VLAGGEN Versiering Slachtoffers Premieplaat van het Kunstenaarsgilde An toon Coolen: „De Vreemdeling" „Bergkwartier" van het verkeer TERAARDEBESTELLING H. J. ALBARDA Oranje Balcostumé et Masqué ONTVANGDAGEN PAUSHUIZE Door het „Nieuw Schouwtooneel" Soirée van „Excelsior" in „De Valk" STADSGEBEUREN ijnhandel „De Moor' OOR Oude Genevei 2c BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 14 DECEMBER 1936 Ernstiye ongelukken, die te wijs ten zijn aan de gladheid van den weg en plotseling oversteken Gistermorgen is op den Arnhem- soheweg tusschen „Nimmerdor" en dc chocoladefabriek van Walden een wandelaar, dc 40-jarige v. ci. D., door een luxe auto aangereden en ernstig gewond. Dp auto. bestuurd door den heer v K uit Arnhem, reed op den Arnhem echeweg en trachtte een hond rijp di-n weg overstak, te ontwijken Bij ei -ze manoeuvre slipte de auto. schoot nan" rechts lange een boom en reed den heer v. d. D. die daar liep te wandelen, aan. De auto kwam vervolgens links van den wee tot stilstand De heer v d. D bleek ernstig ge wond te zijn en is op medisch advies naai* het SI. Elisabeths ziekenhuis v<?r voerd. Iïet «slachtoffer bekwam een her senschudding. een neusfractuur en een gescheurde bovenlip De bestuurder van de auto lico gpen verwondingen or» Plotseling overgestoken Ruim vijf uur gistermiddag staK de 89-jarige H uit de Tuinstraat alhier vlak bij den spoorwegover gang aan de Nijverheidsstraat den rijweg over en werd daarbij aange reden door een auto, bestuurd door den heer W alhier. Laatstgenoemde trachtte nog door remmen een aanrijding te voorkomen, maar slaagde hierin niet De 89-jarige H. kreeg een slag van de kruk van het portier tegen het voorhoofd en kwam te vallen. Met een ernstige hoofdwon de, een gebroken arm en been, is de ongelukkige naar het St. Elisabeth's Ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand was zorgwekkend. Verschillende sprekers voer» den aan de groeve het woord Zaterdagmiddag heeft op de alge- meene begraafplaats aan den Soester- weg dc teraardebestelling plaats gehad van liet stoffelijk overschot van 6chout-bij-nacht-titulair H. J. Albarda. Onder de. aanwezigen op het kerkhof merkten wij op admiraal van Duim, gewezen vlootvoogd in Indië; de hee- ren ir. C. Beets, voorzitter, dr. Snoep en J. A. Goosscns, secretarissen van dc padvindensvereeniging Nederland; B. Kruys, directeur \an het loodswezen in het derde, district te Amsterdam; J. Stangel, afgevaardigde eerste en tweede district van het loodswezen en betonning te Harlingen; E. A. Hanne- ma, oud-wetbouder te Harlingen; dr. R. Miedema, Y. Baan en dr. Bolten na mens de afd. Amersfoort van de Mij. tot Nut van 't Algemeen; G. Dcketh, burgemeester van Soest; majoor J. C. Camerling Helmolt; verder een afdee- ling wat er troepen uit de districten Gooi en l trccht onder leiding van op- perschipper J. J. Ellerman uit Utrecht. Aan de niet. talrijke bloemstukken bedekte groeve heeft dr. R. Miedema den overledene namens de Remon- strantsche Gemeente een laat sten groet gebracht. Hij schelste hem als een blijde persoon, die steeds bereid was zijn medemerischen te helpen en gedra gen werd door zijn geloof. Ook brengt spieker den overledene dank voor het vele werk, dat hij in zijn leven voor bet Xutsdepartèment alhier en te Har lingen verricht heeft.' Dr. Miedema besloot met een woord van troost tot de familie. De heer E. A Hannema betuigde zijn dank voor de grootc toewijding, waar