OVERGANG VAN AMSTERDAM EXCELSIOR'S koperen feest OPVOERING VAN ZONSOPGANG BAL-MASQUE VAN L.E.A. KERSTNACHTLITURGIE GEREF. KERK IN H.V. HET VEGETARISME Wijnhandel „De Moor" MOOR Oude Genever AM. CAROUSSEL VEREENIGING 2s BLAD BAÜ. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 21 DECEMBER 1936 Door de afdeeling Amers* foort van „De Princevlag" in Amicitia T_T ET zal velen misschien ver- -^wonderen, dat het na den val van den Briel op 1 April 1572 nop 6 jaar geduurd heeft, voordat de grootste koopstad van Holland naar de zijde van den Prins is overge gaan. Nu die overgang van Amster dam in het stuk „Zonsopgang" door de leden van „de Princevlag" van de afdeeling Amersfoort Maandag en Dinsdag a.s. in Amicitia ten too- neele zal worden gebracht, is het misschien niet ongcwcnscht om iets mede te deelen over de geschiede nis van Amsterdam in den tijd van Karei V en Philips II. Gebrek aan plaatsruimte noopt ons echter, om ons tot de hoofdzaken te beperken. In 1535 brak in Amsterdam en elders, als gevolg van de langzaam maar zeker doordringende nieuwe ideeën op reli gieus gebied, een felle opstand van de \Vederdoopers uit.. De gematigde Ani- aterdamsche regeering werd in verband met dezen religieus-communistischen opstand, dio de stad geheel in rep en roer had gebracht, drie jaar later door een streng katholiek stadsbestuur ver vangen. dat het geheel eens was met de in latere jaren uitgevaardigde plakka ten tegen iederen vorm van ketterij. Eén der hoofdfiguren uit de nieuwe groep van burgomeesteren was de uit Sloten afkomstige Mr. Hendrick Dircksz, die dus tot „de sincere en catholijcke partij" behoorde en met zich eon ge heele nieuwe regenten-coterie op het kussen bracht, die cr tot 1578 zou blij ven zitten. Ondanks het feit, dat zij door de echte Amslerdamsche aristocratie, waartoe men o.a. de Baerdesen's en dc Boelens mag rekenen, met den nek werd aangezien, wisten dc „Dirckisten", zooals zij genoemd werden, zich in het stadsbestuur te handhaven, waarvoor zij echter aangewezen waren op steun van den Koning en zijn Spaansche landvoogden. Aan Mr. Hendrik Dirckz. was ook Joost Buyck (15051588) geparenteerd, die tusschen 1549 en 1577 zich liefst 17 maal de waardigheid van burgemeester zag opgedragen. Tegen hem, maar in het bijzonder tegen Dircksz en zijn Ka tholieke regenten kliek, rees meer dan eens verzet uit kringen van handel en industrie, waarvan de leden door hun relaties met de Oostzee-steden min of meer met de protestantsche ideeën ver trouwd waren geraakt cn die eveneens door banden van bloed aan elkaar ver bonden waren. Van deze Amsterdam- sche élite, die dus na 1538 nauwelijks in het stadsbewind vertegenwoordigd was, die door hun gedeeltelijke protes tantsche neigingen geen ambtenaren konden worden en die hun achteruitzet ting door een parvenu, als Mr. Hen drick Dircksz was, niet konden verkrop pen, was Mr. Baerdescn de leider. Vele moeilijkheden tusschen deze hoofdper sonen vooral, doch ook door de groepen die achter hen stonden, deden zich voor. Zoo werd in 1564 te Brussel bij dc Land voogdes, Margarctha van Parma, een klaagschrift door tien leden der oppo- silioneele aristocratie over hel bewind van Amsterdam ingediend. Een der voornaamste leden der rogeeringsgroep, w.o. Joost Buyck voortdurend „vriend jes" en familieleden aan de baantjes hielpen en vrijwel geheel alleen de la kens uitdeelden, zonder dc vroedschap voldoende te raadplegen. De vijf bedoel de heeren bespotten dit optreden van de oppositie en beweerden, dat zij toch aan het langste eind zouden trekken, al kwamen dc opposanten met „sacken vol redenen en turfmanden voll bescheits" aandragen. In dit geval had den zij echter toch buiten den waard, In casu de landvoogdes gerekend, want weldra kwam een aanzienlijke ver scherping van de