Huwelijken in het Huis van Oranje Interessante expositie HISTORISCHE TAFEREELEN fl. 4 0.- Tweede Kamer op reces DeN.S.B.inlndie DENTA Zeldzame huwelijksacten Feestverlichting te den Haag Vestigingswet besproken PRINS BERNHARD BIJ DEN A.N.W.B. Prinses Armgard te den Haag Spoorwegmaatregelen op 7 Januari De huwelijksinzegening van het vorstelijk paar Verwelkoming door H.M. de Koningin UIT DE STAATSCOURANT Waar zijn de Postvliegers? Colijn beantwoordt Roestam Effendi Se BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD .WOENSDAG 23 DECEMBER 1936 (Generaal Jhr. W. Röell geeft een overzicht van de echtver» bintenissen van Oranjes 's-GRAVENHAGE, 22 December. In fcet Oranje-Nassau museum, Prinse- gracht 3 alhier, heef! hedenmiddag lui tenant-generaal jhr. W. Roëll. comman dant van het veldleger, de tentoonstel ling „huwelijken in het Huis van Oran je" geopend. Na de aanwezigen hartelijk te hebben fwelkom geheeten, verzocht spr dr. Ja pikse eerbiedigen dank te willen over brengen aan H M. de Koningin Op de tentoonstelling is n.i uit het Konink lijk huisarchief een schat van huwe lijksakten in originali te zien welke Van ongekend crroote waarde 16 Aan de huwelijken, die de leden van Set Huis van Oranje sloten, kunnen wij de eerst nationala. den F.uropepsche ontwikkeling van het huis nagaan. Weinige documenten zijn er die ons in herinnering brengen het huwelijk, dat, uit Nederlandsch oogpunt bezien, historisch misschien het belangrijkste van alle was. hef huwelijk van Enge- bert van Nassau in de eerste jaren der 15e eeuw. met Johanna van Polanen vrouwe van Breda en de Lek. waardoor de Nassau's in de Nederlanden belang rijke bezittingen verkregen en geleide lijk. naast hun Duitsche positie, ook een voorname plaats in onze gewesten. Die Nederlandsche positie stijgt in belang, vooral door de politieke en mi litaire verdiensten van haar dragers- Door het huwelijk van Hendrik den Derden met Claudia van Chalon-Orange komt het Huis in het bezit van een souverein prinsdom. Al is met den titel ook sinds 2l/t eeuw geen enkel souverein recht meer ver bonden, de naam van het print-dom Oranje is thans vereenzelvigd met dien van het stamhuis Nassau en in zijne mystiek het symbool geworden van de eenheid tusschen dat huis en ons land Prins Wil'era van Oranje is de erfge naam van een vaste plaats in de Ne derlanden, nog versterkt door zijn eer ste huwelijk met Anna van Egmond- Zijn tweede en derde vrouw vond hij in vooraanstaande vorstengeslachten, die van Saksen en Bourbon, door zijn laatste huwelijk, met Louise de Colig ny, koppelde hij den roem, die hij zelf verworven had, voor zijn nageslacht aan dien van een ander geslacht, dat zich door zijn offers voor een verwante zaak onderscheiden had. De grootste verdienste van zijn zoons, Maurits en Frederik Hendrik, versterk ten het aanzien van de Oranjes. Wan neer Frederik Hendrik op ruim 40-jari- gen leeftijd huwt. kiest hij zijn vrouw niet uit een dier zeer voorname geslach ten, waarmee de prinsen van Oranje reeds gewend waren zich te vermaag schappen, maar uit het oude huis Solms, meer passend in den kring van de Duitsch gebleven verwanten. Wij zien in de huwelijken hunner kinderen, dat het huis van Oranje thans gold als een vooraanstaand vor stelijk geslacht. De eenige zoon Wil lem den Tweeden huwt een Engel- sche koningsdochter, de oudste dochter den Keurvorst van Brandenburg. Ook de eenige kleinzoon, Willem III, huwde een Engelsche prinses. Met haar bestijgt hij den Engelschen troon, als kleinzoon van een Engelschen Koning zelf in aanmerking komend voor de op volging. Dan