Soc. Dem. Vrouwenclub Is vaccinatie niet aan te raden? St. Nicolaas doet intrede 20 JARIG BESTAAN HERDACHT E. M. JAARS.ViA HAARDEN en HAARDKACHELS G. TH. VAN BEKKUM Teraardebestelling W. R. Schwemmer Er zijn risico's aan verbonden Wijnhandel „De Moor" MOOR Oude Genever Je BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 23 NOVEMBER 1936 STADSNIEUWS Feestavond in „De Valk" met opvoering van een revue Rede van Mej. de Jong Gisteravond had in „De Valk" een feestavond plaals van de Soc. Dem. Vrouwenclub, waarin het 20-jarig be slaan werd herdacht. De feestavond werd voorafgegaan door een receptie. De voorzitster van de S.D. Vrouwen club. mej. B. v. Wijland, heette de ver tegenwoordigers van de moderne arbei dersbeweging en aanverwante organisa ties hartelijk welkom; in het bijzonder de oud-voorzitster, mevr. G. Muil wij k- Jacobs, die thans in Hilversum woont. Namens de afd. Amersfoort der S.D. A.P. voerde de heer J. v. d. Wal het woord, gevolgd door den heer G. van Wijland namens de C.N.A.B., den heer M. Polak, namens de V.A.R.A., mej. R. v. Wijland namens de A.J.C., den heer Schonewille namens „Kunst na Arbeid", den heer Dpmison namens de N.V. van Spoor- en Tramwegpersoneel den heer R. van Wijngaard namens den Alg. Ned. Typografenbond en den heer van der Kraats namens den Slagersgezellcnbond. Schriftelijke gelukwenschen waren in gekomen van het Inst. v. Arbeiders-ont wikkeling, den Alg. Ned. Bouw-arbeiders bond, den Amersf. Bestuurdersbond en een schrijven in dichtvorm van een dor oudste leden. Tenslotte voerde de heer Wijzenbeek als gedelegeerde van de S.D.A.P. het woord. Mej. Van Wijland dankte namens het bestuur voor de gelukwenschen. De feestavond De feestavond werd geopend met een welkomstwoord van de voorzitster, mej. B. v. Wijnland. Zij memoreerde in 't kort de voornaamste gebeurtenissen tij dens het 20-jarig bestaan. Rede van mej. de Jong Mej. Alida de Jong uit Amster dam herinnerde in den aanvang van haar betoog aan den strijd voor het Vrouwenkiesrecht, waarmede de Soc Dem. Vrouwenclubs in den loop der ja ren veel te maken hadden. Zij betoogde dat over het vrouwenkiesrecht vele meeningen bestonden, doch allengs kwam het besef ook buiten den kring der socialistische vrouwen tot uiting, dat het vrouwenkiesrecht de moeite van het strijden waard was. De doelstelling van dezen strijd week af van die van andere vrouwenorganisaties. Spr. vestigde de aandacht op enkele groote feiten tijdens den strijd voor het vrouwenkiesrecht en noemde in de eer ste plaats den wereldoorlog van 191- 1918, welke gruwelijke, gevolgen voor de geheele menschheid zij schetste. Spr. zeide, dat de oorlog zoowel aan de over winnaars als aan de overwonnenen niets dan verlies heeft gebracht. In de harten van de socialistische vrouwen leeft de zekerheid, dat do oorlog voor goed uitgebannen is. maar spr. wees er op, dat de mogelijkheid van een nieu wen oorlog toch nog aanwezig is. Het verdrag van Versailles bespreken de. betoogde spr. dat van Duitschland méér is gevergd, dan redelijker wijze mocht worden venvacht. Het is haar meening, dat de strijd heden ten dage gaat om den mensch zelf, om het behoud van de democrati sche rechten, al is er in de laatste ja ren in ons land wel iets ten aanzien van democratische opvattingen veran derd. Wijzende op den strijd in Spanje, zeide