Nog geen afschaffing van crisismaatregelen Loonen te laag? De dijkval te Kapelle Beëediging van Prins Bernhard De export-moeilijkheden Postpakketten voor Duitschland De Engelsjche klacht over Ned. zeelieden 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCM DAGBLAD DOFriTDAG 17 DECEMBER 1936 LANDBOUWCRISISFONDS De kleine boeren houde men uit de werkverschaffingen Vergadering van 16 December. Geo pend 1.10 uur. Voorzitter i6 prof mr. P. J. M. Aal- berse. Aan de orde is de stemming over hoofdstuk 8 (dep. van defensie) der rijksbegrooting voor 1937. De heer Joekes (VD.) verklaart, dat alle leden der Vrijz. Dem. fractie de noodzaak inzien van de voorgestel de maatregelen. Gezien de tegenwoordige interna tionale omstandigheden zijn ook de fractiegenooten van spr. die verle den jaar nog tegen de defensiebe- grooting waren, ditmaal geneigd hun stem aan de defensie begroo ting te geven. Er moet echter reke ning worden gehouden met de draagkracht van ons volk. De voor genomen uitbreiding van de constin- genten en den eersten oefenitijd overschrijden echter het noodzake lijke. Daar zullen de Vrijz. Dem. te zijner tijd tegen stemmen. Voor het thans voorgestelde zullen ze hun stem uitbrengen. Na deze verklaring ontstaat er éen heftige woordenwisseling tns- schen de heeren Westerman en Joe kes, waarin de heeren Wijnkoop en De Visser zich mengen, waaraan do voorzitter met hamerslagen een ein de maakt De defensiebegroting wordt aangeno- men met 53 tegen 21 stemmen (te$jen de Soc. Dem., Communisten, de heeren Sneevliet (Rev. Soc.), Arts (Kath. Dean.) en Van Houten (Chr. Dem.). Het wetsontwerp betreffende de de fensieuitgaven voor Ned. Indië wordt z. h. st. aangenomen (tegen de Conm., de heeren Arts, Sneevliet. Van Kou ten). De begrooting van het defensiefonds is gisteravond nog z. h. st. aangeno men. Aan de orde is hoofdstuk 11 (Diep. van Landbouw en Visscherij) der R«jks begrooting voor 1937 en de begrootang 1937 Lanc,bouwcrisisfonds Moor De heer Woitkamp (C.H.) betodgt dat de boerenstand zich steeds dobr allerlei moeilijkheden heeft heengesHa- gen. Spr. klaagt over ongelijke behan deling. Voor aller belang is het noo dig, dat de landbouw zoo strek mopse- lijk zij. De heer v. d. Sluis (Soc. Dem.) 5s Van oordeel dat de regeering te weinig .voor den landbouw doet. De Nederlandsche landbouw dreef afl- tijd op twee afnemers, Duitschland en Engeland. Duitschland ging groten deels verloren als afzetgebied. De hoü- ding van Duitsohland is noodlottig voor Duitschland doch ook voor den Neder- landschen landbouw. Wanneer het ge zonde verstand terugkeert, weet nie mand, maar het zal nog wel lang duren. Aanpassen, heet het. en we heTï- ben een ministerie dat daar beroemd ln is. Doch voor land- en tuinbouw is niet genoeg gedaan in dat opzicht Sp$ keurt de export-politiek af. Engeland krijgt goedkoop onze boter, hier krijgt het volk margarine. Kunnen we geen boter brengen naar den Nederland' schen consument voor 1.20 het kiloi en de margarineproductie inkrimpen? De heer Louwes (Lib.) constateert! een streven om in adressen e.d. de re- geerings-commissarissen tegen de re geering uit te spelen. Spr. vertrouwt dat rnen zich niet van den rechten weg? zal laten afbrengen. Spr. aanvaardt het gevolgde beleid met al zijn onaange name kanten als zijnde in het belang van den landbouw. De landbouwende stand ziet tusschen] twee tangen gevangen. Aan. den eenenl kant is er de prijs die betaald moetl u-orden om een bedrijf te kunnen uit oefenen. Met den heer v. d. Sluis is spr. het eens dat het hier gaat om een be langrijk onderdeel van onze agrarische politiek. De andere kant is de verstarring der| Opbrengst van de producten- k Het kan geen algemeen belang