bepaling, die Graaf Albrecht-van Henegouwen in 1398 ge maakt had betreffende verwantschap pen tusschen leden van de vroedschap tot stand en werd verordonneerd, dat de naaste verwantschap hoogstens mocht zijn die tusschen broers kinde ren, zoodat schoonvader en schoonzoon, zwagers en broers niet gelijktijdig zit ting in dit college mochten hebben. Nog bleef Mr. Hendrick evenwel op het kussen zitten,doch toen gebleken was dat hij zich aan ernstige financieel© onre gelmatigheden bad schuldig gemaakt moest hij in 1565 als burgemeester af treden, wat niet wegnam dat hij tot'78 lid van de vroedschap en van den oudraad bleef. Brusselsch decreet Sedert het neerleggen van zijn bur gemeesterschap werd de zaak echter op precies den zelfden voet voortgezet door zijn neef Joost Buyck Sybrandtsz, Aan het Brusselsche decreet stoorde deze zich niet in het minst en in de re genten-oligarchie kwam geen noemens waardige wijziging, wat bleef tot. Mei 1578. Ja, eens zoo sterk voelden zich de leden der stedelijke regeering, toen hun gereformeerde tegenstanders zich in 1606 ten zeerste compromitteerden door actief deel te nemen aan de reformato rische beweging in Holland, waarvan Amsterdam het centrum was. Deze beel denstorm-excessen deden in het volgend jaar de gereformeerde notabelen in groo- ten getale het voorbeeld van Prins Wil lem volgen en naar het buitenland uit wijken, waar zij vernamen, dat over 170 hunner door den Raad van Beroerten het vonnis van eeuwige ballingschap was uitgesproken. Waren dus velen hunner tegenstan ders uitgeweken, toch konden Joost Buyck c.s. zich op den duur met moel-l te handhaven. Weldra ontbonden zij de1 schutterij cn namen eigen aanhangers1 in dienst, die in 1572 nog met twee ven dels stadssoldaten werden uitgebreid. Hun geheele gezag berustte zoodoende., feitelijk alleen op wapengeweld. Het spreekt vanzelf, dat de bewind-' hebbers zich verre van behagelijk ge voelden, toen zij van de Brielsche ver-' rassing in kennis werden gesteld. Het stadsbestuur, dat vast wilde houden aan „de onderhoudenisse van de catho lijcke religie en dc obedientie van dc Conincklijcke Majesteit," werd dus meer en meer gedwongen om aansluiting te' zoeken bij Alva en diens opvolger Re- quesens. Regeering en vroedschap steunde dan ook op groote schaal op 't Spaansche le ger bij diens belegering van Haarlem en Leiden. De Spanjaarden, die wel be grepen van hoe 'n groot belang de steun van Amsterdam was, waren dan ook de voorkomendheid zelve en daarvan wist Buyck heel handig gebruik te maken, door gedaan te krijgen dat de inning van de 10e penning werd uitgesteld. Zelfs, hoewel vurig monarchaal gezind, durfde hij zijn Spaansche vrienden te trotseeren, door tot tweemaal toe den Spaanschen soldaten, die de Spaansche overheid in de stad wilde legeren, de toegang te weigeren. Vreemde soldaten dulde Buyck evenmin als de andere stedelijke besturen dezer streken en daarom had hij stads vendels opgericht, die niet alleen een vertrouwde leger macht vormden, doch die bovendien uit werkloozen werden gerecrutcerd, die anders „uit desolatlo tot rebellie" zouden kunnen komen. Inderdaad was dc kans daarop niet gering, daar dc economische toestand voor Amsterdam verre van gunstig was. Afgesneden als de stad was van het omliggende land, dat meer en meer in handen der Geu zen was gekomen van den aanvoer van koren over zee, daar sedert den neder laag van Bossu tegen Cornells Dircksz, den aanvoerder der Geuzenvloot in het Iloornsche Hop, de laatsten de zeegaten volkomen beheerschten, was het gebrek onder de bevolking bijna nijpend ge worden. Het is dan ook te begrijpen, dat Buyck en de zijnen vurig hoopten dat Leiden door de Spanjaarden ingenomen zou worden, daar Amsterdam dan nog meer steun zou kunnen krijgen tegen de Geuzen, die zich