BLACK CAP Amersf. Kunsthandel J. A. SCHOTERMAN Zn. Omtrek St.Nicolaascadeaux V erbodem Grondgebied OLD SCOTCH WHISKY p. f 3.75 UTRECHTSCHESTR. 17 - Ao 187S Tel 145 Aanrijding en hooge schadevergoeding Arbeidslijst niet op tijd in orde Marktberichten TIJDSCHRIFTEN VOOR HET ST. NICOLAASFEEST A.. VAN DE WEG BAROMETERS LEESGLAZEN LOUPEN ETUI'S Opticien Tijssen INBRAAK IN HET Soester Natuurbad FAILLISSEMENTEN Ojqsmda U slaagt in de met Uw Voor eiken prijs toch altijd iets aparts 2) -V 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 3 DECEMBER 1936 99 Sole Importers: KANTONGERECHT Talrijke overtredingen van de Arbeidswet Voor het kantongerecht had zich he denmorgen de chef van een manufactu- renhandel alhier te verantwoorden, we gens het feit dat. bij de inspectie van de bedrijfswerkzaamheden geen goed "waarneembare arbeidslijst getoond kon jvorden. De gevolmachtigde van verdachte yvees er op, dat er wel afschriften wa ren, maar dat het geheel nog niet con form de wet was, die een gedetail leerde lijst eischt. Wel waren de werk tijden voor het personeel geregeld, maar alvorens een nauwkeurige lijst op te kunnen stellen, moest men reke ning houden met talrijke kleine wijzi gingen, die getroffen werden in ver hand met het feit, dat het bedrijf hier pas twee maanden werkzaam was. Hot OM., waargenomen door mr. Zijlstra, meende dat men in zoo'n zaak ©an de wet moest voldoen. Inzake de overtreding, waren nu slechts twee ar beiders opgeroepen, maar evengoed had do overtreding betrekking op het ge- heele personeel van ruim honderd personen. Het O.M. wil hier een hooge boete eischen, n.l. 60 subs. *20 dagen. Do kantonrechter informeerde bij de voorgeroepen juffrouw hoe haar werk tijden waren en of deze momenteel de zelfde gebleven zijn, als voor de sa menstelling van de arbeidslijst, Dit (bleek volkomen te kloppen. De uitslag werd 40 subs. 10 dagen. Aanrijding le Soest Te Soest had een aanrijding plaats, doordat een in een file van auto's staande auto achteruit zou gereden zijn en daarbij tegen den wagen er achter gebotst was. De verdachten bestreden dat, zij wa ren niet achteruit gereden, maar de auto achter hen was vooruit gereden. Er waren echter verschillende getui gen, die het tegendeel gezien had den. Ook waren verdachten zeer onheusch opgetreden, door, ondanks hun in den weg gezette hinderpalen, als b.v. een fiets, door te rijden, zonder op de politie te wachten. Verdachten legden deze houding ook anders uit en vonden het geen manier hen tegen te houden. De zaak was op zich zelf niet zoo be langrijk, maar het ging hier om de Schadevergoeding. De schade van de. aangereden an to bedroeg nl. ruim ƒ57, terwijl de be stuurder een persoonlijke schadevergoe ding vroeg van ƒ65. Immers hij was gedurende vier dagen in zijn werk zaamheden belemmerd en dat nog wel 1n November, de goede maand voor zijn branche. Het O.M. eischfe 20 subs. 8 dagen; de uitspraak luidde S subs. 4 dagen. Konijnen vangen Met. z'n tweeën hadden ze onder Leusden het natuurschoon loopen te be wonderen. wat zooveel wil zeggen, dat ze op de konijnenvangst waren. De kantonrechter wees don verdach ten op de gemeenheid van hun daad, om de dieren in strikken den verstik kingsdood te laten sterven. Het O. M. eisciite tegen beide verdachten 1*2. subs. 8 dagen. De uitspraak werd con form den eisch. HISTORISCH SPEL „ZONSOPGANG" Het bestuur van het Oranje-comité 1036 vestigt er de aandacht op, dat op Maandag 21 en Dinsdag 22 December door de vereeniging „De Princevlag", alhier, in Amicitia het historische spel: „Zonsopgang" zal worden uitgevoerd. Dit spel van mr. I. van Schevickha- ven heeft betrekking op het. leven van Willem de Zwijger. Gaarne