Infanterie viert feest DE ETALAGE WEDSTRIJD OranjeComité 1936 De Man die lachte... ONTSPANNING VOOR WERKELOOZEN MOOI SPEURWERK STADSBERICHTEN Medische Hulp PREMIEPLAAT NOBELREEKS GERARD BLOM PREDIKBEURTEN Se BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBtÜD DONDFRDAGH» -DECEMBER &S6 Ter gelegenheid van het vor* stelijk huwelijk en het 123=jarig bestaan Ter gelegenheid van het vorstelijk huwelijk en mede ter viering van het 123-jarig bestaan van enkele regimenten zullen er op 8 Januari door de vier in fanterie-regimenten verschillende wed strijden georganiseerd worden. De com missie van uitvoering, bestaande uit de heeren majoor H. D. Buurman, ka pitein J. P. Briét en eerste luitenant Blanken, heeft het volgende program ma vastgesteld. Voor de korporaals en soldaten zul len er voetbalwedstrijden tusschen de vier regimenten gehouden worden. Ver der hind'ernisbaan, estafette en een wed strijd in het vlug in stelling komen en vuurbereid zijn van zware mitrailleurs. Voor de onderofficieren zal een wed strijd in kaarten, biljarten en ëchermen worden gehouden. Om den dag van 8 Januari vol goeden moed te doen beginnen zal er morgens reveille zijn met muziek, 's Middags wordt, voor allen een bioscoopvoorstel ling in Grand Theatre gegeven, terwijl 's avonds een feestmaaltijd zal plaats vinden. speeltuin „Soesterkwartier" werd op 1 April 1935 een aanvang gemaakt. Voor dit werk w erden f 105.65 aan loonen en vergoedingen uitbetaald, terwijl 8 per sonen hieraan hebben gewerkt. Het werk werd beëindigd op 29 Mei 1935 wegens gebrek aan gelden voor het aanschaffen der benoodigdc materia len. Met het bouwen van een clubgebouw voor de Speeltuin vereeniging „Het Soesterkwartier" waarmede op 15 Oct. 1931 werd aangevangen, werd over het gcheele jaar 1935 voortgegaan. In to taal hebben dit jaar 64 personen hier aan gewerkt. De uitbetaalde loonen en vergoedingen bedroegen over 1935 f 2580 90. Verslag van de werkzaam* heden der commissie over 1935 Aan het verslag der werkzaamheden van de commissie voor ontwikkeling en ontspanning voor werkloozen al hier over het jaar 1935 ontlecnen wij het volgende. De begrooting over 1935 ten bedrage van f 5000 werd door het gemeentebe stuur en den minister van Sociale Za ken goedgekeurd. De uitgaven over 1935 bedroegen f 3977 29. De cursus P. B. N. A. werd oor spronkelijk op denzelfden voet evenals vorig jaar voortgezet. Einde Mei moest deze cursus in verband met de geringe deelname worden stopgezet. Met het oog op dc vele veranderingen in de lei ding besloot de commissie in haar ver gadering een vaste leider aan te stel len. Deze leider had in de eerste plaats tot taak, de cursisten bij hun werk te steunen en zoo noodig in moeilijke ge vallen hun met voorbeelden te dienen. In de tweede plaats was dc leider ver antwoordelijk voor de orde ni. a. w. dat dc cursisten niet door storende ge sprekken werden afgeleid. De cursussen Algemeen Onderwijs Stenografie, Machincschrijven. Boek houden, Engclsche en Duitsche taal liepen met een onderbreking voor de Zomcrvacantie het geheele jaar door. De cursussen Meubelmaken en Meu- belteekenen werden in verband met de geringe deelname cn gebrek aan een leider stopgezet. Niettemin konden <}e overschietende cursisten hun studie theoretisch voortzetten op den cursus P. B. N. A. De cursussen electrisch lasschen electro-techniek en metaalbewerking moesten eveneens stopgezet worden. Verder