PUNTEN EN STREPEN DE DOM HOE KOM IK 7 JANUARI IN DEN HAAG? De juiste tijd BUITENLANDSCHE POLITIEK DAMES- en HEEREN REGENJASSEN Beursoverzicht Strijd om 28 seconden FALCON - BIGBEN BETEEKENIS VAN DEN VOLKENBOND De „verdeeling" van Indië Er zal voor dien dag een apart spoor boekje worden uitgegeven WAT ETEN WIJ MORGEN? HET MENU VOOR MAANDAG De witste tanden, W eekeind-weerkansen 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 28 NOVEMBER 1936 Eiken morgen wordt langs de telegraaflijnen het tijd» sein gegeven (Van onzen -redacteur) IK, tik, tik, tik. lederen mor- gen suizen de teekens van het tijdsein door de telegraafdraden over geheel ons land. Zij zijn be stemd voor de telegraafkantoren en .voor spoorwegstations en overal wordt dagelijks naar de klok geke ken om te zien, of het trouwe uur werk in het afgeloopen etmaal nog wel gelijken tred heeft gehouden met den loop van zon en sterren. Wan neer er eenig noemenswaard ver schil blijkt te zijn. worden de klok ken gelijk gezet. Zoo is het ook niet de mechanische tijdaanduidin gen in sommige telefoonnetten, - wier juiste gang eveneens op deze i.. wijze getoetst wordt. r Aldus wordt geheel Nederland eiken dag op de hoogte van zijn tijd gebracht. .Wc kijken telkens naar de openbare uurwerken of luisteren naar de tele- Saiöon en zetten daarmee onze horloges gelijk, zonder er over na te denken, hoe het komt, dat we die hoog vereerde sta tionsklokken en de nimmer falende te- lefoon toch zoo goed kunnen vertrou wen. Welnu, dit vertrouwen is wel de gelijk gegrond, want op de seconde nauwkeurig heeft men er den juisten tijd ontvangen en daarmee het eigen uurwerk gelijk gezet. De openbare uur werken in kerktorens hebben hun ge regelde verzorgers, die eveneens op be paalde tijden controle op den gang van zaken uitoefenen, waarbij meestal ook .weer de stationsklokken als objecten {Van vergelijking dienst doen. ïjc Nog niet zoo heel lang geleden kre gen de stations het tijdsein ook van den rijkstelegraafdienst en wel van het kantoor Amsterdam Eiken dag om 10 uur moest daar het tijdsein aan het een (raai station worden gegeven, het welk weer met de andere stations in Verbinding stond. Tegen 10 uur werd allo verkeer op de spoor wegtelegraaf lij nen stopgezet en werden alle verbin- dingen in gereedheid gebracht om het (tijdsein te ontvangen. Wee dan den (telegraafambtenaar in Amsterdam, die er te Iaat aan dacht! Om één minuut over tienen was het niet meer noodig. Nu doen de spoorwegen het zelf, van teen der gebouwen der hoofdadministra- T"*Stie te Utrecht uit. Om 9.57 des morgens worden do sta tions in verbinding gesteld met de te- legraafcentrale op de hoofdadministra tie. Nagenoeg alle stations worden er mee bereikt, want op onderscheidene .vertakkingspunten worden weer nieu we verbindingen gemaakt, zoodat niet alleen de stations, die een directe lijn naar Utrecht hebben, doch ook de klei nere, worden bediend. Wanneer nu de fcftioèderklok" in het hoofdgebouw 9.59 aanwijst, wordt er met een centrale seinsleutcl een serie punten gegeven, tot 9 uur 59 minuten 50 seconden. Dan [volgen 10 seconden van stilte en pre cies 10 uur krijgen alle seintoestellen een lange streep. Het begin daarvan geeft op alle stations het tijdstip van 10 uur aan. De rijkstelegraaf doet het op gelijk soortige wijze. Daar geschiedt de tijd melding van hot telegraafkantoor Ie Botterdam uit voor de kantoren, die 'daarmee in rechtstreeksche verbinding staan. Dit tijdsein duurt van 928 lot 9.30 en precies half tien krijgen al deze kantoren de streep, welke hier door het morseteeken voor het vraagteeken .iworclt gevolgd. De andere kantoren krij gen het individueel uit