HET LANDBOUWBELEID Het Jaareinde en de Spoorwegen Prins Bernhard en de Kon. Weermacht Auto te water DEKLADING TE WATER Slipgevaar voor auto's Verdediging door den minister Eerst op vrachtauto gebotst M. A. G. VAN DER LEEUW f Enorme belangstelling bij de crematie UIT DE STAATSCOURANT Hoofdredactie van De Groene Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer 2c BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 8 DECEMBER 1936 Uitbreiding van de „Oud» cn nicu\v"»treincn Hoewel van een liquidatie der land bouwcrisismaatregelen nog geen sprake kan rijn, ral toch, waar mogelijk, naar opheffing deror maatregelen mooton worden gestreefd. De uitgever De Boer uit Den Helder en diens bejaarde moeder verdronken WARMEN HUIZEN (N.H.), 7 Dcc. Vanavond omstreeks zeven uur kwam een personenauto, bestuurd door den beer P C. de Boer, uitgever-drukker te Den Helder op den rijksweg onder de gemeente Warmenhuizcn ter hoogte van de woning van notaris Pinxter in botsing met een stilstaande vracht auto, waardoor de heer De Boer de macht over het stuur verloor, met het gevolg, dat de wagen in het Noord-IIol- Jandsch kanaal terecht kwam. Onmiddellijk kwamen opvaren den van een tweetal vaartuigen te hulp. Zij slaagden er in de auto boven water te krijgen. De heer De Boer en zijn moeder, die ook in de auto zat, konden vrij spoedig uit hun benarde positie bevrijd worden, doch toen was het reeds te laat Hoewel onmiddellijk pogingen in het werk gesteld worden de levens geesten op to wekken, mocht dit niet meer gelukken. De botsing is waarschijnlijk te wijten aan de gladheid van den weg. Do auto is later op den wal geheschen. Het stoffelijk overschot van de slachtoffers is naar naar Den Helder overgebracht. Omtrent het ongeluk vernemen wij nader, dat het slechts ten deele toe te schrijven is aan gladheid van het weg dek. De bestuurder van de personen auto moet de stilstaande vrachtauto, welke aan den waterkant stond, te laat hebben opgemerkt, hoewel de ach terlichten van den wagen brandden. Hij heeft op het laatste moment, toen hij het voertuig gewaar werd, sterk geremd, met het gevolg, dat de auto slipte, even den anderen wagen raakte en vervolgens van den oever gleed. Twee schippers van motorsche pen, die juist passeerden, schoten onmiddellijk loc, alsook een brug- 1 wachter en een caféhouder. Met be- hulp van een dreg slaagden zij er spoedig in den wagen, die nagenoeg geheel onder de oppervlakte was yerdwenen op te halen, doch onge- lukkigerwijze schoot hij weer los. l Zoo ging er een kwartier mee heen, voor het voertuig boven water was. De beide slachtoffers zijn er toen uit getrokken en op een der schuiten ge legd, waar dokter G. van Hesteren uit ^armenhuizen gedurende geruimen tijd kunstmatige ademhaling heeft toege past, echter tevergeefs. De burgemeester van Warmenhuizen, 'de heer H. Nolet, was bij het reddings werk tegenwoordig, evenals de ge meente- en rijkspolitie. Per vrachtauto Is het stoffelijk overschot van de omge komenen, naar hun woonplaats Den Helder vervoerd. De heer de Boer was ruim veertig Jaar oud, zijn moeder ongeveer zestig. Het ongeluk is gebeurd te Schoorl- <lam, gemeente Warmenhuizen. De plek van het kanaal, waarin de auto verdween, was niet zeer diep. De heer P. C. de Boer, die op zoo tra gische wijze om het leven is gekomen, was in den Helder een zeer bekende persoonlijkheid. Hij was directeur-hoofdredacteur van >,De Heldcrscho Courant", welk blad sinds eenige maanden als dagblad ver schijnt en dat in de marinestad een groote populariteit geniet. Voorts was de heer de Boer medewerker van ver schillende andere dagbladen. Tevens was de overledene directeur van de N.V. Drukkerij