MOGELIJKHEDEN DER LANDSVERDEDIGING Minister Colijn aan het woord DE RAMP VAN DE LIJSTER Politiehond als huldeblijk De Christen en de defensie LIT DE STAATSCOURANT Luit. gen. J. L. ten Bosch f 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 16 DECEMBER 1936 TWEEDE KAMER Nieuwe spanningen dwingen ons, te doen wat in ons bereik ligt 's-GRAVENHAGE. 15 December. Hedenmiddag heeft de Tweede Kamer de algemeene beschouwingen over de defensie-begrooting en de defensie-uit gaven voor Ned.-Indic voortgezet. In de avondzitting zal minister-president Co- lijn, a.i. minister van defensie einde lijk aan het woord komen. De heer van Dijk (A.R.), die debatten van vanmiddag inleidde, bleek met veel, wat de regeeririg voorstelde, te vreden te zijn, omdat daardoor een ein de kwam aan den toestand, waarin onze weermacht na 1922 was geraakt. Alleen betrourde hij het, dat de regee ring in het twistpunt voor de Indische vloot: vliegtuigen en kruisers nog geen standpunt had gekozen. Geen enkele buitenlandsche zeemacht zou terwille van vliegtuigen het krachtelement der kruisers geheel willen laten verdwij nen. De heer van Dijk constateerde ten slotte dat de soc.-democratcn terug kwamen op vele in het verleden gemaak te vergissingen, doch door tegen de de-, fensiebegrooting te stemmen een nieuwe vergissing maakten. Hun houding acht te hij zeer inconsequent. De heer K. ter Laan vestigde de aan dacht op onrechtvaardigheden in de pensioenregeling en een teveel aan ar beidscontractanten onder de burger werklieden van militaire bedrijven. De heer Wijnkoop (Comm.) achtte het fascisme een bron van voortdurend oor logsgevaar en verklaarde de N S.B. te beschouwen als de voorhoede van het fascistische Duitschland. Daarom dien de de democratie zich tegenover het tot de tanden gewapende internationale fascisme eveneens te wapenen. liet le ger diende echter gedemocratiseerd te zijn en de lasten ervan door de rijken gedragen te worden. In Indië moet de volkmassa zelf mi litair weerbaar worden gemaakt. Spr. oefende critiek op het optreden der tegenwoordige regeering, doch ver klaarde niet, hoe zijn fractie aanstonds zal stemmen. De heer van Poll (R.K.) verheugde zich op de houding der vroegere ont- wapenaans en waarschuwde tegen on derschatting van onze defensie in In dië. Men moet het Japansche gevaar niet overdrijven. Alleen reeds do geo grafische afstand zou een belemmering voor doeltreffende Japansche aanvallen kunnen zijn. De heer Sneevliet (Rev. Soc.) ontken de niet dat de buitenlandsche toestand dreigend was doch wenschte de bour geoisie geen credieten voor bewapening toe te vertrouwen. Het drijven naar nog grootcr bewapening dan thans wordt voorgesteld noemde hij angst van som mige partijen voor de fascistische con currentie. De communisten hebben thans reeds de leuze van een vrij en onafhankelijk Nederland voor hun \er- kiezingscampagne aangenomen en de soc.-democraten capituleeren voor het kapitalisme. Beiden groepen verwijt spr. het loslaten van hun beginsel, waarte genover hij zijn beginsel wenscht te handhaven. De heer van Kempen (Lib.) oefende critiek op het thans voorgestelde vioot- plan, dat hem niet ver genoeg ging om dat het veeleer een beperking van de verzwakking der vloot dan een verster king was. Ook hij gaf voor Indië den voorkeur aan vliegbooten boven land- vliegtuigen. De laatste spreker van vanmiddag was de heer Arts (Kath Dem.), die hoe wel hij op eenige uitlatingen van den heer van Houten critiek oefende, diens standpunt bleek te deelen en op prin cipieel christelijke