J. A. SCHOTERMAN Zn. St EMILION 1929 Inenting tegen pokken Vóór het derde levensjaar St.NicolaasCadeaux AMERSFOORTSCHE KUNSTHANDEL per flesch f 1.35, per anker f 53. WIJNHANDEL GEVESTIGD 1878 Encephalitis-gevaar kan vermeden worden Marktberichten BAROMETERS Opticien Tijssen Fa. M. R. N. OOSTERVEEN Afdeeling wijnen en gedistilleerd ENGELAND-IERLAND 3-1 dqsmda 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 19 NOVEMBER 1936 Utrechtschestr. 17 Tel. 145 De voorzitter van den gezond* heidsraad pleit voor een al* gemeene vroege vacci* natie (Van onzen -redacteur). r I Tengevolge van de telkens verlengde opschorting van den indirecten. vacan tied wang is de Nc- dcrlandsche bevolking thans niet meer in die mate gewapend tegen de pokken als dat vroeger het ge val was. Hierin schuilt een gevaar, dat niet to licht gesteld mag wor den. Aldus deelde ons de voorzitter van den gezondheidsraad, dr. X. M. Josephus Jitta, mede in een onder houd, dat wij met hem mochten hebben naar aanleiding van het feit, dat op 1 Januari 1937 de termijn, waarmee het opschortingswetje laatstelijk is verlengd, zal afloopen. Wal moet er nu in dezen gebeuren? Is het gcwenscht de opschorting niet te verlengen en aldus zonder meer terug te keeren naar den ouden toestand van vóór 1929? Zeker niet. Het gevolg zou zijn, dat kinderen van allerlei leeftij den zouden moeten worden ingeënt om de scholen te mogen bezoeken, En dat, terwijl de reden der opschorting: het gevaar Van het optreden van een com plicatie in het zenuwstelsel na de vac cinatie, nog geenszins haar kracht heeft verloren. Toch achtte dr. Jitta het ge- "wenscht, dat er iets gedaan werd. De mogelijkheid daartoe bestaat in den \orm van een vaccinatie van kinderen beneden drie jaar, waarbij het gevaar voor de gevreesde cnccpl.aiitis zoo goed als gehéel afwezig is. Toen zich indertijd gevallen voorde den van encephalitis postvaccinal, meende de gezondheidstaad, dat spoe dig de oorzaak daarvan wel zou wor- Voor naar de Altgd iets aparts en toch niet duur. UTRECHTSCHEWEG 36 direct over het spoor. Tel. 1758 den gevonden, of da tanders na eenigen tijd deze complicatie vanzelf zou ver dwijnen. Daarom werd voorgesteld den indirecten vacantiedwang op te schor- tcfl, door ook kinderen op de scholen toe te laten, die geen pokkenbriefje hadden. Zoowel hier te lande als in het buitenland, voornamelijk in Engeland, Duitschland en Zwitserland, begon men dadelijk naarstig te zoeken naar de oor zaak der ziekte, doch tol nu toe zonder resultaat. De laatste jaren is ook meer gebleken, dat dergelijke aandoeningen \an het zenuwstelsel ook worden waar genomen na influenza, mazelen, water pokken (een ziekte, die niets met ge wone pokken te maken heeft), kink hoest en andere ziekten. Waarschijnlijk heeft men hier met een soortgelijk pro ces te doen. al is dit niet zeker, omdat er altijd verschil is tusschen een werkc- lijke infectieziekte, zooals de bovenge noemde, en vaccinatie. Het aantal vaccinaties per jaar is dooor de tijdelijk buiten werking stelling der wettelijke bepalingen in ons land gedaald van 160.000 tot een kleine 20.000. Dat de bedreiging van een pokkenepidemie ook bij de tegenwoordige hygiënische omstan digheden niet denkbeeldig is, be wijzen de jaren 1916 met 85 geval len, 1026 met 13 gevallen en 1029 met 449 gevallen, onder welke laat ste evenwel vele van de goedaar dige soort alastrim (Variola minor in tegenstelling met de gewone pok ken, variola major). Nu kan men zich wel troosten met de gedachte, dat bij het