DE MENSCH EN DE GEMEENSCHAP RAMSELAAR Strooper, die ratten schiet De werkzaamheden bij de Kamper binnenpo or t REDE VAN DR. van Schelven De voltooiing nadert Wijnhandel „De Moor" DE GROEPSVORMING Regiment bewijst laatste eer De Dieseltreinen W. R. SCHWEMMER T LEGMOZAIEK CADEAU SPAART PUNTEN BALDADIGE JEUGD TE SOEST Uitspraak tegen den wapenhandelaar Route langs den Zuidsingel TEGEN EEN AUTO GEREDEN Bioscooplessen voor scholieren OUDERAVOND SCHOOL WIJERSSTRAAT Rembrandt theater R.K. W crklieden vereeniging St. Henricus STADSGEBEUREN 2b BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 19 NOVEMBER 1936 Langestraat 8 Tel. 129 Roode Zoete Wijnen Taragona Doux 85 ct. p. fl Mistella Rouge f 1.15 p. fl. Tonio f 1 -35 p. fl. STADSNIEUWS Voor de Volksuniver» siteit Voor een zeer groot gehoor heeft dr. Th. van Schelven gister avond voor de Volksuniversiteit in het gebouw „De Valk" aan de Valk straat gesproken over den mensch en de gemeenschap. Dr. Van Schelven begon allereerst met de vraag te stellen, of gemeenschap nu noodig is of niet. En tot de slotsom komende, moet spreker hier dan ook bevestigend op antwoorden. Want het is toch algemeen bekend, dat iemand, die geheel afgezonderd leeft, zooals bij voorbeeld Robinson Crusoe, maar met één gedachte bezield was en wel om toch maar zoo gauw mogelijk bij de andere menschen gevoegd te kunnen worden. Men wil dan wederom in de gemeenschap opgenomen worden; ook zijn er menschen, die juist de eenzaam heid zoeken, zooals b.v. de kluizenaars, die dit in vroeger tijden deden. De mensch heeft dus zijn evenmensch noodig en dit zien wij in den huidigen tijd dan ook maar al te duidelijk. Het is tegenwoordig zelfs zoo, dat wij in het geheel niet meer zonder onzen medemensch kunnen leven en dit is ook logisch te verklaren en onze levens behoeften zijn hier geenszins vreemd aan. Deze groepsvorming geeft telkens weer een gevoel van narigheid, dat iederen dag terugkeert. En wij zullen dan uiteindelijk tot de conclusie komen, dat hetgeen wij wenschen ook tegelij kertijd iets is, dat wij liever niet had den en wij zullen dan tenslotte ons ge luk vinden in ons ongeluk. Het karakter Over het karakter sprekende, zegt dr. Van Schelven, dat een mensch, die ge heel in rust verkeert, geen karakter heeft. Karakters zullen, indien zij goed zijn, naar ethische en moreele wetten zich richten. Op geestelijk gebied zijn er dan drie verschillende karakters te onderscheiden en deze drie soorten noemt men dan doorgaans de drie ty pen. Het eerste type is de mensch, die zijn eigen gedachten wil doorvoeren ten koste van alles. Ilij zal alleen zijn eigen voordeel zoeken en zich geenszins bekommeren omtrent het lot van een ander. Zij zullen niet vragen naar de gevoelens van hun medemenschen, maar zij zullen alles trotseèren om het voor oogen gesteld doel te bereiken. De tweede groep is die der gevoelige menschen en deze personen zullen zich te allen tijde afvragen, wat andere menschen van hen zullen denken en zeggen. Steeds zal deze groep met een angst achtervolgd worden en men zal vreezen, dat. de medemensch met de handelwijzen van die betreffende groep menschen niet gebaat is. De derde en laatste groep is het ge wetenstype. Deze groep is steeds in angst om gewetensbezwaren. Al deze groepen vragen naar drie behoeften en wel agressie, liefdesbehoefte en zelfver- nietigingsdrang. Gemeenschappelijke behoefte Dr. Van Schelven vervolgt dan met te constaleeren, dat er bij