BLACK CAP J. A. SCHOTERMAN Zn. Verboden Beveiliging van onbewaakte overwegen FORTMANN HEHENKAMP Radio-programma KALENDERS NIEUWE UITGAVEN OLD SCOTCH WHISKY p. fl. f3.75 UTRECHTSCHESTR. 17 - Ao 187S Tel. 145 WAT ETEN WIJ MORGEN? IN 24 UUR UW OUDE MATRAS ALS NIEUW VRAAGT INLICHTINGEN BIJ door Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 21 DECEMBER 1936 Zooals reeds vroeger gemeld, zal, als proef de onbewaakte overweg bij Steen ■wijk bij k-m. 110.583 in den rijksweg no. 32 MeppelLeeuwarden worden be veiligd met lichtseinen. Zij zullen hoogstwaarschijnlijk aan het einde van dit. jaar in dienst worden gesteld. Het sein zal naar wij vernemen ■worden aangebracht aan een Andreas kruis op ongeveer 5 M voor het spoor en rechts van den weg. Aan beide zij den spoorweg dus één, ten treken, dat zich ter plaatse sainen bevinden wordt een wit flikkerlicht getoond met 45 wis selingen in de minuut. Zoodra een trein nadert wordt rood flikkerlicht getoond met 00 wisselingen in de minuut. De afstand, waarop de trein begint zich aan te kondigen, i* zoodanig gekozen, dat de snelste trein op het baanvak (00 kv/h) net ruim 25 seconden noodig heeft om den overweg te bereiken. Zoo dra de laatste wagen van den trein den overweg voorbij gereden ie-, toont het sein weder wit flikkerlicht De boven staande maten en cijfers benevens de seinen zelf zijn de ook in het buiten land meest gebruikelijke. Bovendien zijn de seinen, zoowel de roode als cle witte, met een klein ach terlicht uitgevoerd, hetwelk aan de overzijde van den overweg aan de lin kerzijde van don weg kan worden waargenomen door dicht bij den spoor weg zijnde wegge bruikers. Zoodra in den roode-lampkring een storing optreedt, komt een storingssein in werking: een permanent oranje licht met de aanduiding „buiten dienst". Dit is dus eene aanwijzing voor liet weg verkeer. dat de treinen zich niet meer aankondigen. Te verwachten is. dat dit storingssein slechts zeer zelden in wer king zal treden. KERSTMAN IN BRAND GERAAKT APELDOORN, 20 Dec. In den afge- ïoopen nacht omstreeks half een heeft, op een balmasqué een ongeval plaats ge had. In de groote bovenzaal van Hotel „De Poort van Kleef' aan het Marktplein werd een balmasqué gehouden van de Apcldoornsche Mixed- en Hockeyclub. Een der deelnemers, de lTjarigc J. T., verkleed als kerstman was gestoken in een costuum vrijwel geheel bestaande jLlit watten. Niettegenstaande dit uiterst brand bare costuum stak hij op een gege ven moment, een sigaret aan. Op hetzelfde oogenblik vatte zijn bal- masquépak vlam en als een bran dende fakkel bewoog hij zich eenige oogenblikken door de feestzaal. Luid gillend van angst drongen de deelnemers aan het feest naar den uitgang. Twee ijlings toegeschoten brandwachts Wierpen het slachtoffer op den grond en trachtten de brandende kleeding te doo- ven. Hierbij raakten echter de serpenti nes op den dansvloer eveneens in brand. Met behulp van minimaxen slaagde de brandweer er in het vuur te blusschen. Een inmiddels ontboden geneesheer achtte overbrenging van het slachtoffer naar bet ziekenhuis noodzakelijk. Na aldaar verbonden te zijn, kon hij huiswaarts keeren. STAATSCOURANT Ts aan L, J. C. J. van RavesteIJn op *ijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1937, eervol ontslag verleend als notaris ie Rotterdam. POSTVLUCHT OP INDIE Woensdagmorgen 23 December zal het K.LM.