mede dc overledene jarenlang werk zaam was aan allerlei instellingen. Vooral in Harlingen, waar zijn naam in dankbare herinnering zal blijven .voortleven. Dr. Duyster sprak vervolgens als vriend een kort woord, waarna ir. C. Beets, namens het bestuur van de Pad- vindersvereeniging Nederland langdu rig stilstond hij dc groote beteekenis, die de overledene gehad heeft voor de padvinderij. Hij wa6 een deskundig leider, een vriend van iedereen, een man, waarvan opvoedende kracht uit ging. Namens het personeel van het eerste en tweede district van het. loodswezen en betonning te Harlingen, sprak de heer J. Stangel een woord van sym pathie. Een broer van den overledene, de heer J. J. D. Albarda uit Breda, sprak een afscheidswoord, waarna tenslotte de oudste zoon. Mr. J. Albarda, dank bracht voor de laatste eer, zijn vader bewezen. AMERSFOORT'S KUNSTENAARS GILDE Midwinterfeest Het mid-winterfeest van het A.K.G.. dat aanvankelijk nog deze maand zen plaats- vinden, is thans uitgesteld tot Zaterdag 23 Januari. In hotel Mono pole zal dan een maaltijd gehouden worden en er staan vele attracties op bpt programma, waarvan wel niet de minste is het optreden van mevrouw Han Rijnbeek uit Utrecht met danser, op muziek van Dvorak. Schwerkoff, Strausz, Bela Bartok en Hans Bosman. Na afloop een gezellig napraatje. In dezen tijd v an Sinterklaas-surprises en Kcrslcadeaux is liet Arnersfoortscho Kunstenaarsgilde zou mild aan zijn kunstlievende leden een royaal en prachtig geschenk aan te bieden. Het is een groote houtsnede: „Herten in heu vellandschap". van een der Larensche leden van het Gilde: L. van Dorp, die deze prent in beperkte oplaag van het blok drukte. Het is zoodoende, nu ze alleen eigendom van dc kunstlievende leden van het Gilde wordt, zoowel een kostbaar als een kostelijk geschenk. Kostelijk, want de houtsnede is hijzonder fraai en de beschouwer zal ge nieten van het élégante, sierlijke lijnenspel. Bovendien zal hij worden getroffen door een diepere gedachte, die aan deze plaat ten grondslag ligt, de tegenstelling van individu en massa, die hier zoo gelukkig tot uiting komt door het individueële gezinsleven te laten cnntrasleeren legen de gelijkvormige kudde op den achtergrond. De uitdruk king van deze gedachte verleent aan de prent onafhankelijk van de artistieke uitdrukking een typische actualiteit Een aardig plan van de Amersfoortsche H.B.S.C. Het. bestuur van de Amersfoortsche H.B.S.C. heeft het voornemen opgevat, het huwelijk van H.K II. Prinses Juli ana en Z.D.II. Prins Bernhard te vieren op Zaterdag 9 Januari- a.s. met een „Oranje Balcostumé et. Masqué" in hotel „Birkhoven." Er zullen o.a. wedstrijden warden ge organiseerd met betrekking op: lo. Het aardigste costuum, bereikt met de eenvoudigste middelen 2o. Het costuum, dat het best in overeenstemming is met de gelegenheid waarvoor het bal wordt georganiseerd. 3o. De beste imitatie. 4o. De leukste persoon of groep. 