iederen groeps- vorm een bepaalde gemeenschappelijke behoefte is. Men zou dit een grootste gemeene deeler kunnen noemen. Aan de hand van verschillende voor beelden geeft dr. van Schelven een na dere toelichting van deze drie verschil lende groepen. Wij tippen b.v. het geval aan, dat er in een zaal een bom wordt geworpen. Er zal dan een paniek ont staan en allen zullen met een voorne men bezield zijn om namelijk de zaal of het gebouw maar zoo spoedig moge lijk te verlaten. Bij den uitgang zal men zich totaal geen rekenschap geven van hetgeen men doet en men zal al leen aan zich zelf denken en vrienden en bekenden trappen en slaan. Doch eenmaal buiten gekomen, zal men be rouw hebben over hetgeen men heeft aangericht. Hieruit blijkt dan weer tenvolle, dat de menschen zich ook snel weer oplossen. Ook het huwelijk en het vaderland brengt dr. van Schel ven hierbij ter sprake. Als wij in het buitenland wonen, zoo zegt spreker, dan zullen wij uitermate verheugd zijn indien wij een landgenoot ontmoeten. Er is dus steeds een drang, die ons voert naar hetgeen wij achter gelaten hebben. In verband met de agressie, die de mensch altijd bij zich draagt, zal het zeer moeilijk zijn om tot één groot vaderland te geraken. Zoo zien wij, dat menschen met een overwegende agres sie steeds gaan in de richting, die hen ligt. Hieruit blijkt, dat het den mensch niet gegeven is om in iedere gemeen schap te verkeeren. Wij zullen ons daar bij hebben neer te leggen, zoo besluit dr. van Schelven, want daaraan is niets te veranderen. De talrijke aanwezigen dankten ten slotte den spreker met een luid applaus voor zijn zeer interessante causerie. Aan den overleden dienst» plichtige Van Vliet uit Amsterdam Onder zeer groote publieke be langstelling heeft het lSe Regiment Infanterie hedenmorgen de laatste eer bewezen aan den negentien jarigen dienstplichtige van Vliet uit Amsterdam, die dezer dagen op zoo'n treurige wijze om bet leven is gekomen. Het 18de regiment infanterie had zich hedenmorgen omtreeks 10 uur nabij het Stationsplein opgesteld, als mede de stafmuziek van dit regiment onder leiding van kapelmeester J. R. van der Gtas. Wij bemerkten voorts nog luitenant kolonel de Viies, commandant van het regiment, alsmede majoor van Loon, en kapitein Van Dorst. Toen de lijkauto met het stoffelijk overschot bij het Stationsplein arrivecr- oe, presenteerden de manschappen het geweer en speelde de stafmuziek de treurmarsch van Ludwig von Beetho ven. Nadat een krans aan den auto was gehangen, vertrok de wagen in de rich ting Amsterdam, waar heden de ter aardebestelling van het stoffelijk over schot zal plaats vinden. Te dezer stede is gisteren op 57-jari- gen leeftijd overleden de heer Wilhelm Rudolf Schwernmer. De heer Schwernmer werd geboren te Gouda als zoon van den toenmaligen eigenaar van hotel „De Zalm" aldaar. Jong in het vak van zijn vader geko men, heeft hij zich in binnen- en bui tenland daarin verder bekwaamd. Hij sprak vreemde talen vloeiend, zoodat men hem dikwijls tijdens de mobilisa tie. toen hier vele vreemdelingen waren, aanzocht als tolk te fungeeren. Nadat het hotel van zijn vader op de Varkensmarkt, waar nu „De Dom" is, afgebrand was, vestigde de zoon zich in hotel „De Zwaan" in de Utrechtsche straat. Jarenlang heeft hij daar het hotelbed rijf uitgeoefend. Eenige jaren geleden verplaatste hij zijn bedrijf naai de Stationsstraat 42b. De overledene, die zeer vele vrienden in onze stad had, is van Juni 1910 tot 6 April 1933 voorzitter geweest van de afdeeling Amersfoort van den Ned. Bond van Hotel-, Café- Bestauranthouders en Slijters, welke onder zijn rustige leiding goed flo reerde. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal Maandagmorgen plaats hebben op de begraafplaats aan den Soesterweg. Uitbreiding op het baan* vak UtrechtGronin* gen Met ingang van den zomerdienst zul len op het baanvak UtrechtAmers foortGroningen tusschen de gewone stoomtreinen enkele Dieseltreinen rij den. KANTONGERECHT vraagd werd en dat hij zijn getuigen- gcld kon gaan halen! Nog steeds weten velen niet, wat onder dierenmishan» deling verstaan wordt De kantonrechter, mr. Muller Maséis, heeft hedenmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen den wapenhandelaar S. alhier, waarvan wij in ont» blad van Vrijdag jl. verslag uitbrachten. Voor het feit, dat de inventaris na de inbeslagname niet in overeenstemming was met het aantal hulzen en jacht patronen, dat. de eerste telling bracht, had het O. M. ƒ25 subs. 10 dagen ge- eischt. Voor het in huis hebben van patronen en een alarmpistool eischtc het in twee de instantie in beide gevallen 10 boe te; voor het in den winkel hebben van onderdeden van een vuurwapen werd vrijspraak geëischt. De kantonrechter vroeg in dezelf de volgorde van bovenstaande ge vallen resp. vrijspraak, tweemaal ƒ4 subs. 1 dag en ontslag van rechtsvervolging. Dierenmishandeling Een veehandelaar stond terecht, om dat hij kalveren op pijnlijke wijze \er- voerd had van Zwolle naar Haarlem. Verbalisant verklaarde, dat de ruimte voor de dieren te gering was; met stom pen en slaan moesten de vertrapte die ren vrijgemaakt worden. De veehandelaar dacht er anders over en zeido dat hij in de auto ge woonlijk meer kalveren vervoerde. Hij had uitgerekend, hoeveel er per zooveel vierkante meters konden staan en in dit geval was er, aldus gerekend, naai zij n meening ruimte genoeg. De kantonrechter dacht, dat verdach te het niet veel schelen kon of de die ren pijnlijk vervoerd werden, daar ze toch geslacht moesten worden. Verdachte oordeelde, dat er geen sprake was van pijnlijk vervoer, daaj- de dieren niet gewond waren. De eisch luidde 20 subs. 8 dagen. De uitspraak werd 15 subs. 6 dagen. De veehandelaar gaat in hooger be roep. Baldadige jeugd In Soest schijnt de jeugd nogal bal dadig te zijn. Het is niet de eerste keer, dat opgeschoten jongens daarvoor te recht staan op het kantongerecht. Nu was er één bij het stoeien door een ruit gevallen en had degecn, die een duwen de beweging gemaakt had, zich te ver antwoorden. Verdachte ontkende het ten laste gelegde, hij was niet de oor zaak van het ongeluk. De getuige was ook die mecning toe gedaan en vond het onbillijk, dat ver dachte 4 boete kreeg. De kantonrech ter gaf hem te kennen, dat naar zijn meening over de uitspraak niet ge- Het autoverkeer was giste» ren in verband hiermede omgelegd HET verkeer door de binnen stad was gisteren den gehee- len dag omgelegd, d. w. z. dat het autoverkeer niet de Langestraat pas seerde, maar den Zuidsingel volg de. Extra agenten van politie de den dienst bij de Varkensmarkt, om de automobilisten hierop te wijzen. De afwerking had een uitermate vlot verloop, zoodat van een of andere verkeersstremming geen sprake was. Velen zullen zich ongetwijfeld afge-^ vraagd hebben, waarom het \erkeer in andere banpn geleid moest worden Ook - wij bemerkten de verandering in het verkeer en