De heide staat open voor allen KERK EN VREDE Oranje-Lippe boom Waarom die bordjes Jeugdconcert „MIJN STRIJD TEGEN DE N. S. B." Wijnhandel „De Moor" De Leusderheide Die van haar natuur genieten willen FLORA EN FAUNA DE VERSIERING VAN ONZE STAD Samenstelling van comité Een uniformaanzien der stad ABONNEMENTSCONCERT U.S.O. BORGSTELLINGSFONDS GELDERSCHE VALLEI Geringe deelname aan het fonds DE HEER WESSELS SPREEKT Prediking van de ware democratie Aubade van 2000 schoolkinderen VERSIERING EN VERLICHTING ONZER STAD Visch-kleinhandelaren 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 15 DECEMBER 1936 Langestraat 8 Tel. 129 y/oorburg I 2.60 per llesch Citroen-genever 3.00 per Liter Zij zijn er om verkeerde elementen te werm HOLLAND'S paarse heidevelden hebben door de dagelijks va- rieerende belichting van de zon door onze befaamde afwisselende ■wolkenluchten een geheel eigen stemming, die weinigen vermoeden en die er een tintenschoonheid van hoogen graad aan geven. De opzichter van de Leusderheide, die het voorrecht geniet steeds te dwalen bver die vlakte, zal u kunnen vertellen kan het imponeerende beeld, dat de [heide bij maanlicht geeft, en ook van Tiet mysterieuze, dat er heerscht, wan neer de toppen in den vroegen ochtend sis eilanden uitsteken boven de met ■witten nevel gevulde dalen, een „mer- de nuage" in klein formaat. De heide, besneeuwd of berijpt, is een sprookje gelijk. Dwars door de heide baant de fietser kich een weg en hij geniet van de groote afwisseling. Ook de begroeiing van de- Eze vlakten verdient onze volle belang stelling. Flora en fauna schenken veel variatie en de opmerkzame toeschou- hver zal voor tal van aangename verras, 'singen komen te staan, wanneer hij te yoet de heide intrekt. Ontstaan van het reservaat De omstandigheid, dat in de provin cie Utrecht belangrijke complexen [woeste gronden gelegen zijn, die in (hoofdzaak militaire doeleinden dienen- |de, toch daarnaast uitmunten door het Izeer bizonder natuur, en landschap- Jee hoon aan hun woeste verlatenheid ■eigen, en die daarbij, centraal als zij ■in den lande gelegen zijn. een aanlok- Ikelijk recreatie-oord vormen, heeft ■reeds van haar oprichting af de stich- Iting ,,'t Utrechtsch Landschap" diligent Idoen zijn om, voor zooveel mogelijk, ■haar beschermende zorgen over dit igiootsche heidelandschap uit te strek, f ken. Naast het militaire gebruik werd de i heide door het domein en ten deele j door de gemeente Amersfoort, in kavels ■verhuurd, meest aan omwonende land- bouwers, die zich daarmede het recht ■verwierven tot hcideroffen en houtkap. ■Dat hieraan de vegetatie meedoogenloos |ten offer viel, is duidelijk. Nu gelukte de stichting na langdu- Frige onderhandelingen met het domein I en de gemeente om huurster van het [geheele complex te worden met recht [van onderverhuur, zoodat thans hei- I derof en houtkap slechts daar en in die mate gedoogd kon worden als voor een behoud van het natuurschoon toelaat- baar is te achten Wat het omvat Zoo ontstond het circa 2000 H.A. groote heide-reservaat, omvatlende de I Soeslerbergsche heide, de Stomperd.de Vlasakkers, de Zeisterheide met de Kamp van Zest, de heide bij Kamp oord en last, but not least de geheele Leusderheide. Een gebied, vermaard om zijn land- I schapsschoon, doch ook rijk aan na- tuurwaarden Floristisch interessant als drager van de rudimenten eener oorspronkelijke bewouding. Faunistisch bovenal te waardeeren I als bakermat van den meest noord-wes telijken koi hoender-stand van het vaste land van Europa. Van dezen bij .uit stek wilden heidevogel met zijn geheim, zinnige gedragingen moeten wij vooral noemen het bolderen in den lente morgen. Speciaal ter bescherming van deze zeldzame wildsoort in jacht- en bolder- tijd