Het St. Nicolaasfeest Eereteeken voor INBRAAK AAN LAAN 1914 Metamorphose in de natuur AFSCHEID VAN DE SCHOOLJEUGD De Bisschop bij de padvinders „Wanderer in Holland" langdurigen dienst ABONNEMENTSCONCERT VAN HET U.S.O. Wegomlegging bij Hoevelaken en Terschuur Gereed in den nazomer van 1937 KORTE WINTER- PR ACHT STADSGEBEUREN AANRIJDINGEN ijnhandel „De M MOOR Oude Gene 2e BLAD PAG 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 7 DECEMBER ">3t STADSNIEUWS HH St. Nicolaas nam vandaag in Grand Théatre afscheid van de kinderen yan de 0. L. 6cholen alhier. Wij zien den Bisschop hier temidden van de jeugd. Foto: Weers. De bestuurdersbond Amers» foort organiseerde even» eens een feestmiddag De kinderen van de O.L. scholen heb ben vandaag in Grand Théatre afscheid genomen van SL Nicolaas. Het was een vreugdevol afscheid, zoowel voor den grijzen bisschop als voor de jeugd. In de morgenuren kwamen de kinde ren uit de laagste klassen op bezoek en nauwelijks had zich de Sint met zijn Zwarten knecht vertoond of de span ning van het oogenblik barstte los en klonk uit honderden kelen het wel komstlied. Sinterklaas had evenals in andere jaren weer een lijstje meege bracht, waarop de namen van eenige scholieren stonden, die nader met hem kennis mochten maken. Dankbaar heeft dat groepje, geholpen door stemmen uit ide zaal, voor St. Nicolaas gezongen en 'de liefde voor den kindervriend ge toond. Daarna werd een heel mooie film Vertoond over het leven van het kerst mannetje, dat elk jaar tegen Kerstmis het hooge Noorden verlaat om ieder kind met een geschenk gelukkig te ma ken. Een goochelaar verhoogde de pret met zijn geheimzinnige kunst en toen kwam eigenlijk de clou van den mor gen. St. Nicolaas had stapels versnape ringen meegebracht en daarmede bela den, toog de jeugd juichend en lachend huiswaarts. Ook de commissie, die zich belast heeft met het organiseeren van dit jaarlijksche St. Nicolaasfeest kan in deze vreugde deelen en vooral wel de heer B. A. H. van Ruvven. die op zijn eigen, prettige wijze het geheel leidde. Vanmiddag werd het feest voortgezet voor de leerlingen van de hoogste klas sen van de openbare lagere scholen, waaihij tevens een aardige operette op gevoerd werd. getiteld „Sneeuwwitje" naar de bewerking van den heer J. W. y. d. Gang. In totaal waren er ongeveer 1900 kin deren vandaag in Grand Théatre, een feestdag dus voor een groot gedeelte van Üe AnAersfoorsche schooljeugd. ken wachtten, een vreugdetocht was voor de kinderen, laat zich begrijpen. St. Nicolaas bij de padvinders Ieder jaar weer geven de voortrekkers een specialen middag voor de arme kin deren in onze stad. Zij doen dit reeds jaren achtereen en telkens weer blijkt uit het aantal bezoekers en vragen van ouders om toch nog enkele plaatsen beschikbaar te stellen, dat er een groo- te belangstelling voor zoo'n St. Nico- laasmiddag aan den dag wordt gelegd. Ook Zaterdagmiddag in het Rem- brant theater was het weer uitermate druk en dicht opeen gepakt zat het jon ge volkje vol spanning naar de vertoon de films te kijken. Allereerst draaide een teekenfilm, waarbij een drietal knapen de zotste avonturen beleefde en de malste stre ken uithaalde. Dit was echt iets voor de kinderen en zij gierden het uit van de pret. Ook