SAMENSPRAAK TUSSCHEN NIEUWJAARSWENSCH voor 1937 Thomasvaer verschijnt terugkee- rende van den eersten proeftocht van „het" Nederlandsche Jacht enthousiast ten tooneele en zegt tot Pieternel Dag, Pietjelief, dag, Pieternel. Dat was me écht het clagjc wel. Hij maakt een dans. Krijgt thee-met-krans, Gemangelperst, Nog van den Kerst, Doet zijn verhaal In zeemanstaal, Geweldig snel, Dan: Pieternel: Zeg, wacht eens! Wacht! Thomasvaer: Wat wacht? Een pracht! Door Neêrlands volk Tezaam gebracht. (Zingt zeemanslied) (En Piet geniet...) Pieternol: Zeg, Thomasvaer, het wordt Nieuwjaar... Dat jaar wordt goed! Voorspoedig, zoet! Thomasvaer: Oranje bracht ons nieuwe kracht Zóó gaat-ie goed! We hebben moed! Pieternel: Zeg, Thomasvaer, het wordt Nieuwjaar... Thomasvaer: Ja, Pieternel, dat weet ik wel! Wat zou dat nu Pieternel: Wat zou dat nu?... Ouwejaarsrevueü Toe, denk daar nou-es an Je weet toch wel, dat Amersfoort Die niet meer missen kan! Thomasvaer: Vooruit dan maar! Daar gaat-ie dan! Geen crisis-klachten, Piet! Pieternel: D i e zijn vertrokken sinds de komst ,Van 't... Lippe-Detmold-liedü Thomasvaer: Ja, Juliaantje is de Bruid, Dat is het groote feit... Dat brengt Oranje-Nederland Een opgewekten tijd. Pieternel: En zeven Januari gaat Héél Neerland naar den Haag: Men is tevreê. al ziet men slechts Prins Bern hard's... blauwen kraag! Thomasvaer: Zei Kniertje niet op het tooneel: „De visch wordt duur betaald Dan heeft ze zeker in den Haag Een route-plaats gehaald!! Pieternel: Al stijgt de vise h-prijs nog zoo snel, De plaat s-prijs achterhaalt hem wel! Voor óns... op ónzen leeftijd, Thom, Is 't niks... dat druk gedoe... Wij doen het rustig aan en gaan Naar 't Grand-Theatre toe. Pieternel en Thomasvaer: Daar zien we dan op ons gemak Het luisterrijke feest, De vreugde van het gansche volk, Den eensgezinden geest! Wij wenschcn Bruid en Bruidegom Uit naam van Amersfoort: Geluk en voorspoed op Socstdijkl Een Vorstelijk accoord! Pieternel: Zeg, Thomasvaertje, weet je nog Dien Vrijdag in de stad Hoe d'Amcrsfoortsche Hermandad In de benauwdheid zat...?! Men dacht: de Prins en de Prinses Passeeren naar het Loo; En toen men dacht: ze komen niet. Toen wéren ze er zóó Thomasvaer: Hun woning wordt Paleis Sóestdijk, Dat brengt straks veel vertier; Een goede buur is béter dan Dat geldt toch zéker hier... Pieternel: De buren loopen mettertijd Natuurlijk wel eens aan. Ik zie z'al in de Langestraat Een winkel binnengaan. Hun auto blaast eens even uil. Precies bij het trottoir... Je snapt me wel: 't is fantasie, Maar, och het kan nietwaar? Thomasvaer: Nee, Pieternel, dat kan juist niet, Je bent volkomen mis Je weet toch, dat parkeeren daar Sinds kort verboden is?! Pieternel: Zoo, zoonee, nee ik wist dat niet, 't Is béter, Thomasvaer Thomasvaer: Doch weet je, dat de jonge Bruid Ons reeds bezocht dit jaar? Dat was bij 't zilvren jubilé Van 't plaatslijk Roode Kruis... Geen mensch bleef aan den arbeid toen En evenmin: in huis! Pioternel: Alsof ik dat niet weten zou: Er was ook défilé En hieraan deed heel Amersfoort (Aan