Wat de af deelingen bespraken FEESTCOMITÉ HEERE'S Taxibedrij TENTOONSTELLING PARIJS 1937 WERKLOOSHEID EEN VRAAGSTUK Nogmaals de begrooting OPLEIDING TOT DIENSTBODE Commissie geïnstalleerd VOOR HAVIK EN OMGEVING Propagandavergade- ring N.B.A.S. HOF 12 Tel. 1418 Gratis datum 11 Novembe Weet U wel, dat ook U gratis rijden kunt? Vijnhandel „De Moor en 2e BLAD PAG. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 1 DECEMBER 4935 STADSNIEUWS B. en W. acfiten voor de gemeente zelfstandig een oplossing daarvan niet mogelijk IV EEN ander lid is van oordeel, dat het ontwerp, dat thans is voorga »eSd, de geste manifesteert, die van dit college uitgaat. Het moet zijn een werkprogram voor het volgend jaar en het is geen program. Geen enkel pogen om vooruit te zien en leiding te geven aan den gang van zaken. Dit ie geen miskenning van den ar beid van het college in zijn vollen om- vang, want spreker ziet het college nog zoo, dat het al zijn krachten geeft voor de gemeente en dit ook met toewijding doet. Doch men kan verschillen om- treft de wijze, waarop het geschiedt en daarvoor opbouwende en steunverlee- nende critiek geven. Het werk. dat B. €n #edaan hebben ten opzichte der vestiging van de Erdalfabrieken en de aanstelling van den deskundigen ad viseur heeft sprekers volle instemming en medewerking gehad. Het is gebleken, dat B. en W. zeer be langrijke brieven niet ter konnis van den Raad brengen, ofschoon in deze correspondentie belangrijke aanwijzin gen voor onze gemeente door de hoo- gere autoriteiten worden gegeven. Nu weet spreker wel, dat B. en VV. zulks niet behoeven te doen, doch de aanwij zingen zijn van zoo vèrstrekkenden aard, dat het wel op zijn plaats ware geweest, dat de Raad daarvan iets had geweten. Wanneer er drie belangrijke hoogcre colleges zich zoo gedecideerd uitlaten en daarbij gronden aangeven waarop dat berust, dan houdt dit toch een ernstige waarschuwing in van des kundigen, die tot oordeelen bevoegd zijn. Naar sprekers oordeel is de door B. en W. uitgedrukte verbazing .mis plaatst, vooral waar zij nu moeten er kennen. dat alle ruimte uit de begroo ting weg is en een toevlucht moet wor den genomen tot de reservefondsen. Gaarne zou spreker thans de geheele correspondentie ter inzage hebben van den Raad. B. en W. antwoorden B. en \V. antwoorden, dat zij het geen opbouwende en steunverlecnende cri tiek vinden als gezegd wordt, dat de begrooting geen enkele poging om voor uit te zien en leiding te geven aan den gang van zaken bevat. De geuite mee ningen en aangeduide plannen zijn te .vaag om daaruit iets opbouwends te putten. Ten aanzien van de correspondentie tusschen Ged. Staten en het College ge voerd over de begrooting 1936 merken B. en W. op, dat zoodanige correspon dentie geheel tot de wettelijke bevoegd heden van het College behoort. Te meer nu gebleken is, dat. wat betreft de be grooting 1936, de hoogere autoriteiten een onjuist standpunt hebben ingeno men en dit door de goedkeuring der begrooting 1936 is bevestigd, heeft het geen zin, de geheele correspondentie ter inzage te leggen. Ieder onbevooroor deeld beschouwer zal het duidelijk zijn dat niemand rekening kan houden met maatregelen der regeering, welke een jaar later worden genomen en alle ruimte uit de begrooting doen wegne men en noodzaken een toevlucht te ne men tot de reserves. Hetzelfde lid vraagt verder of B. e;i \V. hebben geïnformeerd naar de juist heid der bewering, dat zelfs indien de gemeente financieel afhankelijk van het Rijk zou worden, de eisch van 3e klasse fondsbelasting voor onze ge meen te niet gesteld zou worden, ter wijl hij er op wijst, dat niet geheel juist is de mededeelirig van het college, dat ondanks alle moeilijkheden in geen en kel opzicht eenige vermindering in de reserves