DE KOSTPRIJS VAN DE ELECTRICITEIT Aubade der GEBIED DER WARMTE MILITAIRE MARSCH OUDERAVOND SCHOOL 14 Comité voor de versiering schoolkinderen VISCHHANDEL INNOOD Licht en kracht j Ëenerzijds houdt het natuurlijk ver- hand met den kostprijs van de elec triciteit ter plaatse geleverd, anderzijds gordt het bepaald door de waardee- fing, die de afnemer aan den electri- -fichen stroom voor bepaalde doelein- 1 den toekent. INTERNAATSFILM 1936 „MERCURIUS" CARILLON IN DE BRUIDSDAGEN „De Hanze" bijeen Borgstellingsfonds niet aanvaard Een défilé op het Julianaplein 's Avonds muzikale rondgang Wijnhandel „De Moor" MOOR Oude Genevér JUBILEUM BIJ DE BELASTINGEN JUBILEUM BIJ HET ONDERWIJS De distributie van visch GRIEP IN HET GARNIZOEN e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 16 DECEMBER 1936 STADSNIEUWS Ir. VV. L. C. Brunings spreekt voor het departement van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel Jj Voor het Departement Amersfoort van de Nederl. Maat. voor Nijver- v heid en Handel heeft de directeur der P U. E. M., Ir. W. L. C. 'J Brunings, gisteravond een le- zing gehouden in Amicitia over I den kostprijs van de electriciteit M en de electriciteitstarieven. Ir. Brunings vangt aan met er op tc wijzen, dat het vraagstuk der elec triciteitstarieven zeer gecompliceerd is Teneinde zoo laag mogelijke tarie- ven te kunnen geven moet naar een 'lpgen kostprijs per eenheid worden ge- j Btreefd. Hiervoor is het noodzakelijk dat de tarieven voor de verschillende doeleinden zoo goed mogelijk aan de waardeering van de afnemers worden aangepast; dit heeft nl. een vergroo ting van den afzet tengevolge en daar door een verlaging van den kostprijs. Immers, wanneer de waardeering van den afnemer kleiner is dan het tarief, dat het bedrijf berekent, zal ge,n afname plaatsvinden Deze waar dering van den afnemer komt tot stand onder de werking van een groot aantal economische factoren; voor in- dustrieele afname bijv. is de voornaam ste factor de prijs, welke de afnemer bij eigen opwekking der electriciteil zal hebben te betalen. Volgens spreker is de P. U. E. M. er in geslaagd de tatyeven niet alleen aan de voor de verschillende doelein den bestaande waardeering aan te passen, doch tevens de tariefsverlagin gen gelijken tred te doen houden met de steeds dalende waardeering gedu- rende de afgeloopen crisisjaren. Een der doeleinden, waarvoor de P- U. E. M. nieuwe aan de waardeering aangepas te tarieven heeft ingevoerd, is het ge bied der industrieels verwarming, een gebied, waarop de elcctriciteit geduren de de laatste jaren al zeer veel terrein heeft gewonnen. ®Nu de voorzieningen van licht en «kracht door de openbare clectrici- teitsbedrijven in Nederland in hoofdzaak een feit is geworden, biedt het derde gebied, dat der warmte, nog ongekende mogelijk* heden. I Aangezien deze tarieven lager H moeten zijn dan het tot dusverre berekende tarief voor licht en H kracht, is het voor het bedrijf ge- boden aan de hand van een nauw* I keurige kostenberekening na te gaan, in welke gevallen een over- j- schot of winst op deze levering mogelijk is. De berekening Spreker gaat dan na op welke wijze de kostprijs bij het bedrijf wordt bere kend en toont met eenige lichtbeelden aan, hoe deze in het algemeen kan ■©'orden gesplitst in constante en varia bele kosten, zoowel per kW. als per |Wh. Om te zien of de inkomsten uit ver- jchillende afnemersgroepen inderdaad kosten van stroom levering opbren- }en, moet men de constante kosten van et bedrijf over die groepen verdeelen. 