-vliegtuig de Rietvink van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning van dit vliegtuig zal bestaan uit de heeren J. J Stork (gezag voerder), C. Bonter (2de bestuurder). J. J. Ruben (werktuigkundige) en J. Sto- dieck (radiotelegrafist). De post voor dit vliegtuig moet uiter lijk Dinsdagavond in Amsterdam zijn. Met de KERSTDAGEN per 8 N E LTA X naar familie of kennissen. Nieuwe 6 pers. auto's met koffer- en bagagerekken. Betrouwbare chauffeurs. TEL. 1354 TEL. 743. De ondorn. G. LENSINK Hoogeweg 49. VERDUISTERING OF EEN NOTARISKANTOOR Te Gemert zijn naar de N.R.C. meldt, opnieuw belangrijke malversaties aan bet licht gekomen. Het parke» uit Roer mond is ter plaatse gearriveerd en heeft ten kantore van notaris J. T. F. v. d. L. een onderzoek ingesteld, dat ruim 4 uur duurde. Naar verluidt zouden vele duizenden guldens door den notaris zijn verduis terd. F.r heerscht groote opwinding in het dorp. DE CHR. HUYGENS AMSTERDAM, 20 December. De N.V. Stoomvaart Maatschappij „Neder land" bericht, dat het zich op de thuis reis bevindende m.s. „Chr. Huygens", dat wegens op de uitreis ondervonden motorstoring de reis met verminderde vaart heeft gemaakt, op Donderdag 24 December te Genua en 31 December of 1 Januari te Amsterdam wordt ver wacht. De aansluitende boottrein met passagiers en post zal in verband hier mede, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, op 24 December te 10.20 van Genua vertrekken en op Vrijdag 25 December in Nederland arriveeren. Aankomst te Zevcnaar 618 uur, te Arn hem 7-11 uur, Utrecht 8 uur en den Haag S-S. 9 uur. Aankomst van den aansluitcndcn trein Amsterdam—W.P. 9.01 uur, Am sterdam C.S. 9-19 uur, Rotterdam-Maas 9-33 uur. GRONINGEN IN HET DONKER GRONINGEN. 20 December. Een ernstige stoornis aan het elec- triciteitsbedrijf is oorzaak geweest, dat een groot gedeelte van de stad vanavond gedurende drie kwartier in het duister is gezet. Om tien minuten voor zeven ontstond een plaatselijke stoornis op het gelijk stroom-net, waardoor vooral de buiten- stad het eerst werd getroffen. De bin nenstad, welke evenals de provincie na genoeg op wisselstroom is aangewezen, bleef vrij van stoornis. Doch in cle bui tenwijken heerschte in bijna alle wo ningen een Egyptische duisternis. Ook het hoofdstation en omgeving was ge heel van licht verstoken. Om tien mi nuten over half acht was de stoornis opgeheven en brandde weer overal licht. Dinsdag 22 December HILVERSUM I. 1875 M. K.R.O, 8.009.16 en 10.00: Gramofoonplaten 11.30 -12.00: Bubelsche causerie 12 00: Berichten 12.15: KRO-Melodisten en gra mofoonplaten 2 00: Vrouwenuur 3.05: Orgelconcert en soliste 4.00: KRO-Or- kest en gramofoonplaten 7.00: Berich ten —5 7.15: Cyclus: Wat de t'ud leert 7.35: "Gramofoonplaten 7.45: PTT-kwar- tiertje 8.00: Berichten ANP. 8 10: KRO-Symphonie orkest en soliste 9.00: Gramofoonplaten 9.15: Vervolg concert 9.45: R.K Oratoriumvereen. Haarlem en solisten, m.m.v. de H.O.V. 10.15: Gra mofoonplaten 10.30: Berichten ANP. 10.35: Farkas Jenö's Hongaarsch orkest 1100: KRO-Melodisten 11.45—12.00: Gra mofoonplaten. OILuUSUM II. 301 M. AV.R.O. 8.00: Gramofoonplaten 9.00: Omroepor kest 10.00: Morgenwijding. Gramofoon platen 