gronden, die naar hij zeide ondanks veranderde Interna tionale toestanden niet gewijzigd wa ren, zijn steun aan de begrooting zou onthouden. AVONDVERGADERING In de avondvergadering kwam de heer Roe stam Effendi (Comm.) op tegen de rede van den heer Snee vliet. Spr. vraagt zich af, welke belangen door den Indonesiër zouden moeten worden verdedigd. Dat verschillende gebeurtenissen hun schaduw vooruit werpen, blijft het Indionesische volk niet verborgen. Japansche spionnen dringen door tot m alle hoeken van Indonesië. Bij sommige zwakke broe deiv vinden ze gehoor. Aan Japan worde inmiddels de lust tot elk expan sie-avontuur in Indië ontnomen. De In- doniesiërs wenschen een sterk, weer baar democratisch Indië. om zich te verzetten tegen elke overheersching. Spr. wil meer belangrijke posten in leger en vloot door Indonesiërs doen bezetten. Onmiddellijke invoering van een volksmilitie ie een levensbelang voor Indonesië. De volksmilitie moet een antwoord zijn op de leuze: Azië voor de Aziaten. Spr. staat op het standpunt dat Indonesië op den duur een zelfstandig geheel moet worden, en op voet van gelijkheid broederlijk met Nederland samenwerken De heer m e 1 i n k (A.R.) bestrijdt de rede van den heer van Houten. Kan deze zich niet indenken, dat er goede ren van hoogere orde zijn, als het er om gaat, ons volk weerbaar te maken? De heer van Houten doet alsof hij en de zijnen alleen de ware christenen zijn. Spr. stelt daartegenover de begin selen van Calvijn, die een verdedigings oorlog plicht acht. Voorts beroept spr. zich op Groen van Prinsterer en ver wijst naar onze historie Men kan niet tot de conclusie komen dat elke oorlog zonde is. Het gaat om de vraag of ons volk zich verdedi gen moet. als het aangevallen wordt En dan kan de heer van Houten op grond \an de heilige schrift zijn stand punt niet handhaven. De lieer Weitkamp (C.H.) be preekt de economische oorlogsvoorbe reiding We kunnen voor tal van on voorziene omstandigheden geplaatst worden. Er wordt ten deze veel struis vogel politiek begaan Er wordt niet ge noeg gedaan voor de voedselvoorzie ning. Ónze landbouwpolitiek moet daar op gericht zijn. De heer Krol (C.H.) bestrijdt even eens de rede van den heer van Hou ten Spr. kan kort zijn, na den lieer Amelink. De heer van Houten krijge echter niet den indruk, dat zijn norm omtrent de heilige schrift dc eenig juiste is. Als de heer van Houten wel aan den politiedienaar doch niet aan den sol daat het recht toekent, van zijn wapen gebruik te maken, ontgaat daarvan spr de consequentie. „Kerk en Vrede" is hel zelf niet ge heel eens over het voorgestane begin sel. En ook in de kringen der Chr. Dem Unie beslaat niet algeheele een stemmigheid o\er verschillende mili taire problemen. Men is er nog zoe kende naar een definitief standpunt. De minister van Defensie a.i., de heer Colijn, zegt. dat niet alle redevoerin gen even nauw verhand hielden mot dit begrotingshoofdstuk. Spr. zal zich bepalen tot die, waarmede dat wel het geval is. Klachten over de geestelijke verzor ging in onze weermacht zal spr. onder zoeken. Er is geen sprake van. dat de ver bodsbepalingen \oor de S D.A.P. toepas sing vinden voor de capitulanten. Dit toch op slinksche wijze te doen, zou in strijd zijn met het recht. De regeling van liet opperbevel is thans» niet bevredigend te noemen. De chef van den generalen staf is van na ture voor liet operbevelhebberschap aangewezen, doch moet een paar jaren commandant van het veldleger zijn ge weest. De keuze moet dus gedaan wor den uit de jongere