'iervoor bestaan zeer vele vernuftige nethodcn, van welke echter slechts kele practisch te gebruiken zijn. Spreker toont dan aan. dat inder- aad de verschillende groepen, zooals pogspannings- cn laagspanningsgroot- 'erbruikers en laagspanningskleinver- jruikers de door hen veroorzaakte kos ten van stroomlevering opbrengen. Hiermede heeff men echter nog geen 'oldoende gegevens voor het maken 'au tarieven. De constante lasten I Een nauwkeurige markt-analyse en ïe« berekening van de kosten van an- itere mogelijkheden moeten hiervoor jveeleer den grondslag vormen. De constante lasten van het bedrijf poelen nu zóó over de verschillende pfnemers-groepen worden verdeeld.dat |er voor hen mogelijkheid bestaat zich han de elcctriciteit als energiebron te pedienen. In verhand hiermede citeert spieker pn passage uit het rapport van de Ta rieven-Commissie der NederlandSche Spoorwegen waaruit blijkt, dat bij de Impaling van spoorwegtarieven zich Jprecies dezelfde problemen voordoen ■jds bij de bepaling der electriciloits- ■taiieven. Evenals bij de electriciteits- Jtarieven worden de vervoerstarievcn hij ■"e Spoorwegen aangepast aan .1e ver- ^oerwaardeering en dus naar tal van J Prschillende vervoersproductcn gedif ferentieerd. Als een belangrijk resultaat van een amvkeurige kostprijs-berekening der ■t A?,r'cit°it noorr>t spreker nog de con- J roie op de huishoud tarieven. Hij be- ■vwnf^ dat het tarief van 3H cent per I t dat in de provincie Utrechl be- aat bij vastrechttarief, en waardoor dus bijna alle kracht- en warmtetoe- passingen in het huishouden tegen dit tarief geschieden, ruim voldoende is om •Ie leveringskosten van den stroom voor die doeleinden te dekken, terwijl zulks eveneens geldt voor het bekende nachtstroomtarief van i'/s cent per kWh Daarentegen is het vaste bedrag, dat bij het vastrecht tarief wordt betaald, een uitvloeisel van de verdeeling der constante kosten over de verschillende afnemers Deze -verdeeling is een zeer moeilijk probleem, waarvoor verschil lende herekenings'-methoden. zooals het oppervlaktetarief, het kamertarief e.d worden gebezigd. Een oplossing, welke voor ieder der afnemers en voor het bedrijf voordeel biedt, bestaat niet Daarom maakt de P U.E.M. gebruik van een andere berekeningsmethode, n.l. voor de bestaande huizen die van hot „stroomverleden", welke zich zoo goed mogelijk aan de waardeering van de afnemers aansluit; voor nieuwe wo ningen wordt een kamertarief toege past. dat samengesteld is op grond van een zcor uitvoerige statistische bereke ning van het gemiddplde stroomverle den van huizen van verschillende grootten. De levering der P.U.E.M. Spreker eindigt met er op te wijzen, dat zijn bedrijf al het mogelijke doel om iedereen in staat te stellen zijn ver schillende energiebehoeften op zoo goedkoop mogelijke wijze door middel van electricit eit te bevredigen, een po litiek, welke heeft geleid tot verdubbe ling van de electriciteitslcvering der P.UE.M. in het tijdvak van eind 1911 tot eind 1936, terwijl het jaarlijksch verbruik per kleinverbruiker is geste gen van 140 kWh in 1927 tot 450 kWh in 1936, een getal, dat hooger is dan dat van alle stedelijke- en provinciale be drijven in Nederland, met uitzondering van den Haag en Amsterdam. Deze politiek van nauwkeurig aan de waardeering aangepaste tarieven gepaard aan een zoo goed mogelijke voorlichting van het publiek, heeft de hier geschetste toename van den stroomafzet mogelijk gemaakt en te vens de daarop gevolgde tariefsverla gingen, waardoor iedere afnemer ten slotte van de steeds toenemende econo mie van het electriciteitsbedrijf profi teert. Werd gisteravond in „De Valk" vertoond voor den nationa* len bond van Handels* en Kantoorbedienden alhier De nationale bond van handels- en kantoorbedienden „Mercurius" heeft in de jaren 1934, 1935 en 1936 voor zijn vverkloozen de gelegenheid opengesteld, geheel op kosten van den bond een week door te brengen in internaten. In 1934 en 1935 ging men daartoe naar „Bentveld", het gebouw der Woodbio- kers, en in 1936 naar „Woudschoten", het gebouw van de Chrieten-studenten- vereeniging, dat gelegen is aan den straatweg Woudenberg—Zeist bij de Pyramide. Van de dagelijksche gebeur tenissen tijdens zoo'n verblijf op Woud- schoten is door den cineast W. van