der gemeente heeft plaats ge had, want uit de reserves der bedrijven wordt jaarlijks reeds ƒ23000 geput, de rioolbelasting is veel te hoog ge maakt naar verhouding van de than: noodig zijnde bedragen voor de uitvoe ring der rioleeringsw erken en deze ver kapte personeele beiasting (voor het te hooge gedeelte) is ook een reserve, die in de gemeentelijke middelen vloeit. Verder is destijds voor den aankoop van de Frisia-woningen de geheele re serve van het fonds voor bijzondere doeleinden 260000 aangewend. Onze bewering, antwoorden B. en W dat, zelfs indien de gemeente finan cieel afhankelijk van het Rijk zou wor den, de eisch van 3de klas fondsbelas ting voor onze gemeente niet gesteld zou' worden, is gebaseerd op aan on<- uitdrukkelijk gegeven «rklarmgen. Lu fonds, doch zij zien ook de toekomst der gemeentefinancien niet zoo donker in: de vraag is slechts op welke wijze wordt op de gewijzigde monetaire maatrege- cn gereageerd, 't Is noodig, dat de op leving m het bedrijfleven wordt ge stimuleerd. Gewezen wordt op de stil gende toenemi.og van het aantal werk oozen, een reden om zoo spoedig moge lijk tot werkverruiming over te gaan. Gevraagd wordt daartoe een plan te ontwerpen, waardoor een groot aantal werkloozen werk kan vinden. Teneinde tot uitvoering te kunnen overgaan zou een bedrag van ƒ300000 zijn te leenen oor in 1937 uit te voeren werk; reke nende op 7 rente en aflossing, zou dit een jaarlijkschen last van ƒ21000 geven waartegenover staat, dat aan ar beidsloon, inclusief teekenloon en toe zicht rond ƒ120.000 beschikbaar komt. Gerekend naar een gemiddeld weekloon an ƒ23 geeft dit 5200 arbeidsweken; gerekend naar een gemiddeld steunbe drag \an ƒ10 per week, geeft dit een besparing van ƒ52.000. hetwelk vol doende is om gedurende 2 jaar de ren te en aflossing te voldoen. Een lid dat dit onderschrijft, heeft het bevreemd, dat B. en W. met geen enkel woord reppen van beraamde middelen tot het tegengaan van de zich uitbreidende werkloosheid. Zij wisten er zeker geen weg mee, anders zouden ze aan dit groote kwaad wel meer aan dacht hebben gegeven. Daarom acht hij het wel goed. dat van uit den Raad een aanduiding wordt gegeven. Aan voren staande berekening wil hij nog toevoe gen, dat als de gemeente van het Rijk oor de meerdere werkloosheidsuitga en 27 ontvangt, de besparing bij uitvoering van werken tot f 300000 voor de gemeente bedraagt ƒ38000, waarmee de po6t steunuitkeering kan worden verlaagd. Spreker meent te mogen con- stateeren, dat de uitvoering van die werken voor 2 jaren veilig is gesteld Daarbij in aanmerking nemende de ge wijzigde monetaire politiek, waardoor zich beter perepectief opent, meent hij de uitvoering van het werk veilig te mogen aanbevelen. Voor de uit te voeren werken wor den door verschillende leden genoemd: politiebureau 100000, b. wegenom bouw 100000, en c. begin tunnel 100000. Gebrek aan werk is er dus al lerminst. terwijl het allerwege voor deel zal opleveren: in hel zakenleven krijgt men daardoor meer gang, de han deldrijvende middenstand wordt be oordeeld, bespaard wordt op uitgaven oor behoeftigen. Enkele leden wijzen er op, dat zij .eel voelen voor werkverschaffing, doch dat voor dit doel niet moet wor den geleend. Het leenen van 300000 al leen met het doel om 50 werklieden ge durende 2 jaar aan het werk te zetten en daarmede de gemeente voor de toe komst te verbinden een nieuwe rente- en aflossingslast te dragen, hoeft niet de instemming dezer leden. Vele leden sluiten zich er echter bij aan om nood zakelijke werken te doen uitvoeren waarbij velen wijzen op de absolute noodzakelijkheid van een nieuw poii tiebureau. De voortdurende toename der bevolking, waardoor niet te ontko men valt aan uitbreiding van politie personeel, in verband niet de