divisie-commandan ten. De samenstelling der begrooting De samenstelling van -de begrooting is onoverzichtelijk genoemd. Gemakke lijk is deze materie niet. Spr. is volko men bereid, deze materie nog eens na te gaan, doch het is twijfelachtig of dan reeds t.a.v. de begrooting vóór 1938 een gewijzigde inrichting zou kunnen worden toegepast. Alles wat op defen siewezen geschiedt, kan niet gepubli ceerd worden. Anderzijds wordt aan merking gemaakt als de Kamer niet tevoren gekend was. De aanschaffing der panserwagens was volkomen ver antwoord. er stond een post voor artil leriemateriaal op de begrooting. Op overschrijding van een post met ver mindering van een anderen is nooit aanmerking gemaakt. Ook t.a.v. de Dorniers was er een beginselpost. An ders is het met de Glenn Martins, maar had spr. er in plaats van 6 zestig kunnen krijgen op dat oogcnblik. spr. zou het hebben gedaan. Er was reden voor. Men moet rekening houden met het feit, dat het volgend jaar de verkiezin gen plaats bobben en dat dan hoogst waarschijnlijk een ander voor het de fensie-departement zal komen te staan. Dus waren spr. s handen gebonden t.a.v. de bcgrooting voor 1938 Onze militaire positie I-Iet is onmogelijk, onder alle omstan digheden op moeilijke vragen een ant woord te geven. Zouden we genood zaakt worden, in Indië de neutraliteit te bewaren of het tegen een aantal te verdedigen? De laatste zestig jaren gin gen de oorlogen veelal langs ons heen Dit is anders geworden begin twintig ste eeuw. Toen namen de spanningen in Europa zoo toe, dat er op gerekend moest worden dat Nederland in uit barstingen zou worden betrokken. En men kwamen de maatregelen waarbij de contingenten geleidelijk werden ver hoogd. On den wereldoorlog brachten we een leger van 400 000 man op de been. Er volgde de periode waarin men geloofde aan collectieve veiligheid. De iaatste jaren zien we weer nieuwe span ningen in en buiten Europa en bewa peningen in razend tempo. De regee ring moest daar rekening mede hou den. Toen een radicale verandering bleek in de internationale verhoudin gen, moest worden ingegrepen. Voor 193G is méér uitgetrokken voor de defensie in ons land en Indië 37 millioen, vergeleken hij het voorgaande jaar. In 2 jaar zijn de begrootingen met 83 millioen gesle gen. Ons land is over drie wereld- deelcn gelegen, en behalve Wes-t- Indië ligt het in de zone van drei gend gevaar. Het is waarschijnlijk dat dit volgt uit de ontwikkeling der internationale verhoudingen. Daarom moeten we doen wat we kunnen om te voorkomen, in een calamiteit van ongekende hevig heid te worden meegesleurd. We moeten voldoende sterk zijn om eerbied af te dwingen en ons staande te houden tot er hulp is gekomen. Zullen wc hulp krijgen en er profijt van trekken, dan moe ten we bereidwillig zijn, onszelven te verdedigen. Dit kan groote offers kosten, temeer naarmate de collectiviteit van den Vol kenbond zwakker en de positie van landen die daarbuiten staan, sterker wordt. De tijdsomstandigheden dwin gen ons te doen, wat binnen ons hereik igt. Dit zegt niet dat de regcering iA een waanzinnige angst alles achter stelt bij dc defensie. Er zijn landen waar de militaire uitgaven jaren achtereen hooger zijn dan allo an- Minister Colijn. Iloogleeraarsbenoeming ie Leiden Benoemd tot gewoon hoofrleeiaar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs tc geven in de volkenkunde en de inleiding tot de rechtsweten schap: mr. B. M. Telders, thans bui tengewoon hoogleeraar. Onderscheidingen De zilveren eere-medaille. verbojiden aan de