Mal- sen een film vervaardigd, welke gis teravond voor de afdeel mg Amersfoort van „Mercurius" in één van de zalen van „De Valk" vertoond werd. De afdelingsvoorzitter, de heer F. J. P. M. de Meulder, heette de afgevaar digden van verschillende organisaties welkom en richtte een woord van feli citatie tot mej. Ris6ink, die reeds 35 jaren verbonden is aan „Mercurius". Spreker betuigt zijn erkentelijkheid na mens deze afdeel mg aan het bondsbe- bluur voor hetgeen op Woudschoten voor de werkloozen gedaan wordt, waarbij men groote medewerking van den minister van sociale zaken, nir Slingenbergh, ondervond. Een kort, maar afwisselend filmpro gramma leidde vervolgens de ïnter- naatsfilm 1936 in, die een volledigen. >oms komischen indruk gaf van het verblijf op Woudschoten. Men leidt daar een ongedwongen, vrij leventje, dat niets te wenschen overlaat en de gasten geheel uit de beslommeringen van het werkloos zijn wegrukt. Het in ternaat is een prachtig gebouw, dat in een mooie, rustige omgeving gelegen is; korte lezingen met nabespreking, wan deltochten, gezellige avonden etc. wor den gehouden, kortom, aan veel is ge dacht, om het verblijf zoo aangenaam mogelijk te maken. Tijdens de pauze heeft de heer P. van Herwijnen, lid van het bondsbp btuur, een propaganda-woord gespro ken, waarin hij wees op het bestaans- belang van één vakbond, staande op «Jen grondslag, dat partijpolitiek niet in de vakbeweging moet worden bedreven tot schade van de belangen en dat op vattingen omtrent godsdienst geen ver deeldheid behoeven te brengen. De vak bond heeft, in het economische en so ciale leven een eigen taak en de ver vulling daarvan eischt eenheid Die eenheid kwam, volgens spreker, zoo treffend naar voren in deze Internaats film Hij besloot met een aansporing om zich aan te sluitén bij „Mercurius". De filmavond, die in alle opzichten aan zijn doel beantwoordde, werd ge sloten mei een kort woord van den af delingsvoorzitter. VERSIERING EN VERLICHTING ONZER STAD In de commissie, die tot taak heeft een wedstrijd uit te schrijven en te re gelen voor versiering en verlichting on zer stad, heeft ook de heer G. J. van Munster zitting. Men is doende het speels werk te wijzigen De stadsbeiaardier, de heer van Kal veen, is doende het speelwerk op den O. L. Vrouwetoren te wijzi gen. Vanaf Zaterdag a.s. tot 8 Januari zal met het heele uur het refrein van het lied „Juliana is de bruid", van Ferry en het Lippe-Detmold- lied ten gehoore worden gebracht, terwijl bij het halve uur volks- feestklanken voor carillon van R. Roobol zullen klinken. De heer Kloppenburg spreekt over: „Strijd op alle fronfen" De R. K. Middenstandsvcreeniging vei gaderde gisteravond in restant ant „Pnncess" niet een opkomst \an ruim 50 leden. In het openingswoord van ten voorzitter, den heer L. A. A van Ha mei s veld, deelde deze mede, <iat ue eerw. adviseur der Hanze, pastoor Spit sen, na een rustkuur van 6 weken dien middag weder de pastorie had be trokken, hopende spoedig zijn priester lijken arbeid geheel te kunneu hervat ten. Het bestuur had bloemen als wel kom en gelukwensch gezonden. De propagandaweek en -avond had den 36 nieuwe leden gebracrit. waardoor het ledental klom tot 232. Spreker van dezen avond was Jt heer Kloppenburg, adj. directeur \an hrt Hanzehuleau voor het Aartsbisdom. Deze sprak over „Strijd op alie fronten" In breede uiteenzetting werd ook alge- mecne geestelijke strijd bezien oin het sociaal en economisch leven te verste nen. Hieraan moet de Hanze sterk deel nemen, want het is de grond voor haar afzonderlijk bestaan als Middenstands- vèreeniging. Het tweede deel van den rede betrof den maatschappelijken strijd tegen giootbediijf, gebruikscooperaties. distri- butieonhillijkheden. 