Zonneschijn en vreugde op Koninginnedag WOESOENG IN JAPANS HANDEN 4000 Extra - zitting PLOTSELINGE vlootbeweging Spanningen in Palestina VELE DOODEN vielen IN MADRID MUSSOLINI'S BEZOEK der Belgische Kamer Arkendamsche feestjool Publicatie van Arabisch manifest STRIJD VAN MAN TEGEN MAN Vluchtelingen slachtoffer van bombardement LEYTAX Tel. 1788 Oudste en betrouw baarste adres in BINNEN- EN BUITENLAND PASSAGIERS VERZEKERD EXEMPLAREN VV eerverwachting 8 uur 18 min. VELE EXECUTIES IN DE SOVJET-UNIE De schoolkwestie te Danzig ,e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTS'JH DAGBLAD WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1937 Wachtmeester J. C. Verweij won het springconcours f<U Koninginnedag hoort nu een- maal zomerweer. Men moet dan de straat en feestterreinen op in een fleurig toiletje of een licht pak, zon der regenjas of iets van dien aard De dag van gisteren bracht van alles het goede, een heel behaaglijk zon netje zelfs. Eigenlijk hadden we medelijden met de heeren, die in officieel tenue rond liepen en wier hoofden met hooge hoe den gesierd waren, want de zon stoorde zich nergens aan en gaf juist hen van het goede te veel. Men kon op het terrein aanvankelijk naar drie voorstellingen gaan kijken. Daar was de poppenkast, waarin een kostelijk uitgedoste .lan Ivlaassen met zijn echtgenoote Trijntje op de golvin gen van harmonicamuziek redetwistte of vriendschappelijk danste. De jeugd, waartusschen ouderen met jeugdherin neringen, had zich rond deze huishou ding een plaatsje bemachtigd en was ruimschoots in de gelegenheid al of niet te protesteeren tegen wat zich tusschen de gordijntjes afspeelde. Een eindje verderop waren jongens en meisjes aan het ringrijden op fietsen. Het moet gezegd ziin. dat die kunst den jongens beter afging; de meisjes doen het niet zoo serieus en vinden het wat naar, orn zooveel tegelijk te moeten doen. Alles bij elkaar was er toch wel span ning en de prijswinnaars hadden er goed het oog in. Van de jongens werden de eerste 6 prijzen resp. gewonnen door: Van Maurik, W. Hoogcboom, B. van Hof, Fr. van Bommel, YV. van Ameron- gen en B. v. d. Hout. De eerste en tweede prijs werden gewonnen door de meisjes Priem en van Helsdingen. "Via het ringrijden en de muzikaliteit van „Wilskracht" in het middenveld, kwam men bij de feestjool. Als men ons nu vraagt, wie de eerepalm van den middag toekomt, dan zeggen we onmid dellijk: de Arkendammers. Om half drie begonnen ze en tegen half zes toen velen huiswaarts gingen, waren zij nog druk met jolijt. Zii brach ten waar voor hun geld en heel goede waar ook. Uitnemend verstaan zij de kunst een groote schare van het pu bliek bezig te houden, niet alleen met zien en luisteren, maar ook met eigen optreden. Men luistert met genoegen naar hun vroolijke liedjes, die tot mee zingen verlokken. Welk een pleizier had den zijzelf en de toeschouwers in hun Arkendammer- pn bocrendansjesl Het was met recht drie uur ..van alles wat", met zorg gekozen en met veel ambitie uitgevoerd. Men moet ver in het verle den teruggaan, om een gezelschap te noemen, dat op een middag een talrijk publiek zoo weet te amuseeren. Omstreeks vier uur in den middag, ving bet springconcours aan, dat op zich zelf altijd een evenement is. Alhoe wel het concours niet sterk bezet was. kreeg men toch aardige sport te zien. Nadat eenige malen overgesprongen was, wegens een gelijk aantal punten, trad als overwinnaar uit den strijd de wachtmeester T. C. Verwey met Ko- bus. De uitslag was verder als volgt: 2. Wachtmeester K. Buiten (Raffles). 3. J. Bakker (Jupiter). 4- F. W. Osterloh (Freuleke). 5- J. A. Ililgerink (Juliana). 