is ook de regeling en verhuur van de jacht, alsmede het bezoek der bol derplaatsen, aan de stichting ,,'t Utrechtsch Landschap" toevertrouwd. Geologisch is dit gebied niet minder te waardeeren met zijn door het landijs vervormde oppervlak, waar sedert dui zenden jaren de elementen vrij spel hadden. Tenslotte heeft dit alles nog een praehistorische waarde om zijn grafvelden van „tumuli". De verzorging Vóór alles bedoelt dit gebied een na- tuur-reservaat te zijn voor zooverre dit eenigszins niet zijn economische be stemming vereenigbaar is. Natuurlijk moeten aan deze laatste offers worden gebracht, doch waar mogelijk laat men de natuur vrij heerschen. Daarnaast is dit in het hartje van ons land celegen heidegebied een uitgelezen recreatie oord voor den bezoekenden natuurlief hebber. Deze verkwikking er vrijelijk en rus tig te vinden en die rust te waarborgen, i-r mede het doel wat de stichting met dit reservaat beooct en van dit stand punt uit dient men alle maatregelen te bezien en te beoordeelcn welke het Utrechtsch Landschap uit een oogpunt van behoud van natuurschoon en hand having der goede orde meent te moeten nemen Wanneer dus de toegangswegen der heide van ..bordjes verboden toegang" zijn voorzien, beduidt dit niet. dat men den bona-fide wande laar weert, dóch dat'1 men nu een maal het „eenige" middel dat de wet ons biedt te hulp n^oet nemen om verkeerde elementen te weren. Wanneer men van auto's en motor rijwielen vergt, dat zij „parkeeren" zullen inplaats van overal de heide in te stuiven, dan is dat cendeels om brandgevaar te voorkomen, an derdeels om de hoog geprezen rust in het gebied te handhaven. En wannneer tenslotte de stichting Utrechtsch Landschap voor dat parkee ren, tenzij men begunstiger der stich ling is, eenige vergoeding vergt, en voorts voor alle met-rustig gebruik der heide als daar zijn. motorbehendig- heidsritten en dergelijke betalen laat, dan kan men haar dit niet euvel duiden, want dit zijn feitelijk inbreu ken op de bedoeling van het heide-re- servaat. stoornissen waarvan het scha de ondervindt, doch die om het voor bijgaand karakter, daaraan eigen en natuurlijk ook „pecunia cau6a" geduld worden. Wijd als de heide Is, staat zij open voor allen, die van haar natuur geme ten willen. Verschillende plannen zijn nauwkeurig bestu» deerd Gisteravond werd in Concordia te dezer stede een vergadering van be langstellenden gehouden, waar de versiering van de binnenstad in verband met het a.s. huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard werd besproken. Zooate bekend waren verschillende plannen gemaakt en ingediend. Het betrof hier plannen van velschillende manieren van versiering. Het doel was de Langestraat, Arn- hemschestraat, Utrechtschestraat en Utreehtscheweg op zoodanige wijze te versieren, dat het een algomeene pro jectie zal vormen. De Varkensmarkt zal hier dan passpnd bij worden opgeno men. Het ligt niet in de bedoeling een spe ciale verlichting aan te brengen. Aan den eenon kant zou dit te groote finan- cieele offers mot zich meebrengen, doch aan den anderen kant is deze ver lichting niet direct noodzakelijk, daar de winkeliers hun étalages in die week toch op aantrekkelijke wijze zullen verlichten. De versiering zal geheel aan de ge vels worden aangebracht, dus niet met masten, die op trot toil's en straten ge plaatst dienen te worden. Men heeft hiervoor een speciale wijze uitgedacht, die een verrassend resultaat zal heb ben. Zoo hoorden wij, dat men voorne mens is de wijze van versiering met tapijten, zooals dit in Italië en Spanje veelvuldig gebeurt, te imiteeren. Eveneens werd gisteravond een voor- loopig comité samengesteld. In dit co mité hebben vertegenwoordigers van de Langestraat, Y'arkensmarkt