orde van Oranje-Nassau, toege kend aan A. Jonker, gemeenteveld wachter. tevens gemeente-bode. te Noordgouwe. Luchtvaart af deeling Benoemd bij het wapen der infante rie. bij de Luchtvaartafdeeling, tot re serve-tweede luitenant met bestem ming voor den dienst van vlieger, de reserve-sergeant B. W. baron Ben- tinck, vlieger van voornoemde afdee- ling Reservetpersoneel der landmacht Benoemd bij het regiment genietroe pen. tot rcserve-eerste-luitenant voor speciale diensten, de heer H. de Lan den. ingenieur der genie en J. C. D. M. Oelmeijer, tijdelijk ingenieur der genie, en bij het Vrijwillig Landstorm korps Motordienst, tot reserve-tweede luitenant voor speciale diensten, de vrijwilligers van voormeld korps W, A. van Bijlert en E. P. Nijland. Rechterlijke macht Benoemd tot officier van justitie bij do arrondissements-rechtbank te Zwol le: mr. A. H. Servatius. substituut-offi cier van justitie bij dc arrondisse ments-rechtbank te Breda. Op zijn verzoek aan jhr. mr J. Lun- singh Wichers eervol ontslag verleend als kantonrechter te Delft, onder dank- betuieing voor de in rechterlijke be trekkingen bewezen diensten. Op zijn verzoek aan Jhr. mr. F. X. H. Verheven eervol ontslag verleend als rechter-piaatsvervanger in de arrondis sements-rechtbank te 's-Hcrtogen- hosch, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Op zijn verzoek aan C. J. A. Schmal hauscn eervol ontslag verleend als kan- tonrechler-plaatsvervanger in liet kan ton Helmond, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Directe belastingen Benoemd tot (tweeden) secretaris van den Raad van Beroep voor de directe belastingen te Leeuwarden: mr. D, Okma, advocaat en procureur te Leeu- w arden. Benoemd tot notaris binnen het ar rondissement Leeuwarden, ter stand plaats de gemeente Harlingen: K. Ok- kinga, candidaat-notaris te Harlingen. Op zijn verzoek aan G. W. A. jGrun demann, met ingang van den dag van indiensttreding van zijn opvolger, doch uiterlijk met ingang van 14 April 1937, eervol ontslag verleend als notaris te Oude Wetering. Gevangenissen enz. Benoemd lot directeur van de gevan genissen te 's-Hertogenbosch J. A. Glau- demans, directeur van het Huis van Be waring en de rijkswerkinrichting voor vrouwen te Breda en benoemd tot di recteur van het Huis van Bewaring en de rijkswerkinrichting voor vrouwen te Breda J. B. Bever, adjunct-directeur bij de strafgevangenis aldaar. P.T.T.sdienst Aan den referendaris der posterijen telegrafie en telefonie J. A. van Ham met ingang van 1 Mei 1937 op zijn ver zoek eervol ontslag verleend. Benoemd lot referendaris der Poste rijen. Telegrafie en Telefonie: a. G. C van Burken, b. W. Steenbruggen, thans referendaris 2e klasse der posterijen, telegrafie en telefonie. Werkloosheidsverzeke ring De minister van Sociale Zaken heeft met ingang van 1 Januari 1937 aan den heer mr. A. M. Joekes op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Commissie van Advies voor de Werk loosheidsverzekering, onder dankbetui ging voor de in die functie bewezen diensten. derc. Een andere handelwijze dan de hier te lande gevolgde i* van dit kabinet niet te verwachten en, naar spr. hoopt, ook niet \an het volgen de. Wat redelijk beschikbaar kan worden gesteld voor de defensie moet beschik baar worden gesteld. Het is de vraag, hoeveel en waar vandaan. Deze vraag geldt ook den minister van Koloniën. Nu dc Indische en de moederlandsche weermacht verbeterd moeten worden, is het een voordeel dat de portefeuilles van defensie en koloniën in een hand zijn In 1920 is aan de