sPRINSENHOF VOOR HET KIND Woningbouw DE ORANJE- Gouden Trouw-en Verlovingsringen Wijnhandel „De Moor" MOOR Oude Genever BEDRIJFSLEVEN R.K. WERKLIEDEN VEREENIGING SOLI DEO GLORIA tentoonstelling EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN HET HAVENGELD Gemeentepersoneel Krotopruiming GEMEENTERAAD Strenge Winter Laat nu Uw schaatsen vakkundig slijpen Jh&D $AaswJiM£sut Een passende omlijsting G- G Veenendaal KAMERJASSEN HUISJASJES C. DE JAGER „Eigen Keuze" Boekhandel Veenendaal Verkoop D. K. W. Garage F. FREEDE 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG II DECEMBER 19Ï6 Langestraal 8 -r Tel. 129 Slechts f 3.25 per Liter Zij. die zich met ingang van 1 Januari 1937 als kwartaal-abonné op hel Amers. loortscb Dagblad abonneeren, zullen de tol dien datum verschijnende nummers GRATIS ontvangen. DIRECTIE A. D. KINDERSPEELGOED De Zeeuwsche sierkunstenaar VV. Abeleven houdt een lezing voor de Vereeniging van Huisvrouwen in Amicitia Voor de afdeeling Amersfoort van de Ned. Vereeniging van Huis vrouwen heeft gistermiddag de Zeeuwsche schilder W Abeleven in den foyer van Amicitia een lezing gehouden over zijn eigen ontwor pen speelgoed. Wat deze sierkunstenaar voor de pauze zijn helaas zoo klein auditorium liet zien, wilde niet in de eerste plaats aanspraak maken op kunstzinnig werk maar op een getrouwe weergave van wat het kind in zijn eerste levensjaren verlangt, om mee te kunnen spelen. Een vereischte, waaraaan geheel vol daan was, is daarbij degelijke con structie van het speelgoed: het kind immers vindt het prachtig om er mee te kunnen gooien en smijten. Verder moet het speelgoed den kinderen, al naar gelang van hun leeftijd, iets zeg gen. Een kind van drie jaar b.v ver langt niet. dat een poppptje een ge laatsuitdrukking heeft; wordt het ech ter ouder, dan gaat het daar wel de gelijk op letten. De heer Abeleven bouwde om. een boerderij en een cirsus op en vertelde daarbij hoe de ieugd zich den toestand indenkt, naïef maar aardig. Eenigszins buiten dit verband staan de, liet hij hierna een fraai houten paneel zien met gebrandschilderde voorstelling van een galjoen, dat het Oranjelicht tegemoet vaart. Dit paneel is kort geleden aan Prinses Juliana en Prins Bernhard aangeboden en werd in dank aanvaard. Na de pauze maakten wij kennis met artistiek werk van dezen sierkunste naar Het waren de bijbelschê verba len. uitgebeeld in losse houten figuren, welke los in de ruimte staan, naast en achter elkaar geplaatst. Perspectief ontstond, doordat de achtergrond be vestigd is op een dikke plank met meerdere richels, waarin men de fi guren van triplex naar willekeur kan opstellen. De mooie reproducties gaven in dit Kerst verbaal een beeld Van het wegreizen van Jozef en Maria uit Na zareth naar Bethlehem op 's Keizers hevel tot en met de vlucht naar Egyp te, waarbij het heele verbaal in negen tafereelcn voorgesteld werd. De achter grond werd gevormd door het woestijn landschap, zacht glooiende zandheu vels, verschillend getint tegen een strak-blauwe lucht. Een vertelling op deze manier geeft groote levendigheid; niet het heele ta fereel zet men kant en klaar voor de kinderen neer: zij zien de plaat ont staan met het voortschrijden van het verhaal; telkens wordt er een element aan toegevoegd. Bovendien is men met dit materiaal niet gebonden aan be paalde tafereelen: een kind dat over fantasie beschikt, kan de groepeering wijzigen, zoovéél hét wil. Het aantal figuren, waarmede de heer Abeleven werkte, bedroeg 24, allen met de hand gesneden, geschilderd, gebrand en ge vernist van stevig triplex, waarbij breekbaarheid vrijwel uitgeschakeld was. De beeldenserie boeide allen in hoo- ge mate, was het in alle opzichten waard. Een mooie