AMERSFOORT WAS IN FEESTVREUGDE Een stad vol muziek Goede vangst MILITAIRE RECHTSPLEGING JULIANA—BERNHARD De heer H. G. Huslage spreekt Het Volksgebouw" m Aangifte van inbraak LEZING VOOR DEN ALG. NED. POLITIE-BOND HUWELIJKSBORDEN WESTSINGEL 10-13 TELEFOON 238 TH. J. H. BIANCHI „MIJN REIS NAAR RUSLAND" STADSGEBEUREN 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 21 DECEMBER 1936 De burgemeester zet de spade in den grond bij de planting van den Oranje-Lippeboom. (Foto: Weers). Velen stonden Zaterdag te luisteren naar onzen stedelijken beiaard, en zoo groeide langzamerhand de feestelijke stemming in de stad, die culmineerde ijl den middag, toen verschillende op tochten en feestelijke bijeenkomsten 'erden gehouden. Ook in tal van scholen werd door de leerlingen en het onderwijzend perso neel feest gevierd, voor zoover de kerst- vacantie nog niet was ingegaan. Ook trokken op verschillende punten de aangebrachte straat.versieringen de indacht, oa. op den Utrechtscheweg. Een aardig tafereeltje was Zaterdag- rond de danspartij op het pleintje utrechtscheweg nabij Westerstraat. Of het er druk was? Vanzelfsprekend. Tot over tienen is men er in uitbundi- -■ feeststemming bijeengebleven. De organisatoren hebben werkelijk succes van hun werk gehad. De muziekcorpsen maakten een rondwandeling A LOM in den lande zullen de komende weken staan in het feeken van groote vreugde over het op handen zijnde Koninklijk huwelijk. Alom in den lande wors den feestelijkheden georganiseerd om het volkom allen in de gele getiheid te stellen uit te jubelen en op uitbundigezij het gepaste wijze uiting te geven aan de ges voelens van blijheiddankbaars heid en eerbieddie ons jegens KoninginPrinses en Prins bezies len. Uit alle oorden en hoeken des lands bereiken ons berichten nos pensdatgenewat autoriteiten en burgerij in gemeen overleg zich voorstellen te doen om op waardige wijze het groote feest ie vieren en te doen vieren. Drie weken lang zullen de Has genaars en allendie ten Hage tijgenzich kunnen vermeien in 'jubel en vroolijkheid. Drie weken lang zal het schallen in de stras ten en op de pleinen. Drie weken lang zal men het Oranjesfeest kunnen vierenzal men kunnen zingen en juichen en dansen en springen om het met innige vreugde overkropte gemoed lucht te geven. Festijn na festijn zal worden gehouden en gegeven. Voor menschen in rok en voor menschen, die hun dagelijksche kleedij slechts willen of kunnen tooien met het geliefd Oranje. Voor oud en jongvoor soldaat en burger zal de mogelijkheid ges schapen zijn om mee te doen. leder op zijn wijze, ieder naar zijn aard en aanleg. Burgerij en magistraat hebben tot dit doel de handen ineengeslagen en het ncos dige verricht. Drie weken lang zal Den Haag Oranjesstad zijn Tal van steden en dorpen zullen pogen, bij de Hofstad niet al te zeer achter te blijven. Hoe is het mef onze eigen stadmet Amersr foort HET is nog nooit voorgekomen, dat op 19 December de vlaggen vroolijk wapperden, de menschen zich met Oranje tooiden, en in zoo grooten getale zich in de stad bewo gen als Zaterdag. Het is nog niet voorgekomen dat in dezen tijd van het jaar Amersfoort zoo in feest stemming was. Meestal zijn het thans de donkere dagen voor Kerst mis. maar ook van dezen regel wordt afgeweken in dit vreugde jaar. Stralend staat de zon aan den winter- schen hemel en zoo bood de stad Za terdag een recht feestelijken aanblik. Het was druk in de stad en het was gezellig in de stad. Overal wapperden de vlaggen, de vaderlandsche driekleur en de kleuren van Lippe. van den O.L. Vrouwetoren, van de openbare gebou wen en van de particuliere huizen, ter wijl tal van winkeliers extra werk van hun etalages hadden gemaakt door deze op te sieren met dennegroen en oranje, velen ook met de portretten van het prinselijk paar. De autobussen reden gepavoiseerd niet vlaggen en natuurlijk deelde ook het carillon van den O. L. Vrouwetoren in de algemeene feest