Het leven der Prinses in woord en beeld Drie zalen vol curiosa Opening door minister Slingenberg DE DOOD IN HET DONKER DE IBIS HEDEN THUIS HET VACCINATIE WETJE Na vrij uitvoerig debat UIT DE STAATSCOURANT Het Huis van Oranje en de Vrijmetselaren CADEAU-ZENDINGEN NAAR DUITSCHLAND RAAD VOOR DE LUCHTVAART NED. CLEARING- INSTITUUT Ee BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 31 DECEMBER 1936 Prinses Juliana.tentoonstelling in de zalen van den kunst» handel Goudstikker te Amsterdam geopend AMSTERDAM, 30 Dec. Vanavond te half negen heeft de minister van So ciale Zaken. mr. M. Slingenberg, de Prinses Juliaua-tentoonsielling, de eerste groote gebeurtenis in het kader der huwelijksfeesten welke te Amster dam is georganiseerd, geopend. Deze belangwekkende expositie is ge organiseerd door het Comité „Practisch werken" Amsterdam" en gehuisvest in een passende omgeving: in de kunst zalen Goudstikker, Ileerengracht 458. De tijd van voorbereiding was sleeht9 kort, in vijf weken werd de tentoon stelling georganiseerd. Het is echter mogelijk gebleken inzendingen hijeen te brengen, zelfs uit Oost- en West-ln- diè, verschillende Amerikaansche sta ten en tal van Europeesche landen. Om een goed overzicht te krijgen heeft het comité het raadzaam geacht de inzendingen onder te brengen in drie zalen. De eerste zaal is gewijd aan de kin derjaren van Prinses Juliana. Behalve het bekende schilderij van de bediening van den II. Doop aan Prinses Juliana, een groot aantal foto's en herinnerings bordjes en bekers ligt hier de authen tieke geboorte-acte naast de herau- tcnvlag, die gediend heeft voor de aan kondiging der geboorte in de residen tie. het programma van de plechtighe den bij de bediening van den H. Doop en de plattegrond van de doopruimte in de Willemskerk. Het zijn niet alleen een gansche col lectie penningen en medailles, geslagen ter gelegenheid van den 30sten April 1009 die men hier vindt, naast de bor den in een gamma van kleuren en ont werpen. doch men kan zich in deze en n trek kei ijk ingerichte zaal ook bui gen over exemplaren van de „Java- bode" en allerlei andere kranten met fleurig versierde titelpagina's, melden de de heugelijke gebeurtenis. Hoe groot de blijdschap ook Id de overzeesche deelen des rijks geweest is, blijkt wel zeer treffend uit een tele gram van den resident van Oost-Java aan den assistent-resident te Sitoebondo door den inlandschen telegrafist met zijn schoonste handschrift geschreven en geplakt op een crepepapieren natio- nalen driekleur. De tweede zaal is gewijd aan de meisjesjaren van Prinses Juliana. Twee door H. K. H. als dertienjarig meisje persoonlijk geschreven brieven zullen hier wel in de eerste plaats ieders aandacht trekken, en ook de bul aan H. K. H. uitgereikt ter gelegenheid van Ilare eere-promotie aan de Leid- sche Alma Mater. De promotieplaat, sierlijk en geestig met penteekeningen verlucht en voorzien van de handteeke- ningen van al de deelneemsters en deelnemers aau het promotiediner ten paleize Noordeinde, en de foto van dit illuster gezelschap, in bruikleen afge staan door het Koninklijk Huis-archief, behooren tot die documenten die alleen reeds een voornaam cachet aan de ten toonstelling verleenen. De foto van het klasje, waarin de Prinsesje tezamen met drie andere meisjes lager onderwijs genoten heeft en die zij voorzag van een opdracht „Aan mijn lieven vader bij zijn thuis komst en Paschen 1920" ontroert door den treffenden eenvoud van deze ont boezeming. Hier staat verder ook een door H. K. H. eigenhandig vervaardigde heidebouquetje, vele jaren geleden bij opbod verkocht ten bate van een goed doel en door zijn gelukkigen eigenaar met de meeste piëteit