voorkomen van een pokkenbedreiging de bevolking zich en massa kan laten vaccincercn, doch juist zulk een vaccinatie op grootc schaal heeft vele nadeelen ten opzichte van de encephalitis postvaccinalis. Dan worden menschen van allerlei leeftijd ingeënt, terwijl er nauwelijks gelegen heid bestaat, om de te behandelen per sonen indh idueel te beschouwen. Als sociale maatregel kan zoon massa- v.iccinalie gewenscht zijn, voor het in dh idu is het dat niet. De variola minor (alastrim) verloopt meestal gunstig. Daarentegen zijn de gevolgen van variola major (gewone) pokken, veel erger, met minstens 20 sterftekans. Vaccinatie behoedt ook tegen alastrim. Al is deze ziekte niet zoo gevaarlijk, toch is het een sociaal en economisch belang, deze ziekte zoon cel mogelijk te beperken, omdat er tal van menschen door kunnen worden aange tast, die langen tijd erdoor aan het ziekbed blijven gekluisterd. Het encephalitis gevaar Nu is het gebleken, dat de be kende complicaties in het zenuw stelsel hoogst zelden voorkomen bij kinderen beneden den leeftijd van drie jaar en dat deze, wanneer zij optreden, in het algemeen gunstig verloopen. Er hebben zich daarbij nog nimmer sterftegevallen voorge daan. Daarbij komt, dat zeer jonge kinderen weinig last van de inen ting hebben. De grens dient gesteld boven den leeftijd van drie maan den, omJat vóór dien tijd het kind nog een natuurlijke onvatbaarheid kan hebben, afkomstig van de moe der, zoodat dan vaccinatie niets zou geven. In dit jaar, dat nu ten einde loopt, is bij de 20.000 entingen één geval van encephalitis voorgekomen. Dit geval hoeft een gunstig verloop gehad en het patientje is reeds weer genezen. Na de vaécinatic blijven de behandelde per sonen eenigen tijd volkomen immuun voor pokken. Daarna evenwel verloopt een mogelijk gevai van pokken steeds gunstiger dan bij niet gevaccineerde patiënten. In Duitschland kent men de verplich te vaccinatie in het eerste levensjaar, behoudens de mogelijkheid van het he komen van een vrijstelling op medische gronden. 'Na zekeren tijd is een ver plichte revaccinatie voorgeschreven, ter wijl alle recruten bovendien voor de derde maal moeten worden ingeënt. Bij al die vaccinaties zijn in Duitschland in een jaar slechts veertien gevallen van ensephalitis voorgekomen. In Engeland is eveneens vaccinatie in het eerste levensjaar verplicht, behalve wanneer de ouders gewetensbezwaren hebben. Van die mogelijkheid wordt veel ge bruik gemaakt, zoodai daar te lande slechts 45 der bevolking ingeënt is. Nu straks de termijn van de opschor ting van den indirecten vaccinatie- dwang is afgeloopen, zal do regeering wel met het voorste*! tot verlenging ko men. Direct invoeren \>in de oude be palingen zou af te raden zijn, omdat dan ook kinderen zouden moeten wor den gevaccineerd op een leeftijd, waar- Lij dat niet geNvcnsclU is. Evenwel zou het zijn toe te juichen, aldus de meening van dr. Josephus Jitta, wanneer het zou kunnen komen tot een ander systeem van wettelijken vaccinatie- dwang. Deze dwang zou direct moe ten zijn en zich moeten uitstrekken tot de kinderen in de eerste levens jaren. Natuurlijk zou men rekening dienen te houden met bezwaren van medischen aard en gewetensbezwa ren. Met medewerking van het ministerie van sociale zaken wordt thans, op ver zoek van den gezondheidsraad, in ons land een campagne gevoerd voor vrij willige vaccinatie in de eerste levens jaren. De inspectie van de volksge zondheid propageert dit denkbeeld in voordrachten, mededeeiingen en ge schriften, speciaal