Amsterdam. Tel ko.ns wordt daar een kantoor opgcroe pen met do mededeeling dat een tijd sein zal worden gegeven. Daarbij is 'men natuurlijk niet aan bepaalde uren gebonden. Deze kantoren kunnen ook antwoorden, dat ze hel sein hebben ont vangen; dat kunnen de kantoren, die het van Botterdam krijgen, niet. Wan neer ze het door toevallige omstandig heden gemist hebben, kunnen ze het echter zelf in Rotterdam aanvragen. Hoe komen nu Amsterdam, Rot- terdam en Utrecht aan den juisten tijd? Men heeft daar natuurlijk uiterst secuur loopende „moeder- klokken". maar deze dienen ook op -* gezette tijden te worden gecontro- leerd. Het is Parijs, dat den tijd le vert aan Nederland. Men luistert le Amsterdam (dat den tijd weer door- 'f geeft aan Rotterdam) en te Utrecht L'- eenige malen per week naar het ra- diotelegrafisehe tijdsein, dat eiken morgen om half tien Grecnwichtijd door Parijs wordt uitgezonden Dan moeten de klokken hier te lande 9 50 aanwijzen en mogelijke afwij kingen worden nauwkeurig bijge- B. eteld. Men neemt tenminste maar aan. dat p het in Nederland dan 9 50 moet zijn, I doch eigenlijk is dat niet juist We heb- I hen hier den Amsterdamschen lijd van den meridiaan van den hoofdstedelii- ken Westertoren. De I.eidsche sterre- I- wacht heeft een inrichting om uit den j» stand van de hemellirhamer den iuis f ten tijd te melen, en daar bepaalt mer. 1 dus den Amsterdamschen tiid lot in se- T conden nauwkeurig. Deze tiid verschil! nu rnet dien van den meridiaan van het observatorium te Greenwich niet 20 minuten, maar 19 minuien en ongeveer I 32 seconden. Eigenlijk wijzen dus alle j klokken, die zoo precies van den zoo genaamd juisten tijd op de hoogte ge bracht worden, een fout van bijna een halve minuut aan. Plannen zijn in overweging, om deze onjuistheid weg te nemen en Nederland den werkelijken Amsterdamschen tijd te geven. Maar deze eischcn een nogal kostbare installatie, om het Nederland sche tijdsein over het heele land te ver spreiden. Naar men weet, heeft de re geering twee jaar geleden het voorstel gedaan om den lieelen Amsterdamschen tijd af te schaffen. Dit voorstel is toen verworpen, omdat men niet accoord ging met het idee, er den Middón-Euro- peeschcn tijd voor in de plaats te stel- len. Het hangt voorloopig van de re geering af, wat er verder in deze kwes tie zal worden gedaan. Wie weet, krij gen we misschien eerlang hier ook den West-Europeeschen (Greenwich) tijd, waar ons land geografisch bii behoort Dan is het meteen ook met den strijd over de befaamde 28 seconden gedaan. TWEEDE KAMER Onze houding ten aanzien van den strijd in Spanje 's-GRAVENHAGE, 27 Nov. Vóórt- gezet wordt de behandeling van hoofd stuk 3 (buitenlandsche zaken) der rijks- begrooting voor 1937, De heer Bierema (lib.) is er over verheugd, dat de regeering in de Me morie van Antwoord den Volkenbond krachtig heeft verdedigd. Voor het mislukken der sanctie-poli tiek zijn verschillende oorzaken. Het komt tenslotte aan op den geest die ovèrheerschend is, op de vraag of er al dan niet voldoende samenhoorig- heid is. Nederland is altijd afkecrig geweest van regionale politiek. Spreker consta teert uit de rede van den Belgischen koning dat Belgie geenszins enthousiast is- over de in het verleden gevoerde al- .iantie-politiek. Spreker ziet hierin een bevestiging van de juistheid der tot nog toe door Nederland gevoerde politiek Het Duitsch-Japanschc verdrag be treft een samengaan van autoritair ge regeerde landen tegen het communis me, wat een inmenging in buitenland- sche aangelegenheden van andere lan den en een bedreiging van den wereld vrede beteekent. Het verdrag zou zich ook mengen in belangensferen in