SINTERKLAAS IS IN DE STAD Weggeloopen jong meisje verborgen In onze bioscopen Esperanto op school Vier verdachten staan terecht HET GESCHENKEN PROBLEEM Onzichtbaar, maar alom vertegenwoordigd De voordeelen HANDELSREGISTER Grarad-Tliéa tre Cioeima Amicitia City Theater 2e BLAL) HAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 5 DECEMBER 1934 .Vol verwachting klopt ons hart.... De goede heilige heeft een bezoek aan verschillens de scholen gebracht C INTERKLAAS is in de.stad, on- betwistbaar en onafwendbaar. En dat merkten wij gisteravond terdege. Onzichtbaar weliswaar, maar zijn milde geest waart overal rond. Men voelt den ouden man door de drukke straten wandelen. Hij staat achter het groepje kin deren, dat dicht opeengepakt staat voor het oneindig groote raam van den winkel, waarachter zich een wonderland uitstrekt vol zaken zoo begeerenswaardig als zij maar zijn kunnen. Spoortreinen, vliegmachines, auto's en poppen. Is het wel mogelijk te door gronden hoe zeer een kinderhoofd ver vuld kan zijn van een blikken autotje uit de lange rij in de étalage? Hij trekt mee van den eenen winkel naar den anclere cn noteert lange rijen verlangens: Sinterklaas is immers ècn van de zeer weinige keeren, dat je zoo maar vragen mag, wat je wilt hebben. Hij staat ook wel eens achter de groote menschen en hun moeilijkheid om een keus te doen. Wij waren er gisteravond nogmaals getuige van, kijk maar eens bij de étalages waar mechanisch speel goed staat uitgestald. Wie kijken cr met de meeste aandacht naar de tech nische wonderwerkjes, die -oo echt lij ken? Het is heusch geen feit, dat alleen in humorboekjes en spotprenten wordt aangehaald, dat de vaders een „spoor" minstens even mooi vinden als hun zoons. Wat zal ik koopen? Och, hij schudt ook wel eens zijn hoofd, de grijze bisschop. Als hij mee wandelt met menschen, die niet weten wat ze koopen moeten. Die *'an de eene uitstalling naar de andere dwalen, eerst van plan zijn een electrisch thee lichtje te koopen, maar dat om een of andere reden plotseling niet geschikt vinden, die dan via een not gember en een kalender afdalen naar een bloem pot of een das en tenslotte langs drie „galanterieën-zaken" weer den huiselij- ken haard terugvinden met koude voe ten en de vaste overtuiging dat er dit jaar nu heelemaal geen keuze is. Gisteravond zijn deze menschen in de stad teruggekomen om hun doelloo- zen kruistocht in omgekeorde volgorde nog eens te maken en rennen dan op het laatste moment van winkel naar winkel en komen dan nog weer eens in zoo'n winkel terug omdat een nabij familielid vergeten is. Zij zijn met Sinterklaaravond gewoonlijk het meest ontstemd over den weinigen smaak, waarmee anderen cadeaux uitzoeken Het boste is hun boterletters of taai-taai te sturen, dan eten ze en kunnen niet veel zeggen Sinterklaas en zijn 'geest De geest van Sinterklaas is ook te be speuren bij de autobusbaltes. Lange rijen „clandestiene Sinterklazen" staan daar op hun vervoermiddel te wachten met een onmatig groot pak onder den linkerarm en drie glibberige kleine pakjes onder den rechter, onderwijl verzinnend naar een manier om der gelijke opvallende zaken zonder arg waan het huis binnen te smokkelen. In de expeditiezalcn van de winkels lagen de pakjes gisteravond bij onzen rondgang door de stad tot aan den zolder om het nu maar eens echt po pulair uit te drukken. Er was voor het personeel geen doorkomen aan. De bak fietsen en vrachtauto's puilen uit, schoen en klompjes worden des avonds gevuld, cle kappers verkoopen extra hoeveelheden zwartsel zou er nog twijfel zijn dat Sinterklaas