HET TANDHEELKUNDIG ONDERWIJS De storm aan onze kust Rapport bereikt departement Het vorstelijk huwelijk Verloofd paar aangereden door auto Schepen aan den grond Opheffing van O.L. Scholen UIT DE STAATSCOURANT Se BLAD PAG. 1 AMERSTOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 3 DECE?13EP. 1936 TWEEDE KAMER Aan eiken kant der zaak wordt aandacht geschonken Nog altijd: De spelling 's-GRAVENHAGE, 2 Dec. Aan de orde is de stemming: voor de begroot in.g van het werkloosheidssubsidiéfónds voor 1937. De heer W ij n k o o p (Comm.) ver klaard dat. nu de minister de crisis diensten voor de gemeenten weder in stelt. hij tegen zal stemmen. Art. 8 der begrooting wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met aanteekening dat de communisten tegen zijn. De begrooting zelve wordt evenzoo aangenomen. Bij het wetsontwerp tot bekrachti ging van overeenkomsten betreffende naastingsprijzen van twee locaalspoor- wegen van NeedeHellendoorn was zeer ongunstig. Stopzetting was een algemeen belang. Art. 49 der spoor wegwet regelt den naastingsprijs in verband met de zuivere inkomsten, doch deze laatste vormen geen duide lijk omschreven begrip. De Minister van Waterstaat, de heer Van Lidth de Jende, verklaart dat de Spoorwegwet en met name art. 49 juist zijn toegepast. De juiste en gewoonlijk toegepaste methode is hier gevolgd. Wat het faillissement betreft, dat is van regeeringswege niet uitge lokt. De curator heeft een billijke re geling bevorderd. De wij zo waarop de naastingsprijs is bepaald, is door beide partijen als redelijk erkend. Het toepassen van een vast systeem voor de toepassing van art. 49 wil spr. wel bevorderen, ofschoon het practisch wéinig zin meer heeft. Het wetsontwerp wordt z. h. st. aan genomen. Voortgezet wordt de behandeling van hoofdstuk 6 (dep. van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen) der rijksbe- grooting voor 1937). De minister van Onderwijs, K. en W. 'de heer Slotemaker de Bruine, verklaart in zake de klacht van den heer Tilanus betreffende Esperanto-exa- mens, dat er sedert 1927 regeerings- gedelegeerden bij zijn en er geen reden is daarvan af to wijken. De minister is te druk met andere onderwerpen bezig om het ontwerp van zijn voorganger in zake erkenning van den architect titel thans verder ter hand te nemen. Spr. dankt die leden welke spr.'s ar beid hebben geprezen. Spr. zal geluk kig zijn als hij de concentratie tot. een goed einde mag brengen, nu de staats- commissio tot resultaat is gekomen. Wat de spelling-quaestie betreft, dit vraagstuk heeft altijd in ons volk ge leefd. Bceds in 1804 deed Siegenbeek zijn werk, in 1863 volgden de Vries en te Winkel. Toen waren er gelijksoor tige klachten en argumenten al9 nu. Mr. Terpstra en Mr. Marchant hebben ook allerlei moeilijkheden ontmoet en trachten te overwinnen. Als men ook nu niet volledig ge- slaagd is, moet men dit niet al te tragisch nemen. Bij een taal die groeit en niet verstart, is een ze- kere ombelijndheid geboden. Men 1 kan wenschen dat er een wettelijke regeling komt, doch spr. zou niet weten, hoe dat mogelijk is. Nu is er dus een algemeene maatre gel van bestuur. Men mag den minister niet verwijten, een chaos te hebben ver oorzaakt. Er bestaat in Nederland b.v. geen spelling-Terpstra of anderszins. Er is maar één spelling, die van De Vries en te Winkel, gewijzigd in 1936. Een woordenlijst is evenzeer noodig als vroeger. Spr. komt er tegen op, dat de bijbelspellingen ten deze een bezwaar zouden zijn. Wat Belgic betreft, spre ker is niet zonder hoop, dat ook daar de door spr. gewenschte eenheid van handelen verkregen