wekt het comité cr toe op, om dit spel, dat er toe zal bijdragen de Oranje-stemming te verhoogen, te be zoeken. Kaarten zijn reeds thans be schikbaar gesteld. FRUIT- EN GROENTENVEILING 2 December Lof 5-6 ct., bellefleur 12—22 ct., goudreinet 21—25 ct., campagne zoet 1-S20 ct., bergamot li15 ct., winter- jan 10—16 ct., spruiten 77*10 ct., spi nazie 12—14 ct, schorseneeren 1112 ct., rapen 21—23 ct., bieten 19—21 ct,, gekookte bieten 4045 ct., wortelen 23 ct., andijvie 613 ct., prei 37 ct., seldcry 610 ct., peterselie 611 ct, bloemkool 810 ct., groene kool 10 30 ct., roode kool 1750 ct.. gele kool 1621 ct., boerenkool 11IS ct. MARKTBERICHT VAN BARNEVELD Pluimveemarkt (Donderdag). Oude kippen 3585, id. per KG. 323S, Oude hanen 5085, Jonge hanen 4060, id. per K.G. 4045, N.H. Blauwen per K.G. 60—68, Jonge hennen 1.001.50, Dui ven per paar 25—35, Tamme eenden 2065, Wilde eenden 4050, Ganzen 1.752.00, Kalkoenen per K.G. 5060, Tamme konijnen 751.50, Wilde konij nen 4555, Hazen 12, Fazanten 75— 1.00, Piepkuikens 3040. Aanvoar 28400. Handel redelijk. Eiermarkt. Witte eieren 5.005.15, Gemengde 5.155.80, Bruine 5.305.75 Eenden 2.603.20, jonge heneieren 3.50 —4.00, Aanvoer 275000. Handel matig. Veemarkt. Dr. Zeugen 30—38, Schrammen 1329, Biggen 9—14, Zware Varkens 19—20 ct. p. pond, Zouters 19—20 ct. per id., Vette kalveren 1825 ct. p. id. Nuchtere kalveren 8—10. Aanvoer kalm. WINTERNUMMER VAN „REIZEN EN TREKKEN" Deze week is van het weekblad „Rei zen en Trekken" het orgaan der Ned. Reisvereeniging een winternummer verschenen. Dit nummer bevat talrijke gegevens en velerlei voorlichting no- nens de wintersport. Het wordt gc- opend door een woord vooraf, een „Ski- Heil" van de hand van den heer T. Panman, den voorzitter der N.R.V., die in een pittig stukje de aandacht, vestigt op de „witte wereld". Dr. W. S. schrijft o\er de geneeskracht, der winterzon. W. Kern wijdt een artikel aan Parsenn, terwijl P. Hofman belangstelling wekt Eau de Cologne 4711, Eau de Cologne Boldoot, Eau de Cologne Coty, Zeepen, Haarborstels, Tandborstels. LANSESTRAAT 23 Tel. 217 voor Sestrières. Voorts treffen wij in dit winternummer o.a. ecnige interes sante bijdragen aan over hel autorijden in den winter en „Per spoor in den winter". J. Ages levert een aardig stuk je getiteld: „Door de lucht naar de skivelden". Tevens bevat dit nummer een uitge breide opgave van de winterreizen der N.R.V. 4 Helvetia-dagtrein-reizen. Iets nieuws zijn de Helvetia-dagtrein-reizen, waarbij de heer A. Pieters een toelichting geeft. Het winternummer maakt een goe den indruk en is rijk met welgeslaag de foto's verlucht. TUSLUWS uilqtwM E. G. Hue y: „De dierenwe reld in een Notedop", Hollan- dia-drukkerij, Baarn. „De dierenwereld in een Notedop" is een frisch en leerzaam geschreven boekwerk, dat, intslcde van een droge opsomming van alle mogelijke dieren le geven, den lezer een eenvoudig, le vend beeld van heel het dierenrijk verschaft. De lieer A. F. J. Portielje, inspecteur van „Artis", heeft niet inaehtname van de oorspronkelijke be doeling dit werk, waar het te pas kwam. op Nedeiiandsche en Europee- sche leest geschoeid, waardoor dit. boek ook van onze nationale fauna een hel der beeld geeft. De royale opzef van deze voorbeeldig geïllustreerde uitgave kan cr zeker toe bijdragen om onze jeugd die om met den inleider, den heer J. A. Vor der Hake, te spreken wel de tandfor- mule van het nijlpaard kent, doch het verschil tusschen een vink en een musch nauwelijks weet, inzicht in deze materie te verschaffen. De Bergrede. Overdenkin gen en overwegingen. Door Prof A. H. de Hartog. Uitg. Mij. Holland, Amsterdam. In zijn woord wijst Prof. de Hartog met nadruk