sterft de oudste linie der Oran jes uit. en neemt de Friesche tak van de Nassau's haar taak over, ook den Oranjenaam, die in ons land de zeker heid van warmen aanhang geeft. Deze Friesche Nassau's hadden tot 'dan toe een beperkten werkkring ge had in ons land. De eerste hunner, wien, onbestreden, de oude nationale taak der Oranjes "wordt toevertrouwd, Willem de Vierde, huwt zooals de Oranjes tevoren deden, een koningsdochter, wederom een En gelsche uit het Huis van Hannover. Zijn zoon, Willem de Vijfde, een Prinses van Pruisen, lievelingsnicht .van Frederik den Groote. De dochter van Willem den Vijfden trouwt een Nassau-Weilburg, waardoor men voor het thans erfelijk geworden stadhouderschap de zekerheid kreeg van een opvolging in den vertrouwden naam Nassau, ook wanneer Willem de Vijfde zonder nakroost mocht overlij den. De zoon van Willem den Vijfden, de latere Koning Willem de Eerste, trouwt wederom een Pruisische Prinses, zijn zuster een Prins van Bronswijk. Die vele verbintenissen in wat men zou kunnen noemen de Brunswijksche hegemonie onder de Protestantsche vor sten hebben het herstel van de Oranjes op een nog hooger peil. dat van het koningsschap, vergemakkelijkt. Willem de Tweede, eerst verloofd met de erfgename van den Engelschen troon, trouwt een zuster van den Rus- eischen Tsaar. Willem de Derde versterkt eerst den nieuwen band met het Russische Kei zerliik Huis door een verbintenis met Sophie van Wurtenherg Maar het twee de huweliik op hoogen leeftijd, dat met Prinses Emma van Waldeck, is voor on«? van oneindig groolpr belang gp we eet. Het herinnert ons aan dat van Willem van Oranje met Louise de Co lignv, van Frederik Hendrik met Ama Ha van Solms. Wat wij aan haar te danken hebben, is geen tijdgenoot onbekend. Wij hebben tot nog toe de huwelij ken der Oranjes beschouwd met het oog op hun dynastiek belang. Maar ook een vorstenkind is een per soonlijkheid en die persoonlijkheid is van grooten invloed op den loop der geschiedenis. Het is juist omdat wij inzien van hoe ïitnemend belang voor het geheele volk is de waarde van de persoonlijkheid en ook hef levend besef van de historische [aak der Oranjes als bindend element in ons midden, vooral ook bij hen, die door huwelijk met ons Vorstenhuis ver honden worden, dat wij met zooveel vreugde Prins- Bernhard verwelkomen, van wie wij weten veel te mogen ver wachten. Op welke dagen kan men haar bewonderen? VGRAVENHAGE, 22 Deoember. Zooals ook in de pers is vermeld, was het aanvankelijk de bedoeling de offi- cieele feestverlichting voor zoover die uitgaat van de gemeente en het comi té voor de luisterrijke viering, welke verlichting op den 19en December den ondertrnuwdag van het prinselijk paar op proef heeft gebrand, eerst op 30 De cember voor het eerst wederom te doen ontsteken. Dit besluit was genomen, omdat de indruk bestond, dat de meeste verlich tingen van particulieren en wijkcomi- té's voor dien dag ook niet gereed zouden zijn. Thans blijkt, dat er overal met zooveel voortvarendheid is gewerkt, dat de feesttooi van de stad nage noeg is voltooid en de verschillen de comité's. neringdoenden, alsme de het publiek er hoogen priis op stellen, dat ook de officieele feest verlichting met de particuliere op meer avonden zal branden dan aanvankelijk was gedacht. Met het oog daarop is thans besloten dat de bovendoelde officieele verlich ting zal branden op 22. 23. 26. 28. 29 en 30 December en op 1, 2, 4, 5 6 en 7 Januari. Het Vredespaleis zal op 24 en 30 De cember en op 2. 4. 5, 6 en 7 Januari verlicht zijn. Voorstelling voor school* kinderen in de resi* dentie VGRAVENHAGE. 