NEDERLAND IN 1936 Se BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 31 DECEMBER 1936 KAï.Finoscnop Wat iedereen belang inboezemt. Zal de devaluatie opleving brengen? Scheidsmuren die niet verdwijnen willen. Het werkende land. Heemschut in eng eren en in wijderen zin WANNEER men aan onze landge- nooten, nu het jaar geëindigd is, de vraag zou stellen, wat ze wel als het belangrijkste gebeuren in dezen jaarkring beschouwd hebben, dan geven we aan de volgende twee feiten wel verreweg de meeste kans: de verloving der prinses ende devaluatie. In het lot onzer dynastie stelt de overgroote meerderheid onzer landgenooten, van welke richting ook, hartelijk be lang, aan den anderen kant raakt de waarde van den gulden onze portemon- naies en daar draait in de wereld toch maar heel veel om. Over de eerste, met zooveel enthou siasme door ons volk vernomen, gebeur tenis, welke den 8en September plaats vond, is het onnoodig hier opnieuw te gaan uitweiden, daar de verloving van prinses Juliana en prins Bernhard in tal van bizonderheden zoo diep in ons aller herinnering is gegrift, dat deze laatste hier niet wederom behoeft te worden opeefrischt en ze bovendien over een week haar bekroning zal vinden in huwelijksfeesten, die schitterend beloven te worden en waarvan de bruidsweken van het jonge paar ons reeds een voor proefje kunnen geven. Prinses en Prins kunnen niet anders dan zich gelukkig voelen bij de overweldigende blijken van sympathie welke hun van den eer sten dag hunner verloving af ten deel gevallen zijn en welke onder meer haar uiting heeft gevonden in de groote medewerking niet alleen voor het na tionale huldeblijk, dat bestaan zal uit een jacht voor onze binnenwateren en de restauratie van het paleis Soestdijk, het toekomstige lustslot van Prinses Ju liana en Prins Bernhard. doch ook uit nog menig ander afzonderlijk geschenk van allerlei corporaties in den lande. OVER de devaluatie is ontzettend veel gediscussieerd en geschreven en juist daarom kunnen we dit feit hier eveneens zeer kort behandelen. De regeering heeft aan den gouden standaard tot het laatst toe vastgehou den, doch toen eenmaal de Fransche franc gevallen was en Zwitserland zijn munteenheid in aansluiting daaraan eveneens had gedevalueerd, was de, door sommigen reeds lang voorziene hetzij dan gevreesde óf verlangde wijziging van onze monetaire politiek niet meer tegen te houden. Prijsverhoo- ging van verschillende artikelen is uit den aard der zaak niet uitgebleven, doch, waar het vooral op aankomt, de prijzen der eerste levensmiddelen, zijn, mede door de maatregelen der regee ring, welke op dit gebied veel in de hand heeft, niet in die mate gestegen, dat het Nederlandsche volk door de de preciatie van den gulden gevoelig ge troffen wordt. De klachten zijn spora disch en wanneer de toestand blijft zooals hij op het oogenblik is. zullen we. wat men noemt, er „aardig door rol len". OF de devaluatie de zoo lang ge- wenschte opleving in het bedrijfs leven zal brengen, zal nog moeten blijken. Mocht dit wel het geval wezen, dan blijft nog altijd deze controverse bestaan, dat al moge in de bedrijven eenig» opleving allengs te constateeren vallen, daarbuiten tusschen de landen van Europa de scheidsmuren nog altijd omhoogrijzen, die het stelsel der z.g. .gerichte" economie er opgetrokken heeft en die alle gezonde ruilverkeer tegen houden Wat geeft het of men ten onzent dan al goedkoop produceert? Het stelsel der autarkie bestaat onder meer in een soort do-ut-des-politiek, waarvan ministers naar buiten als ver tegenwoordigers optreden. Ze gaan dan zaken doen voor hun vaderland een nieuwe categorie van handelsreizigers. Zoo gingen onze ministers Gelissen en Deckers een onafscheidelijk tweetal, dat men „inséparables" zou kunnen noe men in het begin des jaars naar Po len. en een niet te versmaden ordertie van 5 millioen aan Poolsche duikbooten voor een Nederlandsche werf was daar later een der uitvloeisels van. In het midden van dit jaar volgde, eveneens met een commercieel doel. een reis naar