werden cursussen gegeven in machineschrijven, stenografie en talen. Met veel succes werd gevoetbald, ter wijl ook voor de schaaklesscn belang stelling bestond. De kosten voor deelname aan de schriftelijke lessen van het P. B. N. A. werden verzwaard. Besloten werd de cursus toch Ie laten doorgaan, maar een selectie toe te passen en hoogstens 25 personen toe te laten. Dc sub-commissie voor ontspanning organiseerde met succes verschillende excursies. Op 2 Januari 1935 werd aangevan gen met het verven van de Kleuter school aan de Beckcnsteinschc laan. Dit werk werd 20 Mei 1935 opgele verd. Hieraan hebben 13 personen ge werkt. Aan loonen en vergoedingen werd f 289.20 uitbetaald. Met het ma ken van een Openlucht-theater in de Dinsdag en Woensdag a.s. zal door de juryleden ge= keurd worden In „De Poort van Cleef" had gister avond een bijeenkomst plaat6 van de juryleden voor den étalagevvedstrijd, welke do volgende week in onze stad gehouden zal worden. Naar wij reeds uitvoerig in ons blad van Dinsdag j.l. vermeldden, zijn vijf jury's gevormd, elk bestaande uit drie leden. De algemeene leiding berust bij den voorzitter, den heer J. H. van Lonkhuyzen, voorziter van de Kamer van Koophandel en den heer A. Mos terd, secretaris van de winkeliersver- een i ging „Soesterkwartier." Nadat de heer L. A. A. van Ha- me re veld, voorzitter van de F. A. M., de bijeenkomst geopend had en erop gewezen had, dat tot nu toe van de 900 winkeliers, die onze stad telt, er 200 voor deelname ingeschreven had den, werd het woord gegeven aan den beer Chr. van Zweeden. De lieer C li r. van Z w c e d e n voorzitter van de Oranjcvereeniging, sprak zijn blijdschap uit over de mede werking van den middenstand, om de étalagewedstrijd te doen slagen. Deze wedstrijd vereenigt liet nuttige met het aangename. Spreker wenseht den jury. leden wijsheid en sterkte toe hij het ten uitvoer brengen van hun moeilijke taak, welke bij hen in goede handen zal zijn. De heer J. H. van Lonkli u y z e n, voorzitter van dc Kamer van Koophan del, wees er vervolgens op, dat dc in stallatie van de juryleden met dc woorden van den vorigen spreker reeds een feit w as. Hij brengt dank voor het vertrouwen, dat in dezo leden ge steld is. Hierna werden de leden in Jury's in gedeeld; iedere jury is verantwoorde lijk voor de haar ter ibeoordeeling toe gewezen groep. Bij dc beoordeeling van de étalages zal op drie punten gelet worden a) aantrekkelijkheid; 1») verkoopkracht; c) verzorging (smaak). Deze drie punten wegen ieder even zwaar, doordat voor elk een cijfer toe gekend mag worden tusschen nul en tien. Daar dc beoordeelingen van de drie Juryleden in puntenaantal meestal verschillend zullen zijn, wordt uitein delijk 'liet gemiddelde genomen. Aangezien dc 15 juryleden eveneens meedoen aan den wedstrijd, zal ter be oordeeling van deze 15 étalages uit het bestuur van de F. A. M een zesde Jury benoemd worden. De winkeliers, die voor deelname ingeschreven hebben, zullen ervan in kennis gesteld worden (vóór Maandag a.sdat de keu ring v a n de etalages op Dins dag en Woensdag a.s. plaats heeft. Nadat de vergadering na eenige dis- cusie tot bovenstaande besloten had, kwam ook nog een voorstel van den heer Van Zweeden, namens de Oranje- vereeniging, ter sprake, om prijzen uit te loven voor de beste gevel, en straat versiering. De Oranjcvereeniging stelde hiervoor 100 aan prijzen ter beschik king. Te