omstan digheid, dat het bestaande bureau eigenlijk al 6edert jaren niet meer aan de eenvoudigste eischen voldoetj ver oorzaakt. dat het hoog noodig is tot verbetering van dezen toestand over te gaan. Ook de verbinding met het Soester kwartier wordt door verschillende lerl^n als noodzakelijk werk geken schetst. Geen zelfstandige oplossing Het vraagstuk der werkloosheid heeft steed6 onze volle aandacht, zeggen B en W. Zij schreven er niet over omdat het niet mogelijk is voor de gemeente zelfstandig een oplossing van dit alge- meene vraagstuk te geven. Voorstellen tot leenen van 300.000 ten einde de werkloosheid te verminde ren, mogen op dien grond niet aanvaard worden, omdat het leggen van lasten op de toekomst ter ontlasting van het heden, stellig geen goedkeuring zal erlangen. Daarentegen zouden B. en W. wel zeer gaarne werken, welke strikt noodzakelijk zijn, zooals het bou wen van een politiebureau, aan den Raad ter beslissing willen voorleggen, indien het hun maar eenigszins moge lijk was de dekking van rente en aflos sing, niet voor 2 jaren, doch voor de toekomst aan te geven. Nu echter de financieele mogelijkheid der gemeente wederom ernstig is be perkt geworden en speciaal door de jaarlijksche vermindering van de uit keering Wet Financieele verhouding nog steeds beperkter zal worden, mee- nen zij nog eenigen tijd te moeten wachten met het doen van dergelijke voorstellen, in de hoop, dat de gewij zigde monetaire toestand eenige ople ving zal geven. Lezing van Henrv Asselin voor de afd. Amersfoort van het Genootschap Neder* landFrankrijk Onder het motto „De kunsten en tech nieken in het moderne leven", zal in 1937 te Parijs een groote internationale tentoonstelling worden georganiseerd. De heer Henrv Asselin heeft gister avond een uiteenzeting van de plannen van deze groots opgezette tentoonstel ling gegeven, waaraan niet minder dan 50 landen deelnemen. Eerst behandelde hij uitvoerig de principes waarop het geheel berust. Het zal een manifestatie zijn van vrede en samenwerking tusschen de volken, waarbij Nederland niet zal ontbreken. Gezien het groote succes van het Ned. paviljoqn op de koloniale tentoonstel ling, mag er zeker op worden gerekend dat ons land ook nu zal toonen, wat er ten opzichte van de kunsten en tech nieken in ons land wordt gepresteerd. Aan kunstenaars, handwerkslieden en industrieelen zal gelegenheid worden gegeven de voortbrengselen van hun ar beid te laten zien. Deze drie zullen er een aanrakingspunt vinden: men hoopt dat het herstel van het handwerk een van de gelukkige gpvolgen zal zijn van de tentoonstelling. Tegelijkertijd maakt men van de gelegenheid gebruik om dat gedeelte van Parijs, waar de expositie zal plaats vinden, blijvend te ver fraaien. Uitvoerig ging de spreker vervolgens na. hoe de tentoonstelling zal worden ingericht. Het Palais du Trocadéro is reeds geheel gesloopt en vervangen door een paar gebouwen in een stijl, die, hoewel ze niet geheel nieuw is te noemen, toch de moderne opvatting van de architectuur weergeeft, terwijl er onmiskenbaar de Fransche traditie in is te herkennen. Tal van huizen van geen, of van zeer twijfelachtige archi tectonische waarde, ziin of worden met den grond gelijk gemaakt en vervangen door nieuwe stijlvolle gebouwen, zooals b.v. het Palais des Beaux-Arts tusschen de Seine en de Avenue Wilson. Voor wie Parijs kent en de fraaie afbeeldin gen heeft gezien, die de spreker ver toonde, lijdt het geen twijfel, of Parijs zal als herinnering aan deze tentoon stelling eenige buitengewoon mooie ge bouwen behouden. Het geheel zal dan ook zeer belangrijk worden, gezien het feit, dat er nog steeds nieuwe aanmel dingen binnen komen, en dat het zoo fraai gelegen terrein, waar de Seine met een bocht doorheen stroomt, en dat