zijn l Öat een deel der landbouwersbevolking zich steeds meer gaat vervreemden van het Nederlandsche volk. Een geluk is dat we zulke hechte landbouworgani saties hebben, beter dan b.v. in Duitsch land en Italië. Zou het niet mogelijk zijn, door een betere distributie en een doelmatiger besteding der gelden over het bezwaar van eenige verhooging der prijzen van eerste levensbehoeften heen te komen? Spr. wil het levenspeil der bevolking niet aantasten, maar dat mag niet ge baseerd zijn op het te karige loon van den land- en tuinbouwer. Tegen redelijke ordening, mits niet van boven af opgelegd, heeft spr. geen bezwaar. De heer Groen (r.k.) wijst op het belang dat industrie en middpnstand hebben bij een welvarenden landbouw. Wat de landbouwcrisis' betreft, eer dient er te worden gesproken van een wijziging in de economi sche verhoudingen. Nog steeds moet de landbouw gericht zijn op den export. Ordening is dasrbij noodza kelijk. Doch van het bedrijfsleven zelf uit, onder controle van de over heid. Voorts bedenke men dat productie en afzetmogelijkheid nooit nauwkeurig rijn af te wegen. Pnjsstimuleerende maatregelen kunnen daarom niet wor den gemist. Over het geheel kan spr. zich met de richtlijnen, welke de minister volgt vereenigen. Steeds wisselende toe standen De heer v. d. Heuvel (A.R.) wijst op de steeds wisselende toestanden Daarom is- spr. verheugd over de ver hoogde aotiviteit in de verhoudingen, den landbouw betreffende. Over het ge heel wal het algemeen Janbouwbeleid betreft, kan spr. zich met de politiek van den minister vereenigen. Tegen den huldigen toestand met zijn in details afdalende crisis-regelingen heeft spr. echter reeds meermalen bezwaar ge maakt. Spr. bepleit meer uitvoeringsbe voegdheid, onder hooge goedkeu ring, voor de organisaties-, allereerst t.a.v. bloembollen, tarwe en con- sumptiemelk. Spr. is van oordeel dat de minister aan de loonen der arbeiders in land en tuinbouw nog te weinig aandacht schenkt. Vergelijkt men de agrarische belooningen met dje van andere groe pen. dan valt dit steeds ten nadeele van de agrarische belangen uit. Het land bouwbedrijf wordt in stand gehouden, doch met te lage loonen. Ook spr. ié.- van oordeel dat afschaf fing van alle crisismaatregelen tUans nog niet mogelijk is. Eerst zouden de wereldprijzon op loonend peil moeten zijn gekomen. De heer Krol (C.H.) constateert dat deze begrooting meer het karakter heeft van het aangeven van algemeene lij nen, dan dat ze een definilicf karakter zou dragen. Spr. is het daarover hert geheel wel mede eens. Spr. pleit voor hetere controle op de crisis-maatrege len. Is er dienaangaande wel voldoende samenwerking en is meer decentralisa tie niet gewcnscht? Spr. hoopt dat de kleine boeren niet naar de werkverschaffing worden ge dreven. Onevenredigheid in loonen De heer Hi ems tra (Soc. Dem.) zegt dat er nog altijd groepen in het land zijn die het niet kunnen zetten dat met de crisismaatregelen voor de agrarische bevolking wordt voortge gaan. Er is een geringe vermeerdering van sommige prijzen, doch ten deele wordt die teniet gedaan, na de depreciatie, door vermindering van den toeslag. Deze politiek van den minister acht spr. onjuist. De minister wordt gedre ven door eerbiedwaardige motieven: de levenskosten moeten niet of zoo weinig mogelijk stijgen. Het gevolg is echter een onevenredigheid t.a.v. de loonen voor den arbeid in den landbouw. Dit te een misstand, die verdwijnen moet, b.v. door het Plan van den Arbeid. Er is geen énkel redelijk motief voor het groote verschil der loonen in den land arbeid en elders. De heer Bakker (C-H.) constateert dat het dezen minister aan doortas tendheid niet ontbreekt. Spr. wil iets zeggen over de stem