middag voor de huisvrouwen, die veel meer belang stelling waard was. De firma Albert Heyn opent nieuwe winkel in de Punten burgerlaan 66 Gistermiddag heeft de firma Albert Heyn haar nieuwe winkel in dé Pun- tenburgcrlaan 66 voor het publiek ge opend. Naar men weet is Albert Hevn in deze omgeving geen onbekende, daar de firma tot nu toe, eveneens in de Puntenburgerlaan, een winkel bad. De nieuwe zaak trekt met haar twee helverlichte étalages aller aandacht en ook bet interieur rechtvaardigt een na dere kennismaking. De verkoopbakken zijn geheel stof vrij aangebracht, terwijl op de toonban ken, als ook in de étalages, de artike len overzichtelijk geëtaleerd zijn. De marmeren toonbanken hebben inge bouwde vitrines: de winkel is verder geheel betegeld, voor het personeel is achter de toonbanken een speciale der- masvloer gelegd Naast een electrisché koelcel voor vleeschwaren, hermetisch afgesloten met doorzichtig glas. treft men aparte afdeelingen met allerlei ar tikelen aan. Achter den winkel heeft men de be schikking over een groote kelder cn een pakhuis, dat in vakken onderge bracht is en waarboven nog een ruime zolder is. Boven den winkel is het woonhuis. De aannemer van dit practische en mooie winkelpand, waarvan de inrich ting aan de eischen des tijds voldoet, was de firma Hollander, terwijl de electrirjteit en het schilderwerk re*p verzorgd werden door den heer Van Brussel en de firma Achterberg. RIJKSPOSTSPAARBANK In den loop der maand Nov. 1936 werd aan het Rijke-postspaarbankkantoor al hier op spaarbankboekjes ingelegd ƒ66 634.94, en terugbetaald ƒ75752.90. Derhalve minder ingelegd dan terug betaald ƒ9117.96. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 47. HANDWEEFWEEK Morgenmiddag wordt in perceel Sta tionsstraat 57 een tentoonstelling ge opend van hand weefwerk van Dien Materman. Men leze de keitjes. Kapelaan Nieberding spreekt over het communisme De stadsafdeeling der R.-K. W. V. vergaderde gisteravond in het St. Jo- zefgebomv. In het openingswoord van den voorzi'ter, den heer J van der I inden, wees deze op de volksactie in Engeland tegen het voornemen van den koning Hij zag daarin een teeken, dat het gevoelen der Engrische natie nog diep wortelt in de christelijke zede- leer Tevens hield hij voor dat voor de Katholieken niet de kerstboom, maar de kribbe het middelpunt vormt der Kerstviering. Na installatie van nieuwe leden en verslag der vergadering van den Cen (ralen Raad. te Arnhem gehouden, sprak de eerw adviseur, kapelaan Nie herding over het gevaar van het com munisme Dezelfde stóf werd onlangs, al was het in anderen vorm, besproken in af- deeling St. Henricus door pastoor Hoov man, waarvan in dit blad verslag werd gegeven. Het communisme met zijn staats- en tofvergoding en zijn omvorming van alles is de consequente doorvoering van het socialisme. Spreker beziet de leuzen: AIIp menschen gelijk, beslaan en arbeid voor allen en noemt ze onmo gelijkheden in hun algemeenheid. Het is volksbedrog Bij de stoftheorie vraagt men zich af: Waarom werd ik dan niet als dier ge- horen, zonder hersenen en zonder zor gen? Spreker zet daar tegenover de denk wijze en de hoop van den geloovige, :lat op hooger levensplan plaatst. Feit is, dat het communisme overal doordringt en Geneve speelt de Pilatus- rol. In ons land kon de Tribune haar Kerstnummer vijf jaar geleden uitge ven met het Kind Jezus geteekend op de stalmest en het onderschrift: Gooi het op de mesthoop. Verwacht ook geen heil van het na tionaal socialisme, het is in streven ge lijksoortig aan het communisme. Het Kruis kan slechts uitkomst brengen; het Kruis van Golgotha is nog niet ver molmd. Ned. Natuurhistorische Vereeniging Mej. W. de Brouwer spreekt over