door den Eiffeltoren wordt beheerscht, telkens moet worden uitgebreid 1 Velen zullen zeker de gelegenheid niet laten voorbij gaan, deze tentoon stelling te bezoeken, om aldus te zien, dat men kosten noch moeite heeft ge spaard om alles te doen slagen. Zelfs heeft men een gedeelte van de spoor lijn langs de Seine overkluisd, en een eilandje in die rivier vergroot! En om de vele bezoekers te vermaken, zal men jrrootsche feesten geven, die een bezoek aan deze schilderachtige omgeving des te aantrekkelijker zal maken! rectiekamer der Arbeidsbeurs geïnstal leerd. De leden der commissie zijn: Mevrouw M. SchuitemakerKuipers, voorzitster; mej. Th. Boekenoogen; mej. Ten Bosch, mej. A. J. Brouwer, mevr. Goedkoop—De Lange, mevr. Hiem- straEek, mevr. C. A. JansenBollen, mevr. A. Th. C. RijperRos, mej. J. Wernas, secretaresse. Het secretariaat is gevestigd aan het bureau der Arbeidsbeurs afd. Vrouwen, Achter Davidshof 2; aldaar zijn alle ge- wenschte inlichtingen te verkrijgen, alsmede aan bovenstaande adressen. Inschrijving van leerlingen kan dage lijks geschieden aan de Arbeidsbeurs afd. Vrouwen. Cursussen ingesteld voor werk» looze meisjes van 16 jaar en ouder de reserves der bedrijven nu toe geen bedragen ten bate der ge meente-huishouding geput, terwijl wij niet met het oordeel kunnen meegaan, dat een deel der riool-belasting een re serve is. die in de gemeentelijke midde len vloeit. Het fonds voor bijzondere doeleinden was niet als reserve be stemd, maar om te dienen voor een na der aan te wijzen doel. Monetaire maatregelen en de werkloosheid Verschillende leden willen niet in herhaling treden, door te spreken over de maatregelen om de begrooting slui tende te maken, doch zij meenen, dat het college en de ambtenaren niet te benijden zijn wanneer telkens na moei zamen arbeid om de begrooting klop pende te krijgen, de regeering met maatregelen komt die de boel weer in de war 6turen. Zij vinden het geen ge niale vinding het daardoor onte-tane te kort te dekken uit het electriciteits- bliek te brengen. VORM Van de N.V. ..Sierkunst" ontvangen wij een aardig tijdschriftje, Vorm. dat eenige malen per jaar Verschijn* en verspreid wordt door de zaken, aange sloten bij de Vereeniging tot bevorde ring van de Belangen v. d. Kunstnijver- heidhandel (K N H-). Het fraai uitec voerde tijdschriftje bevat afbeeldingen van rietwerk enz. van A. Hofman, fa felgoed \an H. Polak theeserviezen en houtwerk van Jansen van Galen, lam pen van T. Remmer en H. Methonst, 6ie raden van Meyer en aardewerk van Zaalberg, alle exclusieve K.N.H.-model len. vertegenwoordigd door Sierkunst. Tevens bericht „Sierkunst" dat de zaak eenige wijzigingen heeft onder gaan en daardoor een moderner aspect verkregen heeft Speciaal de afdeeling woninginrichting is uitgebreid, waar door het mogelijk is de meubelen speciaal de stalen meubelen, hoewel ook houten meubelen worden verkocht meer onder de aandacht van het pu Over het onderwerp Opleiding tot Dienstbode is reeds herhaaldelijk in de pers geschreven. In vele kringen is men er dan ook van doordrongpn, dat om aan het te kort aan geschoolde dienstboden tege moet te komen, het nuttig zou zijn naast de bestaande cursussen aan de Huishoudscholen en de Internaten voor spoedopleiding tot dienstbode ook ex terne cursussen van 12 weken voor dienstboden te houden. De meisjes van 14 jaar die van de lagere school komen, gaan reeds veelal naar de Industrie- en Huishoudscholen, maar daarnaast is nog een groot aan tal meisjes, dat naar fabrieken gaat, loopmeisje wordt of ander werk aan vaardt. Ook zijn er meisjes die thuis zoon beetje mephelpen en verder hun tijd met nietsdoen doorbrengen. Dan is er nog een groep van meisjes, die zonder de eoede vakopleiding aan de Huishoudschool toch dienstbode