erop, dat hij door de om schrijving van den titel vermijden wil, den indruk te wekken, alsof de Berg rede, een exegetisch werk is. Dit mis verstand was ontstaan bij zijn boek „De Openbaring van Johannes", waar door ook de critiek misvalte. De auteur wil slechts inzicht geven en geen exe gese, over enkele hoofd-problemen, die zich naar aanleiding van de uit spraken der Bergrede \oordocn. Prof. de Hartog geeft den lezer z ij n inzicht over de zaligsprcuken en het daarop volgende „Onze Vader". Zijn opvatting moet dus als een zuiver per soonlijke worden beschouwd en dit maakt het interessante ervan, want. in de meeste gevallen is een dergelijk werk compilatie van de beschouwin gen van anderen, terwijl dan dc per soonlijke mcening van den auteur niet of nauwelijks naar voren kojnt. Hier staat de mensch en theoloog de Hartog geheel borg voor den inhoud. Warm en overtuigend spreekt hij lot ons van wat hij zelf beleeft en doorleeft, waar van zijn ziel en geest doortrokken is. Van den aanvang af wil Prof. dc Hartog aantoonen, dat men de mensch niet slechts evolutionistisch moet op voeden, maar bovenal regeneratief; dus niet alleen maar voor de kennis van en wijsheid over dc dingen van het malericcle beslaan, school of uni versitaire kennis bijbrengen, maar de mensch moet wakker geschud worden om hem te wijzen op het Andere, het Goddelijke. Daarvoor moet. hij inkeeren in zijn diepste zelf, om in dc stilte van zijn zieleleven zich van het Godde lijke bewust te worden. Zulk een mensch ondergaat een verandering die hij bewust doorleeft. Deze vernieuwing maakt hem tol een diep religieus we zen. Doch hiervoor moet hij open willen staan, cn het eigen Ik terugdringen: dus een algeheele overgave. Nu pas kan het „Uw wil geschiede" uitgespro ken worden. Inkeeren in ons diepste zelf is de weg tot God. Dan wordt het stil en verheldert ons innerlijk oog, „want" zoo eindigt, dit hoek, „stilheid is het begin cn het. einde der dingen". E. S. Handboek der II a n d- leeskundc, door E. Parker Uitg. P. Dz. Veen, tc Amers foort. De gedachte dat liet bestaande ver hand tusschen uiterlijken en innerlij ken mensch, die in den laatsten tijd ook van medisch standpunt wordt in genomen. weer een actuccle gedachten- gang is geworden, heeft de schrijfster een ernstige zoekster, moed gegeven, om weer opnieuw een werk onder dc menschen te brengen, dat na twee jaar noesten arbeid, zeer de moeite waard is. om onder de oogen van velen te komen. Waar in het handschrift ka raktereigenschappen neergelegd wor den. zoo zijn ook de handen een spre kend voorbeeld, waarin de verschillen de wezenstrekken duidelijk uitgebeeld staan. Moge dit bock zijn weg vinden on der de vele ernstige werkers op het gebied van karakter-onderzoek. E. S. Bij de N.V, Roman- Boek- cn kunst handel H. Nelissen, Leidschegracht 72, Amsterdam is in den vorm van een Kerst- of Nieuwjaarsbrief een kerst verhaal verschenen, getiteld „De weg terug" door Antoon Gooien. Een uitga ve, die rustig en eenvoudig gehouden is cn die met het oog op haar inhoud een ieder met Kerstmis welkom kan zijn. Spelen en feestvieren, wie doet er mee? Door van Gorcum Comp. N.V. uit gevers te Assen, wordt in plaats van een herdruk van het boekje „Kinder feesten", dat groote belangstelling genoot, een boekje voor de jeugd onder den titel „Spelen en feestvieren, wie doet er mee?" door Aafje Fokker uitge geven. Er blijkt meer en meer vraag te zijn naar spelletjes, wedstrijden e.d. om te gebruiken bij feestelijke gele genheden, in vacantie's of hij slecht weer. In het fleurige boekske wordt allerlei in toepassing gebracht, als ge wone spelen, zelf te maken gezelschaps spelen, spelen met pand