wordt. De bezwa ren van den heer Moller. inzake „ken nelijk mannelijke" woorden, kan spr. niet deelen, men moet dezen regel ob jectief bezien, moeilijkheden zijn er niet van te verwachten. Spr. heroept zich o.a. op hoogleeraren der R.K. Uni versiteit te Nijmegen. Spr. heeft ook overleg gepleegd met de Kon. Academie ,van Wetenschappen. De hoofdzaak is het bezwaar van den heer Moller dat, wanneer spr. hier lei ding geeft, dat spr niet anders zou doen dan willekeurig handelen. Spr. komt eenigszins uitvoerig daartegen op. Bij veel gebrek aan gevoel voor taal is zekere leiding toch noodzakelijk. Het is niet zoo eenvoudig, te gaan tusschen slaafsche gebondenheid en bandelooze willekeur, en nog minder, dat te for muieeren en toe te passen. Bij het schrijven onzer taal hebben we moge lijk niets te maken met de taal van eeuwen her, maar eenige historische onderhouw is toch noodig. Losheid kan niet worden geduld, er moet leiding gegeven worden, het kind moet worden gewend aan orde. ook in de taal. Wat het aandringen op bezuiniging betreft, alsook op herstel ervan, dit is té gemakkelijker naarmate men verder van de verantwoordelijkheid afstaat, Spr. kan niets bindends doen voor het volgend kabinet. Er zijn zoovele vraag stukken. als de leerlinsenschaal enz., alsook dat zoovele „actedragers" als spr dat woord ma2 gebruiken zon der emplooi rondloopen. Voorloopig dwingt de toestand tot wat niemand wenscht. De heer K. ter Laan heeft het gehad ©ver het klasse-karakter van het onder wils spr witst er op daartegenover dat zoovele eenvoudigén uit ons volk tien tallen van jaren zich opofferingén heb ben getroost om zich de vrijheid van óriderwUc te verzekeren, die ze wensch. ten. De heer K. ter Laan heeft spr. verweten, géén vinger té hebben uitge stoken om invloed te oefenen op de Ka mer hij de behandeling van zijn initia- liëf-óritwerp. Hoe zou de reactie der Kamer zijn geweest als spr. anders had gehandëld? Het rapport'Bolkesteyn Inzake het rapport-Bol kesteyn over aansluiting L.O. bij M.O. en vóorber H.O., vertrouwt spr. dat er nu éénstemmigheid zal zijn bereikt Spr. kan er zich niet over uitlatén dóch het is onjuist dat reeds beslo ten zou zijn, dat rapport door te zetten. Spr. wil zelfs niet zeggen dat de zaak al rijp is vóór een be slissing. De Bijbel op school Is men in het algemeen het eens over het nationaal karakter der open bare school, wat betreft het vraagstuk van den Bijbel op de openbare school wil spr. nog eenige opmerkingen ma ken. Sinds vele jaren is er voorgeschreven dat godsdienst-leeraren van verschillen, de kerken het mogelijk maakt, na schooltijd van schoollokalen gebruik te maken. Met het vraagstuk hangt sa men de moeilijke quaestie over de ver houding van kerk en staat. Vooral als het gaat om de wenschen van den heer Kersten over de beginselen der refor matie. Inzake het warme en sympathieke betoog van den heer Louwes moet spr. voorzichtig zijn. Uitermate delicaat is de zaak. Men moet haar objectief behandelen. Het gaat hier om wat anders dan vaderland- sche geschiedenis of aardrijkskunde. Kan bijbelsche geschiedenis volkomen objectief worden onderwezen? De mi nister kan niet meer doen dan er op aandringen dat de kerken gebruik ma ken van de gelegenheid om vrij bijbel onderricht te geven in do lagere school. Er wordt gerepliceerd. De heer Tilanus (C.H.) wenscht te zien bevorderd door de overheid, dat op de openbare of door haar gesubsidieerde scholen de schrijfwijze wordt gebruikt die zij heeft geregeld, alsmede aanstel ling van een taal adviseur om de orde op dit terrein te handhaven. Spr. hand haaft zijn standpunt ten aanzien van het rapport-Bolkesteyn en de esperanto- examens. Spr. zal er niet veel meer over zeggen, doch constateert, dat van ver schillende zijden er een leegte is ge voeld betreffende bijbel-onderwijs op de lagere school. De heer Zij ls tra (A.R.) zegt dat er van de geboden gelegenheid te weinig gebruik wordt gemaakt. Spr. is tegen genoemd onderwijs als verplicht leer vak. De heer K. ter Laan (Soc.