10 der levens middelen gaan heden over de gebruiks- coöpcratic; het drijft een wig tusschen Kath. volksgroepen. Gelukkig worden onderhandelingen gevoerd tusschen R. K. Middenstandsbond en het R.K. Werk liedenverbond. Nog in vele opzichten zit onze regee ring in het liberale morras. Dit is in het bijzonder het geval tegenover den Middenstand. Een der Ministers zei geen rechtsgrond te zien om het kleine bedrijf Ie helpen. Ditzelfde motief gold voorheen tegenover den arbeidersstand. Het veranderde, toen deze in machts vorm wist te komen, 't Zijn slechts lap middelen geweest, waarmee tot dusver de Regeering geholpen heeft. In tal van landen wordt reeds het kleinbedrijf ge holpen. Samenwerking ook hij inkoop en organisatie zijn eerste vereischten. Slechts 35 van den Middenstand in ons land is echter georganiseerd. De strijd van komend jaar zal in hoofd zaak gelden: het verweer tegen het grootbedrijf. Daaraan is het congres van 1937 gewijd. Deze reden werd door een grondige samenspreking gevolgd. Mededeelingen Het bestuur heeft een overeenkomst ^angegaan met oir. A. E. Th. Kooien, waar voortaan de leden gratis reents kundig advies kunnen inwinnen. De heer van Helsdingen, bestuurslid, gaf een uiteenzetting van den etalage wedstrijd. Aan de Lichtstoet neemt de Hanze niet deel als corporatie. Een aantal vragen, vorige maal iloot leden gesteld in verband met de wet telijke Vestigingseischen, zijn aan het Bureau der Hanze voorgelegd. Uit ue antwoorden bleek o.a., dat de Hanze er sterk voor ijveren zal. dat de vakkun dige bekwaamheidseischen ook zullen gelden voor de afdeelingschefs in de warenhuizen. Borgstellingsfonds Hel advies door het Bestuur aan dc veigadering voorgelegd luidde dat er voor de Middenstandsvereenigi'igcn geen reden bestaat het B.-F. te aan vaarden en er steun daaraan te ver- leenen. De heer van Helsdingen, die alle sa menkomsten over dit Fonds neeft me degemaakt, geeft een motiv«?ering dezer afwijzing, die volkomen gelijk is aan wat de voorzitter van Handel en Nij- vereid hnaar voren bracht op de bijeen komst in Concordia, waar de Secretaris der Kamer van Koophandel het B.-F. uiteenzette. Op een vraag van den heer Spieker- mann antwoordde de heer van Helsdin gen, dat de Middenstandsvereenigir.gen niet zijn tegen een hulpfonds, wal ooi. zij gewensrht achten. Dit officiecle fonds wijzen ze echter af. Het saneeren en financieel helpen van zaken dient in eigen boezem te geschie len. Dan kan men gezamenlijk bij de gemeen schap. dus bij de Gemeente, om hulp aankloppen. Het afwijzend advies van het Bestuur in stemming gebracht, werd zonder te genstem aangenomen. \V inkelsluting Door de Politie is aan de Middcn- standsvereenigingen inlichting ge vraagd over het wcnschelijke van late winkelsluiting in de feestweek. De Hanze zal adviseeren vrijheid te geven om de zaken tot een uur 's nachts open te houden. Deze late sluiting ligt ge heel buiten het kader van de wet. Te elf uur ving de Rondvraag aan. Door de stad door het gar» nizoen op 5 Januari a.s. TER gelegenheid van het in on dertrouw gaan van II. K. H. Prinsen Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld zal op Dinsdag 5 Januari a.6. door het garnizoen een militaire marech door de stad worden gehouden. Aan dezen marsch zullen drie colonnes deelnemen. De cavalerie voor het Soesterkwar- tier, de artillerie voor het VeriAeer- straat- en Leusderk war tier, terwijl de infanterie de binnenstad zal nemen, Na afloop van dezen marsch zal een défilé op het Julianaplein worden ge houden. Nadere bijzonderheden omtrent deze fec-tiviteiten zullen dezer dagen nog worden bekend gemaakt. Een lezing over: „Dc projectie* lantaarn in dienst van het onderwijs" Dinsdagvond heeft in het gymnastiek lokaal van school 14 een welgeslaagde ouder-avond pluat gehad. Om 8 uur werd deze vergadering ge opend door het hoofd der School den lieer A. Elzinga, die aanstonds de lei ding van dezen avond overdroeg aan den voorzitter van de Ouder-Commissie, ren heer M. Germans. De secretaresse, mevr. E. Visser las de notulen voor van den vorigen ouder avond, waaruit