22 December. Onder auspiciën van het Haagsche co mité voor de luisterrijke viering van het vorstelijk huwelijk, is hedenmid dag in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een opvoering gegeven van historische tafereelen. door J. J- Moerman en Leonard Roggeveen, on der regie van dr. W. de Vletter. Vertoond werden 4 tafereelen uit het leven van Willem van Oranje, opge voerd door onderwijzeressen en onder wijzers van de openbare en R.K. lagere scholen. Behalve enkele leden van het comi té en genoodigden was de voorstelling alleen voor leerlingen der scholen toe gankelijk. Voor den aanvang van de voorstel- liing werd het Wilhelmus gespeeld en meegezongen, terwijl het publiek met geestdrift instemde met een „leve de Prinses en leve de prins". De opvoering had veel succes bij het ieugrliee publiek. Tusschen de bedrij ven door hielden de scholieren zich bezig met het zingen van liedjes. TEWATERLATING TINBAGGER MOLEN SCHIEDAM. 22 December. Onder belangstelling van vele genoodigden is hedenmorgen van een der hellingen van de N.V. werf Guso, v.h. firma A. F. Smulders, te Schiedam te water gela ten de tinbaggermolen „Kantoen", ge bouwd in opdracht van het dep. van koloniën voor de tinwinning in Indië. Het hooge. logge gevaarte, dat er veeleer uitziet als een drijvende me taalconstructie voor den bouw van een modern bouwwerk dan als iets. dat aan de zee doet denken, is 68 M. lang en heeft een grootste breedte van 20.50 M. en een holte midscheeps van 4.20 M.. terwijl in bedrijfstocstand de diep gang ongeveer 3 M. zal bedragen. Er is nog ongeveer twee maanden werk aan de voltooiing van den tin baggermolen die op 1 Maart 1937 ge reed moet. zijn om naar Indië te wor den gesleept. Men rekent dat de sleep reis. die wordt uitgevoerd door Piet Smit's internationalen sleepdienst, on geveer drie maanden zal duren. snouck alrtlaax 20 AMERSFOORT Tel. 2159 GEHEEL GEBIT MEI VOLLE GARANTIE PIJNLOOS TREKKEN IN BEG REPEN SPREEKUUR VAN DEN TANDARTS DINSDAG DONDERDAG VRIJDAG 10—12 en 1.30—3.30 EN VOLGENS AFSPRAAK MONDONDERZOEK en ADVIES KOSTELOOS - Vruchtbaar werk in de afge» loopen periode ver< richt 's-GRAVENHAGE, 22 Dcc. Het vooruitzicht, dat de voorzitter, prof. Aalberse, heden opende op een avondvergadering, indien de agen da niet tegen 7 uur vanavond afge werkt zou kunnen zijn, bleek voor de meeste Kamerleden weinig aan lokkelijk, doch weerhield hen niet om aan de vestigingswet, die van middag aan de orde kwam, de aan dacht te wijden, die dit wetsont werp verdient. Negen leden hebben het woord ge voerd en allen prezen zij den minister van handel, nijverheid en scheepvaart, prof. Gelissen, voor de maatregelen, die hij in dit ontwerp ten behoeve van den middenstand had neergelegd. Naast dezen lof was er echter ook critiek, o.a. van de heeren Stumpel (R.K.) en IJzer man fSoc Dem.), die beiden vonden dat de regeling niet ver genoeg ging omdat het behoefte-element er niet in was opgenomen. De heer van der Putt (R.K.) kon slechts in geringe mate met opneming van het behoefte-element meegaan, mej. Katz (C.H.) en de hee ren Zijlstra (A R.) en Schilthuis (V.D.) spraken zich echter juist tegen dit ele ment uit, terwijl de heer Vos (Lib.) een der grootste verdiensten van het ont werp achtte, dat het niet ordende, doch bet bedrijfsleven in staat 6telde zich zelf te ordenen. De heer Schalker (Comm had ook gaarne het groot win kelbedrijf aan regelen gebonden ge zien en alleen de heer Westerman (Ex. Nat Herstel) geloofde niet dat het ont werp eenig nuttig effect zou 6orteeren, Minister Gelissen antwoordde de ver