C. de Boer Jr., In welke functie hij zijn vader bij diens dood in 1929 was opgevolgd. Do heer de Boer was o.a. voorzitter van de afdeeling den Helder en omstre ken van de Federatie van Boekdruk kerspatroons en voorzitter van de districts-lcerlingencommissio van deze organisatie. Ook aan het gemeentelijk leven van den Ilelder wijdde do heer de Boer zijn krachten. Hij maakte deel uit van de economische commissie, was bestuurslid van de Vereeniffing voor Vreemdelingenverkeer ,.IIelder;s Be lang" en was eveneens lid van het be stuur van de N.V. Zeebad Huisduinen. De heer de Boer bereikte den leeftijd Van 45 jaar. Ook de moeder van den heer de Boer, mevr. M. dc BoerJongkees. die 69 jaar oud was, stond te den Helder in hoog aanzien. Zij was een vooraanstaande figuur op het gebied van liefdadigheid en so cialen arbeid. Van tal van organisaties en instellingen was zii een ijverig me dewerkster. De regeering waardeerde haar verdienste door haar te benoemen tot ridder in do orde van Oranje- Nassau. De heer de Boer had heden een be zoek .aan Amsterdam gebracht, iets, wat hij steeds op Maandag deed. Op den terugweg is het ongeluk ge beurd. DE MANGKOE NEGORO IN ONS LAND AMSTERDAM. 7 December. Zijne Hoogheid Pangaran Alipatti Ario Mang koenegoro Vil, de Javaansche zelfbe stuurder. die ter gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D H. Prins Bernhard naar Neder land is overgekomen, heeft hedenmid dag met zijn gemalin de inaugureelo rede van Prof Dr. B. Schrieke in de aula van de Universiteit alhier bijge woond. Zijne hoogheid en zijn gemalin, die de voorste rii van de gereserveerde tribune hadden plaats eenomen. werden begroet door Dr. W. de Vlugt, burge meester van de hoofdstad. Vliegtuig der Nationale Lucht» vaartschool brengt hem een laatsten groet VELSEN, 7 December. Een enorme schaar belangstellenden heeft den ver ongelukten sportvlieger M. A. G. van der Leeuw, wiens stoffelijk overschot Maandagmiddag op Westerveld werd verascht, naar zijn laatsto rustplaats geleid. Hoog in de lucht cirkelde een zilveren vogel, een tweedekker van de Nationale Luchtvaartschool. Onder mo torgeronk werd de baar vanuit de ont vangkamer naar het crematorium ge dragen. Zoo werd den oud-leerling een treffende hulde gebracht. Een lange stoét volgde do baar bij het overbrengen naar do aula. 350 bedienden en arbeiders van Van Nelle's fabrieken waren met een extra trein uit Rotterdam gekomen. Personcclchefs, cenige instructeurs van de K.L.M. en loden van het perso neel van Waalhaven, die voor aan den stoet haddon geloopen, stelden zich op het podium op, dat in een bloemenhof was geschapen door het niet te tellen aantal kransen cn bloemen die er wa ren neergelegd. Dc organist speelde het „Wenn ich oinmal soil scheiden" uit de Metthaeus Passion van Joh. Seb. Bach. Zoo groot was de belangstelling uit een brccden kring van handel en vlieg- wezen, dat honderden geen plaats in aula konden krijgen. Een luidspreker bracht de vele treffende woorden, die bij do baar werden gesproken over naar do menigte voor het gebouw. Het corst werd het woord gevoerd door den heer C. H. v. d. Leeuw, een broer van den overledene, die hem hulde bracht als broer, tevens als lid van die andere groote familie der fir ma van Nelle, waaraan hij met hart cn ziel verknocht was. De heer M. de Bruijn schetste het grooto verlies, dat het heengaan voor spreker en zijn mede-directeur, den heer Sonnevelt, beteekent» Treffend juist werd do heer van der Leeuw ge schetst door een Engelschen vriend, die hem noemde ,.a personal friend, a charming personality, a fine man". Do heer van Bcsoijen sprekende na mens het fabriekspersonccl schetste wat de overledene voor