spr. ,dat deze onvermijdelijk was. Franco en zijn officieren waren door hun eed aan de grondwet gebonden en toen zij in opstand kwamen, moest de regeering zich verdedigen. Hoewel spr. voor Nederland deze moeilijkheden niet ziet, hoopt zij toch, dat de Nederlandsche arbeidersklasse, als het er om gaat. do langs wettelijken weg verkregen democratische rechten te verdedigen, haar plicht zal doen. Met een opwekking om te ijveren voor de beginselen der sociaal-democratie, besloot zij haar betoog. Hierna werd een revue opgevoero, be trekking hebbende op de voornaamste gebeurtenissen uit de geschiedenis van de S.D. Vrouwenclub. De A..T.C. voerde cenige dansen uit, terwijl mevr. Bosman eenige liederen zong. Tenslotte werd een nieuwe vlag aan geboden. Duizenden waren op de been bij de aankomst Enorme belangstelling REEDS omstreeks 2 uur was het in de stad merkbaar, dat er iets ging gebeuren. Van alle zijden van de Keistad zagen wij va ders en moeders met hun kinderen in de richting van de Koppel wan delen. En naarmate de wijzers van de Lange Jan het uur van drieën naderden, werd de menigte, die zich bij de Koppel had opgesteld om van de aankomst van St. Nicolaas met zijn knechts getuige te zijn, hoe lan ger hoe grooter. De blijde tijding, dat St. Nicolaas ver gezeld van zijn twee trouwe zwarte die naren Zaterdagmiddag per boot zouden arriveeren, was allerwegen met groot ge jubel ontvangen. Met een vol van verwachting klop pend hart was de Amersfoortsche jeugd naar de Koppel getogen. De politie had de handen vol en het was geen gemak kelijke taak voor haar deze jeugdige be langstellenden op een afstand van het water te houden. Doch hiermede kon het jonge volkje zich niet altijd vereenigen. Het klom in lantaarnpalen en ijzeren stellages, die langs het water stonden opgesteld. Het werd ook nog wat onge duldig en reikhalzend keek het in de richting vanwaar de boot met St. Nico laas zou komen. De zon scheen volop en bracht wat warmte in de wintersche temperatuur. De spanning steeg met de minuut. De R.-K. muziekvereeniging „Wils kracht", alsmede een open calèche, die getrokken werd door vier rossinanten met jockey's en lakeien, waarin St. Ni colaas zou plaats nemen, waren om Btreeks drie uur gearriveerd. Dan is het kwart over drie. Het groote moment, dat wij reeds zoo tal van jaren hebben mede gemaakt, maar altijd weer nieuw blijft, is dan aangebroken. F.en oorverdoovend gejubel breekt los De muziek speelt het bekende lied: „Zie ginds komt de stoomboot Uit Spanje weer aan. Zij brengt ons St. Nik'laas Ik zie hem al staan, Hoe huppelt Zijn paardje Het dek op en neer. Hoe waaien de wimnels Al heen en al weer." Minzaam wuivend dankt Zijne Hoog heid voor deze attentie. De beide zwarte Pieten steken dreigend hun roeden in de hoogte, maar alom wordt begrepen, dat dit niet zoo gemeend kan zijn, want met gulle hand wordt gestrooid. En dan de intocht! Die is dan tiok uitermate vreugdevol geweest. De muziek van Wilskracht voorop en daarachter de open calèche, die door vier rossinanten met jockey's en la keien wordt getrokken een ware ze getocht. De geweldige menigte, die zich overal langs de route had opgesteld, omstuwde het rijtuig. De politie moest vaak handc- V00R LIEVE VROUWENSTRAAT 14 Tel. 806. vlak bi) de Langestraat. lend optreden om iedereen op een veili- gen afstand te houden. Na