6. u J. M. S. Bechger (Harold). 7. N. H. Ziita (Kapriool). De eerste stijlprijs, van den directeur der Rijschool, overste Camerling Hei- molt. werd gewonnen door wachtmees ter K. Buiten; de tweede stijlprijs, van ritmeester Baron Sirtema van Grove- stins, door wachtmeester J. Bakker. Daarmede was het middag-programma beëindigd. Voetbal en vuurwerk AL spoedig gingen de hekken van het terrein weer open en kregen we wat nieuws en aantrekkelijks op dezen schoonen Oranjedag. De twee- de-klasser H.V.C. bond den strijd op het voetbal terrein aan tegen de best voet ballende rest van Amersfoort. Hel gevolg was, dat zich heel wat voetbal lie vend pu bliek om de lijnen gordde en de pen ningmeester van de Oranjevereeniging tevreden naar zijn penningen kijken kon. Er werd heel goed voetbal vertoond. Wie gedacht had. dat H.V.C. gemakke lijk zou winnen, omdat de ploeg meer een eenheid vormde dan de rest, die uit verschillende elftallen was samenge steld. kwam bedrogen uit. Wel combi neerden de roodwitten met moer over leg, maar de blauwen beschikten over een groote dosis enthousiasme en uit houdingsvermogen. Met rust was de stand 11. Na een muzikalen rondegang van Ho sanna in de verlaten arena, werd ver der gevoetbald. De H.V.C.-ers werden sterker, maar de uitvallen van de blauw- hemden droegen een zeer gevaarlijk ka rakter. Tweemaal schoten zij tegen de lat en eenmaal tegen den staander, zoo dat. de eindstand 33 niet oneerlijk was. Toen kwam nog de grootste sen satie. Fr moesten penalty's genomen worden, om een beslissing te forceeren. Het publiek, dat reeds sinaasappel- kisten in de verlaten goal geplaatst had werd verjaagd en de doelman van de blauwen kwam er voor in de plaats. De H.V.C.-schutters bleken niet op ?chot. Tweemaal werd een penalty keurig ge stopt en de. derde maal verdween de bal over de lat in de vallende duisternis, waar hij een prooi werd van kleine jongens. Een marechaussee, die het vuurwerk beschermen moest, nam ten slotte bezit van dit rollende bom-tvpe. Je kon nooit weten! Gelukkig was hij te overtuigen van zijn onschuld en nut, zoodat men kon doorgaan met schieten. Het eerste was een hard schampschot, dat het niet deed trillen, zoodat de rest van Amersfoort kon juichen. Na afloop is men bijeengekomen en waren er voor de spelers prijzen. Zij hadden het verdiend, zoo'n enthousiaste zorner- avondvoetbalwedstrijd vergt veel van menschelijke energie. De uren, die daarna nog van liet vuur werk scheidden, waren als altijd van vroolijken aard, zonder dat het een car navalsvreugde werd, terwijl „Hosanna' voor de muzikale afwisseling zorg droeg Men kent deze stemming wel, meis jes en jongens kijken elkaar aan en zon deren zich af voor een nadere kennis making: anderen zoeken een plaatsje op voor het witte doek, waarop zich bios- coop-tooneelen afspelen, die veelal de lachlust opwekken: vaders en moeders wikken en wegen of het nog geen bed tijd is voor de kinderen, die daartegen al of niet luid protestceren; weer ande ren dansen om het Mei-,.bloempje" of rennen gearmd en zingend het veld op en neer. Zoo heeft een ieder wat te doen en snelt al spoedig de eerste vuurstraal het luchtruim in. nagestaard en toege juicht door een dichtopeengepakte me nigte. Men vergete. wat dit laatste be treft, vooral niet de ontelbaren, die bui ten de hekken de voorstellingen ook 's middags volgen. Het vuurwerk was ditmaal lang en groot van stuk. Er wa ren prachtige varianten bij op een oud thema, waaraan men nu eenmaal niet ontkomen kan. Het valt niet mee, om vuurwerk te brengen, dat origineel is. Temeer kon men daarom gisteravond verblijd zijn over verrassingen, die zich vrij veel