Opstand der vrouwen 1936: HET JAAR DER MUNTDEPRECIA TIE Wat is toch een stewardess Zelfs het eenige man- neliik beroep moet tenslotte zwichten DE OPLEVING IN NED. INDIE 3c BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 31 DECEMBER 1936 TgENlCiE dagen geleden stond *--* ik voor het Carlton Theater op Trafalgarsquare. In stond daar niet alléén. Honderden verdrons gen zich voor de loketten van het picturehouse waar de wereldpre mière gind van A woman rebels" En toen ik twee uren later naar mijn hotel wandelde begreep ik het waaróm van de nieuwste functie in de Nederlandsche luchtvaart, de stewardess. Mag ik tusschen twee haakles even vooruitloopen op alle moge lijke persbeoordeelingen en U op het hart drukken deze film te gaan zien? Want dèn alleen zult gi] de ges moedsstemming van eenige dozij' nen 1ndië:vliegers kunnen begriis pen. En ook dèn alleen verstaan, waarom ik voor deze overpeinzin gen het onderwerp vrouw koos. Het is een moelliik onderwerp. Omdat ik het wellicht met tien vrouwen aan den stok zal krijgen En daar zitten wij nu op Schiphol plotseling, zonder te beseffen waarom dèf nu juist gebeuren moest, met tien stewardessen in 'één beroep, dat ten leste ook ge zwicht is voor den opstand der vrouwen. Wij vormden met ons allen nog zoo het eenige manner lijke op aarde. We vormdenhelaas. „Wat is een stewardess?" vroeg Smir noff. „Behoort zoo een stewardess tot de bemanning?" Informeerde Van Dijk. Duimelaar meende dat alles er gezel liger op zon worden en Virolv ver klaarde zich spontaan voor innige sa menwerking. We werden het er niet over eene. Wij zullen het er nooit over eens wor den, vermits een stewardess géén man is. Maar wat is ze dan wel? Néén zij is ook géén dikke kellne- rin uit de Relersche bierhuizen: zii loopt niet de gansche luchtreis door de ca bine met „Wtirstchen eeféllig" en een ronde strik in het haar! Ta zij wellicht een Weslersrlie geisha? Heeft zij een opleiding genoten, welke haar bekwaam maakte om met de veel vuldigheid van kleine gebaartjes haar mannelijke gasten het knp|e thee toe te reiken, dat de inleiding beoogt te zijn van een hoogstaand en tintelend discours? Neen. Odk is zii niet de gastvrouwe uit de hetere kringen, die baar gastpn bezig houdt met alle mogelijke rcest fl inke attenties, terwiil manlief daar hii het koude buffet net bezig is de mop te vertellen, welke hij heden nog hoor de op de beurs. Een analyse Daarover zijn wij het eens. Maar wij willen een analyse van haar beroep. En wij mannen uit de manne lijke luchtvaart hebben daar recht op. Zal de goede onderlinge verstandhou ding, welke op een paar kleinigheden na, zoo stimuleerde tot vriendschap en waarde erin?, plaats moeten maken voor de onrust en het schichtige van elk gemened bedrijf? F.en gezelschap mannen is ongevaar lijk. Géén kecelavond leidt tot ruzies of onderling krakeel. Een stierenge vecht of een bokswedstrijd, een zes- daagsche of epn voetbalwedstrijd kortom alle door en vóór mannen be oefende sporten vervlakten tot nerveu ze gebeurtenissen, van den dag af dat de vrouw, de geëmaneineerde vrouw, zieh er voor in 1 presseerde. Ik heb eens een vrouw in de oogen gekeken toen ertrens in Berlin Schme- iine een compatriot over de touwen jongleerde en doffe mokerslagen klon ken als ver geschut. Ik ben toen iele gaan beeriipen van die emancipatie „Geef iedere vrouw oen haar passenden man die ze bemin nen en verzorgen kan en bet vrouwen vraagstuk is opgelost" heeft Weiss eens oreens gezegd Hiermede kan ik volstaan. Fn nu volgt niet mijn analvse van bet stewar dessen beroep en niet mijn beschrijving van dc Nedprlandsche nir-hoste«s maar die van de meesten mijner collega's te zamen Ik heb ze geobserveerd als ze daar bij de deur met een beleefd maar beslikt