wor den. hetzij voor den dag. hetzij voor dag en nacht. In veel gevallen blijkt dan dat zij niet voor haar taak here kend zijn, en het is zoowel voor het meisje als voor de huisvrouw een te leurstelling als blijkt dat het niet gaat Ontslag is dan dikwijls het gevolg, wat voor het meisje veelal een groote te- lenrcfplline is. Hierdoor krijgt haar gevoel van eigen waarde een knak en gevolg is dikwijls onverschilligheid. TTet is daarom dat de Commissie voor opleiding tot dienstbode meent er gopd aan ir de werklooze mei«ies van 'C laar en onder in de gelegenheid te stellen om door het volgen van een 12- wekeliiksche cursus aan de Industrie- en Huishoudschool te trachten zich wat meer voor haar taak van dienstbode te bekwamen. Deze meerdere kennis zal ook later, wanneer zii gehuwd zijn, voor haar vnri groote hpteekenis zijn. Laat ons dus hopen, dat er zich een groot aantal meisjes voor deze cursus sen zal opgeven. Om de belangstelling van ouders en meisjes te wekken, zal op enkele bij eenkomsten van meisjes een lezine wor den gehouden door een lid van de com missie. leerares van de Industrie- en Huishoudschool. Hierover zal mededeeline worden ge daan in dp perc en in de bijeenkomsten van de ve reen i gin gen. waarin dp leden van de commissie voor opleiding tot dienstbode zitting hebben. Teekening van het Sportfondsenbad en een schets van den bodem van het basin. Op 25 November werd door den wet houder van sociale zaken enz. den heer B. Noordewier. de commissie voor spoedopleiding tot dienstbode in de di- Het comité is gisteravond opge* heven en het Havik wordt niet versierd Onder voorzitterschap van den heer G. v. Tellingen werd in Eben Haëzer gisteravond een ver gadering gchoudcAi door het Feest comité voor het Havik en omgeving. Spr. heette de aanwezigen welkom en gaf het woord aan den secreta ris, den heer Massa, die de notulen voorlas, welke onveranderd werden goedgekeurd. Daarna gaf de heer van Tellin gen een uiteenzetting van den gang van zaken. Spr. wees er op, dat be doeld was een brug te maken over het Havik, om te dienen voor een po^fium, waarop concerten gegeven konden wor den. De wethouder Spiekerman meende een andere plaats daarvoor te kunnen aanwijzen. Spr. evenwel had de mee ning, dat de wethouders wel te over tuigen zouden zijn, hoe en wat het comité bedoelde. Een schrijven aan B. en W., waarin het verzoek nader zou worden toegelicht, werd voorbereid door hem in een onderhoud met de wethou ders. Duidelijk werd door spreker te kennen gegeven, dat het niet de bedoe ling was een verkeersbrug te maken, doch slechts een plankier, waarop con certen zouden gegeven worden. Het publiek zou er veel gemak van hebben, De wethouder van openbare werken zou het jammer vinden, als op het Havik een platform lag, indien de Prinses en de Prins zelf eens hier zou den komen. Het verzoek aan B. en \V. werd niet geschreven en verzonden. De burgemeester deelde aan een paar commissieleden mede, dat plannen en teekeningen voor de lichtzuilen eerst door den stadsarchitect moesten wor den goedgekeurd. Spreker merkte op dat er toen geen reden meer was voor het bestuur om te blijven aandrin gen op versiering van het Havik. Als de gemeente alles wil voor schrijven, moet ze ook maar beta len. Daarom besloot het bestuur, zijn mandaat ter beschikking te stellen, omdat de lust en de animo door de autoriteiten wordt gedoofd. Hierna volgden eenige besprekingen over de zaak zelf. Algemeen vond men het niet prettig, dat de uiting van den volkswil, om een mooi en prettig feest te vieren, nu zoo gedwarsboomd wordt. Verwacht was, dat B. en W. een soepe ler houding hadden aangenomen. Een versiering, welke slechts enkele dagen duurt, zal aan de schoonheid van het Havik geen afbreuk doen. Een voorstel om op 7 