10.30: Orgelspel 11.00: Huish wenken 11.30; Het Omroeporkest 1.15 Het Lyra-trio 2.00: Kovacs Lajos' Or kest 3.00: Knipcursus 4 00: Gramo foonplaten 4-30: Kinderkoorzang 6,00: Voor kleine kinderen 6.30: Gramofoon platen 6.00: AVRO-Dansorkest 6.45: Kinderkoor „Zanglust" 7.00: Voor de kinderen 7.05: Gramofoonplaten 7.30: Engelsche les 8.00; Berichten ANP. Me- dedeelingen 8.10: Gramofoonplaten 8.30: Bonte Dinsdagavondtrein 1015: Gramofoonplaten 11 00: Berichten ANP. 11.10: AVRO-Dansorkest 1130—12.00 Gramofoonplaten. DROITWICH 1500 M. 11.05 Voor de vrouw, 11.20 Orgelspel. 11.50 Gramofoonplaten. 12.05 Het Oxford New Theater orkest. 12 50 Jack Wilson's kwintet. 1.20 Cricketverslag. 1.40 De, Wclleslcy Colliery Prize Band en solist. 2.35 Het BBC-Empire orkeet en het Grinkc-trio. 3-35 Gramofoonplaten. 4.20 Interview 4 40 Het Hungaria Zigeunerorkest. 5.10 Gramofoonplaten. 5.35 Het Willie Walker octet. 6.20 Berichten. 6.45 Het BBC-orkest en 6olist. 7 40 BBC-dansorkest. 8 20 Radiotooneel. 9 20 Berichten. 9.40 Causerie-. The humanity of science. 10.00 Zang. 10.20 Rovue-programma. 11.20 Joe Less en zijn band. 11.2012.50 Dansmuziek (Gr.pl.) RADIO PARIS 1648 M. 7 20 en 8.20 Gramofoonplaten. 11 20 Parysch kamerorkest, 2.50 cn 4.50 Gramofoonplaten. 5.50 Pasdcloup-kamerorkest. 9.05 Zang. 11.2012.35 Pascal-dansorke8t, KEULEN 456 M. 5.50 Blaasconcert. 7 50 Omroepkwintet en solisten. 11.20 Fabrieksorkcstconcert. 12.35 Omroeporkest en dansorkest. 1.35 Gevarieerd concert. 4.20 Omroeporkest. 6.00 Gramofoonplaten. 7.30 Omrocpkleinorkest, -kor en solisten. 10.0411.20 Omroepdansorkcst, Mandoline orkest en solisten. BRUSSEL 322 en 481 M. 322 M. 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Omroepkleinorkest. 1.30 Omrocpdansorkest. 1.502.20, 5.20, 6.50 en 7.20 Gramofoonpla ten 8.20 Radiotooneel. 10.3011.20 Gramofoonplaten. 484 M. 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Omroepdansorkest, 1.30 Omroepkleinorkest. 1.502.20 Gramofoonplaten. 5.20 Fud Candrix' dansorkest 6.35 Gramofoonplaten. 7.05 Pianorecital 7.35 Gramofoonplaten. 8 20 Nationaal orkest. 10 4011.20 Dansmuziek (Gr.pl.") DEUTSCHLAND8ENDER 1571 M. 7.30 Militair concert. 8.20 BerRinsch Philharmonisich orkest. 9 20 Berichten. 9 50 Pianorecital. 10.05 Weerbericiht. 10.2011 20 Dansmuziek (Gr.pl.) Van de NV. Stoomvaartmaatschappij „Nederlan d" ontvingen wij een keu rige kalender, die practisch en overzich telijk is cn bovendien verlucht is niet eenige fraaie illustraties. Een kalender, die volkomen aan haar doel beant woordt. Evenals in voorgaande jaren, zonden „De Nederlanden 1845" ons een inaandkalender voor 1937 toe. De kalen der is keurig verzorgd. Vertegenwoor digster alhier is mevr. C. J. Onvlee Ca- vatjé, Stationsstraat 3Sb. Van de N.V. Levensverzekering Mij. „N i 11 m ij" te 's Gravenhage ontvingen wij eveneens een practische kalender voor 1937. Vertegenwoordiger alhier is de heer H. Schild, Leuederweg 278. Door de Eerste Nederland se h e Levensverzekering tc 's-Gravenhage werd ons een keurige kalender voor 1937 toegezonden. De ka lender is bovendien zeer overzichtelijk- Het bijkantoor is gevestigd Domstraat 6 te Utrecht. Door het gasbedrijf alhier werd ons een fraai uitgevoerde kamerkalen der voor 1937 aangeboden. De kalender, die uit vier bladen bestaat, is