Begrooting 1937 onder de loupe Instemming met beleid van B. en W. 1500 aan het Oranje-Comité Algemeene beschouwingen HERDENKING VAN Dr. L. L. Zamenhof Groote belangstelling SEIZOENOPRUIMINGEN IN JANUARI De Amersfoortsche Kring 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 17 DECEMBER 1936 STADSNIEUWS Het voorstel om bovendien 300 voor verlichting te geven, met 15 tegen 10 stemmen aangenomen Openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Woensdag 16 December des avonds 7 uur. Voorzitter, de Burgemeester. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering aan gehouden. Agenda 1. Ingekomen zijn oa. de volgende stukken en mededeelingen. Verschillende besluiten van Ged. Sta ten tot goedkeuring van Raadsbesluiten of tot verdaging hunner beslissing. Adres d.d. 9 December 1936 van het bestuur van den Nederlandschen Bond van Personeel in Overheidsdienst, hou dende verzoeken betreffende de groe peering van de werklieden. Te behandelen bij punt S van de agenda. Adres d.d. 11 December 1936 van W. Jacquet en andere bewoners van Met- gensbleek, houdende verzoek meer ver lichting aan te brengen. Burgemeester en Wethouders ter af doening. Mej. v. Hamersveld (R.K.j be veelt het stuk zeer in de aandacht van B. en W. aan. Voorstel van B. en W. van Amers foort d.d. 12 December 1936 afd. Ill no. 4010 om een commissie, ad hoe te be noemen ter onderzoeking van de op merkingen van Gedeputeerde Staten be treffende de verordening, regelende de toekenning van wachtgeld en pensioen aan gewezen wethouders. Verzoek d.d. 14 December 1936 van A. X Spiekermann om hem ontslag te ver- leenen als lid van de commissie van toezicht op het M.O. Burgemeester en Wethouders stellen voor het ontslag eervol te verleen en. Aldus besloten. Adres d.d. 14 December 1936 van W. v. d. Klashorst, houdende verzoek om het keurloon voor varkens te verlagen en dat voor van buiten het slachthuis geslachte varkens tc verhoogen. Burgemeester en Wethouders om advies. Adres d.d. 15 December 1936 van den directeur der N.V. Stichtsche Heuvel, houdende verzoek de bepaling van ver bod van verkoop van sterken drank in het erfpachtscontract te schrappen. Burgemeester en Wethouders om advies. Adres d.d. 14 December 1936 van K. van der Burg, oud gemeente-ontvanger, houdende verzoek toestemming tot op heffing der door hem gestelde zeker heid te verleenen. Burgemeester en Wethouders om advies. Adres van het bestuur der Amersf. Slagersvereeniging houdende het ver zoek de ölachtrechten tot de helft tc verminderen. 2. Behandeling van de gemeentebe- grooting dienst 1937 met de voorstellen genoemd in Gedrukte Verzameling no. 28 bldz. 12 en 13. Algemeene beschouwingen De heer v. d. Linden (R.K.) wijst er op, dat de begrooting er thans beter uitziet dan bij de eerste aanbieding, zoodat de beschouwingen in gunstiger conditie kunnen worden gehouden. Veel lof heeft spr. voor het werk van B. en W. en grootendeels is hij het met hun beleid eens. Bij dit college wordt echter geen gezinspolitiek gevolgd; de groote gezinnen hebben de speciale be scherming noodig en daar schijnt de meerderheid van het college niet aan te willen. Spr. wil gunstiger tarieven voor groote gezinnen en kindertoeslag Men zegge niet er is geen geld, er hadden wel maatregelen kunnen worden geno men, die aan de gemeente-financiën geen nekslag zouden hebben toege bracht Alles is gedaan om de loonen niet al te veel te verslechteren, maar waarom nu geen toeslag vanaf het vierde kind. De minister liet daarin de gemeenten vrij. Het uiterste wordt niet gevraagd. Kindertoeslag vanaf het vierde kind zal 7000 kosten. Wel konden 40.000 gevonden worden om de begrooting sluitend te maken. Blijft het college weigeren dan zal spr. met voorstellen komen. Ook niet tevreden is spr. over het aantal Katholieken in gemeentedienst. Onder de directeuren is een katholiek, ter secretarie zijn 3 katholieken, bij