in het Noordgn van ons land. Doel van deze propaganda is ook, om hij de medici de verantwoorde lijkheid weg te nemen, wanneer zij de voorschriften precies in acht nemen. Daarnevens moet echter vooral de be volking worden opgewekt, om daartoe, in overleg met den hu'sdokler, over te gaan. a MARKT BARNEVELD BARNEVELD, 20 Nov. Plviimvcc- markt: Oude kippen 3083 ct., oude kippen per K.G. 3237 ct., oude banen 40SO ct., jonge hanen 10—70 ct., jonge lianen per K.G. 3512 ct., N.H. Blauwen per K.G. 5564 ct., jonge hennen 0.80 1.50, duiven per paar 2535 ct., tam me eendon 2050 ct., wilde eenden 40 50, ganzen 1.602, kalkoenen per K.G. 4050 ct., tamme konijnen 0.75— 1.M). wilde konijnen 4050 ct., hazen 1—2, fazanten 0.751, piepkuikens 2030 ct. Aanvoer 1S.700 stuks. Handel redelijk. Eiermarkt: Witte eieren 5.205.30, gemengde eieren 5.305.50, bruine eie- ïon 5.50G, eendeneieren 2.75—3.50, jonge henneneieren 3.504 50. Aanvoer 650.000 stuks. Handel matig. Veemarkt: Drachtige zeugen 3040, schrammen 1520, biggen S13, zware varkens IS19 ct. per pond; zou ters 18—10 ct. per pond, vette kalveren 1825 ct. per pond, nuchtere kalveren 69, mcstkalveren j 813. Handel traag. FRUIT- EN GROENTEN VEILING 18 November Tomaten 2l59. Goudreinet 14-22, Groninger Kroon 1116, Comtesse de Paris 1322, Bellefleur 1118. Brarn- ley Seedling 1315e Prince Albert 12 14. Huisman 1516. Giossen Wildeman 13—15, Bcrgemot 14—15, IJsbout 15 16, Winer jan 1416, Lof 56, Spinazie 12—16, Spruiten <—8. Bieten gekookt 3048. Uien 1525, Prei 410. Rama- ras 10li, Wortelen 23, Andijvie 514, Sla 515. Ro'ode kool 2053, Gele kool 2530, Boerenkool 7—18, Groene kool 725, Bloemkool 89, Pe terselie 10—12, Scldcry 79 cent. ALKEMA IN HAMBURG HAMBURG, 18 Nov. In de Han- seaten-hal werden alhier wielerwed strijden verreden, waarbij onze landge noot Alkema in den stayerewedstrijd uitkwam. Moelier werd winnaar van den wedstrijd, welke over SO K.M. ging, terwijl Ilille op 610 M. tweede werd. De derde plaat# bezette onze Nederland- sche kampioen met 650 M. achterstand, terwijl de bekende stayer Krewer te leurstelde door als vierde aan te ko men. AUTOMOBILISME OM DEN GROOTEN PRIJS VAN ZUID-AFRIKA BERLIJN, 18 November (A.N.P.) Aan de autorace om den grootcn prijs van Zuid-Afrika, welke op 1 Januari 1937 te Johannesburg zal worden verreden, zal ook Auto Union deelnemen. De Euro- poesche kampioen Bernd Rosemcyer en von Delius zullen wagens van deze firma besturen. Rosemever, die onlangs zijn vliegbrevet behaalde, zal met zijn cchtgcnoote. de bekende vliegenierster Elly Beinhorn met een sportvliegtuig naar Johannesburg vliegen. LAWNTENNU- OM DEN KONING GUSTAAFBEKER BERLIJN, 18 November (A.N.P.) In den overdekten landéntenniswedstrijd om den Koning Gustaafbeker tufeschen Denemarken en Duitschland, welke in Kopenhagen zal worden gespeeld, zal Duitschland met de spelers Denker, Dettmer, Bartkowiak en Beuthner uit komen. GOLF GOLF IN AMERIKA IN CIJFERS Als bewijs van de populariteit van golf in de Vereenigde Staten kunnen de volgende statistische cijfers dienen: Gedurende het laatste seizoen hebben 1.365.000 personen het golfspel beoefend, S61.000 op particuliere en 501.000 op pu blieke links. Gedurende het seizoen werden niet 'minder dan 58.194.632 rounds gespeeld op 5631 links terwijl ook de golf-balle- veranciers niet te klagen hadden. Zij hebben n.l. niet minder dan 10.034.304" ballen aan de spelers ver kocht. Daar het aantal beoefenaren toenam, nam ook het aantal links toe. Vijfenzeventig nieuwe links werden