smaak vol geïllustreerd. Van „L e Ri poll n" S.A., te Amster dam ontvingen wij eveneens een kalen der 1937. Nieuwe Paden, roman van G. van NesUilkens. Uit gave van Holkema en Waren* dorf N.V., Amsterdam. Degenen, die in het boek Eerwaarde hebben kennis gemaakt met den predi kant van Meerdorp en met het meisje Wietske, vinden beide figuren terug in het boek Nieuwe Paden, en wij volgpn hen beiden op de nieuwe paden, die zij bewandelen; ofschoon deze paden gescheiden blijven, raken ze elkaar toch telkens cn zullen dat blijven doen. Wietske neemt de zorgen op zich voor de opvoeding van een jongetje, dat haar door een toeval in de armen ge- \oerd wordt en dat ze besluit tot het hare te maken. Eerwaarde's „nieuwe e paden" zijn moeilijker aan te geven, omdat ze zui ver geestelijk zijn, al is de verandering van werkkring en omgeving wel de aanleiding. Zijn geest, die als braak liggend land ontvankelijk lag voor alle zaad, wordt volkomen uit zijn even wicht geslagen door wat hij in zijn nieuwe leven en woonplaats .ervaart en opmerkt. Daarbij doet een onbetcekc- nend voörval hem inzien, dat zijn af scheidswoorden in Mecrdorp's kerkje tot verkeerd begrijpen aanleiding heb ben gegeten. Dit geeft den gevoeligcn, nauwgezetten man een zoodanigen knauw, dat hij tijdelijk al zijn geestelijk houvast verliest en zich diep ongeluk kig voelt in deze stuurloosheid, waarin hij het verloren contact met zijn God maar niet kan hervinden, ook al. om dat hij voelt, nu geen geestelijken steun voor Wietske te kunnen zijn. Alwéér een kleinigheid geeft hem het eerste duwtje in de goede richting het argeloos vertrouwen van een kleine veldmuis. Maar deze geestelijke opbloei voltrekt zich pas ten volle aan het sterfbed van zijn ouden vijand J oust ra. 99 99 Sole Importers: Van dit boek kan hetzelfde gezegd worden als van Eerwaarde en wel dat het geschreven is met den eenvoud die ook in dit geval het kenmerk is van het ware. Psychologisch is dit werk juist, onopgesmukt, zonder overtollig lieden verteld. Handleiding voor het poppeka6tspel, door J J. Zuidema. Van Gorcum's Tooneelfonds nr. 40/42. Uit gave van Van Gorcum Comp. N.V., Uitgevers, Assen. De belangstelling voor de poppekast is overal in het land groeiende. Velen zouden er gaarne een willen bouwen, maar missen de gegevens die noodig zijn. In deze handleiding vindt ieder de aanwijzingen om niet succes een poppekast sainen te stellen. Tot in finesse de bouw en inrichting duide lijk beschreven,, ook voor den volslagen leek volkomen begrijpelijk. Roodkapje. Poppekast spel in drie bedrijven door J. T. Zuidema. Van Gorcum's Tooneelfonds nr. 43. Uitgave van Van Gorcum Comp N.V., Uitgevers, Assen. Een der moest geliefde sprookjes voor kinderen, het oude verhaal van Rood kapje en de booze Wolf, verschijnt hiermee in een bewrerking voor de poppekast. In drie bedrijven voltrekt zich dit blij eindigend drama voor de oogen der kinderen, waarbij Roodkapje aller sympatheie zal weten te verwer ven, terwijl afschuw gpvvekt wordt tegen de valsche 6treken van de lce- lijke wolf. Karei Capek, Tuuntje. Ui tg. van Holkema Waren- dorf N.V., Amsterdam. Karei Capek heeft met pen, teeken- stift en fototoestel het leven van ztjn jongen, ruigharigen terrier Fortuna, alias Tuuntje, verteld. De teekeninge- tjes