DE VLIEGRAMP OP CROYDON OORZAAK EEN GROOT RAADSEL Voor leven van den marconist wordt gevreesd OP DE PLAATS VAN DE RAMP GEEN TECHNISCHE STORINGEN? A. v. DONKELAAR f UIT DE STAATSCOURANT Piloot volkomen in staat blindstart uit te voeren DE TOESTAND VAN MEJ. BONGERTMAN VERWOESTING IS ENORM PLESMAN OVER DE RAMP Zeer slecht zicht DE LA CIERVA t 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 10 DECEMBER 193, 's»GRAVENHAGE, 9 December. Uit een later tele» foongesprek, dat de directie van de K.L.M. hedenmiddag met kapitein Leverton had, is gebleken, dat van de 17 personen, die zich aan boord van de „Lijster" bevonden 12 passagiers, de gezagvoerder Hautzmayer en de werktuigkundige Verkerk zijn omgekomen. De passagier Schubach en de stewardess Bongertman zijn slechts licht gewond, daarentegen is de toestand van den mar» conist Van Bemmel zoodanig, dat voor zijn leven moet wor» den gevreesd. Hij bevindt zich in het Purley Cottage Hospi» tal evenals de beide licht gewonden. Uit het feit, dat de wielen van het vliegtuig de Zuidelij» ke schutting van het vliegveld hebben geraakt, terwijl de start» lijn OostWest loopt, moet verondersteld worden, dat het vliegtuig door de een of andere oorzaak van de startlijn is af* geweken en dat na de aanraking van het vliegtuig met de schutting, de piloot de „Lijster" niet geheel meer meester was met het ongelukkige gevolg, dat hij op het dak van twee hui» zen terecht kwam. De stewardess is door den vertegenwoordiger der K.L.M. ondervraagd, teneinde aanwijzingen omtrent de bewegingen van het vliegtuig in den aanloop te verkrijgen. Zij kan zich van het gebeurde echter niets meer herinneren. Bekende figuur in de krin» gen van den Nederl. scheepsbouw AMSTERDAM, 9 De:emher. Met ir A. van Donkelaar, een tier omgekomen passagiers van de „Lijster" is een ie kringen van den Nederlandsehfn scheepsbouw zeer bekende figuur heen, gegaan. De heer van Donkelaar, die den lc?f. tijd van 37 jaar bereikte. beeft eestij. dcerd aan de Mi l.lalbaar Technisch» School te Dordrecht, waar hij zijn dipli ma haalde. Na nog eerst eenigen tijd op de werf „Juliana" te Sliedrecht ie hebben ge arbeid, trad hij op 17 Mei 1021 in d» functie van ing*nie ir van aanbouw dienst bij de Nederland^rhe Scheeps bouwmaatschappij, waar hij zich zeer spoedig als een uiterst, bekwaam tech nicus deed gelden. De heer van Donk daar genoot aan de maatschappij, mede door zijn groo'? bekwaamheid, een vertrouwenspositie. Hij was er de rechterhand van' den directeur, den heer D. Goedkoop Dzn Hedenavond om 9 uur heeft de di recteur van de K.L.M.. de heer A. Ples- man, nog eenige mededeelingen ge daan met betrekking .tot de ramp van de „Lijster". De onder-directeur van onze lucht vaartmaatschappij, de heer P. Guillo- nard, heeft in den vooravond nog met Smirnoff getelefoneerd, die op de plaats des onheils. een onderzoek in stelt. Gebleken is, volgens mededeeling van den lieer Plesman. dat de staart van het vliegtuig in aanraking met de -schutting is gekomen Daarna raak te do machine een hooggelegen punt van een huis achter deze schutting, waardoor de Lijster nog meer uit zijn vliegpositie is geraakt. De Douglas vloog tenslotte nog tegen een telefoon paal en een ander huis op. Het is Smirnoff's indruk, dat zich geen technische sto» ringen hebben voorgedaan, die aanleiding zouden kunnen ge» weest zijn om bij het starten van de rechte baan af te wij» ken. De oorzaak van deze ramp blijft nog een zeer groot raadsel, aldus de heel Pies» man. De piloot Hautzmeyer was buitenge woon bekwaam, en bijgevolg volkomen in staat een blindstart uit ie voeren. De heer Plesman