verbeuren, schimmenspel, poppenkast. Wij rnee- nen dat deze feestvreugde er wel bij de jeugd in zal willen. Ziekenfondswezen De vereeniging „Ziekenfonds voor den arbeidenden stand", Polstraat 7 le Deventer heeft zich in verband met het door den Minister van Sociale Zaken bij de Tweede Kamer ingediende „Ont- werp-Zickenverzorgingswet" met een adres gewend tot de kamerleden. In dit adres wordt gewezen op de aan dit ontwerp verbonden bezwaren, terwijl vooral aan do financieel© consequen ties, welke dc voorgestelde regeling met zich brengt, belangrijk© aandacht is geschonken. VERBETERING VAN DEN WEG HUIS TER HEIDE—SOESTERBERG In den hoofdverbindingsweg Utrecht- Amersfoort, die in het algemeen aan zeer redelijke eischen voldoet, ligt tus schen Huis ter Heide cn Soe6tcrberg °.cn weg vak, dat. oogenschijnlijk zeer goed is, doch dat op enkele plaatsen zeer groote oneffenheden vertoont, waardoor gevaren voor het wegverkeer kunnen ontstaan. Op een desbetreffend verzoek van de K.N.A.C. berichtte de Rijkswaterstaat, dat het in het voornemen ligt het be doelde wegvak in het vroege voorjaar van 1937 te vernieuwen. Langestraat 56 Telefoon 886 Een groote hoeveelheid bads artikelen ontvreemd SOEST, 2 Dcc. Bij de politie alhier is aangifte gedaan, dat er is ingebro ken in het restaurant van het Soester Natuurbad. Door het verbreken van een ruit hebben de dader of daders zich toegang verschaft tot het restaurant, waar zij alles overhoop hebben ge baald. Bij de sluiting van het badsei zoen had de exploitant van het restau rant alles meegenomen, zoodat de da der of dader(s) daar niets van hun ga ding konden vinden. De heer Maris, de exploitant van de strahdkiosk, had evenwel een grooten voorraad strandartikclen in een deel van het restaurant opgeslagen, waarin de dader(s) door verplaatsing van een houten schot wist(en) door te dringen. Uit die opslagplaats werden nu een aantal strand parasols en een groote hoeveelheid bad-artikelen vermist. De politic stelt een onderzoek in, doch dat is op lieden nog zonder resultaat. TENGEVOLGE VAN AANRIJDING OVERLEDEN SOEST, 2 Dec. Dc 62-jarige mevr. E. M. StalenhoefLoglcnstein, die de zer dagen te Soest door een auto werd overreden is in het ziekenhuis te Eem- nes aan de bekomen verwondingen overleden. Gelijk bekend is, was de aanrijding mede te wijten aan de slechte verlichting van den weg Ier plaatse. Uitgesproken J. Knippenburg, Koopman, wonende te Geldermalsen, Achterstraat. Rechter commissaris Mr. T. J. Dorhout Mees; Curator Mr. H. J, W. van Es veld te Tiel. J. Kooien, wonende te De Bilt, Groen van Prinstererweg 22. Rechter-Commis- saris Mr. T. J. Dorhout Mees. Curator: Mejuffrouw Ph. H. van Noord te Utrecht, C. J. de Kleuver, drogist, wonende te Utrecht, Bandocngstraat 38. Rechter commissaris Mr. T. J. Dorhout Mees. Curator Mr. H. J. M. Gcrlings te Utrecht W. D. Bos Jr., wonende te Soest, Os- sendamweg 59. Rechter-Commissaris: Mr. T. J. Dorhout Mees; Curator: Mr. H. C. Dietz te Utrecht. Beëindigd j. van Dijk, brievenbesteller, wonen de te Austerlifz, Curator: Mr. TI. L. L. van Hoogenhuyze te Zeist. Beëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst met eene uitkeering van 5.229 G. Catoen, koopman, wonende te Bar- neveld. Curator: Mr. H. Tydeman te Amersfoort. Beëindigd door het ver bindend worden der eenige uitdeelings lijst met eene uitkeering van nihil. H. Friesema, wonende te Doorn, Wil- helminaweg 6. Curator: Mr. H. B. van Rhijn te Zeist. Beëindigd door het ver bindend worden der eenige uitdeelings lijst met eene uitkeering van 3.6711 A. Bakker, kapper, wonende te Utrecht. Curator Mr. A. C. van den Brand te Barncveld. Beëindigd door het verbindend worden der eenige