spoedig gevonden cn voorloopig geborgen in een nabij staan de rijwielherstelplaats, vanwaar het la ter naar de ouderlijke woning is ver voerd. Het tekort op den gewonen dienst met 25.3 millioen verminderd Ingediend is dc begrooting van Ned.- Indiö voor 1937, aan welker toelichting het volgende is ontleend: Voor do uitkomsten van het dienst jaar 1936 moet voorloopig nog mot een zeer globale schatting worden volstaan. Naar deze schatting, waarbij uiteraard nog geen rekening gehouden met de recente gebeurtenissen op monetair gebied, zal dit dienstjaar een tekort opleveren van 32.224 000 op den gc- heolen dienst. Bij de nota's van wijzigingen werden in de oorspronkelijke ontwerpen der begrooting 1937 eenige veranderingen aangebracht, ten gevolge waarvan de gewone uitgaven en ontvangsten onder scheidenlijk met 83373 en 6273 wer den verhoogd. Hierdoor werd het tekort op den gewonen dienst gebracht op 25.026.159, zoodat het tekort op den geheelen dienst 24.438.801 kwam te bedragen. Vergeleken met de raming voor 1936 vertoont het tekort op den go- woncn dienst over 1937 een vermin dering met rond 25.3 millioen. Deze niet onbelangrijke verbotcring van do budgetair© positie is voorna melijk te danken aan de betere ver wachtingen, die ten aanzien van de opbrengst van sommige middelen kunnen worden gekoesterd. Intusschen is aan de ramingen voor de begrooting haar basis goeddeels ont vallen door de op 27 September j.l. in getreden wijziging in do monetaire po litiek. Het zou op zijn minst genomen voorbarig zijn, zich thans in bespiege lingen te verdiepen omtrent den in vloed van deze gebeurtenis op de ont wikkeling der Indische financiën. Dat zoowel de inkomsten als de uitgaven omhoog zullen gaan is wel waarschijn lijk, maar omtrent de mate, waarin dit het geval zal zijn cn den invloed daar van op het saldo der begrooting valt nog mets te voorspellen. Voor verdubbeling van het aantal arbeidsinspecties op Java is 23.670 uitgetrokken, ter tegemoetkoming in de financieele moeilijkheden van de minst draagkrachtige categorieën der ouders van leerlingen van verschillende onder wijsinrichtingen 900.000. DRIE JONGENS AANGEHOUDEN SCHIJNDEL, 16 Nov. De gemeente politie van Schijndel heeft aangehou den den 16-jarigen K., den 16-jarigcn B. en den eveneens 16-jarigen van W. Het drietal wordt verdacht van niet minder dan twintig diefstallen, ge pleegd in Schijndel en omgeving. Zij zouden oa. hebben ingebroken bij een juwelier te Uden in September j.l. Bij onderzoek is gebleken, dat de jeugdige dieven een organisatie hadden, met verschillende vertakkingen in de omliggende dorpen. Er worden nog meer arrestaties ver wacht. ONDER ZESWIELIGE VRACHTAUTO HATTEM, 16 November. Heden middag omstreeks half een reed op den nieuwen weg alhier een truck met aan hangwagen van de Veluwsche expresse, die een vrachtdienst onderhoudt tus schcn Hcerde en Amsterdam. Een bediende van deze firma, de 19- jarige K. uit Heerde, die naast den chauffeur zat, wilde een pakje op de auto zetten, terwijl de wagen in bewe ging was. HIJ gleed van de treeplank van de truck en kwam onder de zes- wielige auto terecht. De jongen was vrijwel op slag dood. Auto met twee beschonkenen te water AMSTERDAM, 10 November. In den lalen avond hebben Iwee mannen, beiden ongeveer vijftig jaar oud, den verregaandon staat van dronkenschap, waarin zij verkeerden, bijna met hun leven betaald. Het tweetal, uit Utrecht afkomstig, had op het Thorbcckeplcin en omgeving de bloemetjes danig bui ten gezet, waarna zij zich tegen kwart over elf, zoo goed en zoo kwaad als hun boenen hen nog dragen konden, naai de Ilecrengracht tusschcn Utrechtsche- straat en de Rcgulicrsgracht begaven, waar aan den walkant hun auto gepar keerd stond. Toen zij in den wagen zaten, reed degene van hen, die aan het stuur zat, op aanwijzing van den autobcwakcr de auto achteruit om vrij van de boomen to komen. Terwijl ech ter de voorkant nog naar den walkant gekeerd was, schoot de wagen plotse ling vooruit en reed pardoes- de gracht in, waarin hij met een hevigen plons geheel onder water verdween. Onmid dellijk schoot een burger te hulp, die de aan de leuning van de brug hangen de reddingshaak greep, teneinde te trachtten de drenkelingen daarmede te redden. Een van hen had zich inmid dels zelf half door hot portierraampje gewrongen, zoodat dc haak onder zijn armen kon worden geschoven, waarna hij door den burger, dio daarbij door den autobewaarder werd geassisteerd, op het droge werd gebracht. Ook de man, dio naast hem had gezeten, kon met behulp van de haak uit do auto worden bevrijd cn verder door handrei king op den wal worden getrokken. Ilct tweetal ,dat door de onderdom peling cn don hevigen schrik vrijwel ontnuchterd was, werd naar het poli tieposthuis aan de Halvemaansteeg gebracht, van waar zij later met een particuliere auto naar Utrecht zijn ver voerd. Kort na het ongeluk verscheen een manschappen- cn een redding6wagen van do brandweer, doch er ging nog veel tijd verloren, alvorens, onder groo te belangstelling van het publiek, dat ondanks het late uur van alle kanten was komen opzetten, de auto op het droge was gebracht. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND LEIMULDEN, 16 Nov. Gistermid dag is de kapitale boerderij bewoond door H. Munsterrnan, gelegen aan den Venneperweg onder Lcimuiden, tot den grond toe afgebrand. De gcheele voorraad gedorscht graan, welke in de schuur lag opgestapeld, werd een prooi der vlammen. Het vee, dat zich in do stallen bevond, kon wor den gered. Twee tractors en een gedeel te van den inboedel kon men tijdig in veiligheid brengen. Hoewel er een hevige wind 6tond, wist de brandweer, die tegenover de vuurzee machteloos stond, eenige per- ceelen aan de overzijde van den weg, te behouden. Deze perceelen kregen echter zeer veel waterschade. De oorzaak van den brand is ver moedelijk te wijten aan vonken van een kachel, welke in een aangrenzende bollenschuur werd gestookt. De schade wordt door verzekering gedekt. VAN ELKEN GROND ONTBLOOT BERGEN OP ZOOM, 16 Nov. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de in Augustus j.l. door het advocatenkan toor mrs. Hartog en Dirven te Bergen op Zoom namens den heer B. Baay te Tholen bij den officier van justitie te Breda tegen voorzitter en directeur van het Centraal Verkoopkantoor van Mos selen ingediende beschuldigingen van corruptie en verduistering blijkens van genoemden officier van justitie ontvan gen bericht van eiken grond ontbloot zijn.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7