het personeel is geweest. Ir. J. E. F. de Kok getuig de van het groot leedwezen in de vlieg wereld. Hij bracht een laatsten groet namens de Kon. Ned. Ver. voor de Luchtvaart, namens alle Nedcrland- sche en buitenlandsche acrocluibs. De heer W. J. van Alphen, onder-voorzit ter van den raad van beheer van de Nat. Luchtvaartschool herinnerde aan de reis van den heer van der Leeuw naar Mombassa, een prestatie, aldus spreker, waarop zich weinig sportvlie gers kunnen beroemen. Namens den Rotterdamschen koffiehandel sprak nog de heer J. W. van Rees. In den koffiehandel zal do persoon van de heer van der Leeuw steeds in herin nering blijven voortleven. Nadat de heej C H. van der Leeuw de aanwezigen voor hunne belangstel ling had bedankt werd de baar neer gelaten. Marine Bevorderd tot kapitein-luitenant ter zee, de luitenant ter zee der 1ste klasse J. J. van der Have. Burgemeesters Aan S. J. Karstcn op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemees ter der gemeente Wisch, met dankbe tuiging voor de langdurige diensten door hem in die betrekking bewezen. Onderscheidingen Bij bevordering verleend de ecrc-me- daille, verbonden aan de orde van Oranjc-Nassau, in zilver aan J. Porten- gen, jachtopziener, onbezoldigd-rijks- veldwachter te ankeveen. Is toegekend de aan do orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in brons aan mej. E. Omans, meid- huishoudster bij de familie de Witte Melchers. te Heemstede Is aan mej. dr. J. Westcrdijk, hoog leeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht vergunning verleend tot het aannemen van de versierselen van commandeur in de orde van openbaar onderwijs van Portugal. Volksgezondheid Aan den heer B. de Brev, inspecteur \an de volksgezondheid, met den per soonlijken titel van hoofdinspecteur, bij den dienst, welke in het bijzonder ls belast met de zaken, rekende de drank bestrijding, wegens gezondheidsredenen, op zijn verzoek eervol ontslag als zoo danig verleend, met dankbetuiging voor de belangrijke dieristen, door hem in die functie bewezen. Landbouwhoogeschool Bij beschikking van den minister van landbouw en visscherij is: a. op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den tijdclijken assistent aan de land- houw-hoogeschool te Wageningen, ir. L. J. N. Jongmans aldaar; b. voor het tijdvak van 1 December 1936 tot het einde van het studiejaar 193t51937 benoemd tot tijdelijk assis- t°nt aan dc landbouwhoogeschool te Wageningen, J Wit. aldaar. Reservètpersoneel landmacht Ts benoemd en aangesteld; -bij het reserve personeel der landmacht, bij het wapen der infanterie, bij den vrij- willigcn landstorm, bij het vrijwillig De heer Joh. C. Bacrt schrijft ons: Als het jaar ten eindo loopt gaat bij de Spoorwegon de drukte heerschon, die Kerstmis en het Jaareinde met zich brengen. Immers dan stijgt, na de daling, die sedert het eindo van den zomer is Ingetreden, het reizigersver- voer weer enorm. Geen tijd is méér ge schikt, om na hard werken of lange omzwervingen, aan den huisclijken haard uit tc rusten, dan die van Kerst mis tot Nieuwjaar, als do mensch moe is, zwaar van gedachten cn de sneeuw storm buiten woedt in do lango nach ten en de korte dagen, die haaet geen dagen meer zijn. Dan haast zich ieder naar zijn huis, naar zijn familie, zijn verwanten en vrienden. De spoorwegen hebben hot in dien tijd druk, misschien nog drukker dan zomers, omdat men juist dan de gezelligo en lokker-ver warmde treinen verkiest boven andere dikwerf onverwarmde vervoermidde len. Bovendien moet men, ook met eigen auto, in den winter ter doge re kening houden met den weg, die dik wijls door vorst cn ijzel onberijdbaar wordt. Den vorigen winter dood