De nood van dezen tijd Sociale aangelegenheden Werkloosheid en devaluatie RIJKSWEGEN RONDOM AMERSFOORT Groote bijeenkomst van den Christelijken Besturenbond in de Markthal EISCH VAN ONS BEGINSEL Slotwoord van ds. W. A. Dönszelmann DE REVOLUTIE IN SPANJE EEN KENTERING TEN GOEDE? Cijfers, die spreken UITKEERING AAN WERKLOOZEN Aanleg van boschvijver in Birkhoven KNOOPPUNT BIJ HOEVELAKEN AUTOSNELVERKEER 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 18 NOVEMBER 1936 STADSNIEUWS De heeren A. Meines en H. H. Spoelstra spraken voor onge» veer 700 aanwezigen In de Markthal werd gisteravond een groote propaganda vergadering gehouden uitgaande van den Chris telijken Besturenbond, afdeeling Amersfoort. Voor dezen avond be stond zeer groote belangstelling. Als sprekers traden op de heeren A. Meines, hoofdbestuurslid van den P. C. B. te Leeuwarden H. H. Spoel stra, secretaris van den bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbei ders te Den Haag, en ds. VV. A. Dönszelmann, Ned. Hervormd pre- dikant te dezer stede. De muziekvereeniging „Hosanna" on der leiding vau de heer Bruinooge ver zorgde het muzikale gedeelto van den avond. De bijeenkomst werd geopend met een samenzang en wel van Psalm 84 de verzen 3 en 6, waarna voorgegaan werd in gebed. De voorzitter van de afdeeling Amers foort van den Christelijken Besturen bond, de heer Joh. Gans, heette hier na alle aanwezigen hartelijk welkom en zeide verheugd te zien, dat de op komst zoo uitermate groot was. In het bizonder gold dit welkom mr. L. Sta dig wethouder dezer gemeente, alsme de de sprekers van den avond. De heer A. Meines, Leeuwarden, begon zijn toespraak met er op te wij zen, dat het een traditie is, dat het Ned. Chr. Vakverbond in November altijd zijn propaganda-vergaderingen houdt. Deze vergaderingen hebben ten doel om allen, die interesse hebben voor het verbond, hier nader het stre ven uiteen te zetten. Wij verkeeren in den nood met al zijn moeilijkheden. De loonen dalen en de uitkecringen worden minder. Als de "teekenen van dezen tijd niet bedriegen, dan zal volgens spreker, de tijd nog TQiet gauw veranderen. In dezen tijd is het juist noodzakelijk, dat het verbond gesteund wordt om aan zijn roeping te kunnen beantwoor den. Wij verkeeren nu wel in een zeer slechte positie, doch wij moeten niet vergeten, dat ook vroeger een nood is geweest. Deze nood kwam onder den mensch, omdat men God had verlaten. Thans hebben wij een nood, die als een socialen nood aangerekend kan worden, zoo vervolgt de heer Meines. Het achtste crisisjaar zijn wij thans ingetreden. Velen zijn hiermede in aan raking en spreker kan wel haast zeg gen, dat er niemand in den lande is, die niet hiermede in aanraking is ge komen. Nood heeft meestal tweeerlei zijde, deze heeft een geestelijke en een licha melijke zijde. De stoffelijke nood kan een ziel be angstigen en velen zullen in hun ellen- digen toestand hier geestelijk onder lijden. Een warm medeleven, een echte solidariteit moet daarom aan den dag gelegd worden Velen noemen den nood van heden «en fout in de structuur, doch de heer Meines is van meening, dat die nood van geestelijken oorsprong is. Nimmer mag vergeten worden, dat alle vraag stukken van deze crisis een geestelij ken ondergrond hebben. De oorzaak van al deze nooden, zoo vervolgt spreker, vindt zijn oorzaak in het niet meer dienen van den Schep per. De mensch is. opgeklommen tot een schier ongelooflijke hoogte. Wij heb ben alles, wat wij van den Heere heb ben gekregen, aangewend voor ons zelf, doch niet te Zijnen eere. Wij moeten weer zoover komen, dat wij al die din gen Gods weer aanwenden om Hem al leen te dienen. Door dezen nood is er een alge- j heele verwarring gekomen bij de I menschen. En het Christendom l wordt nu bedreigd door vele poli- I tieke