schillende opmerkingen en handhaafde zijn afwijzing van het behoefte-element, omdat dit een norm verei6chte, die in de practijk uiterst moeilijk zou zijn vast te stellen. Met de verschillende op. merkingen over vestigingseiscben be treffende algemeene handelskennis en vakbekwaamheid van degene, die een klein bedrijf of detailhandel wil vesti gen, was de minister het eens. Een cen trale regeling achtte hij noodig en het overdragen van bevoegdheden aan ge meenteraden zooals de heer IJzerman wilde, wees hij af. Dienovereenkomstig was ook zijn houding tegenover de in gediende amendementen, waarbij de minister eenige van den heer Stumpel overnam, terwijl verschillende andere werden ingetrokken. De Kamer keurde o.a. nog het wets ontwerp tot tijdelijke verlenging van de korting op de Indische pensioenen met 40 tegen 24 stemming goed. Ver schillende leden, waaronder ook voor stemmers, verklaarden dat zij van meening waren, dat de verlenging niet langer mocht duren dan strikt noodza kelijk was en zij betwijfelden, of na de muntdepreciatie die noodzakelijkheid nog wel hestpnd. Dr. Colijn antwoordde hierop, dat de gevolgen van de munt depreciatie voor de Indische financiën nog niet waren te overzien. Te ongeveer 7 uur was de agenda afgehandeld en wees de voorzitter in een korte toespraak op het vruchtbare werk van de Kamer in de afgeloopen periode, dank zij de aanvaarde beperking, die bewees, dat wij Nederlanders gaarne leiding aanvaarden, doch wars zijn van dwang. De Kamer zal op 26 Januari a.s. weer bijeenkomen en in de tus- sehenperiode zullen wij het huwe lijk van onze Prinses vieren. Prof Aalberse sprak de beste wenschen uit voor het Prinselijk Bruidspaar I en wenschte tenslotte ook de leden een gelukkig Kerstfeest en Nieuw jaar. Een onverwacht officieus be* zoek aan het hoofdkantoor te Den Haag VGRAVENHAGE, 22 December. Hedenmiddag heeft Prins Bern hard vergezeld van zijn secretaris jhr. tr. W. Roell plotseling een on aangekondigd en geheel officieus bezoek gebracht aan het hoofdkan toor van den Kon. Ned. Toeristen bond A.N.W.B. in de Parkstraat al hier. Zooals men weet. is de Prins al da delijk na zijn komst hier te lande lid van den bond geworden en heeft de A.N.W.B. hem sindsdien steeds voor zien van de door hem gevraagde reis- inlichtingen en grensdocumenten, ter wijl hem tevens een groote collectie hondsuitgaven ter kennisneming werd aangeboden. Tot groote verrassing van het bonds- pereonecl vervoegde de Prins zich he denmiddag bij zijn bifeoek Dij do ver schillende afdeelingen, waarmede hij reeds door zijn toeristische activiteit schriftelijk contact had gehad en toon de daar groote belangstelling voor den gang van zaken van het bondswerk, waarbij do voorzitter van den A.N.W.B., de heer Edo J. Bergsma, die juist in het gebouw aanwezig was, en de heer W. A. M. Westeroucn van Meetoren, hoofd van do directie toerisme, hem mede op zijn talrijke vragen konden antwoor den. Onderwijl werden de andere bonds leden, zonder dat de mce6ten hunner er eenig besef van hadden, wie er naast hen aan de balie stond, zonder stagna tie geholpen. Na bezichtiging van de afdeelingen voor reisinlichtingen binnen- en buiten land, zoowel al6 voor de afgifte van grensdocumenten en bondsuitgaven vooral bij de afdeeling grensdocumen ten liet hij zich alle finesses van het omvangrijke kaartsysteem uitleggen, waarbij hij een geamuseerde interesse toonde voor de stukken, welke op hem zelf betrekkina: hadden betuigde de Prins vervolgens in een gesprek met den bondsvoorzitter en de andere le den der directie, do hoeren II. J. van Balen en H. W. O. de