zich, juist tegen Kerstmis, dat gevaarlijke ijzelen voor, waardoor de wegen eenige dagen nagenoeg ongeschikt waren voor het verkeer, hetgeen bij den spoorweg goed merkbaar was aan het vervoer. Dc spoorwegen doen ook die laatste week van het jaar alles om het hun tijdelijke gasten aangenaam cn comfor tabel en de verbindingen, waar het om gaat, zoo goed mogelijk te maken. Behalve de gebruikelijke goedkoope treinen uit het Zuiden en Oosten van ons land naar den Haag, zullen in den nacht van 31 December op 1 Januari verschillende „oud- en nieuw-"treincn rijden. Dit is een practischc vinding van den laat6ten tijd om den menschen gelegenheid te geven „oud cn nieuw" te vieren in een andere plaats en toch bijtijds weer thuis te zijn. Deze treinen zijn zóó in den smaak van het publick gevallen, dat de spoorwegen daaraan uitbreiding wenschen te geven en in den komenden Nieuwjaarsnacht een tiental van die treinen zullen laten rijden. Zoo zullen treinen loopen van Amsterdam naar Haarlem. Leiden, den Haag en Rotterdam en ook in omgekeerde rich ting. Van den Haag naar Dordrecht en van dit station naar Rotterdam. Van Amsterdam naar Utrecht en van Am sterdam naar Bussum, Hilversum, Baarn en Amersfoort en nog vele an dere. Zoo zal men bijv. van Amsterdam C.S. kunnen vertrekken te 2.25 uur en to Utrecht te 3.03 uur aankomen. Naar .Amersfoort om 2.30 uur enz. HET HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA VGRAVENHAGE, 7 December. He denochtend hebben de gouverneur der Koninklijke residentie, luitenant-gene raal Jhr. Röell, do garnizoenscomman dant, kolonel van der Bent, de kapi tein-plaatselijk adjudant, baron van Heeckeren van Brandsenburg, do le stalmeester van H M. de Koningin, rit meester Jhr. Verheycen en de hoofd commissaris van politie, dc heer van der Mey, een bezoek aan de groote kerk gebracht, in verband met de plechtige inzegening van het huwelijk van Prin ses Juliana. landstormkorps vaartuigendienst, tot reserve-kapitein voor speciale diensten: dc heer L. J. P. N. A. Bouwman. Zijn benoemd en aangesteld bij het reserve-personeel der landmacht, bij den geneeskundigen dienst der land macht, bij den militairen pharmacouti- schcn dienst, tot reserve-militair-apo- theker der tweede klasse: do reservo- eerste-luitenant H. Gersons, van het 11c regiment infanterie, do reserve- twcede-luitenant M. de Jong, van het 7c regiment infanterie, de dienstplichtig sergeant P. Karsten, van het le regi ment infanterie, de reserve-sergeant D. Kok, van het 5e regiment infanterie cn de dienstplichtig sergeant A. J. A. A. Kraal, van het regiment wielrijders, zulks voor zooveel eerstgenoemde twee betreft, onder gelijktijdig eervol ont slag als reserve-officier der infanterie. Benoemd tot reserve-veldprediker voor den tijd van oorlog bij bet leger tc velde de heeren: ds. H. Bout. predikant te Genemuiden; H. P. Brandt te Delft; A. de Bruijn te Wemeldinge; P. P. Sa- raber te Burgh op Schouwen; J. H. Deuce te Asten (N.B.); K. W. Dercksen te Maastricht; W. F. M. Lindeboom te Serooskerke; H. G. Meijen te Papen- drecht; H. Th. van Munster te Gorin- chem; A. C. van Nood te Ouderkerk aan den Arastel; A. W. T. Kijenhuis te Lutterade; A. Schippers tc IJsselmon- de; B. D. Smeenk te Blokzijl; L. Smilde te Nieuw Vennep; J. de Waard te Kam pen; I. de Wolff te Enschede. Zijn benoemd en aangesteld bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der infanterie: a. tot reserve-kapitein bij zijn tegen woordig korps, de reserve-eerste-luite nant C. J. L. Sterkenburg, van het korps niotordienst; b. tot reserve-eerste-luitenant bij hun tegenwoordig regiment, de reserve-twee de-luitenants F. baron van Ileeckercn van Walien, van