enz. zit ting. Wordt op 22 December a.s. door 't Nut in Amicitia gegeven Men schrijft ons: Zdoals telken jare heeft het Nut ook nu weer het voornemen om op den Dinsdag voor de Kerstvucanlie, 22 De cember a.s. dus, een concert te geven, ;iat toegankelijk is voor de leerlingen die middelbaar onderwijs ontvangen, en de daarmede gelijk gestelde categorieën Dit concert is het laatste van een serie van vier waarbij muziek gemaakt wordt in kleiner verband; destijds was dat zoo bepaald om afwisseling te heb ben na de orkestconcerten, die hier aan zijn voorafgegaan. Thans zullen ten gehoore gebracht worden eenige uitgezochte nummers, in het gehoor liggende muziek die, over de perioden waaruit gewoonlijk muziek wordt voorgedragen verdeeld, stukken zijn, door eenige der beste meesters ge componeerd. met het bijzondere doel om de schoonheid van het geluid \an enkele bepaalde instrumenten te doen uitkomen, welke meestal in bet orkest meer in de algemeene partijen worden opgenomen, en dan slechts nu en dan speciaal naar voren komen. Men zal thans b.v. de hobo, de fagot en andere meer in het bijzonder kun nen hooren, terwijl de inleider, de heer G. v. d. Burg, ook te voren een en an der over deze instrumenten zal mede- deelen. Zooals altijd zijn dezp concerten ook toegankelijk voor verdere belangstel lenden, zoowel 's morgens als 's mid dags: men lette op den datum 22 De cember in Amicitia, en zie overigens hei vernielde onder de Keitjes elders in dit blad. Het Nut hoopt, dat door velen ge bruik gemaakt zal worden van de ge legenheid om voor een luttel bedrag een goed concert te kunnen genieten. Hedenavond in Tivoli te Utrecht Hedenavond vindt in Tivoli te Utrecht het negende abonnementscon cert van het U.S.O. onder leiding van Eduard van Beinum plaats met mede werking van de Spaansche danseres Teresin a. Het programma luidt als volgt: 1. Uit „La Vida breve". Manuel de Falla. 2. Dans van de huurlieden uit het ballet „El sombrero de tres Picos". (De driekanten steekhoed). Manuel de Falla. 3. Sardana de la Santa Espina Enrique Morera 4. Uit het ballet „El sombrero de tres Picos". Manuel de Falla. 5. Exaltacion. Joaquin Turina. 6. Sevilla. Isaac Albeniz. 7. Fa ran dole (uit de muziek bij „l'Ar- lésienne"). Georges Bizet. S „Danza del Terror" uit „El Amor Brujo". Manuel de Falla. 9 „Espanja", rhapsodie voor orkest. Emanuel Chabrier. 10. „Triana" uit „Iberia". Isaac Albeniz. EXAMENS Te Amsterdam slaagde voor M. O. Nederlandsche Taal en Letterkunde de heer W. van Bentum alhier. TE Utrecht slaagde voor doet. Rechts wetenschap onze stadgenoote, mej. M. A. Groothoff. AMERSrOORT'S KINDERKOOR Uitvoering uitgesteld Wegens ziekte is de uitvoering van Amersfoort's kinderkoor Jacob Hamel welke morgen in de Markthal zou plaats vmden, tot nader datum uitge steld. Voorloopige samenstelling van een bestuur heeft plaats gehad Maandag, 14 December, kwam het oprichtingscomité voor het Borgstel lingsfonds samen met de afgevaardig den van de gemeenten en organisaties uit het district, die reeds een bijdrage hadden toegezegd. Wegens ziekte van tien voorzitter. B. Kramer, presideerde de heer G van Wij land Deze gaf een overzicht van den stand van zaken, die voorïoopig nog ver heneden de ver wachting is gebleven. Aan den anderen kant kwamen reeds verschillende aan vragen om steun binnen en was ook liet reeds toegezpgde bedrag voldoen de. om een begin met het werk te kun nen maken. Het oprichtingscomité meende onder deze omstandigheden niet te moeten Wijven wachten op de achterblijvende gemeenten en organisaties en het riep daarom degenen, die reeds steun toe zegden. thans bijeen, om een bestuur te kiezen. Dit bestuur toch moet niet alleen de ingekomen aanvragen in be handeling nemen, maar ook