dezen zegetocht door de city stapt St. Nicolaas af bij de firma M. A. Ram- sclaar, waar Monseigneur en de twee zwarte Pieten tot en met b December aan jong en oud audiëntie zullen verleo- nen. ARBEIDSBEURS AANVRAGEN VAN WERKGEVERS Boven de 18 jaar 1 Dagmeisje, 6 Dienstboden, 1 Kap persbediende (dames), 1 Instrument maker, 2 Kruideniersbedienden, 1 Buf fetjuffrouw, 1 Afwaschster Beneden de 18 jaar 1 Aank. Kleermaker, 1 Leerling Sla ger, 3 Dagmeisjes. AANBIEDINGEN VAN WERK ZOEKENDEN Boven de 18 jaar 2 Agenten, 6 Arbeiders Zeepfabr. 4 Autogeenlasschers, 5 Automonteurs, 1 Banderolleerder, 6 Banket- en broodbak kers, 4 Banketbakkers, 23 Bankwer kers, 1 Beeldhouwer, 6 Behangers-stof feerders,6 Betonvlechters, 7 Betonwer kers, 2 Bezorgers, 4 Bierbottelaars, 2 Blikslagers, 1 Bloemist, 2 Boekbinders. 7 Boekdrukkers. 5 Boekhouders, 5 Bouwk. opzichters, 9 Broodbakkers, 1 Buffetjuffrouw. 63 Chauffeurs 1 Choco ladewerker, 2 Cigarillosinpakkers, 2 Colporteurs, 3 Const ructicwerkers 1 Controleur, 1 Coupeuse, 24 Dagmeisjes, 12 Dienstboden, 22 Electriciens, 3 Electr. lasschers, 3 Expeditieknechten, 61 Fa brieksarbeiders, 2 Fabrieksmeisjes, 1 Frame bouwer, 3 Framcvijlers, 1 Glas- in-loodzetters, 1 Granietwerkers, 2 Gra- nict-schuurders, 129 Grondwerkers, 21 Havenarbeiders, 3 Hoefsmeden, 1 Hout- fraiser, 3 Huishoudsters, 1 Huis knecht, 4 Hulp i. d. Huishouding, 2 Hulpvakarbeiders (Typ.), 1 Glassnijder zetter, 2 Meetarbeidcrs, 1 Klompenma ker, 1 Chcf-zwikker, 1 Overleersnijmees- ter. 1 Modelleur, 1 Schoensnijder, 1 Chef-stanzer, 1 Chef de Bureau. 1 Waakster, 2 Kinderverzorgsters, 6 On derwijzeressen, 1 Incasseerder, 4 Inpak kers, 2 Instrumentmakers, 34 Kantoor bedienden fmann.), 11 id. (vrouw.), 12 Kantoorwerksters. 2 Kappersbedienden. 22 Kellners, 2 Ketel makers, 2 Kisten plakkers. 4 Kleermakers, 6 Koks, 1 Ko perslager, 1 Kookster. 7 Kruideniersbe dienden, 13 Kuipers, 9 Letterzetters, 1 id. op de machine, 3 Lompensorteerders 12 Loodgieters, 5 Loopknechts, 230 Los se arbeiders, 19 Machinebankwerkers, 1 Machinist, 20 Magazijnknechts, 3 Maga zijnmeesters, 1 Metaalboorder, 10 Mc- taaldraaiers, 1 Metaalfraiser, 1 Metaal schaver, 6 Metaalslijpers, 2 Metaal stampers, 1 Metaalzager, 50 Metselaars. 5 Meubeibeitsers, 22 Meubelmakers, 3 Meubelstoffeerders, 1 Modelmaker, 1 Monteur, 7 Naaisters, 10 Olieslagers, 8 Onderwijzers, 73 Opperlieden, 4 Pak- INT. ORDE VAN GOEDE TEMPELIEREN Propaganda- en feestavond van de loge „Immer Voorwaarts" in „De Valk" De Loge „Immer Voorwaarts" van de Internationale Orde van Goede Tempelieren heeft Zaterdag in „De Valk" een propaganda-fecstavond gehouden, waarvoor veel belangstel ling bestond. De voorzitter, de heer J. V u u r- man s. riep in zijn openingswoord een bijzonder welkom toe aan de vertegen woordigers van de zustervereeniging uit Zutphen, Baarn, Soest en Utrecht, de Spooronthoudcrsvereeniging en de Dr. Ariëns vcreeniging. vertegenwoordigd door den voorzitter, den heer G. A. Hen driks. Spreker dankt alle medewerkenden aan dezen avond en betrekt daarin ook de organiscerende commissie onder lei ding van den heer J. H. v. d. Esker. Hierna vond een regelmatige afwer king van het programma plaats, dat aangevangen werd met staande de Tem- pelierenmarsch te zingen. De dames van de gvmnastiekvereeni- ging „Victoria" demonstreerden plasti sche