de cultures in het Westland Wie tomaten, druiven, komkommers, meloenen, in overvloed overal ziet aan geboden. vermoedt niet welke zorgen aan het kweeken dier producten ver honden zijn. Overal waar een bepaalde plantensoort in grooten getale onder de gunstigste omstandigheden dicht bij een gebracht wordt, zooals in de kassen en „warenhuizen" in „het Westland", treden dierlijke en plantaardige bela gers dier planten op, omdat voor hen ile omstandigheden ook veel gunstiger gemaakt worden dan in de Vrije na tuur. Gisteravond gaf mej. W. d e B róuw er, assistente aan den Proef tuin te Naaldwijk, voor de afd. Amers foort, een overzicht van de verschillen de ziekten, die zich voordoen bij de voornaamste cultures in het Westland, erduidelijkt door eene uitgebreide ver zameling afbeeldingen (die geprojec teerd werden) en ander aanschouwings materiaal. Besproken werden de talrij ke schimmels die allerlei „rot" („neus rot", „rotvoet", enz.) veroorzaken; aal tjes, mijten, vliegjes, blaaspooten (Thrips), kevers, die allen aangelokt worden door den rijk voorzienen, en voor hen zoo gemakkelijk te bereiken disch. Een zeer belangwekkende voor dracht. „Alles vliegt weg!" De prentbriefkaarten vliegen harder dan ooit omdat ze mooier, zyn dan ooit. En de prijs is slechts 7 cent, terwijl het voor het goede doel: Voor het Misdeelde Kind, is. Wie kan dit weerstaan?? Feestavond t.g.v. het 25=jarig bestaan dezer Chr. Zang. vereeniging De jubileerende Chr. Gem. Zangver- eeniging „Soli Deo Gloria" directeur de here O Rooke, vierde haar 25-jarig be staan gisteravond met een feestelijke bijeenkomst in Eben Haëzer. De heer Dj. A. G. v. d. Heide opende de feestviering op de gebruikelijke wij ze met gebed, nadat gemeenschappelijk oenige verzen warén gezongen van Psalm 100. Naar aanleiding van dezen Psalm hield de heer v. d. Heide een korte feestrede. De Zangvereenigng Soli Deo Gloria, bestaat 25 jaar, en 'ij heeft zich in haar naam de taak gesteld „Godo alleen de eer" te geven. Spreker eindigde met de aanwezigen een prettige feestviering toe te wen- schen. Hierna werd begonnen met de afwer king van het feestprogramma. Allereerst werd gezongen door het koor: „Aan Jezus" van J. Weimes, en „Avondvrede" van N. Wolf. Vervolgens zong mevr. T. v. d. Ivraats- Lans een tweetal Soli, te weten: „Een kruis met rozen" van v. Pomper, en „Psalm 116 9" van Pijlman. De zang die ten gehoore werd ge bracht was van goede kwaliteit, en werd met een dankbaar applaus be loond. Ter afwisseling werd cen „samen spraak" opgevoerd „De gewaande dok- teres", en een voordracht „Jantje van IJselstein". Mej. T. v. d. Heuvel debuteerde hierna met een solo: „moeders kus" ter wijl liet koór voor de pauze nog zong: „de Vesper" van Beethoven, en „Ecce quo modo moritur" van Handel. Een solo van mevr. T. v. d. Kraats-Lans „Bede" van Al Jansen, besloot het eer ste gedeelte van den feestavond. Het tweede gedeelte van den avond was een getrouwe copie van het eerste: zang door het koor, voordrachten, een solo, de opvoering van het feeën spel: „De gevolgen van een zomernacht". Aan het slot van den avond werd een tableau vertoond naar Psalm 150. Men schrijft ons: Onder de feestelijkheden, die ter ge legenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard georgani seerd worden, zal de Oranjetentoonstel ling zeer zeker een belangrijke plaats innemen. Het is een gelukkige gedachte geweest van de Commissie deze ten toonstelling geruimen tijd open te stel len n.m. van den dag van aanteekening tot en met den dag van het huwelijk, juist om ieder in de gelegenheid te stel len een bezoek te komen brengen. Te meer nu op een zestal dagen ook ge durende de avonduren deze expositie te bezichtigen zal zijn. We