voordeden. Vonkenpracht, rijk aan fantasie, spreidde zich ten toon; Bengaalsch vuur bracht veel, dat ver borgen wilde blijven, aan het licht; knaleffecten verstomden gefluister op aarde en riepen echo's op. Het slot „Oranje Boven" was éclatant en wekte bewondering. Tevreden verliet men het feestterrein. De weg naar huis ging voetje voor voetje, menigeen liep een eindje om. maar ongezellig was de terugtocht bij lange na niet. Met oude strijdmarschen, die nog eens naar een Olympiade wil den, werd de route bekort. Tegen twaal ven was het in het centrum van de stad nog ongewoon druk. Koninginnedag is gevierd. Het was een mooie dag. Kruiskampk w artier OOK de Oranjebuurtvereeniging „Onze Jeugd" heeft het hare ge daan om de kinderen der leden een aangenamen Koninginnedag te bereiden. En wij kunnen zeggen, dat zij daarin tenvolie is geslaagd. Des morgens' na men tal van kinderen uit het Kruis- kampkwartier deel aan den sprookjes- tocht, waarvan wij in ons blad van gis teren reeds uitvoerig melding maakten. In de middaguren hadden allerlei kin derspelen plaats op het feestterrein aan den Liendertscheweg. Om half twee werd in de Met horststraat afgemar cheerd en precies twee uur kon worden begonnen. Het programma vermeldde hard loe pen met hindernissen, gecombineerd met zakloopen, balletje happen, tonste- ken, touwtje springen, turfrapen, eicr- loopen, koekhappen en meerdere aardige spelletjes, die door de kinderen met groot enthousiasme werden gedaan. Ook de aanwezigen, die op het terrein wa ren, genoten ten zeerste van het gcbodc- ne en de organisatoren kunnen dan ook met succes terugzien op dezen mid dag, die voor de kinderen onvergetelijk zal zijn. Ook moeten wij nog melding maken van de aardige versiering, die overal in het Kruiskarnpkwartier is aangebracht en een echte feeststemming in dit ge deelte van de stad bracht. Des avonds was er een groote feest avond in het gebouw „St. Aechten" 't Zand, waar een kinderoperctto opge- voerd werd, n.l. Ma ja en de Aard vrouw. Het was een kostelijk spel. dat rijk was aan zang en dans. Het was juist gezien van het bestuur van „Onze Jeugd" om tusschen de bedrijven door vaderland- sche liederen te laten zingen, hierdoor bereikte men, dat de stemming al heel spoedig haar hoogtepunt bereikte. Het bestuur der verccniging verzocht ons nog mede te doelen, dat hedenavond ook wordt deelgenomen aan het défilé voor den burgemeester. Soesterkwartier OP zeer grootsche wijze heeft het Soesterkwartier gisteren uiting ge geven aan de verknochtheid aan het Huis van Oranje. Den geheelen dag heerschte er een ware feeststemming, die besloten werd met een schitterend vuurwerk, dat men maar zelden ziet. Na de samenzang en het bloemencorso, waarvan wij reeds uitvoerig in ons blad van gisteren schreven waren er des mid dags groote kinderspelen op het feeste lijk versierde terrein aan de Zorme- bloemstraat Om half twee was er ver zamelen aan de Nijverheidstraat en be geleid door de muziek van de Christe lijke Muziekveroeniging „Hosanna" on der leiding van den lieer A. J. Bruijnooge ging het langs dezelfde route als gister ochtend bij het bloemencorso naar het feestterrein aan de Zonnehloemstraat, waar de deelnemers tegen tweeën aan kwamen. Behalve zeer vele deelnemen de jongens en meisjes waren ook tal van ouders op het terrein aanwezig Met de grootste aandacht volgden al len de wedstrijden in behendigheid, zoo als eierloopen. tonsteken enz. Het num mer. dat wel' het grootste succes word. was het behendigheids rijden met fiet sen. hetgeen meer voor de grooteren was, doch ook bijval genoot van de vele kleuters, die er alleen maar naar moch ten kijken. Het