standen, waarna mej A. Bakker, aan den vleugel begeleid door mej. G. de Groot, een viertal liederen van Cath. van Rennes en Car. Bohn zong. Mej. G. de Groot wisselde af met een pianosolo en had daarvoor Liebestrau- me no. 1 en 2 van Franz Liszt gekozen. .Tammer, dat dit intermezzo zoo weinig tot zijn recht kwam, doordat het pu bliek achter in de zaal geeji aandacht had. Voor de pauze hield de Groot-secreta ris van de Ned. Grootloge, de heer J. C. Vermeulen, een propaganda-rede, waarin hij er op wees dat naast de blau we week ook de maand November ge kozen is voor actie in het geheele land, waarbijde I.O.G T. niet achter blijft. Deze maand werden ruim 150 vergade ringen belegd. Spreker merkt op, dat zich tegenwoor dig een ander beeld voordoet dan vroe ger, betreffende wantoestanden als ge volg van drankgebruik. In dit verband noemt hij de bescherming van de jeugd tegen het drankkwaad. Ook de publieke opinie is gunstig t.a.v. de drankbestrij ding, welke zich vooral en niet het minst in de pers uit met betrekking tot het snelverkeer. Te vreezen is echter, dat men de drankbestrijding te. veel zal gaan beperken tot het snelverkeer; ook op ander gebied bestaat helaas nog het groote gevaar van drankgebruik. Spreker wekt de jeugd op haar lichaam krachtig en gezond te houden; sport en drank kunnen nu eenmaal niet samengaan. Tenslotte schetste de heer Vermeulen in groote liinen, wat de loge verstaat onder broederschap-gedachte, waartoe hij op iedereen een beroep deed. Na de pauze werd het programma voortgezet met rek-, paard- en hrugoefe- ningen. door heeren- en damesledon van de gvmnastiekvereeniging „Victoria", af gewisseld met zang en pianobegeleiding van de dames Bakker en de Groot. Tot slot was er bal onder leiding van den heer J. v. d. Spaa, terwijl het muzi kale gedeelte in goede handen was van het ensemble ..Rector". Het bestuur van de loge „Immer Voor waarts" kan met groote tevredenheid terugzien op dezen geslaagden propa ganda- en feestavond. huisknechts, 1 Pettenmakers, 1 Piano stemmers, 5 Plaatwerkers, 2 Radio monteurs, 11 Reizigers, 5 Rijwielher stellers, 4 Rijwiellakkers, 1 Steenzager, 1 Bilzcr, 1 Graveur, 2 Opticien. 1 Orgel maker, 1 Stempelmaker, 1 Filiaalhou der, 1 Journalist, 1 Huisbewaarder, 1 Kapster, 2 Hoofdonderwijzeressen. 1 In- pakster, 3 Rijwielmonteurs, 3 Scheer ders (textiel) 134 Schilders (huis.), 3 Schilsters, 6 Schoenmakers, 23 Sigaren makers, 1 Sigarensorteerdcr. 12 Sme den, 11 Slagers, 1 Spoorwegarbeider, 1 Steenhouwer, 3 Steno-typisten, 4 Sto kers, 10 Straatmakers, Ï3 Straatmakers- handl., 41 Stukadoors, 1 Tabaksbewer kers. 2 Tabakstrippers, 2 Teekenaars (bouwk.), 1 id. (electro-techn.), 1 id. werk tl.), 1 id. centr. v.), 4 Textielarbei ders, 118 Timmerlieden, 23 Tuinlieden, 1 Twijners, 3 Veldarbeiders, 1 Vcrfma- lers, 2 Verkoopsters, 2 Yernikkclaars, 4 Vertegenwoordigers, 1 Verver, 10 Ver warming-monteurs, 2 Verwarmings- techn., 2 Viltbewerkers, 16 Voegers, 10 Voerlieden, 1 Vuurwerker. 