den Geneesk. Dienst niet één, bij Sociale aangelegenheden is een katholiek, bij Maatsch. Hulpbetoon is een katholiek, bij het Slachthuis is een katholiek, bij de Gemeentebedrijven zijn twee katho lieken, bij Openb. Werken is een ka tholiek, hij Bouw. en Woningtoezicht, Bouwbureau zijn twee katholieken, bij de Gemeentereiniging is een katholiek, bij de Politie zijn 2 katholieken en en kelen waarin men twijfelt, bij de Brand weer zijn twee katholieken, bij de Centr. Boekhouding zijn 12 katholieken. In totaal zijn er 2-35 ambtenaren, waar onder 28 katholieken. Bij de werklieden is het tets gunstiger; op een totaal van 189 werklieden zijn 55 katholieken, waaronder er 14 zijn, die katholiek zijn flangesteld maar het z i. niet meer zijn. Dat is grievend Bewust of onbe wust wordt een stempel van onbe kwaamheid gelegd op het Katholieke volksdeel. Komt het op ontslag aan, dan schijnen de Katholieken het eer6t aan de beurt te zijn. Bij het tijdelijk personeel is het al even zoo. Wat de sociale politiek betreft is spr. tevreden. Ter bestrijding van de werkloosheid wordt hard gewerkt. Maar waarom steunt het college niet de op richting van een Meer Werk Comité, waardoor meer werk zal ontslaan. Door het geven van subsidie aan hen, die werken willen laten uitvoeren en dit zonder steun niet kunnen, kan ook lei den tot bestrijding der werkloosheid. Wil het college stappen in die richting bij den minister doen? Wat voor plannen of objecten kan het college aanbieden. Heeft het wel eens gedacht aan een plantsoengordel aan den Oostkant, aan het bouwen van een muziektent? Beantwoordt Maatsch. Hulpbetoon wel aan haar taak en is het gebouw wel voldomdr? Wat betreft het aanstellen van kweekelin- gen met akte gaat spr. met het college accoord. De heer Ruitenberg (V. D.) vvenscht het college geluk met den meevaller uit den Haag, zoodat in plaats van het tekort van 95.000 er nog 17.000 komt bij Onvoorzien. Mo gelijk dat de monetaire toestand ook nog eenige verbetering brengt. Spr. is niet tevreden over het ant woord van B. en W. op door hem in do afdeeling gestelde vragen. Hij heeft niet bedoeld, dat de verbouwing van de raadszaal in werkverschaffing moet ge beuren. Het terrein ten noorden van de Prins Frederiklaan acht hij zeer ge schikt als object voor werkverschaffing Door huurverlaging komen geen meerdere woningen, maar we moeten hebben goedkoopere woningen. Nu wil len B. en W. 150 woningen bouwen, maar men moet daarbij goed uitkijken. Er staan heel wat woningen leeg en niet de gebruikelijke 3 In de Tulpstraat 6tonden 11 wonin gen leeg, volgens B. en W. omdat er geen voortuintjes waren. Nu zijn er voortuintjes en 6taan er 10 leeg. We moeten ons aanpassen aan den toe stand, zooals die werkelijk is, we moe ten aanpassen aan de porlemonnaie der menschcn. De heer Bakker (V.B.) zegt dat deze begrooting rijk is aan verrassin gen. Eerst kwamen mededeelingen, dat de gemeente twee stroppen moest op vangen en daarna kwarn de verheu gende mededeeling, dat de uitkeering in den Haag zoo groot was, dat nog 17.000 kon gevoegd worden bij den post onvoorzien, terwijl de noodsprong het putten uit het Electriciteitsfonds niet noodig was. Spr. ziet hierin, dat de regeering venvacht, dat in 1937 de werkloosheid minder zal worden. Spr. bepleit nu subsidie voor de Vereeniging voor Kleuterondenvijs, welke noodlijdend is. Hij wijst er op, dat steeds, ook in de vette jaren, uit de bedrijven is geput ten bate der gemeentehuishouding. B. en W. geven toe, dat de winstmarge hoog is, maar dan ontgaat spr. de logica in de redeneering, dat het gastarief niet kan verlaagd worden om de concurren tie met electriciteit en petroleum het hoofd te kunnen bieden. In de vette ja ren had men de winst moeten gebrui ken voor boogere afschrijving. Spr. is het er mee epns, dat men voor groote gezinnen geen lagere tarie ven kan stellen; deze menschen moe ten op