vandaag zal komen? Sinterklaas op tournee Vanmorgen heeft de goede Sint zijn tournee langs verschillende scholen voortgezet cn vriendelijke en milde ga ven rondgedeeld en overal blijde ge zichten en dankbare harten gemaakt. Wij waren er getuige van hoe St. Ni- colaas vanmorgen ontvangen werd op de meisjesschool Bisschopsweg cn heb ben weer eens meegeleefd met de kleu ters, voor wie zulk een bezoek een van dc geweldigste gebeurtenissen is van hun leven. Sint bezocht er de laagste klassen, hier een vermaning uitdeeien- de, daar lovende cn prijzende de leer lingen die zich bizonder hadden onder scheiden. Die mochten dan naar voren komen om Sint een handje te geven, wat natuurlijk een buitengewone on derscheiding was, maar wat niet ge beurde zonder dat er nog eens een wantrouwende blik op den zwarten knecht werd geworpen. Zoo bracht do Sint eveneens een be zoek aan de kleuterschool Beekenstein- schelaan. Ook daar waren bet weer bi zonder aardige momenten die wij te be leven kregen. Sinterklaas is in levende 'ijvo weer verschenen, heeft zijn gaven weer met milde hand rondgedeeld en heeft zich weer getoond de groote kinder vriend van elk jaar. Dat is ons vanmor gen al weer gebleken en zonder twijfel zal dat vanavond in den huiselijken kring op nog meer ondubbelzinnige wijze tot uiting komen. In ieder geval is de verschijning van Sinterklaas een zekere opluchting ge weest voor lien, die meenden,, dat hij in verband met den burgeroorlog in Spanje dit jaar niet zou komen - De heer J. Peper, directeur van de Gem. Handelsschool te dezer stede, aan het woord In „Heroldo de Esperanto", één der officieele bladen van den Internationa len Esperanto Bond is opgenomen een interview, door den lieer J. Peper toegestaan aan den bekenden Esperan tist Julio Gluck. De heer Peper is Directeur van de Gem. Handelsschool alhier, voorzitter van de vereeniging van Directeuren van Handelsscholen in Nederland en lid van de examencommissie voor Handels onderwijs. In het onderhoud liet de heer Peper uitkomen, dat hem helaas de gelegen heid ontbreekt, een grondige studie van de wereldtaal te maken, maar dat hij reeds vóór de invoering van het Espe- rantoonderwijs aan zijn inrichting een enquête hield onder de gedelegeerden van de binnen- en buitcnlandsche Es- peranto-bewoging. Daarna stelde hij aan het Stadsbe stuur voor tot invoering over te gaan. Dit was in 1931. Esperanto wordt thans onderwezen in de 3e en 4e klas. Ook in zijn organisatie pleitte hij voor ope ning van Esperanto-onderwijs in de leerprograms der Handelsscholen, ter wijl in een onderwijsorgaan van zijn hand een artikel verscheen, getiteld „Esperanto en het Handelsonderwijs". Naar het oordeel van den Directeur der Handelsschool zou Esperanto vooral voor leerlingen bij het Handelsonderwijs van groote betee kenis zijn voor hun toekomstigen strijd op den arbeidsmarkt. Daarenboven is het een ernstige factor in het interna tionale verkeer. Naast deze materieele voordeelen echter, 'aldus de heer Peper, staan de ideeele. Men vergete niet, dat met Es peranto landen kunnen worden bereikt, welke men zonder dat schriftelijk con tact nooit zou bereiken. De Esperantis ten moeten dus vooral niet het ideeele doel van Dr. Zamenhof uit het oog ver liezen. De heer Peper constateerde aan het slot van zijn onderhoud, dat de- Espe- rantobeweging, vooral in Nederland, ja zelfs in Engeland, een sterke bloei ver toonde. BURGERLIJKE STAND Geboren: Alida Gerarda, dochter van Johan Lambertus Koeslag en Geertrui- da Johanna Pieiers. Wilhelmina Johanna Engelina, doch ter van Willem van Gulik en Gcrharda