zijn in hun onbeholpenheid aller geestigst, een aantal fraaie foto's geeft Tuuntje weer in zijn verschillende reacties en de tekst beschrijft het kleine hondje in zijn eerste schreden op den levensweg en zijn eerste kennismaking met de wondere wereld om hem heen. Capek heeft humor in zijn beste oogen blikken, maar bij is er niet vrij van om zijn humor te forceerenwat. alles behalve grappig is. Naast te ver door getrokken geestigheden liet is moge lijk, dat ze door vertaling niet, gewon nen hchben flitst soms weer een bttjk van een toch wel origincele visie op het dierenleven. Johan Luger ver taalde den tekst. Twee jongens in een havenstad door Piet II. de Wit. Uitgave Hollandia- Drukkerij N.V. te Baarn. De schrijver van het boek is zelf Rot terdammer en is dus goed op de hoogte van de geneugten, die deze stad aan de jeugd kon bieden. Jaap* en Jan be leven dan ook vele avonturen, die zich hoofdzakelijk op het water af spelen. En daar de heer De Wit dit alle* op een boeiende en duidelijke wijze hepft neergeschreven, terwijl de heer J. W. M. Wins het boek op uitnemende wijze illustreerde, zal dit echt-Hollnndsche jongensboek door de Hollandsche jon gens zeer zeker nipt graagte gelezen en gewaardeerd worden. „K1 a n t e n" van Wies De- fresne. Uitgave: E. M. Que- rido, Amsterdam. De klanten over wie in dit eerste boek van Wies Defresne gesproken wordt, zijn de vaste bezoekers van een slijterij in een Limburgsche stad. Zij komen er regelmatig hun aperitiefje drinken, bespreken er de dingen van den dag, lachen en spotten met elkaar cn openbaren op ongezochte wijze hun leventje en hun innerlijk. Dit alles komt tot ons op een eigenaardige, sug gestieve wijze, die op geheel eigen ma nier karakter aan hot boek geeft. Ge observeerd namelijk door het dochter tje van de eigenares, een jonge weduwe met drie opgroeiende kindoren. Het geheel speelt zich af in een Zuid- Limburgsch milieu zoo ongeveer rond dc oorlogsjaren. De zeer gevarieerde menschentypen,, die er in figureeren, zijn met opvallen de oorspronkelijkheid waargenomen cn geheeld. De wijze waarop zij voor ons gezet worden in hun dagclijksche doen en laten, in hun persoonlijken trant van praten en zich bewegen, is onge- Voor do Koffietafel Halve gedraaide (restverwerking). Voor de Middagtafel Runderlapjes in pikante saus. Roode kool Aardappelen Gebraden appelen. Bereiding: 8 groote zure appels, 100 gr. suiker, 1 d.L. water, 2 theelepels kaneel, 80 gr. boter. Boor de appelen, wasch ze, maar schil ze niet Schik ze in een vuurvasten schotel, vul elke opening met door el kaar geroerde suiker en kaneel en leg daarop een klontje van de boter. Bedek den bodem van den schotel met het wa ter; zet do appelen in den oven. be druip ze nu en dan met het langzamer hand strooperig wordende vocht en laat ze gaar worden (pl.m. 20 min.) zon der ze stuk te laten koken. LANGESTRAAT 63 TEL. 883 woon amusant en \ol verrassende ele menten en origineels invallen, als losse trekjes ingevoegd, waardoor alles fleur en kleur krijgt en het boek den indruk nalaat, dat van deze debutante nog veel goeds verwacht mag worden: er open baart zich een pretentieloozc oorspron kelijkheid in, die maar eenvoudig be hoeft te blijven om te boeien en on6 onder den ban te houden van zijn glim lachenden