^bi\dag$bla I GEZICHTSVERZORGINGj INSTITUT COSMETIQUE] De wedloop naar de Zuidpool CQ/METICn DAGBLAD Airiersfoorisch Dagblad AMUNDSEN'S Over boeken en schrijvers overwinning Va ii hei MASSAGE - ONTHARING PRAEPARATEN Gediplomeerd Specialiste Dipl. Berlin P. BUIJSLAAN 12 Telefoon 1607 VARIA DROGISTERIJ „DE GAPER" ^v.^ï^ïTTr^oCTr.^fMlinniii,,,.,; GIJ ZIJT GEEN 0 „AMERSFOORTER" ZONDER HET „AMERSFOORTSCH DAGBLAD" biiliiiiiiillliiililiiiiiiiiiiiiiiiiillllllilllilllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii loaact*(' h 2nniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiwiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiii»iiiiiiii»iii|i|,,""lll","lll,,llllllllllllll,l,l,lllllllllllllllllll"lllllllllll|l| i|illilillllllllllillllllllllili:)iliiül Iets over Kerst-literatuur DE verheven paradox, die in de christelijke gedachte ligt uit gesproken, openbaart zich ook in de Kerstviering. In een tijd van zoo bloedig realisme ale'de onze, zoekt men toch op Iveivtmis altijd weer de Legen de. ITet lijkt soms wel. of men zijn schade wil inhalen, het tekort aan \er beelding. dat onze dagen vertoont, v\iI aanvullen De Kerstboom, zelf een boeiende vertelling, treki ons toe naar bet verhaal, en dal verhaal wordt in de meeste gevallen niet gelezen, maar hetgeen een verhaal eigenlijk altijd vraagt voórgelezen Uit deze telkens weerkeerende be hoefte, borrelt, niet een regelmaat die nimmer faalt, teJkenjare de Kerstlitera tuur omhoog. En zij beperkt zich niet tot bet verhaal, zij omvat alles wat stichting, stilte en verheffing brengt, zij geeft de religieuse ontboezemingen van geestelijken en predikanten, en zij brengt ons hef. oude h>d terug, dat ge zongen en gezegd werd in de tijden toen de wereld liPt Kerstfeest nog vier de met een simpeler hart. Overzien wij e^nige van de uitgaven, die de huidige Kerstliteratuur ons brengt, dan treft ons ook daarin weer die algemeene karaktertrek, die de kerstboeken altijd eigen is geweest en waarschijnlijk altijd eigen zal blijven: de terugkeer lot. hot eenvoudige, alge meen-begrijpelijke. De heer Freud is een groot man, maar hij behoort niet bij den Kerstboom, en de auteurs, die met ingewikkelde problemen rondloo- pen, doen het beste hun uitgaven met aan te kondigen in den adventstijd. Dickens is nog altijd de klassieke Kerst-auteur, Wassermahn of Stephan Zweig. hoe ongemeen en geniaal hunne boeken zijn, zij kunnen niet beschenen ■worden door de brandende lichtjes. Ja-, simpel is de Kerstliteratuur die voor ons ligt. Als eerste van den stapel, die voor mij ligt neem ik een klein, fijn boekje, dat uitermate precieuc is uitge geven, met prachtige, kleurige minia turen. Het bevat een aantal houtsne den. die geheel zelfstandig zijn gedacht en uitgevoerd, maar waarvan de sfeer uitermate verwant is aan de verzen die ons in dit hoekje worden geboden Het boekje is getiteld: „Ons is gheboren" De verzen werden verzameld en toege licht door Jan Poortenaar en uitgege ven door Bigot en Van Rossum te Am sterdam. Ik schrijf hier een der zange- riste over: „Ons genaket die avontstar Die us verlichte! also claer Wel was haer doe. Susa ninna, susa noe, Jesus minne sprac Marien toe. Dat huns dat hadde so menigh gat Da er Christus in geboren was. Wel was haer doe Susa ninna, susa noe. Jesus minne sprac Marien toe. Si setten dat kin't op haren arm, Si cussede 't voor sijn mondekijn root Het was t*o soet, Susa ninna, susa noe. Jesus minne sprac Marien toe. Si sollen dat kint op haren