dien einde zullen vier stad genoten aangezocht worden om een jury te vormen. Een en ander zal zoo spoedig mogelijk geregeld worden. De bijeenkomst werd gesloten met een woord van hartelijken dank naar de zijden, waarvan men medewerking ondervonden had. Van brigadier J. B. de Sut. ter en zijn hond Hertha Eenige malen reeds hebben wij in ons blad mooi speurwerk van den bri gadier der Rijksvckhvacht J. B. de Sut ter met zijn hond Hertha vermeld. In verhand daarmede deed men den bri gadier het volgende eervolle schrijven toekomen „De Procureur-Generaal bij het Ge rechtshof te 's-Gravenhage, fungecrcnd Directeur van Politie, voldoende aan de daartoe strekkende opdracht vaij den Minister van Justitie, doet aan den RijksvcldwaChtei-brigadicr-tilulair- Rijkspolitiehondgelcider J. B. de Sut ter, gestationnéerd te Amersfoort, de tevredenheid van Zijne Excellentie ken nen over dc door hem betoonde ijver en bekwaamheid bij het werken met den hem toevertrouwden hond, waar door hij met dien hond vele successen heeft weten te bereiken. 's-Gravenhage, 15 December 1936." De Procureur-Generaal, fgd.Directeur van Politie, Mr. A BRANTS. De brigadier-majoor R. V. W. en Hoofd der Rijkspolitiehondenschool J. Harms deed dc toezending van dit mooie getuigschrift vergezeld gaan van een persoonlijke felicitatie. Voor dc derde maal zal de Ver. „De Princevlag" het historisch spel „Zons opgang" doen uitvoeren en wel op Za terdag 2 Januari a.s., des avonds 8 uur, in „Amicitia". Ditmaal is de entreeprijs zeer laag gesteld. Gebleken is, dat dit stuk op keurige wijzo (door uitsluitend Amersfoortsche dilettanten) wordt ge speeld cn dat het bijzonder geschikt is om juist in deze dagen er toe bij tc dra gen den band met liet Oranjehuis nau wer aan te halen. Het Oranjecomité 1936 hoopt, dat „Amicitia" Zaterdagavond stampvol zal zijn. Gistermorgen is een 4-jarig knaapje uit de Scherbierstraat, dat achter op een auto geklommen was, op liet mo ment, dat deze achteruit ging rijden, van de auto gevallen. Een der handen werd door een achterwiel geraakt. Een medicus heeft de onvoorzichtige waag hals verbonden. Met behulp van eenige snelblusschers heeft de politic gistermiddag een schoorsteenbrandje in de Gaslaan ge- bluscht. Oorzaak: vuile schoorsteen. Door een handelaar in radio-onder dcelen is op het jiolitie-bureau aangifte gedaan van diefstal subs, verduistering van eenig gereedschap te zijnen na- decle. Op verzoek van den commissaris van politie te Utrecht zijn hier vannacht in een logement een man en een vrouw aangehouden, verdacht van diefstal te Utrecht. Ook de commissaris van politie te Deventer stelde belang in het duo. In den afgeloopen nacht is door de politie een man aangehouden, die met een schroevendraaier aan een sigaren- automaat in de Utrechtschestraat aan het peuteren was. Dc man is opgeslo ten wegens poging tot diefstal. Ook dc commissaris van politie te Eindhoven heeft nog een en ander niet hem te bepraten! BURGERLIJKE STAND 30 Decomber GEBOREN: Jan, zoon van An ton ie Hoksbergen en Rudolphina Kurver: Jo hanna -Maria, dochter van Wilhelmus Jozef Hellevoort en Elisabeth van Rui tenbeek. OVERLEDEN: Jonkheer Johann Wil lem Frans von Schmidt auf Alteristadt weduwnaar van Johanna Susanna Si bil la van Witsenborg, 84 jaar. Maria Wilhelmina van 't Land, 21 Amersfoortsche Huisartsen. Vereeniging Nieuwjaarsdag hebben dienst de vol gende burgergeneesheeren: