GEEN GELOOP MEER AAN DE DEUR INBRAAK IN schoenwinkel GROOTERE SNELHEDEN Betere banen De beëediging van den Prins Gemeentewerken Soest te Bezuiniging geboden Eervol ontslag aan hoofdambtenaren te Amsterdam Moeilijkheden in gedistilleerd- bedrijf U heeft er geen omkijken naar Besparing, want incasso-kosten vervallen Werkzaamheden, die in 1938 gereed moeten zijn WAT ETEN WIJ MORGEN? Üq&njda C A V ALERIES ABEL VOOR PRINS BERNHARD w. BLAD PAG 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 7 DECEMBER 1936 Met behulp van een valsche sleutel heeft men zich toegang weten te verschaffen In den afgcloopen nacht heeft men niet alleen aan Laan 1914 maar ook in een schoenwinkel aan de Langestraat inbrekers op visite gehad. Eveneens lij den? afwezigheid van de bewoners. Uit de kassa werd een bedrag aan geld ontvreemd, terwijl verder schoenen en aanverwante artikelen vermist worden. De daderi's) heeft zich met behulp van een valsche sleutel toegang tot het pand weten te verschaffen. Dc politie heeft de zaak in onderzoek. AANHOUDING Zaterdagavond laat heeft de recher che hier een persoon aangehouden, wiens opsporing verzocht was in vpr- band met een diefstal te Heerlen. De man is op transport naar Heerlen ge steld. EXAMENS Te Utrecht slaagde voor het candi daatsexamen rechten onze stadgenoot de heer L. F. J. v. d. Berg. Voor doctoraal rechten slaagde te Utrecht onze stadgenoot de heer D. A. van Hamel. GARNIZOEN Tweede luitenant J. C. J. Vermeulen, van het 5e regiment veld-artilleric al hier, is overgeplaatst bij het 3e regi ment van dat wapen te Breda. KAASMARKT Aangevoerd werden 23 wagens, teza men wegende 5750 K.G. Prijzen van 1821 per 50 K.G. Handel traag. BURGERLIJKE STAND 5 December Geboren: Janna Wilhelrnina, dochter van Cornelis Meijer en Wilhelrnina Jo hanna van den Brom. Voorstel tot reorganisatie van den dienst Als gevolg van de slechte financieele positie der gemeente, waarin naar het zich laat aanzien in de eerstkomende jaren wellicht neg geen verbetering zal komen, zullen de werken onder beheer van gemeentewerken uit te voeren, tot de hoogst noodzakelijke beperkt moe ten blijven. Deze beperking brengt me de, dat het vaste personeel bij dien dienst verminderd kan worden, waar door dc algemeene kosten kunnen wor den verlaagd. Voorgesteld wordt den Technisch Ambtenaar le klasse J. J. Mcurs; den Technisch Ambtenaar Ille klas se C. G. J. van Heijst en den werk man H. van Fulpen, eervol ontslag te verleenen onder toekenning van wacht geld. Voorts deelcn B. en W. mede voor nemens te zijn van den teckenaar Koornwinder, welke op arbeidscontract is aangenomen, ingaande 1 Januari a.s. het dienstverband te beëindigen. Ook zijn zij voornemens de in z.g. los- vasten dienst der gemeente werkzaam zijnde arbeiders, t. w. W. van den Be- dum en Joh. Her. Koster met ingang van 1 Februari 1937 den dienst op te zeggen. Voorts stellen B. cn W. o.a. nog voor hen te machtigen een deskun dig persoon op arbeidscontract aan *c nemen voor de inrichting eener ge meente-eigendommen-administratie enz. op een vergoeding van f 125.per maand. RAAD VAN SOEST SOEST. De raad der gemeente Soest is bijeengeroepen in openbare vergadering tegen Woensdag 9 Decem ber, te 10 uur v.m. met eventueele voortzetting des namiddags, ter behan deling van een uitgebreide agenda. B. en W. schrijven aan den Raad: Wij brengen U in herinnering onze voordracht d.d. 21 Juli 1936, waarbij wij Uwen Raad voorstellen deden in ver band met eene reorganisatie bij den dienst van Openbare Werken. In Uwe vergadering van 31 Juli j.l. werden naar aanleiding van onze voorstellen de volgende besluiten genomen: a. den dienst van gemeentewerken voorloopig niet met de exploitatie van het gasbedrijf te belasten; b. den dienst van gemeentewerken voorloopig niet in bedrijfsvorm om te zetten; c. in beginsel te besluiten tot de sa menvoeging van verschillende in de voordracht genoemde administraties; d. den ophaaldienst van asch en vuilnis in eigen beheer te houden; e. de afdeeling bouw- en woningtoe zicht van gemeentewerken te doen be staan uit écn technisch-ambtcnaar le klasse. De verdere behandeling van onze hiervoren genoemde voordracht werd uitgesteld, totdat een onderzoek zou zijn ingesteld naar de in die verga dering gedane beweringen van het raadslid A. P. Hilhorst omtrent perso neelsaangelegenheden bij gemeente werken. Dit besluit Uwer vergadering was voor ons College aanleiding aan den Burgemeester Hulpofficier van Justitie het verzoek te doen de bewe ringen en alles wat daarmede recht streeks of zijdelings verband hield aan een ernstig justitieel onderzoek c.q. vervolging te onderwerpen. Dit onderzoek heeft plaats gehad, de processen-verbaal zijn den heer Officier van Justitie ter hand ge steld, doch een en ander zal geen verdere gevolgen kunnen hebben op grond, dat uit het onderzoek niet is gebleken, dat in deze van de zijde van gemeentewerken ©eni ge strafbare handeling of nalatig heid is gepleegd. Nu de beweringen van het raadslid Hilhorst als afgedaan moeten worden beschouwd en naar onze meening ove rigens geen bezwaren meer in den weg staan om onze voordracht van 21 Juli j.l. wederom in behandeling te nemen, vragen wij opnieuw Uwe medewerking om tot reorganisatie van den dienst van gemeentewerken te geraken. Hier bij moeten wij echter terstond aaniee- kenen, dat wij genoodzaakt worden on ze voorstellen van 21 Juli jl. ten opzich te van enkele punten te wijzigen en aan te vullen. De omstandigheid doet zich n.l. voor, dat sedert bet tijdstip waarop onze vorige voorstellen aan Uw College werden gedaan van hoogerhand zoowél van de zijde der Regeering zel ve, als \an de Gedeputeerde Staten, op ons College wegens de ongunstige fi nancieele positie der gemeente, de drang wordt uitgeoefend om terwllle van noodzakelijke bezuiniging voor de toekomst den dienst van gemeentewer ken te reorganiseeren. Bedoelde hooge re instanties zijn en blijven na ken nisneming van de stukken van mee ning dat de vaste uitgaven bij den dienst van gemeentewerken vermin derd moeten worden. AMSTERDAM, 5 Dec. Voorgedra gen worden voor eervol ontslag de hee- ren: L. Heyermans, directeur van den Ge meentelijken Geneeskundigen cn Ge zondheidsdienst, met ingang van 1 Ja nuari 1937. Ir. A. Kepplor. directeur van den Ge meentelijken Woningdicnst. met ingang van 1 Juli 1937. Ür. J. F. van Oss, Gemeentelijk In specteur, met ingang van 1 Mei 1937. R. P. van Roven, directeur van dc gemeentewatcrleidingen met ingang v 1 Mei 1937. J. P. van der Tak, directeur van de Stads-Bank van lecning, met ingang v 1 October 1937. D. van Vugt, directeur van de wasch- en schoonmaak-, bad- en zweminrich tingen, met ingang van 1 Januari 1938. Het geven van eervol ontslag op ver schillende data is noodzakelijk, aange zien in verband met dit ontslag en het al dan niet vervangen van dc bovenge noemde hoofdambtenaren, door B. en W. voorzieningen moeten worden voorbe reid of getroffen, welke in het eene ge val meer tijd vragen dan in het andere. B. en W. vestigen er de aandacht op, dat de heer P. Keulemans, Dirccteui voor Maatschappelijken steun, en de hr. Ir. M. van der Horst. Directeur der gas fabrieken, die, evenals dc hierboven ge noemde hoofdambtenaren, den 60-jari- gen leeftijd reeds hebben