vreugde. De heer Keemink ving zijn Zaterdagsche uurtje daarboven aan met het spelen van het Wilhelmus, terwijl ziin verdere programma bestond uit. vaderlandsche liederen. Des avonds In de avonduren werd een muzikale rondwandeling door de stad gehou den, waaraan werd deelgenomen door het Chr. Tamboers- en Pijperscorps „Juliana" onder leiding van den heer Joh. de Vries en de R.K. Muziekver- eeniging „Wilskracht" onder leiding van den heer J. Wakelkamp. De Chris telijke muziekvereeniging „Hosanna" maakte een rondwandeling door het Soesterkwartier. De route, die door de eerste twee mu ziekcorpsen gevolgd werd, was onge veer: Schimmelp. kade, Schimmelp. straat, Kruiskampkwartier, Coninck- straat, Heiligenbergerweg, Zwaanstraat, Bisschopweg, Arnhemscheweg, Ever- hard Meijslerweg, Edisonstraat, Leus- derweg, Kapelweg, Utrechtscheweg, Utrechtschestraat, Langestraat, Wevers singel, 't Zand, Brecstraat, O.L. Vrou wekerkhof. Hier werd de stoet ontbon den. De route door het Soesterkwartier was: Van Asch v. Wijckstraat, Gaslaan, Eemstraat, O. Soesterweg, Rivierenwijk, O. Soesterweg, Zonnebloemstraat, An ier plein, Dahliastraat, Palmstraat, Hulst straat, Soesterweg en Nijverheidstraat. Een voor een marcheerden de corpsen de stad in, ieder volgens eigen route en met een lange sleep van luisteraars ach ter zich aan, die gezellig meetippelden op de maat van de muziek. Ook klonk de feestmarsch van v. d. Glas, in een tintelend rhythme, forsch en daverend, zoodat het tot ver in de binnenstad te hooren moet zijn ge weest. 't Ging als van een leien dakje, dirigent en blazers hadden er allebei schik in, en glunderden na afloop De O.L. Vrouwetoren zal de komende dagen wederom met sterke schijnwer pers verlicht worden, uitgezonderd des Zondags. De OranjesLippeboom De Zaterdag geplante lindeboom heeft iets bijzonders. Hij is thans geworden een gedachtenis aan het huwelijk onzer Prinses; hij is het tevens aan haar ge boorte. De boom heeft n.l. een leeftijd van 27 jaar. Beekbrug verlicht Ook de Zwaanstraat en St. Radboud- straat met het aangrenzende deel van de Bisschopsweg heeft zijn Buurtcom- missie voor versiering ter gelegenheid der huwelijksfeesten met als centrum de groote en forsche brug over de Beek. Bij voldoende financiën is het plan, die dan op een zoodanige wijze te doen versieren en verlichten dat het een bij zondere attractie kan worden, vooral ook door den weerschijn in het water. Een echte oranjestemming was er Za terdag in de stad en daartoe heeft de mu/ipk terdege het hare bijgedragen. Dat een en ander nagenoeg heel Amersfoort op de heen en op straat bracht, laat zich begrijpen. En nog lang duurde de feestvreugde voort, die men ook kon vieren in de vele café's te de zer stede. Twee personen in arrest gesteld Op het station der Nederlandsche Spoorwegen is gisteravond een man aanpehouden. die zich heeft schul dig peniaakt aan inbraak. Ook te Arnhem is een man aange houden. die er van verdacht wordt, inbraken te Amersfoort te hebben gepleegd. De politie deelde ons mede. dat deze aanhoudingen in verband staan met de serie .inbraken liier den laatsten tijd gepleegd. Dc heer W. Langeraar spreekt voor eén aandachtig gehoor Vrijdagavond hield in „Princess Room" luit. W. Langeraar Officier Secretaris bij den officier commissaris in Garnizoen Amersfoort voor de afd. Amersfoort van den Algem. Ned. Poli tie Bond een lezing over de rechtsple ging bij de Militairen cn over het Mili tair Strafrecht. De tweede voorzitter, de heer D. Hoek opende de vergadering waarna de heer Langeraar zijn inleiding aan ving. Allereerst wees spreker op het ont staan van het Wetboek van Militair Strafrecht. Dit berust evenals andere wetten op de Grondwet. Het gewone Wetboek van Strafrecht geldt ook voor den militair het Mili tair Strafrecht kan dan ook beschouwd worden als een uitbreiding van het Strafrecht. Naast het Wetboek van Strafrecht kent de Burgerrechter het Wetboek van