onder een glazen stolpje bewaard. Van de schilderijen valt hier op het doek van Willy Sluiter van het laatst gehouden hofbal ten paleize Koordein de, dat tevens het eerste was waaraan door H. K. H. werd deelgenomen. „Prinses Juliana volwassen" heeft men de verzameling genoemd, bijeenge bracht in de laatste zaal. Zij heeft betrekking op de jaren, te beginnen ongeveer met de studie van H. K. H. te Leiden. Aan curiosa ontbreekt het ook hier niet. Wij denken aan de uit Medan in gezonden Chineesche en Maleische cou ranten, de Lettische, Poolsche. Zwitser- sche couranten en illustraties, bevat tende berichten betreffende onze Prin ses ter gelegenheid van de verschillen de mijlpalen in haar leven. Doch in deze zaal hangen ook enkele fraaie doeken, zooals dat uit hot nieuwe stad huis te Tilburg van Jan van Delft en de teekening van J. van der Linde Jr., waarvan de reproductie voorkomt op de affiche en den omslag van de cata logus Men vindt hier ook herinnerin gen aan het bezoek van H. K. H. aan het door „Practisch Werken" in hot Vondelpark ingerichte rhododendron- en azaleatuin naast de bekende, in op dracht van H M. door G. J. van der Veen vervaardigde portretbuste, bene vens fraai werk van den beeldhouwer Zijl. In deze drie zalen hangt bovendien nog een op zichzelve bezienswaardige collectie vergrootingen van foto's uit het heele leven van de Prinses, die een leiddraad vormen voor de bezichtiging van het geheel. Voorts zijn in deze zaal vele albums bijeengebracht, waarvan in het bijzon der opvalt het album van het instruc tievaartuig „Prinses Juliana" van het Onderwijsfonds voor de scheepvaart. En tenslotte wacht den bezoeker in de hall een aanzienlijk deel van de bekende collectie van mejuffrouw L. J. van Gy- bland Oosferhoff, voornamelijk be staande uit de meest uiteenloopende verzameling curiosa, alle betrekking hebbend op het leven van Prinses Juliana. De Djalak vliegt gelijk met de D.C. 3 op naar Amsterdam AMSTERDAM, 31 December. Gis teren is de „Ibis", de eerste D. C. 3 van de nieuwe Indiëvloot der K.L.M. te Athene aangekomen. Het vliegtuig wordt vandaag in den namiddag tusschen vier en vijf uur op Schiphol verwacht, en daarmede is dan de eerste vlucht van dit nieuwe Indie- type, heen en terug, volbracht. Gezagvoerder Schol te, die wordt bij gestaan door gezagvoerder Parmentier, is tot dusverre zeer tevreden over het vliegtuig, dat aan alle verwachtingen heeft voldaan Vanaf Karachi vliegt met de „ibis de „Djalak" onder gezagvoerder Dunne- laar gelijk op. Ook de „Djalak' word vandaag in den namiddag op Schipnoi verwacht. 4 Het laatste toestel heeft met zes Britsch-Indische passagiers een extia .vlucht naar Karachi uitgevoerd. OVERSCHIE. 30 December. Op den on verlichten rijksweg Rotter damDen Haag is vanavond op nieuw een ernstig verkeersongeluk voorgevallen. Omstreeks half zes wilde de 50-jarige wielrijder J. T. uit Rotter dam ter hoogte van het gedeelte, waar de weg zich in tweeën splitst, den rijweg oversteken. Hij werd door een personenauto gegrepen en tegen den weg gesmakt, waar hij ernstig gewond bleef liggen. De toe stand van het slachtoffer was van dien aard, dat deze ter plaatse moest worden verbonden. De duisternis maakte dit lang niet gemakkelijk. doch voorbijkomende automobilisten plaatsten hun wagens rondom de plaats, waar hot ongeluk was geschied en belichtten deze met hun lampen, zoodat do ontboden ge- neesheeren het slachtoffer hulp konden verleenen. In zorgwekkenden toestand werd de man naar het ziekenhuis aan den Cool- singer te Rotterdam vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. De auto. welke bij de aanrijding was be trokken. werd in beslag genomen. Het verkeer ondervond