lachje het pour-boire weigerden en een vóór een beur gasten een vriendelijk „goede reis verder" wenechte. Wij dat waren drie, vier Indië-vlie- gers op de Furoneecrhe liinen voor een week of viif hebben daar in bet Be>>- taurant m"n'<r kopie koffie gc'irnnkpr» on achterdochtig naar de stewardess van den rlnnz n»nt<eWpn. die de 'aak beeft aan gekomen en vertrekkende passagiers op hun gemak te stellen en rle inlichtingen te geven welke zij mochten wenschen. Wij hebben ze medegemaakt in de cockpit als zij ons bet gebruikelijke be kertje bouillon kwamen brengen en weer direct verdwenen omdat de in structie gebiedt dat de tijd, welke zij in de cockpit, doorbrengen zoo kort moge lijk dient te wezen. „Wilt U nog een bisquitje?" Neen. we wilden ceen bisquitje. We wenschten slechts wat beter zicht in Berlijn omdat de schoorsteenen daar zoo hoog zijn en wat minder tegenwind. Wij hebben ze gezien in dagen van voorspoed, op oocrenblikken dat een droeve mare hinoenkwam. Fn daarom vliegers der vcrkeersluchtvaart: cha- peau basl Een vraag Zoo'n stewardess leert véél menschen kennen. Veelal kent ze de reizigers die een abonnement op de luchtlijnen heb ben bij naam en niet zelden zal zij kun nen constateeren dat er een groot ver schil bestaat of liever gezegd bestaan kan. tusechen een naam en een mensch. Zij hadden op Schiphol hun naam vast cn zeker afgegeven want de twintig jarige air hostess was 't opgevallen dat zij bij elke kleine deining van bet toe stel zich vastklampten aan rle leuning van bun stoel en suggereerden dat het wel wat te warm werd in de cabine. Dan was er geen sprake van overver hitting in de cabine maar dat zei zij dan maar niet want heel dikwijls dul den menschen in zekere omstandighe den geen tegenspraak en zoo straks zou op den grond de mensch zich weer in zijn naam bullen pn met dien behcersch- ten tred op de douanebeambten toestap pen welke den geroutineerden wereld reiziger verried. Nu ben -ik alvorens aan het schrijven van deze regelen Ie be- ginnen, zeer onbescheiden ge- weest. Wellicht heb ik het ven keerd aangepakt en indien zulks het geval geweest zou zijn, zal de redactie mij wel willen vergeven. Ik heb lien stewardessen bout portanf de vraag gesteld: „Hebt U juffrouw van Leeuwen Boomkamp" „hebt U in Uw loopbaan al eens een huwelijks- aanzoek gehad?" „Een huwelijksaanzoek „Een huwelijksaanzoek van een passagier of wellicht van een dezer geuniformde helden die nog niei gebonden zijn door een verknochte echl vliegers of ietegrafislen of werkluigkun- digen?" Juffrouw van Leeuwen Boomkamp haalde onvenaaaarl haar schouders op en einc haar thermosflesschen met warm wafer vullen want re vertrok over tien minuten naar Parijs Het antwoord En In het kort komt het antwoord van al die stewardessen hierop neer dat zij vooralsnog te véél in beur moderne beroep opgingen om reeds nu, bestond het beroep niet twee iaar nog nas. te versagen en zich voor heur verdere le ven tevreden te stellen met het herois- me van den man. Hadden zij wel eens aangezeten aan een licht souper in een dc»- hoofdsteden van Europa daartoe zeer vriendelijk uit- genoodigd door vriendelijke passagiers? Want was het wellicht de bedoe ling der luchtvaartmaatschappijen om van al die boot- en treinreizigers luchtpelgrims te maken door mid del van de vrouw, die in dat «reval misschien de opdracht bad dPze lie den via haftr netten in die der lucht vaartmaatschappij te strikken? Het was een aaneenschakeling van vreugden, zoo een luchtreis naar Budapest: de luchtvaartperio- dieken maakten in de advertenties weliswaar gewag van verwarmde. cabines en meermotorige vliegtui gen, van ervaren vliegers met tien tallen TnrJip-reizen achter den rug („en voor den boeg" sprak Hondong FINANCIEEL OVER7.1CHT