Strafvordering welk wetboek het strafproces regelt; de mili tair kent ook dat wetboek. Bij het straf geding tegen een militair geldt de zeer oude wet: Rechtspleging Landmacht (1S05). De taak van de politie is in nagenoeg iedere gemeente geregeld bij instructie evenals die van de Rijkspolitie en Marechaussee en ook bij de militaire politie. Niet altijd is in dc voorschriften van de gemeente-politie rekening gehou den met diverse bepalingen do rechts pleging bij de weermacht betreffende. Door onbekendheid met voorschriften cn vormen werden door burgerpolitie meerdere malen fouten gemaakt bij het opsporingswerk in militaire gebouwen e. d. als opgetreden moest worden tegen een militair die zich aan eenig vergrijp had schuldig gemaakt. Ook vestigde spreker de aandacht op de Inkwartieringswet die z.i. dom* bur gers nog al eens wordt overtredra (het zich tusschen een militaire colonne be geven enz.). Uit de discussie bleek dat dit wetje practisch moeilijkheden met zich brengt te kort schiet in een uit gesproken verbod! Uitvoerig ging de spreker in op tal rijke technische onderdeelen van het Militair Strafrecht. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door de aanwezigen een ruim gebruik ge maakt. Daaruit bleek dat men niet zon der aandacht het gesprokene gevolgd had. Spreker beantwoordde de vragers allen naar genoegen. Sprekende over rechten en plichten van de meerdere t.o. mindere deelde de heer Langeraar mede, dat de meerdere verplicht is bij het constateeren van oen krijgstuchtelijk vergrijp, ook als hij in burger is in te grijpen. Bij het ontstaan van moeilijkheden kan hij de hulp inroepen van dc politie. Zij is dan op haar beurt verplicht hulp te ver- leenen. In dit verband wees spreker er op dat zich te Utrecht voor eenige we ken geieden een geval voordeed, dat een soldaat zich schuldig maakte aan een handeling in strijd met de krijgs tucht. Een officier van de Genie hield de discipline in het leger. van onze onafhankelijkheid en tot he in het belang van het leger de politie en de Staat en moet gegrond zijn op een gezonde rechtspleging. Daaraan mede te werken moet het ideaal zijn van elk rechtgeaard politieman, van ieder goed soldaat! Spreker beëindigde zijn belangrijke rede met de hoop uit te spreken, dat zijn causerie had mogen bijdragen tot nog meer onderlinge waardeering op elkanders terrein, tot een steeds beter elkaar begrijpen. De heer Hoek sloot met de woorden van oprechten dank aan den inleider en aan toehoorders. Van de Koninkl. Delfts-Aarde werkfabriek ,,De Porceleyne Fles" te Delft zijn zo juist uit gekomen en geëtaleerd in onze étalage. Prüzen f 62.50, f 12.50, f 5.-. AFBEELDINGEN WORDEN OP AANVRAGE GAARNE TOEGEZONDEN Op 78*jarij:en leeftijd Zaterdag dag te dezer stede overleden Zaterdagnamiddag overleed op bijna 78 jarigen leeftijd de heer Theodorus Johannes Hendrikus Bianchi, een be kend en gezien Amcrsfoorter, al was hij dit niet van geboorte. In zijn leertijd kwam hij in de „zaak in manufacturen" van wijlen den heer Thies, in de beken de zaak de Rfloeter, welke hij later over nam. Toen trad hij in het huwelijk met de dochter van zijn patroon. In 1900 trok de thans overledene zich uit dc zaak terug, welke aan den heer B. II. Kui per kwam. Nu gaf de heer Bianchi zich geheel aan den arbeid voor de R.K. Drankbe strijding. Lange jaren was hij penning meester van Sobriëtas. - Zijn arbeid mocht erkenning vinden in de benoe ming door Hare Majesteit tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Z. H. de Paus schonk hem het Eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice. De uitvaart en begrafenis vindt Woensdag plaats, deze laatste vanuit de kerk St. Franciscus Xaverius. GARNIZOEN Kapitein C. E. Chivat is overgeplaatst van het 21e bij het 16e regiment in fanterie en blijft te dezer stede in gar nizoen. Dezer dagen kregen wij op onze redactie bezoek van een Amersfoortschen werkloozen schilderJan Bley, die ons