BARON DE COUBERTIN OVERLEDEN Vorst Cobra DE BURNHAM- WEEK De Boer wint in Zürich Euwe-Aljechin De lotgevallen van Piet Krent en Jan Oliebol NEDERLANDSCHE KAMPIOENSCHAPPEN DE VOORVECHTER VAN ZUIVER AMATEURISME DE WINTERSPELEN BLIJVEN IN JAPAN STEEDS SNELLER Sponsen en Zeemen Borstelwerk A. v. d. WEG Derde lustrum E.A.P.S.V. der Om den titel! Kübler-Kleeding W. K. V. ROSSUM UITSTEKEND VERLOOP Door MARK CHANNING Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1937 SPOR1 EN SPEI. Stichter der moderne Olympische Spelen GENEVE, 2 September. In den ouderdom van 75 jaren is de schepper van de moder ne Olympische Spelen, baron Pierre de Coubertin aan de gevolgen van een beroerte overleden. De Coubertin, die op 1 Januari 1863 ^vas geboren, had in Engeland geleerd, welke een groote plaats de sport dient in te nemen in de volksopvoeding Hij schreef naar aanleidine daarvan een boek getiteld „L'education en Angle- terre, Colleges et Universite's"; In zijn vaderland vond hij eenigen tijd later navolgers, maar zijn hoofddoel was de lichamelijke opvoeding over de geheele wereld te propageeren Hij is daar schitterend in geslaagd Op 23 Juni 1*94 werd te Parijs het Internationaal Olympisch Comité ge sticht en op dit congres waren 22 lan den vertegenwoordigd Op dit congres zette de Coubertin zijn Olympische ge- dachto uiteen en volgens de door hem geschetste richtlijnen zijn de Olympi sche Spelen in modernen stijl ontstaan. Pierre de Couberiin f In 1896 werden de eerste spelen geor ganiseerd. vanzelfsprekend in het oude Griekenland, te Athene, waar de Cou bertin veel steun voor zijn idealen had ondervonden van den Griekschen kroon prins Constantin De Coubertin was een'uitnemend sty list. Verscheidene boeken van zijn hand zijn verschenen en zeer belangwekkend waren zijn „Olympische Memoires". De stichter van de moderne Olympsche Spelen was een voorvechter van het zuivere amateurisme De Coubertin had vanmiddag 5 uur een kleine wandeling gemankt in het park de la Grange Hij werd door een beroerte getroffen, welke den dood on middellijk ten gevolge had. Het stoffe lijk overschot werd in de kapel van de begraafplaats Plainpalais opgebaard. OLYMPISCHE SPELEN Nederlanders blijven zich weren „Wilgenhoek" en „Mieke 2" winnen BURXHAM O.N CROUCH, 2 Sept De Nederlandsche deelnemers in de internationale sharpieklasse van de Burnham Week blijken nog adeeds de gevaarlijkste tegenstan ders voor dc andere zeilers le zijn. In den individuèclen wedstrijd was zoowel de eerste als de tweede plaats voor een Nederlandsche boot, terwijl in de teamrace de tweede en de derde plaats bezet werd. Onze landgenooten dpen inderdaad al het mogelijke om den Nederlandschen zeilnaam in Engeland hoog te hou den. Toen er vanmorgen voor den indivi- Üueelen wedstrijd gestart werd, stond er storm uit het Zuid Westen, waar naar vele deelnemers met bezorgd ge zicht keken. Bijna allen reefden zeil, bijna zeggen wij. want er waren er twee, die ongcrecfd met hun booten aan den start verschenen: de beman ningen van de „Mieke 2" en de „Wilgen- hoek". Zoowel Borgerhoff Mulder en Ritman als Coops en Boret durfden het aan in een dergelijken wind met volle zeilen uit te komen. Hun durf werd beloond, eteeds meer kwamen zij op de Engel- sche tegenstanders voor, de „Mieke 2" nam zelfs nog een flinken voorsprong op de „Wilgenhoek" en onder verba zing van de Engelschen. die gedacht hadden dat zeker écn van de Neder landsche booten zou omslaan of averij krijgen, kwamen Borgerhoff Muider en Ritman als eerste door de finish met twee minuten, voorsprong