Hendrika de Kroon. Petronella, dochter van Age de Vries en Jannetje Kostelijk. Overleden: Gerdina Willemina van de Haar, 68 jaar, weduwe van Jacobus La ponder. Dirk Eduard Haagman, 62 jaar, echt genoot van Wilhelmina Anthonia Spaan. Bij de Kamer van Koophandel cn Fabrieken voor de Geklersche Vallei alhier zijn de volgende mededeelingen gedaan betreffende nieuw ingeschreven handelszaken, wijziging van inschrij ving en opheffingen. Nieuwe inschrijvingen Algemeenc Geluids Omroep A. G. O., Dricborgen-Rijsenburg, Sterrebosohlaaji 49. Eig.: A. C. Thoolenv. Hoogenhuy- ze. Gcvohn.: J. C. W. Thoolen. Garage Albert, Beekenst.laan 46. Eig.: A. Yff. Gebr. Dirksen, melkhandel, Harder wijk, Leuvenumscheweg 4. Venn.: J. II. en W. Dirksen. N.V. „Buag", binnen- en buitenland- sche agentuurzaken, Ant. v. Dyckstraat 6. Dir.: J. II. A. Hausmann, O. Schulze Schwanerugge, C. Bicnhaum. Fa. Ketel en Dienske, mach. houtbe werking, Ermelo, Rijksstraatweg 45B. Venn.: S. J. Ketel, H. Dienske. „Bouma", machinefabriek, Rhenen, Trambaanweg 23. Venn.: D. W. P. Kah- ling. G. A. P. Kahling. Meubelmakerij „cle Klomp", Ederveen, Rijksstraatweg 294. Eig.: J. Bos. N.V. v.h. Tech. Bur. ir. F. Dubbel man, J. Catslaan 37. 'Dir.: A. F. M. Dubbelman. Het liedje van verlangen IMI 111 11 11111 11IIII11 11111111111 11 111111111111111111111111111111 mil „Mutiny on the Bounty", de film die deze week in Grand ïhéótre draait, verplaatst ons naar de jaren 17871792, in welke periode de nieuwe democra tisch theorieën in Engeland geleidelijk aan meer in toepassing gebracht wor den. De inhoud van de film speelt zich echter nog, uitgezonderd het 6lot, af in den tijd, die andere theorieën hul digde, al moeten wij toegeven, dat hier als onderwerp het uiterste geval van heerschendc misstanden aan boord van een Engclsch schip gekozen is. De bemanning wordt slecht, beest achtig behandeld en komt in opstand tegen baar kapitein onder leiding van den eersten stuurman. Scherp gediffe rentieerd worden nu eenerzijds cle wreedheid van den kapitein èn zijn be wonderenswaardige zeemanskunst, an derzijds de veroordecling van het feit, dat dc bemanning in opstand kwam tegen het wettig gezag èn het motief van deze opstandigen ter wille van eer lijkheid en rechtvaardigheid. Het slot beteekent meer, dan de uitspraak in het proces oppervlakkig doet vermoe den, immers de president van den Raad voor de Scheepvaart keurt de voorge komen wreedheden af, ook al veroor deelt hij de opstandigen Wanneer de „Bounty" zijn wereld reis aanvangt, zien wij langzaam maar zeker het verzet tegen de rneecloogen- looze bevelen onder de matrozen, die in het oog van den kapitein slechts ge- wetenlooze schurken en dieven zijn, groeien. Het bezoek aan en het verla ten van het eiland Tahiti brengen den ommekeer, die leidt tot gewelddaden, waarbij de opstandigen overwinnen eri de kapitein gedwongen is in volle zee het schip te verlaten met eenige ge trouwen. De stuurman. Fletcher Chris tian, neemt het bevel in handen en vaart terug naar Tahiti met zijn schoo- ne vrouwen, die aan deze film eigenlijk een apart romantisch tintje moeten ge ven en dat inderdaad ook doen. Intusschen heeft de kapitein zich met zijn sloop na veertig dagen strijd tegen de elementen, honger en dorst, weten te redden en koert hij later te rug om zich te wreken op Christian. Deze verlaat met zijn mannen Tahiti en gaat zich vestigen ergens op een on bekend en onbewoond eiland. Weder om mislukt de wraaktocht van den ka pitein en met eenige manschappen van de „Bounty", die zich aan hem op Ta hiti overgegeven hebben, gedreven door verlangen