Stewardessen voor ,een Douglas en slaakte een zucht die niet ge meend was) en geweldige snelhe den moar dit was slechts een hors d'oeuvre want dikgedrukt annon ceerde de luchtvaart maatschappij het pièce de resistance: Ver zorgd op Uw gemak ge steld door een lieftallige stewardess! En verbazend goed is het gegaan dit jaar, met die Budapestlijn Wij mogen dus vaststellen dat een stewardess haar gewicht in goud waard is. Daar loopt zij M.elle Zus en M.elle Zoo. Zij is op weg naar de cabine van de Douglas welke volgeboekt is en zoo straks vertrekken zal naar een verver- wijderd oord. Allereerst zal zij haar pantry verzor gen en de reizigers bij het plaats ne men behulpzaam zijn en de zware bont jassen der dames, do pelzen der hee- ren ophangen aan een rij gelakte han gers in het achterste gedeelte van de romp. Zij verricht een menigvuldigheid van handelingen, welke rechtstreeks te maken hebben met de hierboven ver melde lieftalligheid. En na de landing gaat zij in het klei ne hotelkamertje zitten en werkt daar aan het dagélijksche rapport, in dezelf de uren dat. het mannelijke gedeelte van de „bemanning" zich onledig houdt met bet leveren van commentaar op haar beroep. Zij weet haar weetje Nu is zij klaar en met tevreden heid heeft zij vandaag haar werk zaamheden verricht. Haar machine vervoerde dezen dag zeven natio naliteiten en allen zou zii hebben kunnen inlichten over de attracties der Europeesche hoofdsteden, indien zij slechts den wensch daartoe had den te kennen gegeven. Want is zij bovendien niet op de hoogte van de eetgelegenheden in gansch dit we relddeel? Kent zij niet op haar duimpje „Le Perroquet" op Leices- ter Square, Pagani's Restaurant in Portlandstrcet en in Swallowstreet het Spaansche Restaurant van „Martinez", het Duitsche van Kem- pinöki en het Hongaarsche „Chez Joseph" in Greekstreet? De dames krijgen les Zij weet haar weetje. Chineesch „Maxim" in Wardourstreet natuurlijk. En dan de grill-room van „Monseig neur" in Jermynstreet en verder die ge zellige bars van het Trocadero, het Carlton cn The Captains Captain Gij wenscht u in Budapest te verpoo- zen? Vraag uw stewardess en wellicht zal zij slechts luttele seconden weifelen tusschen de Parisian Grill en de Ari zona Berlin? Venezia voor een etentje en de Kakadu of de Dschungel voor een dansje? In Parijs naar Prunicr of Korniloff, of wel de Tour d'argent? Bars Cintra en Le Scribe en 's avonds naar Shéhérazade of de Melo dy's bar Maar wij, vliegers der verkeersmaat- schappijen op deze wereld, wij laten ons niet in slaap sussen door de verzeke ring van onze directies, dat de stewar dess géén vrouw is. maar een lid der „bemanning", dat op duidelijk omschre ven instructies haar taak als een man verricht Het is niet do perfectie van onze zacht zoemende motoren en het nog nooit geëvenaard morsetempo van den marconist dat do passagierscijfers zoo omhoog dreef. Het zijn niet de vliegers en werktuigkundigen op iedere Indië- vlucht, die hun eigen stoelen beschik baar stelden voor nóg meer betalende passagiers Deze verkeersevolutie in de luchtvaart dateert van den dag dat de vrouw zich met dit man nelijke beroep ging bemoeien. Hier past ons, mannen, stechts zwijgen. En in het allerlaatste stamelen waarmede wij allen nog een flauw protest willen laten hooren schrijft de Vrouw hóóg in de lucht, in dezelfde lucht waar „Neêrlands vlag door mannen zoo hoog gehouden werd", met krach tige hand een spreekwoord neer. Wij vliegers van alle landen kijken naar hoven terwijl een ge- voel van onmacht onze harten bekruipt. En dan lezen wij de lel-, ters die één voor één verschij' nen: Een vrouwenhaar trekt meer dan een marszeil. Berusting: mijne heeren, vieux rouliers van vijf werelddeelen Amsterdam. 