richtingen. Die politici willen I al het oude weg hebben en wen- I schen het nieuwe en komen tot ons 1 en zeggen, dat alleen door hun be- I ginsel de menschheid verlost kan I worden van dezen socialen nood. Spreker zegt, dat verlossing alleen te verwachten is van God en dat het voor höt Nederlandsche volk een ze-ge zou zijn, indien alle arbeiders zich zouden scharen rondom Zijn banier des Krui- ses. Na deze rede bracht de muziekver eeniging Hosanna een nummer ten ge- hoore, waarna een film van Duitsch- land werd vertoond. Voor de pauze de clameerde de heer L. van der Wey nog enkele nummers welke declamatie bij het aanwezige publiek zeer in den smaak viel. De heer Spoelstra aan het woord De secretaris van den Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportar beiders, de heer Spoelstra, sprak over: De eisch van ons beginsel. Zij, die niet leven volgens het begin sel van de openbaring, zijn ook tegen het beginsel van het vakverbond, aldus ving spreker aan. Wij kennen boven ons een hoogere macht, doch anderen leven volgens het beginsel van de rede. En deze laatsten zijn de revolutionnai- ren. De liberalen zeggen, dat God's wet geen richtsnoer moet zijn voor ons staatkundig leven. De socialisten zeg gen, dat de godsdienst niet is voor het openbare leven. De communisten hei- halen wat Karl Marx gezegd heeft: Godsdienst is opium voor het volk. In ons land is thans ook een nieuw streven, het streven van de N. S. B. Zij komt met schoone leu zen, doch het nationaal socialisme wil ook niets weten van den ge- openbaarden God. De N. S. B. eischt ons op voor den totalen staat en wij zijn gedoemd den staat alsdesou- verein te erkennen, zegt de heer Spoelstra. Men tracht heden ten dage den schijn te wekken, dat wij te kiezen hebben tusschen communisme aan den eenen kant en nationaal socialisme aan den anderen kant; maar zoo is het geens zins. Wij willen onze vrijheid behou den en verlangen niet datgene, wat de N. S. B. wil. De Christelijke vakbeweging wil niet met beloften komen, zooals andere par tijen doorgaans doen. Wij willen, zoo zegt spreker, verkrijgen wat recht is. Het verbond wil de stoffelijk economi sche dingen, doch houdt hierbij reke ning m.et God en overheid. Na de pauze werden nog enkele lie deren gezongen, waaronder twee cou pletten van het Wilhelmus en de Vrij heidsvaan. De vertooning van de verlo- \ingsfilm van II. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard, die hierna plaats vond, had de algeheele belang stelling van de ruim 700 aanwezigen, w.o. wij bovendien nog opmerkten het raadslid, den heer P. Graaff. Slotwoord Het slotwoord werd gesproken door ds. W. A. Dönszelmann, Neder- landsch Hervormd predikant te Amers foort. Spreker zeide in de eerste plaats, Ds. W. A. Dönszelmann. die het slotwoord sprak dat het hern een voorrecht was dezen avond door te brengen te midden van de leden van het Christelijk Vakver bond. Het is een goede gedachte van den bond om eenmaal per jaar samen te komen en dan te getuigen. Wij heb ben bezieling noodig en wij dragen dat mede naar huis; al datgene hebben wij noodig in dezen tijd. De massa vooral hebben wij noodig, doch moeten er voor waken, dat wij niet in die massa ten ondergaan. De christelijke sociale be weging maakt een moeilijken tijd mee. zoo vervolgt ds. Dönszelmann, het i een groote zege, dat nu in dezen tijd het christelijk sociaal karakter naar voren kan komen. Alleen als wij God gevonden hebben, zoo besluit spreker, dan pas zullen wij in staat zijn elkan der te vinden. Tot. slot werd gezongen: Dankt dankt nu allen God, waarna met dank zegging werd geëindigd. De heer A. Langkemper spreekt voor de R.S.A.P. in het Volksgebouw Voor de afdeeling Amersfoort van de R.S.A.P. heeft gisteravond de heer A. Langkemper uit Amsterdam in het Volksgebouw gesproken