knien, Si sprac: groot eer moet u geschien. Wel was haer doe i Susa ninna," susa noe. Jesus minne sprac Marien toe. i Si setten dat iknl op haren arm, Met groter vrouden sach sij t aen, Het was so soet, Susa ninna, susa noe. Jesus minne 6prac Marien toe. Die moeder makede den kinde een bat Hoe lief 1 ic dattet daerinne sat. Wel was haer doe, Susa ninna, susa noe, Jesus minne sprac Marien toe. Dat kindekijn plelerde met ter bant, Dattet water uien becken ©pranc. Wel was haer doe. Susa ninna. susa noe, Jesus minne sprac Marien toe. Die os eixle ooc dat eselki.jn, Die aen bed en dat soete kindekijn. Wel was haer doe, Susa ninna. susa noe, Jesus minne sprac Marien toe. De verzen, die in dezen bundel zijn verzameld, werden opgeteekend in ie lie en lbo eeuw. maar zij moeten van veel vroeger datum zijn, en door den volksmond zijn overgedragen, lang voordat zij aan het papier werden toe vertrouwd Dit eenvoudige boekje zal het verlangen van velen bevredigen Want men wil niet den eenvoud, die gezocht is, het gekunstelde dat zich in een masker van eenvoud hult. maar tie eenvoud, die welt uit de bron zelve Even simpel en klaar als het mooie (en goedkoopc' boekje, dat ik zooeveo besprak, zijn de „Kribbespelen voor kinderen", van mevrouw M Ondet De Wit, die eveneens bij Bigot en Van Ros sum te Amsterdam zijn verschenen. D.e schrijfster licht de bedoeling barer uit gave in een persoonlijk woord toe. „Het was zoo schrijft zij, „zooals in zoovele families, wffarvan elk op zichzelf het gemis van wijding voelt in cle viering van onze Christelijke feestdagen, maar door innerlijke schroom weerhouden wordt dit uit te spreken, of niet weet. hoe hierin verandering te brengen. Een Merke impuls is nootlig om deze reser ve te breken en deze was voor mij een behoefte, om mijn jongen een Kerst- hcrinnering mee te geven in zijn leven, een zinrijke herinnering aan dit mee^t blijde van al onze christelijke feesten. Ik begon met niets anders, dan in den naastcif familiekring, allen gezinnen met kinderen van zeer uiteenloopcnde leeftijden, in Grootmoeders huis. met den lichtenden boom op den achter grond, hel geboorteverhaal uil den bij- hel voor te lezen en een van Selma La gerlöfs Christuslegenden te vertellen. Na eenige Kerstvieringen in het Groot moederlijke huis. die bij alle kinderen en kleinkinderen steeds in de dank baarste herinnering zullen blijven voort- •even, werden onze Kerst-samenkom sten verplaatst naar de buitenplaats van een boen-, waarop ook ons kleine gezin een vacant iehu is je bewoont. Hier was het dat mijn jongen mij vroeg' Moeder kunnen we onze Kerstfeesten niet in ons eigen huisje vieren? Zoo kwam de schrijfster er toe, den stal in een feestzaal te herscheppen, en voor die eigenaardige Kerstvieringen in een stal, werden deze „Kribbespelen" ge schreven, waarin cle allersimpelste in houd op een zeer kundige wijze is ge dramatiseerd. De actueele Kerstliteratuur onthoudt ons de kleine, bekoorlijke verhalen niet. Ik denk aan het bundeltje Kerstklan- ken, dat bij Meulenhoff te Amsterdam verscheen, en waarin bijdragen van verschillende auteurs, die de verhaal kunst machtig zijn, werden opgenomen, ik denk aan de Kerstverhalen en het Kerstspel dat door E B. A. Poortman werd gegeven (uitg. „De Tijdstroom" Lochem). En ook de stichtelijke noot ontbreekt op dit Kerstfeest niet. Een zeer essentieele beschouwing over de beteekenis van cle Kerstgedach te in onzen lijd, gaf ds. J. C. Konings berger in zijn „Kerstboodschap" naar