uit deelingslijst met een uitkeering van nihil. L. D. Ernst, rijwielreparateur, wonen de te Utrecht. Zonstraat 5bis. Curator: Mr. C. E. E. Fromberg te Utrecht. Be ëindigd door het verbindend worden der eenige uitdrelingslijst met eene uit keering van 1.32 pet. A. Mulder, garagehouder, wonende te Utrecht, Nachtegaalstraat 52bis. Cura tor: Mr. C. L. Eldering te Utrecht. Be ëindigd door opheffing wegens gebrek aan actief. A. J. M. Proof, broodventer. wonende te Amersfoort. Curator: Mr. TI, .T. van Urk te Amersfoort. Beëindigd door op heffing wegens gebrek aan actief. Grand Théatre. Van 27 Novem ber t. m. 3 December vertooning van de film „Gelukskinderen". Voorstellingen: Zondag doorloo pend 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30 uur. Avondvoorstelling 8.15 n.m. Woensdag en Zaterdag matinée. 2'/2 uur. City-Theater. Vanaf 27 Novem ber vertooning van de films: „Broadway Melody of 1936" en „De weerwolf van Londen". Zondag doorloopend 1.45. 4.6.15 en 8.30 uur. Zaterdag 2.30 uur, 6.15 en 8.30 uur. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Woensdag 2.30 uur en 8.10 uur n.m. Cinema Amicitia Geen film- vertooning. Voorstellingen: Zondag 2.30. 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Mnsenm Fléhjte. WestsingeL (Uitgezonderd des Zondags). Theosofisch© Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging. Re gen tesselaam lederen dag van 6—8 uur. R.-K Leeszaal, Nleuwstraat 24. Openbar© leeszaal met Jeugdlees zaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. 3 December. Amicitia. Propaganda- feestavond van de V.A.R.A. 8 uur n.m. 5 December. De Valk. Kinder feest Bestuurdersbond Amersfoort. 35 uur nam. 7 December. Volksgebouw. R.S. A.P. De heer A. Langkemper spreekt over: „De revolutie in Span je". 7.30 uur nam. 7 December. De Valk. S.O.V. St. Nicolaasfeest voor de jeugd. 6—10 uur. 7 December. Grand Théatre. St. Nicolaasfeest voor de O.L. scholen. 8.30—10, 10.30—12, 1.30—3.30 en 4—6 uur. 9 December. De Valk. Jaarver gadering Mil. Motorbrigade. 8 uur nam. 9 December. iVolksgebouw Ver. van Vrienden der Sovjet-Unie. Spreker: ds. Snetlage. 8 uur n.m. 1113 December. De Valk'. Ten toonstelling van kanarievogels. 11—13 December. De Valk. Dul- ventcntoonstelling van „De Lucht post". 12 December. De Valk. Solrée A. G.V. „Excelsior" 8 uur nam. 12 December. Amicitia, 't Nut. Nieuw Schouwlooneel voert op „De Vreemdeling" 8 uur nam, ZEIST IS December. Figi. „Het Masker" yoert op; „Le Coeux*", 8 uur, UTRECHT 6 December. Stadsschouwburg. Amsterd. Tooneolverceniging voert op „Het Chineesche Landhuis", 8 UTRECHTSCHEWEG 36 direct over het spoor. Tel. 1758 FEUILLETON door 69 „Niets mee te beginnen. Ik heb het geprobeerd. Hij is een van de vooi naaniste ambtenaren Hij doet niets anders dan zijn plicht Hij zou direct on I©) verdenking vallen als hij tracht te in contact le komen met de gevan genen „Er was een kerel die nogal vrien delijk tegen ons was." zei Simon ..ITi wis vroeger hoer geweest in de Plaknff -•.to en en hij herinnerde zich den h ,r te: nog als jongeman. Ik ben he n 'iiwd of er mpf hem wat te begin nen is" .line beet hij'?" „Vakovkin. Ren groote. stevige kerel *r -1 een haard, en een liiteekcn hoven ;,'o nog.'' ..Z;i zouden kunnen proheeren iets v i den man gedaan te krijgen.' zei T 5n gedachten. „In ieder geval zal ;\- den man vanavond le ••r 'u- te krijgen Tv uk ie erom dnf ie geld noodig he 0 T' he'i ger-n cent," eg Ik heh geld opgeno ii het gezantschap te Weenen Maar als ik iets van hem gedaan krijg, hoe kunnen wij hen dan wegkrijgen?" „Ik zal Valeria Petrovna's auto ter beschikking kunnen stellen." „Het spijt mij, Simon, maar ik vind het een beetje gewaagd