bereikt, niet voor dit ontslag worden voorgedragen. B. en W. zijn n.l. van oordcel, dat het belang van de gemeente zich tegen het ontslag van den heer Keulemans verzet, zoowel wegens de tegenwoordige tijds omstandigheden, als wegens het feit, dat in betrekkelijk korten tijd verschei dene hoofdambtenaren bij Maatschap pelijken Steun den dienst hebben ver laten en nog zullen verlaten wegens het bereiken van de 60-jarigen leeftijd. Wat betreft den beer van der Horst deelcn B. en W. mede. dat reeds gerui- men tijd in studie is de mogelijkheid van samenvoeging van de gasfabrieken met de electriciteitswerken. Hangende deze plannen tot reorganisatie, is het niet in overeenstemming met liet ge meentebelang. thans reeds voor te stel len aan den directeur der gasfabrieken eervol ontslag te verleenen. Het is bpkend. dat reeds geruimen tijd een plan tot verbetering van water voorziening in voorbereiding is. Een voordracht te dezer zake zal binnen be trekkelijk korten tijd worden ingediend Het ligt in de bedoeling den directeur der waterleidingen met ingang van den datum van het ontslag uit zijn ambt te benoemen tot adviseur bij de gemeente waterleidingen. Een groote vergadering te den Haag 's GRAVENHAGE, 5 December De Centrale Vereeniging voor den Handel in gedistilleerd en andere alcoholhou dende dianken zal op 15 December 2 uur een vergadering beleggen in de groote zaal van den Dierentuin te'sGra- venhage. waarin deskundigen zullen spreken over een aantal der voornaam ste vraagstukken, welke verband hou den met de moeilijkheden van alle on- derdeelen van het gedistilleerdbcdrijf. Er zal gesproken worden over: Ac cijnsverlaging door den heer N. F. van Moorsel, Delft. Het vreemdelingenver keer door C R. T. baron Kravenhoff. Wassenaar. De Drankwet door Mr. M. M. van Vel zen. Schiedam. De vaste las ten op de kleine bedrijven door den heer Th. W. v. d. Voorden. Rotterdam De vaste lasten op de groote bedrijven door den heer J. P. de Haan,, Amster dam. De vereeniging is een federatie van een tiental In het geheele land werken de vereenigingen van distillateurs, gros siers. slijters, hotel-, café- en restaurant houders. wanneer U de abonnementsgelden op het A m e r s- foortsch Dagblad automatisch gireert, Op aanvraag aan onze administratie (Tel. 513) zenden wü aan kwartaal-abonnés een machtiging ter teekening en de girodienst zorgt voor de rest. Indien U thans aanvraagt, kunnen de abonnements gelden voor het eerste kwartaal 1937 reeds automa tisch overgeschreven worden. Adm. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. De voornaamste spoorlijnen zullen worden versterkt ten einde een snelheid van 120 K.M. toe te laten (Van onzen A redacteur) IN 193S zal op verschillende hoofdlijnen der Nederlandsche spoorwegen de snelheid tot een maximum van 120 kilometer per uur worden opgevoerd. Dat wil zeg gen, dat dan de treinen, die er nu nog niet harder dan 100 kilometer per uur mogen rijden, waarop de dienstregeling thans ook is inge richt, de reizigers in aanzienlijk korteren tijd op de plaats hunner bestemming zullen brengen. Dit vereischt in de eerste plaats belang rijke werkzaamheden aan de daar voor in aanmerking komende spoor banen, waarmede de dienst van weg en werken reeds is begonnen. De chef van dezen dienst, ir. C. H. J. Driessen, heeft ons op ons verzoek het een en ander daarvan verteld. Het snel lere rijden stelt zwaardere eischen aan den bovenbouw, omdat deze daarbij veel meer te verduren heeft. Daarom is men thans dan ook begonnen met het aanbrengen van de noodige versterkin gen, ten einde deze banen geschikt te maken voor een snelheid van 125 km