de Vermeerstraat) méé En nu wordt het alweer hier feest Voor Bruidegom en Bruid, Al bracht dan mager resultaat De feest-collecte-buit Thomasvaer: Ja, dat is jammer, Pieternel, Ze kregen niet veel geld... Dat komt er van, als 't Comité Zoo... weinig leden telt!!!! Thomasvaer: De Leusder- en de Soestènvijk Vertoonden feestgewaad En beiden spraken aan het slot: Het leven is niet kwaad. Ze brachten met dat feestvertoon Den mensch in goed humeur En bovendien dienzèlfden mensch Ook voor hun... zakendeurü Pietèrnel: De middenstand was zeer actief En bracht de Beurs der F.A.M.; De leuze? Koopt in eigen stad En niet in Amsterdam! Men toonde wat de middenstand Door eendracht brengen kan, En dat het heusch een „licht-tijd" werd, Dat toonde... Lange Jan! Thomasvaer: We „zweven" tegenwoordig ook, Ten eerste door Colijn! Gelukkig bleek dat voor ons land Geen nadeel nog te zijn. De gulden zweeft... werd tachtig cent. Althans zoo ongeveer... Hij kijkt (beziet de teekening) Nog monter op ons neer Pieternel: Regeering heeft héar best gedaan. Dat staat voor iedêr vast; Gedwongen werd men links en réchts En tóen werd aangepast! Maar weet je wat weer duidlijk bleek Bij dezen gulden-val? De beste gulden-stuurlui staan Helaas aan „lager-wal"! Thomasvaer: Zeg, denk eens aan de Mica, Piet, Een groot succes dit jaar! En weet je wat het móóiste is? Zoo helpen wij elkéar! Pieternel: En aanbesteed werd het Kénaal Der Geldersche Vallei, In kippen-taal gezegd wordt dat: Der Kei-stad „gouden ei"! Vooral nu het Rijkswegenplan Thomasvaer: Och, spreek me met geen woord daarvan Wat meer genoegen deê Centrale-bouw der telèfoon Nam aanvang kort gelee. Je weet: de telefoon-dienst wordt Geautomatiseerd, „U beltwij draaien" wordt daar straks Precies dus omgekeerd!! Pieternel: Een ander vreugdevol bericht Voor Amersfoort als stad Is bouw van het zoo lang-vèrwacht En fraaie Sportfondsbad! Geen winterkou, die nog belet Het water in te gaan. Als n u de stadsche zwemsters nog Rie Mastenbroek niet slaan...?!! En bóód ons eèn concert, Hetgeen war zich wél dénken laat - Op prijs gesteld hiér werd. Thomasvaer: Ook Tante Pos brengt onze stad Zeer binnenkort muziek, "Bézórgt dan niet alleen per brie Wat vreugde aan 't publiek. Eén „tante", waar „muziek" in zit, Is lang géén „dooje musch" Zij oefent trouw..", het gaat al goed... 't Komt in... de brievènbusü Pieternel: Het stadsport lieéft zij flink verlaagd, Een graag aanvaarde daad, Dié weliswaar wat nadeel brengt Aan Tantetje, (de Slaat) Maar, kijk, zij dient graag allereerst Hét groot, publiek belang; Vertrouwend op de toekomst, zingt Zij tóch: Wij zijn niet bangggg! Thomasvaer: De H.V.C.