het 8e regiment in fanterie en J. P. Visser van het 3e re giment infanterie; bij het wapen der artillerie tot re- serve-eerste-luitenant bij zijn tegen woordig korps, de reserve-tweede-luite- nant F. Preijs, van het korps luchtdoel, artillerie. eervol ontslag verleend uit den mili tairen dienst, op het daartoe door hen gedaan verzoek, aan den reserve-kapi tein J. A. J. Jansen, van het 3e regi ment infanterie en aan de reserve-cer- ste-luitenants H. J. van Oostveen, van het 5e regiment infanterie en T. P. Glasz, van het regiment motorartil- lerie; aan den reserve-eerste-luitenant P. Visser, van bet regiment grenadiers en aan den tijdelijk benoemden reserve- eerste-luitenant A. H. van Welij, van het 8e regiment infanterie; aan den reserve-kapitein C. Schutte- vacr, van het 13e regiment infanterie. Z.D.H. draagt zoowel op den hu* welijksdag als bij zijn eeds* aflegging dc cavalerie* uniform met blauwe uitmonstering VGRAVENHAGE, 7 December. Ter voorkoming van verdere vragen om in lichting deelt do gouverneur der resi- dentio, daartoe gemachtigd, voorloo- pig nicdo, dat over do to wachten plechtlgo eedsaflegging van Zijne Doorluchtige Hoogheid Prins Bomhard van Lippo—Biesterfeld bij Hoogstder- zelver intreden in do drie doelen der Koninklijke Weermacht te zijnor tijd nadcro medodcelingen zullen worden gegeven. Iliorbij wordt echter herhaald, dat ZIJno Doorluchtige Hoogheid als offi cier mot titulairen rang bij het Ko ninklijk Nederlandsch Indische Leger en als officier k la suite bij de Konink lijke Marino en bij do Koninklijke Landmacht benoemd is en mitsdien tot geen enkel b ij zon dor wa pen dan wol korps zal behoo- ren. Hoewel de bevoegdheid om de on derscheidene uniformen van allo dee- len der weermacht te dragen met do aan zijn rang verbonden onderschei dingsteekenon to venvachten is, zoo staat thans va9t, dat het Hoogstder- zelver voornemen is op den dag der plechtige eedsaflegging, zoowel als op den huwelijksdag, de uniform van het wapen der cavalerie met blauwo uit monstering to dragen en dat Prins Bernhard na dc eedsaflegging aan het défilceren zal deelnemen aan hot hoofd van een tot de cavalerie behoorend on derdeel, bij wolk wapen Zijne Doorluch tigheid wijlen do vader van Prins Bernhard gediend hoeft. Twee tanks glijden van een zolderschuit HUIZEN, 7 December. Vanmorgen werden twee zolderschuiten van do fir ma do Boer te Purmercnd op het IJs- selmeer naar Huizen gesleept, toen de sleep door een bui werd overvallen. Beide schuiten, die elk geladen waren met twee tanks, bestemd voor een fa briek tot verwerking van afvalproduc ten, welke te Huizen in oprichting is, begonnen door den hevigen golfslag to schommelen, met het gevolg, dat van een der schuiten de lading te water geraakte. De twee tanks, dio een afme ting van 3.75 X 2.r90 meter hebben, kwamen op een plaats terecht, waar de bodem drassig is, zoodat het ber gen wel eenige moeilijkheden zal mee brengen. Het ongeval is geschied benoorden Oud-Naarden, op 3 K.M. W.N.W. van Huizen. De rijkswaterstaat zal morgen bij de gezonken tanks een lichtboei plaatsen. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. De firma was tegen risico verzekerd. Het blad blijft de zelfde koers houden AMSTERDAM, 7 Dec. Naar aanleiding van persberichten, omtrent het aftreden van prof. mr. A. C. Joscphus Jitta, dat in verband wordt gebracht met „bezwa ren", die in de redactie zouden zijn go- rezen, deelt de directie van „Do Groene" mede, dat inderdaad prof. Joscphus Jitta bij het begin van den volgenden jaar gang zijn hoofdredacteurschap van dat blad zal neerleggen, maar dat de aan leiding daartoe gelegen is in zijn ge zondheidstoestand, welke hem