per uur, welke werkzaamheden nog wel eenigen tijd in beslag zullen nemen. Wat dit allemaal met zich meebrengt, heeft de heer Driessen ons welwillend uiteengezet. De bovenbouw Do voor deze verhoogde snelheden in aanmerking komende lijnen zijn de groote verkeersaders in ons land. Zij zullen straks alle met clectrische of diesel-electrische tractie worden bere den. Dus in de eerste plaats de lijn AmsterdamRotterdam, dan de lijnen, die men nu bezig is te electrificeeren met Utrecht als middelpunt, cn verder de lijnen van het centrum naar Gronin gen, naar Maastricht en naar Oldcnzaal, die in 1938 de diesel-electrische treinen zullen dragen naar het Noorden, het Zuiden en het Oosten van ons land. Reeds zijn deze lijnen mcerendeels voor zwaar vervoer ingericht, evenals de lijn RotterdamBelgische grens, maar zij zullen nu nog verder worden versterkt en speciaal voor grootere snelheden worden geschikt gemaakt. Een gelukkige omstandigheid hierbij is, dat de technische samen stelling van den bovenbouw zeer goed is, ja zelfs volgens de verkla ringen van buitenlandscho deskun digen een van de beste is, die er be staat. Sedert 1912 heeft men deze in gebruik; zij is ontworpen door den toenmaligen ingenieur der N.C.S. ir. E. C. W. van Dijk, die thans lid is van de directie der Nederland sche Spoorwegen. Reeds 24 jaar lang heeft dit systeem zijn deugde lijkheid bewezen en er is dus een basis, waarop men gemakkelijk voort kan bouwen. De zwaarte der spoorstaven en de bevestiging der dwarsliggers is meerendeels vol doende en er zijn alleen nog enkele spefciale maatregelen noodig. De nieuwe rails hebben een gewicht van 46 kg per meter, terwijl de oudere van de Staatsspoorwegen 40 kg per me ter wogen en die van de Hollandsche Spoor 38 kg. Op enkele baanvakken van de bedoelde lijnen vindt men nog hier en daar een stukje met het oude profiel, doch deze afstanden zijn maar klein. Bij de Nederlandsche Spoorwe gen zijn wel een 25-tal verschillende rails-profielen in gebruik, afkomstig van de onderscheidene maatschappijen, die thans één geheel vormen. Niet be houd van het profiel van 46 kg per nie ter streeft men de laatste jaren naar het gebruik van langere spoorstaven. De normale lengte is thans nog 18 meter, doch meer en meer worden rails van 24 meter lengte toegepast, waar lang zamerhand de groote lijnen geheel van zullen worden voorzien. Ballast en dwarsliggers De z.g. ballast, waar de rails met de dwarsliggers op rusten, bestaat hier te lande, zooals men weet, uit grint. Zij dient o.m. voor opneming en afvloeiing van het regenwater en voor een rustige ligging. De beste ballast, zoo vertelde ons ir. Driessen, is steenslag, die veel in het buitenland wordt toegepast. Voor Nederland is dat te duur, omdat het al lemaal geïmporteerd moet worden. Daarom gebruikt men hier grint, dat ook uitstekend geschikt is en dat de spoorwegen betrekken uit een eigen grintbaggerij te Linne bij Roermond, waar de Maas het in voorhistorische tijden heeft afgezet. Om de spoorbanen nu nog wat sterker te maken, wordt bij do lasscben van de rails steenslag ge bruikt, waardoor dc zwakste punten wat worden verstevigd. Een belangrijk werk !s de ver meerdering van bet aantal dwars liggers. Meestal gebruikte men bij rails van 18 meter per rail 24 dwarsliggers. Dit aantal is voor ge- electrificeerde lijnen al gebracht op 30 per rail. De nieuw te verzwaren lijnen zullen alle dit aantal krijgen, hetgeen op den duur het onderhoud minder kostbaar maakt. De nieuwe rails van 24 meter krijgen dan 40 dwarsliggers. In grint zijn ijzeren dwarsliggers, zooals men ze wel in het buitenland ziet, niet