andere wijze geholpen worden, niet ten koste van het gasbedrijf. Het is te betreuren, dat op het on derwijs bezuinigingen moeten worden toegepast, maar dan had men aan den anderen kant geen gymnasium moeten bouwen met alle mogelijke luxe. Dat is niet de tering naar de nering zetten als op handelsonderwijs en lager on derwijs tot de laatste cent moet bezui nigd worden.' Spr. zegt dit ter waar schuwing, opdat men zich in de ko mende jaren zal beperken. Als er betere rijden komen, zullen de lasten der inwoners in de eerste plaats moeten worden verlaagd; dan zal Spr. gaarne meewerken de loonen weer op peil te brengen. De heer B e n n i n g a (C H.) brengt hulde voor de nauwgezette wijze waarop de begrooting sluitend is gemaakt. Ge lukkig dat de boogere w erkloosheids- uitkeering is gekomen, maar de uit gaven voor de H.B.S blijven. De inkomsten zijn f 1000 verminderd en de uilgaven ƒ59.000 vermeerderd. Dit verschil van f 63.000 is opgevan gen door verhooging der belastingen. Maar de toekomst is nog niet roos kleurig. Alle uitgaven hebben we nog voorloopig te zien. Vooral op de ver meerdering der uitgaven wil Spr de aandacht vestigen. De heer Waterloo (K.D.P.) vindt, dat het weldadig aandoet, dat Amers foort voor 1937 een sluitende begroo ting heeft. Tengevolge van de Regee- rings-politiek wordt het steeds moeilij ker voor de. gemeenten een sluitende begrooting te maken. Een woord van protest laat Spr. hooren, dat de ge meenten te elfder ure voor feiten wor den gesteld, waarmee geen rekening kon worden gehouden. Vele verslechte ringen zijn een gevolg van de maat regelen der regeering. Spr. betreurt het, dat B. en W. hun standpunt inzake de kweekelingen met akte blijven handhaven, terwijl hij pro testeert tegen den post „Luchtbescher ming". Gaarne had spr. een nadere uiteen zetting van het antwoord op zijn vraag of hier een ambtenaren-reglement be staat. Verder wijst bij op liet geweldig te kort van katholieken bij de gemeente diensten. Aan de groo'ste bevolkings groep is en wordt te kort gedaan. Be voorrechting vraagt spr. niet, maar bij gelijke geschiktheid verzoekt hij reke ning te houden met dit tekort. Meer dan tijd is het. dat van gemeentewego beperking wordt opgelegd inzake vesti ging van nieuwe winkels. Spr. dringt aan op betere verlichting en juicht den houw van 59 goedkoope woningen toe. Een voorstel inzake kindertoelage zal hij gaarne steunen; in de S.D.A.P. ziet hij in dit opzicht een kentering. Op het kampeerterrein in de Bokke- duinen moet scherp toezicht komen. Spr. heeft gehoord, dat er ergerlijke toonee- len zijn voorgevallen. De heer Van Gent (V.B.) consta teert, dat in dc begeleidende nota van B. en W. niets wordt gezegd over de werkloosheid. Nu zij geen werkobjecten aangeven, had spr. verwacht dat het particulier initiatief zou worden gestimu leerd en hij hoopt, dat dit alsnog zal ge beuren. Laten B. en W. eens gaan pralen met de verschillende organisaties, die hen het beste kunnen voorlichten. Vreemd doet het. aan, dat B. en W. niets doen ter bestrijding van de werkloosheid. Spr. heeft verschillende objecten ge noemd, waaraan een grc&t aantal werk- loozen werk kunnen vinden, zonder dat het de gemeente iets kost. Zoo de aanleg van den weg van St. Loujs naar Hoevelaken, het uitwateringskanaal van de Geldersche Vallei, het aanleggen van een burger vliegveld. De verbouwing van het Soesterkwar- tier zal de gemeente lasten geven, maar de voordeden zijn groot. Het aanleggen \an een golfveld is van het grootste be lang. Het egaliseeren van de Leusder- heide is een prachtobject voor werkver schaffing. Voor jeugdige werkloozen noemt spr. het maken van een maquette der ge meente en van opnamen der mooiste kiekjes uit de omgeving. Spr. gaat na wat hij in de afdeelings- vergadering heeft gezegd over de reser- De heer W. R. Koopmans spreekt in „Concordia" een rede uit Het plaatselijk Esperanto