programma werd keurig afge werkt en gezien de lengte was men om streeks half zes toen wij genoodzaakt waren het terrein te verlaten nog niet geheel klaar. Het bestuur der Oranje vereeniging heeft door deze spelen de kinderen van dit kwartier een koste- lijken middag bereid. Des avonds werd vanaf den Parallel weg naar het feestterrein gemarcheerd, waar de R.K. Muziekvereeniging Wils kracht onder leiding van haar directeur, den heer J. Wakclkamp concerteerde. Na afloop van dit uitgebreide concert, dat hoofdzakelijk vaderlandsche liede ren bevatte, werd door „Jonge Kracht" een zeer goede gymna6tiekdemonstratie gegeven, die door de aanwezigen ten zeerste werd geapprecieerd. Om 9 uur was er wederom een openlucht-bioscoop, die vele belangstellenden trok. Tot slot, van den op zoo uitbundige wijze gevierden dag was er een g vuurwerk, dat eveneens op het feestter rein aan de Zonnebloemstraat plaats had. Alhoewel er menschen zijn, die oi niets om geven naar festiviteiten te gaan en uren door te brengen bij de alleraar digste wedstrijden, zooals des middags plaats vinden, een vuurwerk trekt nu eenaal altijd. Zoo was het ook gisteravond. Het leek wel, of het geheele Soesterkwartier in de omgeving van do Zonnebloemstraat was, want er was voor ons geen door komen aan. Tientallen rijen dik stonden de menschen te kijken en de politic had de handen vol om na afloop alles in goe de banen te leiden. Met een enkel woord willen wij nog iets over het slot van dit programma zeggen. Het vuurwerk, dat gisteravond gegeven werd. overtrof alles wat in voor gaande jaren was geweest. Tientallen verschillende pijlen werden de donkere lucht in gejaagd en spatten daar uiteer om de schitterendste kleuren te vertoo- nen. De allermooiste figuren teekenden zich voorts in de duisternis af en eene nummer was nog niet teneinde, of het andere begon weer, Met recht kunnen wij zeggen dat he een waarlijk slot was van dezen dar die in het Soesterkwartier op zoo'n pret tige en aangename wijze is gevierd. BUITENLAND Britsche oorlogsbodems on verwacht uit Gibraltar vertrokken GIBRALTAR, 1 September (Havas) De Britsche oorlogsschepen Har dy en Hyperion zijn vannacht plot seling van Gibraltar uitgevaren in de richting van de Middellandschc Zee. Men heeft de redenen voor dit overhaaste vertrek niet opgegeven. Des avonds hadden patrouilles de officieren en manschappen, die aan wal waren, er van in kennis gesteld, dat zij zich zoo spoedig mogelijk aan boord moesten begeven. Nader seint Reuter uit Londen, dat de Britsche torpedojager Ha- vock in den afgeloopen nacht bij Kaap San Antonio is aangevallen door een onbekend gebleven duik boot. Het was om deze reden, dat de torpedojagers Hyperion en Hardv gisteravond uit Gibraltar vertrokken. Zij hadden opdracht zich in de richting van kaap San Antonio te begeven. De Havock, die 1335 ton meet en bewapend is met vier kanonnen en acht torpe- dolanceerbuizen, werd niet ge troffen. Voortdurend vinden aanslagen plaats JERUZALEM. 1 Sept. (Reuter). Op nieuw hebben zich enkele aanslagen voorgedaan, o.a. te Tel Aviv, waar Maandagmiddag een Arabier door schoten ernstig werd gewond. Op den Scopusberg is Maandagavond eveneens een Arabier neergeschoten. Op de grens van Jaffa is bovendien op den straat weg naar Tel Aviv. een bom geworpen, waardoor echter slechts één Jood licht gewond werd. Na op aan Joden toebehoorende auto bussen gepleegde aanslagen werden aldus Havas twee Arabieren ver moord. Op het veld heeft men de lijken van twee Joden gevonden. Op verschei den plaatsen werden schoten gewisseld Twee Arabieren werden ernstig ge wond Deze aanslagen hebben bij de be volking een