Kamer een plan oorgelegd, bekend als het plan-Deckers. Spr. wil de misvatting wegnemen als zouden daarin ook pantserbooten voor komen. Doch er kwamen wel onderzee- booten voor Nederland in voor, terwijl spr. daar voorloopig niet op rekent. Want anders had moeten worden afge zien van bemanning van een deel der onderzeeboot en in Indië. Wat de Indi sche zeemacht betreft, die moet toch bemand zijn. De eisch van onderzeeboo ten voor onze kust moest worden prijs gegeven. Pantserbooten zijn noodig voor de bescherming der raijnvelden. Op de zeegaande vloot in Indie is de nu vastgestelde personeelsorganisatie berekend, d.w.z. op de vloot zoo als die zijn zal. nadat het klein-materieel is aangebouwd De vraag of dit genoeg is, betreft de grenzen van het financieel mogelijke. Als- men ook let op wat hier nog gebeuren moet, is het feit, dat de jaarlijksche kosten met 22 a 23 mil lioen stijgen, afdoend antwoord op de vraag of het genoeg is. Spr. hoopt dat Nederland en Indië de kosten kunnen opbrengen. Wat de motor-torpcdobooten betreft, men beginne niet aan wat nieuws voor dat datgene er is, dat er behoorde te zijn doch er niet is, volgens het plan- Deckers. Bovendien bedenke men dat ze in ruwe zee niet te gebruiken zijn. Vlootbouw en opleiding Sneller bouwen dan geschiedt, is niet mogelijk. En al kan het wat vlugger pr. had kunnen voorstellen, nu te be ginnen met den bouw van 2 flottielge- leiders, 4 jagers en 7 onderzeebooten, wat heeft spr. aan schepen die aan den ketting liggen? Over het personeel- vraagstuk denkc men niet gering. Een modern oorlogsschip is een gecompli ceerde machine. Daarom stelt spr. den aanbouw voor, zooals nu geschiedt. Op dit oogenblik kan niet sneller opgeleid worden, dan geschiedt. Maar dit kan spr. wel zeggen: als de schepen klaar zijn, is de bemanning ook klaar Ook de opleiding voor zee-officier is uitgebreid en de eischen worden niet te hoog ge teld. Met den stoomvaartdienst is het evenzoo. Kruisers of vliegtuigen De vraag is gerezen: kruisers of vlieg tuigen. Spr.'s inzichten worden ver schillend uitgelegd. Over wat bestaat, behoeft men niet (e twisten. Rekent men met een 20-jarigen diensttijd van een kruiser wat algemeen gedaan wordt dan is het pas- in 1942 en 1943 dat er nieuwe op stapel moeten worden gezet, mits die in 2 A 3 jaar worden af gebouwd, wat zeer wel mogelijk is. De Java en de Sumatra zijn geenszins on bruikbaar, al zijn ze oude kruisers. Maar elke vloot heeft een gedeelte oude kruisers. Zulk een feit heeft men te aanvaardem: oud naast nieuw* mate riaal. Wat 6pr.'s persoonlijke meening is inzake een vloot in onzen Archi pel. voor zooveel spr. nu licht heeft verkregen door raadpleging van alle officieele en niet-officieele ad viezen en na persoonlijk zijn licht in het buitenland le hebben opge stoken, verklaart spr. dat zooals do toestanden nu zijn, kruisers niet kunnen worden gemist Bommenwerpers acht spr. noodig. Een tweede groep van 39 is onmisbaar. Verkenners echter behooren bij de vloot. Bommenwerpers voor het leger zijn noodzakelijk. Daarbij moeten er basis vliegvelden zijn, cenigen afstand van de kust in het binnenland. Er zijn reeds 63 groote of kleine vliegvelden in Indië, en er komen er nog vier of vijf bij. Spr. zet de moeilijkheden der oplei ding uiteen, welke als regel in Neder land behoort le geschieden. Dc oplei ding van Europeaanr-ch en inlandsch personeel behoort gescheiden te zijn. Op den duur zal er een grooter per centage inlandsch personeel op de vloot in Indië kunnen zijn. Het contingent In Nederland