Bethlehem in 1936, die bij Bosch en Keuning te Baarn verscheen, waarin de auteur opnieuw de vraag, cle groote vraag onderzoekt, hoe het mogelijk is, Kerstmis te vieren in onzen tijd. „In den tijd der spanningen en der worste lingen". zoo schrijft hij, „treedt een mo ment van stilstand in. Gok de beloften, welke ons tot telkens nieuwe actie dre- LANDSCHE WONING IN WINTERTOOI ven. verstommen een poos. Dan door leven wij onzen eersten, bewusten Kerstnacht. Het begint in ons plotse ling te lichten en te vlammen. Doch terwijl wij nog schuilen, klinkt het ge weldige: „Vreest niet want zie, ik verkondig u groote blijdschap!" Laat ons bij de vermelding van de stichtelijke Kerst literatuur, die deze na- jaarsuitgave ons bracht, vooral niet vergeten den Advents- en Kerstgroet van den immer jeugdig blij venden dr. J. II. Gunning J-H.zoon. dat bij de U.M. Holland te Amsterdam verscheen. Dr. Gunning kent het hart van ons volk. Hij weet hoe hij tot onze Neder- landsohe menschen moet spreken. Er is een vertrouwelijke, gemoedelijke toon in zijn toch tot in de diepte rei- Tragedie te midden van sneeuw en ijs IN Augustus van het jaar 1010 ver liet de Noor Roald Amundsen zijn vaderland met de „Fram", liet be roemde schip van zijn groeten voorgan ger en landgenoot Fridtjof Nansen. De voorbereidingen voor den nieuwen tocht naar de Noordpool hadden ech ter onder een verkeerd gesternte ge staan. Reeds was cle Frarn geheel in orde gemaakt, levensmiddelen en uit rusting waren aan boord, cle beman ning had aangemonsterd, en men zou naar de Noordpool gaan toen het bericht kwam. dat het den Amerikaan Peary in April van dat jaar gelukt was, de Noordpool te bereiken. Die was dus in den wedloop naar de Pool de winnaar geworden' Dat was een zw'are slag voor Amundsen, maar hij liet zich niet terneerslaan, hij wilde toch naar de Noordpool gaan. daar er, zooals hij zeide, nog \ele wetenschap pelijke dingen te onderzoeken waren En deze vaart naar de Arktische gebie den wilde hij maken via dc Antarkli sche. daar Amundsen geloofde, dat de belangstelling der wereld hierdoor meer zou worden opgewekt. Toen hij op de vaart naar het Zuiden op Ma deira was aangekomen, deelde hij eerst hier zijn eigenlijke plan aan de beman ning mede: Nu de Noordpool wat be reikt. kwam de Zuidpool aan de beurt! Geestdriftig stemde de bemanning ton do geheele wereld was geïnteresseerd, toen het avontuurlijke plan hekend Nu was Amundsen echter in het ge heel geen avonturier, die alleen om de «en«atie of om een beroemden naam 'e krijgen, dezen tocht ondernam. Hij werd op den 16den Juli 1872 in Noor wegen geboren als zoon van een reeder. on van jongs af aan was zijn belang stcllinp gerit ht op de pogingen der poolonderzoeket*. Op ^'gon leef tijd maakte hij zijn eerste ontdekking* tocht als 1ste luitenant op het schip Helgica, naar de Zuidelijke IJszee, waar het schip een heel jaar bleef ste ken. Dit was vooral voor Amundsen's geestelijke ontwikkeling een zeer waar devolle tijd. daar hij zich in de lange maanden veel met de zich aan boord bevindende geleerden onderhield. Voor al de meetingen van het aardmagne tisme en de werking daarvan op het kompas interesseerden hem zoozeer, dat hij zich na zijn terugkomst in het vaderland een tijdlang uitsluitend be zighield met het bestudeeren van der gelijke verschijnselen. Het resultaat van deze studie was, dat hij het plan opvatte, om een tocht te gaan maken door de z.g. Noordwest- passage, den zeeweg tusschen de