Finland. Tot welke eigenaardige trans acties de nieuwe aera In de Europec- sche handelspolitiek leiden kan-, heeft men kunnen gewaarworden, toen de Ko ninklijke Pakctvaart Maatschappij een schip bestelde bij een werf te Hamburg, op voorwaarde dat Duitschland een grooter contingent aan Delitabak zou afnemen! DE binnenlandsche industrie heeft inmiddels met vele moeilijkheden te kampen gehad denken we slechts aan die welke de vermaarde glasfabriek te Leerdam heeft moeten doormaken eer het bedrijf weer eenigs- cins kon worden gesaneerd. Maar er ïijn ook takken van bedrijf geweest, die meevallers hadden. Onze scheepsbouw, waarbij de tiidsmoeiliikheden overigens voor de hand liggen, heeft nog al eens fortuintjes gehad in den vorm van mooie opdrachten van de Shell, in Rot terdam werd de kiel voor de „Prinsen- dam" gelegd, terwijl ook Sovjet-Rusland zich niet onbetuigd heeft gelaten. Een groote, tot driemaal toe herhaalde, ha ringorder. heeft het in de millioenen loopende bedrag dat de Hollandsche uit voer naar Rusland vertegenwoordigt oog verhoogd. De belanghebbenden aan weerskanten zullen zich van het feit. dat Nederland de Russische regpenng niet heeft erkend wel niet te veel aan trekken Pecunia non olet! Onze regeering spant inmiddels^ alle krachten in. om de. werkgelegenheid in het eicen land te bevorderen. Minister Slingenberg heeft onlangs in een radio rede. die tot titel had „Het werkende land", hierover sprekende cijfers gege ven. Vooral ontginningswerken vormen de objecten ervan. Zoo wordt ons land innerlijk verrijkt en verstevigd, terwijl bovendien gewaakt wordt dat ons na tuurschoon, waarop wij zoo zuinig moe ten zijn. gespaard blijft voor bet Page- slacht Met blijdschap mag worden ge constateerd. dat voor dit doel allenvege in den lande geageerd wordt, waardoor ook in het afgeloopen jaar meer dan één natuurmonument ongeschonden kon behouden blijven. EN nu de „heemschut" in wijderen zin die tot bescherming van huis en haard, van eigen onafhan kelijkheid. Sterker dan ooit ontplooit zich in den lande de actie welke beoogt de belangstelling hiervoor gaande te houden en te versterken, liet échec van den Volkenbond in de Abessijnsche kwestie heeft meer en meer de oogen van ons volk geopend voor de onbruik baarheid van de „collectieve veiligheid" en voor den plicht om ons eigen kruit droog te houden. Met klem is dit op tal van openbare bijeenkomsten om. op het te den Haag gehouden congres „Ne derland Weerbaar" naar voren ge bracht. De maatregelen die moeten worden ge troffen bij gevaar uit de lucht werden in stad en land zoo aanschouwelijk moge lijk onderwezen. In kringen waar vroe-. ger het défaitisme troef was, begint men| de oude struisvogelpolitiek af te leggen, wat niet wegneemt dat het wetsontwerp tot instelling van een Weerfonds in de' Tweede Kamer tegenover 60 voorstem mers nog 29 tegenstemmers telde. Het in het najaar verschenen defensierap port van een door de S.D.A.P. ingestel de commissie, heeft onmiskenbaar doen zien, welke ommekeer zich daar in de geesten en gemoederen heeft voltrokken, al geeft de minderheid nog eenige goo cheltoeren op het slappe koord van de Volkenbondspolitiek te zien, die zeker den leider der S.D.A.P. heb ben beïnvloed, toen hij verklaar de dat hij en zijn fractie tegen de defensiebegroting althans wat Ne derland betreft zouden stemmen. Per slot van rekening dus weer halfslach tigheid hetgeen terecht van meer dan één kant gewraakt is. De beperkte wijze waarop onze regee ring in de verdediging van Neder-; landsch-Indië wil voorzien, heeft vooral' daar te lande diepe teleurstelling ge wekt, waaraan trouwens ook het Voor- loopig Verslag over de defensiebegro ting der Tweede Kamer en de discussies zelve uiting gegeven hebben. Wij hopen dat de in dienststelling van den nieuwen kruiser „De Ruyter", die eind Januari naar de overzeesche wate ren zal vertrekken en bij welks over dracht aan de marine H. M. de Koningin persoonlijk is tegenwoordig geweest en onze Vorstin deze plechtigheid met een kloeke toespraak heeft bezegeld, als