groote beroering gewekt. De politie fouilleert voorbijgangers en inzittenden van vervoermiddelen. Met het oog op den toestand heeft de hooge commissaris zijn verlof onder broken. Hij is te Jeruzalem terugge keerd. De teraardebestelling van den Jood- schen klermaker Barkowski, die op den weg naar Jeruzalem was gedood, werd aanleiding tot een groote Zionis tische betooging. welke door 3000 per sonen uit Tel Aviv werd bijgewoond. Reuter meldt uit Haifa: Een Arabi sche citroenenverkooper is Maandag avond doodgeschoten, terwijl hij bij zijn stalletje in het midden van de stad lag te slapen. Vloot en luchtstrijdkrachten steunden het geslaagde offensief UIT Sjanghai wordt gemeld, dat de Japansche vloot en de Ja- pansche luchtstrijdkrachten den aanval der troepen op Woesocng hebben gesteund. Het Japansche communiqué meldt verder, dat de kern der troepen den opmarsch voortzet naar Lotien en eenige troependeelen achterlaat om de genomen stellingen te zuiveren. Tot de borst door het water wa dende, geweren, mitrailleurs en munitie boven het hoofd dragend, hebben de Japansche soldaten, achter een rookgordijn optrekken de, de Woesoengkreek overgesto ken en het dorp genomen na een gevecht van man tegen man, dat ruim een uur duurde. Zonder eenige rust trokken de troepen toen op naar de forten. Intusschen had een andere afdeeling zich meester gemaakt van het station Woesoeng, ondanks den verwoe den Chineeschen tegenstand. De Japansche vliegtuigen wierpen tij dens den strijd groote hoeveel heden bommen op de Chineesche stellingen van Kiangwan, Tasjang en Tsjapei. De Chineesche militaire autori teiten gelooven, dat een ontsche ping van Japansche troepen in de Oostelijke wijk van de internatio nale concessie ieder oogenblik kan worden verwacht. In verband met het feit, dat de Ja panneezen last hebben gegeven, dat al le Cliineezen, die nog verblijf hielden in de Jangtsepoe-wijk, deze voor gister middag 6 uur moesten hebben verlaten, hebben tal van vrachtwagens en andere voertuigen tienduizenden Chineezen naar de internationale nederzetting ver voerd. Hiervandaan zulcn zij naar de provin cie worden geëvacueerd. Ondanks de omstandigheid, dat de gestelde termijn verstreken is. verwacht men, dat de evacuatie heden nog zal worden voort gezet en dan spoedig voltooid zal zijn. Uit Sjanghai seint Reuter, dat een tweehonderdtal vluchtelingen en ge wonde soldaten, die in autobussen wachtten voor het station Woesocng om getransporteerd to worden, door vermoedelijk Japansche vliegtuigen is gebombardeerd. Velen werden gedood ol gewond. De overval op het Fran- sche seminarium Uit Peiping wordt gemeld, dat de Britsche ambassade met de Fransche autoriteiten samenwerkt bij de onder handelingen over de invrijheidstelling der bij den overval op het Fransche seminarium gevangen genomen perso nen. Onder de ontvoerde geestelijken bevindt zich, naar thans blijkt, één Nederlander en een Tsjecho-Slo- waak. De Amerikaansche staatssecreta ris Huil heeft verklaard, dat de Vereenigde Staten hoogelijk de snel heid op prijs stellen, waarmede Chi na de verantwoordelijkheid heeft aanvaard voor het bombardement van de President Hoover. Hij voeg de hieraan toe, dat het hoofd der Chineesche regeering bijzonder be lang gesteld heeft in alle kwesties, die betrekking hebben op het inci dent en beloofd heeft, dat de be stuurder van het Chineesche vlieg tuig, dat de President Hoover heeft aangevallen, voor den krijgsraad zal komen en streng zal worden ge straft. Het bombardement, aldus Hull, was onwettig, niet te veront schuldigen en nalatig. De Chinee sche regeering heeft echter aange boden alle soorten financieel her stel