vernemen, dat steeds één of meer commissieleden aan wezig zullen zijn om de bezoekers rond te leiden en in te lichten. Voor een goede regeling zal daarom gedurende de tentoonstellingsdagen, 't overige gedeelte van het museum geslo ten zijn. Op verschillende plaatsen in onze stad zijn verband, trommels geplaatst Hoe te gebruiken? De afdeeling Amersfoort van de Ned. Vereeniging E.H.B.O. heeft in het laat ste half jaar nog eens extra krachtig haar schouders geplaatst onder het werk van „eërste-hulp"-verleening in onze stad. Zij bezit niet, zooals in onze groote steden, een gemeentelijken genees kundigen dienst met eigen zieken auto's en personeel, die direct voor ieder ongeval klaar staan, om bij het eerste signaal daarvoor uit te rukken. Door het toenemen van het aantal ongevallen langs den weg, werd al lengs de behoefte naar verhandtrom mels op bepaalde plaatsen grooter. Zoo werd door de afdeeling besloten, op de hieronder genoemde punten vcr- han ltrommels te plaatsen, geheel op kosten van de Ned. Ver. E.H.B.O. afd. Amersfoort: Zoo staan thans groote verbandtrom- mels op: Si at ionsplein; in de rijwielstalling; tel 3,S3. Julianaplein, hoek Bergstr. tel 1092; Varkensmarkt, perceel UHrechtscho- straat 5b. Vermeerstraat 19. t.o. meisjesschool. Leiisderweg 185, bij Borneoplein; tel 2239. Hooglandscheweg 14, hoek Schim- melp.str. Oude Soe&terweg 25; Speeltuin „Soesterkwartier". Kleinere vcrbandtronimels staan: Gerard van Stellingwerkstraat 30; Oude Soesterweg 146. Heinsiuslaan 16. tel. 782 (tevens is hier een zuurstofkoffer aanwezig). Hiermede waren de toegestane mid delen uitgeput, die verkregen waren, door een in Augu6tu6 j.l. gehouden ver loting. Men weet, dat er meerdere plaatsen voor in aanmerking konden koinen, maar de financien lieten dit niet toe. De koffers staan ten dienste voor een ieder, onverschillig wie. Daar waar een verband trommel ge plaatst is, vfordt een driekant schildje aan den muur bevestigd, dat een wit ten ondergrond heeft met in het mid den een Oranje kruis en de letters E. II. B. O. Daaronder het woordje „Ver- bandkist". Deze bordjes zijn echter nog niét overal bevestigd, maar in den loop van de volgende week zal dit wel hei geval zijn. Hoe te gebruiken Het spreekt van zelf, dat de koffers alleen gebruikt dienen te worden voor grootere ongevallen en niet voor alle- daagsche en huiselijke ongevalletjes, want dan kan het zich voordoen, dat juist iets, wat noodig is hij een belang rijk ongeval, op dat moment ontbreekt. Ook kunnen er bij de standplaatsen niet altijd deskundige helpers aanwe zig zijn, daar het zelden voorkomt, dat een lid van de E. H. B. O. juist op deze plaats woont en men kan ook niet ver langen dat er geregeld iemand bij ge plaatst wordt, daar dit werk door alle personen geheel belangeloos wordt ge daan, maar laat dan diegene de koffer bedienen, die er mede weet om te gaan, tot heil van een ieder die een ongeval is overkomen. Is de koffer gebruikt, dan moet een contróle boekje ingevuld worden, waar in de helper de datum van opening plaatst, reden der opening, en dan zijn betrekking en handteekening. De Afdeeling ontvangt geen subsi die of ondersteuning van gemeentewege maar alles wordt rnct eigen middelen betaald, maar de Afdeeling Amersfoort van de Ned. Ver. „E. H. B O", doet dit welgemoed, (hoewel de penningmees ter wel eens over den bodem van zijn schatkist moet strijken), daar zij weet, dat zij het algemeen belang er mede dient, want in 1935 werden in Neder land 763 personen bij ongevallen ge dood en 14138 personen gewond. En zegt dit laatste getal niet iets be langrijks? Het secretariaat is gevestigd Hein siuslaan 16, telefoon 782. Het verstrekt gaarne alle inlichtingen. Geen invoering