patriottisch gebaar onze landgenooten overzee eenigszins een hart onder den riem zal hebben gestoken. Nog een grief jegens het kabinet Colijn, die bij het algemeene begroo- tingsdebat zoowel door liberalen als Roomsch-Katholieken. Christel iik-Histo- rischen en zelfs door anti-revolution- nairen is uitgesproken, is geweest, dat de regeering het niet oirbaar en uitvoer baar achtte om thans nog onder haar leiding de landsverdediging te gaan ver sterken. De beslissing hierover wil het kabinet in handen van zijn opvolger leg. gen, onder het motief dat er geen tijd meer voor is en dat de kiezers maar1 daarover moeten beslissen. Defensie wordt dan de inzet van den verkiezings strijd. Het spreekt natuurlijk van zelf dat de regeering in menig opzicht niet stilzit, zij is niet blind voor de dreiging! der tijden, getuige onder meer de spe ciale maatregelen tot beveiliging der grenzen bouw van kazematten, garni zoensversterking e. d. In het begin des jaars is eenig opzien gehaard door' de publicatie van den Amerikaanschen dagbladcorrespondent Mowrer omtrent een Dnitsch plan van aanval via Ne- derlandsch gebied in geval van een Europeeschen oorlog. Er is in zulke „onthullingen" een element van stem mingmakerij. doch niemand zal zich de mogelijkheid ontveinzen dat in een be slissend tijdsgewricht het „Not kennt kein Gehot" weer opgeld doen zal. TE midden van de branding van on- heilzwangere tijden wint de na tionale idee aan sterkte, groeit het nationale saamhoorigheidsgevoel. En dat is allerminst het monopolie van één partij. In de kringen der Sociaal Demo cratische Arbeiderspartij gaan zich teekenen vertoonen van de waardeering voor het vorstenhuis, welke bii de, in dit opzicht veel minder enghartige partijgenootcn in andere landen, niet meer dan een heel gewone zaak is. Zulk een stemming is echter niet tvpeerend voor de geheele partij, welker tint op dit gebied nogal kameleontisch is. Een van haar vroegere allerfelste kam pioenen. Mr. J. E. W. Duys. is inmiddels „kleurloos" geworden en heeft het met zijn voormalige partijgenootcn danig aan den stok gehad. Hij is eigenlijk in een vijand ervan verkeerd. Laten wij er- bijvoegen dat het eigenaardige proces dat zich in de politieke oriëntatie van dezen afgevaardigde heeft afgespeeld en dat hem ook niet heeft kunnen doen be sluiten zijn Tweede Kamerzetel beschik baar te stellen, al lang bij hem gaande was. Hu was sinds geruimen tijd geen achttien karaats sociaal-democraat meer. De hier geschetste oneenigheid is wel niet conform de nieuwe leuze „Eenheid door Democratie". Maar men mag er geen leedvermaak over hebben. De de mocratie heeft hare schaduwkanten, economisch in haar staatsbemoeiing en ambtcnarenkweek is ze duur maar ze is toch mede een der bolwerken van oude en dierbare volksvrijheden, die we, 3 curio's hoost -eZkooA.) Het heuglijkste feit van het afgeloopen jaar: de komst van Prins Bernhard Indien een auto bezig is een voor Hem rijdende andere auto In te halen mag men dit voertuigen- paar niet voorbijrijden, dus: nooit drie auto's naast elkaar. ziende wat in andere landen gebeurt, niet genoeg waardeeren kunnen. Wat den roep om de befaamde „orde ning" betreft, deze gaat nademaal de dingen zich zelf ordenen en ingrijpen van buitenaf vaak averechtsche gevol- heeft, iets meer getemperd klinken. Als een stap in de ordeningsrichting zou men het ingediende wetsontwerp kunnen beschouwen, houdende vesti- gingseischen voor den kleinen midden stand. Men moet toegeven, dat hier toe standen heerschen, welke het ingrijpen der overheid begrijpelijk maken. OVER het befaamde, te onzaliger ure ingediende en. na veel getrai- neer. later weer aanmerkelijk om gewerkte vaste lasten-ontwerp, dat zoo veel stof heeft doen opwaaien en eco nomische schade heeft veroorzaakt en dat ook al een soort „ordenings"product was, is onmiddellijk bii de stemming over artikel 1 ervan, door de Roomsch- Katholieke Tweede Kamerfractie, met merkwaardige eenstemmigheid „la mort sans phrase" uitgesproken de stemming ging 55 tegen 39. niettegen