te geven. De Chineesche ambassadeur te Ber lijn, dr. Tien Fong Tsjen, heeft giste ren een bezoek gebracht aan Von Mac- kensen, den staatssecretaris aan het de partement van buitenlandsche zaken, teneinde de Duitsclie regeering officieel in kennis te stellen van het sluiten van het niet-aanvalspact tusschen Chi na en de Sovjet-Unie. De ambassadeur zette daarbij de redenen uiteen, welke China tot dezen stap hebben gebracht. Hij zou bovendien de aandacht van Von Mackenscn gevestigd hebben op de z.i. onbegrijpelijke houding van een deel der Duit6che pers ten aanzien van China. In Chineesche kringen te Berlijn vestigt men er de aandacht op, dat, in dien de Duitsche persaanvallen op Chi na voortduren, de spanning tusschen China en Duitschland zou toenemen en de banden tusschen China en Rusland noodzakelijkerwijze nog hechter zou den worden. In Chineesche kringen wijst men er voorts op, dat deze nieu we orienteering van China's politiek niet zou nalaten een noodlottigen te rugslag te hebben op de handelsbe trekkingen met Duitschland. Volgens inlichtingen uit gewoonlijk goed ingelichte bron, zal Von Maoken- sen, met het oog op het belang der DuitschChineesche betrekkingen, zich weldra naar Hitier begeven om hem verslag uit te brengen over het lang durige onderhoud met den Chineeschen ambassadeur. SJANGHAI, 1 September (D.N.B.). Sedert gisteren woedt in de omgeving van Woesoeng een hevige strijd. Vol gens mededeelingen van Chineesche zijde hebben de Chineesche troepen het gebied ten Westen van de Goengtsji- universiteit heroverd, van Japansche zijde wordt gemeld, dat de Japansche troepen gisteren het dorp Pausjan heb ben veroverd. De Chineezen deelen ver der mede, dat twee nieuwe Chineesche divisies bij Woesoeng in den strijd zul len worden geworpen. De Japansche troepen, die langs den spoorweg Tientsin-Poekau in Zuidelijke richting oprukken, hebben Tsjengkwa- toeng, ten Zuiden van Tsinghai, her overd. Gisteren is een Japansche trein naar Nankau vertrekken met vele buitenland sche journalisten als passagiers. De beide vertegenwoordigers der Fran sche ambassade, die op zoek waren ge gaan naar de bandieten, die het Fran sche seminarium hebben geplunderd, werden gedwongen naar Peiping terug te keeren. Zij wilden probeeren met de bandieten le onderhandelen, maar kon den hun reis niet voortzetten wegens de hevige regens, welke reeds twee da gen vallen. De bandieten hebben hun slachtoffers meegenomen in Noordelijke richting. In welingelichte kringen te Washing ton wordt vernomen, dat de bondsregec- ring de Amerikaansche vloot in de Aziatische wateren met vier kruisers wil versterken. Verder worden de ge ruchten, dat het zesde kruiser-eskader, dat aan de kust van den Stillen Oceaan gestationeerd is. gereed wordt gemaakt om uit te varen, niet tegengesproken. Men neemt aan, dat ook dit eskader naar China zal stoomen. Slachtoffers der vijandelijke artillerie en luchtmacht VALENCIA, 1 September (Havas). Van 23 Juli 1936 tot einde Juli 1937 hebben de bombardementen der vijandelijke artillerie en luchtmacht te Madrid 1.294 dooden en ongeveer 6000 gewonden geëischt. In het officieele communiqué van het ministerie van landsverdedi ging te Valencia wordt gemeld, dat de regeeringstroepen den berg San ta Barbara ten N.W. van Villa Ar- buzmado hebben bezet. De vijand heeft groote verliezen geleden. Tot de gesneuvelden behoort een offi cier, een neef van generaal Queipo de Llano. Na het bezoek van den Franschen ambassadeur te Londen aan het depar tement van buitenlandsche zaken, meent men, dat de Fransche regeering misschien het voornemen zal laten va ren in het niet-inmengingscomité te