van een abonnement B. en W. hebben een onderhoud ge had met de beurtschippers, speciaal met het oog op de invoering van een abonenment Hoewel de gedachte daar aan ook B. cn VV. sympathiek was, ble ken de financiecle gevolgen van dien aard. dat zij geen voorstel kunnen doen. Zij zijn evenwel bereid tegomopt te komen aan den wensch in den Raad geuit en du6 nemen zij uit hun voor stel terug de verhooging van het ha vengeld met 50 bij varen boven de ijk lijn Zij blijven overtuigd, dat de be staande toestand principieel eigenlijk verkeerd is; het financieel belang is evenwel niet groot. Het onderbrengen van de werklieden in handen van B. en W. In de Raadsvergadering van 28 Aug. 36 werd de thans geldende wedderege- ling voor het gemeentepersoneel vast gesteld nadat den Raad een Koninklijk besluit had bereikt om vóór 26 Aug een regeling vast te stellen, zooals een bij dat besluit behoorende staat voor schreef. In de vergadering van de Centrale Commissie voor Georg. Overleg wem door de organisaties verzocht de func ties van de werklieden uit de Ujljgp van de salarisverordening te lichten en daarin op te nemen 6 werkliedcngroc pen onder een algemeene benaming. Het doel van dit verzoek is het onder brengen van de werklieden te onttrek ken aan de bevoegdheid van den Raad en die te leggen in handen van B en W. B. en W. hebben het vraagst :k van het groepecren van de werklieden na der onder de oogen gezien en zii neb ben twee vergaderingen gehad met de Hoofden van takken van dienst. Ver volgens hebben zij een onderhoud ge had met de Directeuren en de Hoofd bestuurders van de drie werkliedenor ganisaties. Zij bieden nu ter vaststelling aan °en ontwerp, waarin de werklieden voor komen onder cen algemeene benaming en waarbij zij gemachtigd worden de verschillende functies van d' werk lieden in de groepen onder \c brengen. Daar zij van mecning zijn, dat, wan neer een bepaalde functie door hen la ger wordt geclassificeerd, de huidige functionarissen daarvan geen nadeel mogen ondervinden stellen zij voor een bepaling vast te stellen waardoor dit wordt voorkomen. Op grond van dit standpunt staan B. en W. afwijzend te genover het verzoek van de afd. Amers foort van den B. K. Bond van Over heidspersoneel „St. Paul us", een over gangsbepaling vast te stellen, tengevolge waarvan geen werkman in loon meer achteruitgaat dan f 0.48 per week. Hun meening is, dat het Raadsbesluit van 28 Aug. '36. hetwelk een verlaging voor de werklieden inhield, moet worden uitgevoerd, maar een verdere loonsver laging. welke een gevolg zal zijn van een herclassificatie, moet worden voor komen. Zii stellen dan ook voor op dat verzoek afwijzend te beschikken. Aanbesteding centrale der automatische telefoon Jaren reeds werd hier gesproken van de automatische telefoonbediening, welke ook voor Amersfoort komen gaat. Voor de Centrale is bestemd het terrein aan den Utrecht6cheweg tegenover het R.-K. kerkhof, waar thans nog het oude tolhuis staat, later woning van den bri gadier der rijksveldwacht. Het is zoo ver; de bouw der Centrale werd Woensdag in Den Haag aanbe steed. Er waren legio inschrijvers, waarvan de hoogste j 67.667 besomde. De laagste was J. van der Wal te Zand voor- met ƒ50.977. De volgende aannemers uit Amersfoort schreven in: H. Groen 5-4.400W. Bunnik ƒ51.651, II. van Keulen ƒ55.000; H. van Dijken ƒ55 426; E. de Bruin (Hoogland). 