haar van het een en ander op de hoogte te stellen." „Ik zal mezelf wel redden. Wij maken ioderen morgen een autotocht, de men schen in de garage van het hotel ken nen mij." „Dat zou mooi zijn," antwoordde Ri chard glimlachend. „Maar zouden zij je aan de grens niet aanhouden?" „Mm. misschien. Maar herinner je je niet, wat Napoleon zei van Rubikon en de Vistula?" Richard lachte luid. „Je bent een beet je met de geschiedenis in de war. vriendje. Maar ik stem toe. Als wij er maar in slagen om ze uit de Pecher l.avra te krijgen dan hebben wij do /.aak al half gewonnen. Kijk, ik geloof dat het heter is dat ik je nu vaarwel zeg. Ik wil niet dat Vaieria Pelrovna mij hier vindt. En laat haar nu nog niet merken dat je de waarheid kent inzake flox rm den hertog" Simon knikte droevig. „Neen, dat zal ik nu nog niet doen. Ik zal liever gaan nadenken over hetgeen ik zelf zal kun nen doen. Wanneer zie ik je weer?" „Wanneer schikt het je het hesle?" „Morgen, ongeveer om twaalf uur Zij geeft morgenavond pen speciale voor stelling in het theater en zij repeteert in de morgenuren. Dan ben ik dus al leen." „Goed, met een beetje geluk zal ik je dan kunnen vertellen of ik succes gehad heb. Ik zie vanavond Zakar Shu- bin weer, en ik zal hem eens vragen naar Yakovkin. Of anders zal ik het mijn mooi vrouwtje laten doen." „Je, wat?" „O, dat is waar ook, dat heb ik je nog niet verteld." Richard keek een beetje schaapachtig. „Ik ben met Marie Lou getrouwd. Het was voor haar de eenige manier om weer veilig in Rusland te kunnen komen en ik zou zonder haar niet veel kunnen beginnen." „Wol allemachtig!" lachle Simon ach- ler zijn hand. „Dat is ook wat moois! Maar ik moet je zeggen dat je er als getrouwd man goed uil ziet." „Ik moet nu gaan," zei Richard vlug, „ik hoop je morgen weer te ontmoeten." Marie Lou zat in haar slaapkamer. Zij had toegegeven dat het wel een beetje gevaarlijk was in de ontvangzaal le zit l en. Iedere voorzorgsmaatregel moest genomen worden teneinde te voorkomen met Valeria Petrovna in aanraking te komen. Richard voegde zich bij haar en ver telde van zijn onderhoud met Simon. Zij zouden Zakar Shu bin niet eerder dan 's avonds kunnen spreken, wanneer hij vrij van dienst was. Daarom stelde Riehnrd voor om uit te gaan, daar men in het hotel in de veronderstelling ver keerde dat zij gewone touristen waren en het hotelpersoneel zon misschien achterdochtig worden als zij den gehec len dag op hun kamers bleven. Zij riepen den officieelcn gids die hen toegewezen was en zij wandelden door de stad. Zij bezochten het nrartitige St. Sofia plein en daarna ecnige hotels en de kathedraal. „Let nu goed op hoe wij loopen," zei Richard terwijl hij Marie Lou's arm nam, toen zij het groote gebouw bereik ten. De fresco's op de muren waren inder daad piachtig en zij hadden geen be trekking op godsdienstige onderwerpen. Het waren sport- en jacht-tafreelen da- teerende uit de elfde eeuw. De gids ver telde hen dat vroeger een gedeelte van de kathedraal paleis geweest was. Daarna bracht, hij hen naar de Kievo Pccher-Lavra. Voor de revolutie was dit het grootste mannenklooster van de Oekraine geweest, nu was het grootste gedeelte tot museum ingericht. Richard was verbaasd. Hier. op deze plaats dus, ergens in dit labyrinth van gangen en gebouwen, werden Rex en. de hertog gevangen gehouden. Hij keek of hij misschien ook bewakers zag ter wijl de gids hem allerlei dingen hotref fende de fresco's uitlegde. Zelfs in den staat van verval waarin het klooster thans verkeerde, konden cr toch nog vijftig duizend menschen in onderge bracht worden. De monniken maakten pn handelden in zout en nadat de re geering dezen handel had overgenomen