hapert het door het te kleine contigent, er moei reke ning worden gehouden met nieuwe wapens die bediend moeten wor den, en met de grensbeveiliging. Alleen voor de nieuwe wapens zijn noodig 1500 man per jaar. Volgens hetgeen er nu reilt en zeilt, is er in totaal een vermeedering van het contingent noodig tot 26.000 man, om een behoorlijke mobilisatie sterkte te krijgen. Maar dan hebben we al 15 lich tingen. Nu denk spr. ook aan een behoorlijke luchtdoelartillerie en andere, nieuwe vvapen6. Daarvoor zijn weer 6000 man noodig. Zoo komt spr. tot de 32000 man, en dan zijn er toch nog 12 lichtingen noo dig. Het is soms een kwestie van uren, of de mobilisatie mogelijk zal zijn en men niet onder den voet wordt geloopen, Daarvoor is een paraat leger noodig, Inmiddels heeft spr. voor de grensbe scherming maatregelen genomen, en die kunnen zoo noodig morgen in wer king treden. Ook door hei oproepen van locaal georganiseerde eenheden. Dit i6 noodig naast de kern die er altijd zijn moet. De gemobiliseerde Volgens verklaringen voor den coroner zullen de slachtoffers niet geleden hebben grenstroepen zijn in totaal ongevee/r 25.000 man sterk. Kan spr. die troe pen dan versterken met afdeelingen uit het land, dan vertrouwt spr. dat onder den voet loopen kan worden voorkomen althans voor zoover de mensch die dingen kan overzien. Overigens gaat spr. op zijn plannen niet in. Er zijn betere plannen, zooals b.v. in Frankrijk, maar die zijn te duur. Materiaalsuitrusting Wat de materiaal-uitrusting aangaat, cr moet nog heel wat gebeuren. In Indic b.v. een tweede groep van 39 bom-1 Toestand Valt het VÜeffVeld memverpers. Ook de Nederlandsche luchtmacht behoort dringend verbete- Croydon ring. Met de uitgetrokken zes millioen zijn we er nog niet. Vraagt men hier in de eerste plaats snelheid, Indië ver langt een groote actie-radius. Zestig Dorniers, uitgetrokken in het plan, zullen zestig leveringsmaanden vorderen, zonder bijzondere maatrege len Voor concentratie voor vliegtuigbouw in Nederland zijn een paar jaar noodig. Daarbij hebben we te doen met de gewichtige vraag wat financieel moge- ïiik i6. Voor vlootbouw volgens het schema-Deckers is 16 a 17 millioen per laar meer dan nu noodig, daarbij komt nog 6 a 7 millioen meer voor het per soneel. Spr. becijfert dat er voor de weer macht in Indië en Nederland veel meer noodig i6, behalve de kapitaals-uitga ven, dan we beschikbaar kunnen stel len. Spr. kan niet werken met begroo- tings-tekorten. Evenmin mogen we re deneeren: dan doen we maar niets. Niemand kan trouwens zeggen, hoe het over eenigen tijd in Indië zal gaan. Ge- wcnscht is een program van urgentie, voor waneer het militair-gew enschte niet bereikbaar is. Spr. wil dit alles zeggen voor de verkiezingen. Noch met de financien noch met de defensie-be langen mag kiekeboe worden gespeeld. De plannen kunnen eer6t werken in 1938, en met geld kan met meer worden verwerkt dan geschiedt. In hot buiten land is bijna niets meer te verkrijgen. Met geld is niet alles te dwingen. De economische en industrieele oor logsvoorbereiding vereischt een om vangrijke organisatie. Spr. wijst op de vele technische moei lijkheden. Er wordt aan gewerkt. Er wordt nagegaan, hoe de eene fabriek de andere helpen kan. De aarzeling van Albarda Spr. kan zich de aarzeling van den heer Albarda begrijpen. Spr. begrijpt niet, wat hem weerhouden kan, zijn stem aan deze sobere be grooting te onthouden. Wat de heer Albarda zeide over de organisatie der zeemacht, is niet juist. In Engeland is 23 van het totaal aan tal