over „De revo lutie in Spanje". Na de opening door den afdeelings voorzitter, den heer H. A. Butselaar, ving de heer Langkemper zijn betoog aan met te wijzen op het verschil tus schen revolutie en oorlog. Deelname aan revolutie berust op vrijwilligheid, aan oorlog daarentegen op dwang. Spr. stelt zich tot taak uiteen te zetten, langs den weg der historie, hoe het komt. dat de Spaansche bevolking zoo geheel vrijwillig den strijd in deze re volutie aangevangen heeft. Uitvoerig 6chetstc hij daartoe de de eeuwen van grooten rijkdom, die Spanio met haar vele koloniën door maakte en die ten goede kwamen aan den adel en de kerk. Het volk werd arm gehouden en economisch onder vond het land geen voordeel van den bloei Het gevolg van de onderdrukking van het volk was. dat het contrast tus schen de landgoedbezitters en paupers op den duur in diepen haat zich ging uiten. Opstanden braken uit op het platteland, dat over het algemeen van alle nicest noodzakelijke behoeften ver stoken was. Spreker weidt vervolgens uit over de. monarchie en de positie en rol van de kerk, waarbij hij dr. Brouwer citeert, al les wijst op den enormen, verderflijken, druk van de kerk op de ai-moedig en achterlijk gehouden massa De kerk werd de vijand van het volk, wiens klachten zii als oproerige kreten be schouwde. Ook tijdens deze revolutie steunt de kerk de opstandelingen met geld en kanonnen De lieer Langkemper vervolgt met een beschouwing over het leger en de politiek, en ziet in den hul digen opstand den strijd van de officie ren tegen den ondergang van hun kas te. daarbij meeslepend soldaten, die strijden voor heel andere, sociale doel einden. zonder te weten hoe zij deze an ders moeten bereiken. In dit verband belicht hij de rol \an de jongere libera le intellectueelen. de strr-omingen in de arbeidersbeweging en het communisme in Spanje. De causerie, waarvan het tweede ge deelte tot een volgende bijeenkomst uit gesteld K werd besloten met een serie lichtbeelden, afgestaan door den heer H. Sneevliet na diens terugkeer uit Spanje. De laatste twee maanden wijzen inderdaad op een relatieve verbetering Met hetgeen wij in ons blad van gis teren en heden aan het verslag over 1935 van het Bureau van sociale aan gelegenheden alhier ontleenden, krijgt men een duidelijk inzicht \an de voor naamste gebeurtenissen op de ar beidsmarkt. Deze toestand liet zich niet bemoe digend aanzien. Ook liet jaar 1936 brengt tot de maand November geen gunstige wen ding, integendeel, liet aantal werkloo- zen nam zienderoogen 4oe. Aan de hand van de volgende ge gevens kunnen wij dit duidelijk ma ken. Over de maanden Januari Lm. No vember bedroeg het aantal werklooze mannen boven 18 jaar in de eerste week van elke maand resp.: 1135 1140 1300 1198 1178 1158 1153 1181 1110 1227 en 1285. Dezelfde statistiek voor het jaar 1936 geeft aan: 1525 1514 1150 1394 1425 1119 14-17 I486 1445 1526 1510. Vergelijkt men de getallen over beide jaren van dezelfde maanden, dan constateert men onmiddellijk een toe name van het aantal werkloozen, waar onder niet gerekend personen beneden 18 jaar en vrouwen. De invloed van de devaluatie In verband met het feit, dat 27 Sep tember j.l. de gulden gedevalueerd werd, rijst bij menigeen de vraag on. welke invloed daarvan tot heden is uitgegaan op de werkloosheid. Verrassend resultaat is niet te be speuren, hoogstens zou men kun nen zeggen, wanneer men October en November onder de loupe neemt, dat zich de moglijkheid voordoet van een kentering ten goede. Immers in 1935 bedragen de cijfers voor werklooze mannen boven de 18 jaren voor deze twee maanden rtsp. 1227 en 1285, dus een toename van S5. In 1936 daarentegen krijgen we de cijfere 1526 en 1510, dus een verminde ring van 6 werkloozen. Natuurlijk mag men deze getallen niet zonder meer accepteeren, want