hebben ons terstond tot de bevoegde autoriteiten gewend, die ons mededeelden, dat de Kamper- binnenpoort was afgesloten, zulks in verband met de herstellingen aan den weg. Komende van de Kampstraat, heeft men aan de rechterzijde van den weg een kleine verbrceding aangebracht; dit weggedeelte werd gisteren bestraat en geheel geasphalteerd. Het was gisteren in het geheel niet mogelijk te passeeren. daar een wagen voor den aanvoer van teer steeds aan wezig moest zijn. Omstreeks 1 December zal het ge- De Kamperbinnenpoort heele werk bij de Kamperbinnen- noort gereed zijn gekomen, waardoor dus ook de restauratie van de poort voltooid zal zijn en de aan de Kam- pölib innen poort gelegen panden aan beide zijden teruggeplaatst in de nieu we rooilijn. Aan weerskanten kunnen dan de voetgangers gebruik maken van dc overwelfde doorgangen. Plagerij Op het bruggetje aan de Nachtegaal straat kwamen een sleepersvvagcn en een vrachtauto elkaar bijna gelijktijdig tegen. De sleeperswagen was er iets eerder, maar toch reed de vrachtautp door, hoewel er absoluut geen ruimte was om te past-ceren. Getuige, dc bestuurder van den wagen, begreep niet, waarom de vrachtauto doorgereden was. De kantonrechter in formeerde belangstellend of de automo bilist misschien „iets tegen getuige" had. Getuige kende verdachte wel, maar verder ook niet. ÏIct bleek evenwel, dat verdachte gezegd had tegen de politie, dat de man van den sleepers wagen hem niet sympathiek was! Om hem te plagen was hij expres door gereden Dat plagerijtje kost hem nu 6.subs 2 dagen. Je moet het er maar voor over hebben. Geen getuige^deskundige Groot was het aantal aanrijdingen en verkeersincidenten, dat berecht werd en waarvan wij een dorre opsomming maar achterwege zullen laten. Meestal hadden de verdachten „gedacht", dat.... Gevolg van dat denken was meestal een aanrijding. In een bepaald geval bracht een ver dachte een getuigc-deskundige mede, om hem een explicatie te laten geven van de aanrijding en de aangerichte schade. Het O. M. verzette zich tegen het doen hooien van deze getuige des kundige, die geheel op eigen houtje een onderzoek doet en zelf zijn conclusies trekt. Getuige deskundige af! Ratten schieten De oude baas, een strooper, woonde alleen hij Barnevcld. Hij had een jacht geweer in huis en munitie. Toen dc po litic bij hem op bezoek kwam, liet hij haar eerst niet toe. Verdachte was zeer hardhoorend, maar tenslotte kreeg de kantonrechter toch uit hem, dat het geweer diende voor het schieten van ratten Maar hoe hij aan het geweer kwam, wen, dat „wist" hij niet. Het geweer stond op de deel, maar ra, ra, hoe het er kwam. Het O. M. cischte f 40 subs. 10 dagen met verbeurdverklaring van het ge weer, wat dc oude strooper wel veel vond. 1-Iij schoot alleen maar ratten! Kantonrechter: „Gelukkig voor de rat ten, dat U dit geweer nu kwijt bent!" Dc uitspraak werd f 25 subs. 8 dagen. Motorrijder met ernstige verwondingen opgt? nomen Gistermiddag omstreeks vijf uur is op den Amersfoortschenstraatweg bij Soesterberg een ernstige aanrij ding geschied tusschen een motor- lijder en een stilstaanden auto. Rechts van den weg stond een onver lichte vrachtauto geparkeerd van de firma Buitenhuis te Apeldooro. Toen de motorrijder G. A. W. uit Amersfoort tot dichtbij de vrachtauto was genaderd, merkte hij deze niet op en reed met snelle vaart tegen het vehikel. W. werd van zijn motor geslingerd en bleef met ernstige hoofdwonden en een armbreuk