aangelegd, welke tezamen het somme tje van bijna 10 millioen gulden heb ben gekost.... TIJDSCHRIFTEN „Natuur en Mensch" Natuur en Monsch, het geïllustreerd maandblad gewijd aan dc natuurweten schappen en haar toepassingen opent het Novembernummer met een artikel van Catli. MeursingeWarnsinck over nuttige en vergiftige slangen, waarna dr. Schvveisheimer iets vertelt over huidver- kleuringcn. Dr. J. de Boer bepaalt acous- tischc grootheden; dr. A. Schicrbeek en Chr. A. C. Nell vervolgen hun artikelen over de Orang-Oetan en „meteoren en meteoorzwermen". J. C. Alders brengt astronomische waarnemingen voor No vember, terwijl dr. T. van Lohuizcn on der moderne wetenschappen zijn reeks beschouwingen over den wonderbouw der materie voortzet. Langestraat 56 Telefoon 886 LANGESTRAAT 42 TEL. 77 Chateau Sigognac, St. Yzans Medoc 34 zeer mooie, elegante tefelwijn WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Makreel. VOOR DE MIDDAGTAFEL Schelvisch. Aardappelen. Bloemkool. Bessensappudding met gricsmeel. 1 groote flesch bessensap, 100 gr. wa- tergricsmcel, 50 gr. gemalen of gehakte noten of amandelen, ruim 150 gr. lichte basterdsuiker. We hebben 1 Liter vocht noodig, du6 meten we den inhoud van de flesch na ipl.m. 8 d.L.) en vullen hem aan met water, ongeveer 2 kleine theekopjes, brengen dc sap en het water aan den kook. lossen er de basterdsuiker in op, daarna strooien wij er de griesmeel, die we vermengd hebben met de fijngehak te noten of amandelen, steeds roerende door en laten de massa gedurende eeni- ge minuten doorkoken. Wij blijven roe ren om te voorkomen dat de pudding aan den bodem gaat zitten. DE BEN00DIGDE VISCH even bestellen GLASTRA'S V1SCHHANDEL ALLEEN gevestigd Utr. str. 48. TeL 92 STOKE, 18 Nov. In het kader van het landentournooi om den Engelschen voetbalbeker speelde vandaag te Stoke het Engclsche tegen het lersche elftal, bil droog en koel herfstweer. Er waren 40.000 toeschouwers verschenen, die een aantrekkelijken wedstrijd op een zwaar te bespelen veld zagen, welke door En geland met 3—1 gewonnen werd, nadat de rust met een 1—1 gelijken stand was ingegaan. Het was de laatste internationale oefening voor den groot en wedstrijd tegen Hongarije, welke op 2 December a.s. te Londen wordt gespeeld, en de Engelsclie Voetbal Bond (F.A.) had het daarom ditmaal met een nieuwe voor hoede geprobeerd. Weliswaar hehooren Bastin en Carter tot dc „ouden", maar Worrall, Stecle en Johnson speelden voor de eerste maal om den beker, en het moet gezegd worden, dat de voor hoede tegen de sterke Ieren uitstekend speelde en lang geen slechten indruk heeft achtergelaten. Nadat Carter en Davis voor de beide landen gescoord hadden, werd er voor de rust geen doel punt meer gemaakt. De Ieren speelden een uitstekende partij cn boden taaien tegenstand. Na de rust waren de Engelschen meer in den aanval. Achtereenvolgens von den Bastin cn Worrall nog den juist en weg naar het lersche net, maar de Ieren wisten, hoe zij ook zwoegden, den En gelschen doelman niet meer te ver schalken. Met een verdiende 31 over winning kwam het einde, hoewel deze uitslag den tegenstand, welke de Ieren boden, niet voldoende weergeeft. City-Theater. Vanaf Vrijdag 13 November vertooning van de films: „Begeerte" cn „It's love again." Zondag doorloopcnd 1.45, 4.—. 6.15 en 830 uur. Zaterdag 2.30 uur, 6.15 cn 8.30 uur. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Eiken Woensdagmiddag Kindermatinee 2.30 uur n.m. Cinema Amicitia. Geen voor stelling. Voorstellingen: Zondag 2.30. 