op hun als tweede eindigende land- en clubgenoo- ten Coops en Borst en met vele minu ten voorsprong op de „Ynys" gezeild door Marsh cn Robertson. In den middag werd de eerste team race gehouden om den Ariel Challenge Cup. in deze races mag een vereeniging met twee booten uitkomen en de resul taten van beide booten geven de plaats van de vereeniging in het klassement aan. De „Wilgenhoek" kwam als tweede binnen voor de „Mieke 2". terwijl de „Ynys" van de Itchenor Sailing Club als vierde eindigde. Ook de zomerspelen gaan door TOKIO, 2 Sept. N. P.) Het Ja- pansch Olympisch Comtié heeft aan het Noorsche O. C. telegrafisch medegedeeld, dat men unaniem besloten had geen af stand le doen van de organisatie der Olympische winterspelen, welke in 1910 te Zapporo zouden worden gehouden. Naar men weet had het I. O. C. op een bijeenkomts te Warschau aan Japan verzocht nog eens in overweging te wil len nemen afstand van de winterspelen te doen ten behoeve van een Europeesch lan. In dat geval zou Noorwegen sterk in aanmerking voor de organisatie der winterspelen in 1010 zijn gekomen. Uit het telegram van het Japansch Olym pisch Comité aan clat van Noorwegen blijkt thans, dat men in Japan er prijs op blijft stellen ook de winterspelen le organiseeren. Intusschen zijn er geruchten ver spreid, als zou Japan afstand doen van de organisatie der zomerspelen, dit in verband met de politieke moeilijkheden, welke .zich op het oogenblik tusschen Japan en China voordoen en welke, naar men ook in Japansche kringen aanneemt, nog wel geruimen tijd zouden kunnen duren. Na een bespreking tusschen den Ja- panschen minister-president Prins Kc- .noye en den minister voor de lichame lijke opvoeding Yasui is een verklaring bekend gemaakt, dat de Japansche re gecring do oganisatie van de zomerspe len te Tokio 1910 blijft steunen. De voor bereiding zal op do gewone wijze voort gung hebben. BOKSEN OVER HET WATER Nieuw wereldrecord van Sir Malcolm Campbell LOCARNO, 2 September Sir Malcolm Campbell verbeterde he denmorgen op het Lago Maggiore het wereldrecord voor motorbooten door over den mijl een gemiddelden uursnelhcid te bereiken van 208,10 k.m. Gisteren had Campbell reeds een ge middelde van 203.30 km. gemaakt, doch ondanks het feit, dat zijn poging het re cord van Garwood te verbeteren, ge slaagd was. had de Engelschman ver klaard, dat zijn motor nog sneller kon en dat hij zoo spoedig mogelijk zou trachten het record opnieuw te breken. Reeds vandaag is Campbell daarin geslaagd. alles EERSTE kwaliteit. LANGESTRAAT 23. ZÜRICH, 2 Sept. (A.N.P.) Voor een uitverkocht huis er waren tweedui zend toeschouwens heeft Rinus de Boer, half zwaargewicht kampioen van Nederland, hedenavond in de „Stads- halle" te Zurich een overwinning op punten hehaald op zijn tegenstander, den Zwitsersöhen kampioen halfzwaar- gewicht, Walter von Buren. Rinus de Boer en dc verder aan de wedstrijden deelnemende Nederlanders werden, alvorens de wedstrijden een aanvang namen, hartelijk toegesproken door den voorzitter van de Nederland sche Studcntenclub te Zürich, den heer H. Stenfert Kroese, terwijl ook do Ne derlandsche consul, de hoer Th. Osieck, de wedstrijden bijwoonde. Alvorens de partij de Boervon Bu ren werd gebokst, verschenen in den ring de Rotterdamsche w eltergewicht P. \an Es on de cx-amateur welterge- wicht van Zwitserland, Fred Flury, die in zes ronden van drie minuten zijn te genstander op punten sloeg. De eerste ronden waren voor den Zwitser, doch langzamerhand herstelde de Nederlan der zich en dreef zijn