de volgende rolprent, waarin wij enkele personen een huis zien bouwen en dat, als het dan gereed is, totaal in elkaar stort. Dan komt St. Nicolaas met zijn zwar ten knecht en neemt achter in de zaal plaats, hetgeen een hoera bij de kinde ren teweeg breng ten de aardigste St. Nicolaasliederen worden gezongen. Dank zij de welwillende medewerking an velen, verkrijgen de kleuters cho colademelk en tal van kleedingstukken, bovendien wordt hun nog groenten en vleesch verstrekt De voortrekkers verrichten hiermede prachtig werk, dat ongetwijfeld dooi alle stadgenooten op prijs zal worden gesteld. St. Nicolaas in Valk ,De De Bestuurdersbond Amersfoort heeft Zaterdagmiddag St Nicolaas in de groote zaal van „De Valk" op bijzonder prettige wijze verwelkomd. Dat wil zeggen, eigenlijk heeft de jeugd daar voor gezorgd, die in zoo grooten getale aanwezig was, dat geen plaatsje onbezet .was. De voorzitter van de afdeeling Amers foort de heer Recourt, opende den fees telijken middag en daarna volgde eerst een inleidend programma voor het doel van deze kinderbijeenkomst, n.l. de komst van St. Nicolaas. De inleiding bestond o.m. uit poppen kast en een stukje tooneel, waarvan vooral het eerste gedeelte in den smaak Viel. Toen de grijze kindervriend zijn entrée maakte, steeg de vreugde van de jeugd ten top, niet in het minst door dat de Sint vele cadeaux meegebracht had en deze ruimschoots onder het jonge volkje uitdeelde. Dat de weg naar huis. waar in de avonduren nog meer jolijt en geschen- In 1905 verscheen de eerste uitgave van een boek over Holland door E. V. Lucas, „A Wanderer in Holland", dat een deel uitmaakte van de „Wanderer- serie", waarin ook Rome, Venetië en Frankrijk waren opgenomen. De boe kenserie sloeg in Engeland bijzonder waartoe wel de levendige stijl en de gedegen kennis van zaken van den heer Lucas bijgedragen zal hebben. In het tijdsbestek tusschen 1905 en thans ver schenen er twintig drukken van en het heeft er veel toe bijgedragen ons land in Engeland bekend te maken. Binnen kort gaal van het boek een een-en-twin tigste druk ter perse, het is een aardige bijzonderheid te vermelden, dat de schrijver aan onzen stadgenoot, den heer Jan Spaander, verzocht heeft deze nieu we uitgaaf te willen bewerken, zoodat de laatste veranderingen in het Hol- landsche leven dat juist in de laatste jaren zulke groote wijzingen ondeiging er in voorkomen. KONINKLIJKE DANKBAARHEID Een onzer stadgenooten. de heer C. van Es, had op 10 November aan Z.M. den Koning van België een foto gezon den van H.M. Koningin Astrid, eenige jaren geleden gemaakt. Dezer dagen ontving de heer van Es een schrijven van den secretaris van 's Konings Kabinet, waarin namens den Koning diens oprechten dank werd overgebracht voor de hoffelijke atten tie, hem dat aandenken als huldeblijk aan te bieden. Uitgereikt aan luitenant C. (Jottschalk van het 16e R.I. Zaterdag is aan den eersten luitenant C. Gottschalk van het 16e Regiment In fanterie het eereteeken voor langduri gen dienst als officier voor het front van den troep uitgereikt. Hiertoe stond op het voorterrein onder leiding van ma joor Buurman het „zestiende" opgesteld Na opening van den ban werd het Kon. Besluit, waarin de toekenning van dit eereteeken vermeld