door het ge beurde een stagnatie, welke drie kwar tier duurde. EERSTE KAMER Geldigheidsduur opnieuw met een jaar verlengd Bij het ontwerp tot verlenging van den geldigheidsduur van tijdelijke be palingen betreffende de vaccinatie, vervat in de wet van den lldcn Febru ari 1923, zooals zij zijn gewijzigd bij de wetten van 29 December 1928, van 30 December 1929, van 31 December 1930, van 29 December 1932 en van 29 De cember 1934 voert de heer Gelder man (Lib.) het woord. Spr. wijst er op dat slechts tien procent der jongere kinderen ingeënt is. De minister acht verwerping der wet onmogelijk omdat dan met Januari alle niet-ingeënte kinderen niet tot de school toegelaten mogen worden. De minister wil nu de wet slechts voor een jaar verlengen. Doch zeer uitdruk kelijk zij men bedacht op den gevaar lijken toestand van thans. Als spr. het wetsontwerp aanvaardt, dan is het met tegenzin. De heer Mondeis (Soc. Demwil geen breedvoerige discussie over direc- ten of indirecten dwang. Maar tot en kele opmerkingen geeft het wetsont werp spr. aanleiding. Reeds meermalen werd de maatregel tijdelijk verlengd. Het zou dan nu voor de laatste maal zijn. Een nieuw kabinet zou de materie principieel kunnen regelen. Wordt deze wissel door het nieuwe kabinet ge accepteerd? Hoe weet de bewindsman, wie zijn opvolger zal zijn, en of de be zwaren van dit kabinet, om de zaak aan le pakken, niet ook zullen gelden bij het volgende. De tegenwoordige be zwaren toch zijn in hoofdzaak van poll- tieken aard. hoewel er levensbelangen van ons volk bij betrokken zijn. Daarbij mag men toch voor politieke gevoelig heden niet uit den weg gaan. Dit kabi net heeft voldoenden tijd gehad, deze belangrijke materie definitief to rege len. Daarentegen moet de Kamer dep voorlaatsten dag van het jaar dit wets ontwerp behandelen, waarbij ze in een dwangpositie is gebracht. De conse quentie van verwerping toch ware kwa lijk te aanvaarden. Spr. constateert dat velen hjer te lande zich verschuilen achter het overigens niet te miskennen encepha- litisgevaar om voorgoed van de vacci natie af te komen. De heer van Asch van Wijck (A.R.) betoogt dat het encephaliüsge- vaar geenszins op den achtergrond is gedrongen. De redenen voor de jaren geleden ingevoerde opschorting der vaccinatie-verplichting bestaan nog vol ledig. Zeer vele artsen blijven de vacci natie ontraden. Bovendien staat vol strekt ook niet vast. dat vaccinatie beneden do twee jaar ongevaarlijk zou zijn. Spr. wijst op verschillende ver- geefsche pogingen om hot encephalitis- gevaar te onderdrukken. Het gevaar voor pokken is in de jaren van niet- vaccineering niet toegenomen. De vergadering wordt te 1.05 uur een half uur geschorst. De vergadering wordt te 140 uur heropend. De minister van Sociale Zaken de heer Slingenberg, schetst het moeilijke, precaire karakter van dit onderwerp, de bezwaren ervan, princi- pieele en van anderen aard. Men kan zeggen dat de ouders meer tijdig, voordat de kinderen 2 jaar zijn, bij den dokters moesten zijn geweest voor do inenting. Maar hoe gaat het? Men blijft maar wachten en wachten. Spr.'s adviseurs hebben op het gevaar DE KADEMUUR aan het Haringvliet te Rotterdam, die onlangs over een lengte van ongeveer 150 meter instortte, wordt hersteld. Rijksverzekeringbank Bij beschikking van den Minister van Sociale Zaken van 28 December 1936, afdeeling A. V., is met ingang van den datum waarop hij zijn betrekking zal aanvaarden voor onbepaalden tijd be noemd tot agent bij de Rijksverzeke ringsbank in (ijdelijken dienst G. H. Mulder te Blaricum. Voogdijraad Bij K B. van 29 December 1936. is be noemd tot lid van den Voogdijraad te Leiden: N. Verweij, 2de geneesheer aan de