kon niet zeggen of deze ramp eventueel een wijziging in de blindstarttechniek ten gevolge zou hebben. Betuigingen van deelneming Zooals te begrijpen is heeft de tele foon vandaag geen moment stilgestaan op het hoofdkantoor van de K.L.M. Dc directie ontving van vele zijden bewij zen van deelneming met dit ongeluk. De minister-president dr Colijn zond een schrijven van rouwbeklag, de bur gemeester van den Haag, mr, cle Mon- chy, bracht de directie een bezoek en de minister van Waterstaat, jhr. ir. van Lidth de Jende vaardigde den directeur van den luchtvaartdienst den heer van Ede van der Pais af, om zijn medele ven te betuigen. Ook de directeur-generaal der P.T.T.. ir. Damme en de voorzitter van cle Kon. Nederlandse he vereeniging voor Lucht vaart, ir. de Kok. gaven van hun be langstelling blijk. Voorts kwamen er vele telegrammen, ook uit het buitenland, binnen. Tenslotte deelde de heer Plesman nog mede. dat de toestand van den mar conist van Bemmel zeer ernstig blijft. Zijn vader en dr. Slotboom van de K.L.M. zijn hedenavond naar Londen vertrokken. Ook een van de heeren der N.V. Innemee en Zn., begrafenis-onder nemers i6 naar Londen vertrokken om de noodige maatregelen te treffen in verband met het transport! van de Ne- rierlandsche slachtoffers Het stoffelijk overschot van den werk tuigkundige Verkerk zal te Katwijk ter aarde worden besteld. Duitschers zwijgen AMSTERDAM. 9 Dec. Omstreeks drie uur i6 het eerste toestel dat na den ramp met den „Lijster" uit Croydon naar Schiphol is \ertrokken, in de hoofdstedelijke luchthaven aangeko men. Het was het lijntoestel van de Deutsche Lufthansa. De reizigers bleken niet te weten, Marconist van Bemmel die tot de geredden behoort welk een verschrikkelijk drama zich des morgens nabij Croydon had afge speeld. De Duitsche bemanning, die om in lichtingen werd gevraagd, weigerde met een afwerend gebaar deze te geven. Zij antwoordden slechts: „Het zijn onze kameraden." Officials op de plaats des onheils Reuter seint ons uit Londen d.d. 9 December: Vanmiddag hebben majoor Cooper en kapitein David van het ministerie van luchtvaart met vliegtuigbestuurders en officials van de K.L.M. het wrak van de „Lijster" aan een onderzoek onder worpen. Toen de mist steeds dikker werd, hebben de deskundigen van zoeklichten gebruik gemaakt. Het onderzoek gold in hoofdzaak de motoren en den cock- pit. Het wrak zal in zijn positie blijven totdat het definitief onderzocht zal zijn door de luchtvaartdeskuüdigen, die morgen uit Nederland worden ver wacht. Vrees voor oplaaien van den brand De vrees bestond, dat het vuur weer zou oplaaien. De brandweer heeft der halve in den namiddag opnieuw water gegeven op het wrak en het in puin gevallen huis. Men gelooft, dat de heer en mevrouw Kurt Hoene op de huwelijksreis waren. Nog een medeeling van een ooggetuige Epn chauffeur, een der ooggetuigen, verklaarde, dat het vliegtuig het huis raakte en dat toen een vlam uitschoot. Hij en eenige bouwvakarbeiders snel den toe. doch zij werden door het vuur weerhouden. Zij probeerden nochtans het toestel te bereiken, dat onderstbo ven was terechtgekomen, doch dit bleek onmogelijk. De hitte was zoo ont zettend. dat men een afstand van meer dan 6 Meter moest houden. Regenten over gevangenissen Benoemd tot lid van het college van regenten over de gevangenis te Assen, mr. L. van den Bijtel, vice-presiden: der arrondissement-rechtbank aldaar Onderscheidingen Benoemd in de orde van Oranj» Nassau de heer H Fechner, lid van i firma Erdmann cn Sielcken te Batavia Benoemd tot ridder in de orde vat Oranje-Nassau J. van der Meer Pzn voorzitter van de