zij zijn door allerlei mogelijkheden beïn vloed, waarvan wij vooral b.v. de weers omstandigheden (vorst etc.) willen noemen. Niettemin is er weinig reden, om aan den anderen kant aan tc nemen, dat de devaluatie van geen in vloed is geweest. Vast staat in ieder geval, dat alle crisisjaren door, de cijfers van November hooger waren dan, Octo ber. Dit jaar maakt er een uitzon dering op, een kleine verbetering dus. Er zal afgewacht moeten worden of deze verbetering zich op den duur zal bestendigen. In onze stad, die lang niet zoo'n uitgesproken handelskarak ter op groot gebied heeft als textiel steden in Twente. Botterdam, Zaan dam, Amsterdam en anderen, merkt men den invloed van een ingrijpende verandering al6 toch de devaluatie voor den handel is, niet zoo direct. Wel licht. dat het hier een kwestie van ■tijd is. Cijfers, de spreken Nu hierboven toch de kwestie van de toename van het aantal werkloozen over den laatsten tijd -ter sprake is ge komen. is het wel belangwekkend om de cijfers te geven over de maand November van de jaren 1929 tot en met 1936. In deze volgorde bedragen zij resp - 190 331 465 881 910 1189 1285 en 1510. Dit geldt alleen werklooze mannen boven de 18 jaren. In 1934, 1935 en 1936 beloopcn zij in totaal, dus m t vrouwen en personen onder IS jaar, resp. 1358, 1516 en 1746. Dat de maand November van 1929 met 190 werkloozen wel bijzonder gun stig was, blijkt uit lie.t feit. dat in aan tal in November 1926 liefst 347 be droeg Het is te hopen, dat over eenige maanden de werkloosheidsstatistiek duidelijker relatieve verbetering zal brengen, in welke richting zij op het oogenblik zij het zeer weifelend eenigszins wijst. Het gemiddeld aantal gesteun» de werkloozen in het ver« slagjaar bedroeg 554 li. TEN vervolge op het in ons blad van gisteren meegedeelde ontlee- nen we aan het verslag van het Bureau voor Sociale aangelegenheden nog het volgende: liet aantal werkloozenkassen met het aantal leden, waarvan een afdeeling is gevestigd of waarvan leden wonen in Amersfoort bedroeg in het jaar 1929: 17 kassen met 1529 leden; 1930 53 kassen met 1798 leden; 1931: 57 kas sen met 2195 leden; 1932: 59 kassen mot 241!) leden; 1933: 66 kassen met 261 leden; 1934: 68 kassen met 2516 leden 1935: 70 kassen met 2527 leden. Uitgekeerd werd in: 1930 aan 320 werkloozen 33.613.42; 1931 aan 476 werkloozen 63.179.03; 1932 aan 688 werkloozen 91.608.66; 1033 aan 1053 werkloozen 95.3S2.88; 1934 aan 1126 werkloozen f 88.968.83; 1935 aan 1389 werkloozen 76.2S7.35. Subsidie verstrekt door de gemeente aan de werkloozenkassen: in 1930 11.452.34, in 1931 27.302.07, in 1932 34.238.23, in 1933 33.834.53, in 1934 30.491.61 en in 1935 vermoedelijk 17.500. Ondanks een stijging der werk loosheid over het jaar 1934 van 23 daalde het bedrag der uitkee- ringen in verband met de herzie ning der reglements-bepalingen, waardoor o.a. dc leden, die uitge trokken raakten, niet meer voor kasuitkeering in aanmerking kon den komen, alvorens een zekeren tijd te hebben gewerkt. Bovendien werd de duur der uitkeering be perkt en de uitkeeringsbedragen verminderd. Vanwege het Bureau wordt geregeld controle geoefend op de administratie van dc penningmeesters, alsmede op de betaling der contributie. In gevallen, waarin de uitkeering niet volgens de reglementen was ge schied, werd overleg gepleegd met de betrokken kas- en afdeelingsbesturen, wat meestal tot gevolg had, dat de maakte fouten werden hersteld. Aantal gevallen, waarin geen over eenstemming kon worden bereikt en ge bruik werd gemaakt van de bevoegd heid aan de gemeentebesturen toege kend krachtens art. 10 van het werk looshcidsbesluit 1917: 1930 1931 1932 1933 1934 1935 6 10 6 12 9 10 357.70 f 807 49 191.91 f 590.93 572.53 391.08 Aantal gevallen en bedrag van terug stortingen, als gevolg van onderhand- sche bezwaarschriften: 1930 9 457.70 1931 15 S 336.95 1932 27 747.12 1933 22 389.08 1934 14 422.