gestichten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest, wonelide te Ocgstgeest. Raad van Beroep Bij K-B. van 29 December 1936, is op zijn verzoek aan Mr. J. F. Truijen eer vol ontslag verleend als plaatsvervan gend griffier bij den Raad van Beroep (sociale verzekering) te Roermond, on der dankbetuiging voor de in die be trekking bewezen diensten. Onderscheidingen Bij KB van 24 December 1936 is be noemd tot Ridder in de Orde van Oran. jp Nassau, mejuffrouw J. Lange, wonen de'te Zeist, voorheen hoofd der afdee ling „Jonge Zusters" van de Neder- landsche Hervormde Diakonessen-in- richting to Amsterdam. Bij KB. van 5 November 1936, is be noemd tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw S. van Zwanen berg, wonende te 's-Gravenhage, groot industrieel, voorzitter van den Raad van Beheer van de N.V. Organon, pre sident-directeur van Van Zwanenberg's fabrieken te Oss. Middelbaar Onderwijs Bij K.B. van 29 December 1936, is aan mej. A. C. G. Weeder, wegens hu welijk, eervol ontslag verleend als leerares aan de Rijks Hoogore Burger school te Winterswijk, en is benoemd tot tijdelijk leerares aan die school: mejuffrouw J. Ilumfeld, wonende te Zutfen. Lager Onderwijs Bij K.B. van 29 December 1936, ie be noemd tot tijdelijk inspecteur van het lager onderwijs, in algemeenen dienst: J. Th. H. Bannenberg, laatstelijk direc teur der opgeheven Rijkskweekschool te 's-IIertogenbosch. JONGETJE VERDRONKEN SMILDE, 30 Dec. Hedenmorgen is het tweejarig zoontje van den heer G. Lo- man, wonende aan de Meesterswijk te Boven-Smilde, nabij de ouderlijke wo ning te water geraakt en verdronken. daarvan gewezen. Het invoeren van een vaccinatieplicht voor kinderen be neden 2 jaar moest ernstig overwogen worden. Spr. deelt mede dat de desbetreffende commissie uit den gezondheidsraad met algemeene stemmen heeft geadviseerd tot directen vaccinatiedwang beneden 2 jaar. Doch dit kabinet neemt onder werpen van principieelen aard niet ter hand. Spr rnoest nu voorkomen, dat vaccinatie-plicht voor £oed uit de wet zou verdwijnen Een wissel trekken op het volgende kabinet, heeft spr. niet gedaan Wel laat spr. hét materiaal na. Persoonlijk staat spr. principieel verder af van het standpunt van den heer van Asch van Wijck dan van dat der heeren Gelderman en Mendels. We heb ben hier to doen met de openbare ge zondheid, met den gezondheidstoestand van ons gehcele volk. Het gevaar is thans grooter dan in geval van ver plichte vaccinatie waarbij mogelijk enkele sterfgevallen kunnen voorko men. Dit gevaar, voor enkelo indivi duen, is minder groot dan dat van een pokken-epidemie, wat temeer klemt omdat do politieke internationale toe standen een massa-invasie in ons land niet denkbeeldig maken. Voorts be roept spr. zich op de ervaring in an dere landen. Ook zie men het gevaar van een bacteriologischen oorlog in dit verband onder oogen. Het gevaar van vaccinatie is oneindig veel kleiner dan dat van een pokken-epidemie. Het wetsontwerp wordt z.h.st. aange nomen. De voorzitter houdt hierna zijn reeds vermelde Oudejaarsrede, waarna de vergadering te 2.05 wordt gesloten. Aanbieding van een sierlijke oorkonde in doos 's-GRAVENHAGE, 30 Dec. Hedonmor- gen is namens de Nederlandscho orde van vrijmetselaren als blijk van haar belangstelling en sympathie bij gele genheid van het Vorstelijk huwelijk ten paleize een oorkonde afgegeven, aldus luidende: „Do orde van vrijmetselaren on der het Grootoosten der Nederlan den biedt haar oprechte gelukwen- schon aan H. K. H. Prinses Juliana der Nederlanden on Z. D. H. Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld. Zij spreekt da bede uit, dat het den opperbouwmeester van het heelal moge behagen aan do Ko ninklijke bruid cn bruidegom te schenken de wijsheid om steeds weer te vinden de diepere eenheid, die alle menschen verbindt, de kracht om hun beste gaven van hoofd en hart te wijden aan het go- luk en het welzijn van het Noder- landsche volk en de schoonheid om hun leven en werken te sieren. Zij betuigt opnieuw haar eerbied, haar aanhankelijkheid en haar trouw aan het Vorstenhuis van Oranje. Het hoofdbestuur der voormelde orde." De zeer fraaie oorkonde is ontworpen en uitgevoerd door den heer Edzard de Groot te Bussum. De oorkonde ligt in een doos van grijs eschdoornhout. In email en zwaar verguld brons zijn aangebracht de wa pens van het bruidspaar, waarboven do vorstenkroon, cn achter het geheel twee dooreen gevlochte ringen. Daaronder de inscriptie: „Aangeboden door do orde van vrijmetselaren onder het Grootoosten der Nederlanden". Het sluis- cn draaiwerk van de doos en de inscriptie zijn uitgevoerd in zil ver met blauw email, bewerkt door de Kon. Begeer, Voorschoten. Tevens werden aan II. M. de Koningin en aan het bruidspaar exemplaren in luxe uitvoering aangeboden van een rijk geillustreerd, door het hoofdbestuur der orde samengesteld boek: „Het Huis van Oranje cn de Nederlandscho Orde van Vrijmetselaren". Dit boek verschijnt in den handel als uitgave van de firma van Stockum te 's-Gravenhage. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIE- MELK 's-GRAVENHAGE, 30 Dec. Neder- landsche zuivelcentrale, 3 Januari t/m. 9 Januari 1937 consumptiemelk regee- ringscontract, taxegedeelte 6.25 cent, eventueel verhoogd met premie of ver minderd met afdracht voor de kwaliteit, overmelk regeeringsminimumprijs 4,90 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 250 cent. MAALTIJD VOOR INLANDSCHE VORSTEN EN ZELFBESTUURDERS •s-GRAVENHAGE, 30 December. Het Europeesche bedrijfsleven, verte genwoordigd door den Ondernemers- raad van Nederlandsch-Indië, zal op Woensdag 13 Januari een maaltijd in hotel Wittebrug aanbieden aan de ver tegenwoordigers van Indische vorsten huizen en zelfbestuurders, die thans in Nederland verblijf houden, in verband met het a.s. huwelijk van Prinses Ju liana. POGING TOT CHANTAGE AMSTERDAM, 30 December. De rechtbank veroordeelde vandaag een hotelbediende wegens poging tot chan tage tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De man had uit Parijs een brief geschreven aan een Ilaagschen meester in de rechten en ambtenaar, waarin hij om 500 vroeg, daar hij anders naar de politie zou gaan om te vertellen, dat de ambtenaar een strafbaar feit had gedaan. Bovendien was den man een geval van heling ten laste gelegd. Het O. M. had tweo en een half jaar geëischt. HUWELIJKSGESCHENK. Leerlingen van de U.K. Vakschool voor meisjes te Leiden vervaardigen een kussen als huwelijksgeschenk voor II. K. II. Prinses Juliana en Z. D. I-I. Prins Bernhard, bestemd voor ge bruik in het jacht, dat door het Nerlcrlandschc volk geschonken zal wor den. De regeling van December blijft na 1 Januari voorloopig ge» handhaafd 's-GRAVENHAGE, 30 Dec. Met betrek king tot den uitvoer van boter, kaas, spek, reuzel, spijsolie cn eieren naar Duitschland in den vorm van cadeau- zendingen kan worden medegedeeld, dat de voor de maand December ge troffen regeling na 1 Januari 1937 voor loopig gehandhaafd blijft. Zooals hekend, houdt deze regeling in, dat do uitvoer van boter, kaas, spek, reuzel en spijsolie, elk tot een hoeveelheid van maximum 5 kg. vrij kan plaats vinden, d. w. b. geen uit- voerccrtificaat of uitvocrmachtiging zal behoeven te worden overgelegd, noch eenige exportheffing zal worden inge vorderd. Voor den uitvoer van eieren is een uilvoermachliging vereischt, welke eveneens tot een