-ers zijn nog steeds Kampioénschap-abonnéè, Ook d i t jaar spreekt de club van Brits Het béste woordje mee Ik hoop, dat de promotie straks Geen desillusie schenkt, Doch H.V.C. en Amersfoort Een klasse hooger brengt. Pieternel: En Quick betrok een nieuw terrein, U kent het: Dorrestein, Ik gun Róod-Zwart geen „dorheid" daar, Doch volop... zonneschijn! Thomasvaer: De „Eerste Hulp bij Ongeluk" Bracht trommels hiér en daar Ik wénsch die trommels-met-verband Véél rusteen zéér slecht jaar! Pieternel: De hooge walmuur bleef in tact Als brok oud-Amcrsfoort; In niéuw kleedij kwam bovendier De Kamperbinnenpoort. Die heeft zich keurig aangepast Aan bet modern verkeer, De doorgang is er nog wèl nauw, Doch' niet gevaarlijk meer Thomasvaer: De stadsche actie voor: Geeft Werk! Heèft wel succes gehad, Maar blijft ook in de toekomst nog De leuze voor de stad. Geeft werk aan ben, die „zonder" zijn, Wij. helpen dan elkéar; Het motto zij: geen stempelaars In 't komend nieuwe jaar! Plotornel: Ténslotte nog een enkel woord Aan tandems hier gewijd, Waarop vooral bij zomerdag Men graag naar buiten rijdt. We tandemden er lustigjês En éénsgetrapt vandoor; Wie achter-reed, dééd kalmpjes aan. Was 'r achter en er vóór!! Pieternel: Maar tóch wordt hier nog véél gedaan. Versierd en ook verlicht. We gaan er samen eens op uit, Hel is een pracht-gezicht. Er kwam Oranje-Lippe-boom En óók een vreugdevuur. Mep zong: Oranje-hoven! voor Den nieuwen Soester „buur"! Thomasvaer: Er is ook braaf gejubileerd Van 't jaar in onze stad, Bloemisten hebben het beslist Nog niet zoo slecht gehad Want bloemen voerden dag aan dag Het vreugdevolle woord. We sluiten ons daar graag bij aan En wenschen: gaat U voort! Pieternel: Op psychotechnisch arbeidsvéld Werd hier geëxposeerd. Waarin een mensch het beste slaagt En wat er hem mankeert Ach, menigeen ging er naar toe Met goedbedoelde hoop Doch hersens heb je wèl of niet, Die bleken niet tc koopl Thomasvaer: Ik dwaalde straks heel evén af Toen 'k zei: we „zweven" ook Want weet je welk succesvol bééld Er voor m'p oog opdook? De A.V.A. met bet zweefvliegtuig Kwam kort geleden klaar: Men zoekt het straks wat „hooger-op" En neemt óns „luchtig" wéér! Pieternel: De ruiters maken méér en meèr In onze stad hun rit... Is 't wonder, dat too menigeen Hier „vast in 't zadel zit" Thomasvaor: Maar weet je waar geen wijziginp Tot stand in \Verd gebracht? Toe. Piet. je hebt een goeden néu? En raadt het welde gracht! Die stinkt nog hééle zomers lang En ziet er uit als roet Wat „Vestigt U in Am'ersfoort" Beslist geen voordeel doet! Pieternel: De Regent-Hall-Band kwAm te gast Thomasvaer en Pieternel: Wij wenschen onzon stadgenoot Eon zéér voorspoedig Jaar! Géén tegenslag! Géén ramp! Géén breuk! Géén zorg! Géén weg gevaar! Géén tweedracht! Géén geharrowar! Géén burenruziosmart! Géén droefenis! Géén ziekte-plaag! En géén „gebroken-hart"! Géén politieke JageriJ! Géén twist! Géén narigheid! Géén griep! Géén brand! Géén angst-gevoell Géén namaak-„Spaanschen strijd"! Wij wenschen onzen stadgenoot Een zéér voorspoedig Jaar! Véél zonneschijn! Véél zoets! Véél bof! Véél vreugde met elkaar! Véél orders! Véél saèmhoorigheid! Véél rustig overleg! Véél broederschap! Véél naastenzin! Véél kalmte op den weg! Véél blijdschap op den trouwdag van Het Vorstelijke Paar! Véél „dat-valt-méé's!" Véél stralend lichtl" EEN NIEUW. GLOEDNIEUW NIEUWJAAR!! PHILIP (Nadruk verbóden).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 13