-Dem.) doet uitkomen dat het niet gemakkelijk werd gemaakt van de gelegenheid om bijbelonderwijs in de openbare school te geven, gebruik te maken. Spr. handhaaft zijn standpunt in zake de spelling-quaestie. De Minister verdedigt zijn ambts voorganger tegen een terloops geuite opmerking van den heer K. ter Laan als zou die een vijand zijn geweest van de openbare school. Uit niets van de dossiers en stukken die spr. onder de cogen kreeg, is iets gebleken van in vloed van de innerlijke overtuiging van 's ministers ambtsvoorganger op den gang van zaken bij het onderwijs. Wordt er niet krachtig gestreefd naar een sluitend budget, dan zal op den duur op onderwijs en sociale voorzie ningen nog veel verder moeten worden ingegrepen dan tot nu toe geschied is. Wat de spelling betreft, herhaalt spr. dat. het noodig is, zich aan orde en tucht te binden. De heer ter Laan be strijdt spr. den vrede te hebben ver stoord die er bijna was. Ook kan spr. geen voorkeur geven aan een wet bo ven een algemeenen maatregel van be stuur. De wenk tot aanstelling van een taaladviseur is het overwegen waard. Tandheelkundig lnsiiiuui Bij de afdeeling Hooger Onderwijs vraagt mevr. de V r i e sB ruin (S.D.) Inlichtingen over eenige belan gen van laboratorium-personeel te Lei den. Spr. wijst op de moeilijkheden bij het Tandheelkundig Instituut tc Utrecht. Het wordt den studenten heel moeilijk gemaakt, met plezier hun wérk te doen. Spr. wil éen onderzoek, waarin alle omstandigheden en klach ten betrokken worden, ook over de duurte der opleiding. De toegezegde commissie van onderzoek worde spoe dig ingesteld. De heer L n g b e e k (ITerv. Gcr.) klaagt wederom over eenzijdigheid bij henóemingen van hoogleerarén der theologische faculteit. Stelselmatig wor den zij geweerd dié hét dichtst staan bij de belijdenis der kerk. De heer Duymaer van Twist (A.R.) bepleit ook dit jaar iristelling van een léerstoel in lio- moéopathie aan de universiteit te Utrecht. Een groot deel dér bevolking wenscht homoeopalhische behandeling, en er zijn reeds 60 homoëopathischP artsen in Nederland. Spr. wijst voorts op de voor beelden uit het buitenland. De heer Vos (Lib.) béépreekt even eens de moeilijkheden aan het Tand heelkundig Instituut, waar abnormaal vele carididatén worden afgewezén. Als zoodanig kan dit instituut niet meer voldoen aan de eischen. Er moeten 300 studenten zijn en er zijn 550. Er komt geen verbetering voor er van rijkswege een tweede opleidingsgelegenheid in het leven is geroepen. In het onderzoek wor de voorts betrokken de vraag of het geheele onderwijs niet moet worden veranderd, b.v. door over brenging van een deel naar de me dische faculteit en het verplicht stellen van een candidaats-examen. Spr. wijst op de urgentie eener wij ziging van de opleiding der geneeshee- ren. Deze is achterhaald door de maat schappelijke ontwikkeling en haar spe cialiseering. Er is b.v. weinig rekening gehouden met, den groei der sociale ge neeskunde, met zuigelingenzorg enz. Men moet niet meer de propaedeu- tiscbe opleiding aan de hoogescholen doch bij het middelbaar onderwijs ge ven. De zuiver medische opleiding is bestemd voor de universiteiten. Het on derwijs in sociale