hoeveelheid van maximaal 5 kg. op aanvraag zonder kosten wordt uitgereikt door de Neder- landsche Centraio voor eieren en pluim vee te Beekbergen. De uit te voeren boter moet zijn voor zien van hot Rijksbotercontrólemerk. De aandacht wordt er nog eens op gevestigd, dat do zendingen het geven van een geschenk ten doel moeten hebben, d.w.z. dat geen betaling van uit Duitschland ervoor plaats heeft. Do onderhavige regeling sluit aan bij een verordening van de Duitsche regee ring, krachtens welke vanaf 1 Decem ber de invoer van de bovengenoemde producten, inclusief eieren, tot een maximum hoeveelheid van 5 kg. zon der overlegging van een invoervergun ning (Uebcrnahmeschein) wordt toege staan, wanneer de in te voeren produc ten bedoeld zijn als geschenk. Bij den invoer in Duitschland moeten echter wel de verschillcndo daar geldende rechten worden betaald. Naast het sta- tistiekrecht van R.M. 0,14 per postzen- ding en R.M. 0,20 per vrachtzending, bedragen deze rechten volgens een mcdedeeling in de Duitsche pers in totaal ongeveer per kilogram voor spek R.M. 1,—, reuzel R.M. 0.75, boter R.M. 1,35, kaas R.M. 0,55, eieren R.M. 0,50, spijsolie R.M. 0,80. In te voeren spek moet bovendien aan een trichincnonderzoek worden on derworpen. Dit onderzoek kan niet aan elk Duitsch douanestation geschieden, in verband waarmede het geen aanbe veling verdient spek op reis mede te nemen. De voor het trichincnonderzoek te betalen kosten zijn niet in het voren genoemde bedrag van R.M. 1,— begre pen. Bij K.B. zijn: met ingang van den dag, waarop de Luchtvaartrampenwet ingevolge haar artikel 49 in werking treedt, voor den tijd van twee jaren: benoemd tot voorzitter van den Raad \oor de Luchtvaart Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien, lid van den Raad van State; in en bij den Raad voor de Luchtvaart benoemd tot plaatsvervangend voorzit ter Mr. Dr. J. Donner, oud-minister van Justitie, lid van den Iloogen Raad der Nederlanden; tot secretaris: Mr. J. M. Kan, commies bij den Luchtvaartdienst; tot plaatsvervangend secretaris: Mr. P. du Ry van Beest Holle, advocaat en procureur; tot gewone leden: Prof. dr. ir. C. B. Biezeno, hoogleeraar aan de technische hoogeschool te Delft; ir. D. de Iongh Wzn., oud-directeur van gouvernements. bedrijven in Nederl.-Indië; dr. J. Jong bloed, arts, privaat-docent voor lucht- vaartgeneeskunde aan do Rijksuniversi teit te Utrecht; jhr. G. L. Schorer, vice- adnuraal b.d.; tot buitengewone leden: (functie van luchtvaarfhavenmee6- ter): U. F. M. Dellaert, havenmeester voor de burgerlijkeluchtvaart op het luchtvaartterrein Schiphol; (functie van vliegtuigbestuurder): J. B. Scholte, gezagvoerder bij de N.V. K.L.M. voor Nederland en Koloniën; (functie van radiotelegrafist); M. G. Koopman, radiotelegrafist bij de N.V. IC.L.M. voor Nederland en Koloniën; (functie van vliegtuigbouwkundige): J. N. Kramer, officier van den Marine stoomvaartdienst der le klasse; (functie van electrolechnicus): Ir. P. van Braam van Vloten, oud-chef van den technischen dienst der kustverlich- ting; (functie van werktuigkundige): A. .T. van Beijnen, boordwerktuigkundige bij de N.V. K.L.M. voor Nederland en Ko loniën; (functie van meteoroloog): Dr. H. G. Cannegietcr, adjunct-directeur van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te de Bilt; (functie van geneeskundige): R. N. M. F.ijkel, geneeskundig en pharmaceu tic hoofdinspecteur van de volksge zondheid; dr. E. L. G. den Dooien de Jong, directeur van het kantoor 's-Gra venhage dor firma R. Mees en Zonen; M. F. Eikerbout. officier-vlieger der lo klasse; II. M. Schmidt Crans, chef-in structeur bij dc N.V. Nationale Lucht- vaartschool; A. A. C. Kramer, officier