5.00 en 8.10 uur n.nrL Maandag en Dinsdag 8.10 uuj n.m. Museum Fléhite. Westsingel (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging. Re gentes8elaan. lederen dag van 6—8 uur. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Openbare leeszaal met Jeugdlees zaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9 14 t.m. 29 November. De Poth Aniersf. Kunstenaars Gilde. Na jaarstcntoonstelling van beeldende kunst Dagelijks 10—4.30 uur. 1421 November. Sierkunst Amersf. Kunstenaars Gilde. Ten toonstelling bouwkunst en kunst nijverheid. Dag. 10—17 en Zon dags 1417 uur. 19 November. Amicitia. 't Nut. Filmvoorstelling van „Pandion, de Vischarend". toegelicht door J. P. Strijbos. 8 uur. 19 November. Cul. Groep Kath. Amersfoort. Vereenigde Haagsche Spelers voeren op: „Het Zwarte Schaap." 8.15 uur n.m. 19 November. Chr. Muziekver. Hosanna. Uitvoering ter gelegen heid van het vierjarig bestaan in de concertzaal „De Valk", des avonds om 8 uur. 20 November. Amicitia. Kon. Ver. „Oost en West" en Ver. van Ned. Fabrikaat. Lezing van den heer K. v. d. Veer van het Koloni aal Instituut over Ind. producten en hun bereiding. 8 uur. 20 Nov. Geref. kerk. Gedenking in woord cn gebed van Christenen in Rusland. 8 uur. 20 Nov. Installatie van plaatselijk comité ten stadhaize voor de aan bieding van een geschenk aan Prinses Juliana cn Prins Bernhard tor gelegenheid van het huwelijk. 7.30 uur. 20 Nov. Bij van Schaik, Leusder- weg. Prijsuitreiking tuinversiering. 7.30 uur. 21 November. Dc Valk. Loge Im mer Voorwaarts. Int. Orde van de Goede Tempelieren. Propaganda- feestavond. 8.15 uur n.m. 21 November. Amicitia. Revue en halavond dansschool. Ab Boven- kamp. 8.30 uur n.m. 22 en 23 Noccmher. De Markt hal. Opvoering Bergrevue „Je moet maar komen in Amersfoort." 8.15 uur n.m. 30 November. Sierkunst; Genoot schap NederlandFrankrijk. Henry Assclin: Lps Arts et les Techniques dans la vie moderne (Exposition Internationale de Paris 1937). Met lichtbeelden. 8 uur n.m. ZEIST 21 November. Figi. Russisch na tionaal koor „Boyar." 8.15 uur. UTRECHT 21 en 23 November. Stadsschouw burg. Meisjeslyceum. 8 uur. FEUILLETON door 47 .Maar uzelf dan?" vro"g Marie Lou „Maak u over mij maar niet bezorgd Ik v. met voor niets kampioen pols str -pringer bij rtp snortfeestpn in Har vard. Ik zou over die omheining kun nen springen met gebonden handen Het is een ijzingwekkend waagstuk ZPi dp hortog en schudde ziin hoofd „De omheining even aanraken heteo kent een onmiddollijken dood En dan nog: zal er wel eenoeg benzine in 'e ■machine aanwezig ziin? Genoeg om ons een behoorlijken afstand te doei» afleggen?" Dat is het fuist Tederen avond wor den de tanks leeggppompt wegens brandgevaar Maar hii iedere rij ban gars staat een benzinepomp. Als wij de maohine npmen die aan het einde van een hangar staat kunnen wij do tanks vullen voor wij vertrekken Wat zeg fe ervan?" „ïk denk dat het onmiddellijke risi co veel eroofer is Tn de eerste plaats de omheining een schildwacht die wij overrompelen moeten de moge lijkheid dal wanneer wij tot zoover succes gehad hebben, wij verrast kun nen worden door een officier die de ron de doet En bovendien nog de onzeker heid wat betreft de benzine In ons eer ste plan hadden wii alleen te doen met de familie van Rakov Als je plan ech ter succes heeft ziin de voordeden na- ru"»-iiik enorm „Met een slee zouden wij niet vol komen." ZPi Simon. „En ik verzeker Je dat Rakov's vrouw naar de politie gaat zoodra zij ons vannacht ziet." „Ben je er wel z.eker van dat je een van die machines kunt besturen9" vroeg rle hprfog. „Zeer zeker Over het algemeen ver schillen deze machines zeer weinig van de gewone soort De vleugels zijn In ppn anderen vorm gemaakt om 6net Ier te kunnen vliegen en de helicopter is alleen gemaakt om in een beperkte niimte te kunnen landen Te weet toch heel goed dat als ie een hnick knnt be sturen ie ook met een Ford kunt rii den „Mademoiselle.