was, voorgelezen. Vervolgens heeft de commandant van 16 R.I., overste Visser, luitenant Gott schalk toegesproken. Het deed spr. ge noegen dat ondanks het feit, dat luite nant Gottschalk momenteel in IJtrechl gedetacheerd is, hij er op gestaan had. dit eereteeken in het hijzijn van z'n eigen regiment te ontvangen. Verdei prees hij de kwaliteiten van luitenant Gottschalk. die hij een goed officier noemde. Tot slot had nog een défilé plaats. Gouden en zilveren voorwerpen en koffers met inhoud worden vermist Gisteravond i9 in perceel 17 aan Laan 191-4 ongewenscht bezoek go- geweest. De dader(s) heeft zich tijdens af wezigheid van de bewoners toegang tot de woning verschaft, na eenige glasruiten ingetrapt te hebben. Ver mist worden gouden en zilveren voorwerpen en eenige koffers met inhoud. Ook etenswaren waren een welkome buit. De politie onderzocht de zaak, alsmede of hier meerdere personen aan het werk geweest zijn. Woensdag a.s. heeft in Tivoli te Utrecht het achtste abonnementsconcert plaats door het U.S.O. onder leiding van Ed van Beinum (wegens ziekte van H. v. Goudoever) en mef mede werking van Max Orobio de Castro, violoncel. Het programma luidt: 1. Fragmenten uit de muziek bij het ballet „Die Geschöpfe des Prome theus". Ludwig van Beethoven. 2. Variaties op een rococo thema voor violoncel en orkest op. 33. Peter Tsjaikofski. 3. Symphonie IV in Es (Romantische). Anton Bruckner. WERKNEMENDE MIDDENSTAND De afdeeling Amersfoort van den Werknemenden Middenstand houdt Maandag 1-4 December in hotel „Mono- pole" een vergadering, waarbij Rector Colsen uit Nuth een uiteenzetting zal geven omtrent beteekenis en doel van den werknemenden middenstand. Zij, dio zich met ingang van 1 Januari 1937 als kwartaal-abonné op het Amors- foortsch Dagblad abonneercn, zullen dc tot dien datum verschijnende nummers GRATIS ontvangen. DIRECTIE A. D. Verbetering van een der ge» vaarlijkste weggedeelten in ons land De A.N.W.B. schrijft ons: Ofschoon de werkzaamheden aan do omlegging van den Rijksweg Hoevela ken—Apeldoorn, van Hoevelaken tot voorbij Terschuuy, eerst kort geleden begonnen zijn, begint er al aardig tee- kening in de situatie te komen. Vooral uit de richting Apeldoorn komende krijgt men thans reeds een goed idee ervan, hoe groot de verbetering, welke hier tot stand komt, is. Bij de S-bocht vóór Terschuur aange komen wordt de bestaande kronkelweg over een afstand van pl.m. 600 M. ver vangen door een nieuwen rechten weg. welke verder als omlegging van den be- staanden weg wordt doorgetrokken tot den spoorweg, dezen over ongeveer .5 km. volgt om vervolgens een tijdelijke aansluiting te krijgen aan het kruis punt van de wegen naar Amersfoort en Zwolle. Omtrent de wijze, waarop dit belangrijke kruispunt in de toekomst zal worden ingericht is nog geen be slissing genomen. Waar de oude en de nieuwe veg een oogenblik samenkomen in een der be kende gevaarlijke bochten bij Terschuur wordt de bestaande weg vervangen door een parallelweg, zoodat de beide wegen geheel gescheiden blijven. Het nieuwe weggedeelte vormt een onderdeel van den toekomstigen specia len autoweg Baarn, rond Amersfoort. Apeldoorn en zal in de toekomst be staan uit twee rijbanen, elk breed ruim 6 M. met een tusschenberm; voorloo pig wordt