DE BOUW VAN HET SPORTFONDSENBAD Verordening keuring van waren HET IS VOOR ELKAAR VOOR HET KIND Jhr. von Schmidt overleden DE ETALAGE WEDSTRIJD Lichtstoet bondsbureau der j.v. gereformeerde kerk stadsberichten de verkoop van ondeugdelijke waren verlichting en versiering Woord van dank aan den heer Spoel Spreekuur van den burgemeester Portretten-expositie NIEUWE UITGAVEN 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 29 DECEMBER 1936 STADSNIEUWS Nadere bizonderheden over deze inrichting Onder het parool „Het is voor el kaar" kon begin December een circu laire aan onze Amersfoortsche Spaar deis rondgezonden worden. Letterlijk kan men zeggen, dat niet vereende krachten het doel bereikt is, tot groote vreugde van een ieder. Wc danken de verwezenlijking dezer plannen wel in dp eerste plaats aan het feit, dat dank zij de verbeteringen in den bouw het benoodigde stichtings kapitaal zooveel lager geworden is, al dus het, Sport fondsenblad De fa. Iloogevest, aan wier bemidde ling de plaatsing van een hypotheek te danken is, nam den bouw aan voor 57.000, welk bedrag nog met ongeveer 18.000 voor de technische installatie vermeerderd dient te worden. Wanneer men nu bedenkt, dat in de zen prijs het heiwerk er moet op dit gedeelte van Amersfoort geheid wor den begrepen is. dan krijgt dit cijfer na de devaluatie! voor onze Be weging wel heel bijzondere het eekenis Want er is mede bewezen, dat lipt momenteel mogelijk is voor een som, welke een eind beneden de 100.000.— ligt, een volledig geoutilleerde inrich ting te bouwen. liet bassin is 25 X 12 Meter groot 12 Meter breed! Dus hetzelfde bassin, dal in Venlo bewezen hepft zoo uiter mate geschikt ie zijn voor groote water- polowedstrijden, gedurende welke er aan heide zijden diep water is! Rondom aan het bassin een 2l/t a 3 3 Meter breed perron. Aan de lengte-zijden van het bassin, aan beide zijden, dus in de zwemzaal 37 kleedkamertjes, in totaal derhalve 74 stuks. Aan de kopzijde ligt de kassa met uitgifte badgoed, daarnaast het terras waarop tafebjes en stoeltjes voor toeschouwers tijdens het gewone bedrijf Aan de andere breedte-zijde de dou clics, welke de bezoekers zelve wat warmte en koude betreft kunnen repe len. Voorts 2 groote gemeenschappelij ke kleedkamers voor vcreenigingen of groepen, elk van 38 personen, zoodat op de spitsuren 150 personen tegelijker tijd van de inrichting gebruik zouden kunnen maken, een cijfer, dat wc in de kleinere steden zeker voorloopig niet bereiken zullen envoor pen sluitende exploitatie ook niet noodig hebben. Het mooie is. dat de exploitatie-las ten in dit project sterk verminderd zijn niet alleen omdat de rente-last zooveel minder is. maar ook omdat er aanzien lijk lagere bedrijfskosten zijn. Zoo zal het kolengebruik ten hoogste 90 ton per jaar bedragen, terwijl de oudere inrichtingen, zooals bijv. die te Zwolle 200 ton noodig hebben Met dit tvpe inrichting is te Amersfoort bewezen, dat het inder daad mogelijk is voor een betrek kelijk laag bedrag, circa f 70.000.— h f 80.000.—, een le klas overdekte zweminrichting te stichten. Wie voor een overdekte bijv. 120.000— betaalt, laat zich door aannemer architect promotor, leeliik bij den neus nemen, want met het Amersfoortsche voorbeeld is bewezen, dat het niet noodig is, meer dan 70.000 a S0.000.