Coöperatieve Veiling* vereeniging „Bloemenlust" te Aalsmeer P.T.T.sdiemi Benoemd met ingang van 1 Jan. 1931 referendaris 2e klasse der poslerijet telegrafie en telefonie: C. H. Baeten c H. Millaard, than* adjunct-referendarii der posterijen, telegrafie en telefonie. Bij beschikking van den directeur-ge neraal der posterijen, telegrafie en hl lefonie is met ingang van 1 Februari 1937 aangewezen als directeur van hef post-, telegraaf en telefoonkantoor Helmond, de referendaris der pos ten-I en. telegrafie en telefonie A. van dr[ Walle, thans directeur van het PT. t:| T.-kantoor te Oud-Beijerland. Bij beschikking van den directeu:|_ generaal der P T T. is met ingang var 16 Jan. 19.37 aangewezen als directe' van het P.T.T.-kantoor te Geldermalsu den commies bij den P.T. en T.-kante P. P. Doornhein. thans te 'e-Hertoge. bosch postkantoor. J. VERKERK f 's-GRAVENHAGE, 9 Dec. De heer J Verkerk, die als werktuigkundige deel uitmaakte van de bemanning van de „Lijster", was 22 Februari 1912 geboren Hij doorliep de Zeevaartschool te lis singer) en werd aangesteld tot machi nist hij de JavaChinaJapan Lijn. In Mei 1934 trad hij bij de K.L.M. als werk tuigkundige in dienst. .Verkerk was ongehuwd. Directe belastingen Aan L. Feenstra, in specteur der d: recte belastingen, invoerrechten en ac sijnzen ter inspectie der directe belas tingen te Amsterdam op zijn verzotó eervol ontslag uit 's rijks dienst ver leend. Rijksverzekeringsbaé Aan G. A. W. F Losecaat van Nou-b;*I hu ijs op zijn verzoek eervol ontslarj I verleend als controleerend geneeskut. dige bij de Rijksverzekeringsbank m?: dankbetuiging voor de als zoodanig bi-P wezen diensten. Rijkszuirelsiatioitt a - Aan dr. H. E. Th. van Sillevoldt op zijn verzoek eervol ontslag verleend ais directeur van het RijkszuivelstatiM te Leiden, onder dankbetuiging voor dt door hem bewezen diensten; b. Benoemd tot directeur van het rijkszuivelstation tc Leiden dr. C. I Kruisheer, thans directeur van dea keuringsdienst van waren te Enschedé Boschraai Benoemd tot lid van den Boschraadl mr. P. G. van Tienhoven te Amsterl dam, voorzitter van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Ne derland. Reserve personeel det landmacht Is met ingang van 16 December 19$ benoemd en aangesteld, bij het reserve- personeel der landmacht, bij het wapen der infanterie, bij den staf der 4e in- fanteric-briga-le, tot reserve-luitenant-1 kolonel, de gepenslonneerde luitenant-1 kolonel der infanterie N. Gerlach Is eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, aan don reserve-ka pitein A. Koper, van het 3e regimen! infanterie. OPLEIDING VAN COASSISTENTEN Bij beschikking van den minister van Onderwijs, K. en W. is aan den heer ar. C. L. de Jongh, eerste geneesheer aan het gemeente ziekenhuis aan den Zuidwal. te 's-Graveruhage, aan den heer dr. J. L. A. Peutz, hoofd der afdeelin? voor inwendige ziekten aan het z,e* kenhuis van den H. Joannes de Deo, tfl 's-Grav enhage, aan den heer dr. H. vaB Wely, eerste geneesheer aan het Pe' meente-ziekenhuis aan den Zuidwal, to 'sGravenhage. een opdracht verstrek' tol het opleiden van coascistenten, ge durende het studiejaar 19361937 in de inwendige geneeskunde en is aan den heer dr. Tj. Halbertsma, kinderarts m het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis, te Haarlem, privaat-docent aan de rijks universiteit ie Leiden, aan den heer dr. H. A. C. Schaaf, art*», hoofd van de kin- derafdeeling %oor inwendige en besmet telijke ziekten aan het Franciscus Gas buis, te Rotterdam een opdracht ver strekt tot het opleiden van coassistem ten gedurende het studiejaar 1936 in de