van den Marinc-sloomvaartdicnst der eerste klasse; II. Walaardt Cacré, kolo nel der genie b.d., algemeen secretaris van de Kon. Verceniging voor Lucht vaart. Wijzigingen In verband met de wijzigingen, aan gebracht in het Nedcrlandsch-Duitsche Clearingverdrag maakt het Ncdcr- landsch Clearinginstituut net volgendo bekend: Het gewijzigde artikel 4 treedt niet, zooals de overige wijzigingen, met 1 Januari 1937, doch met ingang van 15 Januari 1937 in werking. Van laatstgenoemden datum af die nen stortingen ter voldoening van ver plichtingen, uitgedrukt in Reichsmar ken, niet meer te worden gerekend naar den officieelen koers voor Reichsmar ken, geldende op den beursdag aan den dag der storting voorafgaande ter beurze van Amsterdam of van Rotterdam, doch in afwijking van de nog op de sloi tmgsformulicrcn voorkomende aan wijzing tot een daartoe door het Nc- derkmdsch Clearinginstituut vast te stellen koers. Die koers zal van 15 Januari 1937 af voor eiken dag van storting in de ochtendbladen worden gepubliceerd. Dc voorschriften nopens stortingen ter voldoening van verplichtingen uit gedrukt in guldens cn van verplichtin gen uitgedrukt in andere \aluta dan guldens of Reichsmarken blijven onver anderd. Stortingen bij do Deutsche Verrech- nungskasse te Berlijn ter voldoening van Reichsmark-verplichtingen aan Ne- dcrlandsche crediteuren zullen ook na 15 Januari 1937 aan begunstigden wor den geadviseerd met vermolding van do tegenwaarde in guldens, vast te stellen door het Nederlandsch Clearinginstituut bij ontvangst van het betreffende advies van de Deutsche Verrcchnungskasse. Indien, om welke reden ook, de uitbe taling in Nederland wordt vertraagd, zal, mits de betreffende vordering tot de clearing is toegelaten, steeds de op vorenbedoelde wijze in guldens vastge stelde tceenwaarde tot uitbetaling wor den gebracht. De regeling volgens welke stortingen te Berlijn, nadat zij door het Neder landsch Clearinginstituut aan begun stigden zijn geadviseerd, niet kunnen worden teruggenomen dan met. toestem ming dier begunstigden, blijft van kracht. Nog zij opgemerkt, dat dc door het Nederlandsch Clearinginstituut vast te stellen Reichsmark-koersen in den regel slechLs weinig zullen afwijken van dc officieele notee ringen voor Reichsmarken op de beurzen van Amsterdam en Rotter dam. VORSTELIJK GESPREK MET INDIE 's-GRAVENHAGE, 30 Dec. Ratoe Timoer en Raden Adjeng Siti hebben hedenochtend een radiotelefonisch ge sprek gevoerd met Goesti Pangeran Tedjokoesoemo te Djocjakarta. De Pan geran is een volle broeder van den Ratoe en heeft hot prinsesje indertijd de eerste beginselen van de Javaansche danskunst geleerd. In den middag hebben de Javaansche prinsessen, vergezeld van mevrouw Mühlenfeld, de vergadering bijgewoond van het Kartinifonds en de van Devcn- ter-stichting in hotel Wittebrug. Na af loop is de prinsessen thee aangeboden. Z.II. de Mangkoe Negoro moet nog de eerstkomende dagen op medisch voor schrift zijn kamer houden in verband met een lichte ongesteldheid. HET GESCHENK DER NEDERLAND- SCHE SCHOOLJEUGD Bij de vertegenwoordiging van het comité van de Nederlandsche school jeugd is de heer J. H. M. Dcrksen abu sievelijk bij de leerlingen genoemd. Genoemde heer Derksen is penning meester van het Katholieke Onderwij zers Verbond en lid van het dagelijksch bestuur van het comité. EXAMEN BOEKHOUDEN M.O. Afdeeling Q. s-GRAVENHAGE, 30 December. Geëxamineerd 16 candidaten. Geslaagd: W. J. Bosboom te Utrecht, II. Don te Musselkanaal; CP. van Galen te Haar lem; J. Groenhuis te Groningen; A. D. Z Have te Enschedé; W. Ilutter te Am sterdam en L. H. Katgert tc s-Gravea» hage.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7