Propa- ganda-comité heeft gisteren in „Con cordia" een avond georganiseerd ter herdenking van dr. L. L. Zamen hof, de auteur van het Esperanto. Voor deze herdenkingsbijeenkomst bestond een bijzonder groote belang stelling, waaraan dan ook toe te schrijven is, dat men niet op het vastgestelde uur kon beginnen. Nadat het mandoline-orkest onder lei ding van den heer B. Versterre den avond met muziek geopend had, sprak de heer W. R. Koopmans een herden kingsrede uit. Herdenkingsrede Spreker wijst aanvankelijk op de groote beteekenis \an een internatio nale taal naast de moedertaal. Ver schillende systemen werden bedacht, maar het eerste geheel uitgewerkte stelsel was \an Volapük, hetgeen we reldtaal beteekent. Op den duur bleek echter deze taal te moeilijk te zijn. 15 December 1859 werd dr. L. L. Za menhof geboren, die de auteur zou zijn van Esperanto, en wel te Bjelostok, een stad in het toen Russische deel van Polen. In dat deel van Rusland woon den vier volksgroepen, die elkaar min of meer vijandig gezind waren, Russen, Polen, Joden, Duitschers. Als kind reeds zag Zamenhof daar vreeselijkc dingen gebeuren. Hij zon op een mid del tot. verbetering, cn daar het taal verschil hem een bron leek van wan begrip en vijandschap, zocht bij in de richting .van een neutrale gemeen schappelijke. taal. Eerst dacht hij het Latijn te moeten omwerken, maar dit voldoet niet aan de eischen van dezen tijd. Toen hij op school Engelscli leerde, merkte hij op, dat een taal rijk kan zijn zonder een moeilijke grammatica. Hiermede hadden de ingewikkelde vor men van het Latijn afgedaan. In 't ge heel bestudeerde Zamenhof 12 talen. In 1878 had hij zijn eerste ontwerp voor een internationale taal gereed. Hij bleef er aan werken. Na de nederlaag van Volapük begon hij een uitgever te zoeken voor zijn boekjes, langen tijd echter te vergeefs. Zamenhof schreef onder den schuil naam van dr. Esperanto. De naam Es peranlo sloeg op de taal over. In 1885 verwierf hij het arts-diploma. Het Ame- rikaansche Wijsgeerige Genootschap te Philadelphia onderzocht het resultaat van zijn werken en verklaarde, dat de grondslagen van Esperanto zonder fou ten waren en de taal wonderlijk mak kelijk was aan te leeren. Dit was het eerste wetenschappelijke getuigenis. In 1905, te Boulogne sur Mer, op het eer ste Esperanto-congres, toonde Zamen hof zijn onbaatzuchtigheid, door daar afstand te doen van de auteurs- en an dere rechten op Esperanto. Na dat eer ste congres had verder geregeld ten minste één Esperanto-congres per jaar plaats, met uitzondering van de oor logsjaren. Zamenhof heeft van zijn zwakke lichaam het uiterste gevergd. Zoo heeft hij geheel alleen het Oude Testament uit het Hebreeuwsch in Es peranto vertaald. Lijdende aan een hartkwaal, leed hij te zeer onder de verschrikkingen van den wereld-oor log. Hij overleed in 1917. Spreker besluit met de woorden, dat onze tijd om één taal roept voor de vele internationale congressen, voor het mo derne verkeer, voor de film. Als Za menhof ga men in vertrouwen verder, terwijl men zijn woorden eigen maakt, om het einddoel te bereiken. Na deze rede, die door den heer A. de Vries vertaald werd, had voor en na de pauze filmvertooning plaats. De films hadden betrekking op Scandina vië en Oostenrijk en gaven daarvan tal van fraaie opnamen, zoodat dit ge deelte, afgewisseld met muziek en zang, niet weinig tot het welslagen van de zen herdenkingsavond bijdroeg. \es, de straat- en rioolbelasting cn de automatische richtingaanwijzers. Spr. vraagt of B. en W. ccn bedrag van 1400 voor het Borgstellingsfonds op dc begroot ing willen brengen cn of zij al antwoord hebben op hun schrij ven inzake den aanleg der rijkswegen. Zijn B. cn W. bereid in deze overleg te plegen met de gemeente Soest. Het zoden steken op de Leusderheidc schaadt het natuurschoon cn spr. zou willen, dat B. cn W. daarvoor toe stemming aan den