Bruijn. zijn waardeering voor het groote nut. dat hij reeds van zijn lidmaatschap bad ge- bad. Natuurlijk kwam het gesprek ook op de wegwijzers en daarna op het Ne derlandsche verkeer in het algemeen, waarbij Z.D.H. vertelde, hoe hij, die toch reeds zooveel gechauffeerd had, tn ons land, met zijn talrijke fietsers, toch eerst even vreemd tegenover de hier door geschapen verkeerssituatie had gestaan. Voorts informeerde de Prins met buitengewoon veel belangstelling naar het aantal automobilisten in ons land, dat gezien het feit, dat hy In het buitenland zoo dikwijls auto's met N.L.-pIaten haden opgemerkt, naar zijn meening wel zeer uitgebreid moest zijn. Toen de directeur toerisme hem ver telde. dat de afdeeling watertoerisme van den bond niet in den Haag, doch in het kantoor te Amsterdam ls geves tigd, zeide Prins Bernhard dadelijk: „O, maar daar ga ik dan zeker ook een6 kijken, wanneer wij ons jacht heb ben Geen stoptreinen Zooal6 bekend ls, zal er op 7 Januari, op enkele lijnen, een buitengewoon druk treinverkeer zijn. De 6nelle opeen volging der treinen laat niet toe dat teveel onderweg gestopt wordt Dit zou de na een stoptrein komende sneltrei nen vertragen. De Ned. Spoorwegen hebben daarom den maatregel moeten nemen, om dien dag, op deze drukke lijnen, geen stoptreinen te laten loo pen, zoodat eventueele reizigers van en naar ondergenoemde plaatsen, van af of tot het meest nabijliggende grootere station, met een ander middel van ver voer zullen moeten reizen. Deze klei nere stations, die dus op 7 Januari niet open zullen zijn voor reizigersvervoer, zijn tusschen Utrecht en den Haag, Vleuten, Zevenhuizen Moerkapelle, Blijswijk—Kruisweg, Zoetermeer—Zeg waard, Nootdorp-Noord, en Voorburg en tusschen Haarlem en Rotterdam, Heem stede-A., Vogelenzang-BHillegom, Lis- se, Noord wijkerhout, Voorhout, War mond, Voorschoten, Rijswijk-W., en Kethel, alsmede Hembrug tusschen Zaandam en Amsterdam. In gezelschap van Prins Asch» win, den broer van den Prins, in de residentie aange» komen 's-GRAVENHAGE. 22 Dec. Met ruim tien minuten vertraging zijn hedenavond te kwart over 10 Prin ses Armgard, de moeder van Prins Bernhard, en haar jongste zoon Prins Aschwin, alhier aangekomen met den Berlijnschen trein, die te 10.02 uur aan het station Staats spoor had moeten arriveeren. Ondanks den druilerigen regen en het feit, dat hieraan slechts weinig be kendheid was gegeven, bleek het pu bliek er van op de hoogte te zijn, dat de beide hooge gasten door de Koningin zelf aan het station verwelkomd zou den worden, want langs don geheelen weg, die de koninklijke auto's moesten volgen stonden menschen geschaard, het dichtst opeen bij het kruispunt Be- zuidenhout-Rijnstraat en voor het Staatsspoorslation, waar de politie het voorplein had vrijgehouden. Te ongeveer kwart voor tien arri veerde de Koningin In gezelschap van een enkele hofdame aan het station, waar zij door den stationschef werd ontvangen en naar de koninklijke wachtkamer geleid. In verband met een fee6t ten paleize, dat Prinses Ju liana een aantal meisjesstudenten aan bood, waren Prinses en Prins verhin derd, zelf bij de aankomst aanwezig te zijn. Toen te kwart over tien de trein in aantocht was, betrad de Koningin, die gekleed was in een bruinen bontman tel, het perron, waar zij met gejuich werd ontvangen. Toen schoof de trein binnen. Sommige reizigers zagen met verba zing de menigte op het perron en de statige figuur tn het vrijgehouden ge deelte, maar dan herkenden zij do Ko ningin, de hoeden gingen af en ook uit den binnenrijdenden trein klonk ge juich. Een