bleek, dat de ouders hoe langer hoe meer belangstelling toonen in liet werk van de ouder-commissie. Door den penningmeester, den heer H. C. de Hartog, werd op zeer opwek kende wijze verslag uitgebracht over de toestand van de financien. Niet alleen, dat de commissie in het afgeloopen jaar met haar gelden kon rondkomen, doch ook. deelde de pen ningmeester mede. dat de gelden weer bijeen waren, om aan een kwcekelinge (Ge leerkracht) eenzelfde bedrag te kun nen uitkceren, als het vorige jaar. De voorzitter memoreerde verschillen de zaken in het afgeloopen jaar door de ouder-Commissie verricht, inzonderheid het afscheid van dc leerlingen uit de hoogste klasse en gewaagde tevens de uitreiking aan iederen leerling die de school ging verlaten van een boek en een foto waarop het hoofd der School voor hel laatst te midden van zijn leerlingen staat. Voorts werd door den voorzitter toe gesproken, heer A. Over, die na een zit ting in de ouder-commissie gedurende 6 jaren, thans moest aftreden. Dat het werk van den heer Over door de vergadering werd gewaardeerd, bleek wel uit het applaus, dat hij in ontvangst had te nemen. In de ontstane vacature werd gekozen de heer W. van Olst, die zich bereid verklaarde, in de commissie zitting te nemen. Hierna werd een pauze gehouden van 35 minuten, waarin de aanwezigen ont haald werden op een kopie thee met biscuit cn door de ouders ruimschoots gebruik werd gemaakt van de gelegen heid, om met het personeel der school over hun kinderen te spreken. Na de pauze werd deze vergadering voortgezet en was hei woord aan het „Collegium Musicum instrumentale et vocale". Onder leiding van den directeur, den heer Hans M. Scheifes, werd gezongen: Der 23. Psalm van Heinrich Schutz en In dulci jubilo van Dietrich Buxtehude, terwijl door het klein orkest werd ten gehoore gebracht: Sonata da chiesa in D. van Arcangelo Corelli. Een luid applaus was het bewijs, dat van de zang en muziek rloor de aanwe zigen dankbaar was genoten. Ten slotte werd door den heer A El zinga behandeld het onderwerp: „Do projectie lantaarn in dienst van bet on derwijs." waarbii lichtbeelden werden vertoond. Mede door dc lichtbeelden werd op duidelijke wijze uiteengezet dat een pro jectie lantaarn bij het onderwijs zeer goede diensten kan bewijzen. Nadat de voorzitter, de talrijk opgeko men ouders voor hun tegenwoordigheid had bedankt, alsmede den heer Srheifes voor dc helanglooze medewerking van zijn koor en orkest, en ook den heer El zinga voor zijn medewerking tot het welslagen van dezen avond, werd de vergadering om precies 10 uur gesloten. Voor Langestraat, Arnhemsche. straat, Utrechtschestraat en Varkensmarkt samen, gesteld In verband met het vodrloopig comi té, dat is opgericht inzake de versie ring der stad kunnen wij nog meedee- len, dat het comité voor de Langestraat bestaat uit de heeren: Cramer van Ruyvcn, Hehenkamp, Fortgens, Nierop en Lohmans. Voor de Arnhemschestraat uit de heeren Alvers, van Veen en Polak Voor Utrechtschestraat zijn gekozen de heeren van Duil, Stoové en Leen- dertz, terwijl voor de Varkensmarkt de heeren van Zuiden, Cozijn en Scholten zijn verkozen. Heeft Zaterdagmorgen op het terrein bij het Hellestraat, kwartier plaats Ter verbetering van het bericht in ons blad van gisteren, kunnen wij medcdcelen. dat de aubade van de schoolkinderen Zaterdag morgen om half elf plaats heeft en het planten van den Oranjc- Lippcboom 's middags om half drie. Omtrent de kindcrzanghulde zij nog het volgende vermeld: De leerlingen der hoogste klassen van de lagere scholen in onze gemeen te zullen a.s. Zaterdagmorgen op een terrein van het Hellestraatkwartier ge zamenlijk zingen ter eere van den on dertrouw van het vorstelijk paar. De zanghulde zal ongeveer half elf be ginnen. In vier groepen gaan de kin deren naar het feestterrein tusschen Molenstraat on Torenstraat en elke groep wordt begeleid door een muziek korps. Dc muziek der huzaren begint met den afmarsch hij de meisjesschool aan de Vermeerstraat, de muziek van dc infanterie verzamelt veertien scho len op het Vondclplein. De RO.G.