Januari de vlaggen halfstok te hijschen, werd door den voorzitter bestreden, omdat het jonge vorstelijke paar er geen schuld aan heeft en niet gedupeerd mag worden. Spr. wil juist het geheele Havik in vlaggentooi zet ten. Spr. leest daarna het officieele schrijven voor, waarin B. en W. mede- deelen, dat de grond tijdens de feesi week voor het plaatsen van lichtzuilen gratis gebruikt mag worden, maar de stadsarchitect, de directeur van open hare werken en de commissaris van politie moeten het plaatsen der licht zuilen goedkeuren en ook de vorm dier zuilen moet goedgekeurd worden. Opge legde discipline aanvaarden we niet, zoo besluit de voorzitter. Een der aanwezigen brengt dank aan de commissie, voor wat zij heeft ge daan om dit feest te organiseeren, De voorzitter dankt voor die woorden van waardeering en deelt mede, dat het reeds gestorte geld wordt terugbetaald waarmede de zaak is afgedaan. Hierna werd de vergadering geslo ten. Zang, voordracht en muziek met als spreker Anne Vermeer Zaterdagavond hield de kleine, maar krachtige afdeeling Amers foort van den Ned. Bond van Ab- stinentstudeerenden in samenwer king met de afdeelingen Utrecht en Hilversum een propagandabijcen- komst in Sierkunst. De zaal was behoorlijk gevuld toen Trijntje Biersma een welkomstwoord sprak waarin ze zich speciaal wendde tot de buitenstaanders. Ze hoopte, dat dezo vluchtige kennismaking er toe zou leiden, dat meerderen zullen komen tot den N.B.A.S. Het programma bevatte zang, voor dracht en muziek en alles werd keurig uitgevoerd. Bijzonder vermeldenswaard is de opvoering van een gedeelte vari Multatuli's Woutertje Pieterse, het Sa- lieavondje bij juffrouw Pieterse, waar in meester Pennewip, de hoofrol speelt. Ondanks de primitieve hulpmiddelen ten aanzien van tooneel en decors Sierkunst is geen tooneelzaal werd dit stukje buitengewoon verdienstelijk gespeeld. Zeer uitdrukkelijk willen we wijzen op het prachtige spel van den kleinen Wouter, den kwajongen, die door zijn Rooverslied meester Pennc- wips rust en zijn moeders salieavondje totaal omkegelde.' Anne Vermeer hield een propaganda- rede, welke twee groote deugden had: ze was kort en duidelijk. Hij wees op de mooie dingen in N.B A.S., waardoor in het leven van vele jongelui een pret tig element gekomen is, dat hen later, als ze zelfstandig in do maatschappij moeten werken, van groot nut zal zijn Hun onverschilligheid wordt belang stelling en ze Iecren de vraagstukken be kijken, waardoor ze inzicht krijgen, ze leeren genieten van hun jeugd; de ge heelonthouding houdt hen van verkeer de paden terwijl het gevoel van kame raadschap wordt aangekweekt. Spreker herinnerde aan de N B.A.S.- kampen en weekends en hij wees op den vrijen omgang, een zeer belangrijke factor in het N.B.A.S.-leven, omdat hier door de juiste harmonische sfeer ge schapen wordt. Natuurlijk wijkt de praktijk wel eens af, doch dat neemt niet weg, dat het streven op zich zeil reeds heilzaam werkt. We willen verder nog wijzen op een programmanummer, dat veel aandacht had en wel het snelteekcnen van Wou- ler Bakkenes. Dat was eer goed werk en als hij zoo blijft voortgaan, zal hij stellig zijn weg wel vinden. De avond als geheel is goed geslaagd, AMERSFOORT 1 December. Concordia. Verkoopimg van woonhuizen en winkelhuizen. 8 uur n.m. 3 December. Veilinggebouw Lange- straat 109. Veiling salon-, huie- en elaapkamermcubelen. 9 uur v.m. STOUTENBURG 2 December. Hofstede Niemverhorat. /erkooping boerderij-inventaris. 