de ver schillende voorzieningen treffen be treffende de banken, die crediet moe ten geven, enz. Over een en ander ontstond eenige discussie. Daar van nog verschillende gemeen ten en organisaties toetreding ver wacht werd, besloot men enkele plaat sen in 't bestuur voorïoopig onvervuld te laten. Daarna werd het bestuur vol gens de statutaire bepalingen gekozen: Mr. Schmal namens de regeering, wet houder Gasille namens gemeente Soest, één lid namens gemeente Rlienen, P. K. Blom. Maarn en J. Overeem, Scher- penzeel, namens de middenstandsver- eenigingen; drie leden aan te wijzen door de Kamer van Kophoandel. De heer J. F. Foekens, regeeringsver- tegen woord iger, sprak een slotwoord. Hij wenschte de vergadering geluk met het aanvankelijke resultaat. Het speet hem, dat nog zoovele gemeenten niet aan het fonds deelnamen, ook voor de kleine zakcnnienschen uit die ge meenten, omdat zij daardoor voorïoo pig niet in behandeling komen voor sfeun, zoolang uit hun woonplaats geen deelneming aan het fonds plaats heeft. Hij wees er nog eens met na druk op. dat bet fonds alleen borg is voor credieten, die na een innerlijke saneering kunnen worden verstrekt en alleen derhalve voor zaken, waarvan men bij de saneering den stelligen in druk gekregen heeft, dat men niet te doen heeft met parasieten of beun haasjes, maar niet wel kleine, doch reöele onderneminkjes. Nadat de voorzitter de vergadering gesloten had. kwam het bestuur ter stond in vergadering bijeen ter verkie zing van een dagelijksch bestuur, dat Dinsdag 15 December de ingekomen aanvragen, de regeling met de bank, de methode van sanpcringsonderzock. enz., zal beginnen te behandelen. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING Zondagmorgen a.s, spreekt de heer H. G. Huslage in het Volksgebouw voor het Instituut voor Arbeidersontwikke ling over zijn reis naar Rusland. Ver dere bijzonderheden treft men onder de keitjes aan. Het betoog in „De Vaik" richtte zich vooral tegen de N.S 13 leiding; in Februari ver» schijnt een derde brochure In de groote zaal van „De Valk" heeft gisteravond de heer F. W. W e s s e 1 s, schrijver van de twee brochures tegen de N.S.B. en ge wezen propagandist dezer bewe ging, gesproken over: „Mijn strijd tegen de N.S.B." De heer Wessels stelde er prijs op te verklaren, dat hij zich ten doel gesteld heeft de waarheid over de N.S.B. te openbaren en dit gedrocht in haar wa re gedaante te vertoonen; ook. dat zi actie geheel van hem zelf uitgaat en dat hij geenerlei steun ondervindt van eenige politieke partij of richting. Tijdens zijn betoog kan hij geen inter rupties toelaten, wel stelt hij een iedei in de gelegenheid om gedurende de pau ze schriftelijke vragen in te dienen. Na deze inleiding, ging spreker over tot zijn eigenlijke onderwerp. Hij achtte zich gelukkig de eerste te zijn, die de N.S.B. in hel ware daglicht kan stellen en dat met feiten, die voor cle volle hon derd procent juist zijn. Een ieder, die meent den grond daarvan te kunnen be twijfelen, daagt hij uit, in het bijzondei Ie hecren Mussert en van Geelkerken, de leiders van de N.S.B., wier gedrag spreker fel hekelt, daarbij veelal verwij zende naar zijn brochures, waarvan de verkoop door de N.S.B, zoo veel moge lijk belemmerd wordt, om te voorkomen dat het Nederlandsche volk de waarheid zal lezen. Spreker onderschrijft nog altijd het oorspronkelijk ideaal van de N.S.B., waarvan hij de leiding vertrouwde. Nu staat hij hier als een teleurgestelde, die gezien heeft hoe die leiding elke opof- ferings-gesindheid miste, een cadavcr- discipline en een terrein terreur uit- de, die geen grenzen kenden. Lang heeft hij gedraald tot deze stap over te gaan, maar nu zal hij doorzetten tot aan de verkiezingen toe, om een ieder, voor dat hij ter stembus gaat, te waarschu wen tegen de N.S.B. Het spijt hem daarom, dat geen N.S.B.