*' De Reiehleau wend de zich tot Marie Lou. ..uw vrijheid, ja zelfs uw leven hangt van dit beslui* af Wat denkt u ervan?" „Ik denk dat monsieur deAmerikaan inderdaad een pracht-idée heeft gehad fn Rakov's slee kunnen wii gemakke lijk overvallen worden Als wij worden gevangen genomen beteekent dat voo» ons allen den dood Laat ons dan ook nu den dood in de oogen zien Wii heb ben tenminste het prachtige vooruit zicht op een goede manier hier vao daan te komen." „Dan 6tem ik eveneens toe," zei de hertog. „ïk bracht niet anders dan le gevaren naar voren. En dat deed .k om u alleen daarvan op de hoogte le stellen. Wij zijn dus nu besloten :e trachten met een vliegmachine te on'. snappen." Een gemompel van goedkeuring we^r klonk toen de hertog ziin kaart op den grond uitspreidde. „Waar dacht ie heen te gaan. Rex?" „Meteen Westwaarts zou ons naar Letland en Estland brengen." ..Dat is waar" De Reiehleau mnak'e een ruwe schets met zijn potlood. „Mia dat is ongeveer een afstand van ac tt- tienhonderd mijlen Ik ben er zeker van dat wij onmogelijk zoover kunnen komen .Niet in een sprong," stemde Rex toe „Ik geloof nauwelijks dat wij mogen hopen te kunnen landen, benzine te vinden en weer verier te gaan. AIIp vliegvelden zullen natuurlijk voor ons gesloten zijn." „Dat is zoo. Waar is de naastbijzijndc grens?" „Mongolië." De hertog wees met zl;n vinger naar een gele plek op de kaart „Iets minder dan duizend mijl „Ik dpnk dat wii dat zouden kunnen doen Den laatsten kppr heb ik den af stand Londen Cannes in een non stop vlucht afgelegd En dat is toch meer dan zeshonderd mijl." „Maar Mongolië Is een vreeselijk land." zei de hertog „Wij zouden er gene aan de Noordelijke grens bij de groote Woestijn Gobi landen Verlost van onze vijanden, dat is waar. maa** overgeleverd aan honger en dorst tn dat harre land" „Tndië." stelde Simon voor. „Dat is toch Rrifsch." „Vijftienhonderd mijlen, mijn vriend. Bovendien kunnen wij niet over het Himalaya vliegen. En als wij dat kou den zuden wij waarschijnlijk nog dvvjr de stammen die aan de andere zijde- wonen. neergeschoten worden.' „Wat dacht u van Finland?" vroeg Marie Lou. „Dat schijnt mij wat dich terbij Misschien dertienhonderd mijl „Neen." zei Rex. terwijl hij zijn hoofd schudde. „Dat ligt te ver Noordelijk In dezen tijd van het jaar zouden wij zeker de risico loopen in de verblindende cr' zeer koude sneeuwstormen terecht te komen Wij zouden misschien den koers kwijtraken en gedwongen wor don aan de Noordpool te landen En dat zou ongetwijfeld het einde van hot geheele avontuur heteekenen." ..Perzië of Georgië liggen op ongevee.