kindergeneeskunde. De Douglas DC 2 „Lijster", welke verongelukt is ton mej. Bongertman, head-stewardes van de K.L.M. gesproken. Zij was slechts licht gekwetst cn het was nog niet zeker of zij naar een ziekenhuis dan wel naar het hotel op Crovdon zal worden overge bracht. Mej. Bongertman, zoo zcide dc heer Plesman, die naar men weet veel gevlogen heeft, zal misschien kunnen vertellen wat er eigenlijk gebeurd is. Het is nog niet bekend wie er zijn omge komen. Bekend is alleen dat er van de bemanning alleen mej. Bongertman in leven is. Van de gewonden zijn vijf pas sagiers naar het ziekenhuis overge bracht. drie zullen er wel herstellen. Voorts deelde de hoer Plesman mede. dat de val van het vliegtuig een storing van de telefoonverbindingen ten gevolge heeft gehad. Blijkens mededeeling van den heer Kaufmann, vertegenwoordiger van de K LM. in Londen, is het vliegtuig zes km. van Croydon af neergestort. Wan neer dit juist is, aldus de heer Plesman. zou het ongeluk 2 minuten na den start gebeurd zijn. Voorts vernemen wij nog dat ir. van Donkelaar van wie nog niet bekend is. of hij is omgekomen dan wel in leven is, werkzaam was bij de Ne- derlandsche Scheepsbouw Maatschappij. De Zweed Lindmann is naar de heer Plesman mededeelde, admiraal en hoofd van de conservatieve partij in Zwe den. Hij is een zeer bekende persoonlijk heid in zijn land. Onder degenen, die in het zieken huis zijn opgenomen, behoort de ra diotelegrafist van Bemmel, zijn toe stand is echter zeer ernstig. Verder is in het ziekenhuis nog opgenomen dc geredde Duitsche passagier Schubach. CROYDON, 9 Dec. (Reu» ter=A. N. P.). Officieel wordt medegedeeld, dat bij het ongeval veertien perso» nen om het leven zijn geko» men en drie zijn gewond. De drie overlevenden zijn de passagier Schubach, de radiotelegrafist van Bemmel en de stewardess mej. Bon» gertman. Mej. Bongertman die gered is Zij blijkt ernstige brandwonden te hebben opselooopen. Zenuwgestel ernstig geschokt Reüter-A.NP. seint ons uit Lon den. 9 December: Bij informatie in het Purle.y-hos- pitaal werd medegedeeld, dat mej. Bongertman ernstige brandwonden had opgeloopen. hoewel haar toe stand niet kritiek is. Haar zenuw gestel heeft een ernstige schok ge kregen. Vandaag stond de hoofd verpleegster niet toe. dat mej Bon gertman bezoek kreeg, morgen zal dat wellicht mogelijk zijn. vlammenzee geworpen, hoewel de blus- sching leitelijk een onbegonnen werk was, daar het vuur niet doofde, voor dat alles, wat maar Drandbaar was, volkomen door het vuur was verteerd. Tijdens hel blusschingswerk werd een brandweerman getroffen door een brandend stuk hout, dat van het dak vloog. Hij werd ernstig gewond en moest naar het ziekenhuis worden ver voerd. Na den start is het vliegtuig negentig graden afge» weken 's-GRAVENHAGE, 9 December. Hedenmiddag om 1.15 u. heeft de heer A. Plesman, directeur van de K.L.M. die zeer onder den indruk van den ramp was, enkele aanvullende me dedeelingen gedaan. De heer Ples man deelde mede, dat hij om kwart voor elf vernam dat een K.L.M.- toestel in de nabijheid van het vlieg veld Croydon zou zijn neergestort. Hij heeft toen onmiddellijk kapitein Leverton, vertegenwoordiger van de K.L.M., op Croydon opgebeld. Deze was echter reeds met zijn staf naar de plaats des onheils vertrokken. Na eenigen tijd heeft kapitein Lever ton de Haagsche directie opgeheld en medegedeeld dat het zicht in Croydon hedenmorgen zeer gering was. Het vliegtuig is dan ook, hetgeen zeer nor maal is, „blind gestart", d.w.z. dat het toestel op de witte startlijn wordt ge bracht en op zijn instrumenten start. Na den start zou het dan 90 