tegenstander her haaldelijk in de touwen. Beb Donnars, weltergewichtkampioen van Nederland, bokste vervolgens een goede partij tegen den Zwitserschen middengewichtkampioen Jack Ulrich. Donnars plaatste harde directe link- schen, terwijl ook Ulrich vaak zijn te genstander, vooral in het lijf aan lijf vechten, fel bestookte. Tenslotte werd de Zwitser als overwinnaar verklaard. De laatste en hoofdpartij wa6 die tusschen Rinus de Boer en Walter von Buren. Zijn fraai boksen bezorgde den Nederlander vele malen een applaus. De Boer was in uitstekende conditie en liet zich van zijn beste zijde zien. Na iedere ronde werd zijn meerderheid groofer en in de negende ronde sloeg hij zijn tegenstander met een prachtige rechtsche voor negen tellen neer. Met veel moeite wist dc Zwitser de partij, die uit tien ronden bestond, uit te boksen. Dc jury verklaarde Rinus de Boer tot o\jér\\ innaar. VOETBAL Seriewedstrijden op 11 September op Birkhoven; den volgenden dag een eerewedstrijd Ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan organiseert de E.A.P.S.V. Zaterdag 11 September op sportter rein Birkhoven seriewedstrijden. De wedstrijden vangen om 12 uur 's middags aan. Het programma van de voorronde is: 121. Politietroepen Amersfoort Politiesportvereeniging Haarlem. 12—1. E.A.P.S.V.—Politiesportvereen. Apeldoorn. Na deze voorronde wordt een ver- liczersronde gespeeld, gvolgd door de finale, heide met een speltijd van an- lerhalf uur. Ter gelegenheid van dit lustrum spe len II.V.C. en Neptunus uit Rotterdam Zondag 12 September, eveneens op Birkhoven, een eerewedstrijd. DE REVANCHEMATCH De eerste partij wordt op 5 October te Den Haag gespeeld AMSTERDAM, 2 Sept. - Naar wij van de zijde van het Nationaal Nederlandsch Co mité Wereldkampioenschap Schaken, kortweg genoemd het EuweAljechin Comité, vernemen, zullen alle dertig partijen van de revanche match tusschen Dr. M. Euwe en Dr. A. Aljechin, welke match door het comité geor ganiseerd wordt met mede werking van de Haagsche Courant, in Nederland wor den gespeeld. Uit het voor- loopige rooster blijkt, dat te Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam in elke stad acht partijen zullen worden ge speeld, terwijl de overige zes partijen té Leiden, Eindhoven, Zwolle, Groningen, Haarlem en Delft zullen plaats vin den. te AMERSFOORT bij 18 LANGESTRAAT Ook maten 50-51-52en 53 voorradig. 243. De Dikke stelde voor om hun tocht verder sluipend te ondernemen om zoo min mogelijk gevaar te loopen opgemerkt te worden. Behoedzaam baanden zij zich nu kruipend een weg door de slingerplanten. 244. Eindelijk bereikten ze de open plek waar de inboorlingen een rondedans maakten onder oorverdoovend vreugdegebrul Op zij zagen zij een verhooging, waarop zij een hoofdman ver inoedden, die door mannen met fakkels geflankeerd werd. LAWNTENm Een partij van drie uur tus schen mr. Brouwers en Leembruggen AMSTERDAM, 2 Sept. Het weer blijft uiterst gunstig, dc wedstrijdleiding is bij den heer Swaan in uitstekende handen en zoo behoeft het dan ook geen verwondering te wekken, dat men ook op dezen dag weer een behoorlijk stuk van het programma der Nederlandsche kampioenschappen op dc Festinabanen heeft kunnen afwerken. Naarmate het einde nadert, nemen de wedstrijden in belangrijkheid toe en zoo was er vandaag reeds een aantal in teressante partijen. De uitslagen luidden: Heerenenkelspel Eerste ronde: Boon sl. Rodius 6—0 6-2. Tweede ronde: Heldring sl. mr. Voute 6-2 6—2. Derde ronde: Boon sl. Joeke 60 46 64, Wiegers sl. Heldring 6—3, 16, 6—3. Uitzonderingsronde: Eerste ronde: Teschmacher sl. Wie ner 61 61 62, Lijsen sl. de Brauw 57 62 63 62. Kansten sl. Lissauer 61 6—4 36 62, Marinkelle 6l. Boon 36 6—1 63 61. Brouwers sl. Leem bruggen 63 4—6 4—6 6—2 3—2 (Leem bruggen teruggetrokken). Hughan sl. Heynen 6—3 6—0 5—7 6—0. Damesenkelspel sl. Tweede ronde: Mevr. Jonquiere mej. Klein 61 6—0. Derde ronde: Mevr. Jonquiero sl. mej. Swaters 6—2 61. mej. v. cT. Horst el mej. Sluis 6—1 6—3. sl. mej. v. d. Hor6t 6—4 6—3, Mej. Ter windt sl. mevr. Jonquiere 6—1 6—0. mej Rollin Couquerque sl. meVr. Reydo: 6—4 6—4. Heerendubbelspel Kwarteindstrijden: Van 0l6t en v. d Heide 6l. Hoeke en Henriques 6—0 6— de Brauw en van der Graaff sl.. Verloop en van Till 6—3 6—4. Damesdubbelspel Kwarteindstrijden: Mej. Terwindt e; mej. Rollin Couquerque sl. mej. vat Beeck Vollenhoven en mej. Kerckhove: 6—2 75, Mej. Mechel en mej. Knot tec belt sl. mej. Sluis en mej. Melchens 8-! 64, mej. v. d. Horst en mej. 'Swater sl. de dames A. en Z. Kerkhoff 61 6-5 Gemengd dubbelspel Tweede ronde: Mej. van Beeck Vo' Ienhoven en Lissauer sl. mej. jBensdori en Boon 63 64. Kwarteindstrijden: Mej. ICÏein en Ho? ke sl. mej. Swaters en dc Brauw 7—S S—6 6—1. mej. Sluis en Lijfeen sl. me Kerckhoff en mr. Brouwers 64 7—! mevr. van Alfen eri Bartelds sl. men Reydon en Nauto 64 4—6 63. FEUILLETON Ned. bewerking door MARIE DE BELMONTf HOOFDSTUK I Het dreigende teeken Veriweg aan gene zijde van de Noord- West grens van Britsch-Indië ligt het door bergen ingesloten rijk Yanistan. Woest en voor het grootste gedeelte onvruchtbaar, doorsneden door bergpas sen, die meer op ravijnen lijken, en kronkelende dalen, waarin tallooze on etuimige bergstroomen schuimen, wordt dit onherbergzaam en doodsch gebied bewoond door een volk. even rauw en ruw als-de bodem Misschien is het gebrek aan wegen één der redenen, waarom deze streek zoo weinig bekend is. want zelfs met de grootste verbeeldingskracht zou men bezwaarlijk het rotspad. dat zitrzagsge wijze afdaalt aan de andere zijde van de, Afghannsche grens van de hoofdstad Labak naar Britsch-Indië, een weg kun nen noemen Weliswaar komt oncreveer eens in het jaar de aftandsche auto van Zijn Hoogheid den Mir. terwijl hij on ophoudelijk toetert en aan eindelooze karavanen kameelcn uit Perzië of Tur kestan een levensgevaarlijken door tocht betwist, dit pad afgeslingerd; maar dit is dan ook een gebeurtenis, waarvoor bij behouden aankomst ter plaatse de chauffeur een gelukwensch ontvangt. Het gevaarlijke en ontoegankelijke karakter van Yanistan daargelaten of misschien om dit karakter hield Sir John Lindsay, de Britsche resident, van het land. De sombere grootschheid ervan trok hem aan. De regeerende vorst, die zijn vriend was, beschouwde hem als een tweeden koning Salomon, als Nimrod cn als den bestuurder van gansch Indië, wiens hulp hij inriep ter oplossing van de ingewikkelde vraag stukken der weinig gecompliceerde, maar aan uitbarslingen onderhevige politiek. Wat ook de magere, grijzende Sir John aanraadde, de Mir volgde het ad vies: althans dit beweerde de bevolking en deze was gewikst en sluw. Nu was eeniee dagen geleden tijdens een klop partij in dpn bazaar te Labak een in vloedrijke uitgewekene, genaamd Alam- Khan, gearresteerd, die vijftien iaar lang de Indische grens verontrust had door er razzia's te houden. De Mir had zijn mentor, Sir John, om raad ge\ raagd. „Indien ik dit canaille van een Alam- Khan laat ophangen, Resident Sahib, dan komt mijn volk in opstand. Indien ilc hem laat loopen. blijft de Sifkar (In disch gouvernement) mijn vriend niet