55.840; J. de Vos ƒ56.700; II. Barten ƒ57.412; T. van Hoogevest N.V. ƒ58 167. SCHOUT-BIJ-NACHT H. J. ALBERDA f Te dezer stede is, 67 jaar oud, over leden de heer H. J. Albarda. gepension- ncerd schout-bij-nacht-titulair. Hendrik Johannes Albarda, geboren te Gorinchem 24 October 1869, werd adelborst le klasse op 2 Augustus 1890 Hij doorliep de verschillende rangen bij de marine en werd 16 October 1919 kapitein-ter-zee. Op 1 April 1922 is hij benoemd tot inspecteur, later tot direc teur, van het Loodswezen te Harlingen. In 1934 kreeg hij eervol ontslag en in 1935 is hem de titulaire rang van schout-bij-nacht verleend. De heer Albarda was tevens commis saris van de watertroepen van de Pad- vindersvereeniging Nederland. De begrafenis heeft morgen plaats op de Algemeene Begraafplaats aan den Soesterweg. STADSGEBEUREN Door de gladheid van den weg had den verschillende kleine ongelukken plaats. De gemeentereiniging begon echter reeds vroeg met overal zand te strooien, zoodat geen ernstgie ongelukken in de stad konden gebeuren. Er is behoefte aan den bouw van goedkoope woningen B. en W. mecncn, dat er behoefte is aan zeer goedkoope woningen ter be vordering van directe krotopruiining. Tot nu toe kwam de verbetering van de volkshuisvesting hoofdzakelijk tot stand door verhuizing naar betere, zij liet duurdere woningen. Nu het stadium bereikt is, waarbij een betrekkelijk belangrijk aantal krot bewoners cn bewoners van slechte, al hoewel nog niet voor onbewoonbaar verklaring in aanmerking komende wo ningen overblijft, dat niet te helpen is door opschuiving, omdat zij belioorcn tot de allerarmsten, zal er toe moeten worden overgegaan tot het treffen van directe maatregelen voor deze men schen. Voor deze categorie inwoners dienen woningen gebouwd te worden met een zoo laag mogelijke huur. Bij het ontruimen van de noodwo ningen in het Soesterkwartier is in de praktijk gebleken, dat er een groot te kort bestaat aan woningen met een huurwaarde van 2.75. Bovendien zullen in de naaste toe komst 40 eventueel 80 woningen ont ruimd inocten worden, die wegens het krotopruimingsrapport voor onbewoon- baarvcrklanng in aanmerking komen. Uit het resultaat van den stcmpöldag van het Gem. Woningbedrijf blijkt, dat 114 gegadigden van de 278 die zich voor een woning hebben aangemeld, inge schreven staan voor een woning met een huurprijs lager dan 3.50. Velen doen zich echter niet inschrij ven omdat algemeen hekend is, dat men jaren moet wachten, alvorens voor een dergelijke goedkoope woning aan de beurt te ziin. Rekent men er mede, dat 52 personen ingeschreven staan voor een woning met een huur van 3.3.50 per week en dat do vereeniging „Goed Wo nen" 42 huizen in deze huurklasse in aanbouw heeft, dan blijkt, flat afgezien van de normale bevolkingstoename, liet bouwen van 50 a 60 zeer eenvoudi ge woningen noodig is. Het aanwijzen van cen terrein voor dergelijken bouw is niet gemakkelijk. B. en W. zijn tot de conclusie gekomen te moeten zoeken naar een terrein in de binnenstad. Voor het bouwen van dit complex zal gerekend kunnen worden op een voorschot van het Rijk, terwijl tevens gerekend kan worden op een bij drage in het exploitatietekort. Tiet exploiteercn van dergelijke wo ningen zal moeten geschieden door de gemeente omdat het woningbedrijf al leen daartoe de outillage bezit (sociaal werk). Naast dezen bouw achten B. cn W. met het oog op de bevolkingstoename het bouwen van een 100-tal woningen van iets grooter tvpe noodzakelijk. De huurprijs van deze woningen zou mo menteel plm. f 3.bedragen, doch is„ in verband met de muntdeprcciatie, voor nog te bouwen huizen niet met ze kerheid te bepalen. De praktijk wijst uit, dat momenteed de exploitatie van dat soort huizen zonder verlies moge lijk is. Aangezien dergelijke woningen niet door particulieren worden geëxploi teerd, zal deze dienen te geschieden door de gemeente, hetzij door houwver- eenigingen. Voor dezen bouw zijn ter reinen aan te wijzen in het Soester kwartier. B. en W. hebben speciaal op het oog een terrein, omsloten door