Dr. Kamerling, Snouckaertlaan 12; tel. 290. Schmelling, Fred. v. Blankonheym- straat 6; tel. 996. Mertcns zur Borg, Laantje 5; tel. 1225. Van de overige geneoshoeren heeft dienst dr. Niouwenhuis, Huygenslaan 41; tel. 1373. Nieuwjaarsdag heeft dienst de Apo theek van Ittmann, Langestraat 9; tel. 164, en Java-apotheok, Lcusdcrwcg 212; tel. 1887. Nieuwjaarsdag hebben dienst do vroedvrouwen: Moj. v. d. Griont, Brcestraat 8b; teL 189. Mevr. DaamsRoozondaal, Punten- bnrgerlaan 21; tel. 1852. jaar echtgenoole van Willem Schouten. Dimmen Kommer Lodder, 5S jaar, on gehuwd. Hendrika van der Meijden, 76 jaar, weduwe van Teunis Boekhout. ONDERTROUWD: Jacobus Wilhel mus Hubertus Ewalds en Hubertina Antonia Nijssen; Albertus Veenendaal en Agatha Velthuis; Schelte Elgersrna en Heintje Buitenhuis; Jan Pieter Hee- derik en Augusta Elisabeth Dros; Wil lem Hendrik Hartgers en Ilarmke Detz. GEHUWD: Cornells Hendrikus El- verding cn Petronclla van Korlaar; Pe trus Johannes van Hoorn en Franeisca Reniers; Wouter Rommere en Teuntje Johanna van der Heijden; Antonius Wolters en Maria Kooistra. ORANJE-FEESTAVOND IN ST. AECHTEN De Oranjekmdervcreeniging Onze Jeugd, Kruiskampkwartier, hield giste ren haar Oranjcfcestavond in St. Aech- ten, voor de leden met hun kinderen, De voorzitter, de heer J. Jansen, sprak een inleidend woord. Vele vaderland sche liederen werden gezongen en een paar humoristen, die ook de goochel kunst en andere kunsten machtig wa len, amuseerden groot, en klein. Voor dc groot eren was thee met toebehooren en de jeugd kreeg eveneens haar trac- iatie. Van de te zingen liedjes werden vooraf de woorden rondgedeeld. Een goede manier voor samenzang. MARKTBERICHTEN VAN BARNEVELD Oude kippen 0.40—1.—; oude kippen per K G. 0.300.37; oude hanen 0.50— 1.jonge hanen 0.450 85; Jonge ha nen per k.g. 0.400.50; N.H. Blauwen per K g. 0.650 73; jonge hennen 1.00 1.40; duiven per paar 0.350.45; tamme eenden (in jachttijd) 0.400.55; ganzen 1.852.25; kalkoe oen per K.g. 0.60 0.75; lamme konijnen 0 752.00; wilde konijnen 0.450.60: hazen (in jachttijd) 1.251.75; fazanten (in jachttijd) 0.80 1.10; piepkuikens 0.40—0.50; patrijzen FRUIT- EN GROENTEN VEILING 30 December Lof 6—7 ct„ Goudreinet 2325 cl., Bel lefleur 18—20 ct., Brederode 16—17 ct., Zoete Hooilaars 1216 ct., uien 1319 ct., wortelen 15—17 ct„ bieten 1219 ct., breekpeen 4450 ct., prei 5S ct., sla 2830 ct., andijvie 1115 ct., rama- nas 56 ct., seldery 15—119 ct., peter selie 1523 ct., bloemkool 76—89 ct boerenkool 1214 ct., groene kool 1530 ct., gele kool 2845 ct.. roode kool 13 35 ct. AUTOMARKT Op de automarkt alhier werden gis teravond 152 wagens aangevoerd. Wij omlijsten U-w van de met Grasgeweven Pass-partout bijpassende lijst vanaf I 3.50 Zie de ingelijste plaat. Mr. Lijstenmaker. KROMMESTRAAT 66a naast v h. Schoenmaker 0.350.60. Aanvoer 14.500; handel kalm. Eiermarkt. Witte eieren 3.80 tot 4.—; gemengde 3.90 tot 4.85; bruine 4.25—450; eend- eieren 3.tot 3.50; jonge hennen eieren 3.00 tojt 3.75. Aanvoer 601.000. Veemarkt. Zeugen f 30 tot f 40. dr. zeugen f 40 tot 51.50; schrammen f li tot f 19; big- genf 10 tot f li; zware varkens 19 tol 20 ets. p. pond; zouters 25 tot 30 ct6. per pond; vet Ie kalveren 25 tol 30 ets. per pond; nuchtere kalveren f 8 lot f 10; om tc mesten li16; handel kalm. AMERSFOORT 31 Dec. en 1 Januari. St. Joriskerk. 31 Dec. 7 uur: Dienst. Emmakerk. 31 Dec. 7 uur: Dienst, Nieuwe Kerk. 31 Dec. 6 uur: Dienst. 