staande de regeering wel geneigd bleek tot compromissen met de frondeerende Roomsch-Katholieken. waardoor zelfs de bekende huur amendementen van den heer Drees veel kans op aanneming zou den hebben gehad. Deze houding der R.K. Staatspartij, waarvan vele leden tegen Minister Coliin boudeerden wegens diens tegen devaluatie gerichte politiek typeerde wel eigenaardig de onvriende lijkheid der partij jegens het kabinet, de R. K. ministers incluis! vooral na dat Mr. Goseling den tot Kamerpresi dent gekozen Prof Aalherse als voorzit ter der fractie had vervangen. Wij duid den deze houding indertijd aan met do zegswijze: „Barbertje moet hangen" Maar de ommekeer in de monetaire po litiek was aanleiding, zooal niet oorzaak om alles weer te vergeten en vergeven Hansel küsst Gretel und alles ist wie der gut". Moge het zoo blijven! MEN kan niet zeggen, dat de voor stellen der regeering tot grond wetsherziening. nadat deze door een Staatscommissie waren voorbereid, de gemoederen des volks biister is bewe ging hebben gebracht. De tijden zijn er dan ook niet naar, door ingrijpende ver anderingen daartoe aanleiding te geven. De drukpersvrijheid, welke bij de aan vankelijke voornemens der regeering Indië's nieuwe landvoogd gevaar scheen te loopen, is door haar per slot van rekening gelukkig intact gelaten, al kan men in onze dagen le vendig begrijpen, dat de gedachte aan ingrijpen nu en dan wel eens ont luikt. Wat den gemecnen burger voorts nog eenig belang zal inboe zemen, is de omstandigheid, dat de regeering voorstelt, de schadeloos stelling voor de Tweede Kamerleden terug te brengen tot iOOO. Zij is terecht van meening. dat hier geen sprake is van belooning voor verrichten arbeid, doch alleen van een middel om het Ka merlidmaatschap te vervullen. Ten slotte memorëeren wij dat is voorgesteld den prins-gemaal een jaargeld van f200.000 toe te kennen waarmede reeds bet afdeelingsverslag der Tweede Kamer over de voorstellen algemeene instem ming tot uiting heeft doen komen. Op wetgevend gpbied releveeren wii verder nog de aangenomen ontwerpen houdende tijdelijke maatregelen inzake de mechanisatie in de sigarenindustrie en inzake een verbod van particuliere weercorpsen. WIL men een wetgevend product genoemd zien, dat de gemoederen van breede kringen in actie en zelfs in agitatie heeft gebracht, dan moge hier onmiddellijk herinnerd wor- H.K.H. Prinses Juliana ontvangt de leden der Roode Kruis» ambulance den aan het door minister Oud inge diende ontwerp reisbelasting Het resul taat van al die actie en agitatie weet men. In de Memorie van Antwoord in zake het hoofdstuk Financiën der rijks- begrooting kwam de verklaring voor, dat „intrekking van het ontwerp zal be vorderd worden", (welke intrekking in middels een voldongen feit is ge worden Red. U.D.). Dat beteekent een roemloozen dood en niemand zal om de ter ziele gegane treuren. Het ontwerp was van dezen minister, die anders nog al een potje breken kan, geen gelukkige greep. Het lijdt geen twijfel of een be lasting op het reizen zou het verkeer met het buitenland op ernstige wijze hebben benadeeld, te meer waar de door den bewindsman uitgedachte heffingen niet bepaald aan den milden kant wa ren. En zull^een uitwerking der wet zou toch niet geheel in overeenstem ming zijn geweest met de pogingen die onze regeering elders aanwendt om het toeristenverkeer zooveel mogelijk te die nen. In dit opzicht moge met erkente lijkheid gereleveerd worden de opening der Waal. en Moerdijkbruggen. twee grootsche werken van Nederlandsche ingenieurskunst. De belangstelling voor de indienststelling dezer enorme over bruggingen en de blijdschap der bevol king in de omliggende streken zijn tel kens buitengewoon geweest. ER zijn meer dingen geweest die het vaderlandsche hart met trots heb ben kunnen vervullen. Daar wa ren de successen onzer zwemsters op de Olvmpisehe spelen, waardoor voor namelijk Nederland uit de Olympiade is te voorschijn gekomen als negende van de 84 deelnemers, met zes gou den, vier zilveren en zeven bronzen medailles. Voorts