- 1935 10 339.34 Steunregeling De steunregeling, welke tot 31 Dec. 1934 voor crisiswerkloozen geldende was, werd met ingang van 1 Jan. 1935 van kracht voor valide, bonafide, on- rijwillig werklooze loonarbeiders. Als gevolg van het loslaten van het crisis- criterium konden 25 werkloozen in de regeling opgenomen worden. De re geling moest geheel naar voorschriften •an den Minister \an Sociale Zaken uitgevoerd worden. In het verslagjaar was het gemiddeld aantal gesteunde werkloozen 554, aan wie gemiddeld 5.925.52 per week werd uitgekeerd. De uitvoering van de steunregeling alsmede de betaling van de steunbedra gen aan georganiseerden en ongeorgani seerden, geschiedde geheel door het Bureau voor Sociale aangelegenheden. Uitgekeerd werd een bedrag van 308.126.97, waaronder een bedrag van 2.129.40 voor Kerst-toeslag op de uit kecringen en een bedrag van 1.259.12 als brandstoftoeslag gedurende dc win termaanden. In 22 gevallen van fraude werden traffen opgelegd, vanaf 6 weken schor sing tot gcheeic afvoering als onder steunde. Van 3 gevallen werd aangifte gedaan bij de Justitie, als gevolg waar van één persoon 4 weken en één per soon een week gevangenisstraf kregen. Een geval wercï niet vervolgbaar ge oordeeld. Als langdurige werkloozen, voorna melijk aan werkloozen met groote ge zinnen, werd extra steun verstrekt door het verstrekken van schoeisel, klecding en dekking. Hoewel in 1935 een aanmerkelijk grooter bedrag dan in 1934 kon worden besteed, is de achterstand \an kleeding en dekking, in de gezinnen der langdu rige werkloozen, zoo groot, dat niet in de behoefte kón worden voorzien met het beschikbare bedrag. Voorts moet geconstateerd worden, lat de z.g. ruimere armslag, d.w.z. dat kerkelijke en particuliere vereenigin- gen, na overleg met het orgaan der steunverleening, steun mochten verlee- nen, welke steun dan niet van het uit- keeringshedrag wordt afgetrokken, niet die resultaten heeft opgeleverd, welke men er van verwacht heeft. In alle be preken gevallen werd toegestaan een bedrag te verstrekken boven het steun bedrag. De gemeentelijke werkverschaffing werd, evenals vorige jaren, gesubsi dieerd door het Rijk. Aan de volgende werken, aangevan gen in vorige jaren, kon nog een bedrag van 7.830.verwerkt worden: aanleg plantsoengordel, verharden van wandelpaden in de plantsoenen, aanleg van een pinetum, aanleg van plantsoenen bij de Coninckspoort en Vermeerstraot; sportterrein bij de Ver- meerstraat, aanleg wandel- en rijwiel paden aan dc D. Fockcmalaan, Laan 1914 en Randenbrockcrw eg, uitgang Plantsoen Coninckspoort-Kampstraat. Aangevangen werd in den loop van het jaar met het verbeteren van het Lockhorstcr bosch en de bosschen van Laan 1914; het aan brengen van beschoeiingen langs op „Berg Noord" en puinkloppcn. Voor deze werken was een bedrag geraamd van 2S.960.w.o. 14.245.aan loonen. Benevens deze werken werd begon nen met den aanleg van een boschvij ver in Birkhoven. De kostenraming voor dit werk beloopt 185.000.waar onder 146.000.aan loonen. Van dit laatste bedrag mocht in 1935 80.000.— verwerkt worden. De raming van dc kosten voor 1935 bedroeg in totaal 110.550.Het gemiddeld aantal ar beiders per week tewerkgesteld in 1935 bedroeg 42. Het totaal loon 38.025.81. De cultureclc zorg voor werkloozen werd door het gemeentebestuur toever trouwd aan de Commissie voor ontwik keling cn ontspanning van werkloozen. Voor het verzorgen der vakcursussen, leer- en werkobjeetcn, onderwijs, ont spanning, enz. functionneerdcn ver schillende sub-commissiea, waarvan dc voorzitters deel uitmaken van hoven- vermeld bestuur. Gemeente en Rijk be kostigen dit werk. De begrooting voor de cursussen was gesteld op 3100. voor