ming die er in dezen tijd heersoht tegen den landbouw. Buiten de Ka mer is men den landbouw niet al tijd welgezind, en het zou bedenke lijk zijn. tegen die stemming niet in te gaan. Ging men de crisis-maatregelen op ruimen zonder daar een steun voor in de plaats te stellen, dan zou dit de ondergang van den landbouw beteeke- nen. Men moest eigenlijk samen goede loonen kunnen vaststellen. Dit kan in sommige streken. Doch in andere stre ken is verplichte arbitrage de stok ach- ter de deur en kan ze nuttig werken. Land- en tuinbouw hebben behoefte aan verruiming van den export- Elk autarkisch streven staat daaraan in den weg. Die verruiming is niet ge makkelijk, dat zij erkend. Spr. wijst op het onjuiste der mee ning als zou hetgeen gedaan wordt voor land- en tuinbouw, in zijn geheel verhaald zou worden op den consu ment. Voor tal van heffingen gaat dit althans niet op. Er is op aangedrongen dat de bedrijfs organen den export zullen hebben te bevorderen. Spr. vraagt zich af, hoe dit zou moeien geschieden. Spr. waar schuwt er tegen, dit in handen te stel len van de coöperaties, hoewel spr. op zichzelf niet tegen coöperaties is. Maar wat we niet moeten hebben, is bevrie zing van den afzet. De exporUpolitiek De heer v. d. W e ij d e n (R.K.) zet (uiteen, dat de economische belangen van verschillende groepen der bevol king nauw verbonden zijn. Gelijkwaar dige arbeid moet gelijk beloond wor den, en dat geldt ook to.v. de landar beiders. Een redelijke verhouding tus schen stad en platteland is een natio naal belang. De devaluatie moet worden aangewend om een behoorlijk' deel van het volksinkomen voor het platteland te verzekeren. In dit opzicht is niet voldoende gedaan. De crieis- hypotheek-regeling is geheel onvol doende. Spr. critiseert de export-politiek, met name t.a.v. boter. Duitschland maakt zich steeds meer onafhankelijk van onze tüinbouw-producten. Onze land bouw zal meer op bevrediging van eigen behoeften moeten worden inge steld. Hierbij doen zich zeer moeilijke problemen voor. Deze zullen centraal moeten worden bezien. De heer Loerakker (R.K.) is even eens van oordeel, dait liet noodzakelijk is, dat op verschillend gebied de crisis maatregelen nog in stand worden ge houden. maar daarnaast is het even zeer noodzakelijk dat de uitvoering daarvan in handen kome van de daair- bij belanghebbende organisaties. Voorts bepleit spr. hulp aan kleime landbouwers, die in moelijkheden zfn geraakt, door een oplossing, waarbij zij op hun eigen bedrijfsjes werkzaaèm kunnen blijven. De vergadering wordt hierna ge schorst tot des- aionds S uur. Avondvergadering De heer E b e 1 s (V.D.) geeft een kc»rt overzicht van de geschiedenis der cri«.i6 en van de genomen maatregelen. Spr. vindt het woord crisi6steun eigenlijk misplaatst De arbeid in den landbopw geeft geen redelijk gelijke belooninrien als die in andere groepen. Een pr|js- verhooging der landbouwproducten al leen geeft geen afdoende verbetering. Daarvoor zijn nog andere factoren noo dig. Spr. wijst b.v. op het gemi6 a*an evenwicht tusschen vraag en aanbod van landerijen. De productiekosten in den landbouw moeten naar benedbn- In Nederland is voor het achterlijke "be drijf geen plaats. Dan is er het vraagstuk van prorfiuc- tie en afzet. Als landbouwtechnisch. de noodige verbetering is verkregen, is dan de toestand van den landbauw bevredigend? Spr. vreest dat het niet zoo is. Na verbetering in den landbouw volgt hier te lande sleeds verhoo^ing der pachtprijzen. Dit is het moeilnjke probleem hier te lande. Wettelijke rege lingen zijn noodig, in de eerste plaats betreffende pacht- en koop waarden der gronden. Naast technische zijn dus sociale voorzieningen voor den land bouw