-ers in de zaal aanwezig zijn, omdat zij het consigne gekregen hebben, tegenwoordig te zijn op verschillende groote op dezen avond belegde vergaderingen. De heer Wessels schetst vervolgens, hoe de N.S.B. aanvankelijk groeide door streven naar eenheid, wilskracht en of fervaardigheid. Tc verwachten was dus, dat de beweging zelf daarvan een voor beeld zou zijn. Niets is minder waar, afgunst en haat heerschtcn onderling en in alle kringen van de N.^.B.; het werd een jacht naar sterren en strepen, soli dariteit ontbrak ten eenemale. omdat Mussert cs. in troebel water vischten, werd bet gehalte van de leden der bewe ging steeds slechter. Tweeslachtigheid heerschte; zoo sprak men op het platteland vóór de boeren, in de stad tegen de boeren; z»o heeft nu kortgeleden de N.S.B. haar aanval gericht op de vrijdenkers, maar vergeet daarbij blijkbaar, dat in haar midden vele vrijdenkers en godloochenaars ver- keeren. Spreker wil Mussert en de zijnen be strijden door wantoestanden aan de kaak te stellen. Is het b.v. normaal, dat ds. van Duyl en ds. Reezer Mussert een leider noemen, die ons door God gege ven is? Om dit te weerleggen treedt de heer Wessels in een uitvoerige behandeling van het finanlieele beheer der N.S.B. door Mussert; op principieële gronden kan hij deze beweging niet bestrijden, omdat hij geen principes heeft. Hij con stateert, dat zij reeds haar hoogtepunt bereikt heeft en Mussert het hopelooze van zijn taak ingezien heeft. Zelf is hij niet uit de beweging getrapt of gezet, zoals men wel beweert, maar hij is heengegaan, na een verschil van mee ning met den leider, wat tot vérstrek kende gevolgen aanleiding gegeven heeft Spreker staat uitvoerig stil bij bezoeken, die Mussert afgelegd heeft bij Mussoline en Hitler en welke tot oog merk hadden, om zendtijd te krijgen in ruil voor van zijn kant gedane olie concessies op Borneo, wanneer hij in Nederland eenmaal de leiding zou heb ben. Dit laatste is nog niet zoover en ook zendtijd heeft hij nog niet. Of zijn aankloppen bij Hitier meer resultaat beeft gehad, zal nog moeten blijken tijdens de verkiezingen. In dit verband wijst spreker op het zeer groote leden verlies van de N.S.B., dat ongeveer 36000 personen bedraagt; in totaal telt de beweging nu nog een 40.000 leden. Ook in het leger verliest de N.S.B. veel sympathie, al telt zij daaronder, ook onder actief dienende officieren, nog aanhang en schuilt hier dus een gevaar. Uit verschillende voorbeelden trekt spreker de conclusie, dat de N.S.B be wezen heeft, illegaal en revolutionnair te zijn. Tevergeefs zal men een stichtings- acte van de N.S.B. zoeken, zij bestaat uit slechts één lid, nl. de leider, de heer Mussert; de overigen zijn slechts contri buanten. die nooit rekening en verant woording kunnen eischen Mussert al leen zal bij zijn dood heslissen, wat er met de stichting van de N.S.B. zal ge schieden. Dit dictatoriale bedrijf past. volgens spreker, niet bij het Nederlandsche volk. Zoo N.S.B.-ers hem vragen, wat nu te doen, dari zou hij allen den raad geven terug te keeren naar de partijen die men indertijd voor de N.S.B. in de steek liet. Slechts de ware democratie wordt ge diend door eensgezind en in samenwer king met elkaar de lasten te dragen. Na de pauze beantwoordde heer Wessels een aantal ingekomen vragen. Hieraan ontleenen wij, dat de N.S.B. tegenwoordig wel „zwarte lijsten" blijkt Ie hebben en dat de N.S B.