volstaan met aanleg van één rijbaan. Rijwielpaden worden slechts aange legd en wel vrijliggend, daar mar de oudo weg door den nieuwen is vervan gen. Zij zullen binnenkort langs het heele verdere gedeelte tot Apeldoorn toe aangelegd worden; ze ontbreken thans nog langs 8 KM., doch op de Verkeersfondsbegrooting 1937 is er f 50.000 voor uitgetrokken. Het vooral in den zomer zeer drukke rijwielverkeer zal den bestaanden weg door Hoevelaken moeten blijven volgen waardoor een zeer gevaarlijke kruising dreigt te ontstaan op het punt van sa menkomst van de oude en den nieu wen weg. Het maken van een wielrij- Een strijd van sneeuwwind en regengepaard aan veel koude N NEEUW en regen hebben gisteren S een verwoeden strijd om de hege- monie in de natuur gestreden, in de middaguren, toen koning Aeolus ging helpen en ook de zon een oogen blik kans zag door de grauwe wolken massa &- heen te breken, won de regen het en verloor het landschap zijn win- tersch aspect, dat. hoe kort ook van duur, veel te genieten heeft gegeven. Men moest daar iets voor over heb ben, want onvermijdelijk wachtten bui ten sneeuwwater en koude om den wandelaar, die dit alles trotseerde, te dwarsboomen. Wij hebben het er ech ler op gewaagd en ons goed toegerust in den strijd met de elementen bege ven ener geen spijt van gehad. De vochtige, alles doordringends- sneeuw vierde aanvankelijk hoogtij, klemde zich vast aan de naakte takken van boom en struik, hulde hei en weide in een grauw-wit kleed, wierp zich, in allerlei richtingen door elkaar dansend op de wegen. Daar verloor zij echter spoedig haar eenheid, streed tevergeefs tegen warmere luchtstroomingen. orn tenslptte water te worden. En tusschen al dit vlokgewarrel zoekt de eenzame wandelaar zich zijn weg vechtend tegen modder en plassen. Go- heel alleen is hij echter niet. want rechts en links van hem voeren, zigzag vliegend, onze kleine wintergasten den strijd om hun bestaan. Vinken, meteen, keepen en goud haantjes scharrelen ijverig tusschen blad en tak, worden niet moe in hel zoeken naar hun voedsel, dat schaars begint te worden, vooral nu de sneeuw alles gaat bedekken en het zoeken dub bel moeilijk maakt. Troepen kauwtjes vliegen krassend en als het ware gek scherend met alle winterzorgen, uit de weilanden op en zetten zich her en her in de toppen van de hoornen neer met de koppen in den wind, die hen ruste loos heen en weer wiegt, zoodat zij moeite hebben zich op hun hoogen post te handhaven. Plots verheft één van hen zich in de lucht en alsof de ande ren daarop gewacht hebben, stort hel geheele gezelschap zich lawaai makend recht tegen de sneeuwjachten in om een eindje verder te Iaveeren en ge dragen door den wind neer te strijken Zoo herhaalt zich het spel telkenmale, een lu9t om naar te zien. De mooie boschduif, die zichzelf amuseeren moet, nu zijn soortgenooten de beschutting van de dichte bosschen opgezocht hebben, trekt zich van dii alles niet veel aan. Toen echter de kauwtjes wat al te dicht in de buurt kwamen, droegen zijn vleugels hem, na onrustig klapwieken, geluidloos naar de hooge boomen van den Heili genberg, om daar weer met den kop in de veeren verder te droomen. We hebben de kleine wintergasten, de kauwtjes, de duif en ook de merels in hun mooie pakjes