de triomf van onzen landgenoot Dr. Euwe in de match om het wereldkampioenschap schaken op Dr. Aljechin behaald, welke overwinning door onze regeering nog bekroond werd door de benoeming van den overwinnaar tot officier in de Oranje Nassau-orde. Helaas is eenigen tijd daarna de Nederlandsche damkam- pioen Vos in zijn strijd met den Fransch. man Reichenbach niet in staat gebleken om aan Nederlands roem op het gebied der geestessporten nog een soortgelijke trophee toe te voegen, integendeel de match werd voor hem een fiasco. Met trots ook mogen we terugzien op den arbeid dien de Nederlandsche Roode Kruisartlbulance onder moeilijke om standigheden en zware ontberingen op het van bloed en strijdgassen doordrenk te oorlogsterrein van Ethiopië heeft ver richt. Hoe hebben onze landgenooten met spanning hunne verhalen hierover in de couranten, later ook in van hunne hand verschenen boekwerken, gevolgd en hoe hartelijk was niet de ontvangst, toen de leden der ambulance, door nip- mand minder dan onze Prinses, de voorzitster van het Roode Kruis, ver welkomd. weer hun schreden aan den vaderlandschcn wal zetten! Er is hier zegenrijke arbeid verricht, eenvoudig en pretentieloos, doch met een bewonde renswaardige zelfopoffering. MET trots mogen wij vervuld zijn over de verrichtingen van onze luchtvaart, die, in de uitstekende internationale diensten welke de K.L.M. onderhoudt, een renommée geniet over de geheele wereld. Een droeve catastrofe, als die welke zich onlangs op het vlieg veld Croydon met de Lijster afspeelde, doet daaraan wel eenige afbreuk maar mag niet uit het oog doen verliezen dat daartegenover staat een groot aantal diensten, die dag aan dag mot de regel maat van een uurwerk zonder eenig in cident functionneeren. Een pionier op het gebied van den Nederlandschen vliegtuigbouw. Anthony Fokker, vierde dit jaar zijn zilveren ju bileum als zoodanig. Hij heeft hij deze gelegenheid een luchtvaartfonds geslicht voor de opleiding van vlieg- tuigbestuurders met het oog op onze na tionale verdediging. Naast de burger- en de militaire lucht vaart ontwikkelt zich in den laatsten tjjd meer en meer de zuiver sportieve aviatiek, waarvoor zelfs op Ypenhurg hij Rijswijk een speciaal vliegveld nangelcgd. Daar en ook op andere vlieg velden in ons land strijken zoodoende steeds meer „vliegsolisten" neer. Helaas vallen ook op het terrein dezer luchtvaartbranche naast successen slachtoffers te betreuren. Schokkende gebeurtenissen vormden wat dit betreft de doodeliike ongelukken van Mr. van Mengel, die zijn groote financieele kun digheden in dienst had gesteld van de Oostenrijksche staatsbank, waarvan hii directeur-generaal was. en van den heer M. A. G. van der Leeuw, een der direc teuren van de fabrieken van Van Nelle, die vroeger reeds een broeder, even hartstochtelijk beoefenaar der vlieg sport als hij, aan deze laatste had ver loren. VORSTELIJK is de geste geweest van Sir Henri Deterding, den thans afgetreden directer-generaal der Koninklijke Maatschappij tot Ex ploitatie van Petroleumbronnen, die ver. schillende meesterwerken der oud-Hol- landsche schildersschool uit ziin verza meling aan onze musea ten geschenke heeft gegeven. Zij hebben de bewonde ring van talloozen gehad. Niet minder geldt dit van de tentoonstelling van Engelsche kunst, welke in het Rijksmu scum .gehouden is en nog meer van de zeer unieke expositie van middeleeuw- sche Nederlandsche schilderkunst in het museum Bovmans, waarvan de groote, fantastische visionnair Jeroen Rosch het schitterende middenpunt vormde. Een juweel van Gothieke bouwkunst, als de Cunerakerk te Rhenen heeft zwaar door brand geleden, waarvan een onvoorzichtige, en door de rechterlijke macht deswege gestrafte, loodgieter weer eens schuld had. Moge de actie welke thans gaande is. om gelden te verkrij gen voor de restauratie want de over heid kan niet alles doen en alléén voor de bcnoodigde som zorgen succes hebben. Binnen de muren van de niet minder vermaarde St. Janskerk te Gouda, vol trok zich als bekroning van acht jaren arbeid de onthulling van het laatste dar gerestaureerde ramen van de gebroe ders Crabeth. van welken arbeid de ar chitect Schouten de leiding gehad heeft. Van een ander, zeker wel bij iedereen in den lande bekend nationaal monu ment. te weten het paleis op den Dam te Amsterdam, notceren wii, dat het ein delijk staatseigendom geworden waarvoor Amsterdam een som van 10 millioen ontvangt voor den bouw van een nieuw stadhuis,, dat op het Frede riksplein, waar eenmaal het Paleis voor Hoe kleiner u den hoek naar link» maakt, hoe grooter het ongeluk, dat erin pakt.