Ne- derlandsch-Indie. Spreker zou daar over graag meer van den minister ver nemen. Evenzoo over de opzegging door Duitschland van het Rijnvaartverdrag. Het aanhangig maken van de quaestie der aftapping van Maaswater bij het Perm. Hof van Internationale Justitie Als men de balans opmaakt van de achter ons liggende week dan kunnen wij vaststellen, dat de beurs er nog betrekkelijk goed is afgekomen. Als men naar de dagfluctuaties .zag, kon iemand wel eens de schrik om het hart slaan, zooals b.v. Vrijdag, toen Philips Gloeilampen naar men zegt, op een groote ,,slop-Ioss-order" bijna 15 punten lager openden op 225, maar direct tot boven de 260 stegen om Zaterdag weer 270 te blijven. Wij ha len dezen koers aan, om voor de voor sommige locale waarden be perkte Amsterdamsche Beurs de on deugdelijkheid van het slop-loss- order-stelsel aan te toonen. Een der gelijke order, waarbij dus de op drachtgever zijn lasthebber opdraagt om een bepaalde fondsenpositie te realiseeren, zoodra de koers onder een bepaald peil staaf, heeft alleen prac- tische waarde, in-dien de hoeveelheid te verkoopen materiaal gering is ten opzichte van de totaal-omzetten, en dan nog met de restrictie, dat men een vertrouwden makelaar een soe pele uitvoering opdraagt zonder middenkoersdwang. Indien men n.l. afdoening voor middenkoers eischt, dan strijdt zulks tegen het beginsel van den stop-loss, die juist beoogt, om. een bepaalden koers bereikt zijnde onherroepelijk af te snijden. Min of meer geforceerd is dus de af doening altijd, en in een fonds als Philips Gloeilampen, waar men niet de buitenlandsche arbitrage als tegen partij heeft, moet dit tot excessen leiden. Hetzelfde geldt natuurlijk van zuiver locale rubrieken als b.v. ta baks- en suikerwaarden. Afgezien van zulke bijzondere schommelingen is het hoofdkenmerk der afgeloopen week geweest, dat de omvang van zaken thans zeer aanmerkelijk is in gekrompen. Dit is ook geen wonder. Niet alleen mag men de bedrijfsverbeteringen teweeg gebracht door het verlaten van den gouden standaard, wel in d - meeste koersen verdisconteerd ach ten, maar de hoofdzaak is, dat nigcen zich van nieuwe zaken ont houdt zoolang de situatie m Europa niet is opgeklaard. De beleggingsmarkt had een te leurstelling te verwerken, door de ge deeltelijke mislukking van de 31->.% leening Amsterdam, le meer daar het hier een conversie-uitg fte was. Wel licht zal de gespannen internationale politiek niet hebben geanimeerd om het nu eenmaal impopulaire type genoegen te nemen. Men poogt zonder twijfel den rentevoet in Ne derland omlaag te forceeren, maar indien het niet bijzonder atlracVeve proposities geVJt als b.v. de snel a pan uitlotende 3% staatsleening, dan geeft het publiek zich toch niet zoo spoedig gewonnen en zoekt liever buitenlandsche objecten op. Voor de groole beleggingsinstellingen is dat standpunt uiteraard niet vol te hou den. wijl deze nu eenmaal op een be perkte ka'egorie van Nederlandsche goudgerande waarden is aangewezen Opvallend was de vlotheid waarmede Rotterdam meer dan 20 millioen aar- laag rentende onderhancUche leenin gen wist te plaatsen Emitteerende barkiers durfden het waarsch;»n':T nog niet aan om deze stad bij hel publiek met een 3*2% leening te in troduceeren. Diverse Rijkspensioen fondsen denken er anders over. De regeering krijgt nu via de in eigen beh eer zijnde fondsen een aanzienlijk deel der aan Rotterdam verstrekte enorme kasvoorschotten (laatstelijk nog 37 millioen a 5% rente) terug, en de pensioenfondsen riskeeren niets, daar in het ergste geval de re geering zich weer achter de debitrice zou stellen. Dit is dus een intern roulement van crediet, dat op papier