Raad vragen. De heer Huslage (S.D.) meent, dat deze begrooting onder zeer uitzonder lijke omstandigheden moet worden be handeld. Deze behandeling vindt wel zeer laat plaats, terwijl de oorspronke lijke bcgrooting driemaal moest worden gewijzigd cn ten slotte weten we door de devaluatie niet waaraan we toe zijn. Als het waar is, dat dc devaluatie gun stig zal zijn, waarom is er dan zoolang mee gewacht? Spr. ziet in dc devaluatie een keerpunt cn meent, dat er in het ko mende jaar wel ecnigc speling zal zijn. Dc wet op de financieele verhoudin gen is gebleken het struikelblok tc zijn voor de gemeentelijke autonomie, zooals Wibaut indertijd betoogde. Jaar op jaar wordt de last voor dc gemeente be zwaard cn we hebben dan ook nooit zoo'u afgekloven bcgrooting gezien. Praktisch zijn we zoover, dat er niet meer te snijden valt. Al die verzwarin gen komen wel typeerend tot uiting in het feit, dat er ai 102 gemeenten nood lijdend zijn. Spr. gaai de maatregelen na welke genomen werden om de begrooting slui tend Ie maken. Gelukkig is een paar maanden een grootere uitkcering geko men. Maar wat is dat een raar soort wetgeving, dat is geen wetgeving, welke langs vaste banen behoort tc gaan. Onder deze omstandigheden kunnen, wat cijfers betreft, de hoeken wel geslo ten blijven. We hebben maar af le wachten welke maatregelen uit den Haag komen. De medewerking van B. en W. inzake den woningbouw verheugt spr. Ecu openbare zwemgelegenheirl wil len B. en W. steunen als het initiatief uit de burgerij komt. Het wachten is nu op dat initiatief. Onbevredigend is het antwoord van B. cn W. inzake werkverruiming. Spr. zal met voorstellen tot meerdere ar- beidsstimuleering komen, n.l. tot bouw van een politiebureau, van een tunnel en tot wegenbouw. Daarvoor wil spr. 300.000 leenen, waarvan rente cn aflos sing zeker kunnen worden opgevangen. IJit de cijfers, welke B. cn W. geven over de bezetting der klassen bij het lager onderwijs, blijkt wel, dat combi natie der klassen niet mogelijk is zonder schade voor het onderwijs. Dien toe stand mogen we niet bestendigen in onze gemeente. Er zijn reeds tal van gemeenten waar een vergoeding is vast gesteld voor de kweekelingen met akte. Het is waar, dat het veelal slechts een fooi is, maar anderzijds moet men dan ook niet profiteeren van hun krachten. Het is natuurlijk een kwestie van een ten maar men heeft wel f 10.000 kun nen vinden cn spr. hoopt dan ook steun te vinden voor het uittrokken van f 5000 voor het aanstellen van 7 kweekelingen. Wethouder Stadig (A. R.) Dan moet je het met 3 vermenigvuldi gen. De heer Huslage (S. D.) Niet voor 1937. Maar als men f 40.000 heeft kun nen vinden voor het Middelbaar On derwijs, maakt men spr. niet wijs, dat die gelden niet zijn te vindon. Spr. kondigt nog voorstellen aan inzake het kleuteronderwijs en maat schappelijk hulpbetoon en zal bij de punten nog spreken over de Luchtbe scherming en den Autobusdienst. De heer van Tellingen (Am. Be lang) vraagt of het niet mogelijk is te komen tot een huurverlaging en be spreekt verder de aanstelling van tij delijk personeel. Als men zegt: do dienst laat het niet toe, is men cr af. Maar men heeft eerst slachtoffers ge maakt, waarom niet naar de waar schuwingen geluisterd. Nu moet men doorgaan, ongeacht wie het treft. Bij Openbare Veiligheid mist spr. vergoeding voor het gebruik van een auto door den Commissaris van Politie. De heer Van Galen Last (C. H.) is dankbaar dat de reserve uit het Electriciteitsfonds niet behoeft te wor den gebruikt. Een betere toestand zal nog wel een beetje op zich laten wrachten, er is nog geen aanleiding om hoera te roepen. Bij de plannen weikc we zullen bespreken, zullen we nog rekening moeten houden met de groot ste zuinigheid. Amersfoort mag zich gelukkig achten nog niet onder toezicht der regeering te staan. Het is niet juist B. en W. tc /erwij- ten dat ze niets doen ter