eilan- denwereld van Noord-Amerika, en ge durende dezen tocht verschillende on derzoekingen te doen op hel gebied van het aardmagnetisme. Deze vaart was nog nooit door een vaartuig volbracht. Amundsen rustte voor dit doel een kleine stoomboot uit. waarmee hij in 1903 zijn vaderland verliet. Eerst in 1906 keerde hij terug, maar de tank was volbracht, en Amundsen bracht vele waardevolle gegevens mede over cle magnetische Noordpool. Zoo werd Amundsen weldra over de geheele we reld bekend alt. een koene en deskun dige poolonderzoeker. Daarom was men ook zoo bijzonder benieuwd naar den afloop van de Zuidpoolexpeditie die tot nu toe nog nooit volbracht was Wel was er kort voordien, door Scotl en Shacklelon. vastgesteld, dat de IJs zee grensde aan een groot vasteland, dat een hooge barrière vormde. Deze groote hoogvlakte had een oppervlak van meer dan honderden vierkante kilometers, totdat een hoog gebergte al len verderen toegang tot liet land ver sperde. Shackleton had tot hier kun nen doordringen, verder waren zijn krachten niet toereikend geweest, hoe wel van daaraf tot dc pool hoogstens 200 K.M. afstand lagen. En in 1911 an kerde ook Scott aan de ïjsbarrierc, om de Pool te gaan bereiken. Nu ging het erom om hem vóór te komen, en dit is Amundsen dan ook werkelijk gelukt. Reeds vanaf Februari 1911 had hij alle mogelijke voorberei dingen getroffen, en er waren drie groote depots, elk zeer duidelijk zicht baar door een rij vlaggen, aangelegd. En op den 20sten October vertrok de Noor eindelijk voor den grooten tocht. Vijf mannen begeleidden hem. met 52 honden en vier sleden beladen met proviand voor vier maanden. Op den 5den November bereikten zij het meest zuidelijk gelogen depót, waar men twee dagen rust nam om zich voor te berei den op den möeilijlesten afstand, dien van 400 K.M. Amundsen bad gedacht, dat hij eiken dag een afstand van 20 25 K M. zou kunnen afleggen, om cle krachten van mensch en dier zoo veel mogelijk te sparen, maar dc hónden waren onvermoeid, en zoo werd dit maximum ver overschreden. Reeds op den 16dcn November bereikten zij den voet van 't gebergte, en hoewel er toen groote moeilijkheden te overwinnen waren van glotschers en spleten en der gelijke. ging het toch snel vooruit. Het was vreemd, dat men allengs de bont- kleeren achterwege kon laten, zoo in tensief waren dc stralen van de zon, ondanks de 30 graden koude! Met on verminderde snelheid ging het nu ver der. Dagelijkr. legde Amundsen 28 K.M. af, en op den loden December waren zij op 90 graden Zuiderbreedte aange komen. Dc Zuidpool was bereikt! Om echter zeker van zijn zaak te zijn, liet Amundsen zeer nauwkeurige metingen verrichten, cn toen bleek het, dat zij zich eerst op 89,56 graden breedte be vonden. Zoo trokken zij nog 10 K M. verder, en hier 'werden de Noorsche \lag en de wimpel van de „Fram" ge plant. Twee dagen bleven ze aan de Pool. Op den 17den December vingen zij den terugtocht aan, en op den 26sten Januari kwamen ze behouden bij het uitgangspunt aan Op den 7den Maart kwam de Fram op Ta&manië aan. en van daar uit hoorde de wereld van de ontdekking van de Zuidpool. Zoo is Amundsen dus winnaar ge worden in dezen wedloop, en terwijl hij door cle geheele wereld gehuldigd werd, bedekte de eeuwige sneeuw den ongelukkige n rivaal van Amundsen, Robert F. Scott, die zooals wij reedt* zeiden ook op weg was naar de Zuid pool. Vier weken later dan Amundsen bereikte ook hij de Pool, maar vond daar reeds het teeken van Amundsen's