— uit te geven. En nadrukkelijk zij er op gewezen, dat de Amersfoortsche inrichting als een volledig geoutilleerde, eerste-klas inrichting aangemerkt kan worden. Het water is er even helder en prarh- lig als in andere Sportfondsenbadcn. De inrichting zal heel gezellig zijn, en zeer licht! Intusschen: met Amersfoort is bewe zen, dat het inderdaad mogelijk is niet een zeer laag stichtingskapitaal een volledige overdekte ie bouwen. We mogen den hecren G. A C. Spoel den Voorzitter van het Amersfoortsche Stichtings-Comité en zijnen helpers helaas waren dit er niet velen wel uiterst dankbaar zijn. zoo schrijft het blad. dat zii in de Sportfondsen zijn blijven vertrouwen, ook al duurde het lang, aleer het gewenschte resultaat bereikt werd, en met een bewonderens waardige vasthoudendheid doorgezet hebben. Aan hen hebben wij het thans te danken, dat wij op een reëel voor beeld en niet op een theorie kunnen wijzen. Hoe belangrijk is dit voor heel ons land! Want welke perspectieven ope nen zich thans voor de kleinere ge meenten. Ziet. bij een totaal aanlal baden van 80 000 per jaar tegen bij de economische crisis-omstandigheden van thans aan gepaste tarieven levert de exploitatie van een dergelijk project rente, af schrijving en een kleine netto-winst op. En daarmede zijn we er. kunnen we in kleinere gemeenten als Gouda Zaan land Hilversum. Bussum Hengelo. De venter. Dordrecht e a. met een heel gerust hart de exploitatie tegemoet zien. We kunnen verder, daar. waar ver der traan in verhand met dp crisis-om standigheden van het oogenblik niet mogelijk leek. Hoevpe) meer kan de zwemsport zich ontplooien, wanneer we in kleinere ste den ook zichzelf bedruipende en ren- deerende inrichtingen, op lage tariefs basis te exploiteeren gebouwd kunnen worden. Propagandamiddel Denkt bijv. eens aan de waterpolo competitie, dat machtige propaganda middel voor de zwemsport. Indien we in bovengemelde plaatsen er goed ge outilleerde inrichtingen bij krijgen, dan zijn daarmee de ontbrekende schakels gesmeed en kan onze idee de waterpolo competitie geheel naar do maanden SeptemberDecember en Februari- Juni verplaatsen doorgevoerd worden. Er is dan inderdaad veel meer te he rei ken! Daarvoor alleen al is zwemmend Ne derland aan de Amersfoortsche vecht jassen als Spoel e s., grooten dank ver schuldigd Ook uit financieel oogpunt is het Amersfoortsche succes voor onze ge- heelo beweging van belang Want o.i. zal het /eer zeker te hereiken zijn. dat deze inrichting, welke in Westersche contreien, d.w.z. in. een Westersche wntorbeschaving liet. meer dan 80 000 baden behaalt en dit zal een financieel resultaat beteekenen welke mede van belang is voor de waarde der uit te Ueeren aandeden. Geruimen tijd was er pessimisme in onze gelederen. Deze maakt thans plaats voor een gegrond optimisme. Hel project De vraag, welke ook hij dit project rijst. is. of deze opzet voor Amersfoort nu wel uitkan. En oit beantwoorden we met een stellige bevestiging. Amersfoort is wat grootte betreft met Zwolle te vergelijken; wat waterbe- schavingspcil betreft ligt Amersfoort meer Westelijk en dus staat zij op hooger peil. Tndien nu de bezoekcijfers van Zwolle met de inkomsten in Amersfoort be reikt worden, dan komen we niet al leen uit. doch... er wordt zelfs zeer behoorlijk voor extra-reserves overge houden. Een andere vergelijking geeft ons Hilversum te zien. Daar was een over dekte maar wat voor één! De afmeting was ongeveer 17 Meter lang en 8H Me ter breed, terecht een groote badkuip, waarvan het gros der Hilversummers afkeerig was. Toen wij dezer dagen de stichtings- mogdiikheid van een Sportfonasenbad Ie Hilversum met B. en W. bespi Jkcn op Amersfoortsche basis, liet Burge meester T.amboov de cijfers der oude, kleine overdekt1 komen. Het bl"ek, dat de inkomsten uit de zwemkaar!jes er. abonnementen gelijk waren aan de in onze raming voorkomende. Zeer terecht merkte de Burgemeester dar ook op, dat in een opzet bij jen 25 X 12 Meier bad met behoorlijk ververscht water ceen risico