-leiding anti semitisch is, ondanks het feit, dat zij onder baar aanhang nog israëlieten telt, die echter de kat wel goed uit den boom gekeken hebben. Op de bekende wijze stelde spreker het tweede kamerlid, den heer Duys, in het daglicht, die hem een „renegaat" genoemd zou hebben, maar eerst zelf maar eens in den spiegel moest kijken. Met de woorden, dat hij in Februari een derde brochure zal publiceeren en niets zal nalaten om de N.S.B. niet waarheidsgetrouwe feiten te bestrijden besloot de heer Wessels zijn betoog. De belangstelling voor dezen avond, die zonder eenige wanordelijkheid ver liep, was groot. Van politiezijde waren uitgebreide maatregelen getroffen: ook de commis saris en hoofdinspecteur van politie wa ren aanwezig. Wordt Zaterdagmorgen om 10.30 uur door den burgemeester bij het Secretaris.brug, getje geplant NAAR men weet, heeft het be stuur van het Oranje-Comité in zijn feestprogramma, waar van de organisatie berust bij de Oranje-Vereenigingen verschillende aardige feestelijkheden opgenomen. Eén daarvan is wel het planten van den OranjeLippe boom door den bur gemeester. De boom, die door de ge meente beschikbaar gesteld is, zal Za terdagmorgen in optocht naar Plant soen-West gebracht worden en daar door den burgemeester in het cirkel vormig plantsoentje ter hoogte van het „Secretarisbruggetje" geplant worden Deze plechtigheid heeft 's ochtends 10.30 uur plaats. De aubade 's Middags zal door 2000 schoolkinde ren een aubade voor den burgemees ter als vertegenwoordiger van het plaatselijk gezag op het stadhuis ge bracht worden. Deze aubade beeft Za terdagmiddag precies 2.30 uur plaats. In de avonduren heeft een muzikale rondgang door de stad plaats. De deelname is voor een ieder opengesteld De Oranjevereeniging heeft met het oog op de uitgebreidheid der werk zaamheden voor cle a.s. oranjefeesten een commissie benoemd, die tot taak beeft uit te schrijven en te regelen een wedstrijd voor versiering en verlich ting. Deze commissie heeft haar .\erk- zaamheden aangevangen en deelt me de. dat het de bedoeling is bij wijze van wedstrijd de velschillende versie ringen en verlichtingen te bcoordeelen. Er zullen prijzen, o.a. geldprijzen, be schikbaar gesteld worden voor de mooi ste, ste, aardigste en/of meest attractieve versiering en verlichting. Behalve dat ieder particulier en winkelier kan meedoen, is de deelname ook toegestaan en wordt zelfs op hoo gen prijs gesteld, van vereenigingsge bouwen, gestichten enz., doch ook van buurten, straten, pleinen enz Op deze wijze hoopt de commissie een groote en algehcele deelname te krijgen en zoo doende de stad een feestelijk aanzien te geven Door een geheel onpartijdige jury zal de toekenning der prijzen ge schieden. Opgave van deelname wordt zoo spoedig mogelijk ingewacht bij de onderstaande commissieleden: D. v. SCHOONEVELD, Johan v. Dieststraat 4 L. A. A. v. HAMERSVELD, Arn h ernscheweg J. J. VAN NUKERK, Vermeerstraat 33. C. v. d. BRINK, Soesterweg 61. of bij het waarnemend secretariaat: P. J. v. Helsdingen, Kamp IS, tel. 168 De commissie verwacht een groote deelname, opdat ook onze stad in de komende feestdagen er mooi, welver zorgd en in feeststemming zal uitzien. Een openbare vergadering van den Nederlands schen bond Een openbare vergadering van den Nederlandschen Bond van Klein bande laren in het visch- en haringbedrijf zal hedenavond om 8 uur in Café Natio naai, Korlegracht 8. gehouden worden Het woord zal gevoerd worden door dv heeren L. Bresser en P. Polderman, respectievelijk algemeen secretaris en bondspenningmeester, dip zullen spre ken over den toestand in liet bedrijf en de organisatie in den bond. BAARN 17 December. Villa Gen. Karei v. d. Heden laan 8. Verkooping inboedel. 10 SOEST 30 December. Koffiehuis Butselaar a.cl. Korte Brinkweg. Verkooping van drie woonhuizen. 8 uur n.m. HOEVELAKEN 30 December. Koffiehuis Fontljn ad. Rijksstraatweg. Verkooping van woon huizen. 