overwinning: de vlag. Men kan zich de ternecrgesl agenheid der Engelschoii voorstellen, toen zij het doel bereikt hadden en toch geen overwinnaars wa ren! Op den terugtocht zijn deze dap pore mannen bezweken, en eerst in November 1912 werden hun tenten, met daarin de lijken en dagboeken, ge vonden. Leven en dood. overwinning en ne derlaag staan in het leven der men schen altijd lieel dicht bij elkaar... Dr. v. OOSTERECHT. kende beschouwingen, die ons ver kwikt, cn die zijn woord bij uitstek ge schikt maakt om te worden gelezen, beluisterd en overwogen in onze huis kamers. De letterkundige beschouwing van deze week had tot hoofdzakelijke bedoe ling, de lezers min of meer te orientee- ren in hetgeen er zooal in de Kerst sfeer te lezen valt. Verlangt men naar Kerstverhalen uit reeds vroeger ver schenen literatuur, dan is natuurlijk in dc eerste plaats de oude Dickens te vernielden. De lectuur der Kerstviering uit GuJbranssen's „Winden waaien om cle rotsen" kan op Kerstmis een rijke verheugenis geven. En laat hen, die naar verhalen zoeken met een dieperen zin de „Zegen der Goedheid" van An toon Gooien niet vergelen. Kerstmis vormt bij uitstek con feest, waarin wij neiging in ons gevoelen voor lectuur en boek. Welnu, goede Kerstlectuur is er ge noeg! DE JADEVEILING VAN RANGOON De belangrijkste gebeurtenis van het geheele jaarl De steen, welke voor eon lang loven zorgtl Voor de Chineezen beteekent Jade: Eeuwigheid en een lang cn gelukkig leven. Uit jade worden clan ook de scep ters der mandarijnen en de Ju-i-staf vervaardigd, welke laatste men zijn goede vrienden geeft. Zij bcteekenen: het gaat je goed in dit leven cn in het hiernamaals. In lang vervlogen tijden, doen de toe voer van jade nog rijkelijk was, kenden de l hineezeu niet minder dan negeen verschillende soorten en kleuren in de stecncn, welke varieerden van zuiver wit tot licht, groen. Van deze kleuren zijn enkelen, o.a. het z.g. koningsvis- schcr-blauw, thans zoo zeldzaam ge worden, dat men het niet meer in den handel kan krijgen. Enkele exemplaren van deze kostbare stukken vindt men nog in de musea en bij verzamelaars Minstens drie duizend jaar lang heb ben de oude steenzofikers van Barkoel en Chotan de wereld van jade voor zien. Heden ten dage is liet vooral Bir ma, die de steen naar alle deelen der wereld zendt. De roode steen werd van af zijn geboortegrond met karavanen de wereld ingezonden. Hij verbindt bet „Dak van de Wereld" met China en kruist clan den Grooten Muur nabij Ka poe Kwan door de Yu Men (Jade Poort) Het middelpunt van den jadehandel is. tenminste wat de groene steen be treft, Rangoon. Eenmaal in het jaar vindt in deze stad een groote veiling van alle voorradige kwanta plaats, die gedurende het afgeloopep jaar werden gevonden en niet-werden verkocht aan particulieren of huitenlandsclie handels, huizen. Op den dag van de verkoopihg is Rangoon in rep en roer. Vreemdelingen uit Kanton, Peking, Shanghai en Foet- JULIANAPLEIN i ooast Apotheek Haan. [n voorraad: De Indische Hygiöa Eczeemzall. Absoluut afdoendo tegen oczeem- en huidaandoeningen. Prijs per pot I 1.20 DE OCHTENDVERZORGING VAN ONZE HUID Wc verfrisschen 's morgens onze huid met een reinigingswater, waar mee we gelijktijdig de resten van dc nachtcrème wegvegen, daarnè be vochtigt men een stukje schoone wat ten met een samentrekkende lotion en bet daarmee het gezicht om de poriën te sluiten. Met hetzelfde watje brengt men een dun laagje dagcrème op het nog vochtige gelaat aan