1 Jan.10 uur v.m.: Dienst. Vrijz. Hervormden, Concordia. 31 Dec. 7 uur n.m.: Ds. F. Oort. Evang. Luthcrsche Kerk. 31 Dec. 7 uur: Ds. Dc Jongh. Remonstrantsche kerk. 31 Dcc. 7 uur n.m.: Dr. R. Miedema, Oudejaarsavondherdenking. Extra col lecte. Doopsgezinde Gemeente. 31 Dec. 7.30 uur n.m.: Oudejaarsdienst. Ds. Golterman. ,Vrijz. Jeugdgemeenschap Remonstrantsche kerk. Geen dienst. Geref. Kerk (Zuidsingel). Geen dienst. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat). 31 Dec. 7 A uur: Ds. Popma, 1 Jan. 10 uur v.m.: Ds. Schouten. Geref. Kerk in Hersteld Verband. 31 Dec. VA uur: De heer M. Fokkema, van Amsterdam. Christ. Geref. Kerk. 31 Dec. 7A uur; Ds. C. v. d. Zaal, Den Ilaag. 1 Jan. 10 uur v.m.; Ds. C. v. d. Zaal Geref. Gemeente. Stoovestraat 11. 31 Dec. 7 uur n.m.: Godsdienstoefe ning. 1 Jan. 10 uur: Godsdienstoefening. .Vrije Geref. Gemeente (Muurhuizen 53). 31 Dec. 7 uur: Godsdienstoefening. 1 Jan. DA uur: Godsdienstoefening. Universeele Eeredienst Soefie Beweging. Toonzaal Sierkunst. 31 Dec. 7.30 uur nam.: Dienst. Onder werp: „Vrees niet". Oud-Kath. Gemeente. ('t Zand 13). 31 Dec. 7.30 uur n.m.: Oudejaarsavond- dienst. 1 Jan. 10 uur v.m.: H. Dienst. BUITENGEMEENTEN Baarn cn Eembruggo. 31 Dec. 7 uur: Ds. Blaauwendraad. 1 Jan. 10 uur: Ds. Kievit. Bameveld. 31 Dec. 6y2 uur: Ds. Klomp. 1 Jan. DA uur: Ds. Van Montfrans. Hoevelaken. 31 Dec. 6Vj uur: Ds. v. d. Graaf. 1 Jan. DY; uur: Ds. Klomp, van Bame veld. Hoogland. 31 Dec. (7 uur n.m.) en 1 Jan. (9Vj uur v.m.): Ds. Posthumus Meyjes. Leusden, 31 Dec. (6 uur n.m.) en 1 Jan. (10 uur v.m.): Ds. Hofstede. Nijkerk. 31 Dec. 5 uur: Ds. Luteyn. 1 Jan. 9V« uur van.: Ds. v. d. Graaf. Soest (Vrijz. Godsdienstigen). 31 Dec.: Ds. J. D. v. d. Veen, Rijswijk, Soesterberg. 31 Dec. (7 uur n.m.) en 1 Jan. (10 uur v.m.): Ds. Tuinstra. Woudenberg. 31 Dcc. (6 uur n.m.) en 1 Jan. (91/* uur v.m.): Ds. Klomp. De Vuursche. 31 Dec. (6>s uur n.m.) en 1 Jan. (91/* uur v.m.): Ds. V. Amstel. Grand Théatro Van Vrijdag 25 Dec. t.m. Donderdag 1 Jan. Vertoo ning van de film .Maverling", als mede een uitgebreid bijprogramma. Voorstellingen: eiken avond 8.15 uur. Oudejaarsavond 8 uur aan vang. Zondag: 1.45 4 6.15 en 8.30 uur (doorloopend). Zaterdag en Woensdag 2.30 uur n.m. City Theater. Vanaf Vrijdag 25 Dec. vertooning van de film*. „De geliefde Vagebond" en „De Papsol daat". Zondag doorloopend 1.45, 4.6.15 en 8.30 uur. Zaterdag 2.30 uur, 6.15 en 8.30 uur. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Woensdag 2.30 uur en 8.10 uur n.m. Oudejaarsavond 7.30 uur aanvang. De Oranje-vreugde-film met o.a. de becediging van Prins Berahard wordt vertoond in doorloopende uur-voorstellingen in Grand-Thea- tre Donderdag 31 December vanaf 1.30 uur. In Citv-Theater eiken dag niet Zon- en Feestdagen) vanaf 1 uur. Cinema Amicitia. Geen filmvertoo- ning. Voorstellingen: Zondag 2.30, 5.00 en 8.10 uur n.m. Museum Fléhlto. Westsingel. Tot en niet 7 Jan. Oranjetentoon stelling. Werkdagen 10—12 en 25 uur; bovendien Maandags en Woensdags 79 uur n.m. Op Zon dag en Nieuwjaarsdag 1.30—4 uur. Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging. Regentesselaan. lederen dag van 6—8 uur. R.K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Openbare leeszaal met Jeugdlees zaal, Muurhuizen 9. 2 Januari. De Valk. Dansschool Ab. Bovenkamp. Nieuwjaarsbal. 9 4 Jan. Bijeenkomst studieorga nisaties. Prot. Chr. jeugd. Spr. Ds. J. Fokkema (ond.: „God, Nederland en Oranje"). 