- gelijken afstand, zestienhonderd mijl," ging de hertog voort. „Maar daar sU;l ik mij niet veel van voor Het zou mis schien nog het hesfe zijn naar de Oekraïne te vliegen." „Maar die behoort tot het Sovjet-ge bied." zei Marie Lou. „Dat is waar. mijn kind. maar niet tegenstaande dat is het een afzond u lijk land en behoort eigenlijk niet W Rusland zelf Als wij daar een nood landing zouden moeten maken, zouden wij er diplomatieke beschermers vin den En de grens ligt op opgevper der tienhonderd miilen afstand Het zou zeer aantrekkelijk zijn dat te do^n want als de benzinevoorraad het to" laaf en Rex kan een bovenmenschelijk® poging doen, zouden wij een paar hon derd mijl verder kunnen vliegen en in Polen of Roemenië landen Wat een ah solute zekerheid voor ons zou beteeke nen „Ik heb nooit geweten dat Rustan i zoo groot was," bromde Slmon. „Ik reken er heelemaal niet op d*f de Oekrainers ons met open armen zul len ontvangen. Ik heb altijd in de ver onderstelling geleefd dat zij een waren met die bolsjewistische kliek hier," zei Rfx „Toch behouden zij een zekere male van onafhankelijkheid," argumenteer de de hertog. „Wel niet veel, maar mo gelijk jui6t genoeg om ons doel te die nen." „Wat mij betreft all right." stemde Rex toe. „In welke richting moeten wij dan vliegen?" „Eenvoudig Zuid Westelijk." De her tog vouwde zijn kaart op „Het wordt donker, laat ons gaan. Wat zullen wij met dien vogel heginnen?" zei hij met een hoofdbeweging naar Rakov. „Hii moet onze ransels dragen. Na derhand zullen wii hem aan een boom vastbinden en misschien is hii dan wel zoo gelukkig dat de een of ander hem 's morgens vindt" Da voorbereidingen waren spoedig gemaakt: Rex was de laatste die de metaaleieterii verliet, de plaats waar voor hij zooveel duizenden mijlen had afgelegd om naar de juweelcn van da Shnlimoffs te zoeken Het kostte hem ontzettend veel moeite zich van dit ver trek los te maken. Achter elkaar door liepen zij den tuin. Simon voelde zich he'er dan hij had durven hopen, maar zij vorderden Meehf? langzaam Het kostte hen meer dan een uur tijd vooi zij dc doodelijke omheining bereikten. Zij besloten dat het het beste was eerst af te wachten tot do nachtwaker ziin ronde gedaan had. voor zii een poging zouden wagen. Simon lag uitgestrekt op ziin reisdekens in een kleine gun nel die zij gevonden hadden De re is had hem zeer vermoeid Rex zorht ge ruimen tijd naar een langen stok die ziin gewicht zou kunnen dragen Hij had er tenslotte pen gevonden die naar zijn zin was, en hij benutte den tiid mei practische oefeningen te doen. Hij zeil de met een stok hoog in de lucht. Zij verdeelden hun laatste blikje sar dientjes cn een pakje harde beschuiten. Rakov werd stevig aan een boom ge bonden en eindelijk achtten zij het oogonblik gekomen om te vertrekken. Rex nam de Reiehleau in zijn 6terko armen en hief hem boven zijn hooft. Met een grooten zwaai wierp hij hem op ongeveer een kleinen voet afstand over de doodelijke omheining. Do hertog smoordp een kreet vin pijn toep hij gedeeltelijk op zijn gewon den sehondpr fprecht kwam maar spoe dig stond hij aan de andere zijde van de haag overeind om de ransels op to vangen Met Marie T.ou had Rex een gemak kelijke taak. Zij was in Rex' armen- a:s een bnhv en hij' liet haar voorzichtig in de Reirhlpau's armen vallen Simon werd met de grootste voorzich tigheid over dp haag geworden, om geen risico tp loopen dat zijn verwon 1 heen bezeerd werd De Rfiehleau die zooveel kleinpr was dan Rex moeM zich daarhii uitrekken om hem zoo hoog mogelijk te kunnen opvangen pn Simon belpefde angstige momenten toen hii eenigp oogenblikken boven de doodeliike draad zwnofde. Maar tenslot te kwam ook hii veilig en wel aan den andoron kant „Opgepast, mannen." waarschuwde Rev. en met een flinken aanloop zwaai de hii ziin groot lichaam door de lucht Tiidens den sprong liet hij zijn polsstok vallen en hii kwam minstens een me ter voorbij de haag terecht. (Wordt vervolgd.'.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6