geneeskunde en so ciale hygiëne worde verplichtend ge steld. Do heer Van Dis (Staatk. Ger.) be pleit eveneens spoedig onderzoek in zake de tandheelkundige opleiding. De heer Moller (R.K.) zegt dat ten onrechte vele jongelieden met eindexa men H.B.S. of gymnasia denken, daar door geschikt te zijn voor hooger on derwijs, voor zelfstandige wetenschap pelijke studie. Spr. acht betere voor lichting daarbij wonschelijk. Verzwa ring der eindexamen-eischen houdt vele moeilijkheden in. Voor het geven van bedoelde adviezen echter moeten rectoren, directeuren en leeraren vol doend psychologisch onderlegd zijn. De heer W ij n k o o p (Comm.) bepleit onderwijs in marxistische wetenschap aan de universiteiten en aanstelling van marxistische hoogleeraren voor het doceeren van historisch-materialisme enz., zooals in Engeland en Frankrijk gebeurt. Spr. wijst eveneens op misstanden bij het tandheelkundig onderwijs in Ne derland, dat achterstaat bij dat in vele andere landen. Het monopolie van Utrecht is een van de oorzaken der misstanden. De heer Zijlstra (A.R.) bepleit het nut van bijzonder hooger onderwijs, nu er op gewezen is dat aan ons hooger onderwijs in het algemeen een vast geestelijk fundament ontbreekt. De Minister kan niet bij hoog- leeraarsbenoemingen alleen aandacht schenken aan de wenschen van den heer Lingbeek, wiens klacht niet juist is. De strijd om do homoeopathie ligt meer op het terrein der geneesmidde- lenleer dan op dat der geneeskunde. De heer Duymaer van Twist bedenke, dat opmerkingen van Kamerleden op dit technisch terrein voor spr. niet den doorslag kunnen geven. De belangen van het door mevr. de VriesBruins bedoeld personeel zijn be hoorlijk behartigd. Een voorloopig rapport over dè quaestie der opleiding van tand artsen heeft spr.'s departement he den bereikt. Spr. heeft het nog niet gelezen. Aan eiken kant der zaak welke naar voren wordt gebracht, wordt aandacht geschonken. De zaak wordt niet in den doofpot ge stopt. Het vraagstuk der artsen-opleiding wordt, door de veranderde eischen, steeds moeilijker. Het oordeel der afge studeerden moet niet alleen worden bestudeerd, doch ook dat dergenen die het onderwijs geven. Een desbetreffend rapport is spoedig te verwachten. Het vraagstuk der toelating lot de universiteit is zeer moeilijk. Men moet het méér van de paedagogiscrie dan van dé economische zijde bezien. Het is met de hoofdzaak of er veel studenten zijn, doch wel of ze capabel zijn. Spr. ziet geen voldoende kans om eenheid te verkrijgen, t.a.v opleiding in wetenschappelijk materialisme Over de basis van het universitair onderwijs kan spr. echter thans geen debat aan gaan Er wordt gerepliceerd. En wel door de heeren Moller (die den wensch van den heer Wiinkoop éveneens onmogelijk acht); Duymaer van Twist (die den minister /rang, de quaestie van een homoeopath ischen léerstoël nog eens rustig te bekijken), en Wijnkoop (die op zijn beurt den heer Moller weer bestrijdt). De vergadering wordt om zes uur verdaagd tot morgen één uur. H.M. de Koningin bezichtigt persoonlijk de apparte» menten van de buiten, landsche gasten Inspectie van hotels 's-GRAVENHAGE, 2 December. Van morgen hééft H M. de Koningin in ge zelschap van haar eerste hofdame freu le van Têts en den hofmaarschalk Mr. F. F. Baron de Smeth een bezoek ge bracht aan verschillende hotels, waar de buitenlandsche gasten, die ter èere van het huwelijk van H. K. H. prinses Juliana naar den Haag komen, zullen verblijf houden om persoonlijk de ap partementen welke voor hen gereser veerd worden te bezichtigen. Allereerst viel „Hotel des Indes" de eer ten deel