werkloosheids bestrijding. Integendeel we moeten dankbaar zijn voor dc objecten w'elke we hebben gekregen. Maar steeds blijk' het hoe moeilijk het is geschikte ob jecten te vinden. De toestand van het Politie-bureau is van dien aard, "'at het totaal ongeschikt is en niet langer bruikbaar. B. en W. moet'.n dan ook alles doen om uit deze impusee te ko men en daarom wil spr. atlc mogelijke aandrang oefenen om een oplossing te vinden. Evenzoo is het met den toestand van het bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Spr. kan ook iit punt niet genoeg onder de aandacht van B. en W. brengen. Het standpunt van B. en W. inzake de zwemgelegenheid juicht spr. toe. Ten opzichte van de huurve»- laging is spr. dankbaar maar niet "O1 daan. Een voorstel durft hij echt21 niet te doen met het oog op de financiën. Buitengewoon verheugd is hij over het voorstel inzake woningbouw. Verbetering van het onderwijs moet zoo spoedig mogelijk intreden, inaar spr. wil ernstig waarschuw en tegr n het instituut kweekeling met akte. Ten opzichte van het Kleuteronder wijs is het ondoenlijk subsidie 'e ver leenen, maar de bedragen voor de buur kunnen worden verlaagd. Wat de aan stelling van 3 klerken bij sociale aan gelegenheden aangaat verzoekt Spr. eerst met een gemotiveerd voorstel bij den Raad te komen. Een voorstel inzake Kindertoeslag zal Spr. en de zijnen te zijner tijd gaarne steunen. De heer van Nieuwenhuizen (C.H.) bespreekt verlaging var: het gastarief, welke in het belang is van het bedrijf. Op de wereldmarkt is de vraag naar goederen stijgende, de waarde daling van den sulden is ook gunstig voor meer werk. Dc invloed hiervan zal zich ook in Amersfoort doen gevoelen en Spr. hoopt, dat B. cn W. in 1937 zullen komen met ecu voor stel tot verlaging der gastaricvon. Dc heer Graaff (A. R.) acht dc be antwoording van B. cn W. zeer geluk kig. Maar ten opzichte der werkver schaffing zou hij nog gaarne eenig antwoord vragen inzake objecten voor ongeschoolde arbeiders. Wethouder Stadig aan het woord Wethouder Stadig (A.-R.) consta teert, dat zeer welwillende woorden zijn gesproken en dat scherpe tegenstellin gen niet zijn geuit. De samenstelling der begrooting is met schokken cn stooten gegaan. Toen dc begrooting sluitend was. kwam de noodlottige cir culaire inzake de werklooshcidsuitkee- ring. Dat was geen kwestie van wet geving: do minister waarschuwde slechts dat het in zijn voornemen lag. Het tweede dramatische punt was de uitkeering voor dc H.B.S. en het slot stuk was dat de werkloosheidsuilkec- ring op denzclfden voet bleef. Het zou van onvergeeflijk optimisme getuigen als wc spraken van een bloeienden toe- c-tand. De tijden der batige sloten zijn we voorbij, maar we zijn ook voorbij do jaren der nadeelige sloten. Er is dus alle reden 0111 dankbaar to ziin, dat we op deze manier het hoofd boven water hebben kunnen houden Dat is een aangenaam antwoord op de felle critiek welke men, vooral vorig jaar, heeft geuit over het financieel be leid van B. en W Zeker blijft het een zorgelijke tijd. Elk oogenblik kunnen we voor onver wachte dingen komen te staan, welke de financiën der gemeente beïnvloeden Op de critiek op de regcering gaat spreker niet in, bij meent dat wc er nog heel wat gunstiger aan toe zijn dan tal van landen om ons heen. Maar wél meent hij, dat men in Den Haag te weinig egards heeft voor dc gemeenten. Zooals de lieer v d. Linden de tegen stellingen maakt, zijn ze niet. De hou ding van het college inzake de tarieven voor groote gezinnen en dc kindertoe slag heeft met de gezinspolitiek niets te maken. Het invoeren van kindertoeslag vanaf het vierde kind zou ƒ7000 kosten en ciit was een punt om zeer voorzichtig tc zijn. De kwestie der degressieve tarieven, zooals deze in Bussum bestaan, zouden ons 7500 kosten. Met het voorstel, dat B. cn W. thans doen inzake de afscliaf- firig der instel la tiehuur meenen