de vlottende schulden der Rottestad consolideert- Indien de havenbeweging zich vooi- spoedig blijft ontwikkelen en ook het scheepsbouwbedrijf definitief opleeft, zal door conversie in langloopcnde, laag rentende leeningcn, de per hoofd der bevolking tot zware lasten aan groeiende Rotterdamsche schuld, op den duur kunnen worden gesaneerd. Ook voor de -nieuwe staatsleening kon het allerbeste koerspeil niet be houden blijven, en Oude schuld lag be paald flauw, vooral voor Integralen. De toestand op de geldmarkt is eenigs- zins verward wijl de ruimte voor kort geld mede voortspruit uitbetalingen door 't Egalisatiefonds aan de verkoo- pers van goud en aan buitenl. ka pitaalsvluchtelingen. Voor dezulken was en is de nieuwe kortloopende 3% staatsleening een buitengemeen aan trekkelijk object, maar van deze zijde behoeft men niet direct belangstelling te verwachten voor 31£% gemeente lijke conversieleeningen op langen termijn, die ook altijd moeilijker ver handelbaar zijn, althans in groote pos ten. Men moet zich daarom nog niet laten verblinden door het groote suc ces van de laatste staatsleening van zeer bijzondere structuur. Het moet nog bewezen worden, dat voldoende spaargelden voor nieuwe belegging beschikbaar zijn oin het rentepeil wer kelijk zoo drastisch en snel te ver lagen als men dit zich na 27 Septem ber j.l. klaarblijkelijk voorstelt. Bij gebrek aan zoodanig nieuw spaar kapitaal en beleggingshonger zou goedkoop geld inderdaad alleen kun nen worden bereikt dóór publiek rechtelijke creatie van giraalgeld ge lijk men dit in Amerika na 1933 op zeer groole schaal door de Refico heeft gedaan, later op natuurlijke wijze in de hand gewerkt door de enorme buitenlandsche kapitaalstoe- vloei'ngcn, en gelijk men zulks in Engeland na 1931 bereikte door ieder verband tusschen discontorenle en waardehandhaving van sterling te verbreken. Eerlang zal men zich ook bij ons te lande hebben te beraden welke groote lijn men wenscht te volgen. Op het oogenblik is het stre ven naar goedkoop geld er wel, maar nog is niet geheel duidelijk waar dit vandaan hioet komen. De aandeelenmarkt bood op den kepêr beschouwd niet zooveel nieuws, en per saldo zijn de variaties niet groot, al waren de verschillen van den eenen dag op den anderen soms aanzienlijk. Midweeks heeft de inter nationale politiek, gelijk gezegd voor een paar sombere dagen gezorgd, maar conjunctureel was er ni?ts ge wijzigd. De 4'2hyp obl. leening van Wilton Fevenoord werd een suc ces. Het ui'slel van het interimdivi- dend op aand. Kon. Petrol. Mij. was voor de speculatie wel een groote teleurstelling. Men verklaart hel Uit zelf uit de onzekere international verhoudingen. Wat er waar is van de ter beurze loopende emissiegeruchten valt niet te controleeren. Het jaar verslag van Van Berkels Patent ws niet geschikt om den koers te stimu- leeren. Hel enorme extra dividend van 3 op aand Amer can Enka be wees het sinds lang besproken groo le winstvermogen, maar de aankondi ging viel juist in een algemeen flau we marktstemming. zoodat het effect verloren ging. De stroom van gunstige dividend aankondigingen in Amerika kon ook geen verdere hausse bren gen, omdat de markt daar te „ver moeid" voor was, maar hij bleek vol doende om een reactie van beteeke- nis tegen te houden, waartoe dan ook uit conjunctureel oogpunt geen reden bestaat. (Nadruk verboden). is geen onvriendelijke daad tegen Bel gië, doch alleen een streven naar juri dische oplossing van een juridische aangelegenheid. De uitzetting van Ne derlandsche onderdanen uit Duitsch- innd is nu bevredigend opgelost. Spr hoopt dat de regeering krachtig op komt voor de belangen der Nederland sche scheepvaart op Belgie. De heer Joekes (vrijz.