reeds verscheidene weken actieve medewer king onmogelijk maakte en die, ten ge volge van het medisch voorschrift, dat hij zijn werkzaamheden duurzaam moet inkrimpen, hem noopte meerdere func ties, waaronder ook het lidmaatschap van den Haagschen gemeenteraad, op to geven. Een beslissing omtrent de benoeming van een opvolger werd nog niet geno men. Van een wijziging in den politie- ken koers van De Groene, waarop in het bericht werd gezinspeeld, zal in ieder geval geen sprako zijn. Met be houd van baar zestigjarige democrati sche, vooruitstrevende en onafhanke lijke traditie, zal zij veeleer op broeder geestelijken grondslag, dan op eenzijdi ger „linksche" basis haar taak voortzet ten. HET NEDERLANDSCHE WEGEN CONGRES 's-GRAVENHAGE, 7 December. De jaarlijksche algemceno vergadering van do vereeniging „Het Ncderlandscho Wegencongres" zal worden gehouden op Dinsdag 29 December a.s. te 11 uur v.m in het hoofdgebouw van het Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap (Die rentuin) te 's-Gravenhage. In den voormiddag zal dr. ir. F. J. Nellensteyn, directeur van het rijkswe genbouwlaboratorium. een inleiding houden over het onderwerp: ,,De tegen woordige stand van den asfaltwegen, bouw." Dc behandeling van dit punt van de agenda zal te omstreeks ll!/« uur v.m. aanvangen. In den namiddag zal ir. R. Loman, hoofdingenieur van den Rijks waterstaat, een inleiding houden over het onderwerp: „De tegenwoordige stand van den betonwegenbouw", welke inlei ding omstreeks 1.30 n.m. zal aanvangen. Dc invloed van de depreciatie van den gulden op het landbouwbedrijf 's-GRAVENIIAGE. Ontleend is aan bet antwoord der regeoring op het Voorloopig Verslag over begrootingen van landbouw cn visscherij en het land bouwcrisisfonds. Het loslaten van den gouden standaard en do depressie van den guldon hebben ten gevolge, dat in grijpende veranderingen in do ra mingen zullen moeten worden aan gebracht. In dit verband geeft de minister een overzicht van de be langrijkste maatregelen, welke door hem zijn genomen. Devaluatie en vaste lasten De regeering wijdt bijzondere aan dacht aan do gevolgen van het prijs geven van den gouden standaard, voor zoover zij do vaste lasten betreffen. Ten aanzien van do hypotheken hoopt de minister, dat do feiten zich zoo zullen ontwikkelen, dat ontwerpen van wet tot vermindering van den druk der hypotheekschulden niet zullen behoeven to worden ingediend. Hot zou, naar do minister nieen.t van goed beleid getuigon, indien de wetgever bij dalende markt bepalingen zou vaststellen mot de betrekking tot de rente van loopendo crcdieten. Een nieuwe landbouws uitvoerwet Een nieuw ontwerp van lAnd- bouwuitvoerwet verkeert in zooda nig stadium van voorbereiding, dat het eerlang het departement zal kunnen verlaten. Nieuwe organen Landbouwbeleid Ter verdediging van zijn beleid wijst de minister er in de eerste plaats op, dat een bewindsman bij do behartiging van de hem toevertrouwde speciale be langen nimmer het algcmcene belang uit het oog mag verliezen. Voorts is als een kenmerk van juist regecringsbe- leid aan to merken, dat bij maatrege len ten behoeve van oen deel van ons nationaal bedrijfsleven, niet op den voorgrond dient te staan, of de to ne men maatregelen den beoefenaren daarvan persoonlijk welgevallig zullen zijn, doch of het in stand houden van dat deel van het bedrijfsleven daardoor bevorderd zal worden. Dit standpunt, hetwelk ook ten aanzien van het land bouwbeleid heeft voorgezeten, heeft er ongetwijfeld toe geleid, dat, teneinde het land. en tuinbouwbedrijf in stand te kunnen houden, verscheidene regelin gen zijn getroffen, welke aan den boer de bevoegdheid om zijn bedrijf naar zijn