zij juist de menschen der groote gezinnen te bereiken. Dc klacht, dat er bij dc diensten zoo weinig katholieken zijn besprekende, constateert de wethouder, dat het zeker geen opzet is, dat minder katholieken zijn benoemd. Een protest kan men al leen laten hooren als men kan bewij zen, dat er bij benoemingen een zekere eenzijdigheid bestaat. Een tendens 0111 een bepaalde richting dc voorkeur to geven, zal dit college zeker niet steu nen. Het gebouw voor Maatschappelijk Hulpbetoon zal moeten worden verbe terd, maar eerst zal het geld er moeten zijn. Spreker vindt bet weinig elegant van den heer Bakker, dat hij voor het verwijt, dat de tering niet altijd naai de nering is gezet, verwees naar den bouw van het Gymnasium. Wat voor nut kan het hebben daarover nu tc de bat teeren? Ook wat de tarieven der be drijven aangaat hebben wc slechts re kening te houden met den toestand van thans. Men heeft gesproken over verlaging der gastarieven. maar als men een paar centen gaat verlagen, haat dat het be drijf niets; dat is in andere plaatsen geconstateerd. Wèl kan men succes boeken bij het behouden van klanten, die weg willen loopen. Dan is het bedrijf er gauw bij en herhaaldelijk is daarmee succes be haald. (De wethouder breekt hier zijn rede af). Dc Voorzitter stelt nog aan do 01de de punten 18 en 21, welke in ver band 6taan met de huwelijksfeesten. IS. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de gemeente-begrooting. Wethouder Stadig (A.-R.) zet uit een, dat het de bedoeling ie een bedrag van 1S00 voor de feesten beschikbaar te stellen Uitgave voor de huwe* lijksfeesten 21. Voorstel van B. en W. tot het ter beschikking stellen van 1500 aan het Oranjecomité 1936 in verband met. het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana met Z. D. H. Prins Bernhard. De heer Huslage (S.-D.) moet zich verzetten tegen een dergelijke belang rijke uitgaaf voor feesten in een tijd, waarop we ons- op alle mogelijke wijze besnoeien. Het is geen onwelwillend heid ten opzichte van het Prinselijk paar, maar spreker acht zich niet ver antwoord thans tot deze uitgaaf te be sluiten. De heer Smit (S.-D.) kan zich ook niet met het voorstel vereenigen. Pas hebben we nog gehoord hoeveel er noo dig is voor de minderbedeelde landgc- nooten. Blijkt het dat men het geld wil gebruiken voor een uitkeering aan hen, dan wordt de verhouding iets anders. Spreker vraagt daarover inlichtingen. Wethouder Noor de wier (S.-D.) zou zioh aansluiten bij zijn partijgenoot Huslage als dit geld zou worden ge bruikt voor straat versiering. Daarvoor is d-e nood te hoog. Maar B. en W. heb ben gezegd, dat zij de armen mee wil len laten profiteeren. In dit bedrag is ƒ500 voor de armen en ƒ600 voor de schoolkinderen. Alleen wil spreker zich verzetten te gen dc verhooging met ƒ300 om bij de bruggen gasvlammen aan te brengen. Dc heer Van Tellingen (Am. Be lang), acht het een heuglijk feil, dat ook het gemeentebestuur komt met een voorstel. In de eerste plaats hebben voorgezeten: schoolkinderen en armen en spreker juicht het toe. dat jui6t deze menschen het krijgen en hij hoopt, dat men vooral de stille armen zal geden ken. Wethouder Stadig (A.-R.) wijst er op. dat we voor het kostlijke feit staan dat onze Prinses gaat trouwen en we weten nog hoe het besef van nationale eenheid is opgelaaid. Wil men aan die stemming recht doen, dan moet. men uit de openbare kas steunen en het zou onsympathiek zijn als men dat niet deed. Het mag geen argument zijn, maar men vergelc niet, dal dit geld toch in de gemeente blijft. Wet houder N oorüewie r S.-D.) merkt nog op geen bezwaar te hebben als de verhooging van ƒ300 ook be schikbaar wordt gesteld'voor de armen. Dc hoeren Noordewier, Fremouw cn Smit dienen daartoe een amendement in. De heer Waterloo (K.D.P), vindt het amendement sympathiek, maar hij ziet ook gaarne dat Amersfoort uiting geefl aan zijn sympathie voor dc vor stelijke personen door uiterlijk vertoon. De heer v. cl. Linden (R.