het hooge gezelschap te mogen ontvangen, waarna vervolgens hotel „Paulez" en „Vieux Doelen" aan de beurt kwamen. De hof-auto vertrok daarna weer langs den Bézuidenhoutschen weg in de rirhfïne wassenaar, waar een ne- zoek werd gebracht aan hotel kasteel „Oud-Wassénaar". Na een kort oponthoud in dit fraai gelegen hotel begaf het hooge gezel schap zich weer stadswaarts om na nog in hotel Central, eenige appartementen bezichtigd te hebben, naar het paleis op het Noordeinde terug te keeren. Voorts kan nog worden medegedeeld dat de Koningin hedenochtend ook de apartementen heeft bezichtigd van hotel Wittebrug, waar eveneens vele buitenlandsche gasten liun intrek zul len nemien. DE „O. K KNUDSEN" ZAL TE AMSTERDAM WORDEN GEREPAREERD IJMUIDEN, 2 Dec. Het was aan vankelijk de bedoeling, de schade, ont staan aan het Noorsche motor-tankschip „O. A. Knudsen" bij het vastloopen op den Zuider e-trekdam, te Rotterdam te doen herstellen. Na een voorloopig on derzoek echter achtte zoowel de scheep vaartinspectie als de vertegenwoordi gers van Lloyds het niet raadzaam het schip naar zee te laten gaan. In ver band hiermede is de „O. A. Knudsen" hedenavond tegen zes uur door drie sleepbooten van de firma Goedkoop naar Amsterdam opgesleept, waar het bij de Nederlandsche Dokmaatschappij zal worden gerepareerd. Nader meldt men: De Noorsche tank dooi „u. a. Knuasen is neaenavona om negen uur in de Amsterdamsche haven aangekomen. Beiden verkeeren in zorg* wekkenden toestand HEERLEN, 2 Dec. Gisteravond half tien heeft op de Heerlerbaan een ernstig ongeluk plaats gehad. Een rector uit Duitschland, zekere W., reed met zijn auto, komende van dc Duitsche grens, in de richting Heer len. In de naibijheid van den molen van den heer Nelissen heeft hij een verloofd paartje, dat aan de rechter zijde van de tramlijn op den weg liep, aangereden. Beide personen, de 21-ja- rige mejuffrouw G. Vissers, wonende aan de Locht, gem. Heerlen, en haar verloofde P. J. H., wonende te Voeren- daal, werden ernstig gewond. Toen de heer W., met hulp van burgers, het meisje in zijn auto had gedragen en haar naar het hospitaal te Heerlen wilde brengen, vonden eenige voorbij gangers het lichaam van H., dat tus schen de tramrails lag en niet eerder was gezien. Even nadat het lichaam van de rails was verwijderd, passeerde de tram. W. hoeft beide personen naar het hospitaal te Heerlen vervoerd, waar zij in zorgwekkenden toestand zijn op genomen. Tegen W. is proces verbaal opge maakt, waarna hij op vrije voeten is ge steld. De auto is in beslag genomen. Vicesconsulaai De vice-consul der Nederlanden te Tromsö, de heer R. Killengreen, is met verlof van Zijn port afwezig. De heer Conrad Rve-Holmboe is be last met de waarneming van het vice- consul aat. V isscherijcentrale De minister van Landbouw en Vi6- soherij, heeft benoemd tot lid van de commissie voor de zoetwatervisscherij en den zoetwatervischhandel van de Nederlandsche Visscherijccntrale A. Lankhorst, te Heeg. Onderscheidingen Bij Kon. Besluit van 25 November 1936, is aan L. de Vries, tooneelspeler te Amsterdam, vergunning verleend tot het aannemen van de versierselen van Ridder in de Orde van het Legioen van Eer van Frankrijk. Noorsch tankschip loopt te IJmu;den op de Zuiderpier en krijgt ernstige schade GOED AFGELOOPEN BINGELRADE, 2 December. Heden hééft op den spoorwegoverweg te Ge leen een botsing tusschen twee auto's plaats gehad welke nog goed is afge- lcopen. De heer Olieslagers uit Docn- rade, is met zijn auto in botsing geko men met een wagen van den gemeente- reinigingsdienst uit Geleen. De botsing geschiedde juist