lag! Intusschen is men natuurlijk te Amersfoort het moest blij Dit kwam op de druk bezochte vergadering tot uiting, waar het GemeentcDestiuir oij monde van Wethouder Mr. Stadig z.ijn voldoening over de tot standkoming van het Sport fondsenbad-Amersfoort tot uitdrukking bracht. Amersfoort wint hierbij als woonstad wel zeer! Het is de bedoeling, dat de inrichting met September a.s. gereed is. En dan, Amersfoortsche zwemmers, voorwaarts. Binnenkort aanbesteding van een nieuw ge« bouw Naar men ons mededeelde zal het Bondsbureau v. d. Nederlandschen bond van Jongelingsverecnigingen op Gereformeerden Grondslag, dat tot heden gevestigd is in de Steven van der ITagcnlaan, mettertijd wor den verplaatst naar de Koninginne- laan, alwaar een geheel nieuw ge bouw zal worden gesticht. Iïet tegenwoordige bureau bood geen voldoende ruimte meer voor den om vangrijken arbeid die moest worden verricht, terwijl het heerenhuis or nu eenmaal niet op ingericht was om daar vergaderingen van bondsbestuur en commissies te houden. Buiten het woonhuis van den admi nistrateur, zal er in het nieuwe ge bouw waarvan de aanbesteding binnen eenige weken kan worden tegemoet ge zien, een behoorlijke huisvesting zijn voor het bureau en tevens goede zalen voor vergaderingen. Wij herinneren er aan dat het tegen woordige bureau in 1920 in gebruik werd genomen, na een levendige actie tot uithouw der J. V. die door wijlen Ds. Vonkcnberg werd gevoerd. FRUIT- EN GROENTEN VEILING 28 December Goudreinet 19-26 ct.. Bellefleur 21— 23 ct., Brederode 12-17 ct., Zoete hooi- laars 11-17 ct., Lof 6—8 ct., uien 15—22 ct. bietpn 17—19 ct.. wortelen 18—21 ct., prei 4—6 ct., andijvie 10—12 ct., peter selie 13—15 ct., selderv 11—11 ct., hoe renkool 12-18 ct-, cele kool 1-"™ ronde kool 20—17 ct., bloemkool 54-6- cent. SOEST 30 December. Koffiehuis Butselaar a.d. Korte Brinkweg. Verkooping van drie woonhuizen. 8 uur n.m. HOEVELAKEN 30 December. Koffiehuis Fontijn ad Rijksstraatweg. Verkooping van woon huizen. 11 uur v m. HOOGLAND 5 Januari. Jaarlijksche Iloutverkoo ping. BAARN 30 December. Heemskerklaan 32. Ver Uooping meubilaire goederen. 9 30 uur v.m. Zal hooastwaarschijnlijk in Soesterkwartier worden gebouwd Reeds geruimen tijd is men van de zijde van den kerkcraad der Ge reformeerde kerk, alhier, doende om in het Soesterkwartier te komen tot den bouw van een Kerkgebouw, waaraan dan tevens vast zit net be roepen van een derden predikant. Zijn wij goed ingelicht dan wa- ren voor eenigen tijd de plannen reeds klaar, toen de devaluatie, met de daaraan verbonden hooge- re houtprijzen een spaak in het wiel kwam steken. De gereformeerde gemeente telt al hier 3200 zielen, en heeft de beschik king over twee kerkgebouwen, die plaats- bieden aan ongeveer 2000 men- schen. In het Soesterkwartier, met zijn on geveer 300 belijdende leden is er aan een kerkgebouw aldaar groote be hoefte. De Burgemeester is verhinderd Woensdag 30 December a.s. snrcek- uur te houden. Omstreeks 1.30 uur had gistermiddag op den Hoogeweg tusschen het politie posthuis en de brug een aanrijding plaats. Een luxe auto wilde een bak fiets passeeren en kwam daarbij in bot sing met een vrachtauto, die van de te genovergestelde zijde naderde. Beide wagens werden zwaar beschadigd en moesten weggesleept worden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. In de Utrechtschcstraat raakte gis termorgen twee Amersfoorters slaags. De vechtersbazen bekwamen bloedende wondjes, terwijl degeen. die den 6tnjd begonnen was, bovendien nog een pro- ces-verbaal kreeg. Het geheelpaste niet hijzonder in de vreedzaam vlaggende Utrechtschestraat. Zijn Uw Nieuwjaarswenschen reeds