persoonlijken wensch in te richten, voor een deel hebben ontnomen. Dat hier door een beloid to weinig voor de boe ren zou zijn gevoerd, is een meening, die slechts kan ontstaan bij hen, die de wijdere doelstelling van de getrof fen maatregelen uit het oog verliezen. Zijn er naar de mccning van den mi nister, bezien van een economisch standpunt, beletselen aanwezig om do belooning van den agrarischcn arbeid op te voeren tot het niveau van de be looning van anderen arbeid, zoo moge hierdoor toch geen voedsel worden ge geven aan dc gedachte, dat van eenige miskenning van de waarde van den boerenstand sprako zou kunnen zijn. De talrijke maatregelen, welke door de regeering zijn getroffen om de beoefe naren van het land- en tuinbouwbedrijf in staat to stellen lnin bedrijf uit te blijven oefenen, wijzen op een geheel anderen gedachtengang, waarbij aan de waarde van den land. en tuinbouw voor do Ncderlandscho samenleving recht wordt gedaan. Dat niettemin op het platteland oor verleend wordt aan zekere agitaties is dan ook terug te voeren tot het aanvaarden van hierbij lichtvaardig opgewekte verwachtingen, waarvan iemand met cenig verantwoor- delijksheidsbesef toegerust, do verwe zenlijking niet zal voorspiegelen. Inderdaad is de opbrengst van tal van land- en tuinbouwbedrijven nog niet voldoende. Dc minister verklaart, dat zoowel door prijsregclcnd optreden, waar zulks noodig blijft, als door het geven van doeltreffende voorlichting aan de land- en tuinbouwbedrijven zal worden betracht ook het bereiken van het se cundaire doel van de landbouwcrisis maatregelen, het loonend maken van de productie, naderbij te brengen. Devaluatie een voort deel voor den landbouw De minister meent zich te moe ten aansluiten bij de leden, die van oordeel zijn, dat van dc deprecia tie voor den landbouw in zijn ge heel geen groote voordeelen te ver wachten zijn, indien deze niet ge paard gaat met een ruimer han delsverkeer. Met betrekking tot de vraag van sommige leden of het juist is, dat de landbouwers, die land hebben gepacht van buitenlandsche grondeigenaren, na de devaluatie van den gulden een hoo- gere pacht in guldens moeten betalen, kan de minister mcdedcelen, dat ten dezo reeds een onderzoek op korteren termijn werd ingesteld. Uit den aard der zaak kon dit onderzoek slechts be trekkelijk oppervlakkig zijn, zoodat do uitkomsten met een zekere reserve wor den gegeven. Uit dc door de bedrijfs- consulenten verstrekte gegevens blijkt, dat de goudclausulc in de pacht contracten in het alge meen vrij zelden voorkomt. Een ingesteld onderzoek wijst uit, dat bij een muntdepreciatie van 20 pet. de verhooging van de produc tiekosten voor het akkerbouwbe drijf, tengevolge van het duurder worden van kunstmest c.d., slechts 3 a 4 pet. beloopt Bij de veehou derijbedrijven en dc gemengde be drijven is de stijging, veroorzaakt door den duur deren aankoop van vocdergranen, uiteraard aanzienlij ker. Deze is gelegen tusschen 8 en 15 procent. Deze verhooging van de productiekosten is, voorzoover zij niet door prijsstijging van het eind product werd vergoed, door andere maatregelen gecompenseerd. Of een belangrijk deel van het cri- sisapparnat zou kunnen verdwijnen, indien de guldon kon worden gekop peld aan het pond. valt naar de mee ning van den minister te betwijfelen. Wanneer, zooals de minister uiteen zet, dat het geval is, het toepassen van teeltregelingen in den land- en tuinbouw voorloopig niet kan worden gemist, dan rijst do vraag, welke in stantie met do uitvoering daarvan moot worden belast. Het komt den minister voor, dat deze taak moet worden opge dragen aan organen, to vormen uit de vertegenwoordigers van hot bedrijfsle