op den overweg. De seinwachter heeft, daar een trein ver wacht werd, het signaal direct op on veilig gezet. Het treinverkeer heeft on geveer twintig minuten vertraging ge had. De auto van den hoer Olieslagers werd geheel vernield. De heer O. zelf bekwam verwondingen aan gelaat en handen. De auto van den reinigings dienst werd licht beschadigd. De be stuurder kwam met den schrik vrij. DE BIJ NORDERNEY GESTRANDE KOTTER IJMUIDEN, 2 Dec. Het IJmuiden- eche visschersvaartuig dat in den nacht van Maandag op Dinsdag bij Norderney op een rif is geloopen, blijkt te zijn de kotter „Trucojo" IJm. 201. De vier opvarenden zijn zooate be kend door de reddingboot „Bremen" gered. Het scheepje is als verloren te be schouwen. R.K. HANDELSHOOGESCHOOL TILBURG, 2 December. R.K. Han- delfhoogeschool, hoogeschool voor eco nomische en 60ciale wetenschappen. Geslaagd voor het doctoraal examen in de economische en sociale weten schappen. de heer P. M. L. Willemsen te Haarlem. HUWELIJKSGESCHENK DER AMSTERDAMSCHE VROUWEN AMSTERDAM, 2 Dec. Tezamen met de nagekomen giften heeft de inzame ling onder de vrouwen van Amster dam op 19, 20 en 21 November jl. in totaal opgebracht ƒ9829.31. DE TRIBUNES LANGS DEN BRUIDSWEG 's-GRAVENHAGE, 2 December. Naar wij vernemen hebben B. en W. dezer gemeente besloten, de standplaatsen voor den bouw van tribunes langs den bruidsweg ter gelegenheid van het hu weliik van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard te gunnen aan ae nandeimaatscnappij v. de Kuiter, Mauri tsstraat 1519 te Amsterdam, voor de som van j 82.800. In benarde positie IJMUIDEN. 2 December. Het Noorsche motortankschip „O. A. Knud6en". geladen met olie. had gistermiddag omstreeks vijf uur tij dens den storm de haven van IJmuiden verlaten Reede was de loods van boord, toen, nog voordat het É-chip buiten was. de gezagvoer der het raadzaam achtte binnen te blijven. Nabij den havenmond seinde de gezagvoerder opnieuw om een loods teneinde hem weer naar binnen te brengen. Doch voordat deze aan boord was, geraakte het 6chip reeds in moeilijkheden. De kapitein slaag de er niet In het groote 6chip rond te krijgen, hetgeen tot gevolg had. dat het naar de Zuiderpier afdreef. Aanvankelijk weigerde do kapitein sleepboot-assistent ie. doch ziende, dat hij groot gevaar liep op het strand of op de pier te loopen. veranderde hij spoedig van besluit. Onmiddellijk maakten twee sleepbooten van VVijs- mul Ier, die reeds naar de buitenhaven waren gestoomd, vast, terwijl een derde sleepboot in de nabijheid bleef liggen. Dit alles geschiedde met buiig storm weer. terwijl het water reeds vallende was. zoodat het werk van do sleepboo ten groote moeilijkheden opleverde. Ge- ruimen tijd heeft men gptracht de ..O. A. Knudsen" ln goede positie te krij gen, doch hierin slaagde men niet. Omstreeks half zerven is het schip met het achtereind op den Zuider strekdam geloopen, dwars op de steenen. met den boeg naar het Noorden gericht. Geleidelijk kwam het echter evenwijdig met den strekdam te liggen. Om negen uur waren de sleepbooten er nog niet in geslaagd het schip vlot te trekken. Aangezien het eerst heden ochtend om zes uur hoog water was, acht men de kans niet groot, dat de sleepbooten er voor dit tijdstip in zullen slagen het schip vlot te krijgen. De mo gelijkheid ls niet uitgesloten, dat de „O. A. Knudsen", toen zij op de strek dam liep, beschadigd ls. De motorreddingboot van de Noord en Zuid-Hollandsche Redding Maat schappij, de „Neeltje Jacoba". is nog een oogenblik uitgevaren om poolshoog te te nemen. Zij behoefde, daar er voor de bemanning van de „O. A. Knudsen" niet