cn nu kunnen we met de eigenlijke make-up beginnen. Gij stelt er immers prijs op er goed uit te zien? Dan moet U er ook voor zorgen, met behulp van de, met over leg uitgezochte cosmetica, de kleine schoonhcidsfoulen te verbeteren, op dat Uw charme tot haar volle reent komt. Indien we zeer bleek zijn, nemen we vloeibare of vette rouge; als wij er maar eventjes blozend wil len uitzien, is het beter drooge rouge te nemen. Denk er om, dal dit laat ste eerst op het gepoederde gezicht aangebracht mag worden. Bent U blond? Dan zal een geelachtige teint van het te gebruiken wangenrood beter uitkomen, zoo ook bij een lichte huidskleur. Een brunette gebruike blauwachtig-roode nuances; hetzelfde geldt voor de lippenstift. Met een vale, bleekc huid neme men een rood achtige teint poeder. Is de kleur van de huid licht, dan mag hel poeder niet te donker zijn. Het beste resultaat verkrijgt men, door twee kleuren poeder over elkaar heen te gebruiken. Men begint met een poeder, waarvan de kleur in overeenstemming is met die van de gezichtshuid en daar over heen ge bruikt men een donkerder poeder. Het overschot wordt met een zacht borsteltje weggeveegd. Hebben we een glimneusje, dan wrijven we daar een weinig crème „la Reine" overheen, wat het lastige doorglimmen voorkomt. Indien noodig teekencn we met een stift de wenkbrauwen nog wat bij, in de natuurlijke kleur, vooral niet te dik en te breed. Hel bijwerken van de wenkbrauwen geeft als regel een zeer levendige uitdrukking aan het ge zicht. En nu.zijn we klaar om den nieuwen dag opgewekt te beginnen, met het bewustzijn er welverzorgd uit te zien. DIANA schau komen naar de stad om de groote veiling mee te maken. Iedere steen, die moet worden verkocht, is voorzien van een genummerde kaart en koopers-m spé maken hun notities over de stee- nen, welke zij wonschen te koopen en die, Ier bezichliging, een dag vóór de verkooping, achter glas en traliewerk liggen tentoongesteld. Op den dag van de veiling staat, de verkooper temidden van de koopers en roept een nummer af. Van alle kanten toont men belangstelling voor den ge- nummerden steen. Op zulk 'n veiling is geen geschreeuw of geroep. Alles gaat bedaard. Sommige koopers spreken niet eens. Zij beduiden den vciler met de handen, welke prijzen zij voor de stee- nen over hebben. Wanneer de sleenen verkocht zijn, gaan zij eerst nog naar het Instituut voor Jade-Onderzoek. Te Rangoon be slaat er, evenals te Parijs, een inrich ting, waar deskundigen onderzoeken, welke sleenen, paarlen of diamanten echt zijn cn welke niet Alle te Rangoon verkochte jadestee- nen worden aan zulk een onder zoek onderworpen en hun gehalte wordt genoteerd. Indien zulk een steen wordt gestolen of zoek raakt, is do op sporing van het kleinood gemakkelijker. De bewerking van jade is een uiterst moeilijk vak. Het zijn bijna altijd de Chineezen, die hierin hebben uitgeblon ken. Zooals men weet bezit hei jade wonderlijk gekleurde streepjes, die als aders door den lichten steen loopen. Nu is het de taak van den bewerker deze strepen zoo goed mogelijk tot hun recht te doen komen. De grootste moei lijkheid hierbij is wel, dat het jade ge weldig hard is en daarom hijzonder las lig materiaal ter bewerking. De Chinees gaat te werk met een kleine boor en een soort van pasta, welke via de hoor in de miniatuur-adres wordt aangebracht waardoor deze laatsten donkerder van kleur worden en hierdoor beter uitko men.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 13