verzonden? Dan zijn ze toch zeker uitsluitend gefrankeerd met Weldadigheidspostzegels Voor het Kind! Men mag deze gelegenheid, om aan een geluk- wensch een kleine goede daad te verbinden, niet voorbij laten gaan. Gewezen kolonel der Koninklijke Mare» chaussee b.d. Te dezer stede is gisteren op 81 jarigen leeftijd overleden Jonkheer Johann Willem Frans von Schmidt auf Altenstadt. gep. Kolonel dei- Kon. Marechaussee b.d. Jonkheer von Schmidt werd op 7 Aug 1852 in Paramaribo geboren en ving zijn militairen loopbaan in ons land bij de cavalerie te Haarlem aan. Na tot of f i cier van de cavalerie bevorderd te zijn werd hij in 1886 Districts-Commandant te Breda als eerste-luitcnnnt van de Kon. Marechaussee. In 1893 volgde te Breda zijn benoeming tot kapitein. In 1903 werd hij in de rang van majoor aangesteld als Commandant van de vierde Divisie van de Kon. Marechaussee te Leeuwarden. Na in 1909 bevorderd te zijn tot luitenant kolonel werd hij 1 November 1911 in dien rang op zijn verzoek eervol ontslagen. In datzelfde jaar ging Jhr. von Schmidt zich tc Amersfoort vestigen. Tijdens de mobilisatie was hij hier in het garni zoen eenjge jaren officier-commissaris voor onderzoek van krijgsraadzaken. Eenige jaren geleden werd hem de titulaire rang van kolonel verleen»' Hoewel de overledene een grooten kring van vrienden en kennissen had. heeft hij zich nooit direct op maatschappelijk gehied bewogen. Jhr. von Schmidt was Officier in do Orde van Oranje-Nassau; Bidder vijfde klasse in de Orde van den Leeuw en de Zon van Perzië. Tevens droeg hij het eereteeken voor langdurigen dienst met het Cijfer XXX. De teraardebestelling van het stoffc lijk overschot heeft Donderdag 1.15 n.m. op de begraafplaats „Rusthof" alhiei plaats. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Reijer Everardus An- toon, zoon van Antoon Koudijs en Bettha Wilhelmina Bliekendaal; Har mijntje, dochter van Jacobus van Brummelen en Rijkje Drost; Karei Abraham, zoon van Karei Abraham Klaverstijn en Marrigje Johanna Kap- teijn; Driesje, dochter van Willem Goosens en Lutje van den Hoogen; Eli sabeth Jozina, dochter van Justus Gijs hert us Godart en Jozina Gcrarda de Nooij; Sietze Jan Maria, zoon van Hen- dricus Marinus Cornelis Schroder en Maria Elisabeth Snor; Petrus Leendert Harry, zoon van Picter Johannes Hen- drikus Lans en Maria Johanna lvlaas- sen; Henri Barend Johan, zoon van Henri Barend Johan van Wijk en Mar- garetha Cornelia Rijnbeek. OVERLEDEN: Antonia van Vulpen 72 jaar, echtgenoote van Antonius de Vries; Jan van Laar, 73 jaar, echtgen. van Wilhelmina van den Bedem; Ma rinus Haze, 72 jaar, echtgenoot van Barbara Adriana van Plateringen; Wil- lemine Edmée Mekern, 29 jaar; Wouter van den Berg, oud 4 maanden. Een nadere uiteenzetting van de verordening B. en W. van Amersfoort doen te we ten, dat door den Raad dezer gemeente in zijn vergadering van 29 September 1936 is vastgesteld de verordening op de keuring van waren in deze gemeente Artikel 1. Deze verordening verstaat onder „wa ren" het/elfde wat artikel 1 van de Wa renwet daaronder verstaat. Met „verkoopen" wordt in deze ver ordening gelijk gesteld: a. het ten verkoop of ter aflevering in voorraad heb hen; b. het afleveren; c. het uitstallen; d. het vervoeren; e. liet te koop of in ruil aanbieden' f. het uitdeden; g. het aanwezig hebben op markten; h. het aanwezig hebben in winkels woningen, bergplaatsen, werkplaatsen fabrieken, stallen, voer- of vaartuigen of op erven bij fabrikanten, kooplieden, melkveehouders, winkeliers, slijters of venters in gebruik. Het aanwezig hebben van waren in woningen of stallen wordt met verkoo pen niet gelijk gesteld