5o. De meest opvallende persoon. Men kan alleen geïntroduceerd wor den door leden en donateurs der A.H.B.S.C., terwijl opgave tot deelname geschieden moet vóór 19 December a.s. Mevrouw Bosch van Rosenthal Pauw van Wieldrecht is verhinderd op Donderdag 17, 24 en 31 Decem ber a.s. en 7 Januari a.s. te ont vangen. mersfoorts Ëf\ unstenaar s Csilcb GEEFT ONS UW GEWAARDEERDE STEUN EN WORDT KUNSTLIEVEND LID minimum contributie f 4.p. j. U HEEFT DAN TOEGANG TOT ONZF LEZINGEN, TENTOONSTELLINGEN MUZIEKAVONDEN Vóór 1 JAN. 1937 opgegeven KRIJGT U DE ORIGINEELE EN GESIGNEERDE HOUTSNEDE „HERTEN" a!s PREMIE THUISBEZORGD. Zie afbeelding en étalage SIERKUNST EN BOEKHANDEL VEENENDAAl (aldaar opgeven of a. h. secr. Mevr. Unger, Vondellaan, alhier. Tel. 1020) „SURSUM CORDA" De Chr. Zangvereeniging „Sunsum Corda", directeur L. Keemink, geeft Woensdagavond a.s. in de Nieuwe kerk aan den Leus der weg een uitvoering. Uitgevoerd worden werken van J. Pzn. Sweetinck. Dr. Joh. Wagenaar. Max Bruch en het Kerstmis Oratorium van Heinrich Barth. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in het blad van Zaterdag j.l. KAASMARKT Aangevoerd werden 22 wagens, te zamen wegende 5500 K.G. Prijzen van 1920 50 per 50 K.G. Handel traag. GENIE-AANBESTEDINGEN Het eenjarig onderhoud der militaire gebouwen en werken te Amersfoort, aanbesteed 1 Dcc. is opgedragen aan A. van den Brink te Barneveld, \r>or 32.000. De raming bedroeg 38.650. Idem voor Soesterberg en Leusder- heidc aan Th. de Goede te Soesterberg voor 17.991. Hier stond do raming op 20.900. GARNIZOEN Eerste-luitenant S. J. van Royen is overgeplaatst van het IGe bij het 21e regiment infanterie en zal te dezer stede in garnizoen blijven. TOONEEL Opgevoerd voor het Nuts» departement in Amis citia Voor een door de leden van de Maat schappij tol Nut van 't Algemeen, de- parlement Amersfoort vrijwel geheel bezette, schouwburgzaal van Amieitia speelde het Nieuw Schouwtooneel Za terdagavond „Dc Vreemdeling" van Antooij Coolen. Waren vorige tooneelstukken van Coolen bewerkingen van zijn romans, ij het dan ook door den schrijver zelf. dit nieuwe stuk schijnt direct voor hel tooneel geschreven te zijn. Hoofdpersoon is het patriarchale hoofd van een doipsgezin. een smid. die toepasselijk Elooy Hamers heet, naar den beschermheilige van het smids gilde en naar de w erktuigen, die hij in zijn beroep plc,cgl te hanieercn. Onze Elooy noemt zich gaarne een „habiel" man, zijn kinderen bewondc ren hem als een held. zijn vrouw ver afgoodt hem en zij en haar dorhtei blijken hij voorkeur van „habiele" inan nen te houden. De moeder heeft 'egen den zin van haar familie indertijd haar voorkeur voor den habielen F-looj doorgedreven en'zij heeft zich dit nim mer berouwd. De dochter is zicli min der bewust van haar neiging to1 vaar dige en bekwame mannen; de man van haar keuze, de schoolmeester Jo- han Bosch, is er wel liet tegendeel van Hij is een wijsneuzig, self made en over het paard gelild dorpsschoohuees- tertje, dat op zijn manier veel \an Ag nes houdt. Maar Agnes dc doch ter heeft angst voor een huwelijk met hem en twijfelt aan haar liefde. Dan valt op een avond de vreemde ling, Peter Berg, binnen in dit aan- Antoon Coolen eengesloten ge zin van vader, moeder, en drie kinderen. Hij vertegenwoor digt een vijan dige wereld, een wereld die aan't gave gezin in het rustige dorp vreemd is. Hij is smid en men heeft hem ge zegd, dat hij bij Elooy werk zal kunnen vinden en rust voor zijn knagend ge weten. Want Peter Berg beeft gevangenis doorge- maar op voor- acht jaar in de bracht. Eloov aarzelt spraak van zijn vrouw neemt hij hel vreemde element in de familie op. Pe ter is wèl een habiel man, een 100 man en de brave schoolmeester inoet het spoedig tegen hem afleggen. De strijd gaat nu verder tusschen Pe er en Elooy, die zich verzet tegen het storende element en de vreemde in vloeden in zijn familieleven en aan het einde toegeeft, zij het nog aarze lend, om