zelfs, zij het tever- geefsch, verstout hadden om de Amstel- stad te belegeren, wat slechts tot ge volg had gehad dat Buyck de Spaan sche troepen nu wel binnen de stads muren had moeten toelaten. Het zal dan ook niemand verwonderen, dat de heeren burgemeesteren bij de tijding van het ontzet van Leiden dusdanig van hun tramontane waren, dat zij een brief, die zij bezig waren op te stellen, niet. konden voltooien „overmits de tur- bafie ons opcomen deur 't ontset van Levden". Zelfs rieden zij den Konink lijken Stadhouder aan om liet beleg te hervatten, wel advies gelukkig niet werd opgevolgd! Hoewel Amsterdam's positie met den dag slechter werd, waardoor de stads- reeeering vurig naar vrede begon te verlangen, vond zii de In 1576 gesloten Pacificatie van Gent toch verre van aan genaam. De Pacificatie Daar was immers niet Alleen vrede en vriendschap tusschen de zuidelijke pro vincies en Holland en Zeeland gesloten, doch was tevens bepaald, dat do gods- dienstquaestie geregeld zou worden door een vergadering van de Staten-Ge- nefaal, wanneer eenmaal de Spaansche troepen uit het land verdwenen zouden zijn. Tot zoolang zouden de plakkaten geschorst worden, doch zij zouden bui- ton Holland en Zeeland gehandhaafd blijven. Aan de steden, die zich zooals Amsterdam, nog niet aan liet gezag van den Stadhouder, Oranje, onderwor pen hadden, zou dit bij satisfactie mo gelijk gemaakt worden. Dit laatste was voor de Amsterdamsche regenten 'n uiterst teer punt, want niet alleen be- teekende de ondertcekoning van de Pa cificatie algeheele amnestie en dus een mogelijke terugkeer van alle ballingen, doch bovendien zou door de satisfactie een volkomen gelijkstelling van den ge reformeerden godsdienst met den Roomsch Katholieken er op volgen. Dat bet regcei ingscollege van Holland's grootste koopstad zich dan ook tot hef uiterste hiertegen verzette, is niet meer dan natuurlijk. Al werd, zij het schoorvoetend, in Fe bruari 1577 door de Amsterdamsche overheid de Pacificatie geteekend, de bepalingen van dc satisfactie onder schreef zij niet zoo gauw, daar dit luin eigen politieke doodvonnis zou betecke- nen. Bij de besprekingen met de afge zanten van den Prins van Oranje stel den Buyck c.s. dan ook de xolgende eischen: lc. het behoud van dc stads- vendels, wat begrijpelijk is, daar hierop hun macht voor het grootste gedcelto rustte; 2e. een verbod van uitoefening van don gereformeerden godsdienst bin nen de stadswallen, wat immers een te rugkeer van dc hun uiterst vijandige bepalingen ten zeerste zou belemmeren. Steeds moeilijker werd echter de positie der regcntencóterie, mede ten gevolge van een nauwe insluiting door dc Geu zen. Het gevolg was, dat dan ook den Ssten Februari 1578 de satisfactie eindelijk onderteekend werd. Doch nog gaven Buyck en zijn aanhangers zich niet geheel gewonnen. Zij bleven vol harden in bun verzet tegen de toeloting van de ketters. Maar bijna dagelijks wordt er aan bun macht getornd. Als gevolg van de satisfactie moeten zij in Maart hun stadsvcndels afdanken en eenige compagnieën Staatsche troepen toelaten, waardoor hun ruggesteun nu bijna geheel verloren gaat. Gelukkig voor hen berkregen zij echter bun trou we steunpilaren: de schutterijen, die juist als gevolg van de satisfactie weer opgericht moesten worden. Kunnen zij gedaan krijgen, dat de commandant der schutterij een der hunnen is. dan is alles nog niet ver loren. In April 1578 hadden hierover besprekingen plaats met de commissa rissen van de Staten van Holland, die voor de tenuitvoerlegging van de satis factie zorg moesten dragen. Beide par tijen stonden op hun stuk, daar de hee ren commissarissen zeer wel begrepen, waar het bij de burgemeesters en vroed schap om ging. Het lag dus voor de hand dat de onderhandelingen moesten stranden, wat