noodig. Bedrijfsregelingen zijn daarbij noodzakelijk De heer Schalker (Comm.) consta teert dat de groote massa der landbou wers het beleid der regeering gevoelt als een beleid over doch niet voor Ihen. De maatregelen van de regeering tot saneering van den landbouw hebben alleen geholpen voor de grooten, ten koste van de kleine landbouwers. De boeren worden op hatelijke wijze ge plaagd door de uitvoering der crisis- regelingen. Het is het recht van. den landbouwer dat hij een loonenden prij6 voor zijn producten krijgt. In de inkom sten van het landbouwcrisisfonds beta len de boeren zelvcn thans 26 millioen, de consumenten 151 millioen. en onder die consumenten behooren ook de boe ren weer. En dat terwijl aangenomen wordt dat het welvarende deel der na tie 632 millioen verdiend heeft door de devaluatie. Spr. dient de volgende motie in: De Kamer van oordeel dat een landbouwcrisispoli'tiek nood zakelijk is. die den land- en tuinbou wers een loonende prijs voor hun pro duct verzekert, die er op gericht is de vaste lasten, die op het boeren- en tuindersbedrijf drukken ernstig te ver lichten, den landbouwer bijstand te verlee- nen, waardoor het hem mogelijk zal zijn op zijn eigen bedrijf werkzaam te kunnen zijn en te worden gevrijwaard van de werkverschaffng. en een einde wordt gemaakt aan de hinderende bureaucratische maatrege len bij de uitvoering der landbouwcri- siswetten verzoekt de regeoring daar toe, in overleg met de land- en tuin bon worgani6aties, maatregelen to ne men. De motie, voldoende ondersteund, komt bij dit debat aan de orde. Geen vernietiging van voedsel De heer van Houten (Chr. Dem.) acht hoogere vergoeding voor agrari- schen arbeid, zoowel van den boer al6 van den arbeider, noodzakelijk. Niet ten koste van de arbeiders' in de stad, doch op het hypotheekkapitaal moet verbetering voor den landbouw worden gevonden. Maatregelen tot verlaging der loopende hypotheekrenten zijn noodzakelijk. Spr. vraagt, waneer ver lenging van de crisispachtwet, die is aangekondigd, te verwachten is. De in stelling van bedrijfsorganen acht 6pr. van beteekenis, er is behoefte aan orde ning. Kleine boeren en tuinders moeten niet meer naar de werkverschaffing worden verwezen, een toeslag om in eigen bedrijf te blijven, is- voor het ge meenschappelijk belang beter. Er worde geen voedsel vernietigd, zoolang nog een gezin er behoefte aan heeft voor lagen prijs, desnoods kosteloos, moeten overvloedige land bouwproducten voor de allerarm sten beschikbaar worden gesteld. De heer Schaepman (RK.) geeft een toelichting van zijn nota op het voorloopig verslag waarin maatregelen worden aangeprezen voor het gedeelte van Oostelijk N.-Brabant, als Maaskant aangeduid, dat door het sluiten van de Beersche Overlaat veel grooter beteeke nis zal krijgen dan thans. Spr. geeft iji overweging ruilverkaveling, aanleg van wegen en waterwerken, wijziging der provinciale grens, andere gemeentelijke indeeling. Doch dan zijn maatregelen der regecring voor een streek, die uit de beste rivierklci bestaat, noodzake lijk. Ook voor de werkverruiming zijn deze overwegigingen van belang. De heer Schil thuis (V.D.) zegt dat bij de crisismaatregelen niet alleen de belangen van den landbouw betrok ken zijn. Als de minister heeft heeft over uit het bedrijfsleven gegroeide organen, met de toepassing der crisis maatregelen te belasten, dan zullen daar ongetwijfold ook niet-agrarische organen onder behooren. Verschillende maatregelen, den uitvoer betreffende, late men binnen zekere grenzen over aan den handel. Heffingen van graan en veevoeder zijn niet verlaagd, de han del moet echter vrijen armslag hebben. De heer Sneevliet (Rev. Soc.) is van oordeel dat de minister blijk geeft