salonrijtuig 6topte precies voor hot vrijgehouden gedeelte van het per ron. De deur ging open en voor den uitgang verscheen Prinses Armgard, een groote ruiker oranje bloemen in de hand De Prinses herkende met een blik van vreugde de Koningin, die haastig naar voren trad en Prinses Armgard de hand reikte, haar zoodoen de persoonlijk behulpzaam zijnde bij het uit den trein op het perron stap pen. Do beide vorstelijke vrouwen om armden elkaar hartelijk en kusten el kaar ter begroeting. Achter Prinses Armgard stapte Prins Aschwin uit den trein, gevolgd door nog enkele leden van het gezelschap, die de reis hadden meegemaakt, o.a. een verpleegster, die Prinses Armgard in verband met do ziekte, waarvan zij than6 gelukkig her steld is, vergezelt. Ook de Prins werd hartelijk door Hare Majesteit begroot en door de wachtkamer trad de Ko ningin met haar hooge gn6ten naar buiten, waar luid gejuich uit de wach tende menigte opsteeg en het Wilhel mus werd ingezet, In de auto nam de Koningin naast Prinses \rmgard plaats, terwijl Prins Aschwin tegenover haar plaats nam en de overige leden van het gezelschap in de overige ge reed staande hofauto's stapten. Vooraf gegaan door de motorpolitie ging het via het Bezuidenhout in de richting van de Korte Voorhout en lange Lange Voorhout en Heulstraat naar het pa leis aan het Noordeinde, waar Prinses Armgard en Prins Aschwin als gasten van H.M. de Koningin zullen blijven vertoeven tot na de sluiting van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Nachtegaal Ibis Kievit Edelvalk 19.12 16.12 Amsterdam 22.12 Marseille 21.12 19.12 16.12 Rome Athene 20.12 20.12 17.12 Rhodos Cairo Gaza Bagdad 22.12 1942 21J2 18.12 Basra Djask Karachi 18.12 22.12 19.12 Jodpoer 21.12 Allahabad Calcutta Akyah 1742 20.12 Rangoon 20.12 Bangkok Alorstar 16.12 21.12 Medan 19.12 Singapore 16.12 22.12 Batavia 19.12 Officieele uitgave van den plechtigen dienst Naar wij vernemen is ter perse de officieele uitgave van de plechtige dienst bij gelegenheid van de huwe lijksinzegening van H.K.H. Prinses Ju liana en Z.D.H. Prins Bernhard in de Groote Kerk te 's-Gravenhage. Hierin zal worden opgenomen de volledige liturgie van den dienst, de te zingen liederen en de volledige toe spraken van de hofpredikers Ds. Wei ter en Prof. Dr. Obbink. terwijl het ge heel zal worden verlucht met een spe ciale foto. Op wensch van H.K.H. Prinses Julia na zal 20 procent van de opbrengst be stemd worden voor een. nader door haar te bepalen. liefdadig doel. De uitgave wordt verzorgd door de N V. Gebroeders Zomer en Keuning's Uitgevers Maatschappij te Wagenin- een, Ge vangen wezen Bij K.B. van 21 Dec. 1936 is op zijn veczoek met ingang van 1 Januari 1937 eervol ontslag verleend aan: Mr. L. H. Roeters van Lennep. als lid, tevens voorzitter van het college van regen ten over de gevangenissen te Haarlem, onder dankbetuiging voor do als zoo danig bewezen diensten: Jhr. C. J. A. Reigesman. als lid van het college van regenten over de ge vangenissen te Haarlem, onder dank betuiging voor de als zoodanig bewe zen diensten. Bij K.B. van 21 Dec. 1936 is op zijn verzoek met ingang van 11 Januari 1937 eervol ontslag verleend aan C. A. Arnoldus, als directeur van het huis van bewaring te Dordrecht; is benoemd met ingang van 1 Febr. 1937 tot directeur van het huis van bewaring te Dordrecht M. Zondag, commies ter directie bii het Huis van Bewaring te 's-Gravenhaee. Voogdijraad Bij K.B. van 21 Dec. 1936 is benoemd tot iid van den Voogdijraad te Rotter dam: J. van Rossum, zenuwarts, wo nende te Rotterdam. Onderwijs Bii K.B van 21 Dec. 1936 is benoemd tot leeraar in vasten dienst aan de Riiks Hoogere Burgerschool te Appi*: gedam: W. J K. Labout. onder gelijk tijdige toekenning van eervol ontslag als leeraar aan de Riiks H.B.S. te Zie rikzee. HET KAN VERKEEREN Door de politie te Gorcum werd aan gehouden een koopman die zonder de vereischte vergunning met oranjestrik- ies liep te venten. Bij nader onderzoek bleek de man gesignaleerd te staan in het Alg. Politieblad voor.... Majes teitsschennis. (Maasbode), Hoeveel dagen zu'n ze onderweg? 