bruikbaar. Daar is men hier niet rouwig om, want houten zijn veel elastischer en economisch is er niet veel verschil. Om de ijzerindustrie te gerie ven, is men in Engeland tot ijzeren lig gers overgegaan, maar in Duitschland komt men er al gedeeltelijk van terug, daar zijn alle z.g. FD-lijnen (voor het zware snelverkeer) met houten dwars liggers toegerust De uitgaven, die het onderhoud der dwarsliggers van de spoorwegen eischen, zijn zeer belangrijk. Rond 400.000 worden er per jaar gebruikt. Gevoegd hij de 220 km spoor, die gemiddeld per jaar vernieuwd worden, en de bijna 400 kruisingen cn wissels, die eveneens ge middeld per jaar worden vernieuwd, is het duidelijk, dat de spoorwegen pe.r jaar wel elf millioen gulden aan verbe tering en onderhoud van den hoven- houw ten koste leggen. Uitgebreide sta tistieken geven voor de voornaamste baanvakken een duidelijk beeld van de vernieuwingen, die werden vereischt. Daaruit is gebleken, dat op drukke lij nen vroeger de dwarsliggers na 12 tot 15 jaar vervangen moesten worden. Dc nieuwe bovenbouw geeft een veel lan- geren levensduur. Wel rotten ze ook nog weg, maar ze worden niet meer mecha- - I Voor de koffietafel Croquetje6 van vleeschrcsten. Voor de middagtafel Varkenslapjes Andijvie Aardappelen Sinaasappelvla. Bereiding: 3 sinaasappelen; suiker naar smaak; V« L. melk; 1 ei; 1 pakje 30 gram suiker. Rasp van één gewasschen 6inaasap- vanillesuiker; 10 gram aardappelmeel; pel het buitenste gele schilletje dun af. Schil de vruchten en verdeel ze in partjes. Splijt de partjes aan de rug zijde open, verwijder de pitten en leg de partjes, met wat suiker en geraspte schil bestrooid, op den bodem van een vla-schaal. Breng intusschen de melk aan de kook. Roer den eidooier met suiker en aardappelmeel glad, voeg wat koude melk toe tot het een dun papje is. Bind hiermee de melk tot een dikke saus en roer er de vanillesuiker door. Laat de vla, af en toe roerende, afkoe len. Klop hel eiwit stijf en giet de vla, al kloppende bij het eiwit. Bedek met deze vla de sinaasappelpartjes in de vla-schaal. nisch vernield, zooals dat vroeger het geval was. Bochten en wissels Bochten en aftakkingen geven aan den rijdenden trein telkens een schok, liet ligt voor de hand, dat deze schok grooter wordt, naar mate men sneller gaat rijden. Daarom wordt er bij deze werkzaamheden tot het geschikt maken der groote lijnen voor grootere snelhe den naar gestreefd, dit alles zoo gelei delijk mogelijk te laten verloopen. Er bestaat een methode-Nalenz, genoemd naar een Duitschcn technicus, om de bogen een betere ligging te geven. Dit systeem wordt nu over het hcelo net toegepast, in de eerste plaats wel bij de te versterken lijnen. Bij sommige bochten moet de snel heid worden verminderd. Wanneer de ze nu 90 km per uur bedraagt en zo moet worden verminderd tot 70 km per uur, dan is dat niet zóó erg, dan wanneer zulk een vermindering moet geschieden van een snelheid uit van 120 km per uur. Dat zou te veel ver traging geven en de dienstregeling na- deelig beïnvloeden. Daarom wordt er naar gestreefd, de bochten op de groote verkeerslijnen voor een snelheid van 125. km per uur geschikt te maken, in overeenstemming met de rechte stuk ken. In vele gevallen zal dat mogelijk zijn. Gelijksoortige werkzaamheden moeten worden verricht op enkele emplacemen ten, waar wissels en aftakkingen een remmenden invloed uitoefenen. De snel treinen zullen zoo min mogelijk onder weg stoppen en de tusschenpclegen sta tions moeten zoo snel mogelijk kunnen worden voorbijgereden. Kr zal daarom op sommige emplacementen nogal wat werk moeten worden verricht, om de lijn recht te maken. Deze werkzaamhe den zullen evenwel tot het hoog noodige worden beperkt, omdat ze tamelijk kost baar zijn. En we kampen nog steeds met tekorten, zoo besloot ir. Driessen ons onderhoud, zoodat we zuinig moe ten zijn! De werkzaamheden tot versterking van de spoorlijnen, die in 1938 met een snelheid van 120 K.M. per uur zullen worden bereden Grand Théêtre. Van 4 t/m 10 December vertooning van de film: „Mutmy on the Bounty". Voorstellingen: Zondag 2. 