4 Wafrt- bakkers, 3 Wagenmakers, 2 Wasch knechts, 1 Warmoezier, 7 Werkmees ters, 62 Werkvrouwen, 31 Wevers, 7 Winkelbedienden, 10 Winkeljuffrouwen 2 Zadelmakers, 1 Zilverslijper, 2 Bor stelmakers, 1 Verchroomer, 1 Werk tuigkundige, 1 Wielenmaker, 2 Cigaril- losoppakkers, 1 Keurmeester, 1 Zeeman 1 Portier, 1 Kraamverzorgster, 1 Ver pleegster, 1 Ringster. Jonger dan 18 laar 5 Automonteurs, 2 Banket- en Broodbakkers, 1 Banketbakker, 1 Be hanger-Stoffeerder, 4 Broodbakkers, 40 Dagmeisjes, 1 Dienstboden, 2 F.lectri eiens, 5 Fabrieksjongens, 7 Fabrieks meisjes, 1 Bosjesmaker, 17 Kantoorbe dienden (mann.), 15 id. (vrouw.), 1 Kappersbediende, 1 Loodgieter, 3 Loopjongens, 13 Losse arbeiders, 2 Ma- minebankwerkers, 1 Magazijnknechts. 1 Metaaldraaier, 1 Meubelmaker, 1 Xaai- s'er, 2 Rijwielherstellers, 2 Leerl. kap sters, 10 Schilders (huis.), 1 Steno-ty piste. 1 Stukadoor. 1 Tabaksbewerker, 1 Tabak«stripper, 5 Timmerlieden. 1 Verwarming-monteur, 3 Winkeljuffrou wen. Voor aanvragen om werkkrachten door patroons, woonachtig buiten de Gemeende, raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aan vragen en aanbiedineen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Pavidshof 2. Tel. Int. 1172, 1244 en 1245, 's avonds 1244 en 1172. KAASMARKT AMERSFOORT Aangevoerd werden 32 wagens, we gende 8000 Kg. Prijs 19^-/ 21 per 50 Kg. Handel vlug. REVUE- EN DANSAVOND Van dansschool Ab Boven* kamp in Amicitia Zaterdag heeft dc Dansschool Ab Bo- venkamp het seizoen op feestelijke wijze geopend met een revue- en dansavond in de zalen van Amicitia. Ingezet met een aantal shownummers van de Hot Devils, is hot een avond ge worden gewijd aan muziek en dans, een avond van rhvtmisch voetengetrappel, van gesyncopeerde klanken en een enkele maal van het gesproken woord. Naast tafereelcn van den grootst niogelijken eenvoud, waarbij men vooral wat de ensceneering betrof, z'n fantasie kon laten werken, waren er scènes van verbluffende geraffineerdheid, waaraan ongetwijfeld het praedicaat kunst ver leend kon worden. We denken b.v. aan de Poppendans van Henny Bovenkamp, aan Shoe Shine Bov, aan do pianosolo van Henk Driessen en nog andere num mers. Zeer goed was eveneens het op treden van de balletgirls die vooral in hun laatste nummer niet voor bcrocps- artisten behoefden onder te doen. Zoo nu en dan liet Ab Bovenkamp zien, dat hii naast de „gewone" dansen uit Ro berta cn Gav Divorce, welke hij met z'n zuster demonstreerde, ook nog de kunst van tapdansen verstaat, terwijl de twee reizigers, die den Parijschen trein ge mist hadden, voor een aardige entreacte vulling zorgden. Kortom een uitvoering, waarbij Henny cn Ab Bovenkamp met hun danscapaci- tciten den ouden roem bevestigden, ter wijl de familie Driessen niets dan lof toekomt voor de muzikale begeleiding van de revue. Het behoeft geen betoog dat de avond werd besloten met een geanimeerd bal. waarbij The Hot Devils, onder leiding van Hpnk Driessen. de dansmuziek ver zorgden. Tiidens dit laatste onderdeel van het nrogfamma gaven Hennv en Ah Bovenkamp nog een demonstratie van de Nieuwe Wecner Wals. Hedenmiddag heeft op de begraaf plaats aan den Soesterweg de teraarde bestelling plaats gehad van het stoffe lijk overschot van den heer W. R. Schwemmer. Vele vrienden en kennis sen uit hotel-, café- en restaurantbedrij ven waren op het kerkhof aanwezig. Nadat de met bloemen bedekte baar in de groeve neergelaten was sprak de heer B. H. D. Mecuwïsscn namens hoofd- en kringbestuur als voorzitter van de plaatselijke afdeeling van den Bond van Hotel-, Café- en Restaurant houders een woord van afscheid. Spre ker bracht den overledene dank voor de liefde en trouw, waarmede hij als oud-voorzitter de