op den weg liggen. Nadat door een me dicus de eerste hulp was verleend, is het slachtoffer in zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis „Dc Lichten berg" vervoerd. Bij informatie hedenochtend bleek, dat de toestand van den motorrijder gunstiger was dan gisteravond. Van het departement Anters» foort van de Mij. tot Nut van 't Algemeen Met Departement Amersfoort van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen stelt zich voor evenals vorige jaren een serie sehoolbioscooplcssen te geven voor de openbare scholen van het lager on derwijs en de ambachtschool. De eerste lessen voor de scholen van het lager onderwijs zullen gehouden worden op Donderdag 26 en Vrijdag 27 No\waartoe de toestemming aan B. en W. zal gevraagd worden. De lessen zullen wederom gehouden worden dooi den heer B. A. H. v. Ruyven, onderwij zer aan de school voor buitengewoon lager onderwijs. Voor deze lessen ko men in aanmerking de volgende films: Dieren in don winter, Fjorden en Gletschcrs, Rijksmunt te Utrecht en tweede gedeelte van Wonderen der na tuur. Terwijl de lessen besloten nor den met een ontsoanningsfilm. MICA 1936 Eén der hoofdprijzen ls hier gevallen. Eén van de landelijke hoofdprijzen van den prijs-puzzle-wedstrijd van de Middenstands-campagne, de Mica 1936. n.l. een zitkamer-ameublement, is te dezer stede gevallen. Opvoering van het zang* spel „De Gouden Zwaan" Men schrijft ons: Dinsdag j.l. had aan de school aan de Wijersstraat een ouderavond plaats met als hoofdnummer een zang spel „Dc Gouden Zwaan". Tevoren was des middags voor de kinderen uit de lagere klassen reeds een opvoering gegeven. De kleinen hebben volop ge noten van dit fccstmiddagje. Dc ouderavond werd geopend door het schoolhoofd, den heer Kiel, die alle aanwezigen en in het bijzonder den heer Spiekermann, wethouder van onderwijs, welkom heette. Hierna ving de opvoering aan van het zan^snel „De Gouden Zwaan" in vier tafereclcn. Biina zonder onder breking gevolg van snelle décor wisseling loopt alles als gesmeerd. Dc strekking is: Bclooning van het goede en bestraffing al loopt het niet zoo'n vaart van het kwade. Eind goed al goed. De aanklecding van het tooneel, dc enscencering, de verlichting, do zang meermalen meerstemmig dc gra cieuze dansen, de costuums, het spel van de kleine acteurs en actrices, de hegeleiding, voor dit alles niets dan lof .De stampvolle zaal gaf meermalen daverend applaus*. „n het einde an het spel roemde de heer Kiel de vele blijken van me dewerking. zoowel van ouders als bui tenstaanders ondervonden. Spreker wijst ook op de het eekenis van het schoolfonds, dat dc mogelijkheid van dezen avond heeft geopend. Dan ontkomt de heer Smit, onder wijzer aan de school, niet aan een spontane huldiging. Hij was de sa mensteller en gangmaker van het zangspel. Namens allen biedt dc heer Kiel, bijgestaan door den voorzitter der oudercommissie, den heer de Bes te, hem een prachtige fruitmand en kranten- en tijdschriftenbak aan. De medewerkers, dc heeren Over- hoff en Onvlee en mevrouw Beckers, ontvingen eveneens een geschenk. In de pauze kregen de kinderen eeni ge versnaperingen. Na dit feestgedce'tc kwam het meer re lemcntairc aan dc orde, dat vlug werd afgehandeld. De aftredende oudercommissieleden, do heeren Allcrs, de Beste, ten Kate en Korving werden herkozen. Voor mevrouw de Jager, die moest aftreden, werd gekozen mevrouw van der Veer. Aan mevrouw de Jager wordt dank gebracht voor het