officieren hoofd- en vlagofficieren, in Zweden 15 in Nederland 12 En Zweden heeft alleen een home-vloot. Wat de landmacht betreft, overal wordt een divisie door een generaal gecom mandeerd, in Nederland door een kolo nel. De logica die dc heer Albarda zoo dikwijls siert, heeft hem ditmaal in den steek gelaten. De heer van Houten is de eenige in de Kamer die een absoluut afwijzend standpunt inneemt. De defensie geschiedt voor wettige zelfverdediging. Dit brengt niet mede dat Nederlandsche vliegtuigen bommen brengen boven buitenlandsche steden. Het 6tandpunt van de>n heer van Hou ten verloochent, wat er in one land is gedaan in historisch opzicht, in het rampjaar 1672, wat er is gedaan bij Waterloo. Consequent ia de heer van Houten ook niet. Als men iemand wel dooden mag met een geweerkogel, mag men dan niet een kanon afschieten? Het gaat er om of de overheid de be schikbare wapenen rnag inzetten tegen geweld van buiten af. En dan is de overheid verplicht, het erf der vaderen te beschermen, en dat moet. ze doen met de wapenen die beschikbaar zijn, Hidden tot Hem die ook het lot der vol ken bestiert. Er wordt niet gerepliceerd. De begrooting der artillerie-inrichtin gen wordt na eenige discussie z.h.st. aangenomen (tegen de Comm. en de heeren Sneevliet, Rev. Soc. en van Houten (Chr. Dem.). Bij art. 144 wordt de vestigingsbegroo- ting voor 1937 op gelijke wijze aangeno men. Over de begrooting van het defcnsie- forids en de defensiebegroting voor 1937 wordt Woensdag bij den aanvang der vergadering gestemd, evenals over de suppletoire defensie-begrooting voor 1936 (defensie uitgaven Ned.-Indië). De vergadering wordt te 12.35 ver daagd tot des middags één uur. Een geschenk aan het Vorste» lijk bruidspaar namens de Kon. Ned. Politie» hond Vereeniging 's-GRAVENHAGE, 15 December. Op voorstel van het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Politiehondvereeniging, werd in de algem. vergadering onder daverend applaus besloten, aan het vor stelijk bruidspaar, als eerbiedige hulde der vereeniging, aan te bieden een vol ledig afgerichtcn politiehond. Daarvoor werd gekozen de bouvier „Dona" van den heer J. Semler te Eind. hoven, welke op de jaarlijksche keu ring, dit jaar, het hoogst aantal punten behaalde en daardoor verwierf de groo te zilveren medaille, beschikbaar ge steld door H.M. de Koningin, bescherm vrouwe dezer vereeniging, vooc den hond welke het hoogst geplaatst werd bij de keuring van politiehonden in 1936 door de Kon. Ned. Politiehond vereeniging gehouden. Het hoofdbestuur heeft namens H.K.H. Prinses Juliana bereids bericht ontvangen, dat het geschenk gaarne zal worden aanvaard. Reuter A.N.P. seint one uit Londen d.d. 15 Dec.: Hedenmorgen om 10 uur is tc Ban don Hill (Surrey) een onderzoek van den coroner geopend naar de ramp van de Lijster. Dc coroner verklaarde dat hij zich voorstelde vandaag uitsluitend formeele getuigenverklaringen te vra gen. waarna het onderzoek verdaagd zou worden inafwachting van het resul taat van het door deskundigen onder nomen onderzoek. Dr. Lancaster die ooggetuigen verklaringen aflegde, besfoot zijn uiteenzettingen met te zeggen dat een aantal van zijn medebewoners op den heuvelrug aandrang op hem hebben uitgeoefend te verklaren, dat zoolang het vliegveld in zijn huidige ligging blijft, er maatrege len genomen moeten worden tot dwingende beperking, afgescheiden van de wenschen van passagiers en piloten, waardoor voorkomen zou kunnen worden, dat vliegtuigen starten onder omstandigheden die gekenmerkt worden door een