-dem.), be tuigt zijn ingenomenheid met de uit breiding van den confrulairen dienst. De houding der regeering in zake het brengen der Maaswaterquaestie voor het Intern. Hof is volkomen juist. Indien België dit wenscht. is er altijd nog tot een minnelijke oplossing te ko men, maar dan moet het initiatief uit gaan van Belgie. De uitzetting door Duitschland van Nederlandsche onderdanen is een dui delijke schending van het vestigings verdrag dat we met Duitschland heb ben. Eigenlijk behoorde deze zaak voor het Hof van Justitie of een arbitrage instantie te komen, ware het niet dat er, mede dank zij de taak van re gee ring en gezant te Berlijn een hevredi gende oplossing is verkregen. De regee ring mag inmiddels niet afwijken van de regelen die ze t.a.v. vreemdelingen hier te lande heeft gestold. De heer Joekes zegt: een verdrag tusschen twee andere landen heeft als regel onze belangstelling, doch niet nicer dan objectieve belangstelling. Doch als Japan en Duitschland over eenkomen, het communisme te bestrij den, moet er bij ous meer dan objec tieve belangstelling zijn, en hij ons niet alleen, doch ook in Indië. Voorts be hoeft Indië geen vreemde inmenging toe te laten Het bericht over verdeeling van Indische belangensferen tusschen Japan en Duitschland moge door den minister worden besproken. Er zijn er die den Volkenbond den rug willen toekeeren Gelukkig zijn het er slechts weinigen Er moet niet wor den prijsgegeven, wat moeizaam be reikt is. Nederland en zijn regecring blijven volharden in het steunen van den Volkenbond cn in trouw aan de verplichtingen dienaangaande. De heer van Dijk (A.R.) brengt hul de aan de regeering voor haar houding in verschillende aangelegenheden. De Volkenhond heeft getoond tot vele dingen niet in staat te zijn. wat de te leurstelling heeft vermeerderd Ameri ka is nooit toegetreden, Duitschland en Japan hebben den Bond verlaten, de houding van Italië heeft zijn gezag niet vermeerderd. Het universeel karakter van den Vol kenbond heeft ernstig schade geleden. Doch ook is het juist, dat zonder den Volkenbond de wereld reeds in een chaos was verzonken We moeien altijd n allen helpen aan den wederopbouw, en den Volkenbond niet verder gaan verzwakken. Uittreding van kleine staten zou ook schaden. Kleine staten zijn de beste be wakers van de wereldorde, ook zij heb ben hun roeping in het wereldbestel. De heer Schaepman (R.Kis niet tevreden over de werking van de persafdeeling van het bureau voor eco nomische voorlichting. De taak ligt niet in het verstrekken van inlichtin gen aan de pers. Spr. vraagt of do re guoringspersdienst volkomen aan het doel beantwoordt. Do werkingsfeer van dezen dienst worde uitgebreid. De heer Wijnkoop (Comm.) betoogt dat bet hoofddoel der Ncdorlandsche buitenlandsche staatkunde thans moet zijn: handhaving'van den vrede en be. vordering der onafhankelijkheid. Ge vaar daarvoor dreigt van de fascistische staten, in hel bijzonder van Duitsch land cn Japan. liet Duitsch Japansche verdrag heet te zijn gesloten niet togen Rusland doch tegen het communisme liet is duide lijk, dat het daartegen niet in de eer sto plaats gaat. Dool is. de Europeesche cultuur en beschaving aan te tasten. In werkelijkheid is het Duitsch—Japan sche verdrag gericht tegen Rusland, Engeland, Frankrijk, den Volkenhond enz. De heer Westerman (ox. Nat. Her. stel) erkent dat het verdwijnen van den Volkenbond een stap terug zou betcekenen t.a.v. de internationale sa menwerking. De Volkenbond is meer geworden een instituut voor sociale en culturcele samenwerking, cn heeft als zoodanig wol eenig nut. In een consul tatief