van groot optimisme t.a.v. do orde ningsmogelijkheden die hij in het ver schiet ziet. Spr. sluit zich aan bij hen die gewezen hebben op de nooden der landarbeiders. De heer D roe sen (R.K.) acht ratio nalisatie in al onze bedrijven noodig om te kunnen concurreeren. Het land bouwonderwijs moet niet alleen op peil worden gehouden doch versterkt. Uitbreiding van den cultuurbodem is gewensch't, nu zooveel jonge boeren naar een eigen bedrijf uitzien. Verhooging der binnenlandsche prij zen is het eenige middel om" voor de boeren iet6 te doen. Het is te betreuren dat niet eenige stijging der landbouw producten werd toegelaten. Ook bij spr. telt het consumentenbelang zwaar, maar een behoorlijke belooning in den landbouw komt ook andere groepen ten goede. De heer V orvoorn (Platt.) ver klaart dat de landbouwcrisiswet niet heeft beantwoord aan de venvachtin gen, hoe gering die ook waren. Dc voor lichtingsdienst kan met zooveel consu lenten wel voldoende zijn. Ook spr. is van oordeel dat in den landbouw geen voldoende prijzen worden gemaakt. Spr. begrijpt niet waarom hij het landbouwonderwijs de splijtzwam moet werken evenals bij het gewone onder wijs. Daarvoor schijnt altijd geld over. Deze verdeeldheid van den boeren stand is de oorzaak van zijn zwakte. Spr. critiseert verschillende crisis maatregelen die weinig resultaat heb ben gehad. Spr. zet uiteen dat t.a.v. het houden van varkens en kalveren de kleine be drijven worden achtergesteld bij de groote. De heer Kersten (Staatk. Ger.) zegt dat spr. van den beginne af zich verzet heeft tegen de crisismaatregelen. Met name van de afslachting van vee had spr. afkeer, en de feiten hebben spr. niet in het ongelijk gesteld. Verschil lende "kleine boeren hebben het minder dan de arbeiders, die tooh zeker niet in weelde leven. Verscheidene maatregelen] hebben bo vendien den boer een deel (der vrijheid in zijn bedrijf ontnomenL Daartegen komt spr. op. De regeeringj moest geen dwangmaatregelen willen, vooral niet van een regeeringsgezinde fboerenbevol- king. De minister)antwoordt De minister van Landitouw en Vis scherij, de heer Deckers! dankt, voor de zakelijke en deskundige beschoQ- wingen. Spr. deelt mede, veel zcj-g te hebben gehad met den afzet van aardappel meel. zonder veel praten 6s dat echter gelukt. Spr. zal onderzoekjen of het af zetgebied voor veenaarriappclcn kan worden uitgebreid. Het hypotheek commielsie-besluit is door don heer v. d. Sluis fin to sombere kleuren geschilderd. Met den heer v. d. Heuvel is 6pr. het eens dilt het gewone landbóuwbedrijf wel eens in het ge drang komt door de crisismaatregelen. Het is spr-'s streven Verbetering te brengen in de maatschappelijke en economische positie der (landarbeiders. Verplichte arbitrage kan een goeden invloed hebben. Dit blijkti uit de erva ring. Vrijwillige arbitrage/ heeft inmid dels de voorkeur. Dat de crisismaatregelem het rechts gevoel zouden krenken, jnioet spr. ont kennen. Critiek op de bacpnzaak is niet rechtvaardig door den h'Ber v. d. Wey- den behandeld. De betrekken ambte naar heeft groote verdilensten gehad voor ons land. De heer vrjn der Weyden had zich met zijn critiek moeten won den tot den verantwoordelijken minis ter. Spr. is niet bereid, een varkens- crisiswinstbelasting voor: te bereiden. Het is onjuist dat er, weinig wordt gedaan voor de kleine bfjeren. Kan men aangeven hoe een hoojger bedrag be schikbaar te stellen? Met het „tewerkstellepi van kleine boeren in eigen bedrijf" is spr. al aan gevangen, wat do voorbareiding betreft. Deze zaak ressorteertechter ook on der het dep. van soci.ile zaken. Nog pas enkele dagen geleden hebben beide ministers met andere oi geconfereerd. Spoedig zal een grondige proef