cultureele ontspanning cn sport op 1600. Dc uitgaven bedroegen voor dc cursussen 2179.60, die voor ont spanning cn sport 1797.69 (zie bijlage X en XIII). Dc ontspanning bestond uit excursies naar musea, fabrieken cn werkplaat sen, enz. De vakcentrales organiseerden ont spanning voor hare werkloozen, het z.g.n. honkwerk. Dit werk werd met 1200 gesteund. Het aantal deelnemers(sters) aan de cursussen bedroeg gemiddeld 187. liet totaal aantal lesuren bedroeg 25.464. Voorts werden schaak- cn damclubs op gericht. Vooral de schaakclub gaf blijk van buitengewone activiteit. )e practische vakontwikkeling werd bevorderd door hot uitvoeren van lecr- workobjecten. Dc bouw van een clubge bouw voor de speeltuinverecniging „liet Soesterkwartier" werd begonnen Irr 1934 en voortgezet gedurendo 1935. Do kosten van loonen cn vergoedingen wa ren geraamd op 5000. l it dien hoofde werd in 1935 uitgegeven 2580.90. liet aantal jeugdige werkloozen, die aan dit object werkten, bedroegen 64 met een totaal van 24.9S7 werkuren. Op 2 Januari werd aangevangen met het verven van de klculcrschool. Aan loonen en vergoedingen werd 289.20 uitgekeerd. Het aantal tewerkgestcldo jeugdigen bedroeg 13, het aantal werk uren 4339. Aan een openlucht-theater werd go- werkt vanaf -4 April. Aan loonen en ver goedingen werd uitgekeerd 105.65. Het aantal tewerkgestelde jeugdigen be droeg 8, het aantal werkuren 940. Veel en goed werk werd door de com missie verricht ten bate der werkloozen. Baarn en Soestdijk zal een aan* sluiting krijgen op den Rijks* weg Den HaagDrie* bergen IN verband met den stand der werkzaamheden in 1936 ten op zichte van het Rijkswegenplan 1932 heeft de N. R. Ct. een onder houd gehad met den hoofdinge nieur van den Rijkswaterstaat in de provincie Utrecht, ir. H. B. Bak ker. Voorbij het kruispunt Groeneveld zal een geheel nieuwe weg aftakken naar Hoevelaken, zoo meldt dan ge noemd blad. Deze weg zal dwars dooi de weilanden ten Noorden van Baarn naar Hoevelaken worden gelegd en zal uiteindelijk twee rijbanen van 6.25 M krijgen; voorloopig zal slechts één baan worden aangelegd. Deze weg zal uil sluitend voor autosnelvcrkeer worden bestemd. Bij hel kruispunt Groeneveld is reeds aanstonds de. moeilijkheid te overwin nen om het gemengde verkeer te split sen van het snelverkeer. Het gemeng de verkeer van automobilisten, fietsen en voetgangers komt van den druk bezetten weg AmsterdamBaarn en van den weg AmersfoortSoestBaarn die door den omleg natuurlijk zeer aan drukte zal inboeten. Bovendien kom er an Eemnes, langs den ouden dijk (die tot tien jaar geleden de eenige ver keersweg is geweest) het landelijk ver keer van hooiwagens, dat niet druk maar wel lastig is. Dit laatste verkeer zal .indien volgens de aanhangige ruil verkavelingsplannen ongeveer 150 boe renbedrijven in de Eemncsscrpolders zullen worden gesticht, aanmerkelijk toenemen. Er is nog geen besluit geval len, of de oplossing voor het kruispunt Groeneveld zal worden gezocht in een complex van viaducten of in een gelijk vloers dan wel verhoogd verkeers plein. In geen geval zal men de oplos sing zoeken in verkeerslichten, daar deze op dergelijke punten ondoelmatig zijn. Wel zal voor behoorlijke avond erlichting worden zorg gedragen, zoo- ils trouwens op alle belangrijke knoop punten dient te geschieden. Ten behoc- van den nieuwen weg naar Hoeve laken zal over de Eem. nabij de los plaats bij Baarn, een brug worden ge- UITSLAG PRIJSVRAAG MASSA Door de Jury, welke hiertoe was aangewezen door het Bureau van de Kamer van Koophandel, alhier, is als le prijswinnaar aangewezen dp Heer. Chr. Groeneveldt, v. Marnixlaan 40, met dc volgende inzending: De President der. Nederlandsche Bank Wordt wel genoemd: RAS KASSA Maar deze Heer, met die kostelijke y— drank, Dat is beslist: RAS MASSA. De overige prijswinnaars zijn: W. Pijpers, Hessenstr. 