10 uur .m. KAPPERS IN OVERTREDING Tegen eenige kappers, die niet be kend gemaakt hadden, dat 's-Maandags middags hun winkels gesloten moeten zijn, is door de politie proces-verbaal opgemaakt. SCHOORSTEENBRAND Gisteren ontstond in een perceel aan de Celzusterenstraat een schoorsteen brandje. Nadat iemand zonder succes getracht had door middel van een alarmtoestel de politie te alarmeeren is men zelf aan het blusschen geslagen en was men spoedig het brandje meester. PROPAGANDA-FEESTAVOND VAN DE V.A.R.A. Donderdag a s. houdt de V.A.R A Amicitia een propaganda-feestavond waaraan medegewerkt wordt door Kees Pruis met zijn gezelschap, bestaande uit Stella Seemer. Emmv Arbous en Louit. Kapper. Bijzonderheden treft men aan in de advertentie in dit blad Langestraat 8 Tel. 129 Roode Zoete Wijnen aragona Doux 85 ct. p. fl listella Rouge f 1.15 p. (I onio I 1.35 p. fl TENTOONSTELLING HONGAARSCHE SCHILDERIJEN Voor hen, die kennis willen maken met Hongaarsche schilderkunst van den laatsten tijd, bestaat daartoe dezer dagen gelegenheid. Êen groot aantal doeken van Hongaarsche schilders siert tot en met Vrijdag a.6. de wanden van den foyer van Amicitia, waarbij de quantiteit wel eenigszins de qualiteit ovci hceivcht. Eenigszins. omdat deze expositie ook werken bevat, die met eere genoemd mogen worden. Bepalen wij ons daartoe, dan treft ons allereerst de artistieke waarde, die R. Molnar La- jos vertegenwoordigt met de drie meis jeskoppen, niet zoozeer door de expres sie, die de schilder daarin heeft weten te leggen, als wel door de gemakkelijk heid waarmede deze drie verschillende figuren tot ons spreken. In dit milieu past ook de rake typee- rmg van het jongetje tegen den donke ren pilaar, een klein maar krachtig werkje van N. Pirhalla. Van den Hongaar K. Jakab zagen wij twee doeken geëxposeerd, een Hon- gaarsch landschap en den kop van een grijsaard, waarvan vooral het eerste treft door de mooie diepe kleur. Donker, te donker is de Christusfiguur aan het kruis, van Sidelszki, maar wèl heeft hij hiermede de beklemmende ragick van het oogcnblik weten uit te beelden. Te waardeeren zijn ook de Hongaren Mandoly (de landarbeider). A. Sos (Noorsch fjord), Nemeth (de stemming rond een boerderij), Prof. Peczely (at£- lieropcname), en Jos. Wagner met de boerenvrouwtjps in de sneeuw, terwijl het moderne palet van Szabo eveneens de aandacht vraagt. Als geheel een expositie, die een na dere kennismaking waard is, ook al is men op het gebied van schilderkunst door talrijke fraaie exposities in onze stad wel wat verwend. AANBESTEDING Hedenmorgen is aanbesteed het één jarig onderhoud van militaire gebou wen in het garnizoen Amersfoort. De raming bedroeg ƒ38650. Van de 15 inschrijvers was laagste v. d. Brink, Barneveld. met 32000. en hoogste San ders uit Leiden met 39890. VERGADERING VAN SPAARDERS Spaarders van het Sportfondsenbad- Amersfoort worden opgeroepen tot bij woning van een spaarders vergadering op Dinsdag 8 December, des avonds 8.15 uur, in het gebouw „Concordia". Op deze vergadering zal tevens propaganda ge maakt worden voor de zwemsport, o.a. zullen eenige films vertoond worden en wel een deel van de interessante propa ganda-film van den K.N.Z.B., alsmede ijsfilms van de kunstijsbaan te Amster dam. BURGERLIJKE STAND 30 November GEBOREN: Cornelia, dochter van Al- bertus Theodorus van Garderen en Adriana Petronella Verhoef. Albertus Franciscus, zoon van Harm Esder Smit en Wilhelmina Clasina van Groene- siein. Cilia Maria, dochter van Theodo rus Albertus Hendrikus Huurdeman en Jacoba Adriana van den Eshof. Willem, zoon van Gerardus de Gans en Johanna Catharina de Ruiter. Margaretha Aartje, dochter van Jan Hendrik van Doorn en Marrigje den Uijl. Johanna Maria, doch ter van Johannes van Eijkelenburg en Hendnka Hooft Geoffrey, zoon van Fre derick Hewitt en Eva Crawforth. OVERLEDEN: Johannes Wilhelmus van Gils, 59 jaar, echtgenoot van Alijda Maria van den Bos. Cornelia de Ruijter, 35 jaar, echtgenoote van Petrus Mariu* van der Werf.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5