afdeeling jarenlang gediend heeft. Het moge den nabe staanden tot troost zijn, dat dc overle dene in dankbare herinnering zal blij ven bij allen die hem hebben leeren kennen. Hierna sprak de heèr N. S. Verbeek uit Nijmegen, oud-voorzitter van kring XII van den Ned. Bond, een kort afscheidswoord. Tenslotte dankte een zwager voor de aan den overledene bewezen eer en sympathie. BINNKNI.AND Het pokkengevaar mag niet worden overdreven en het encephalitisgevaar blijft bestaan OPPERRABBIJN J. TAL Bezocht gisteren de Ned. Is raël, Gemeente alhier De Opperrabbijn van het ressort Utrecht, de Weleerwaarde Heer J. Tal, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Ned. Israël. Gemeente, alhier. Bij den namiddagdienst. waarin de heer A. Hartz in het gebed voorging hij ontstentenis van den heer J. van Dam, hield de Opperrabbijn in de Synagoge een predikatie, terwijl hij des avonds in Soc. „Concordia" een lezing hield met als onderwerp: „Dc profeet Jcsaja en onze tijd". BURGERLIJKE STAND 21 November 1936 GEBOREN: Willem, zoon van Cornelis Arlar en Davina Wjilhelmina Maria Anna Groeneveld; Bcrnardus Herman- nus Johannes, zoon van Johannes Her- mannus Hprst.huis en Geertruida Hen- drika Oude Saderink: Marinus, zoon van Marinus Jansen en Gijsbertba van den Berg. OVERLEDEN: Gerardina Christina Broer, 64 jaar, echtgenoote van Evert Vonk. STADSGEBEUREN Zaterdagavond had op het Juliana- plein een aanrijding plaats tusschen een luxe auto en een wielrijder. Laatstge noemde werd aan de knie gewond en is per auto huiswaarts gebracht. De politie heeft in den afgeloopcn nacht.-naar aanleiding \an een valpartij van een motorrijder, de brug op de Stationsstraat met zand bestrooid, daar de gladheid gevaar opleverde voor het verkeer. In een perceel aan de Wijersstraat heeft de politie Zaterdagavond met be hulp van de minimax een schoorsteen brandje gebluscht. GARNIZOEN De tot luitenant-kolonel bij den gene- ralen staf bevorderde majoor van dien staf J. Wwars blijft in zijn nieuwen rang te dezer stede in garnizoen* Overleg met den huisarts is zeer gewenscht (Van onzen v redacteur). IS het verantwoord, om het risico, dat in dezen -tijd de vaccinatie tegen pokken toch nog altijd met zich meebrengt, te verkiezen boven da.t eener mogelijke toekomstige besmetting met pok ken? In verschillende arteenkrin gen wordt deze vraag ontkennend beantwoord. Een massale inenting van jonge kinderen, zooal6 die door sommigen wordt gepropageerd, meenen zij te moeten afraden, om dat de daaraan verbonden gevaren te groot worden geacht en het doel eener algemeeno onvatbaarmaking der bevolking er toch niet door zou worden bereikt. Zelfs heeft men er bezwaren tegen individueele vac cinatie, omdat vele artsen meenen de verantwoordelijkheid daarvoor thans niet te kunnen dragen. Dezer dagen hebben wij een onder houd weergegeven met den voorzitter van den gezondheidsraad, dr. N. M. Josephus Jitta, die een pleidooi hield voor een nieuwe wettelijke regeling van den vaccinatiedwang, bestaande uit een verplichting, om kinderen in de eerste levensjaren te laten inenten met in acht neming van individueele medische en gewetensbezwaren. Daar naast raadde dr. Jitta sterk aan een vrijwillige vaccinatie van kinderen van dezen leeftijd, waarbij het encephalitis gevaar tot een minimum is beperkt. Naar aanleding hiervan hebben