9 Jan. Marsch door de stad door de 4 infanterie-regimenten t. g. v. het 123-jarig bestaan. 12 Jan. „Volksgebouw" Inst. v. Arb. Ontw. Lezing J. L. v. Looy over: Democratie en Dictatuur"* 8 uur n.m. 13 Jan. Grand Theatre. Cultureel© Groep „Kath. Amersfoort". Opvoe ring v. „Scrooge cn Marley" door „Dc Nederlandsche Tooneelgroep". 8.15 uur n.m. 14 Jan. Grand Theatre. „Concertver- eeniging" en Amersf. Kunstkring, 3e Ab.concert U.S.O. S uur n.m. 17 Jan. „Volksgebouw" v.m. Inst. v. Arb. Ontw. Lezing Otto van Tus senbroek over: „De beteeken is der Kunst in ons aller leven." 10.30 uur. 22 Jan. „Amicitia" Het „Hofstad Tooneel." 29 Jan. Piov. verg. Ned. Herv. Verbond tot Kerkherstel. Sprekers: Ds. J. A. v. Nie (Hoogeveen) en Ds. A. Dönszelmann (alhier). UTRECHT 1 Jan. Stadsschouwburg. „Het Masker" voert op „Liefde in 1906". 8 uur n.m. 4 .Tan. Stadsschouwburg. Ned. Indisch Tooneel voerj, op: „Kilian en Zoon", 8 uur n.m. ZEIST 2 Jan. Figi. Ned. Ind. Tooneel voert op: „De Filmheld" 8 uur n.m. ZEIST. 2 Januari. Figi. Ned Indisch Too neel voert op „De filmheld". 8 uur n.m. Feuilleton door GERARD FAIRLIE 3. „Dat weet ik," hernam Vic, „maar er zijn twee andere bizonderheden die het denkbeeld, dat we hier met een vernuf tig uitgedachte Aprilgrap te doen heb ben, vrijwel uitsluiten. De eerste is: nie mand van het personeel van Yard heeft dat kaartje op het bureau van den Com missaris gelegd, geen bezoeker werd toegelaten en niemand had een voet in het heilige der heiligen, de kamer van den Commissaris, gezet, zonder be hoorlijk sreleide. wat regel uitmaakt, zou oud als Scotland Yard i6!" „Men neemt dus voor waar aan, dat met dezen regel gebroken is?" ..Men moet het wel aannemen, daar niemand in Yard er iets van weet. Po litiemannen. waarde vriend, zelfs in specteur-detectives niet. houden zich met ongepaste aardigheden op. En bo vendien. een dergelijke grap zou hun betrekking kunnen kosten. Neen, ik vrees, dat dat kaartje daar door een buitenstaander neergelegd werd." TTij zweeg een oogenblik en na een van mijn sigaretten uit het doosje naast zich genomen en aangestoken te heb ben. sprak hij verder. „Pp tweede bizonderheidzei hij eensklaps, na een onberispelijk rook kringetje omhoog geblazen te hebben, „is van veel grootere strekking, hoe be langrijk ook de eerste reeds is. Zij be treft dat zeer eigenaardige visite kaartje." Hij vischte iets uit zijn zak, een klein stukje karton, en reikte het mij ter be zichtiging over. Het had den vorm van een visite kaartje. maar was in werkelijkheid een juweeltje van teekenkunst. In het mid den, waar in gewone omstandigheden de naam gedrukt zou ziin, vertoonde zich de nauwkeurige afbeelding van een octopus, zóó kwaadaardig en naar bet leven getrouw, dat zij mij een ril ling bezorgde. Het ondier bezat zes vangarmen, waarvan vier naar de vier hoeken van dc kaart wezen en de twee andere vertikaal naar de randen. Maar in plaats van de gewone zuigers, of grijpers, was aan het uiteinde van iede ren vangarm een kleine teekening ge maakt. Ik keek van dichtbij, want deze leekeningen waren op zeer kleine schaal vervaardigd, maar terwijl ik daarmee bezig was. voelde ik mij door Dick op den arm getikt. „Maar hiervan gebruik," zei hij. Hij hield mij een klein vergrootglas voor en met behulp daarvan waren de afbeeldingen duidelijk te onderschei den. Allereerst werd ik