dan ook inderdaad op den 25en Mei van hetzelfde jaar gebeurde. Intusschen waren de leiders van de tegenpartij van het stadsbestuur, dus de gereformeerden, maar ook een aantal R. K. notabelen, die niet tot de echte regenten kliek behoorden, in den Haag bezig om vooraf beraamde onwente- lingsplannen voor te bereiden. Wanneer dan ook de vroedschap op 23 Mei het Haagsche ontwerp over dc inrichting van de schutterij definitief verwerpt, stellen de genoemde Commissarissen in een samenkomst te Amsterdam met Mr. Baerdescn cn eenige zijner aanhangers de bijzonderheden van de Alteratie vast. De uitvoering van de omwenteling wordt opgedragen aan Dr. M. Coster, Mr. Baerdescn, Adriaen Reynertsz Cspmhout, Adriaen Pauw cn Guillaume du Gardijn. Niadat dan den 25sten Mei de burge- imeebteren het vroedschapsbesluit aan (de heeren Commissarissen hebben me degedeeld. verschijnt den 26cn het Comité in de burgemeesterskamer. Hoe wel dei vroede vaderen het vuur nu wel heel na aan de schenen wordt gelegd, blijven zij weigerachtig om in zake het commando over de schutterij toe te geven. Wanneer het zich op den Dam verzameJdo volk ziet, dat er blijkbaar met het. stadsbestuur niet meer tc pra ten valt, komt het in beroering, doch wordt in bedwang gehouden door het Staatsche garnizoen, dat de overheid, zeer tegen liaar zin. eenigen tijd ge leden had moeten innemen, cn door de burgervendels. Het Comité laat in tusschen alle Spaansch-gezinde régen ten en geestelijken aanhouden en naar den Waag op den Dam brengen, waar na zij naar schuiten worden geleid en zonder eeuig letsel te water uit de stad gebracht worden. En zoo verlieten o.a. op den 26en Mei 1578 Joost Buyck. pastoor Mr. Ja- rob Buyck, C. J. Brouwer. Sybrant Occo. ook een familielid van Buyck, Sybrant Buyck en Hendrick Dircksz de stad. wier wel en wee sinds vele jaren in hun hebgrage handen gelegen had. Dr. B. D. E. KRAFT. Op aandrang van Joost Buyck bief Requesens in 1573 deze strengere bepa lingen weer op. 3) De aanhanlingen, die in dit artikel oorkomen. zijn ten deele uit Dr. H. Brugman's: „Geschiedenis van Am sterdam". Dl. I en II cn uit. Joh. Elias': „Het Amsterdamsche patriciaat". Zaterdagavond hebben we reeds een voorproefje gehad van het „OranjeJbal- masqué", dat 9 Januari in hotel „Birk- hoven" zal worden gehouden. De gym nasiasten verceniging „L.E.A." bad voor haar leden en introducés in bo vengenoemd hotel een bal-masqué ge organiseerd, dat bijzonder geslaagd mag genoemd worden. Weliswaar waren er weinig originee- le costuums maar daartegenover stond, dat de meeste aanwezigen buitenge woon veel zorg aan hun verschijning hadden besteed. Natuurlijk waren cr boerinnetjes en zigeunerinnen, cow boys en kozakken, pierrots cn pierret- tes, maar ook was aanwezig Herr Hitler die geïnterviewd werd door Mr. News paper. Terecht werd een symbolische voor stelling van de vier jaargetijden met 'n eersten prijs bekroond, terwijl een vijf tal spoken, die danig de schrik onder de aanwezigen hadden gebracht, on danks dit alles, zich nog een tweeden prijs zagen toebedeeld. Men schrijft ons: Op Donderdag 24 Dec. des avonds van 9 lot 10 uur, wordt in de Geref. kerk in H.V. (Appelweg 15), het kerstfeest in geluid met een Kerstnachtliturgie. Nadat de liturg de samenkomst ge opend heeft in naam van den Drie- eenigen God en de gemeente in oot moed en dank genade ontvangen heeft, wekt hij dc gemeente op om te beluisteren en te bezingen de daden Gods, die de Kerk in dezen nacht her denkt. Deze inleiding wordt besloten met een gebed uit dc oude kerk, waar in gevraagd wordt om een zegen voor lijd cn eeuwigheid. Eerst worden nu enkele woorden uit de Profeten gelezen. Het eerste spreekt van het roepen van het schepsel om zijn Schepper, bet. tweede is daarop het antwoord: God komt, en het derde