zijn dochter gelukkig tc zien. De stelling, waarop Coolen zijn stuk bouwt, is in den grond onjuist. Dczo uiterlijke gave familie is rot. is ont sproten uit een maniacale idee en dc» houding van den vader is puur egoïs me, verborgen onder een uiterlijken, patriarchalcn schijn. Zijn houding is niet te. handhaven en niet te verdedi gen, hij is een querulant slachtoffer van eigen waan-voorstelling. Ook de zuiverheid van het gezinsleven in dorpen is aanvechtbaar (Oss) en Coo len zal wel niet kunnen verdedigen, dat in het 'algemeen op het platteland het gezinsleven ideaal is en in de ste den rot. Het stuk is geschreven in den trant van een nahloei van Heyermans met herinneringen aan Ibsen, maar alles minder sterk. Er zijn twee storende fouten in. die geen goed tooneelschrij- ver mag begaan. De eerste is het door de dochter afgehoorde gesprok, dat n.b. wel een kwartier duurt. Dit gemakke lijke kunstje is volkomen vieux jeu. De tweede fout is een psychologische het is hel schot, dat de vader op liet vluchtende paar richt, waarmede hij er is toch nog rechtvaardigheid Peter Berg treft en niet zijn dochter. Coolen zou niei zoon knap schrijver zijn, met gevoel voor milieu, wanneer hij ook niet heel goede scènes schreef. De scènes met de beide jongens zijn de beste uit het stuk, warm en hartelijk en een tikje Hollandsch grof-gcmecn- zaam, zooals bestgin dit milieux past. Ook de figuur van den schoolmeester is goed en naar liet leven geleekend. Ko van Dijk was in dit „Treurspel der Smeden" de smid Elooy, die ons niet verwonderd zou hebben, als hij op een gegeven moment het schootsvel voor een soutane verwisseld had. Hij speelt het alles te zwaar, te grijs, te opzettelijk en we dachten heel den avond dat Willem de Veer bezig was pastoor Nansen uit Allerzielen te spe len. De Rita van deze late Allerzielen was Iienk Berg, gespeeld door Jacques Snoek (volgens programma, Wij had den hem voor Ko van Dijk Jr. gehou den.) Hij speelde de figuur met leser- ve en natuurlijk, vrij van Ibseniaansche mystiek en redde haar daardoor. Een prachtige typeering maakte Ferd. Kool bergen van meester Johan Bosch, raak, puntig. Zoo is zoo'n eigenwijs man netje, een burgerjongen, zelf onderden indruk van eigen phenomenale knap heid. Hij vond tal van geestige trekjes in zijn spel, kleine typeerinkjes, die de zaal verheugden. Bijzonder knap was zijn groote scène met den vader,' ook een goed geschreven stuk tooneel. De beide jongens (een travesti van Nina Bergsma en volgens programma Ko van Dijk Jr.) waren leuk, gevoelig en kwajongensachtig, prettige rollen die echt natuurlijk werden gespeeld. De dames noemen we nu eens 't laatst het is niet beleefd, maar de heeren speelden heter Dogi Rugani speelde Agnes zonder de figuur erg te doorle ven. Ze maakt uiterlijk een actieven, levendigcn indruk, maar haar spel nnst echte gevoeligheid. De moeder van Jetty van DijkRiecker is een onder geschikte rol met slechts een bemid delende functie. Ze was uiterlijk te jong, vooral in het begin. Hef stuk had wel succes, het heeft ook wel eenige kwaliteiten, maar er is zooveel van dit soort burgerlijk tooneel, dat heter geconstrueerd is en meer werkelijken inhoud heeft, dat we vei lig kunnen zeggen, dat er „geen be hoefte aan was". y. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimii VOOR DE A.S. FEESTEN VERVAARDIGEN WIJ IN ELKE GEWENSTE MAAT VLAGGESTOKKEN OP IEDERE LENGTE LEVERBAAR VRAAGT PRIJSOPGAVE WESTSiNGEL 10-13 TELEFOON 238 Een geanimeerde avond, waar» voor veel belangstelling bestond Zaterdag heeft de Amersfoortsche Gyninastiekvcreeuiging „Excelsior" in „De Valk" een soiree gegeven, waar voor veel belangstelling bestond. Lan gen tijd na iiei aangekondigde aan- Voiigsuur'sprak de voorzitter van de vercenigmg, de heer J- J. van der Lin de, een welkomstwoord, waarbij hij zich in liet bijzonder richtte tot den lieer L de Jong, die na een zesjarig verblijf in Indië zijn vereeniging niet vergeten was. Spieker vraagt vervolgens aller medewerking voor «1c viering \an net 20-jarig bestaan op 1 Juli 1937. Dc voor- bereidingen daarvan zijn reden, dal ditmaal geen Excelsior-revue opgevoerd werd; bet bestuur meent echter toch een programma voor dezen avond te hebben samengesteld, dat de toets der kritiek kan doorstaan. De Excelsiorda- mos openden hierna het programma en vertoonde vervolgens een vijftal dan sen. Met de keuze daarvan had men het zich niet makkelijk gemaakt, het geen slechts toe te juichen i* Dc. da mes gaven blijk deze dansen grondig en met veel toewijding voorbereid to hebben. De algchccle indruk was dan ook prettig, hoewel er in détails soms iets haperde. De Tirolerdaiis gaf een te snel accompagnement met aardige scènes, terwijl het menuet te hoogo eischen stelde. Met den nofbaldans be reikte men een zeer goed resultaat, de tapdans in dc revue kreeg een welver diend applaus. Als programma-punt kan Excelsior in deze dansen een aan leiding zien om dit groepje met de herdenking van het vierde lustrum we derom voor het voetlicht te laten lie den, vooral daar men'ïi'erin met eigen leden werkt. Na dc pauze verscheen zoowaui de goede Sint in de zaal, die het. tooneel besteeg om de dameshandbal ploeg, die dezen zomer het kampioenschap van den A.B. v. L.O. had verworven, op ori- gineele wijze tc huldigen. Onder meer deelde St. Nicolaas haar benoeming mede tot ridderessen in het grootkruis van de Wille Baard. Zeif6 aan decoraties was gedacht! Ook de voorzitter, de heer van der Linde, sprak de kampioenen toe en overhandigde haar een fraaie mascotte. Hierna werd een tooneelstukje, geti teld „Een poolig wijfje", opgevoerd, ter- wijl de soirée besloten werd met een bal onder leiding van den heer B. Po lak, met muzikale begeleiding van den heer H Polak. Een geanimeerd slot van een geslaagden Excelsiorr. voijd. Omstreeks kwart voor tien gisteren werd de politie gewaarschuwd dat er brand was in een bakkerij aan den Kapelweg. Bij aankomst bleek assis tentie reeds niet meer noodig (e zijn, daar de bewoners zelf hel brandje ge- bluscht hadden. De oorzaak was, dat men er niet aan gedacht had, dat de schoorsteen van een ovén afgesloten was met zakken, waardoor deze een begin van schoorsteenbrand veroor zaakten Zaterdagnacht omstreeks 12 uur heeft de politie met de minimax een schoor steenbrandje in een perceel aan de Laurusstraat gebluscht. Oorzaak was een vuile schoorsteen. Tegen een winkelier is wegens over treding van de winkelsluitingswet pro ces-verbaal opgemaakt. PANORAMA-KERSTBOEK 1936 Aan het Kerstboek van het weekblad „Panorama" is ditmaal al bijzonder veel zorg besleed. Het boek is verlucht met tal van fraaie illustraties en beval ver schillende lezenswaardige artikcien vv.o. van Charles Dickens, Jhr. P. Beelaerts van Blokland, C. Vreedenhurgli, John. D. Claverten, J. Sybrandi, Zimmer man, Marcel Dirickx, A. Vifulv en F. Overkan Scheper. Verder treffen wij een