getroffen door de buitengewone nauwkeurigheid waar mee ze eeteekend waren, geheel in over eenstemming met de volledige afwer king van de octopus zelf. Vervolgens nader inziende, dat die kleine teekenin- gen iets moesten voorstellen, beschouw de ik ze nauwkeuriger, ieder op haar heurt, met die in den linker bovenhoek beginnende Vier schenen afbeeldingen ♦e zijn van wapenschilden, maar de vijf de stelde niets meer of minder voor dan een niepwe maan. De zesde was een meesterstukje. Zij was even klein als ieder van de andere, maar vertoon de de getrouwe nabootsing van een plein, en ik stond verbaasd over de wijze waarop de bizonderheden, tot in de bladeren van een boom, nagebootst waren. Ik was vast overtuigd nooit het voorrecht gehad te hebben zulk een na tuurgetrouwe afbeelding te zien, noch er ooit. weer een onder de oogen te zul len krijgen. „En?" vroeg Vic mij weer. „Dit kaartje is het merkwaardigste voorwerp, dat ik ooit aanschouwd heb," antwoordde ik. „Maar ik begrijp nicl dat het jou en Scotland Yard zulk een mate van bezorgdheid inboezemt." „Dan zal ik je de reden vertellen," zei Vic met den grootsten ernst. „De eerste afbeelding" hij wees de teekening in den linker bovenhoek met een potlood aan „stelt voor het wapen van Parijs. De tweede is het familiewapen van den Hertog van Barry, en de derde het wa pen van de stad Brighton. Het vierde afbeeldsel, als we de kaart in dezelfde volgorde na-traan, is dat van die bin nenplaats. Ben je ooit binnen in de Bank van Engeland geweest?" Ik moest deze vraag ontkennend be antwoorden. „Welnu, als je haar binnentreedt, kom je op een soort van gewoon bin nenplein—neen, niet dit is op de kaart afgebeeld. Maar nis je dadelijk links af slaat -pn onder een poort doorgaat, loop je langs een binnenplein als twee drup pels water gelijkende op het hier afge beelde, tof aan dien boom toe. Er kan geen twijfel bestaan of die teekening beeft betrekking op de, Rank van Enge land De vijfde is die nieuwe maan, en ik moet eerlijk bekennen daarvan niets fe begriinen. Dc zesde is, zooals ie zult opmerken, gelijk aan de eerste, ahvner het wapen van Parijs." „Goede Hemel!" riep ik uit, „je al gemeene ontwikkeling staat op verba zend hoogen trap, Vic, als je dat alles bij het eerste gezicht geraden hebt!" „Dat deed ik niet, brave kerel," zei Vic lachende. „Het was de Commissa ris van Scotland Yard, die mij alles uitlegde. Maar de gevolgtrekkingen zijn van oneindig grooter belang dan de fei ten. De Commissaris gaf aan de belee- kenis van die prentjes de volgende uit legging: in de eerste plaats, Parijs. Blijkbaar is de Octopus van plan zijn veldtocht van daar uit te beginnen. Ten tweede, het familiewapen van den hertog. Nu wil het toeval, dat de meer derjarigheid van diens zoon. Lord Wh een, binnenkort staat gevierd te worden en wel met een groot bal. overmorgen, te Wheen's Ditch, het landgoed van den hertog; met andere woorden, in April. Ten derde, Brighton. Daar houdt een Oostersch Potentaat verblijf, een fabelachtig rijk man en de bezitter van een wereldberoemden ro bijn. Gedurende de rnamu April, wel te verstaan, blijft hij te Brigton. Ten vierde, de Bank. Het is alleen aan de overheid en aan hen die er nauw bij betrokken zijn bekend, dat een aan zienlijke hoeveelheid staven goud den acht. en twintigsten, ook al van de maand April, naar een zekere Europee- sche Mogendheid verscheept zal wor den. Tn de vijfde