zegt, boe Hij komt in den Vredevorst. De liederen, die de gemeente zingt, sluiten zich hierbij aan. Dan luistert de gemeente naar bet Kerstevangelie, zooals Lukas dit ver haalt. De liederen wijzen er op, dat het hier niet slechts gaat over oen his torisch gebeuren, doch over een hoils- feit voor alle eeuwen, over het komen van Christus in ons eigen leven. Do liturgie bereikt haar hoogtepunt in de Kerstboodschap van Johannes; het Woord is vleersch geworden. De ge meente bezingt daarop dit mysterie, waarna een gebed van dank en aan bidding volgt. Nadat de liturg dc opwekking heeft doen hoeren, om tc wandelen als kin deren des Lichts, en nog eenmaal in het kort het Kerstevangelie heeft sa mengevat eindigt de gemeente met een lofpsalm. „HARMONIA" Dc afdeeling Amersfoort van de Ned. Vereeniging van Spiritisten „Harmonia" houdt Donderdagavond 24 December in de toonzaal „Sierkunst" v*cn Kerstbijeen komst. De heer Mac-Kenzie uit Utrecht zal spreken over: „Hoe ik tot de Spiri tistische overtuiging hen gekomen". Men zie jroor bijzonderheden de keitjes. Opvoering van de muziek* revue „Voorheen en Thans" Het tëVs-jarig bestaan van de mu ziekvereniging „Excelsior", direc teur A. Bikkers, werd Zaterdag avond in de groote zaal van „De Valk" op feestelijke wijze herdacht, o.a. door het opvoeren van de Excel- sior-Muziekrevuc „Voorheen en Thans". Voordat, de revue voor het voetlicht werd gebracht, sprak de voorzitter van de jubilecrendc vereeniging, de heer M. Peters, een kort openingswoord waarin hij vooral de leden cn donateurs harte lijk welkom heette, om vervolgens dank te brengen aan de tooncelclub dezer verceniging, alsmede aan één der op richters den lieer M. Willemse, en aan den tegen woordigen directeur A. Bik kers. Schriftelijke gelukwenschcn waren binnen gekomen van de Amersfoortsche Politie Muziekvereeniging cn de Amers foortsche Muziekvereeniging, terwijl het pas benoemde eere-lid, de heer J. van Schaik, eveneens bij verhindering zijn felicitatie schriftelijk deed toekomen, echter onder aanbieding van een bloe menmand. In de pauze vond de voorzitter ge legenheid den directeur met een bloe menmand te huldigen vóór het vele werk wat hij voor Excelsior heeft ge daan. Spreker hoopte, dat de heer Bik kers nog vele jaren zijn krachten aan de vereeniging zal mogen blijven geven. Opvoering van de revue „Voorheen en Thans" De revue „Voorheen en Than6", welke opgevoerd werd en samengesteld was door de leden, sloeg, zooals te begrij pen, geheel op het vereenigingsleven van „Excelsior". Daarin zijn de samen stel Iers volkomen geslaagd, omdat de geschiedenis van deze vereeniging zich er goed voor leent. Het. zal velen wel licht bekend zijn, dat deze vereeniging niet direct een fanfarecorps ds geweest. Men begon als een monidaccordeonver- eeniging. Hot eerste gedeelte van dc revue sloeg dus volkomen op de mond- accordeonverecniging, waarin men de oprichting, de eerste repetitie in den winkel van Willemse meemaakte on waarin tevens de propagandistische strekking niet vergeten was om lid of donateur te worden van Excelsior. De slot-finale van dit eerste gedeelte was goed; daarin kreeg men een overzicht van de vele prijzen, welke dc club in deze periode behaalde. Het „Thans" had betrekking op het fanfarecorps. Dit tweecle gedeelte von den wij beter gespeeld dan voor dc pauze. Bijzonder goed geslaagd waren de Boerenrepetitic, alsmede de Micro foon-scène. Doch ook de andere scènes kunnen met eere genoemd worden, al waren er niettemin eenige bij, welke niet op al te hoog peil stonden». Wat evenwel prettig aandeed, was het vlug achtereen spelen van de scènes. Inder daad achter de coulissen is hard ge werkt, om het geheel vlot te doen ver- loopen, terwijl „de draad" in deze re vue evenmin ontbrak. Het slot bracht het geheele fanfarecorps op het tooneel, dat -met eenige marschen etc. op waar dige wijze de finale verzorgde. De muzikale verzorging was in han den van den heer D. van Doorn. Tot slot van de feestelijkheden vond een geanimeerd bal plaats. A.B.C.