31 December W. VAN VEENENDAAL, Gezagvoerder K.L.M. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP BOTTERDAM. 30 Dec Het elfjarige meisje M L. uit de Neltenboeterstraai is vanavond op den Malhenesserweg, toen zij plotseling achter een stilstaan den tramwagen overstak, gegrepen door een van tie Mathenesserbrug komende auto. bestuurd door den 19-jarigen J. S. uit Den Haag. De bestuurder trachtte door sterk remmen een aanrijding te voorkomen doch de afstand was reeds te klein. De wagen sloeg het kind tegen den grond. Het meisje was op slag dood. Tusschen 'n half uur na zonsonder gang en 10 uur 's avonds hebt u voor waarschuwlngsselnen de keus tus schen den hoorn en 't knipperen met de koplampen. HET jaar 1936 zal in de geschiedenis geboekstaafd blijven als het jaar, waarin Nederland zijn goudanker heeft ingehaald en zich mot zijn „zwe- venden" gulden in 't ongewisse begeven beeft. Zij. die na ons komen, zullen zich kunnen overgeven aan theoreti sche bespiegelingen over het al of niet gemotiveerde van deze ingrijpende wij ziging in onze monetaire politiek; wij moeten er ons toe bepalen, om na te gaan, óf en in hoeverre de voor- en nadoelen van de munt-deprociatie, die door voor-, resp. tegenstanders werden verwacht, in werkelijkheid zijn inge treden. Nu moet hierbij worden vooropge steld, dat de periode van 'drie maanden welke sinds de opheffing van den gouden standaard is verloopcn, nog te kort is, om definitieve conclusies te dien aanzien te trekken. Ook wordteen beoordeeling van den invloed der munt-dcpreciatie op het bedrijfsleven hier te lande daardoor vertroebeld, om dat deze gekomen is op een tijdstip, waarop het economische herstel in de geheele wereld reeds vrij ver was ge vorderd. Deze verbetering der wereld conjunctuur had ook Nederland geens zins onberoerd gelaten en aan den an deren kant beeft het aanpassingspro ces in onze volkshuishouding den grondslag gelegd voor een periode van opgang. De zwakke ondernemingen, welker voortbestaan onder de gewijzigde w-e- reldverhoudingen economisch niet meer gerechtvaardigd was, zijn gelei delijk uit het productie-proces uitge schakeld. Door rationalisatie cn andere kosten besparende maatregelen zijn de produel ie-kosten sterk omlaag ge schroefd. Verschillende ondernemingen hebben haar financieele positie her zien door het afschrijven van oude verliezen en reductie van baar aan- deelpn en/of ohligatiën-kapitaal. Hoewel de toestand der verschillen de deelen van ons bedrijfsleven nog sterk uiteenloopt, mag toch wel wor den aangenomen, dat men in verre weg de meeste gevallen boven het diepste punt van de crisis is uitgeko men, geheel buiten de uitwerking van de depreciatie om. Het kan echter niet worden ontkend, dat deze laatste een verdere stoot in de goede richting ge geven heeft, doordien zij een aantal ondernemingen, die tot dusverre uiterst moeilijk met het buitenland konden concurreercn, in staat heeft gesteld, buitenlandsche opdrachten met een meer of mindere groote winstmarge te boeken, terwijl aan den anderen kant ook de afzetverhoudingen voor de bin- nenlandsche industrie op de eigen markt verbeterd zijn. Het is thans maar de vraag, of het zal gelukken de productie-kosten in Nederland binnen zoodanige grenzen te houden, dat de thans verkregen voorsprong niet weder te niet zal wor den gedaan. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft onlangs een becij fering gemaakt van de kosten van het levensonderhoud in Nederland en in andere landen voor October, op goud basis, waarbij het prijsniveau in 1929 op 100 was aangenomen. Hieruit bleek dat het cijfer voor Nederland (reke ning houdend met een depreciatie van den gulden van 20 ad 65 nog altijd belangrijk hooger is dan het cijfer voor Engeland ad 53 en voor België ad 61. Daarentegen zijn de Nederlandsche groothandclsprijzen thans vrijwel aan gepast bij het buitenlandsche prijsni veau. De zuiverste maatstaf van ons con currentie-vermogen t o.v. het buiten land zijn de loonkosten in de industrie Echter zijn hieromtrent voor 1936 nog geen cijfers beschikbaar Indien men aanneemt, dat deze kosten gedurende 1936 niet veel verandering hebben on dergaan. dan zou men aan dc hand van de cijfers voor 1935 de gevolgtrek king kunnen maken, dat er bij een de preciatie van 20 in de loonkosten per eenheid van product nog eenige dispa riteit ten ongunste van Nederland is blijven bestaan. Een verhooging der loonen zou dus vermoedelijk de con- currentie-hnlans onmiddellijk weder ten nadeele van Nederland doen omslaan. Het is juist op dit gebied, dat de „voet angels en klemmen" van een munt-de- preciatie verborgen liggen en het is nog volkomen duister, wat de toekomst in dit opzicht zal brengen. Veel directer dan voor de meeste Ne derlandsche ondernemingen is de gun stige uitwerking der depreciatie te con stateeren voor de Ned. Indische cultu res. Deze waren, dank zij drastische be zuinigingen op het gebied hunner be- drijfshuishouding, op enkele uitzonde ringen na aangeland op een punt, waar. op weder met eenige winst gewerkt wordt. De door hen voortgebrachte grondstoffen worden op de wereldmarkt verhandeld op Ponden- of Dollarbasis De vrees, dat de.waardedaling van den gulden, d. w. z. de mogelijkheid, om Ned. Indische producten goedkooper dan tot dusverre op de wereldmarkt te le veren, fol een prijsdaling zou leiden, is niet bewaarheid. Dit is eenerzijds te danken aan het feit, dat Ned. Indië, hoewel een belangrijke leverancier van lal van artikelen, toch geen overheer- schende plaats ter prijsbepaling op de wereldmarkt inneemt, terwijl het te vens vaak gaat om producten, welker voortbrenging in onderlinge afspraak van de verschillende produrtip-landen geregeld is. Zoo had Ned. Indië door prijs-onderhfedingen zijn rubherproduc tie niet kunnen vergrooten, aangezien het door de internationale restrictie overeenkomst gebonden is aan het pro- IIet aanpassi ngsproces had den grondslag ge legd voor een herstel. De depreciatie gaf een verderen sloot in de goede richting. Ned. Indische cultures weer op loonende basis duceercn van een beperkte hoeveelheid. De Ned, Indische cultuurondernemin- gen hebben nog den wind mcogehad, doordien de laatste maanden van het jaar een verdere aanmerkelijke prijs verheffing gebracht hebben voor ver schillende artikelen. De ruhberprijs Is van een laagste noteering in dit jaar van 6% d. per lb. gestegen tot meer dan 10 d. Wanneer men bedenkt, dat de notecring in 1933 een diepte-record van 2 d. had bereikt, dan begrijpt men, hoe de positie van de rubberonderne- tningen in den tussohentijd moet zijn verbeterd. Waarbij dan in hot oog moet worden gehouden, dat er in laatstge noemd jaar geen sprake meer was van eenige rentabiliteit van een rubberplan- tage. Dc prijzen van copra (ca. 21 per ton tegen een laagste punt van ca. 9 in 1933). van palmolie (25% sh. per cwt. tegen 12% als dieptepunt in 1933) cn van sisal (-L 2S per ton tegen 14.7.6 In 1933) alle artikelen, die voor Ned. In dië van hefeekonis zijn. laten wederom de mogelijkheid van een winstgevende exploitatie. Men mag dan ook aannemen, dat de financiëelo resultaten zoowel van de rubbermijnen als van die mijen. welko diverse cultuurhelangen hebben, over 1936 een heel wat gunstiger beeld zul len vertoonen dan in het voorafgaande jaar. Al te hoog zal men zijn verwach tingen te dien aanzien echter nog niet moeten spannen. In de eerste plaats moet er rekening mede worden gehou den, dat de prijsstijging in zijn vollen omvang eerst in de laatste maanden van het jaar