-ka pel zal vanaf de Coninckstraat opmar- cheeren. terwijl de verceniging Ilosan na haar muzikale wandeling begint op den Ouden Soesterweg bij de Waal straat. In totaal zullen de kinderen van 38 scholen meezingen met 1917 leerlingen Als luisteraars zullen, behalve genoo- digde autoriteiten, fungeeren rle leer lingen der vijfde klasse, in totaal 994 kinderen. In de avonduren heeft een muzikale rondgang plaats, waaraan voor de stad medegewerkt wordt door de R.K. Muziekvereeniging „Wijskracht" cn 't Chr. Tamboers- cn Pijperscorps „Julia na", en voor liet Soesterkwartier de Chr. Muziekvereeniging „Hosanna". Langestraat 8 Tel. 129 Slechts f 3.25 per Liter Openbare vergadering van Klein.vischhandclaren in café Nationaal De heer J. P. Janssen 40 jaar in 's Rijks dienst Vrijdag a.s. zal het hoofd van de in spectie der directe belastingen alhier, de heer J. P. Janssen, den dag herdenken, dat hij voor veertig jaar in 's rijks dienst trad. Na zijn studie op de middelbare school voltooid te hebben, werd hij bij K. B. van IS December 1896 benoemd tot surnumerair der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen. Ofschoon do heer Janssen aanvankelijk de ontvan gersloopbaan volgde, werd hij later tot inspecteur benoemd, in welke functie hij ook hier Ier stede werkzaam i6 Op 1 Januari 1932 werd hij vervolgens be noemd tot hoofd van de inspectie der directe belastingen alhier, terwijl hij voordien in Haarlem werkzaam was Stellig zal het den jubilaris Vrijdag niet aan belangstelling ontbreken. De heer L. W. van Loon, inspecteur van het L.O. alhier, 40 jaar in dienst Begin Juni 1937 zal de heer L. W. van Loon, inspecteur van het Lager On derwijs in de inspectie Amersfoort, den dag mogen herdenken, waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad van het onder wijs. Onder het onderwijzend perso neel in de inspectie zijn, in verband met dit feit, plannen besproken hem dien dag tc huldigen. Ter voorbereiding hiervan is een commissie gevormd, waarin verschillende dames en heeren uit de kringen van openhaar en bijzon der ondorwijs zitting hebben genomen. In het bestuur, dat de plannen ver der zal uitwerken, zijn gekozen de heeren: P. J. Kostense, voorzitter; W C. Oos terman, secretaris; G. II. Baake, pen ningmeester; D. II. Huygen, 2e secreta ris en J. E. v. d. Pol, 2e penningmeester. ZIONISTISCHE FEESTAVOND Men schrijft ons: In verband met hek Inwijdingsfeest hielden de afdeelingen Amersfoort van den Ned. Zionisten Bond en de Jood- sche Vrouwenvereeniging voor prac tisch Palestinawerk een feestelijke bij eenkomst in het gebouw van de Theos. Vereeniging. Drs. Colthof uit Amsterdam sprak, nadat de Heer A. Salomons Sr. met het gebruikelijke ritueel den luchter had ontstoken een gloedvolle ropa- ganda-rede uit. Mej, Jeanette Zeelan der uit A'dam zong Jiddisje mo- dern-Hebreeuwsche liederen. Een vijf tal meisjes wekte in een berijmde sa menspraak op tot steun aan het Toodsche Nationaal Fonds. Daarna vertoonden de Heer en Me\r. Cohen— Hartog lichtbeelden, betrekking heb- hende op den Joodschen opbouwarbeid in Palestina. Met dans en het beoefenen van di verse gezelschapsspelen amuseerde men zich verder. In een openbare vergadering heb ben gisteravond de heeren L. Pres sor en P. Polderman, bestuursleden van den Nederlandschen Bond van Kleinhandelaren in het visch- en ha- ringbedrijf, gesproken over de toe standen in dat bedrijf. De heer Pressor gaf allereerst een overzicht van de buitcnlandsche leve rantie van visch in de afgeloopen jaren. Het Nederlandsche visscherijbedrijf kreeg een grooten terugslag, toen andere landen zich op visscherij gingen toeleg gen. Nederland had een.groote visschcrs- vloot en het gevolg was dat tal van schepen op stapel moesten worden