5 en 8.30 uur n.m. Overige dagen 8.15 uur n.m. Woensdag en Zaterdag matinée 2l/t uur. City-Thealer. Vanaf Vrijdag 4 December vertooning van de films „Onze kleine Meid" en „Einde slecht alles goed." Zondag doorloopend 1.45, 4.—. 6.15 en 8.30 uur. Zaterdag 230 uur, 6.15 en 8.30 uur. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Woensdag 230 uur en 8.10 uur n.m. Cinema Amlcitia. 6, 7 en 8 December vertooning van de film: „Handen boven tafel". Voorstellingen: Zondag 230. 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Mnseom Fléhite. Westsin gel (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging. Re gen tesselaan. lederen dag van 6—8 uur. R-K. Leeszaal, Nleuwstraat 24. Openbare leeszaal met Jongdlees* zaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. 7 December. Volk6gebouw. R.S. A.P. De heer A. Langkemper spreekt over: „De revolutie in Span je". 7.30 uur nam. 7 December. De Valk. S.O.V. St. Nicolaasfeest voor de jeugd. 6—10 uur. 7 December. Grand Théatre. St. Nicolaasfeest voor de O.L. scholen. 8.30—10, 10.30-12, 1.30-330 en 4-6 uur. 9 December. De Valk. Jaarver gadering Mil. Motorbrigade. 8 uur nam. 9 December. Volksgebouw Ver. van Vrienden der Sovjet-Unie. Spreker: ds. Snetlage. 8 uur n.m. 11 December. Amicitia. Revue door het gesticht Hoenderloo, 8 uur. 11—13 December. De Valk. Ten toonstelling van kanarievogels. 11—13 December. De Valk. Dub vententoonstelling van „De Lucht- poet". 12 December. De Valk. Soirée A G.V. „Exceleior" 8 uur nam. 12 December. Amlcitia. 't Nut. Nieuw Schouwtooneel voert op „De Vreemdeling" 8 uur nam. 13 December. Theosofische Loge: Ned. Juristen Bond en Joodsche Vrouwen-vereeniging Practisch Pa- lestina-werk. Feestavond, 8 uur nam 14 December. Luthersche Kerk Openbare Getuigenisavond van „Kerk en Vrede". Sprekers Ds. W. F. Golterman, Doopeeez. Pred. al hier over „Vrede op aarde" en ds. D. Broens, Ned. Herv. Pred. te Schiedam over „Vrede in mijn hart". 8.15 nom, 15 Decemher. Amlcitia. Vergade ring Mij. Nijverheid en Handel. 8 uur n.m. 15 December. Bestuurskamer Amicitia. Mij. Nljverh. en Handel. Lezing van ir. Bruninge over de kosten van de electriciteit en electr. tarieven. 8 uur. 16 December. Amicitia. 't Nut Kindermatinée. 2 uur n.m. 16 Dec. Nieuwe Kerk. Kerst-Uit voering door de Chr. Zangverecni- ging „Sursum Corda". 8 uur n.m. 17 December. Amicitia. Uitvoering Gymn. ver. Dokato. 8 uur n.m. ZEIST 18 December. Figi. „Het Masker" voert op: „Le Coeur", 8 uur. BAARN 3 t/m 15 Dec. Baarnech Lyceum. Tentoonstelling van oude en moder ne penningen. Dagelijks 104 en Zondag* 1.30—4 uur. 'S-GRAVENHAGE, 5 Dec. Naar vernomen wordt ligt het in de bedoe ling de beëediging van Z.D.H. Prins Bernhard in zijn rang bij de Konink lijke Weermacht op nader te bepalen datum te doen geschieden bij een gar nizoensparade onder leiding van den gouverneur der residentie. 'S-GRAVENHAGE. 5 Dec. Naar wij vernemen heeft de commandant van het veldleger namens het veldleger aan Z.D.H. Prins Bernhard een speciaal bil de firma Van Wielik te vervaardigd wandelsabel aangeboden en i6 dit g* schenk door Z.D.H. aanvaard.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6