11 uur v.m. HOOGLAND 5 Januari. Jaarlij ksche Houtverkoo- Een openbare getuigenis» avond in de Lutherschc kerk Uitgaande van „Kerk en Vrede" werd gisteravond in de Luthersche Kerk in de Langestraat een open bare getuisrenisavond .gehouden, waar ds. W. F. Golterman uit Amersfoort en ds. Broers uit Schie dam spraken over „Vrede op aarde" en „Vrede in mijn hart." Nadat gemeenschappelijk van Gezang 229 de verzen 1 en 7 gezongen waren, werd de dienst geopend door dr. J. Niewcg, die enkele gedeelten voor las uit het Oude en Nieuwe Testament en wel uit Habakuk, Jesaja en het Evangelie van Johannes. Ds W. F. Goiter in a n begon zijn toespraak met te constateeren, dat ieder jaar weer in dezen tijd van het jaar een getuigenieavond wordt gehouden. Doch hebben wij wel het recht zulke te doen. Staat Kerstmis niet voor de deur en zullen wij dat feest niet gezamenlijk vieren? Is het eigenlijk wel mogelijk dat heilige feest onder al deze omstan digheden te vieren. Men boort de kre ten van den oorlog allerwegen Ver leden jaar Kerstmis waren het de oor logskreten uit Abessynië, nu weer die vanuit een ander land en misschien komen zij het volgend jaar uit China Kerstmis is een droom en tevens een wonder. Ongetwijfeld liet grootste won der, dat de wereld ooit gekend heeft of nog zal kennen. ïle-t is de droom vnn den levenden Christus, de droom, die zegt: Hebt uwe vijanden lief. De Christus, I-lij komt tot ons als de Vredesvorst, als het Recht. Hij zal weer tot ons komen om vrede te bren gen, vrede onder de menschen en in hun ziel. Hij openbaart God's barm hartigheid en liefde en wil ons verlos sen van de schulden waarmee vrij be last zijn. Hij komt ondanks al het cynisme der wereld. In Mem is de, samenhang van recht, vrede en liefde. Hij dringt ons door te gaan tot den bron van eeuwigen vrede, Voordat ds. Broers uit Schiedam sprak over „Vrede in mijn hart", werd gezamenlijk gezongen Lied 133 vers 5 uit den bundel van den N. P. B. D6. Broers zeide. dat het niet al leen bij een vredeswensch moet blijven. Wij moeten mot. al onze krachten medewerken aan dien algcheelen vrede. Doch dit zal pa6 gaan, indien wij in ons eigen persoonlijk leven vrede heb ben gekregen. Niemand mogen wij een kwaad hart toedragen, wij moeten vrij zijn van allp haat en vvrpk tegenover onze medemen- sclien en moeten onze vijanden liefheb ben en voor hen bidden. Indien wij dat doen, kunnen wij pas beginnen aan het werk van den vrede. Wij mogen niet dienst doen als weg wijzer, doch zullen een gids moeten zijn, die anderen voorgaat. Dan pas zullen wij door velen gevolgd worden Ons geheele leven moet worden be- heerscht door liefde en gedragen door vrede. Wij moeten bidden voor ben, die ons lief meest onsympathiek lijken! alleen hierdoor zal de eerste stap tot bevordering van den vrede gedaan worden. Tot «lot werd staande gezongen van Psalm 72 do verzon 2 en 11. waarna ds. Broers den zegen uitsprak. CHR..DEMOCRATISCHE UNIE Op Woensdag. 23 dezer, hoopt de af deeling Amersfoort der C D U. in de groote zaal van Eben Haezer een open hare vergadering Ie honden met als spreker de heer J. Gnrselink. hoofd eener christelijke school Ie Almelo o\er het onderwerp: Vrede op Aarde Voor bijzonderheden zie men de keitjes in dit blad. FRUIT- EN GROENTENVEILING li Decembe Goudreinet 16—23 ct., Bellefleur 16- 10 ct., Sterappel 16—18 ct.. Pippeling 17—19 ct., Winlerjan 12—14 ctdessen Wildeman 1516 cl., Louwtjes 10—13 ct.. Lof 78 ct., Spinazie 1820 el Spruiten 10—11 ct.. Wortelen 18—30 ct Bieten 18—20 ct., l'icn 21—23 ct., Prei i—11 ct.. Andijvie 7—15 ct.. Sla 16—18 cl. Ramanas 8—10 ct Ktiolselderv 14— 34 cl.. Selderij 13—16 ct.. BlnemkMl 6— 9 cl. Boerenkool 11—15 ct., Groene kool 8—27 ct.. Roode kool 11—39 ctGele kool 25—40 ct.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5