een door hem vervaardigde teekening in kleuren liet zien, voor# stellende Prins Bernhard te paard omgeven door stadsgezichs ten van de garnizoensplaats Amersfoort. Teneinde onze lezers dit aardige staaltje van huisvlijtte laten zien, geven wij er hierbij een reproductie van Veel belangstelling tijdens deze lezing voor het Instituut v. Arbeidersontwik# keling Gistermorgen sprak de heer H. G. Huslage over zijn reis naar de Sovjet Unie voor het instituut voor Arbeiders ontwikkeling in het Volkegebouw aan de Snouckaertlaan. Na opening der vergadering door den voorzitter, die mededeeling deed, dat de afdeeling van het Instituut den heer Iluslage bereid had gevonden voor de leden een lezing over zijn reis te hou den, ving de heer Huslage zijn rede aan. Ter inleiding, zegt spreker, dat hij van verschillende kanten aangezocht is zich mondeling of schriftelijk over zijn reis in het openbaar uit te laten. Waar hij begreep dat deze belangstelling naar zijn beschouwingen in hoofdzaak was ingegeven door het feit dat hij ter plaatse een officieels positie bekleedt, had hij besloten op deze aanzoeken niet in te gaan en had slechts voor he»t In stituut voor Arbeidersontwikkeling, als zijnde het ontwikkelingsinstituut voor de Moderne Arbeidersbeweging, een uit zondering gemaakt. Indien men echter meende dat hij zich hier in politieken zin zou uitlaten, dan moest hij diege nen, daarvoor gekomen, teleurstellen. Hij zou slechts spreken over de reden van zijn reis en zijn reisindrukken. Spreker zet dan uiteen, dat hij zeer getroffen was door vele mededeelingen, die zijn vrouw hem, na haar Russische reis dit voorjaar, had gedaan; had daar na zoowel pro als contra gelezen over Rusland van verschil lende schrijvers en was ten slotte besloten zelf een tour van 14 dagen in de Sovjet-Unie te gaan maken, zooveel mogelijk zonder eenige leiding en alleen. Hij had zich hierbij niet de illusie gemaakt dat hij bij zijn terugkomst zou weten hoe het in de Sovjet-Unie gesteld was, doch hoopte op zijn reis eenigen indruk te krijgen hoe het Russische volk onder'het Sovjetbewind leefde, door zooveel mo gelijk onvoorbereid contact te zoeken met menschen die hij op zijn reis zou ontmoeten. Sprekers reis ging over Berlijn en Warschau naar Kiev en vandaar naar Charkov, Dnjeprogrez. Moskou en Le ningrad, waarbij hij alleen in Rusland 60 uur spoorde. Hij vangt zijn reisver haal aan in Warschau, waar hij in den nachttrein naar de Russische grens een Amerikaan ontmoet, die dezelfde reis blijkt le maken als hij en waarmee hij 4 dagen in Kiev en Charkov was. waar na deze rechtstreeks naar Moskou ging en spreker naar het Zuiden ter bezich tiging van den stuwdam bij Dnjepro grez. In het douanelokaal te Chepetovka, het Russische grensstation op den weg naar Kiev, heeft spreker zijn eerste ontmoeting met een Russische artse, die Duitsch spreekt cn met wie hij reist naar Kiev. Tijdens de reis heeft hij een gesprek met deze artse, uit welk ge sprek spreker verschillende interessan te bijzonderheden vertelt. Op sociaal- en hygiënisch gebied is in Kiev, de hoofdstad van de Ukraine, waar deze artse reeds meer dan 20 jaar werkzaam was. veel verbeterd sinds de revolutie en haar eindconclusie is dat op dit ter rein een vergelijking met West-Europa waar zij ?iiet onbekend was, zeer wel mogelijk was en zelfs niet ten nadeele van Kiev zou uitvallen. In den trein naar Kiev geraakt spreker bovendien in gesprek met een aantal Russische arbeiders, waarvan er een ook de Duit- sche taal machtig blijkt en ook van deze arbeiders verneemt spreker veel goeds. De heer Huslage beschrijft verder de stad Kiev als een mooie stad met sohoone vergezichten over de Dnjepr, veel mooie kerken en kathedralen. Als spreker den eersten dag in Kiev op 1 November (het is Zondag), naar een kerk vraagt, waar de godsdienst nog wordt uitgeoefend wijst men hem die en hij vertelt hoe hij in deze kerk de uitoefening van den