plaats, die maan. Wat deze betreft, we zijn er nog niet in ge slaagd daaraan eenige bcteekenis toe te kennen, F.n ten slotte, weer Parijs waarschijnlijk een aanwijzing waar heen de Octopus zich hegeven zal, zoo dra zijn werkzaamheden afgeloopen zijn." „Te neemt dus aan," merkte ik op, „dat het bestaan van den Octopus een voldongen feit is, niettegenstaande de bekende gewoonte op 1 April, en de onwaarschijnlijkheid, dat do brief in ernst geschreven werd?" „Ja," zei Vic, „en hoe ongaarne ook, deelt Scotland Yard mijn meening. Je weet hoe degelijk Scotland Yard in zijn methoden is, en het spreekt van zelf dat het dezen brief nadere aan dacht schonk, al hield iedereen hem voor een grap. Deze kaart evenwel, heeft het geheele aanzien van de zaak veranderd. Als onze lezing van die af beeldingen juist is, bewijst die kaart dat de afzender en wie anders kan dat zijn dan de Ortonus dingen weet. die men alleen bekend achtte aan de ten nauwste daarhii betrokkenen. En iedere omstandigheid, ieder feit. beste kerel, biedt een prachtige gelegenheid aan voor een handig overlegden dief stal." Hoe meer hii probeerde het mij aan het verstand te brengen, des te sterker voelde ik mii gpneigd tot de gevolg trekkingen van Vic over te hellen Het was een zaak die zeer zeker een nader r#ndet'7oek behoefde, aangezien het voor kennis aannemen en als een Aprilgrap beschouwen daarvan, te vérstrekkende gevolgen na -/ich kon sleepen. .AVat is de- politie nu van plan te doen?" „Ilaar eigen maatregelen nemen. Maar ik heb een soort van haantje in algemeenen dienst gekregen, zooals in de dagen van weleer. Mij is opgedrn gen in het wiel van dien gladden vogel een spaak of twee te steken, als het mo- gelijk is, en ik vroeg of ik verlof had een ouden makker aan mij tc verhin den. En nu, nu je de feiten kent. hoe denk je erover? Doe je met me mee?" „Dat spreekt van zelf!" Toen gebeurde er iets waarvan ik zoo danig schrikte, dat ik geloof dat het mij tot mijn stervensdag zal bijblijven. .Van achter de gesloten deur van mijn kamer, aan het andere einde daarvan, lachte iemand lang en luidruchtig, ter wijl Vic en ik als op onze stoelen gena geld zaten, en het bloed in onze aderen stolde, wat althans bij mij het. geval was. Ik rilde bijna van angst. Een ge wone laqh zou deze uitwerking niet ge had hebben, maar dit was zulk een angstaanjagend, zulk een onheilspel lend lachen, zóó wreedaardig uitgestoo- ten, dat mijn voorhoofd klam werd van het zweet. HOOFDSTUK II. Dat geluid stierf weg en de stilte die volgde, was volkomen en onbe schrijflijk drukkend. Vic was de eerste die zich herstelde en met die groote vlugheid en onhoorbaarheid, die hem in oogenblikken waarin zij vereischt werden eigen waren, was hij bij de deur eer ik het wist Hij deed haar evenwel niet open; in plaats daarvan bleef hij volkomen bewegingloos luisterend staan. Ik durfde mij niet bewegen, uit vrees zijn aandacht, af te leiden, maar wacht te geduldig op de aanwijzingen, die ik wist het volgende oogenblik te zullen ontvangen Zóó snel werken de hersens in oogenblikken van nood of gevaar, dat hoewel er niet meer dan een paar se conden verloopén konden zijn. ik mij herinner in dien tusschentijd een hel der beeld voor oogen gehad te hebben van den drang tot vereeniging, die in den mensch beslaat, zoodra er plotseling en onverwacht handelend moet opgetre den worden. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6