voor zoover de onder letter h genoemde personen aan- nonidijk kunnen maken, dat de aan wezige waren uitsluitend bestemd zijn voor eigen gebruik. Artikel 2. Het is verboden waren te verkoopen, die ondeugdelijk van samenstelling zijn of die in ondeugdelijken toestand ver keeren. Artikel 3. Het is verboden waren te verkoopen die bij gebruik overeenkomstig de be stemming voor het leven of de gezond heid schadelijk zijn of kunnen zijn. A r t i k e 1 4. Het is verboden waren te verkoopen. die niet voldoen aan de eischen of ten aanzien waarvan niet voldaan is ol wordt aan de eischen gesteld krachtens de Warenwet, met uitzondering van ar tikel 16 dezer wet. Het is verboden met betrekking tot waren iets te doen of na 1e laten in strijd met de voorschriften krachtens de Warenwet met uitzondering van arti kel 16 dezer wet. Artikel 5. Hij, die waren verkoopt of die vooi het bereiden van waren grondstoffen be werkt of verwerkt., is verplicht aan de ambtenaren, bedoeld in artikel 7, op aanvrage onmiddellijk die waren en dio grondstoffen, alsmede de zelfstandighe den, voorwerpen of gereedschappen, die bij den verkoop, de bereiding, vervaar diging, samenstelling, verpakking, be waring, behandelinr: of het vervoer van waren gebruikt worden, te vertoonen en desverlangd ter hand le stellen. Artikel 6. Overtreding van eenige bepaling van deze verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste twee dui zend gulden. De waren, met betrek king waartoe de overtreding i6 begaan, kunnen worden verbeurd verklaard. Artikel 7. Met het opsporen van overtreding bij deze verordening strafbaar gesteld, zijn de ambtenaren belast. Artikel 8. Deze verordening kan worden aange haald als keuringsverordening voor de gemeente Amersfoort. Artikel 9. Deze verordening treedt in werking op den dag na hare afkondiging, op welken dag vervallen vroeger vastgestelde keu ringsverordeningen en eventueele wijzi gingen of aanvullingen daarop. De deelname kan nog veel grooter worden Druppelsgewijze komen dc inschrij vingen binnen. En hoewel het eerste 100 tal al overschreden is moet er nog meer spontaan, door groot en klein worden deelgenomen. Ook de Muiden- stand moet op deze, haar zoo geschikte wijze, medewerken met het groote Oranje Comité en daardoor haar aan hankelijkheid toonen aan ons geliefd Vorstenhuis. En vooral nu hieraan nog zoo'n mooie en groote reclame verbon den is door dc inschakeling van het publiek moet toch ieder meedoen. Zelfs do kleinste „kast" heeft door de indee ling der 5 groepen een kans. Hiertoe aangezocht, hebben zich de volgende heeren voor de verschillende Turic's beschikbaar gesteld en heeft Woensdagavond in De Poort van Cleef de installatie van de 5 Jurie's plaats. Als algemccne leiding voor de Jurte's zullen fungeeien als Voorzitter, .1. H Lonkhuyzen, Voorz. der K. v. K. en als Secretaris A. Mosterd (Sccr. der Win kel iersvereen. „Soesterkwartier"). De andere Jurie-ledcn voor de 5 groepen zijn Fa. .T W. v. Achterbergh, Fa. C. II v. Doorn, H. Holstein, C. dc Jager, R Koning, B. Kramer. L. Lohmann, G. II. M, Lantenschutz, A. II v. Nteuwkcrk, C. v. Ommeren, M. H. v. Raaltc, B v Silfhout, W. Steenbeek Jr., C. Willem sc. Per stembiljet, dat gratis in de deel nemende winkels verkrijgbaar is, van af 5 Januari, kan het publiek aangeven welke winkelier in elke groep den eer sten prijs van de Jurie kreeg. Hiervoor komen meer dan 100 mooie prijzen In de clalage's der deelnemers zal een ver melding komen in welke groep die deelnemer is ingedeeld. Opgave voor deelname, kan nog tot Vrijdagavond geschieden hij L. A. A v. Hamersveld, Arnh. Weg 10. Tel. 42; W. Wvk, Arnh.str. 5 Tel. 30; G. Boode, Kamp 