on miskenbaar slecht zicht. De door dr. Lancaster genoemde heuvelrug is de plaats waar de ramp van de Lijster zich heeft voorgedaan. De politiedokter Garner verklaarde vervolgens, dat alle passagiert ernstige brandwonden hadden bekomen aan armen en beenen, maar rlat de lichamen gedeeltelijk beschermd door de kleeren, minder verbrand waren. De merkwaar dige rose verkleuring der lijken doet denken aan koolmonoxyde-gas, waar mede het 'bloed der slachtoffers naar getuige heeft geconstateerd, tot 70 pro cent verzadigd wa6. De bewusteloosheid tengevolge van dit gas trad waarschijnlijk bin nen enkele seconden op en in dit verband is het opmerkelijk dat na het ongeluk van niemand der inzit- tonden eenige geluid vernomen is. De coroner verklaarde, alvorens het onderzoek te verdagen, tot 12 Januari a.s., er zeker van te zijn, dat allen zich bij hem zouden aansluiten, wanneer hij uiting gaf aan zijn diepste en meest oprechte sympathie mot de personen en landen, die op zoo plotselinge en droeve wijze een verlies hadden gele den. Er ligt echter eenige troost in de wetenschap, dat deze kostbare levens verloren zijn gegaan zonder dat de slachtoffers geleden hebben. De aanwezige vertegenwoordiger van de K.L.M., de heer I. Aler, sloot zich aan bij de woorden van den coroner. Bij de sluiting der zitting speelde zich nog een ontroerende scène af, toen aan de verwanten en vertegenwoordi gers der slachtoffers de persoonlijke eigendommen der omgekomenen welke uit het wrak gered waren, overhandigd werden. Overleden aan de gevolgen eener aanrijding 's-GRAVENHAGE, 15 December. Aan de gevolgen van de aanrijding, waarvan hij op Zaterdag 12 Decem ber j.l. het slachtoffer is geworden, is in het gemeente-ziekenhuis aan den Zuidwal overleden de gepen- sionneerde luit.-generaal J. L. ten Bosch. De thans ontslapene werd 18 Jan. 1867 te Hellevoelsluis geboren. Hij stu deerde aan do Kon. Mil. Academie. Tot 2e luitenant werd hij benoemd in 1887, tot le luitenant in 1890. Na onder meer gedetacheerd te zijn geweest bij de Hoogere Krijgsschool werd hij in 1903 benoemd tot kapitein bij de vesting artillerie. In 1905 werd hij overgeplaatst naar den Generalen Staf. Van 1906 tot 1913 vervulde hij de functie van leeraar aan de Hoogere Krijgsschool. In laatst genoemd jaar werd hij n.l. overge plaatst hij het wapen der artillerie, waar hij dienst deed bij het 2o regi ment veld-artillerie. In 1914 vond zijn benoeming plaats tot majoor. Hij voer de in de mobilisatiejaren het bevel over de houwitscrafdeeling. In 1916 werd hij opnieuw overgeplaatst, thans naar den Generalen Staf. In 1917 volgde zijn be noeming tot luit.-kolonel, in welken rang hij van 1918 af bekleedde de func tie van directeur der Hoogere Krijgs school. In 1920 werd overste ten Bosch tot kolonel, inspecteur van den Vrij- willigen Landstorm benoemd. Twee jaar later volgde zijn benoeming tot generaal-majoor der artillerie. In 1923 verkreeg hij eervol ontslag uit den mi litairen dienst. In 1926 werd den thans overleden op- per-officier den titulairen rang toege kend van luitenant-generaal. Generaal ten Bosch, die oud-voorzit ter en eere-lid was van de Vereeniging ter beoefening van dc Krijgsweten schap, was in het bezit van het eere- teeken voor langdurigen dienst als offi cier. Voorts was hij ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en rid der in de orde -van Oranje-Nassau. Van 1926 tot 1932 is generaal ten Bosch hoofdcommissaris van het. Né* derlandsche Roode Kruis geweest.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6