worden genomen. Het verwijt \(an talmen wijst spr. af. Temeer daar léet een moeilijk probeem betreft. Het vernietigen van .groenten heeft spr. steeds tegengestaa n. Een onder zoek deed spr. zien dait dit vele jaren lang ook al in normale omstandighe den van tijd tot tijd [moest gebeuren. Spr. heeft steeds alles'gedaan om het verbruik van groenten (te bevorderen. Slechte bij uiterste [noodzaak wordt tot bet vernietigen vam groenten over gegaan. Doch ook weijkloozen eten lie ver niet driemaal per week sla. Verlenging der crisis! pachtwet is zeer binnenkort te vcrwaclmcn. Spr. is den heer Scléaepman erkente lijk \oor zijn belangwt/kkcnde beschou wingen over de Maas(kant. De opmer kingen over dc ruilverkaveling en dc wegen hebben spr.s instemming. Het is nooit spr.'s l»3doelmg, de vrij heid van handel en iisdu6tric te belem meren; geen heffingen zullen worden bestendigd die geniistj kunnen worden. De beschouwingen over het land bouwonderwijs hebbe o 6pr.'s volle aan dacht. Het stichten vein landbouwscho len op bijzonderen grondslag heeft voor spr. niet de bezwarerfi die de heer Ver- voorn er togen had. 2^oo verschrikkelijk is de splitsing niet. Dat zooals de heer /Kersten zeide, van de landbouwers geëi acht werd, aanvra gen in te dienen, is overdreven. Indien er bij een landbouwer ernstig gewetens bezwaar is tegen toetreding tot een or ganisatie, verleent spr. ontheffing. Dat spr. een beleid' zou voeren meer over dan voor den l»oer, zooals de heer Schalker zeide, moetj spr. tegenspreken. De land'bouw-crisikmaatregelen kun nen nog niet worde m gemist. De depreciatie is jdoor spr. nooit ge propageerd en evenmin dat daaruit voor den Nederlartldschen land- en tuinbouw ernstige j gevolgen konden voortvloeien. Spr. hlceft de depreciatie can den gulden non/at met een reddings boot vergeleken. Snr. heeft geen spijt Een telegram van den Raad aan den Commissaris der Koningin KAPELLE, 16 Dec. De raad van de gemeente Kapelle, heeft in zijn ver gadering van vanmiddag besloten aan den commissaris der Koningin in de provincie Zeeland een telegram van den volgenden inhoud te zenden: „De raad der gemeente Kapelle, be sprekend den ernstigen toestand aan aen dijk van den Calamiteuzen Willem- Anna-Polder alhier, meent dat tot he den niet krachtdadig genoeg ingegre pen is tot verbetering van den toestand en dringt er op aan, dat dit ten spoe digste zal geschieden, daar geen enkel risico mag worden genomen." Wij vernemen nog, dat in den loop van den middag de krachtige wind zoo is gedraaid, dat hij juist in de gaten van den dijk 6taat. De bezorgdheid voor het behoud van den dijk is daardoor weer toegeno men. Nader vernemen wij: De krachtige wind, welke vanmiddag in de gaten van den gehavenden dijk van den Willem-Anna-Polder stond, en eenige beduchtheid omtrent het behoud ervan deed koesteren, is tegen het eind van den middag gaan liggen, waarbij kwam, dat ook de golfslag niet zwaar was. Den kistdam heeft men nog niet kunnen voltooien en daarom wordt het werk vannacht voortgezet. Men hoopt omstreeks een uur klaar te zijn. Het stormweer, dat zich in den mor gen en in het begin van den middag deed gelden, heeft de schepen met ba saltsteen en rijshout opgehouden, zoo dat deze pas in den loop van den avond konden worden verwacht. De commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland heeft laten weten, dat hij zich morgen omstreeks kwart voor tien van de gesteldheid van den dijk en van den overigen stand van za ken op de hoogte zal komen stellen. De burgemeester en de wethouders van Kapelle zullen den commissaris ontvan gen en de waterschaps- en waterstaats autoriteiten zullen ter voorlichting aan wezig zijn. Hooge invoerrechten voor Liebesgaben 