wij een onderhoud gehad met den door talrijke publicaties op medisch gebied beken den Utrechtsehen arts dr. mr. \V. Schuurmans Stekhoven, wiens stand punt wel zeer van dat van den voor zitter van den gezondheidsraad af wijkt. Vervallen pijlers Toen in 1870 bij de wet de indirecte vaccinatiedwang werd ingevoerd, wa ren er drie pijlers, waarop de toelaat baarheid van dwang in deze aangele genheid rustte. Dit waren de werk zaamheid, de onschadelijkheid en de onmisbaarheid van de behandeling. Het fundament van den vaccinatie dwang is volgens dr. Schuurmans Stek hoven thans niet meer zoo hecht als dat indertijd het geval was. Dc werkzaamheid der vaccinatie valt niet te ontkennen. Men moet haar evenwel ook niet overdrijven. Zij is relatief en men bewijst de vaccinatie geen dienst, door altijd weer de toe standen van voor 1870 aan te halen, alsof er middelerwijl niets is veran derd. Evenmin moet men toestanden in Indië met die in Nederland verge lijken. Daar komt bij, dat inenting den gevaccineerde wel tot op zekere hoogte tegen de pokziekte besehprmt. maar niet tegen de infectie, zoodat een gevaccineerde dus even goed geïnfec teerd kan worden en zonder zelf ziek te worden de ziekte kan over brengen. Wat de onschadelijkheid aangaat, moet men de ricico's, welke aan vaccinatie zijn verbonden, niet ver eenzelvigen met encephalitis. Lang zamerhand hebben dc medici het hestaan van allerlei andere risico's loeren kennen. Dc infectie door de vaccinatie gaat door het hcelc lichaam heen, zoodat personen met verminderd weerstandsvermogen er ook andere schadelijke gevolgen van kunnen ondervinden. De ge schiedenis met de encephalitis heeft de oogen geopend voor het hestaan van meer risico's dan men oor spronkelijk meende. De onmisbaarheid der vaccinatie acht men thans minder apert dan vroeger. Zij is in hooge mate afhan kelijk van de andere hygiënische mid delen waarvover men beschikt. Nu i6 het duidelijk, dat de hygiënische toe standen in 1870 geheel anders waren dan nu. En om te bewijzen, dat in den tegen woordigen tijd de vaccinatie niet het eenige middel is, om pokken te voorkomen, zijn daar landen als Frank rijk, Engeland en de Vereenigde Sta ten, waar heel slecht gevaccineerd wordt en waar toch versche invasies met kwaadaardige pokken telkens weer snel worden bedwongen. In Engeland heeft men in de jaren 1928—1934 een groote alastrim-epidemie gehad die vanzelf weer is verloopon, ondanks het feit, dat men wegens de daaraan verhonden gevaren de propa ganda voor vaccinatie op een gegeven oogenblik gestaakt had. Van de 14.000 gevallen van lichte pokken te Londen eindigden er 34 met den dood, waarvan 5 rechtstreeks door de pokken, 11 door complicaties en de rest door meer ver* wijderde oorzaken. Men cons-tatecrde in Engeland ge vallen van encephalitis door do pokken zelf en niet door de in enting, waarbij plaatselijk pokkon worden te voorschijn geroepen. Dit steunt het standpunt van hen, die meenen, dat het encephalitis gevaar niet bijkomstig is, doch aan het pokken-virus onafscheidelijk ia verbonden. Zeer belangrijk is, dat men, door deze alastrim-epidemie heen, twee invasies van echte, uit de tropen geïmporteerde, kwaad* aardige pokken kreeg. Beide be ginnende epidemieën zijn door 6ncl ingrijpen in do kiem gesmoord. In al die jaren na 1929, terwijl de pokken-epidemie