vele werk door haar voor de commissie ver richt. Als kascontrólecommissie zullen op treden de heeren Simons an Kiev. Hierna sloot de heer Kiel dezen zeer gc?d ~rtslaa~den ouderavond. Geen gevaar voor bezoekers Nadat het bovenste gedeelte van den gevel van het Rembrandt Theater ge sloopt is, is het gevaar voor de passan ten geweken, zoodat bet, trottoir gister middag weer begaanbaar was. Vrees voor instorten van den gevel heeft niet bestaan en de bezoekers in het theater hebben nimmer cenig ge vaar geloopcn, zoodat men het Rem- brandt-theater zonder angst kan blij ven bezoeken. AMERSF. MUZIEKVEREENIGING Rondgang door de stad Behoudens goedkeuring van B. en W. zal de Amersfoortsche Muziekver- eeniging, directeur de heer Fcrd. de Goey, ter gelegenheid van het 25-jarig Instaan der Chr. Zangvereeniging Soli Deo Gloria op Dinsdag 24 November een rondgang maken. Vertre* n. 13 Brandweerkazerne, Westsingel. Var kensmarkt, Langestraat, Hof, Laven delstraat, Havik, Muurhuizen, Gebouw ICben Haezer. Daarna dezelfde route terug. Beide malen zal in de Lange straat de Lippe Detmoldmarseh ten gehoore worden gebracht. FILMAVOND R.H.B.S.-SPORTCLUB Gisteravond had in één der lokalen van de R.H.B.S. een filmavond plaats, welke was georganiseerd door de sport club. Vertoond werden een zestal smal films, betrekking hebbende op de win tersport, terwijl de heer J. Melchior het één en ander nader toelichtte. liet vertoonde viel bij het groote aan tal belangstellenden hijzonder in den smaak. BURGERLIJKE STAND 18 November Geboren: Harmen, zoon van Harmen Buitenhuis en Geertje van de Kamp. Overleden: Wijntje Brink, 86 jaar, weduwe van Cornelis van de Craats. Gehuwd: Frederik van de Kieft en Heintje van der Kieft. Anthonius Cornelis van der Heijden en Catharina Johanna van Voorst. Gerrit Hendrik Pieter van der Linden en Johanna van Eldert. Jannes Dekker en Pietertje de Jong. OMREKENINGSKOERSEN Off. Niet Off 18 Nov. 19 Nov. Londen 9.04% 9.04% Berlijn 0.74.55 0.74.55 81.32% 31.31 Parijs 8.61 8.61 7, -ich 42 59 42.55 Kopenhagen 40.45 Oslo 45.55 45.55 4K 7S 46.75 1.85% 1.85% Milaan 9.80 Praag 6.57 6.56% Medeged. door de Rotterd. Bankvereen. Pastoor Hooyman spreekt over het communisme De R.K.W.V. in het Soesterkwarticr kwam gisteravond bijeen onder leiding van den voorzitter den heer P. Beau fort. Aan het Gemeentebestuur is ver zocht betere verlichting voor deze stads wijk. De commissie van cultureele zorg voor werkloozcn geeft 6 Dcc. een St. Nicolaasfecst voor de kinderen der werkloozc leden van St. Jozef. Bij vol doend aantal deelnemers zal ook hier een vervolgcursus worden gegeven in Nederlandschc taal en zoo mogelijk in geschiedenis. Deze cursussen gaan uit van den Diocesanen hond. Zes nieuwo leden werden geïnstalleerd. Dc geestelijk adviseur, pastoor Hooij- man, zal in het winterseizoen eenige onderwerpen behandelen. Gisteravond werd door hem de pauselijke waarschu wing tegenover het communisme be sproken. Wij hebben door te veel staren, zoo zeide spreker, op het nationaal-socialis- me te lang onze aandacht afgewend van het communisme, dat in Italië en Duitschland zoo gemakkelijk in het openbaar werd onderdrukt. De afschei ding van Rusland door Duitschland en Italic scheen West-Europa voldoende. Het communisme heeft van die gees tesgesteldheid gebruik gemaakt, heeft vrij cellen kunnen houwen. De Paus hoeft op groote gevaren gewezen, waar van het communisme het grootste werd genoemd. Spanje en Frankrijk