naar het vaderland en hen, die zij daar jaren geleden achterlietenv keert hij terug naar Engeland. Zij ont komen niet de straf, die de wet oplegt aan muiters; alleen de jonge Byam wordt begenadigd, na openlijk het ge drag van den kapitein gelaakt te heb ben voor cle admiraliteit. Een film, waarin een mentaliteit ge demonstreerd wordt, die te verwerpen is, maar waardoor zij tevens- leerzaam is. Zij werpt een schrikbeeld op ge beurtenissen van een 150 jaren terug, die, nogmaals gezegd, in dien tijd reeds tot de extremiteiten behoorden. Het onderwerp leent zic-h geheel voor een speelfilm en dat zij dit in alle op zichten geworden is, dankt de regis seur Frank Lloyd niet alleen aan zijn eigen groote bekwaamheid, maar ook aan de medewerkenden, waarover hij de beschikking kreeg. Noemen wij slechts de namen van Charles Laughton, Clark Gable en Franchot Tone en men weet reeds, in welke goede handen de handeling ge steld is. Boeiend als het spel in hooge mate is, mogen we hier zeker niet ver geten, waardeering te uiten voor de prachtige fotografie, waardoor de tal rijke scènes op zee een bekoring voor het oog geworden zijn, zij het ook een eenigszins huiveringwekkende beko ring. In het voorprogramma, dat ditmaal kort is. in verband met de lengte van de hoofdfilm, wordt veel aandacht be steed aan sport, muziek en dans. Wijzigingen en opheffingen Wed. W. Brouwer, kol. waren enz., Nijkerk, Kleterstraat 15. Uittr. eig.: A. Brouwer v. Drost. Intr. eig.; II. de Vries. Eerste Soest er Electrische Drukkerij N.V., Soest. v. Wecdestraat 7, Uittr. comm.: M. Iburg. Intr. comm. N. A. en A. P. Iburg. N.V. Ziekte en Ongevallenverzeke ring Mij. „Nederland". Berkeraweg 15. Uittr. dir.: jhr. J. de Jonge van Zwijns- bergen. EIERVEILING Aanvoer plm. 22.000 stuks. Hen- eieren 3.504; witte eieren 4.50—5.25 Bruine eieren 55.75. eendeicren 3. FRUIT- EN GROENTENVEILING i December Lof 5—6 ct.. schorscnceren 4—5 et-, goudreinettcn 2123 ct., zure bloemé '22—23 ct., louwtje 14—16 ct., sterappe len 20—25 ct., Blamlcy Seedling 15—20 ct., spruiten 7—9 ct., spinazie 18—19 ct-, bicten 2141 ct.. uien 20—21 ct., worte len 24 ct., knolseldery 3138 ct., prei 510 ct., andijvie 513 ct., sla 1121 ct., raapstelen 5—S cL, peterselie 8—12 ct., seldcry 511 ct., bloemkool 910 ct., roode kool 12—28 ct., groene kool 152i ct.. witte kool 10—15 ct., gele kool 1020 ct., boerenkool 717 ct. Ssène uit de film „Handen boven tafel" „Handen boven tafel" is een moder ne comedie met Fred Mac Murray en Carole Lombard in de hoofdrollen. Het zijn dwaze avonturen van een modern stel, dat het leven luchtig opneemt. Deze jonge menschen spotten met idealen, zij zoeken alleen hun gemak cn maken voor de rest 6lcchts plcizier. Dit duurt zoolang tot de liefde ouder- wetsch, doch steeds weer nieuw zich meldt. Dan ontwaakt plotseling een vreemd verantwoordelijkheidsgevoel, iets raar degelijk, en het leven word't, het klinkt gek, toch nóg leuker. 1-Iot is een veelbelovende film, een film met alle elementen in zich om juist in dezen tijd een publiek succes le worden. Plet is een super-moderne geschiedenis met een paar moderne jongelui, modern in hun handelingen en ideeën. Terwijl tenslotte blijkt, dat zij van binnen, als het er op aan komt, toch door dezelfde gevoelens beheerscht worden, die de jongelui door de eeuwen heen beheersebt hebben. Een paar le vendige, echte figuren, waarmee hel publiek zich direct één zal gevoelen. En daarbij is dc hcelc geschiedenis zoo luchtig en vermakelijk gehouden, dat juist die opwekking gegeven worclt, welke het hedendaagsche publiek in de bioscopen wenscht te vinden. 