's-GRAVENHAGE, 16 Dec. In ver band met het Kerstfeest worden in dezen tijd veelal talrijke pakketten met geschenken naar Duitschland verzon den. De aandacht van de afzenders wordt erop gevestigd, dat in Duitsch land in het algemeen zeer hooge in- voeiTechten worden geheven, in het bij zonder voor genaaide goederen van ge weven stoffen, tricotages en dergelijke en t^bakswaren, voor de laatste boven dien een zeer hooge tabaksaccijns. Slechte in bepaalde gevallen kunnen, met goedvinden van de Duitsohe douane op dit punt faciliteiten verleend wor den. Het gevolg is. dat deze pakketten door de geadresseerden meermalen worden geweigerd, zoodat de pakketten worden teruggezonden. De afzenders moeten dan bovendien nog de terugzendings- kosten betalen. Bij de aanbieding hier te lande van franco pakketten voor Duitschland, die aan hooge invoerrechten onderhevige goederen bevatten, wordt een waar borgsom van ongeveer 25.geheven om den P.T.T.-dienst tegen verlies te vrijwaren. Alvorens tot verzending over te gaan informeere men derhalve eerst bij de postkantoren. BURGEMEESTER VAN SNEEK VRAAGT ONTSLAG SNEEK. 16 Dec. Naar wij verne men heeft de heer P. J. de Hoop, bur gemeester van Sneek, met ingang van 16 Februari 1937, zijn ontslag aange vraagd als burgemeester dezer gemeen te. De grieven jj betreffen uit* sluitend)! de kleine kustvaartuigen AMSTERDAM, llö Dec. Naar aan leiding van het fleit, dat men in het Engelscho Lagerh jiis den minister van handel, Runcimarl. gevraagd heeft of het hem bekend «was dat de kapiteins van Nederlandsclie vaartuigen bij het binnenvaren van (de haven van Londen voortdurend tracljten te ontkomen aan de verplichting vjjan het aan boord ne men van een lotflds en dat meermalen het gedrag van /(deze kapiteins tegen over Engelsche loodsen van beleedi- gend karakter ht', heeft een verslagge ver van het A.N $P. zich om nadere in lichtingen gewemel tot het bestuur van de Vereeniging van Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardij. Van deze zijde werd den verslag gever de gegrondheid van deze klachten bevi! s t i g d, doch tevens werd hierbij d<5j opmerking gemaakt dat zij uitsluitend betreffen de kleine kustvaartuigen, die in hoofd zaak door kapitein-eigenaars wor den geëxploiteerd. Men wees er [iin dit verband op dat de exploitatie ^*in dergelijke schepen slechts met de jarootete moeite rendabel te te maken, zoodat de kapiteins iederen last, [welke hun overbodig schijnt, van zicjh trachten af te schui ven. Mede is z<oo verklaarden de zegs lieden de lnonstandaard op derge lijke 6chepen \*an dien aard dat deze, met uitzondering van den kapitein, niepiand der opvarenden eenig uitzicht biedt. LUNCH VOORl R. M. NOTO SOEROTO VGRAVENhIaGE, 16 December. De officieren jvan het 3e halfregiment huzaren zijn ^oornemens aan den oud luitenant van »dat regiment, Raden Mas Noto Speroto, (secretaris van den Mang- koe Negoro, «aen lunch aan te bieden- Zij zal op 23 December op het Malieveld plaats hebben 'ssGRAVENHAGE, 16 Dec. Het is thans vastgesteld, dat de plechtige eedsaflegging van den onlangs tot kapitein, luitenant ter zee le klasse en ritmeester titu* lair respectievelijk la suite uit de drie hoofddcclen der weer* macht benoemden Prins Bern* hard van Lippe*Biesterfcld zal plaats vinden op Woensdag 23 December e.k. bij een groote gar* nizoensparade in het Malieveld te 's*Gravenhage. In groote trekken vernemen wij, dat de plechtigheid als volgt zal geschie den: Do troepen der residentie, vereterkt met onderdeelen van elders, zullen om streeks 11 uur in carré-formatie worden opgesteld met het open gedeelte tegen over het midden van het Kerkpad. Ongeveer 11.15 uur zal de gouverneur der residentie, luit.