hebben ons doen opschrikken. Spr. gaat na dat het communisme, belichaamd in de Sovjet, niet anders kan zijn en anders handelt dan het zich voordoet. Men heeft consequent de leer van Marx doorgevoerd, de leer van het historische materialisme, alles voortkomende uit de stof, ontkenning van de ziel, van God, van moraal, be rustend op godsdienstige beginselen, het opgaan van het individu in den slaat als de hoogste ontwikkeling van de stof. Godsdienst en gebonden huwe lijk moet voor den communist krank zinnig werk zijn of fantasie. Bij den Christen berust het gezag op God; als mensch heeft men geen recht een an der te bevelen. Bij den communist is de mensch souverein; hot gezag wordt tirannie, liet nationaal-socialisme is niet veel beier, zoo vervolgt spreker. Ilct kwam er echter langs anderen weg. Mussolini is een eigenaardige dictator, die begrepen heeft dat hij zich niet recht tegenover den godsdienst moest stellen. Steeds zijn er ongeloovigen ge weest en steeds zijn er priesters ver moord en kerken en kloosters verwoest. Thans echter is het geworden een in ternationalen bond van godloochenaars. Rusland telt vijf millioén werkende leden van dezen hond en zijn afdeelin- gen zijn over de gehcele wereld ge bouwd. Thans eerst is men lot die ont dekking gekomen. Die bond bezit epn gcperfectionneerde pers en de radio is zijn grootste propagandamiddel. Zelfs een dr. Poels en prof. Titus Brandsma waren reeds aangesloten bij een Bond voor den Vrede, toen zij inzagen ver zeild te zijn geraakt hij de vrienden van Sovjet-Rusland. En hier te lande liet men vrij spel aan hen, wier begin sel het is onzen slaat omver te werpen. Daartegen moest zich reeds het gezond verstand verzetten. Eindelijk gaat de christelijke minister De Wilde inzien, dat het uur Radio, aan de vrijdenkers toegestaan, in een Christelijken staat ongerijmd is. Het strijdt dan ook tegen art. 3 en 4 van het Radioreglement. Wat uitgezonden wordt, moei zijn in het algemeen belang en mag den gods dienst niet ondermijnen. Nu van de regeering niet werd inge grepen, heeft het Episcopaat alle katho lieken opgeroepen tot den strijd voor God. Cano's aangekomen Ongeveer drie weken geleden zijn te Soest drie cano's aankomen drijven cn nu zijn er deze week wederom twee bijgekomen. Om inlichtingen kan men zich vervoegen hij den lieer van den Iicuvel, Kleine Melm te Soest. Auto tegen muur gereden Op de Varkensmarkt is gistermiddag een automobilist tegen een muur gere den. Hoogstwaarschijnlijk heeft dc be stuurder van de auto inplaats van op dc voet rem te trappen, het gaspedaal in werking gesteld en is zoodoende in volle vaart tegen den rnuur gereden. De auto kreeg belangrijke schade. Bekeuringen Door de politie is tegen een tweetal chauffeurs proces-verbaal opgemaakt. De een was niet in het bezit van een rijbewijs, terwijl de ander een bocht te veel naar links had genomen. Tegen auto gekomen Gisteravond omstreeks half acht is een juffrouw met haar rijwiel nabij het bureau \an politie tegen een auto aan gekomen. De wielrijdster had op haar bagagedrager eveneens een juffrouw en hoogstwaarschijnlijk is deze aan het slingeren gegaan, want plotseling reed dc wielrijdster tegen de-i wagen. De auo-rijdster kwam te vallen en kreeg enkele verwondingen aan haar been. Zij is op het bureau van politic ver bonden. AUTOMARKT Op de automarkt alhier werden gio tc ra vond 206 wagens aangevoerd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5