1-Iet is dit soort comedies, dat. in de laatste maanden zoo'n enorm succes heeft gehad en dit zal hier ter stede ook wel het geval zijn. Szöke Szakall, welke filmbezoeker kent dat grappige dikke manetje niet, hij is een goede komiek, je kunt om hem schateren. Doch daarnaast heeft hij ongetwijfeld nog grooter kwaliteit als karakter speler. In de voorfilm „Einde slecht, alles goed" geeft hij ons wel een zeer goede kijk op zijn veel zijdig talent, Het is overigens een film die niet veel te beteekenen heeft, we vinden er wel humor en dwaasheid, en indien ze iets minder was gerekt zouden we ons ongetwijfeld nog beter geamuseerd hebben. Vele goede scènes hebben we geteld cn steeds was Szakall, als de goedmoedige, hinderlij ke Anton Polgar uit het kleine Hon- gaarsche provincie stadje degene die het meest opviel door zijn gevoelig spel. Rosy Barsony als het eenvoudige, Gereed voor den Sinterklaasavond POLITIERECHTER Te dezer 6tede heeft zich eind Augus tus van dit jaar een geval van ont vluchting voorgedaan, dat gistermorgen een minder pleizicrige voortzetting vond voor den politierechter te Utrecht. Uit 't tehuis van de Vereeniging Kinderzorg was een meisje van ongeveer 20 jaar weggeloopen, dat onder voogdij der ver eeniging stond. Plet meisje had een jongeman ontmoet, die zij blijkbaar goed kende, en die haar een paar dagen hij zijn familieleden had verborgen ge houden, al wist hij zeer goed dat zij weggeloopen was uit het tehuis, en later zelfs dat do politie trachtte haar op te sporen. Er waron in deze zaak vier verdach ten, die terecht stonden wegens het ver bergen en onttrekken aan de nasporin gen van ambtenaren van politie van het minderjarige, weggeloopen meisje. Als eersto verdachte verscheen voor den rechter dc jongeman, die, naar hij ver klaarde, haar op straat had ontmoet, mee naar zijn huis genomen hij woonde bij zijn vader in en haai daarna verscheidene dagen en nachten verborgen houden had, eerst bij zijn vader in huis daarna bij zijn broer en tenslotte bij een goede kennis. De jongeman, zelf nauwelijks meer derjarig, verklaarde niet geweten te hebben dat hetgeen hij gedaan had strafbaar was. Die verklaring vond ech ter bij den politierechter geen goed ont haal. „Men moet nu eenmaal weten wat strafbaar is; dat men het niet wist zou men wel van alle strafbare feiten kun nen zeggen achtoraf." Een als getuige gehoord politieamb tenaar bevestigde dat het weggeloopen meisje verborgen was gehouden; bij in formatie en zelfs bij huiszoeking had men ten huize van verdachle's familie steeds gezegd van niets te weten. Do officier van justitie vroeg veroor deeling van verdachte tot een maand gevangenisstraf. Gezien het feit, dat verdachte niet eerder veroordeeld was, luidde hot vonnis van den politierech ter 14 dagen gevangenisstraf. Daarna verscheen de schoonzuster, de echtgenoote van den broer van den eer sten verdachte, in dc beklaagdenbank Zij verweerde zich met de opmerking niet geweten te hehben dat het meisje weggeloopen was. Nadat de politierech ter voorlezing had gedaan van een ver hoor, waarin verdachte had erkend ge weten te hebben dat het meisje weggeloopen, cn nadat hij haar cr op gewezen had dat er in die dagen toch ruimschoots over het geval gesproken was, bleef verdachte bij haar verweer, Dc politierechter gaf haar toon een ern stige waarschuwing: „U moet het niet. slechter maken voor U zelf dan het al is. En daar is U hard mee bezig op het oogenblik De politieambtenaar, ook in dc vorige zaak gehoord, bevestigde het daarbij gelijkelijk verklaarde; de j verdachte had bij een