aan het werk ge laten en zijn naar den Doodeweg ge gaan, waar de wind reeds de sneeuw van de hooge, rijzige sparren afge vvaaid heeft. Dikke waterdruppels springen uit den top van tak op tak naar beneden en vormen groote plas sen, daarbij geholpen door de kuilen en greppeltjes in en aan den asphaltweg. Van de enkele alleenstaande beuken- boomen glimmen de vochtige stammen en tusschen de lekkende takken zien we een paar in diepen rust verzonken boschduiven. Hoog over vliegt de bonte specht. De ingetreden dooi vervult zijn plicht, krijgt in het door mensch en dier verlaten landschap geen mechani sche hulp, of het moest zijn van een auto, die hooge waterzuilen opspattend en suizend zijn weg vervolgt, om zoo spoedig mogelijk de bewoonde en min der barre streken op te zoeken De op geworpen druppels vormen link6 van den weg waar het sneeuwtapijt nog ongeschonden en smetteloos is, een groote. lange stippellijn, kuiltjes, die ieder voor zich de sneeuw aantasten en de voorboden van plassen zijn. TOEN scheurde het grauwe wolken dek zich uiteen en hulde het zon netje. dat tevoren reeds schuchtere en vergeefsche pogingen gedaan had, derstunneltje daar te plaatse, zou zeker alsnog ernstige overweging verdienen. Zoo zou dan in den nazomer yan 1937 op afdoende wijze de vei betering tot stand kunnen komen van een der gevaarlijkste weggedeelten in ons land, op de verbetering waarvan door den A. N. W. B herhaaldelijk is aangedronger Al op de begrooting van 1923 worden hiervoor gelden uitgetrokken, maar de ze werden nooit verwerkt. Uitverkoopen en ops ruimingen De politie heeft tegen een winkeliei hier proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de wet op de uit ver koopen en opruimingen. De overtreding bestond in het feit, dat de kennisgeving volgens welke toestemming tot hot hou den van den uitverkoop verleend was. niet aan den ingang van den winkel op gehangen was. Overtreding loterijwet Een bestuurslid van de vereenlging werd geverbaliseerd, daar door hem loten verkocht waren tegen een lageren prijs, dan oorspronkelijk met B. en W. overeengekomen was. Personenvervoer Proces-verbaal werd opgemaakt tegen den chauffeur van een vrachtauto, die in de cabine van zijn auto twee perso nen meevoerde, waarvoor geen voldoen de plaatsruimte was. Hiermede werd dus de nieuwe wet van het motor- en rijwielreglement overtreden, dat sedert de vorige maand in werking is getre den. Overtreding arbeidswet Een bakkerspatroon kreeg een proces verbaal wegens overtreding van Je ar beidswet. Hetzelfde gebeurde met een slager wegens overtreding van de win kelsluitingswet. Kristalhelder werd de sneeuwlaag, flonkerend trilden de druppels aan de lakken en prachtig donkergroen tee kenden zich de bosschen tegen het wit te 6chitterlicht af. De natuur geleek een sprookje en alleen al om dit schouwspel te kunnen zien, waren wij dankbaar den tocht door weer en wind gewaagd te hebben. Maar al te spoedig sloten zich de wol ken weer aaneen, verdween de zon en begon, hoe vroeg reeds op den middag, Erebus zijn zoon Aether te verdrijven. Tevens had intusschen de regen den strijd definitief gewonnen en voltrok zich de metamorphose in de natuur, langzaam maar zeker kromp het witte kleed ineen en trok zich in water en aarde