ge legd. De visscherijcentrale is thans opge richt en daarin zijn dc reeders cn groot handelaren vertegenwoordigd. Spreker betreurde het ten zeerste, dat de kleinhandel niet in dit centraal lichaam is opgenomen. De belangheb benden zien nu maatregelen genomen, die in vele gevallen niet doelmaiig zijn. Het vraagstuk van de visscherij maakt overal een belangrijk punt van bespre king uit en het is minister Dockers, die allerlei pogingen in het werk stelt om de visscherij te steunen. Helaas is de steun aan de kleinhandelaren niet zoo groot als die der reeders, Spreker noem de het een vorstelijke steun, die de reeders verkrijgen. De rcgecring distribueert thans ook visch aan werkloozen, dit had volgens spreker niet door de regeering moeten geschieden. Het gevolg Is nu, dat er visch in Ï.T- muiden blijft staan, dit is nog nooit ge beurd cn is wel het treurigste voor het kleinhandel bedrijf. Verschillende malen is bij de desbe treffende instantie er op aangedrongen om aan deze materie een einde te ma ken. Voorts is aan dc gemeentebesturen gevraagd om de visch alleen aan werk loozen te distribueeren cn niet aan an deren, daar de vischverkoop hij de han delaren anders terdege terugloopt. Dezer dagen is een rondschrijven, zoo zeide spreker, van een zekere firma hier te lande aan particulieren verzon den. Het doel daarvan is om particulie ren op te wekken direct van den groot handel te betrekken. Spreker betreurde een dergelijke hou ding van een firma ton zeerste, temeer daar het bekend is, dat vele groothan delaren er naar sti*cven „ieder op eigen terrein" te verkoopen. Spreker wekte in verband hiermede op alleen bij groothandelaren te koopen, waarvan men weet, dat zij niet aan consumenten leveren Uit alles blijkt, zoo besloot de heer Presser, dat de bond thans marcheert; door de hechte organisatie zal men op den duur meer weten te bereiken. Vooral op het gebied van ventvergun ningen is den laatsten tijd veel bereikt. Amsterdam heeft een zeer goed systeem wat betreft de ventvergunnin gen en het zou voor vele andere plaat- spn in den lande een danige vooruit gang bcteekenen, indien een dergelijk systeem werd ingevoerd. Dc heer P. Polderman wekte alle aanwezigen op om zich aan te sluiten bij den bond. opdat Amersfoort de 31ste afdeeling in den lande zou worden. Na de pauze ontspon zich nog een kleine gedachtenwisseling over het vcn- len van Spakenburgers hier ter stede. Amersfoort lelt ruim tien vischventers, doch steeds komen Spakenburgers hier visch verkoopen en dit is voor de Amcrsfoorlsche venters een groot na deel. Een beroep werd gedaan op do instanties, die hiervoor aangewezen zijn om te trachten tot een goede oplossing voor de venterij te Amersfoort te ge raken. Tenslotte werd besloten tot oprichting van een afdeeling. Het voorloopig be stuur werd als volgt gekozen: J Kuy- per, voorzitter; J. G. Krijnen, secretaris, Eemstraat 47; J. den Duik, penning meester. Het aantal aan griep lijdende militairen zou toenemen Het aantal hier ter stede in garnizoen liggende militairen, die aan griep lijden neemt dagelijks toe. Ongeveer een derde deel van hen, die onder de wapenen zijn. is ongesteld Ernstige gevallen heb ben zich tot dusver evenwel niet voor gedaan, zoo meldt het A.N.P. Niet alleen de gymnastiek- en srherm zalen in de kazernes, doch ook diverse z.g. schoollokalen zijn als noodzieken- zaal ingericht Ook worden vele dienst plichtigen in het hospitaal en thuis ver pleegd. ORANJE COMITÉ 1936 Met genoegen kan worden medege deeld, dat bij den Heer Martens, pen ningmeester van bovengenoemd Comi té is ingekomen van de Heeren v. D. f 1-en van twee onbekende gevers, ieder een bedrag van f 2,5.—. toiaal f 51.—, dit bedrag ie voegen bij de som, bestemd ter uitreiking aan de armen van alle gezindten, ter plaatse. Het gironummer van den penning meester is 28860, Middenstandsbank.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5