-K.) vindt het jammer, dat de sociaal-democraten niet eenparig achter hel voorstel staan. Wo zien het in andere plaatsen dat do sociaal-democraten hun draai nemen. Dc heer Van Galen Last (C.H.), betreurt het ook. dat het voorstel niet eenstemmig wordt aanvaard. We kun nen spontaan iets doen en vraagt don heer Noordewier zijn voorstel in tc trek ken. Laten we anders spontaan de 1500 geven en daarna over dc 300 stemmen. De heer Huslage (S.-D.) herhaalt niets te hebben tegen het Oranjecomité of tegen Prinses Juliana of Prins Bernhard. Als men 1500 beschikbaar wil stellen voor de armen en school kinderen heeft hij er geen bezwaar te gen. De beer V a 11 Gent (V.-B.) zegt dat de gemeente bijdraagt en ook het co mité draagt bij voor uitkeering aan armen en kinderen. De Voorzitter verdedigt nog na der het, voorstel. Het voorstel om 1500 te geven aan het Oranjecomité worclt aange nomen met 20 tegen 5 stermmen. Tegen: mevr. BuissenHemminga, en de heeren Huslage, Kroon. Polder cn Smit. Het voorstel om den post te ver hoogen mei ƒ300 voor verlichting wordt aangenomen met 15 tegen 10 stommen. Togen* Smit, Beaufort, mevr. Buis senI-Iermuinga, mej. van Hamersveld, Huslage, Kroon, Meyer, Noordewier en Polder. Daarna wordt de vergadering ver daagd tot Donderdagmiddag 2 uur. Van politiezijde zal op na. volging van de periode gelet worden Krachtens art. 12, lid 2, der wet op het uitverkoopen en opruimen, 1935, heeft dc Kamer van Koophandel cn Fa brieken voor de Geldersche Vallei te Amersfoort, na overleg met de plaatse lijke winkeliersorganisaties, den eer sten termijn voor séizoenopruimingen 1936, in afwijking van den gebruikelij- ken termijn, bepaald: voor Amersfoort, Barneveld en Drie bergenRijsenburg op 9 Januari tot. 9 Februari 1936; cn voor Ede, Nijkerk. Bhenen en Veenendaal op 16 Januari tot 16 Februari 1936. Wij herinneren er aan, dat dus daar mede voor de hier genoemde gemeenten het verboden is, om de séizoenoprui mingen buiten de hier genoemde perio de te houden op straffe van een boete van ten hoogste 500 of hechtenis van ten hoogste twee weken. Van politie zijde zal hierop dan ook zeker worden gelet. Te Amsterdam is opgericht de „Amersfoortsche Kring", die zich ten doel stelt de oud-cursisten van de In ternationale School voor Wijsbegeerte le dezer stede en anderen, die belang stellen in bet werk van deze school, die voor zeer velen een centrum van levensverdieping is, nader tot elkaar te brengen. De bedoeling is het contact met de school levendig te houden en in aansluiting met de cursussen, die worden georganiseerd, zich te verdiepen in een bepaald onderwerp waarvoor groote belangstelling blijkt te bestaan. Een bevoegde 6preker zal daartoe een serie lezingen houden, waarna gedachtcnwisseling volgt. Het bestuur is als volgt samenge steld: mevr. H. IdeBottenheim, voor zitster (vertegenwoordigster van de school te Amsterdam), L. W. Bierens de Haan, secr. penningmeester; J. de Vries Jr., vice-voorzitter. Het secretariaat is gevestigd Nic. Maesstraat 38, Amsterdam Zuid. ORANJE COMITÉ 1936 Het bestuur van het Oranje-Comitë 1936 deelt ons mede: Op ons verzoek heeft nog de Christe lijke Oranje-vereeniging „Oranje Nas sau" alhier in den persoon van den heer R. H. van Driel in het Oranje Co mité 1936 zitting genomen. De oranje avond, door deze vereeniging georgani seerd op Dinsdag 5 Januari a s., is in het feestprogramma vermeld. BURGERLIJKE STAND 16 December 1936 GEBOREN: Maria, dochter, van Wil helmus Gijtenbeck en Teuntje Veer; Elisabeth, dochter van Jan van de Kraats en Anetta Calis: Martina, doch ter van Arend van Buren en Gesina Mathilda Kleijer. OVERLEDEN: Jan Warmolte, 66 jaar, echtgenoot van Alida Broerse. GEHUWD: Jacques Désiré WeriJ en An-tonia Catharina van 't WeL

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5