terug. Het verblijf buiten werd er niet aan genamer op en zelfs de vossen achter de hondenkennel te Leusden hielden zich schuil. Of was het misschien onze tegenwoordigheid, menschen als wij zijn, in wie Reintje slechts de geboren vijanden van zijn bestaan zien? Toch hebben wij den slimmerd gezien, toen bij even zijn prachtigen. oolijken kop door de nauwe opening stak en den toestand overzag. We bleven nog wach ten, maar Reintje trok zich geheel in zijn woning terug en door slechts-- met een van zijn oogen achter het door kijkje te gaan zitten, verwaardigde hij zich attentie te nemen van onze aan wezigheid. Zijn gehuld was langer dan het onze. Aangevallen door wind- en regenvlagen en een eindweegs begeleid door een krijgslustige gaai. zijn wij via Laan 1914 naar het Belgisch monument gegaan, waar wij geen bobslee naar heneden zagen snellen, maar wel van een prachtig uitzicht over de omgeving honden genieten. Neen, de sneeuw had eigenlijk toch maar weinig succes slechts hier en daar vertoonden zich nog tusschen bosch, struik en heide witte plekken, maar doorgaans over heerschten donkergroen van spar en den, omhoogrijzend uit zandstrepen en kaal eikenhakhout. Spoedig zou de korte gedaanteverwis seling van de natuur weer voltooid zijn en behoorde de witte St Nicolaassur- pri6e tot het verleden. De sneeuwko- ning zal echter te gelegener tijd terug komen en dan zal hij zich beter doen gelden en meer vertrouwen van ons winnen. Nu was zijn komst een mis lukte poging, die de menschen heeft doen huiveren, maar toch ook de korte vreugde van schoonheid en winter de natuur in volle wintersche pracht, pracht heeft kunnen geven. Gistermiddag omstreeks half vijf zijn tusschen Soesterberg cn „Zon en Schild" op den Utrechtscheweg twee luxe auto's met elkaar in botsing gekomen. De voorste wagen, bestuurd door een be woner van de Langestraat, wilde do bocht naar rechts maken en werd daar bij aangereden door een achterop rijden de auto, welke bestuurd werd door een bewoner van de Daam Fockemalaan. Beide auto's werden zwaar beschadigd Dc automobilisten werden licht aan hel hoofd gewond en zijn per taxi huis waarts gebracht. De politie stelt een na der onderzoek in. Geen voorrang verleend Ruim negen uur gisteravond heeft een auto, komende uit de Abraham Kuiper laan geen voorrang verleend aan een auto, die over de Barchman Wuytiers- laan passeerde. Wel trachtte de be woner van de Hunzelaan alhier, door remmen een botsing te voorkomen, maar de wagen gleed hierbij door. Dc andere auto uit Naarden sloeg om en kwam tusschen dc tramrails terecht. Beide wagens bekwamen schade. De politie stelt een onderzoek in. KENNISGEVING Samenstelling Raadscommissies Burgemeester en Wethouders van Amersfoort; Gelet op artikel 60 der Gemeentewet; Brengen ter openbare kennis, dat de Raad dezer Gemeente in zijne vergade ring van 1 December 1936 heeft be noemd: 1. tot leden der Commissie van Wet geving de heeren: Drs. J. C. D. Smei- tink, H. Benninga, P. Beaufort en H. Fremouw en tot plaatsvervangende le den W. J. W. C. Bakker en L. Waterloo. 2. tot leden der Commissie voor de Bedrijven de heeren: H. Smit, W. J. W. C. Bakker, J. v. d. Linden en J. L. van Nieuwenhuizen en tot plaatsvervangen de leden G. A. Luycx en H. Kroon. 