dwang. In onze zwaarwichtige literatuur een prettige \erschijning: echte humor 16 te zeldzaam om er niet met groote aan dacht op te reagecren. Dit eenvoudige, goed gehumeurde en bijna ón-Neder- landsch gekscherende boekske zal on getwijfeld zijn weg wel vinden. - Vredesopvoeding van het jonge kind In school en huis, door P. Gravin van HeerdtQijar- les, met, een voorwoord van Dr. H. D. F. Westerouen van Meeteren en een aanbeveling van J. Bastiaans, voorzitter van de Jcugd-Opvoedings- commissie uit de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Uitgave Van Gorcum Comp. te Assen. De schrijfster houdt een warm plei dooi voor opvoeding tot de vredesge- dachte en geeft een kijk op allerlei middelen, welke liefst in samenwer king tusschen ouders en onderwijzers daarbij dienstig kunnen zijn. Als lid van het hoofdbestuur van de Vereeni ging voor Volkenbond en Vrede en van haar Jeugd-Onderwijscommissie, tevens presidente van de Commissie van Moe ders en Opvoedsters en van de Commis sie voor Kinder-Vredeslectuur, heeft zij zich sedert jaren speciaal op dit onder werp toegelegd en ook in het buiten land veel aanraking gekregen met de beste autoriteiten po dit gebied. Het boekje werd door haar geschre ven op aanraden van Dr. H. D. F. Wps- teronen van Meeteren, Inspecteur L. O. in de inspectie Hoorn, die het van een voorwoord voorzien heeft. Ongetwijfeld zal dit werkje de weerklank vindon, welke ook de vorige geschriften van deze schrijfster in zoo ruime mate heb ben ondervonden. TEU1LLETON 7* „Dank je." Zorgvuldig stak de Viertog den prachtigen rohijn dien hij vnnr zichzelf uitgezocht had, in zijn vestzak „Wees zoo goed mij te zeggen. wanneer hij naar zijn kamer gaat." Rex nam Marie hii de hand. „Kom. zei hij, „laten wij nog eens dansen." Hij onderrichte haar in de moderne dansen. Gelijk bijna alle Amerikanen had hij perfpet gevoel voor rhythme Het was dan ook onmogelijk hem niet te volgen. Rieharrl zat tprzijde cn wenschtp dat hij eveneens dansen kon Marie T.on scheen het danken tremnkke lijk te Iperen, maar hij wist dat hii er nog nipt aan kon denken ook een dans je met haar te doen Hij was zoo ver standig om het zelfs niet te proheeren en liet haar dus dansen niet Rex al? haar leermeester. Topn zij naar de la fel terugkwamen nam Gerry Brooks zijn glas op. „Bestp vrienden." zii hij. „daar ik de eenige ga«t hen. ligt hflt op mijn weg bier een kleine toasf uit te spreken" „Laat liooren," zei Simon terwijl hij de glazen met champagne vulde. Gerrv hief zijn glas op. „Mogen in Rusland de bolsjewisten bevriezen. En mogen jullie allen veel van ie ouden vriend Gerrv Brooks houden en moge het hem vergund zijn nog vele malen in de jaren die voor ons liggen zoo n lijk dinertje te krijgen als wij nu gehad hebhen Hoe heb ik dat gezegd?" Zij dronken hun glazen enthousiast leeg. Eenigen tijd later wendde Marw Lou zich lot Richard. „Heb je er erg veel op tegen als ik nu naar bed ga' ,.'t Is nog zoo vroeg." protesteerde hij „Ik ben moe." zei zij. ITij haalde zijn schouders op. „Wei. doe het dan." Zij slond van tafel op en hij deed haar uitgeleidde tot in de hall „Ik heb je nauwelijks gezien van daag." zei hii verwijtend torn zij op het punt stond in de lift te stappen ..Dat spijt mij." zei zij glimlachend „Maar heusch, ik hen