orgaan als de Volkenbond acht spr. de aanwezigheid van Sovjet-Rus land ongewenscht. Er moet toch een minimum van geestelijke overeenstem ming zijn. Spr. verklaart dat vele zich hier te lande t.o.v. Italië laten leiden door eenzijdige opvattingen En wat Duitsch land betreft, niemand kan ontkennen, dat een goede verhouding met Duitsch land voor ons land oen levensbelang is. Die verhouding kon beter zijn. Onze go- zant. in Duitschland is oen bekwaam diplomaat, doch aan eigen inzichten ge\e hij zoo weinig mogelijk uiting. De heer van Houten (Chr Dem zegt dat de Volkenbond nooit univer seel kan zijn, zoolang de volkeren door. drongen zijn van den onchristelijken geest van het geweld. Nederland geve het goede voorbeeld door ontwapening toe te passen Nederland heet vredelie vend, maar in de pers blijkt daarvan niet veel. De heer Sneevliet (Rev. Soc.) zegt dat het den Volkenbond ontbreekt aan kracht voor daden. Spr. critiseert dat Sovjet-Rusland nog steeds niet door Nederland erkend is. Wc worden zoo langzamerhand de laat ste der Mohikanen De heer S c h a I k e r (Comm.) wenscht een enkel woord te zeggen over de po litiek der regeering tav Spanje De niet-inmenging acht spr uit staat rechtelijk oogpunt merkwaardig. Men stond met de Spaanscho regeering op vriendschappelijken voet, doch helpt baar de middelen onthouden om zich krachtig tegen opstandelingen te ver zetten. Het zijn nu de fascistische sta ten geweest die de non-interventie overeenkomst hebben geschonden De andere partijen hebben de volkenrech telijke verplichting jegens de Spaan- sche regéering niet willen aanvaarden. De vergadering wordt te 5*30 uur ver daagd tot. as. Dinsdag een uur. Hoeveel Nederlanders en hoeveel buitenlanders zullen er op 7 Janu ari in Den Haag willen zijn? Wij hoorden van een Haagsch hotel, waar reeds n u vrijwel het huis gan- sclielijk is „uitverkocht" voor het groo te gebeuren; er blijken families te zijn, die reeds voor dagen te voren een ho telkamer hebben besproken, om zeer op hun gemak de feestelijkheden in Den Haag tc kunnen bijwonen De dienst van exploitatie der Spoor wegen is al geruimen tijd druk in de weer, oni maatregelen te treffen voor den bewusieu dag. De chel van dien dienst, de heer J. D. Evers, confereert met al de inspecteurs der Spoorwegen in den lande en met de chets der voor naamste stations, om liet vraagstuk van het. vervoer op den zevenden Janu ari onder de oogen te zien en le overt wegen hoe het publiek op den konin klijken trouwdag het best zal kunnen worden bediend. Het spreekt van zelf. ■lat voor dien dag een speciale extra dienst zal worden ingesteld, vooral op de groole lijnen, die naar Den Haag \oeren, zooals de lijn AmsterdamDen Haag—Rotterdam en Arnhem—Utrecht —Den Haag. maar daarnaast wijden rfe spoorwegen ook al hun aandacht aan het vervoer dat uit verderaf gelegen provincies is tegemoet te zien, opdat groote gezelschappen, bijv uit Limburg en Groningen, zoo snel en zoo geriefe lijk mogelijk naar de plaats van be stemming kunnen worden gebracht, aan welke gezelschappen natuurlijk ook de zekerheid zal worden gewaar borgd, dat zij aan den avond van den groot en dag wederom behoorlijk thuis zullen arriveeran Daarvoor za) het noo dig zijn. dat de Spoorwë&en op don 22sten December weten, op hoeveel rei zigers ten naastehij uit al die richtin gen is le rekenen opdat ook voor d i e gezelschappen overal intijds de extra tieinen geree.J staan. Wij vernamen dat voor dien ze venden Januari 1937 een apart spoorboekje zal worden uitgegeven, waarin de extra treinenloop voor het geheole land. staat aangekon digd. De loop dier treinen is onmo gelijk bekend te maken in een kranten-bericht