het geringste gevaar bestond, geen dienst te doen en is daarna terugge keerd. De „O. A. Knudsen" ligt op den strek dam nabij het Badhuis. Vlot gesleept Nader wordt ons gemeld: Hedenochtend te 4.50 uur Is het Noorsche tank-motorschip „O. A. Knud sen" door de sleepbooten „Hector", „Nestor", „Stentor" en „Utrecht" vlot» gesleept en binnen de sluizen gebracht De „O. A. Knudsen" blijkt ernstig beschadigd te zijn. Zoo is de stuur- machine defect geraakt, het roer ge broken en heeft het schip bodem- schade. Het schip ls vastgelegd bij het fort en zal naar Rotterdam wor den gesleept om aldaar de schade te doen herstellen. Hachelijke posilte van Russisch vrachtschip Het in nood verkeerende Russia sche vrachtschip „Balhash" bevond zich hedennacht te half een in een hachelijke positie. Het was nL op 2'/« mijl N.W. verwijderd van de buitengewoon gevaarlijke bank Oos- terzand, tusschen Goeree en Sohou- wen. Het schip had daar, om ver der afdrijven te voorkomen, het an ker uitgeworpen, doch het was de vraag, of dit het houden zou. Een geruststellende omstandigheid wae echter, dat de sleepboot „Oostzee" dicht bij den Rus lag. Men ver wachtte dat deze er spoedig in zou slagen een verbinding met het schip tot stand te brengen. Nader wordt gemeld: Om half drie in den af geloopen nacht verkeerde het Russische s.s. „Balha^h" nog steeds in dezelfde gevaarlijke po sitie. De „Oostzee" was er nog niet in geslaagd een verbinding met het schip tot stand te brengen, en. hoewel het anker het nog steeds had kunnen hou den, maakte men zich hier toch onge rust over den afloop, aangezien de storm onverminderd aanhield, zelfs nog iets hooger was geworden, en bij een breken van den ankertros de Ralhash in een oogenblik op de kust zou zitten. Naar schatting meet de Balhash 2100 ton. Het schip was niet bestemd voor Rotterdam en heeft klaar blijkelijk gepoogd hier voor den storm een toevlucht te zoeken. Deensche driemasU schoener aan den grond VLISSINGEN, 2 Dec. In de vroege morgenuren is een Deensche driemast- schoener hij de Spijkerplaat aan den grond celoopen. Man heeft vuurpijlen afgeschoten Onmiddellijk zijn eenige sleepbooten ter assistentie uitgevaren. De driemastschoener blijkt te zijn ■ie „Sigrid". Hel schip was geladen met hout. De reddingsboot un Vliasingon en sleepboothulp /.ijn ter plaatse Daar het schip met zeer hoog water ls vastge- loopen en het getij steeds afneemt, zal het waarschijnlijk niet gelukken het schip geladen weer vlot te brengen. Visschersschuit weggeslagen DE COGKSDORP. 2 Dec. - Tijdens den storm, welke in den nacht van Maandag op Dinsdnc heeft gewoed, ie de vlsschersboot „T 5S" eigendom van visscher T Eeleman. te De Cocksdorp, van de kettingen geslagen en wegge dreven Men heeft nadien niets meer van de „Texel 58" gehoord én vreest, dat het schip als verloren moet wor den beschouwd Aan boord wai* al het gereedschap oliegoed en de pap'eren voor de visscherij van den heer Eele man. Als gevolg van de circuaire=Mar« chant verdwenen er sinds Juli 1933: 415 Op Woensdag 26 November kwamen de vertegenwoordigers van de aange sloten organisaties bij het Comité van Actie voor het Openbaar Onderwijs bij een, ter bespreking en vaststelling van de actie, die zal moeten worden ge voerd in verband met het schrijven van den Minister van O.K. en W. aan Burgemeester en Wethouders van die gemeenten, wanr sinds 1 Juli 1933 nis gevolg van de Juli-circulaire van oud- Minister Marchant een of meer open bare scholen werden opgeheven. In deze vergadering werd tevens ver slag uitgebracht van de werkzaamhe den der Enquête-commissie uit het Co mité