zoo moe. Ik zou graag naar bed gaan." „Wat spreken wij voor morgen af? vroeg hii ..Ik had gedarht dat wij een autotochtje zouden kunnen maken Daar houdt je toch zoo van. niet? Zij schudde haar hoofd. „Neen ik wil morgen eens heel lang in bed blij ven." „Ook goed. als je daar behoefte aan hebt." zei hii eenicszins gemelijk. „Hoe doe je met de lunch?" „7k zal de Innrh op mijn kamer ge bruiken." „Ga je gang", zei hij met opgetrokken wenkbrauwen. „Als je nog van plan verandert, kun je het mij laten weten. Goeden nacht." Hij draaide zich om en verdween. De hertog cn Rex onderhielden zich met den directeur van het hotel Zij hadden de juweelen in een servet ge bonden en nu waren zij bezig den in houd van het servet over te pakken in drie stevige enveloppen. Zij werden met lak verzegeld \oor zii in de safe van het hotel werden opgeborgen. Gerrv Rrooks wenschte goeden nacht en verliet het hotel. De vier vrienden bleven nog een oogenblik in dc hall na praten. Simon hinkte naar de portiers loge en vroeg om zijn sleutel dien de man hem met een brief overhandigde „Wel," zei hij, „ik hen werkelijk nieuwsgierig van wien die brief kan zijn. Alleen op het kantoor weten zij waar ik hen." Hij mankte de enveloppe open en vond in don brief een andere enveloppe, „Deze brief is geadresseerd aan Mirï ams huis," zei hij tegen Richard. „Ik kan mij niet indenken wie mij geschre ven kan hebben. Zij hebben hem van mijn kantoor doorgestuurd naar hier." „Er zit oen Russische postzegel op," zei de hertog belangstellend. „Van Valeria Pctrovna," riep Simon uit. die inmiddels, het couvert had opengemaakt en er eenige vellen be schreven met een kinderlijk hand schrift uitgehaald had „Dat is nu een ellendige geschiedenis Zij waarschuwt ons dat I eshkin uitleveringspapieren heeft aangevraagd." „Ik heb reden te over om te veron derstellen dat die uitlevering niet zal plaats vinden," merkte dc hertog lachend />p. „Weet je dat wel zeker9" vroeg Rex „Absoluut zeker." antwoordde de her tog kort. „Ik ben bezig zekere 6tappen te ondernemen die ons zullen vrijwa ren tegen onaangename dingen." „Dan is de zaak in orde." zei Rex tprwijl hij luid geeuwde en naar de lift Ring. „Ik ga met je mee," zei de hertog. „Ik hoop dat de gedachte aan dat mooie speelgoed van Marie Lou je niet uit den slaap zal houdpn De Reichleau wisselde op fluisteren den toon een paar woorden met den hall portier. „Ik denk dat ik nog wat ga lezen. Ik heb een bijzonder interessant boek gevonden over moordzaken. De theorie van deze dingen lijkt mij bijzonder aar dig na al onze praktijk." Simon had inmiddels zijn brief ge- Ipzen. Hij hield hem in een hand om hoog. Hij glimlachte tegen Richard die juist bezig was zijn overjas aan te trekken en op het punt stond het hotel Ie verlaten „Zij wil mij de volgende maand in Berlijn ontmoeten, dat. wil zeggen als wij niet uitgeleverd zijn," zei hij zenuw achtig in zijn hand lachend. „En ga je?" vroeg Richard nieuws- eierig. Simon's schrandere, malle kop knikte bevestigend. „Ik zal gaan." zei hij. „Valeria Petrovna schijnt door haar optreden haar invloed te hebben ver loren. Ik moet dan zien wat. ik voor haar doen kan." 4. Richard voelde zich ongelukkig en \erlaten toen hij langzaam naar zijn hotel wandelde. Hoe kon Marie Lou toch zoo veranderd