43 Tel. 124; A. Mosterd, Soester- w'og 181 Tel. 890; C. Willemsc, Leusder- w'eg 27 Tel. 1541, en bij het Secretariaat P. J. v. Hclsdingcn, Kamp 18 Tel. 16S. Overal in de stad ziet men reeds de aardigste versieringen cn/of verlichtin gen, en nog steeds houdt het werken aan, zoodat verwacht kan worden, dat in dc feestweek heel wat versieringen zullen zijn aangebracht. Maar juist nu men zooveel ziet, is het des te opmer kelijker, dat zoo weinig zich opgaven voor deelname aan den wedstrijd. Het Oranje Comité heeft een bedrag van 100 beschikbaar gesteld voor prij zen, terwijl dc deelname geheel vrij is voor iedereen zonder dc minste kosten. De jury moet toch weten waar ze alle maal moet gaan zien. vandaar de op roep om opgave. Tot Vrijdagavond is er nog gelegenheid tot opgave bij een der onderstaande adressen, leden van het 6ub-comité. Laat ook voor dit on derdeel alles vlot vcrloopcn en geeft u op, allen, eroot en klein, buurt en straat, vereenigingsgebouw of kerk, groot winkelpaleis of kleine snoepwin kel, villa of kleine woning. Allen wor den door de jury naar hun waarde enz. beoordeeld. Opgave-adressen zijn; D. Schooneveld, J. v. Dieststraat 4; J. J. Nijkerk, Vermcerstraat 33. tel. 1525; L. A. A. v. Hamersveld, Arnh.weg 10, tel. 12; C. v. d. Brink. Soesterweg 61 I-, tel- 322; G. J. van Munster, Violenstraat 76, tel. 1770 en bij het secretariaat; P. J. van Helsdingen, Kamp 18. tel. 168- Opening in de Sierkunst door Jan Engelman Gisteravond heeft in de luOnzaal van Sierkunst de ope ning plaats gevonden van de portret- tententoonsteliing, welke hier onder auspiciën van het Amersfoort6ch Kun- stcnaarsgilde is georganiseerd. Ter inleiding heeft de heer Jan Engelman een rede uitgesproken, waar- in hij als algemeene karakteristiek van het moderne portret zooals het na de Renaissance opkwam, de psycholo gische nieuwsgierigheid noemde. Het portret vóór de Renaissan ce typeerde hij als het h i r a t i s c h o portret. Een enkele maal in oude cul turen, waarin de bestaande cultuur plot- seling omslaat en een mildere aard krijgt, heeft ook het realistische portret zijn kansen. Als voorbeeld van een dergelijk geval wees spreker op do cultuur van El Amarna ten tijde van Ichnaton. Maar dergelijke incidenteele periodes zijn door de oude culturen weer heel snel weggevaagd. Sinds de Renaissance ontstaat het portret zooals wij dat kennen en begce. ren. In de Nederlanden groeit het bij Lu cas van Ley den en Jan van Scorel, om in de 17e eeuw tot de beroemde hooge toppen te stijgen. Daarna beleeft het portret weer een groote opleving onder dc Haagsehe School, bij Breitner, Toorop, Veth, Ha verman. v. Konijnenburg, om bij de jongsten weer een anderen bloei te krijgen zooals bij Koch, Ket, Willink e.a. Spreker maakte voorts een onder scheiding tusschen bet hartstoch telijke portret, zooals Jan Sluvters en Kees van Dongen het geven, en bet meer statische, vergeestelijkte in den trant van v. Konijnenburg en Jan Veth. Een oproep om deel te nemen NU de tijd van aanmelden voor den lichtstoet verstreken is, doch er nog vele aanvragen om mee te kunnen doen. binnenkomen, be richt de commissie, dat zij besloten heeft, den termijn van aanmelden te verlengen en verwijst hiervoor naar de betreffende advertentie in dit blad. Vereenigingen, die zich nog niet hebben opgegeven, doch mee wil len doen, laten deze niet langer wachten en bedenken, dat goede organisatie voorboreiding noodig heeft. Particulieren, die aan den licht- sloet willen deelnemen, worden ver zocht. (met, lampion) om 7 uur aan de Dollardstraat aanwezig te zijn. Burgers van Amersfoort, en ver eenigingen. laat deze lichtstoet de vorige