('t Ij veel minder tijdroovend om in alle bochten altijd rcchu to houden). Volksvlijt stond, verrijzen zal. De woeste nij, welke thans de hoofdstad zoo ont siert. zal dus na verloop van tijd ver dwijnen. Het vernielend vuur heeft weer tal- looze catastrofen in den lande aange richt. Bij een brand in een der Amster- damsche oude huizen vielen niet min der dan acht dooden te betreuren. In Gouda is de bekende stearine- en kaar senfabriek er geheel aangegaan Wij stippen maar enkele rlezer onheils-tnci- dentcn aan. Maar laten we. nu we toch weer tol onze Industrie heiand zijn* al deze „varia" beëindigen met de her innering aan een verheugend jubileum, door van Gouda nViar Zaandam over te stappen van stearine naar Verkadc's theelichtjes „il n'v a cfu'un pas" waar de fabrieken van Verkade het 50-jarig jubileum vierden en weer eens het bewijs geleverd werd hoe energie door alle moeilijkheden heen een klein opgezette onderneming tot een grootsch complex kan opwerken. WANNEER wij als gewoonlijk ons jaaroverzicht besluiten willen met do voornaamste personalia, flan memoreeren wij het aftreden van Jhr. Mr. B C de Jonge als gouverneur- generaal van Ned Oost-Indifi. Na een bestuursperiode, waarin de economische crisis de hoogste eischen stelde aan het Buitenzorgsche bewind en waarin van de bevolking zware offers werden ge vraagd, heeft de landvoogd zijn functie overgedragen aan Jhr. Mr. Tjarda van Stnrkenhorch Stachouwer die als In dischman nog geheel een onbeschreven blad is doch als diplomaat een goede school heeft doorloopen. Antonie Donker zag zich begiftigd met oen hoogleeraarszetel aan de Amster- damsehe universiteit en hield er als Professor Donkersloot zijn inaugureel© rede. Moge hij er zich in zijn element voelen! Onze letterkundige wereld be treurde het verlies van een fijnen es- savisf als Franz Coenen en een dichter als J. J Slauerhoff. de economlsrhe weten schap het verscheiden van een veelzij dig georiënteerd man als Dr. Wibaut, dc staatkunde dat van den oud-premier en oud-Tweede Kamervoorzitter Jhr Mr. Ruvs de Beerenbrouck. de oriëntnlisfi- sche wetenschap een der beste kenners van den Islam: Prof. Snouck Hurcrronje. En monumenten werden onthuld te den Haag en het landelijke Soest, waar onder Haar lustslot ressorteerde, voor onze onvergetelijke Koningin-Moeder. VAN de groote dooden kan getuigd worden dat hun geest onder ons blijft voortleven en dat hun wer ken hen navolgen. Bii de begenadigden kan zich dat uitstrekken over eeuwen. Wij hebben in het afgeloopen jaar den vierhonderdsten sterfdag herdacht van Erasmus van Rotterdam, den grooton humanist, bij het publiek het meest be kend door zijn kostelijke werkje „Lof der zotheid" en een reeks zijner samen spraken. Wat heeft hij ook den mcnsch zilveren vliegersjubileum herdacht van onzen tijd niet veel te leeren, zij het dan veelal boter aan de galg ge smeerd! Ondanks allen „vooruitgang" en toenemende „beschaving" is de zot heid op allerlei terrein er niet minder op geworden en de levensleer van het humanisme staat onder een slecht ge sternte. De menschelijke persoonlijk heid, door Goelhe eenmaal „höchstes Gut der Menschenkinder" genoemd, moet meer en meer terrein verliezen aan het groeiend kudde-instinct der massa. Laten wij in deze diepe curve der wereldgeschiedenis den moed niet verliezen en ons optimisme behouden, in de hoop dat ook op deze donkerheid een lichtende toekomst moge volgen. E.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 9