graden zijn af geweken en dicht bij het vliegveld op de daken van twee huizen gestort zijn. On middellijk na de ramp heeft kap. Lever- Uitvinder der auto*giro vliegtuigen Juan de la Cierva, die op zoo noodlot tige wijze om het leven kwam, is de be kende uitvinder van de auto-giro. De la Cierva, die Spanjaard was, demon streerde dit toestel voor het eerst in 1923. Het ontleent zijn opwaartsche kracht aan een stel roteerende oppervlakken, welke geliik schroefbladen onder een geringen hoek met de baan bewegen. Sedert 1928 heeft dit vliegtuig een practische bruikbaarheid gekregen. Zoowel in Europa als in Amerika heeft de autogiro zich tot een bruikbaar en veilig vliegtuig ontwikkeld. Over zijn uitvinding schreef de la Cierva een werk getiteld „The theory of the autogiro". De la Cierva li De brandweer stond voor een wanhopige taak LONDEN, 9 Dec. (A.N.P.) He! K L.M.- toe-stel „Lijster", dat hedenochtend kori na het vertrek van Croydon is veron gelukt, is ongeveer anderhalf twee uur later vertrokken dan gewoonlijk Dit vertrek op een later tijdstip hield verband met de ongunstige weersom standigheden. Toen dc Douglas van Croydon ver trok, was hot nog mistig. De ontvangen ■weerberichten waren echter van dien aard, dat besloten werd het toestel te laten vertrekken. Toen wij op de plaats van de ramp aankwamen, bleek ons, dat de verwoesting, welke was aangericht, enorm was. Direct na de ramp ont- De piloot Hautzmayer die om het leven is gekomen stond een groote verwarring. Van alle kanten schoot echter hulp toe, terwijl verder getracht werd Croy don telefonisch op de hoogte te stel len en hulp te vragen. Tengevolge van cle ramp waren de telefoonver bindingen echter gestoord en was het eerst niet mogelijk verbinding te krijgen. Desniettemin duurde het slechts kor ten tijd voordat de brandweer met alle beschikbare materieel en personeel aanwezig was. Een uitgebreide afdee ling politie zorgde voor een goede af zetting van de omgeving, hetgeen zeer noodig was, daar van alle kanten be langstellenden toestroomden. De poli tie hield de nieuwsgierigen echter op behoorlijken afstand. Betrekkelijk6poe dig nadat de ramp bekend was gewor den, waren ook Roode Kruis-wagens met personeel ter plaatse om de slacht offers van de ramp te vervopren. De brandweer stond voor een wan hopige en vrijwel onuitvoerbare taak Het vuur laaide met ontembare kracht omhoog cn zoo wild schoten de vlam men uit, dat het onmogelijk was dicht bij de vuurzee te komen. De dooden en gewonden, die door den schok van de botsing met de gevels der huizen uit het toestel geslingerd waren, lagen in verschillende tuinen in de omgeving. Voor cle gewonden is dit, voor zoover zij later niet zijn over leden, de redding geweest. Geruimen tijd woedde het vuur. zoodat het lang duurde voordat men hij het wrak van het toestel kon komen. Een der vleugels van de „Lijster", to taal vernield en verwrongen, hing aan een hoek van het dak van een leeg staand huis, waarmede het toestel in botsing was gekomen. De andere vleu gel lag op den weg. De fuselage van het vliegtuig lag zwart geblakerd en rookend in cle vlammen. Het dak van het huis, waarop hel toestel was neergekomen, was geheel weggeslagen Het huis zelf was in brand gevlogen en brandde totaal uit Het was een gelukkige omstandigheid, dat dit huis niet bewoond was, zoodat hier dus geen slachtoffers zijn geval len. Zoodra de brandweer bij de loeien de vuurzee kon komen, tastte zij deze met een ontzaglijke hoeveelheid water aan. Naar schatting werd binnen een uur meer dan duizend galons water op de

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 10