beeldende reportage in vroeger da gen en een Russisch sprookje van Min ne met illustraties van Wlad. Bielknie aan. Voorts gaat dit Kerstboek met zijn fraaien kleurendruk vergezeld van een aardigen kalender. RADIO-BODE Het Kerstnummer van de Radio-bode, dat dezer dagen verschenen is, bevat een serie Kerstverhalen, vv.o. één van Dickens, die fraai geïllustreerd zijn I-Iet nummer trekt vooral de aandacht door de toepassing van een drietal drukprocedé's, boekdruk, offsetdruk en rotogravure, waardoor de inhoud een bijzonder cachet verkregen heeft. Naast Kerstverhalen en een met groote zorg samengesteld programma, zijn verschil lende schilderstukken gereproduceerd o.m. van Gabriel Metsu fhet zipke kind), Adriaen van Ostade (boerengezel schap) en Johannes Vermeer (De brief). Langestraat 8 Tel. 129 Slechts f 3.25 per Liter ATTENTIE! 8 UUR 151 Inzet van de actio van het Nationale Fonds voor Bij- zondore Noodcn. (1419 De- ccmber). Attentie! Lezer, lezeres: Vanavond kwart na achten Kunt U een exclusief program Per radio verwachten. Men zet daarstraks een actie in. Die zeer beslist moet slagen: Men zal Uw aandacht voor den nood Van medeburgers vragen I hoort het woord van de Prinses Kn ènderen dnarneven, Zij allen willen U een raad, Die daad moei worden geven! Zij doen een finantieel beroep Op alle Nederlanders Tol steun van intellectueel En kleinste middenstanders Zij wijzen U per radio Op nood en Fondfbelangen, En zoo U weet: is 't zaliger Te geven dan t'ontvangen Draait A.VR.O of N.C.R.V. Straks aan om kwart na achten J Éérst zal Uw oor en dan Uw hart Zich richten op verzarhten En verder biedt het hoor-program Een prijsvraag: sportgeluiden! Waar dóen ze aan? II wordt verzocht Per kaart dat aan tc duiden. Een zeer hijzonder 6port-journaal Wordt straks dus uitgezonden. Dat, 6portgeluid luidt d'actie in Voor Fonds-zes-dagen-ronde Het extra zegel op Uw kaart Verschaft het Fonds meer krachten U luistert mede, luisteraar Vanavond: kwart na achten! PHILIA. Nadruk verboden). Pianohandel Fa. R. van den Burg Arnhemsehe straat. Uitgebreide Muziekhandel Alle uitgaven. Gevel» en lampionversiering staan op het program» ma Naar men weet is er een initiatief comité om te trachten ter gelegenheid van het huwelijk van H. K. II. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard het Bergkwartier een feestelijk aanzien te geven. Dit geschiedt op tweeërlei wij ze: in de eerste plaais wordt iedere Bergbewoner uitgenoodigd den gevel van zijn woning tc versieren en te ver lichten vanaf 19 December. Voor de fraaist versierde en verlichte gevel9 worden eenige waardevolle prijzen be- schikhaar gesteld. Een commissie van bewoners uit het Bergkwartier zal hierbij als jury optre den. In de tweede plaats li-gt het in de bedoeling van het initiatief-comité om op den Utrechtscheweg van den spoor wegovergang tot de Vondellaan een eenvoudige lampionversiering aan te brengen. In verhand met de vrij sterke helling van den weg belooft zulks een aardig e f feete zullen maken. Vooral voor de kinderen zal een en ander een aardige herinnering geven aan dit na tionale feest BURGERLIJKE STAND 12 December 1936 GEBOREN: Ilelga Bemardine, doch ter van Bernhard Bolder en Cornelia Johanna Boerssen; Albertus Johannes, zoon van Johannes Albertus van Keken en Tiend rik a van der Baan OVERLEDEN: lïenriotfe Louise Ran be. 73 jaar, weduwe van Ericus Ge- harus Duijvis.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5