protesteeren tegen het telegram van ge- lukwcnsch, dat Mussolini na den val van Santander aan generaal Franco heeft gezonden. Volgens het Britsche standpunt zou een protest slechts de deur openen voor een betreurenswaar dige reeks beschuldigingen, terwijl het onwaarschijnlijk is, dat Frankrijk vol doening zou krijgen. Havas seint uit Bayonne, dat de Fransche douane aan boord van het Spaansche. schip Asarta, dat in de ha ven van Bayonne voor anker ligt, twee mitrailleurs, 26 geweren en munitie in beslag heeft genomen. Bevestigd wordt, dat de duce zich op 25 en 26 September in Duitschland zal bevinden ROME, 1 Sept. (Havas). Het schijnt bevestigd te worden, dat de reis van Mussolini naar Duitschland geschieden zal op 25 en 26 September. Den eersten dag zal hij doorbrengen in gezelschap van Hitier te Berchtesgaden, waar hij een langdurige politieke bespreking met hem zal hebben. De volgende dag zal gewijd zijn aan betoogingen in Mün- chen en omgeving. Waarschijnlijk zal graaf Ciano Mussolini begeleiden, ter wijl zich voorts generaal Russo, chef van den Italiaanschen generalen staf en een hooge militaire persoonlijkheid Mussolini op zijn reis zullen vergezellen. DIT BLAD HEEFT EEN DAGELIJK- SCHE GECONTROLEERDE OPLAAG VAN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE TOURNOOIVELD 4 DEN HAAG Zwakke tot matige Zuidelijke lot Zuidwestelijke wind. zwaar bewolkt tot betrokken met toe nemende kans op regen of on weer. later opklarend en koeler. De Belgische premier zal zich in het parlement tegen ver schillende aanvallen verweren BRUSSEL, 1 Sept. (Belga). De kabinetsraad heeft besloten den koning voor te stellen het parle ment in het begin van de volgen de week bijeen te roepen. In deze bijeenkomst van het parlement zal de minister-president een verkla ring afleggen en zich verantwoor den inzake de lastercampagne, welke tegen hem op touw is gezet. De minister van financiën zal de politiek van de regeering ten aan zien van de Nationale Bank uit eenzetten en de regeering zal het parlement vragen haar houding goed te keuren. De Tweede Kamer zal Dinsdag bijeenkomen en de Senaat den Donderdag daarop. Het is volgens Havas niet waar schijnlijk, dat de regeering-Van Zeeland af zal treden. Voor bet parlement wederom bijeenkomt, zullen ook de aandeel houders meer gelegenheid hebben gehad hun houding te bepalen. De Rexïsten blijven het aftreden van Franck als gouverneur van de bank cischen. Vermoedelijk zal deze evenwel in een algemeene vergade ring een stemmenmeerderheid ha len. Een blad uit Minsk meldt, dat de mi litaire rechtbank in Wit-Rusland acht Trotzkistische spionnen wegens vergif tiging van soldaten en brandstichting in kazernes en militaire depóts ter dood heeft veroordeeld. Het vonnis is reeds voltrokken. Hetzelfde blad deelt mede, dat eenige dagen tevoren ook reeds zes executies zijn geschied wegens vergifti ging van soldaten. De Leningradskaja Prawda bericht, dat op 30 Aug. een groep van negen rechtsche contra-revolutionairen, die getracht hebben de kolchozen te 6abo- teeren, teneinde het kapitalisme te herstellen, te Nisjni-Novgorod ter dood is veroordeeld en terechtgesteld. De gearresteerde Polen weer op vrije voeten WARSCHAU, 1 Sept. (P.A.T.) In een officieel communiqué wordt mede gedeeld, dat na stappen van het Pool- sche commissariaat-generaal te Danzig alle Polen, die gearresteerd waren in verband met de schoolincidenten, op vrije voeten zijn gesteld. Hierdoor is een zekere ontspanning ontstaan, hoe wel de kwestie van het gedwongen be zoek aan Duitsche scholen door Pool- sche kinderen nog niet is geregeld,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6