4 7 4 7 Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam en Batavia Zaterdag 26 December. Aan het oordeel der regeering dient te worden overgelaten, of de N.S.B. in Indië vers boden moet worden Op vrragen van Roestam Effendi in verband met het verstoren van een vergadering van andersdenkenden door N.S.B.-'er9 en betreffende het bevorde ren van een verbod van de N.S.B. in Nederlandsch Indië heeft de heer Co lijn geantwoord, dat hij kennis heeft genomen van de berichten over het optreden van N.S.B.-'crs op een verga dering waar een niet-N.S.B.-er hard handig zou zijn verwijderd en waar N.S.B.-'ers de vergadering van anders denkenden zouden hebben verstoord, dat verderr een politieautoriteit, een commissaris van politie 1e klasse naar gebleken is weliswaar niet heeft medegedaan aan de ordeverstoring in vermelde vergadering doch dat noch tans termen ziin gevonden om terzake van ziin houding aldaar administra tief tegen hem op te treden op grond van artikel 2 der straffen- en beroeps ordonnantie; dat ordeverstoringen van welken aard en bij welke gelegenheid ook, onge acht de gevolgen, in geen geval mogen worden geduld. Minister Colijn is van oordeel, dat het meedoen van ambtenaren aan or deverstoringen van vergaderingen on geoorloofd is. De Indische regeering heeft on verwijld de noodige maatregelen getroffen ter voorkoming van her haling van dergelijke afkeurens waardige excessen. Aan het oor deel van die regeering moet wor den overgelaten of er toe dient te worden overgegaan om de N.S.B. in Nederlandsch Indië te verbie den. MANGKOE NEGORO TE DELFT DELFT, 22 Dec. Vanochtend heeft de Mangkoe Negoro, die ter gelegenheid van de komende huwelijksfeesten in den Haag vertoeft, een bezoek aan Delft gebracht, waar hij de Koninklijke Deut sche aardewerkfabriek „De Porceleyne Fles" bezichtigde. De vorst, die verge zeld was van zijn echtgenoote en se cretaris, werd door de directie rondge leid. G. P. A. G. H. RÖMER f 's-GRAVENHAGE, 22 December. In den ouderdom van 82 jaar is heden al hier overleden de heer G. P. A. G. H. Römer, generaal-majoor der cavalerie b. d. Do heer Romer was ridder te klasse in de Orde van Militaire Verdiensten van Spanje, ridder 3e klasse in de Kroonorde van Duitschland en ridder 5e klasse in de orde van St. Sava. STAATSINRICHTING M.O. 's-GRAVENHAGE, 22 December. Geëxamineerd 4 candidaten. Geslaagd: de heeren W. C. van de Vooren te Utrecht A. C. Willemeen te Ierseke en D. Woudsha te Oudeschoot. HET GESCHENK DER NEDER. LANDSCHE SCHOOLJEUGD 's-GRAVENHAGE. 22 December. De inzameling onder de Nederlandsche schooljeugd op 15 December 1.1. is een groot succes geworden. Enkele scholen waren gehandicapt door ..gricpvacantie". Sommigen deel den mede de collecte bii heropening der school dadelijk te zullen houden. \nderen vroegen het comité voor deze scholen een tweeden datum vast te stellen. Dat laatste is onmogelijk, om dat men natuurlijk niet weet, wanneer zulke scholen weer geopend worden. Like school moet dit dus maar naar eigen goedvinden en omstandigheden regelen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7