ven, dio beter gefundeerd zijn in de uit liet vrije bedrijfsleven opgekomen vcrecnigingcn dan de uit den aard der zaak vluchtige getimmerten der crisis- orgnnisatics. Voor deze bedrijfsorganen in den land- en tuinbouw ziet de minister ook nog anderen arbeid weggelegd. Zij zul len tevens kunnen worden ingeschakeld bij do bevordering van den uitvoer. Bij den scherpen strijd, die de expor teurs van tal van landen op do ver kleinde wreldmarkt voeren, is het van het grootste belang, dat Nederland een product van de beste hoedanigheid kan aanbieden. Do zooeven bedoelde bedrijfsorganen vinden bier een vruchtbaar arbeidsveld. Ook op nog andere wijze kunnen de genoemde bedrijfsorganen den uitvoer van land- en tuinbouwproducten be vorderen. Land bouwcrlsisfonds De minister heeft reeds een onderzoek doen instellen naar de productiekosten van de verschillende landbouwproduc ten. Zoodra over voldoende vaststaan de gegevens kan worden beschikt, zal hij gaarne nagaan of de richtprijs voor peulvruchten gewijzigd behoort te worden. Ten aanzien van de nindveeprijzen moge worden opgemerkt, dat deze, ver geleken^ met dezelfdo periode van het vorige jaar, een zeer gunstig beeld ver- toonen. Sedert het midden van dezen zomer heeft do minister bij voortduring maat regelen genomen om dc varkens- prijzen tc doen stijgen. Ten dien ein. dc zijn sedert begin Juli ongeveer 60.000 varkens boven het zoutergew icht uit de markt genomen. Voor het jaar 1937 is een verdergaande inkrimping van het aantal biggen in voorbereiding. Door de contingenteering van den varkensinvoer In Engeland cn de vrij wel gohecle afsluiting van de overige markten voor varkens, is het niet wel mogelijk om do bemoeiingen met den baconexport te staken. De minister kan zich niet vereenigen met de opmerking, door sommige le den gemaakt, dat de export van botter naar Engeland slechts is te beschou wen als een soort reclame, en in elk geval beperkt dient te worden. Integen deel, hij moet er op wijzen, dat doze boterexport op bet oogeniblik de eenige mogelijkheid biedt om -onze zuivelpro duct ie in stand te houden. Beschikbaar stelling van deze boter tegen lageren prijs in het binnenland zou consequen ties medebrengen niet alleen ten aan zien van den melkprijs, maar ook ten aanzien van het gebruik van andere vetten, die slechts in het uiterste geval aanvaardbaar zouden zijn. Bij den minister bestaan geen voor nemens de margarineproductic verder belangrijk te beperken. Dc minister is voornemens, in de consumptie melkrcgeling, zeer groote vereenvoudigingen aan tc brengen. s-GRAVENHAGE, 7 December. De K.N.A.C. vestigt do aandacht van dc weggebruikers erop, dat hedenavond door ijzelvorming verscheidene wegen in een slipgevaarlijkcn toestand ver keerden. In den vooravond slipten op den rijksweg tusschen Haagsche Schouw en Oegstgecst enkele auto's zoodanig, dat zii dwars over den weg op elkander in reden, waarbij aan beide zijden nog verscheidene auto's in den kluwen ver strikt geraakten. Persoonlijke ongelukken zijn daar niet voorgevallen, doch waar in dezen lijd van het jaar de wegen meermalen onverwacht in een dergelijken toestand verkeeren. moge het bovenstaande gel den als een speciale waarschuwing. POSTVLUCHTEN AMSTERDAM, 7 December. As woensdagmorgen, 9 December, zal het K.L.M.-vliegtuig „Kievit" van Amster dam naar Batavia vertrekken. De bemanning van dit vliegtuig zal bestaan uit de heeren Th von Wev- rother (gezagvoerder), Th.Wittkampf (tweede bestuurder), P. Th. Jonker 'werktuigkundige) en A. Poot (radio telegrafist). Dc post voor dit vliegtuig moet uiter lijk Dinsdagavond, te Amsterdam zijn.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7