-CABARET Een Amersfoorter is in wezen een tikje conservatief, ziet vele katten uit evenveel boomen en eet ongaarne wat hij niet kent. Maar nu komt er een hier nog onbe kende east, die wij toch wel met en thousiasme mogen inhalen. Het is het A.B.C.-Cabaret, dat in het Leidsche- plein Theater te Amsterdam reeds hon derden voorstellingen gaf en nu eens op tournée gaat. Leider van dit cabaret van goeden naam en faam is de acteur Louis Gim- berg, de teksten zijn hoofdzakelijk van Jan Lemaire en 7ijn vrouw, Corry Vonk is de voornaamste actrice. Op 5 Januari zal het cabaret optre den op de groote gala-avond tijdens dc feesten in Den Haag, in het Gebouw- voor Kunsten en Wetenschappen. Dc Koninklijke familie zal dan aanwezig zijn. Maar ook in Amersfoort komen ze cn wel op Vrijdag 15 Januari in den schouwburg Amicitia. Ze voeren dan hun cabaret-revue: „Klanken-Parade" op. We komen er nader op terug. EIERVEILING 17 December Aanvoer 22.000 stuks. Heneieren 3.00—f 3.50; witte éieren 4.00-/ 5.00; bruine eieren -4.505.25; eendeieren 2.70. FRUIT- EN GROENTENVEILING 18 December Goudreinet 1726 ct.; Bellefleur 17 21 ct.; Groninger kroon 1516 ct.; Ster appel 2123 ct.; Louwtjcs 10—14 ct.; Bramley Seedling 17—18 ct.; Lof 67 ct.; Spruiten 69 ct.; Wortelen 1543 ct.; Bieten 1518 ct.; Rapen 4244 ct.; Prei 59 ct.; Andijvie 819 ct.; Sla 2333 ct.; Selderij 13—15 ct.; Peterselie 1417 ct.; Knolselderij 25—28 ct.; Bloem kool 5—9 ct.; Boerenkool 711 ct.; Gele kool 2325 c<.; Roode kool 1835 ct.; Groene kool 16—22 ct. BAL-MASQUÉ AMICITIA Een traditie van jaren her werd het vorige jaar onderbroken, het jaarlijk- schc bal-masqué in Amicitia ging toen niet door. Mogen wij het als een nieuw bewijs voor het aanbreken van betere tijden beschouwen, dat dit bal in 1937 weer zal plaats vinden. Zaterdag 6 Februari is er weer bal masqué van de Sociëteit Amicitia, in alle zalen. Een évenement voor uitgaand Amersfoort, Tentoonstelling in Sierkunst van de afdeeling Amers» foort van den Ned. Vegetariersbond De afdeeling Amersfoort van den Nederlandschen Vegetariersbond heeft Zaterdag en Zondag j.l. in „Sierkunst" een tentoonstelling gehouden, die in alle opzichten het bezichtigen waard was. Op zeer overzichtelijke wijze waren door tal van platen en schema's de ethische zijden en de voordeelen van het vegetarisme voor dc mcnschheid gedemonstreerd. Wat het laatste be treft, lieten de schema's van den Deen- schen specialist Dr. Hindhede niets te denken over, die door stelselmatig en practisch onderzoek tot belangrijke re sultaten gekomen is. Vergelijkt men 't aantal caloriên dat men van de ver schillende voedingsmiddelen voor een cent kan verkrijgen, dan blijkt het vleesch hierbij een zeer slecht figuur te maken. Voor eenzelfde bedrag kan men in erwten en boonen minstens 8 a 9 maal zooveel voedingsvleesch ont vangen als in rundvleesch en meer dan 25 maal zooveel als in kalfsvleesch. Naast dit relatief duur zijn van.vleesch- gebruik, werd op bet feit gewezen, dat dc werkgelegenheid in ons land een beperking van de agrarische productie en een uitbouw' van dc industrie eco nomisch noodzaakt. De beperking van dc agrarische productie dient inzonder heid op de veeteelt betrekking te heb ben. Wat dc ethische zijde betreft, bracht deze expositie, waarop „Porno- na" alhier vertegenwoordigd was door een mooicn stand, de wreedheid van slachten naar voren, het lijden van die ren en het ruwe vervoer, dat daaraan voorafgaat. Vooral nu het kerstfeest nadert, dat de menschen zoo hij uitstek vergezeld doen gaan van vleeschgebruik, heeft deze