3. tot leden der Commissie voor Open bare Werken de heeren: P. Graaff, J. v. d. Linden, A. A. Meyer en W. v. Gent en tot plaatsvervangende leden G. J. Noordman en H. G Huslage. 4. tot leden der Commissie voor het Bouw- en Woningtoezicht, Woningbe drijf en de Stads-otnwikkeling de hee ren: P. Graaff, G. J. Noordman, II. G. Huslage en I-I. van Galen Last en tot plaatsvervangende leden J. v. d. Linden en H. Smit. 5. tot leden der Commissie voor de Financin de heeren: H. G. Huslage, Drs. J. C. D. Smeitink, C. Ruitenberg en G. A. Luycx en tot plaatsvervangende le den A. A. Meyer en H. Benninga. 6. tot leden der Commissie van Bij stand voor den Gemeentelijken Reini gings- en Ontsmettingsdienst de heeren: W. J. W. c Bakker, J W. Polder, Mevr. S. Brussen-Hcmminga en den heer P Beaufort en tot plaatsvervangende le den J. L. van Nieuwenhuizen en W. v. Gent. 7. tot leden der Commissie van Bij stand voor den Keuringsdienst van vee en vleesch en het Openhaar Slachthuis de heeren: J. L. van Nieuwenhuizen. L Waterloo. J W. Polder en G. v. Tel lingen en tot plaatsvervangende leden P. Beaufort en TI Fremouw. 8. tot leden der Commissie voor het Onderwijs de heeren TI. Kroon. H. Fre mouw. TI v. Galen Last en Mcj. E. M v. Hamersveld en tot plaatsvervangen de leden Drs J. C. D. Smeitink en G. v. Tellingen. 9. tot leden der Commissie voor den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst Langestraat 8 - Tel. 1 Slechts f 3.25 per Liter de heeren: C. Ruitenberg, H. Benninga, H. Kroon en Mej. E. M. Nan Hamers veld en tot plaatsvervangende leden mevrouw S. Brussen-IIemminga en den heer P. Graaff. 10. tot voorzitter van de Commissie voor de voorloopige vaststelling der ge- meenterekening den heer H G. Huslage en tot leden de heeren Drs. J. C. D. Smeitink en G. J. Noordman. Amersfoort. 3 December 19.36. Burgemeester en Wethouders .voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, K. KAAN Jzn. ARBEIDSBEURS AANVRAGEN VAN WERKGEVERS Boven de 18 jaar 7 Dagmeisjes, 7 dienstboden, 4 colpor teurs, 2 kruideniersbedienden, 1 maga zijnknecht (aank.), 1 colportrice, 1 buf fetjuffrouw. Beneden de 18 Jaar 3 Leerl. timmerlieden, 1 aank. kleer maker, 2 aank. mach. bankwerkers, 1 leerl. slager, 4 dagmeisjes, fabrieksmeis jes 17 a IS jaar. AANBIEDINGEN VAN WERK ZOEKENDEN Boven de 18 Jaar 2 Agenten, 6 arbeiders zeepfabr., 4 autogcenlassohcrs, 6 automonteurs, 1 banderolleerder, 10 banket- en brood hakkers, 5 banketbakkers, 26 bankwer kers. 1 beeldhouwer. 7 behangers-stof feerders. 7 betonvlechters, 7 betonwer kers, 2 bezorgers, 3 hicrbottelaars, 2 blikslagers, 1 bloemist, 2 boekbinders, 9 boekdrukkers, 5 boekhouders, 4 homvk. opzichters, 10 broodbakkers, 61 chauffeurs, 2 chocolndowerkcrs, 2 ciga- nl los inpakkers, 3 colporteurs, 3 con* structioworkers, 17 dagmeisjes, 92 dienstboden, 26 electricicns, 3 electr. lasschers, 5 expedilieknechten, 58 fa brieksarbeiders, 5 fabrieksmeisjes, 1 framebouwcr, 2 framevijlers, 1 glas-in- lood-zetter, 2 graniet-schuurders, 131 grondwerkers, 21 havenarbeiders, 3 hoefsmeden, 1 houtfraiser, 4 huishoud sters, 1 huisknecht, 3 hulp i.d. huishou ding, 2 hulpvakarbeidcrs (typ.), 1 glas- snijder-zetter, 1 tegelzetter, 1 borstel maker, 1 klompenmaker, 1 chef-zwik- kcr, 1 overleersnijmeester, 