zijn? Waarom wil de zij zoo vroeg naar bed gaan nadat zij bijna den geheelen avond met Rex gedanst had? Hij had nauwelijks een <mkel woord met haar kunnen spreken F.n dan bovendien nog het feit dat zij zich den geheelen morgen op haar ka mer wilde schuil houden. Er waren nog zooveel dingen in Weenen die hij haar wilde laten zien. En nog lunchen in bed op den koop toe. Het was werkelijk bespottelijk. Zou het mogelijk zijn dat de juweelen haar beïnvloed hadden? Zij was nu onafhankelijk van hem. Morgen zou zij er wel or» aandringen het huwelijk ongeldig te doen maken, vermoedde hij. Het was zeker, hij moest haar haar vrijheid teruggeven, hij kon niet anders. Hij wilde dat hij wist hoe hij haar voor zich kon behouden. Toen hij in zijn hotel was aangeko men ging hij met de lift naar boven en liep de gang door naar zijn kamer. Hij interesseerde zich voor niets wat om hem heen gebeurde. Allemachtig, een verkeerde kamer, mompelde hij. terwijl hij het licht weer uitdraaide Ik moet zeker op de andere étage zijn. I-Iij keek naar het nummer op de deur Tweehonderd achttien Maar dat was toch goed' Wat was dat? Hadden zij misschien zijn koffers naar een andere kamer gebracht in verhand met het fpit dat de centrale verwarming hier niet werkte? Maar dat hadden zij hem toch moeten zeggen. Hij ging terug naar het bureau in de hall „Wat hebben jullie met mijn bagage uitgevoerd?" vroeg hij ont stemd De nachtbediende keek verwon derd op. „Ingevolge uw instructies hebben wij uw bagage overgebracht, sir." „Mijn instructies? Wat bedoel je eigenlijk?" „De Amerikaansche heer, mr. van Ryn. die een andere kamer voor u ge nomen heeft was hier even voor achten en vertelde dat u in hetzelfde hotel. Regina meen ik. wilde logeeren. waar ook uw andere vrienden logeerden. Wij moesten uw bagage inpakken en haar dadelijk naar dat hotpl overbrengen. Hij heeft uw rekening betaald. Ik hoop dat wij naar uw genoegen gehandeld hebben, sir Richard fronste de wenkbrauwen. Was het Rex in zijn hoofd geslagen? Wacht, hij zou er eens even heengaan, en om opheldering vragen. Hij wandel de weer terug. In hotel Regina werd hem medege deeld dat mr van Ryn kamer vierhon derd zeven en veertig voor hem had gereserveerd de nachtportier gaf hein den sleutel. Wat voor den dun el had Rex in zijn hoofd gehaald, dacht Richard toen hii naar de lift ging. Als het bijwijze van grap bedoeld was, was het een verdomd flauwe grap vier honderdzeven en veertig was de kamer die aan de vertrekken van Marie Lou grensde. Richard liep woedend de gang door. Een oogenblik dacht hij erover om zijn bagage dadelijk naar een an dere kamer tc laten brengen. Hij opende de deur ja, daar was al)ps wat hem toebehoorde, alles was uitgepakt. Rex moest werkelijk gek ge weest zijn. Zoo iets kan je alleen maar van Rex verwachten. De verbindingsdeur met kamer vier honderd acht en veertig stond open. Richard werd in verleiding gebracht. Nu was er een gelegenheid voor hem om nog een woordje met Marie Lou te spreken. Hij keek de kamer In. Daar lag zij. in haar bed. Zij bewoog zich niet. Zou zij misschien slapen? Alleen het licht op het nachtkastje hrandde nog. De orchideeen die hij haar 's avonds ge geven had stonden naast haar in een glas water. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 2