in Engeland tot 1934 heeft geduurd, zijn hier te lande geen pokken voorgekomen, ondanks het in tensieve onderlinge verkeer tusschen deze landen. In Egypte, in Suez cn in Britsch-Indië heerschen altijd pok ken. Ons land heeft door de geregeld© verbindingen te water en door de lucht een even intensief verkeer met deze streken als Engeland. Wanneer men nu bdenkt, dat gevaccineerde personen wel de besmetting kunnen overbrengen op anderen, dan wil bet toch wel iets zeggen, dat er hier geen pokken zijn voorgekomen en moet men dus het epidemie-gevaar niet overdrijven. Het staatstoezicht op de volksge zondheid beziet het vaccinatie-vraag stuk uit een sociaal en statistisch oog- pun.f; er zit echter ook een indivi dueele kant aan. Deze ligt op het terrein van de ouders en van den huis arts. Van deze laatsten zijn er ver scheidene, die tegen inenting bezwaar hebben, zelfs tegen inenting van jonge kinderen, omdat daarbij do complica tes evenmin zijn uitgesloten. Een klein kind vertelt niet. wat het voelt, en vole ziekteverschijnselen komen bij kinde ren voor. die ook als complicaties van de vaccinatie bekend zijn Daardoor is het moeilijk, in dc niet doodelijk ver- loopende gevallen te zeggen, wat pre cies het gevols- i« van inenting of niet, zoodat statistieken in dezen weinig zeggen Sterfte na vaccinatie of blij vende gevolgen ervan zijn ook hij kleine kinderen heneden het jaar en -tusschcil 1 en 2 jaar waargenomen. Er staan hier twee soorten ris!- co's tegenover elkaar: de kans op toekomstig leed bij iets nala-ten en de kans op een dadelijk leed bij iets doen. Deze risico's zijn van geheel andere orde en niet met elkaar vergelijkbaar. Kansrekening in dezen is bovendien volkomen irreëel: bet weinig voorkomen van encephalitis bij een betrekkelijk ge ring aantal inentingen impliceert niet eenzelfde gunstige, verhouding bij een massa-vaccinatie. De huisartsen kunnen niet door wet telijke bepalingen van hun verantwoor delijkheid worden ontheven. Ieder ge- \al moet afzonderlijk worden beoor deeld en daarom is overleg met den uisarts over vaccinatie zeer ge wenscht. Zeker is de vaccinatietoe- stand van ons volk zeer onbevredi gend. maar hij het voorkomen van een epidemie moet toch weer massaal wor-- den gevaccineerd ook al zouden de kleine kinderen reeds zijn ingeënt. Daarom dient een dergelijke revacci- natie evenals allerlei mobilisatievoor schriften, reeds van te voren te wor den georganiseerd, zoodat de mogelijk heid van behoorlijke schifting van epidemielijders niet is buitengesloten. De slotsom van dezen deskundige was, flat men, liever dan te denken aan direclcn dwang op dit; gebied, moest trachten langs vrijwilligen weg te bereiken wat er te hereiken valt. Blijkt dit. merle in verband met de be perkte bereidwilligheid der artsen om nog eenige verantwoordelijkheid te dragen, onvoldoende, dan wachte men zich te meer voor dwang, omdat deze op dezelfde onoverkomelijke hinder palen zal stuiten. Blijkt de vrijwillige medewerking onvoldoende, dan ia dwang overbodig en ongewenscht, on verminderd het prineipieele bezwaar van sommigen, dat de overheid het recht mist, in de ongereptheid van het lichaam in te grijpen, omdat (of voor zoover) daaraan gevaren zijn ver bonden. Langestraat 8 - Tel. 129 Slechts f 3.25 per Liter

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5