Schiestraat, Dintclstraat en Geulstraat, geschikt voor plm. 150 woningen. Overwogen wordt dc Gouwestraat te laten verval len. Deze gronden zouden de bouwver- eenigingen St. Bonifacius en „Goed Wonen" ter beschikking kunnen wor den gesteld. Voor den bouw van woningen door particulieren willen B. en W. bestem men het terrein aan de Dollardstraat en de Spaarnestraat, welke thans nog braak liggen. B. cn W. stellen voor in principe tot een en ander te besluiten. De aanvullingsagenda voor de open bare vergadering van den Raad dei- gemeente Amersfoort op Woensdag 16 December 1936, des avonds om 7 uur, voort te zetten op volgende dagen, luidt als volgt: 14. Voorstel van B. en W. inzake bet bouwen van woningen door de gemeen te en bouwvereenigingen en verkoop van bouwterrein voor woningbouw. 15. Voorstel van dc Commissie van Wetgeving betreffende 5-jaarlijksclie herziening van de strafverordeningen. 16. Voorstel van B. en W. tot goed keuring van de rekening over 1935 van het Burger Weeshuis. 17. Voorstel van B. en W. tot voor- loopige vaststelling van de rekening over 1935 van het Huurverlagingsfonds. 18. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de gemeente-begrooting. 19. Kohier schoolgelden buitenge woon lager ondérwijs dienst 1936—\37. BOVENTALLIGE ONDERWIJZERS Indertijd wees de gemeenteraad een \erzoek af van de School vereeniging over bezoldiging van een onderwijze res. Het liep over een som \an circa oOO. Een beroep der School vereeniging bij Gedep. Staten had succes. Hierop volgde een beroep van het gemeentebe stuur bij de Kroon. Dit laatste beroep is afgewezen, zoodat de Schoolvereni ging gerechte aanspraak kan maken op genoemde som. Lans.eslraal 38 Tel. 83 doet de waarde van Uw schilderij ten volle uit komen. Lijstenmakerij '.AN GESTRA AT 33 TEL. 232 i.ROÜTE SOUTEER ING LANGESTRAAT 19 Leesportefeuille voor de lange winteravonden Vraagt ons prospectus LANGESTRAAT 33 TEL. 232 alle modellen en maten in voorraad WILLEM GROENHUIZEN JUWELIER Langestr. 43 - Tel. 862 - Amerefoori Reparatlo Inrichting aan huls HOF RUIME ZALEN VOOR PARTIJEN VERGADERINGEN BIJEENKOMSTEN vraag! vrljbli|vend demonstratie bl|: District-Vert. Oostelijk Utrecht, LEUSDCRWEG 23—25. Tel. 1819 GLADHEID VA N DEN WEG Spoedige eerste hulp Hedenmorgen voor half acht had door de gladheid een meisje het onge luk met haar rijwiel te vallen bij den spoorwegoveigang Leusderweg. Juist passeerde ook iemand van de Phoenix Brouwerij. Na den toestand te hebben opgenomen, vond deze het raadzaam, «lat ten spoedigste hulp moest worden verleend. Onmidellijk begaf hij zich naar de Brouwerij, gaf liet sein voor eerste hulp, waardoor 12 minuten later een auto met verbandmeester, brancard en volledige verbandkist ter plaatse was. Tevens kunnen wij medodeelen, dat de eerst hulpdienst der Phoenix Brou werij niet alleen voor het bedrijf zelf is, doch steeds hij ongevallen geheel gratis ter beschikking van het publiek staat. Opgeroepen kan worden onder telefoon so. 1501. BURGERLIJKE STAND 10 December GEBOREN: Bertha Bastiana Hen- drika, dochter van Steven Hartogsveld en Bart ha \an Sleg-ten horst. Bernar- dus Hendiikus Marinus Johannes, zoon van Marinus Antonius Stegernan en Maria Christina Weeber. Koenraad Thomas Maria, zoon van Josef Her mann Maria Hehenkamp en Anna Ma ria Louisa Calon. OVERLEDEN: Jacobus Verleng, 73 jaar, echtgenoot van Sophia van Jaars veld. ONDERTROUWD: Johannes Mourits Veer en Jacoba Dijkhorst. Hein Bar ten en Gerrigje van Nus. Hendrikus van Doorn en Geertje Beun. Antonius Gerardus Willems en Maria Willemijn- tje Blonk. Petrus Johannes van Hoorn «n... ,Francisca Beniers. Bonno Tcije Wildeman en Trientje Maria Pik.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5