onderzoek aar. i haar huis verklaard dat zij nergens van af wist. Zij had daarbij welbewust j onwaarheid gesproken. I De eisch tegen deze verdachte luidde 40 gulden, subs. 20 dagen hechtenis. Dj politierechter bracht haar onder he; oog, dat deze clemente eisch van den officier van justitie, die haar blijkbaar gevangenisstraf wilde besparen, moge lijk was, doordat deze ccn bijzonder wetsartikel wilde toepassen in haar val. Ook de politierechter was clemen'. en ingevolge dit bijzondere wetsartikelI veroordeelde hij de verdachte tot 25 gul den, subs. 10 dagen hechtenis. Tenslotte stond terecht een los artw der, eveneen6 te dezer stede woonach tig, wiens vrouw ook gedagvaard w&j maar door ziekte niet verschijnen kon; tegen haar werd verstek verleend. He; bleek dat deze verdaehle met zijn vrou" op bezoek was gekomen bij den broer en schoonzuster van den eersten ver dachte. Deze laatste had toen onderdak gevraagd en toegezegd gekregen vooj het meisje. 1-Iet weggeloopen meisje hal daarna een nacht ten huize van dezes verdachte vertoefd. De politierechter vroeg verdachte: „U heeft zeker spijt dat U zich ntf deze zaak hebt ingelaien?" 't Is te begrijpen dat het antwoord heel welgemeend klonk: „Dat heb ik zeker. Edelachtbare!" Ook in dit geval waren officier vas justitie cn politierec.hier clement; nadai door den officier veroordoeling vas ieder der beide verdachten tot 20 gul den boete, subs. 10 dagen hechtenis wa$ geëischt, veroordeelde de politierechte den arbeider en zijn vrouw ieder to tien gulden boete, subs. 5 dagen hech tenis. Shirley Temple met haar hond in de film „Our little girl" maar zeer lieftallige banketbakkers dochtertje heeft een bruischend tempe rament, ze is een echte dochter van de wilde poesta en maakt van deze filin een mousseerende Hongaarsche wijn, die niet naar het hoofd «stijgt, doch niettemin een plezierige sensatie goefi. In de hoofdfilm speelt de onvolpre zen Shirley Temple. Ze is blijkbaar nog lang niet aan het eind van haar top prestaties. De eene film is nauwelijks gereed gekomen of er wordt alweer een aanvang gemaakt met een nieuwe, waarin de kleine diva nog weer meer talent en charme ontplooit. En het moet eerlijk gezegd we hebben een groote bewondering voor dit kind-ac- tricetje. Zooals dat kleine ding in deze film „Om hun kind" weer speelt we staan perplex over zoo'n natuurtalent.. Zooals cle titel doet vermoeden is het een sentimenteel verhaaltje maar dal doet er allemaal niets toe. Het publiek gaat naar de bioscoop om Shirley Temple te zien. het neemt doodeenvoudig genoegen met de bij komstigheden, want de regisseur is zoo verstandig om de volle aandacht voor Shirley te vragen. Ze lacht en schreit, vooral dat laatste aanbiddel'h en ze verovert allo in de zaal aanwe zige harten. De geschiedenis beha"' clelt cle wederwaardigheden van een gelukkig doktersgezin, bestaande ul! man, vrouw en dochtertje. De m8"> Dr. Middleton, is een harde werkefiH waaruit noodwendig volgt, dat fl" vrouw wel eenigszins verwaarloost wordt. Ze hebben elkaar innig l|e'!Uj dus is het gevaar voor vervreemding niet zoo heel groot. Totdat een jeupd vriend van de vrouw verschijnt en een debacle onvermijdelijk is. Het dochter-1 tje voorkomt echter de fatale missW i cn cle liefde zegevierd. B Voorwaar wc kunnen ons voor Shir- j ley geen betere entourage wensche" haar spel met de kleine zwarte Schol sche terrier Sniff is boven alle critier verheven. De meest verstokte tegen- stander van Shirley Temple films «a moeten toegeven dat je met p,ezier naar haar kijkt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6