van Actie, ingesteld op 25 Januari 1936 naar aanleiding van do Regee- ringsverklaring van 20 December 1935, inzake de concentratie van bizondere scholen. Het uitgebreide materiaal, dat door deze Enquête-Commissie werd verza meld, werd verwerkt in een uitvoerig rapport, dat begin Augustus aan de Minister van O.K. en W. en aan de leden van de Staatscommissie ingesteld ter bestudeering van het vraagpunt der concentratie van bijzondere scho len werd toegezonden. Voor de ver zameling van hot noodige materiaal richtte de Enquête-Commissie zich tot do Afdeelingsbesturen van Volksonder wijs, Bond v. Nod. Onderwijzers en het Nederl. Onderwijzersgenootschap. Hoe groot de belangstelling voor de ze Enquête is geweekt, kan blijken uit hot feit, dat van de 709 afdeclingen. aan wie oen enquête-lijst werd toegezonden, o94 afdoelingen uitvoerige gegevens aan de Commissie deden toekomen. Deze gegevens zijn in het rap port verwerkt in een 7-tal hoofd stukken. Het eerste hoofdstuk geeft een overzicht van het aantal open bare scholen, dat sinds 1 Juli 1933 werd opgeheven, en dat in totaal 415 bedraagt, waarvan 163 in de drie grootste gemeenten en 252 daar buiten. Dit hoofdstuk omvat verder: a. een overzicht van de beroeps procedures, die gevoerd werden; b. een overzicht van het aantal leerlingen, dat door de opheffing der scholen werd getroffen, en dat in totaal bedraagt 25219, waarvan 13207 in de drie grootste gemeenten en 12012 in de rest van het land. c. een overzicht van het aantal leerlingen, dat door de opheffing overging naar bijzondere scholen, en dat in totaal bedraagt 2642, waarvan 867 in de drie grootste ste den en 1775 in de rest van het land. In een tweede hoofdstuk zijn uitvoe rig verwerkt de verschillende bezwa ren, die tegen de opheffing der scholen werden ingebracht Ook uit dit hoofdstuk spreekt wel heel sterk, welke groote schade er door de circulaire-Marchant aan de openba re school werd toegebracht Dan volgt een hoofdstuk, waarin de vraag beant woord wordtvoor welke opgeheven scholen het opnieuw in werking stellen ge wenscht en mogelijk wordt geacht In de volgende hoofdstukken van het rapport is uitvoerige aandacht gewijd aan de vraag, of ook hij het bijzonder onderwijs de concentratie verwezenlijkt zal kunnen worden. Aan de Afdeelingsbesturen werd door de Enquête-Commissie de vraag voorgelegd, of er naar hun oordeel ln hun ressort bijzondere scholen zijn, die naar den maatstaf, aangelegd bij de opheffing der openbare scholen, eveneens voor opheffing in aanmerking hadden dienen te komen. In het vierde hoofdstuk geeft het rapport een opsomming van 127 plaat sen in het land met vermelding van de bijz. scholen en de aantallen leer lingen, die zij tellen waarin door de afdeelingsbesturen deze vraag voor één of meer scholen zonder eenig voorbe houd bevestigend wordt beantwoord. De Enquête-Commissie voegt 'daar in de volgende hoofdstukken nog aan toe een lijst van 35 plaatsen met ver melding van de bijzondere scholen (en de aantallen leerlingen, die zij tellen), welke ressorteeren onder eenzelfde schoolbestuur, en die óf vlak naast el kaar staan, óf gevestigd zijn in één gehouwen-complex. De Commissie wiist er nadrukkelijk op, dat zij zelf niet in staat is ge weest, naar de mogelijkheid van con centratie in elk der hier aangegeven gevallen een onderzoek in te stellen. Zij heeft op deze gevallen slechts d« aandacht gevestigd met de bedoeling, dat de Regeering of de Staatscommfs- ovor bevoegd heid en de middelen beschikken naar een en ander een onderzoek zou den gaan instellen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 9