Grieksch-Katholie- ken godsdienst ongestoord zag verrich ten, waarbij de kerk ongeveer half ge vuld met geloovigcn was. Bij zijn tochten door de stad valt spreker op de vele arbeid die hij ziet verrichten. Veel nieuwe en groote ge houwen ziin in aanbouw, tal van wegen worden verbeterd, veel restauratie van oude woningen en gebouwen en ook veel nieuwe arbeiderswoningbouw. Hoe wel de nieuwe arbeiderswoningen vol doende ruimte en licht bieden, is de wijze van bouw en de afwerking der woningen slecht, hetgeen spreker ook in de andere 6teden is opgevallen. In Holland zou men een dergelijken bouw met revolutiebouw betitelen. Spreker vertelt verder boe hij in een z.g. Cultuurpaleifi (hier zouden we zeg gen een vereenigingsgobouw) van de arbeiders uit de voedingindustrie te recht komt en hoe hij daar, als hij zich als Hollander ontpopt, hartelijk ontvan gen en rondgeleid wordt. Ook aan het schouwburg- en tooneel wezen, waarnaar in iedere stad zijn aandacht uitging, wijdt spreker een deel van zijn rede en beschrijft dit als te staan op een voor Holland ongekend hoog peil; alsook aan het groote bezoek van het publiek In de zes schouwbur gen of operagebouwen, die spreker in de Sovjet-Unie bezocht, waarbij hem was opgevallen dat zoowel de heffe van het volk als de intellectueclen de schouwburgen vulden en hij onder den indruk kwam dat daarbij ieder stands verschil wa<j weggevallen. Charkov, do volgende stad die spre ker bezocht heeft, is een belangrijke in dustriestad in de Ukraine, 800 000 in woners groot. Spreker vertelt van de goede stadsontwikkeling, die hij daar zag. het mooie volkspark mei aan den ingang een grootsch gedenkteeken, ge wijd aan een geliefd Ukrainisch volks dichter, het Pionierenhuis, een gebouw van 235 kamers, hetwelk vóór do revo lutie een officieren-societeit wa6, doch nu ingericht voor jeugdontwikkeling na schooltijd en zijn bezoek In de Opera, waar hij Carmen zag opvoeren met on geveer 100 medespelendcn op het po dium. Spreker moet zijn rede sterk bekorten met het oog op den tijd en geeft heel vluchtig zijn indrukken weer van de stuwdam in de Dnjepr bij Dneprogrez, van Moskou en Leningrad en vertelt als slot nog een gesprek met een Russisch onderwijzeres in den trein gevoerd tus schen Leningrad en de Russisohe grens, waarna spreker zeer verkort conclu deert dat de groote massa van het Rus sische volk. bij de beoordecling van maatschappelijke verhoudingen, geen vergelijking trekt tusschen democratie of dictatuur, omdat het de democratie nimmer gekend heeft, doch een verge lijking trekt tusschen het Tsari6tisoh bewind van vóór de revolutie en het te genwoordig Sovjetbewind, \vaart>ij het oordeel, naar sprekers meening, van zelfsprekend ten gunste van het Sovjet bewind uitvalt. Door een zestal aanwezigen werden den spreker verschillende vragen ge- ételd, waarbij ook het verzoek uit de vergadering kwam om in een volgende bijéénkomst nog meerdere indrukken van spreker te mogen vernemen. Het bestuur van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling besloot, in over leg met spreker, in de maand Januari een nieuwe bijeenkomst te beleggen waarin spreker zijn in Moskou opge dane indrukken uitvoeriger zal mede- deelen en ook op de gestelde vragen zal antwoorden. Sprekers- betoog werd door de onge veer 100 aanwezigen met groote aan dacht gevolgd. Eenige gouden sieraden en wat geld vermist Een bewoner van de Puntenbur gerlaan heeft bij de politie aan gifte gedaan, dat onbekende perso nen met een valschen sleutel zich toegang hebben verschaft tot zijn woning. Eenige gouden sieraden en wat geld werden venniet. Konijn gestolen Een bewoner van de Spaarnestraat heeft bij de politie aangifte gedaan, dat bij hem een konijn uit zijn hok was ge stolen. Schoorsteenbrand je Een brandweerman heeft met behulp van eenige personen een schoorsteen brand op het Monnikenpad mei i-m- mers water gebluscht.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5