of op een strooi- biIlet, want daarvoor wordt deze dienst veel te omvangrijk Vandaar liet besluit een afzonderlijk boekje beschikbaar te stellen Er zullen dien dag zóó ontzaggelijk veel treinen in Den Haag - aankomen in de ochtenduren vooral gn vandaar weer vertrekken in den avond, dat het noodig zal zijn op de goeueren-empla cementen speciale perrons aan te leg gen, waar die treinen kunnen aanko men. want de gewone perrons in de stations zullen ten eenemale ontoerei kend zijn om allo treinen to kunnen ontvangen. De Spoorwegen stellen een massa Diesel- en electrische treinen voor het vervoer naar cn Van Den Haag disponibel, welk materiaal met stoomtreinen zal ivorden aangevuld, op dat aan iederen eisch voor vervoersge legenheid het hoofd zal kunnen wor den geboden. Het organiseeren van dien dienst is !ang niet gemakkelijk; niet geniakke lijk om verschillende redenen. Daar is bijv. de vraag, in welke mate er reizigers zijn te verwachten uit hel buitenland; er is om al vernomen, dal België een zeer groot contingent zal leveren voor Den Maag en zoo zullen er wel meer buitenlandsche treinen ge annonceerd worden Daar is het vervoer van militairen naar Den Ilnag, die daar dien dag zul len noodig zijn ter assistentie van ge meente- en rijkspolitie: ook voor dat vervoer moeien de Spoorwegen treinen beschikbaar houden en vermoedelijk een niet gering aantal Daar zullen de aanvragen zijn uit Zeeland. Friesland. Overijsél en zooveel meer gewesten van het land. om extra treinen voor georganiseerde groepen van reizigers. Daar is de quaestie van de weersge steldheid op den dag zelve; is het zeer glad, zoodat deze omstandigheid het auto-vervoer remt, dan is er natuurlijk nog een speciale run op de stations te verwachten van passagiers, die op het allerlaatste moment den trein te hulp roepen: sneeuw het begin Januari, dan beeft men daarvan weer mocilijkhe den te duchten En dat zijn allemaal factoren waar de dienst van exploita tie der Spoorwegen toch wol degelijk mee rekening heeft te houden, om op alle mogelijkheden min of meer be dacht te zijn. Het zal in den morgen en in den avond van den zevenden Januari waar schijnlijk wel pen non-stop dienst wor den naar en van Den Haag. d.w.z dat men zooveel mogelijk treinen heen en weer laat looppn uit de richtingen Am sterdam. Rotterdam en Utrecht, de drie groole centra, die wel het meest te verstuwen zullen geven Dat is zeker, dat er van rle Spoorwegen heel wat zal worden gevergd, voor cn op dien dag De exploitatiedienst is al lang bezig om de zaak voor te bereiden cn alle puzzles, die zich kunnen voordoen on der de oogen te zien. De zaak moet natuurlijk zóó gere geld zijn. dat elke landgenoot, die naar Den Haag wil, in dat verlangen bevre rligd kan worden; ook zóó geregeld dat elke landgenoot. die weer van Den Hang naar z'n woonplaats terne w-enschf te keeren. dat voornemen ook ten uitvoer kan leggen Anders gezegd op geen enkel station moet iemand wor den achtergelaten. Voor de koffiotafel Ommelet met champignon ragout Bereiding: 1 blikje champignons, ca. 2 d.L. bpuillon. 20 gr. bloem, 25 fcr. boter, 1 eidooier, peper, wat citroensap. •4 eieren. 