tentoonsteling haar waarde bewe zen en gedemonstreerd, dat feestvieren en gewoon leven niet ten koste van het leven van dieren behoeft te gaan. HERINNERINGSBORDEN VAN „DE PORCELEIJNE FLES" De N.V. Koninklijke Delftsch-Aarde- werkfabriek „De Porceleyne Fles" to Delft., heeft, in verhand met het huwe lijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D. H. Prins Bernhard, een drietal borden vervaardigd naar ontwerp van den kun stenaar Leon Senf. De schotel, in blauw Delftsch, heeft een diameter van pl.in. 35 c.M. brengt de wapens van Oranje en Lippe in beeld. De twee andere borden zijn kleiner cn hebben resp. een diame ter van plm. 25 c.M. en plm. 18 c.M. Ook daarin zijn de wapens opgenomen. De zeer fraaie herinncringsborden zijn tot 31 Maart verkrijgbaar bij do firma J. W. van Achterbergh op de Wostsingel alhier. PRINS BERNHARD MARSCH Met bovenstaanden titel is door den heer Fred, de Goeij een marsch gecom poneerd. Deze marsch zal door de Amersfoortsche Muziekvereeniging wor den uitgevoerd bij de te houden opvoe ring van het Historisch spel door de „Princevlag" op 21, 22 December. BLAUWE REGENJAS ONTVREEMD Een winkelier in heeren-confectie al hier heeft op het politiebureau aangif te gedaan van het feit, dat te zij non nadeele een blauwe regenjas ontvreemd is. VRIJZ. CHR. JEUGDGEMEENSCHAP Men schrijft ons: Zondagavond vierde de Vrijzinnig Christelijke Jeugdgemeenschap in de Remonstrantsche Kerk haar Kerstfeest. Na een openingswoord van den voor zitter hield de hoofdleider Ds. F. Oort een Kerstinleiding, waarna door een der leden een verhaal werd voorgele zen waarin de Kerstgedachte goed naar voren werd gebracht, en dat door de goede voordracht zeker indruk op de aanwezigen gemaakt, heeft. Daarna werd het Kerstspel opgevoerd. Door het eenvoudige spel, rle ongekunstelde wij ze van zeggen en het devote gezang hebben allen meegewerkt in de over volle kerk een zuivere Kerstsfeer tc brengen. REMONSTRANTSCHE GEMEENTE In de godsdienstoefening van de Re monstrantsche Gemeente op len Kerst dag zal het kanselklecd in gebruik worden genomen, dat door dc jonge leden van dit jaar hij hun toetreding tot de gemeente als geschenk aan hun predikant is aangeboden. Ilct is ontworpen en vervaardigd door onzen stadgenoot, Dirk dc Leeuw. Kansclkleeden voor Paschen en Pink steren zijn nog in voorbereiding. Op Zondag 27 December zal de gewo ne godsdienstoefening vervangen wor den door en wjjdingsuur, waarvan de heer J. Camerling Helmolt zijn mede werking zal verlccncn. BURGERLIJKE STAND 19 December GEBOREN: Adriana Hendrika, doch ter van Antonius van der Pluijm en Hendrika Stahli Herwine Andrea Cor ry, dochter van Willem Kruse en Frc- derika Hillegina Pastoor. GEHUWD: Adrianus Slijp en Wilhel. mina Lena I-Iubregtse. KERSTAVOND OP DEN TOREN Donderdagavond van 8 tot 9 uur speelt de beiaardier van Kal veen de volgende liederen op den O, L. Vrouwe- toren: Hoort, de feestklokken luiden. Morgen, kinderen, zal 't Vreugde we zen. 't Is een dag van vroolijkhcid. Een rijs is ons gesproten. Kerstnacht Adam. Herders, hoe ontwaakt ge niet? Stille, nacht, heilige nacht. De Boodschap aan Maria. Ik bidde de macht der liefde. Kerstmis Louis Noiret. De herdertjes lagen bij nachte. Aan U, o Koning der eeuwen. Eere zij God in den hooge. Grand Théêlre. Van Vrijdag 18 Lm. Donderdag 24 Dec. vertooning van de film „Een avond in de ope ra." Tevens vanaf Zaterdag vertoo ning van de Oranje-vreugdefilm. Voorstellingen: eiken avond 8.15 uur. Zondag: 1.45 4 6.15 en 8.30 uur (doorloopend). Zaterdag en Woensdag 2.30 uur n.m. City-Theater. Vanaf Vrijdag 18 Dec. vertooning van de film: „Met verzegelde orders" en „Eiken avond 8 uur." Zondag doorloopend 1.45, 4.6.15 en 8.30 uur. Zaterdag 2.30 uur, 6.15 en 8.30 uur. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Woensdag 2.30 uur en 8.10 uur n.m. Cinema Amicitia. Geen filmver- tooning. Voorstellingen: Zondag 2,30, 5.00 cn 8.10 uur n.m. Mnsenm Fléhlte. Westsingel. (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge- houw Theosofische Vereeniging, Regentesselaan. Iederen dag van 68 uur. R.K. Leeszaal, Nieuwetraat 24. Oponbare leeszaal met Jeugdlees zaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. 21 Dec. De Valk. Jaarvergadering. Ver. v. Slechthoorenden. 8 uur. 21 en 22 Dec. Amicitia. „De Prin cevlag" voert op „Zonsopgang" 8 u. 22 December. Amicitia. 't Nut. Jeugdconcert. 10 uur v.m. 23 Doe. Eben Haëzer. Chr. Dein. Unie. De heer J. Gorselink spreekt over: „Vrede op aarde". 8 uur. 23 Dec. t.m. 10 Januari. De Poth. Amersf. Kunstkring. Tentoonstel ling schilderijen van Permeke. 23 Dec. Amicitia. Uitvoering van Toonkunst. 8 uur. 24 Dec. Sierkunst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia." Kerstbijeen komst. De heer Mac-Kenzie houdt een lezing. 8.15 uur. 28 Dec.—6 Jan. Sierkunst. Por- tret.tententoonstelling van het A. K. G. Langestraat 8 Tel. 129 Slechts f 3.25 per Liter Een rallye waarvoor groote belangstelling bestond Het Oranje-zonnetje dat Zaterdag zoo veel vroolijkheid gaf aan de feestelijke stemming door het geheele land ter ge legenheid van de „aanleekening" van ons Prinsenpaar, bezorgde ook den leden van do A.C.V., die deelnamen aan dc rallye, een kostelijke en sportieven mid dag. Aanvangende te klokke 1 u. 10 startte mevr. van Reede met lusschenpoozen van precies 10 minuten de deelnemende paren. De opgave omvatte het paarsgewijze (amazone met ruiter) rijden van een ter- reiririt vanaf de manége „Oud-Leusden" van den heer dc Jong naar markante punten van post tot post werden aange geven. Dit 16 K.M. lange traject moest, in een bepaald tempo, doch niet sneller dan 1 uur 30 min. worden gereden, van post tot post in rechten lijn zonder de paarden af te jagen, waarbij het dus voornamelijk op het oriëntatie-vermo gen van de ruiters aankwam. Het parcours, uitgezet door movr. Van Reede met den oud-adjudant der caval- lcric, den heer J. J. Jansen, was prach tig, niet al te gemakkelijk, b.v. in de huurt van het kamp van Zeist, waar het terrein door geslachten van militairen is omgewoeld, en leidde over de halte VlasakkersReservoir Utr. Waterlei dingObservatiehuisje aan den Zuide lijken rand van de Leusdcrheide terug naar de manége. In afwachting van het laatst binnen komend rui terpaar cn van de vaststel ling der behaalde prijzen, konden de ruiters zich vergasten aan een heerlij ken „lea", aangericht en aangeboden door mevr. Van Ommering in dc con- versatickamer van de manege. De prijzen en strikken werden als volgt toegekend: 1. Ie prijs (ziheren medailles aange boden door den heer Matveld, uitgever van „Rijden en Jagen" te Den Haag) en de oranjes!rikken aan E. freule van Haersolto en den heer D. Amorison, resp. op „N.N." en Hans, tijd 1 uur 26 min. 2. 2e prijs (luxe laarzenknecht met laarzentrekkers, aangeboden door de- firma J. Bottinga, alhier) en de roode strikken aan mej. Jo Meyer op Malou en den heer J. Maat op Athos, 1 uur 29 min. 3. de witte strikken aan mevr. Te Leuken op Moortje en den heer W. Kroes op Gitta Alpar, 1 uur 37 min. 4. de blauwe strikken aan mevr. en den heer M. Ramselaar, resp. op Augusta en Bob, 1 uur 45 min., en ten slotte 5. de groene strikken aan mej. S. Amorison en den heer D. Gast, resp. op Pollux en Willy, 1 uur 39 min. Na afloop van de rallye vervoegde zich nog een heer N. N. aan de manége, die toevallig de rallye had gezien en met belangstelling gevolgd. Hij stelde alsnog een medaille (zilver) ter beschikking voor de beste prestatie, welke medaille door de jury werd toegekend aan mevr. Te Leuken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6