overtreffen, het gaat ditmaal voor het Bruidspaar en het. Huis van Oranje. Dus een heele groote stoet Is 't wat het wezen moet. VOLKSUNIVERSITEIT Blijkens een keitje in dit blad, zal de heer II. C. Vcrkruyscn, oud-direc teur van de School voor Kunstnijver heid te Haarlem ccn cursus houden voor do Volksuniversiteit, In dezen cursus wordt een beeld ge geven van de schoone Vlaamsche kunst zoowel architectuur als beeldende kunst De belangrijkste centra als Brugge en Gent zullen bezocht worden, alsmede verder de Ardennen in België en Lu xemburg. Maasdal, etc. Een cursus dus vol afwisseling en ernstige beschouwing van de kunst in Vlaanderen en van natuurgenot in het Belgische bergland. BOOTTREIN M S. „SIBAJAK" Het Passage- en Reisbureau „Amers foort". off. agentschap van den Rotter- damschen Lloyd, deelt one mede. da-t de boottrein in aansluiting aan bovenge noemd mailschip 30 December 6.16 te Roosendaal, 7.12 te Rotterdam (D. P.) en 7.3S te Den Haag (H. S.) wordt ver wacht. „De Ruyter en onze Weer macht ter zee" door A. \V. P.„Angenent. Drukkerij en Uitgeverij v.h. C dc Boer Jr., den Helder. liet boek ..De Ruyter en onze weer macht ter zee", dai zijn ontstaan te danken heeft aan den nieuwen kruiser, stelt Dc Ruyter ten voeten uit. zooals men hem in dezen tijd moet zien ten oorbeeld aau het Marinepersoneel en aan het Ned. volk. Het laat ook den achtergrond van Hollands „spel der zee" zien en verhaalt van de wijze waarop en de omstandigheden waaron der De Ruyter op 45-jarigen leeftijd in zeedienst trad; het geeft indrukken van zijn zorg voor het scheepsvolk en vloot, laat Vondel onze zeehelden bezingen, wijdt uit over de wijze waarop de na gedachtenis van De Ruyter in eero ge houden werd. Het boek, dat 28 foto's en 10 tceke- ningen telt, is samengesteld door A. W. P. Angenent, dien wij reeds ken nen uit zijn boek over de wereldreis an de K VXIII en die belangstelling /ekken voor en naar versterking van onze weermacht streeft. De kapitein ter zee A. C. v. d. Sande Lacostc, commandant van Hr. Ms. kruiser „De Ruyter", schreef een voor woord. Bij de uitgevers en drukkers Bosch Keuning te Baarn is wederom een drietal nieuwe libellen verschenen. Van G. A. Noordanus kunnen wij „De verzorging onzer kamerplanten" leeren. Steeds meer en in grooter wor dende verscheidenheid worden er in onze woningen bloemen en planten ge kweekt, een gelukkig verschijnsel, waardoor rust, en gezelligheid gescha pen wordt Dit boekje beoogt nu den liefhebber te helpen, de moeilijkheden, die zich bij de verzorging voordoen, uit den weg te ruimen en meerdere kennis omtrent onze planten te verbreiden. Dr. S Broekhuizen behandelt in een libel „Het raadsel der iepen ziekte". Hij beschrijft achtereenvolgens „onze iep", de ziekteverschijnselen, waai de ziekte voorkomt, haar oorzaak, hoe zij zich verbreidt, den strijd om het behoud van de iep en tenslotte du taak, clic op ons rust. Terecht wordt in dit duidelijke hoek je de leer zoo dringend mogelijk aange raden, zich dienstbaar te maken aan de bestrijding van de ziekte, die één van onze mooiste en nuttigste boom soorten bedreigt. Van de hand van d r. J. G. Men ie e n is een libel getiteld „Onze hormo nen". De schrijver heeft zich tot taak gesteld in het algemeen wat ovei hor monen te zeggen, zonder daarbij in moeilijke détails te treden. Daardoor heeft deze libel groote waarde voor een ieder en brengt zij een onderwerp naar voren, dat, evenals de vitaminen, in het brandpunt van veler belangstelling slaat. Moge zij ertoe medewerken, de onbekendheid, die bij velen nog heerscht niet het begrip „hormonen'", te verminderen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5