werd het verwerkt in de wodka. Vroe ger waren die monniken bankiers en kooplieden geweest. De metropoli taan had vroeger een inkomen van zeven en tachtig duizend roebels per jaar gehad Duizenden pelgrims plachten jaarlijks vanuit alle deelcn van Rusland naar de Lavra te komen groote catacomben, die in vroegere eeuwen gemaakt wa ren, werden eveneens bezichtigd. Hier werden de doode monniken destijds he graven. Een of andere hijzonderp sub stantie in de narde mummifieerde de lichamen de gids lachte Vroeger werd hef lirh'^eloovigp vo'k verleid dat d'P monniken zoo heilig waren dat hun lichaam niet aan bederf onder hevig waren. Misschien werden de trevangcruvi wel vastgehouden in de kelders, met de mummi's van de reeds lang gestorven monniken, dacht Richard. Hoe vreese lijk zou dat zijn! Maar hij vergiste zich op dit punt. De gids wees naar een veertig voet hoogen muur. „De cellen van de popes," zei hij. „Het is nu tot gevangenis ingericht. Het is verboden om erin te gaan. Maar dat hindert niets want er is niets tc zien." Zij verlieten de Lavra en de gids wees naar een ander stevig gebouw. „Kijk," zei hij, „een arsenaal. Als 't ware een vesting tijdens de revolutie van 1917 en ook in 1918. Er is hier veel gevoch ten. U kunt dc kogelgaten nog in de muren zien." Nadat hij dit alles verklaard had bracht hij de touristen weer naar hun hotel terug. „Mijn vrouw is zeer vermoeid," zei Richard toen hij bij den ingang van hot hotel afscheid van zijn gids nam. „Wij zullen vanavond niet meer uitgaan." Ni&ltegenstaandc dit verlieten zij dien avond toch het hotel. Teneinde geen ri sico te loopen Valeria Petrovna te ont moeten. gebruikten zij hun maaltijden niet in het restaurant van het hotel Richard had den hallportier gevraagd waar hij in de oude s'ad zou kunnen dineeren. Zij vonden dc door den por lier genoemde eetgelegenheid in dc An- rlipvewstraat, die loopt van de voor naamste villawijk naar de havens van de breede rivier de Dnjepr Nadat zij een maaltijd gebruikt hadden die op zijn minst karig genoemd kon worden, gingen zij uit, en liepen door vele smal le, bochtige straten naar een plein waar hen de vochtige geur van de rivier en van de nabij gelpgpn scheepswerven te 7011-,oot .kwam Marie' Lou hield Richard stevig vast. Het was in een van deze lugubere Qfraftjoi? rlnt rij in' Hion vreeslijk*»»' nacht in een café een onderdak gezocht had toen zij in Kief verdwaalde en te bang was om iemand den weg te vra gen. Met eenige moeite vonden zij het slecht verlichte pleintje waar zij ook 's morgens reeds geweest waren. Hier woonde Shubin die gelukkig thuis was. Zakar Shubin was een groote, kaal hoofdige man met slimme oogjes die dicht naast elkaar slonden. Hij vloekte toen hij zijn bezoekers te zien kreeg. Waren zij misschien van plan om de Ogpu op hem opmerkzaam te maken? Was niet een visite van vreemdelingen die gekleed waren zooals zij, voldoende om hem verdacht tc maken? En dan nog wel tweemaal op ccn dag! Zij had den al alle inlichtingen die hij ver mocht te geven, cn daarmee was do zaak voor hem afgedaan. Zonder een woord te zeggen stopte Richard hem een bankbiljet in zijn korte, dikke hand. Dit werkte als een kalmcerend geneesmiddel. Marie Lou sprak vlug met hem in het Russisch. „Ja, hij kende Yakovkin, een ware zoon van de Oekraine, een kozak in den waren zin dos woords. Wel, en wat wilden zij van dien man?" Marie Lou ondervroeg hem over de gevangenis-organisatie. Zij zaten rond om een kale, houten tafel die vuil was van de olie en vetvlekken. Een flikke rende kaarsvlam was het ecnige licht in het vprtrek. Richard legde zijn por tefeuille op tafel. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6