heeft doorgewerkt, maar bovendien hebben verschillende onder nemingen de gewoonte, om hun pro ductie geheel of gedeeltelijk voor latere levering le verkoopen. Daarbij moet dan weer een onderscheid worden gemaakt tusschen de Mijen. die, op Sterlingbasis verkocht hebbende, het provenu ln Ponden hebben laten staan, en die dus in elk geval de „depreciatie-winst" kon den binnenhalen en de producenten, die in Nederlandsch courant verkocht heb- hen of de opbrengst in Ponden met een in guldens hebben omgezet. Het best zijn natuurlijk do onderne- ingen er aan toe, die geheel „op zien komen" hebben gespeeld en die thans ten volle profijt trekken van de inge treden verbetering. In elk geval zullen de in het voorjaar te puhliceeren jaar verslagen verrassingen kunnen opleve ren, zoowel van aangenamen als van minder prettigen aard voor aandeel houders. De beurs, die altijd vooruit ziet, verdisconteert in haar koersver loop echter reeds de mogelijkheden, welke het komende jaar, 1937, biedt, wanneer de prijsstijging ten volle op de financieele resultaten zal kunnen door werken. Voor Java-suikerindustrie zijn de vooruitzichten nog altijd minder gun stig dan voor de andere cultures, maar toch is ook hier een geleidelijke verbe tering ingetreden, zoowel in de afzet verhoudingen als in hot prijsverloop. Do Java-suikerprijzen, die in den loop van het jaar scherp waren ingezakt, bewe gen zich thans weer hoven het niveau van ultimo 1935, zoodat op de aanwe zige voorraden winst gehoekt kan wor den. Van dividenduitkeering zal echter over het geheel genomen nog geen spra ke kunnen zijn, behalve dan door dio Mijen die behalve bij suiker, in sterke mate bij andere cultures zijn geïnteres seerd, zooals met de Handelsver. „Am sterdam" het geval is. Daarentegen zullen aandeelhouders der Sumatra-tahaksondernemingen reeds met alleszins bevredigende dividenden kunnen worden verblijd, dank zij de aanmerkelijke hoogere opbrengst van den Sumat ra-tabaksoogst 1935. welke in 1936 ten verkoop is gebracht, en bruto f 30% millioen opleverde tegen f 25.3 millioen als bruto-provenu van oogst 1934. Wanneer men bedenkt, dat de Su- matra-tabaksmijen. ook belang hehhen bij rubber, een enkele tevens bij palm olie en copra, dan is het begrijpelijk, dat de verwachtingen der beurs, naar uit de koersstijging der desbetreffende aandeelen blijkt, ten aanzien van de financieele resultaten over het loopen* de jaar hooggespannen zijn. De verbetering in den toestand van de Indische cultures, en daarmede van den algemeenen economischen toestand in Ned. Indië, kan op den duur haar invloed op de verhoudingen hier te lan de niet missen. Wij denken hierbij nog niet eens zoo zeer aan rle stijging der inkomsten op de in Nederlandsch be zit zijnde aandeelen der groote Mijen, maar vooral ook aan de toeneming der koopkracht in Indië zelf. de hierdoor vermeerderende afzetmogelijkheden voor Ned. producten, de kans op het plaat sen van orders voor nieuwe installa ties, de uitbreiding van het sch^epvaart verkeer op Ned. Tndië en de daaruit eventueel weer voortspruitende bestel lingen voor den houw van nieuwe sche pen aan onze scheepswerven. Bij de heoordëeling van devooruit zichten voor de economische ontwikke ling van Nederland mag de opleving in Ned. Tndië dan ook in aanmerking worden genomen als een factor van niet 'e onderschatten beteekenis. GESCHENK VAN EX-KEIZER AAN VORSTELIJK BRUIDSPAAR DOORN. 31 Dcc De vleugel-adju dant van ex-keizer Wilhelm II majoor von Tlsemann. zal hedenmiddag, na mens den ex-keizer en zijn eehtgenooté. een geschenk aan het vorstelijk bruids paar aanbieden. Dit geschenk zal bestaan uit een fraaie slaande klok in empirestijl, uitge voerd in goudbrons.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 11