-gcneraal jhr. W. Róell, vergezeld van Z.D.H. den te be- eedigen Prins te paard op het Malie veld verschijnen. Na de gebruikelijke begroeting van vaandels, standaarden, autoriteiten, niet-ingedeelde officiëren en verdere ge- noodigden zal dc komst van II. M. do Koningin en H. K. H. de Prinses wor den afgewacht. Na inspectie door II. M. van de troe pen, en van de daarbij voor dezen dag ïngedoolde weermachtssymbolen van alle doelen der Koninkliikè Weer macht, zal tot de eedsaflegging worden overgegaan, waarbij de Kon. Besluiten van benoeming door opper- en vlagof ficieren van het Kon. Ned.-Ind. Leger, de Kon. Marine en de Kon. Landmacht zullon worden voorgelezen. De beëediging zelf zal plaats heb ben in handen van den gouverneur der residentie, die de oudste opper- officier is van zee- en landmacht, voor zoover mot een commando be last. Vermeld kan nog worden, dat voor deze plechtigheid troepen van de Ko loniale Reserve en troepen van de Kon. Marine zullen zijn ingedeeld. Na de eedsaflegging zal voor H. M. de Koningin worden gedefileerd. Na het vertrek van Koningin en Prinses zal vermoedelijk een tcrugmarsch naar het Kon. Palcis plaats vinden met de muziekcorpsen en onderdeelen van de geparadeerd hebbende troepen, die na bij liet Kon. Palcis aan den parade commandant, vergezeld van Z. D. H. Prins Bernhard zullen voorbij trek ken. In verband met de mogelijkheid van slecht weder zullen voor de uit te noo- digen autoriteiten overdekte plankieren worden ingericht, terwijl er op de ge wone plaats voor de vele andere Be langstellenden, die zich jaarlijks bij de parades daartoe aanmelden, een niet- overdekt plankier zal worden opge steld. Het, aantal dergenen, die daar voor in aanmerking komen, zal echter beperkt zijn. van zijn optreden tegen prijsopdrijving en tegen ongezonde speculatie. Er is eenige wanverhouding tusschen de loonen van arbeiders ter plattelande en elders. Dit is altijd zoo geweest en door de eeuwen heen vonden de eersten een doel van hun loon niet in geld, en bovendien wordt, de arbeid in de vrije natuur gewaardeerd. Er zijn hier niet in geld waardeerbare factoren. Spd. zal er echter steeds naar streven, het loon van den landarbeider te verbeteren, waar mogelijk en noodig. Bevordering van export is een goed middel, en daar voor spant de minister zich steeds in, temeer omdat onze land- en tuinbouw steeds op een grooten export ingesteld waren. HARING-DRIJFNETVISSCHERIJ 's-GRAVENHAGE, 16 December. De Minister van Landbouw en Vis scherij heeft aan den he.er W. Richter- Uitdenbogaardt te 's-Gravenhage eervol ontslag verleend als lid, tevens voor zitter van de commissie voor de haring drijfnet visscherij van de stichting Ne derlandsche Visscherijcenfrale en be noemd tot voorzitter dier commissie Mr. J. H. Kiewiet de Jonge te '6-Graven- hage. AUTO IN HET WILHELMINA- KANAAL OOSTERHOUT, 16 December. He denavond te ongeveer zes uur is een personenauto, bestuurd door den heer Gephart, chef van het Sphinx Service station te Breda, in volle vaart door de eesloten hekken van de brug over het Wilhelminakanaal nabij Oosterhout ge reden. met het gevolg, dat de wagen in de diepte verdween. Een naast den bestuurder gezeten monteur wist zich te bevrijden en kon worden gered. De bestuurder is echter verdronken. RIJKSWEG DEN HAAGUTRECHT 's-GRAVENHAGE, 16 Dec. De A.N.W.B. meldt, dat, op 5 Januari a.s. weder de aanleg van een gedeelte van de aardebaan van den nieuwen rijks weg Den Haag—Utrecht zal worden aanbesteed en wel het 6 K.M. lange wegvak van de spoorlijn ten zuiden van Woerden tot een punt op 1 K-M. ten zuiden van Harmeien en 500 M. ten westen van den Kerkweg aldaar gele gen-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 9