4; J. v d Vries Palmstr. 244; W. Schroder, W A Hoe ve, Den Dolder; Mej. W. v. Rood, Plant od11 ^.13» J. F. Pieters, Leusderweg Mej. E. v. d. Hazel, Memlingstr. 4; Miep Slagter Arnhemscheweg 38; H. A. E. Slagter, Arnhemschew. 38; G. Wolfswinkel, Hoogl.w. 184E, Hoog land. Prosit gelukkige winnaars. Uw prij zen staan ter. beschikking. (Adv). legd, welke eveneens alleen voor auto's zal mógen diénen. Hét is mogelijk dat de oude brug vervangen zal worden door een nieuwe die mede op de pij lers van dc snelverkeersbrug kan rus ten, doch er zal voor een strenge af scheiding van snel- en plaatselijk ver keer worden gezorgd. De kruising met den provincialen weg van Amersfoort naar Bunscho ten zoo vervolgt de N. R. Ct., zal door een viaduct worden overspan nen. Eenige kilometers voorbij deze kruising takt van den Rijksweg no. 1, een nieuwe autoweg af, welke onder den naam Rijksweg no. la liet verkeer via N ij kerk naar Zwol le cn Groningen, in ,het algemeen dus naar het Noorden, zal leiden. De tak naar Hoevelaken (Rijks weg no. 1) naar het Zuiden en Oos ten des lands. De route Groene veldHoevelaken zal 14 K.M. lang worden, de aftakking naar Nijkerk ongeveer 6 K.M. liet knooppunt Hoe velaken Bij Hoevelaken zal een zeer belang rijk knooppunt komen. Er komen hier leeds drie bestaande wegen samen, n.l. één in de richting Nijkerk, één in do richting Amersfoort. Hierbij worden nu nog drie nieuwe sijplwegeii gevoegd, n.l. de reeds genoemde rijksweg no. 1, voorts een nieuw wegvak in dc richting Ter- schuur (rijksweg no. 29) en tenslotte een nieuw wegvak ten Zuiden om Amersfoort (rijksweg no. 23), langs den Doodenvveg cn laan 1914 cn aansluitend op den rijksweg Utrecht—Amersfoort, nabij Vlasakkers. Dit wegvak ten Zuiden om Amers foort kan al liet verkeer komende van ArnhemWoudenberg cn Leusdon op vangen en naar behoefte wegvoeren. Een automobilist komende van Arnhem cn gaande naar Amsterdam kan dus zijn weg kiezen via den nieuwen rond weg kruispunt Hoevelakenrijks weg no. 1 Groeneveld of langs den nieuwen rondweg via de Vlasakkers SoestGroeneveld. Voor den snelrij- denden automobilist zal de eerste route te verkiezen zijn. Ir. Bakker stipte aan de hand van de kaart terloops aan dat er in principe wordt gedacht aan een rcchtstreeksche verbinding HoevelakenScherpenzeel E der veenArnhem, welke als rijksweg 30 is genummerd, maar dat is toe komstmuziek. Na het totstandkomen van dezen rijksweg no. 30 zal de offi- ciecle route AmsterdamArnhem dus loopen via kruispunt Groeneveld (rijks weg no. 1)kruispunt Hoevelaken rijksweg no: 30—Arnhem. Het tempo van uitvoering der genoemde wegen hangt af van de beschikbare gelden en bet urgentieprogramma. Volgens dit programma wordt, wat Utrecht aan gaat. de aandacht cn liet geld het sterkst geconcentreerd op rijksweg no. 12. Den Haag—Utrecht, met de uitvoe ring waarvan men thans de provincie Utrecht is genaderd; voorts op rijksweg no. 26, Vianen—Utrecht welke in uit voering is, en op den rijksweg no. 2 Utrecht—Amsterdam, die als een ver lengde is te beschouwen van rijksweg no. 26 en voorts op den rondweg ten Oosten om 11recht, onderdeel van den rijksweg no. 22, die moet dienen om het verkeer komende van het Westen en Zuiden, oostelijk om Utrecht te leiden in de richtingen van Amersfoort en het Gooi. Ook de bewoners van Baarn en Soest zullen via Rijksweg 22 een aansluiting kriigen op Rijksweg 12 (den Haag— Driebergen)^ Van den provincialen weg ■SoestdijkBilt hoven zal een aftakking komen naar Rijksweg 22 en wel ter plaatse, waar sinds eenige jaren, in het bosch hij Bilthoven een aarden baan ligt welke thans den betonweg onder breekt, waardoor de auto's hier in een bocht weer op den ouden weg moetea komen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5