1 modelleur, 1 poelier, 1 keurmeester, 1 journalist, 1 kraamverzorgster, 1 kapster, 6 onder wijzeressen, 4 inpakkers, 1 instrument maker, 38 kantoorbedienden (mann.), 11 kantoorbedienden (vrouw.), 12 kantoor- werksters, 2 kappersbedienden, 25 kell- ners, 2 ketelmakers, 1 kinderjuffrouw, 3 kistenplakkers, 7 kleermakers, 7 koks, 1 koperslager, 2 kooksters, 7 kruide niersbedienden, 3 kuipers, 8 letterzet ters, 1 id. op de machine, 3 lompensor teerders, 14 loodgieters, 5 loopknechts, 233 losse arbeiders, 5 machinale hout bewerkers, 16 machine-bankwerkers, 1 machinist, 21 magazijnknechts, 3 maga zijnmeesters, 1 metaalboorder, 8 metaal draaiers, 1 metaalfraiser, 1 metaalscha ver, 5 metaalslijpers, 2 metaalstampers, 1 mctaalzager, 69 metselaars, 5 meubcl- beitsers, 23 meubelmakers, 4 meubel stoffeerders, 1 modelmaker, 1 monteur, 7 naaisters, 9 olieslagers, 8 onderwij zers, 64 opperlieden, 4 pakhuisknechts, 1 pettenmaker, 1 pianostemmer, 4 plaat werkers, 2 radio-monteurs, 13 reizigers, 5 rijwielherstellers, 3 rijwiellakkers, 2 meetarbeiders, 1 machinezetter, 1 schoensnijder, 1 chef-stanzer, 1 biezer, 1 orgelmaker, 2 cigarillosoppakkers, 1 zeeman, 1 portier, 1 waakster, 1 ring- ster, 5 rijwielmonteurs, 2 scheerders (textiel), 144 schilders (huis), 2 schil- sters, 7 schoenmakers, 25 sigarenma kers, 1 sigarensorteerder, 11 smeden, 9 slagers, 9 soldeerders, 1 spoorweg-arbei der, 1 steenhouwer, 5 steno-typisten, 4 stokers, 12 straatmakers, 21 straatma- kers-handl., 47 stucadoors, 1 suiker-wer ker, 1 tabaksbewerker, 2 tabakstrippers, 2 teekenaars (bouwk.), 1 teekenaar (electr.-techn.), 1 teekenaar (werktk.), 1 teekenaar (centr. v.), 3 textielarbeiders, 117 timmerlieden, 25 tuinlieden, 1 twij- ner, 4 veldarbeiders, 1 verfmaler, 1 ver koopster, 2 vernikkelaars, 4 vertegen woordigers, 22 verwarming-monteurs, 2 verwarmingstechn., 2 viltbewerkers, 18 voegers, 10 voerlieden, 1 vuurwerker, 5 wafelbakkers, 3 wagenmakers, 2 wasch- knechts, 1 warmoezenier, 7 werkmees ters, 56 werkvrouwen, 33 wevers, 7 win kelbedienden, 6 winkeljuffrouwen, 2 za delmakers, 2 zilversmeden, 1 steenzager, 2 opticiens, 1 stempelmaker, 1 verchroo mer, 2 werktuigkundigen. 1 wielenma- ker, 1 filiaalhouder. 1 chef de bureau, 1 huisbewaarder, 1 verpleegster, 1 in- pakster, 2 hoofdonderwijzeressen. Beneden de 18 Jaar 5 Automonteurs, 2 banket- en brood bakkers, 1 banketbakker, 1 behanger- stol feerder, 6 broodbakkers, 34 dagmeis jes, 1 electricien, 12 fabrieksjongens, 6 fabrieksmeisjes, 1 bosjesmaker, 14 kan toorbedienden (mann.), 14 kantoorbe dienden (vrouw.), 1 kappersbediende, 1 kleermaker, 1 loodgieter, 4 loopjongens, 18 losse arbeiders, 2 machine-bankwer kers. 1 metaaldraaier, 1 meubelmaker, 4 naaisters, 2 rijwielherstellers. 1 leerl. kapster, 1 rijwielmonteur, 8 schilders (huis), 1 steno-typist, 1 stucadoor, 1 ta baksbewerker, 1 tabakstripper, 5 tim merlieden, 1 verkoopsters (leerl.), 2 win kelbedienden, 6 winkeljuffrouwen. Voor aanvragen om werkkrachten door patroons, woonachtig buiten de gemeente, raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvra gen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidshof 2. Tel. Int. 1172, 1244 en 1245, 's avonds 1244 en 1172.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5