4 eetlepels melk, 20 gr. boter peper en zout. Maak een sausje van boter cn bloem, voeg er liet nat van de champignons cn (Ie bouillon bij. tevens eenige druppels citroensap. Laat de saus steeds roeren de even doorkoken. Maak ze verder op smaak af met wat zont en peper en roer er een goed losgeklopte eierdooier dooi*. Houd de ragout warm Klop de eieren voor de omelet met de melk neper en zout goed los. Laat on derwijl dc boter in de kockenan licht bruin word én cn zorg dat ook de ran- len van de pan goed vet ziin. Bak op zacht vuur van de eiermassn 1 of 2 omelettes. Prik er met een vork steeds in. zoodat ze dik cn luchtig worden. Leg de warme ragout in het midden van de omelet. Sla er de zijkanten over heen en leg de gevulde omelette op een verwarmden schotel, gegarneerd mét een paar takjes peterselie. Voor de middagtafel Vermicellisocn Roastbcef. Doperwten. Compote. Sinaasappelvla. Voor de koffietafel Polenta (schoteltje maïskóekjés met kaas). Bereiding 200 er fijngcmale maïs, L water. zout. Breng het water aan den kook met wat zout, strooi er de maïs al roerende in en kook haar circa Vi uur onder voortdurend roeren tot ze goed dik is. Keer dc massa om op een plank, en vorm er een langwerpig brood van, snijd er niet een touwtje gelijkmatige plakken af Smeer een vuurvast schoteltje in met boter, leg de plakken erin. bestrooi ze met .kaas, bedruip ze met boter, en zet bet koude schoteltje in den oven. Voor de middagtafel Gestoofde tarbot. Gewelde bot ér. Worteltjes. Cararpelvla met slagroom indien U poetst met wat goeds, dus met Tube G0 cn 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL Voor die opgave zien de Spoorwegen zich gesteld, als het 7 Januari is. En van die taak hopen zij zich zoo te kwijten, dat ieder content kan zijn. Nog weinig verandering te wachten De algëmeene weerstoestand is reeds sedert verscheidene dagen zoodanig, dat w ij voortdurend de mogelijke vorst- kansen in bet oog moeten bonden Over het middelste gedeelte van Europa ligt een uitgestrekt gebied van hoogen druk, dat de meeste neiging heeft zijn zwaartepunt over het Oost- zeegebied te honden Binnen dat gebied is de lucht in hoofdzaak in rust. Er zijn geen sterke luchtdrukvcrschillen over Midden-Europa en dientengevolge zijn er geen sterke winden. In de rus tige lucht lieet.t zich een enorme mist bank gevormd en bii gebrek aan sterken wind. die de lagere cn hoogere lucht lagen dooreen roert, kan de mist niet goed optrekken. Over Z.W. Europa is de luchtdruk den laafsten tijd laag. betgeen in samen werking met den hoogen druk over Midden-Europa aldaar een Oost-West gerichte, doch zeer zwakke luchtstroom onderhoudt. De in Midden-Eurona uit het Oosten komende lucht is koud. van daar lichte vorst, die zich tot dicht bij ons land uitstrekt. Tn bei hooge Noorden trekken diepe depressies voorbij, die nu en dan een uiflooper aan den Zuidkant meeslee- pen. welke dan over de Noordzee een geringe storing in den rusligen weers toestand hrenet. bier en daar gepaard met een beetje regen Het langs ons heen trekken van zoo'n storing geeft dan een kleine temperatuurstijging, maar als de storing voorbij is. breidt de lichte vorst zich weer naar het Wes ten uit. Deze toestand, die vrij stabiel is, draagt bet karakter van een kenté- ringsloestand. Het is eigenlijk nog te vroeg voor sterke vorst Het ontbreken van heldere nachten is oorzaak, dat de lichte vorst zich des nachts niet ver sterkt. E°n krachtige Oostelijke wind, die zeer koude lnrlit zou aanvoeren, is voorloopig niet te verwachten. Het Is trouwens in bel Oosten ook nog niét Z.eer kond Misschien i-= deze kenlerincstoestand de voorbereiding tot een periode van •sterke vorst. Deze zal zeker niet voor bet einde' dezer week invallen Hoogst waarschijnlijk zullen wii aan het ein de der week en Zonrlac nog een tem peratuur om het vriespunt hebben of zeer lichte vorst zonder neerslag en nog met zeer zwakken wind uit een onvaste richting In bel algemeen is dus nog wpinjn- vo'-anderine Ie wachten. Wel licht dal de mist legen het einde der »vontrekt. in'er zal zich dus nog laten wachten. CHR. NELL. (Nadruk verboden)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 9