langer. En ik heb beloofd, hem niet aan u te zullen uitleveren. Wat moet ik doen?" Sir John had ophangen aanbevolen en de Mir had aldus besloten! Dien avond gistte het in de stad La bak De aanleiding van dezë algemee ne opwinding was even eenvoudig als de aan uitbarstingen onderhevige poli tiek: de verontwaardigde bevolking hield het Britsche gouvernement ver antwoordelijk voor de ter dood veroor deeling van haar afgod. Inderdaad, Alam-Khan (de Cobra of de vorst Co bra, zooals hij zonder onderscheid-ge noemd werd, wegens de snelheid, waar mee hij zijn slachtoffers doodelijk wist te treffen), was de volksheld, een soort van bloeddorstige Robin Hood, on kwetsbaar en onder hemelsche bescher ming hiervan waren de Yani vast overtuigd. Was Azracl, de engel des doods, niet op den avond van de gevan genneming van den Cobra aan iemand verschenen en had hij niet aangekon digd, dat, indien de gevangene opge hangen werd, de streek gedecimeerd zou worden? Zeker. En toch zou de Cobra den volgenden dag zijn vonnis ondergaan 't Was een drukkend heete avond. Achter de heuvels van den omtrek volg den bliksemschichten elkaar onafgebro ken op en van tijd tot tijd rolde dof ge rommel door den looden hemel. Van uit de stad steeg duidelijk hoorbaar dreigend gemor op de stem van een verbitterd volk. Azraël. de engel des doods, waarde rond. Op het grasveld voor de Britsche rc- sidentsvvoning aan den voet van den hoogen berg Maha Chand, luisterden drie personen. Sir John Lindsay, de re sident,- zijn dochter en majoor Grav, van den Geheimen Dienst, naar de klaagtonen van een schalmei, die in de zwoele atmosfeer somber en met aan drang 6tegen en daalden. Ze deden Dia na Lindsay, de dochter van den resi dent, huiveren. „Wat denkt u ervan, vader?" vroeg ze onrustig. „Nog nooit hebben die jakhal zen en paria-honden zich zóó stil ge houden." Ze lachte zenuwachtig. Inderdaad was het nachtelijk concert van hond en jakhals onder aan het gebergte plotse ling verstomd. „Ik weet niet, Di. Niets onrustbarends in elk geval De lucifer, waarbee Sir John Lind say, de resident, zijn sigaar wilde aan steken, knapte af tusschen zijn vingers. De opmerking van zijn dochter had hem een onheilspellend Yanisch spreek woord in gedachte gebracht: Wanneer de jakhalzen zwijgen, zingt de Dood Hij en Diana hielden veel van elkaar. Sinds hij eenige jaren geleden zijn vrouw verloren had, was het jonge meisje zijn alles en het denkbeeld, dat zij gevaar liep meegesleurd te worden in de branding van een politieke cri sis, gaf hem groote zorg. Zij wist dit. Beiden begrepen elkaar te goed. dan dat hij het voor haar had kunnen verbor gen houden. „Majoor Gray zou graag willen, va der, dat u zijn tabak eens keurde. Zal ik uw pijp halen?" „Neen, dank je. lief kind. Ik zal een sigaar opsteken, 'tls heel vriendelijk van je, Gray. Morgen misschien Hoe heeft de nieuwe ponev zich vanmorgen gedragen, Di? Was hij lastig?" Twee dagen geleden had hij haar een vurig bruin paardje gekocht Diana keek haar vader een beetje droomerig aan. „Barty? 'tis een schat. Wat schrik achtig, maar dat gaat wel over. Ik zou niet graag een paard hehhen, waarin niet een beetje leven zit. Is u dat niet mof me eens, majoor Grav?" Hoewel deze Neen paardenliefhebber was en uren er over kon redeneeren, bepaalde 'hij er zich toe instemmend te knikken. Hij luisterde naar een ge dempt, snel geluid, dat uit een hepaald punt van de stad opsteeg, 't Was het zelfde dreigende teeken, dat hij vroe ger in de Congo gehoord had, toen het door dc tamboers van den dood over- roffeld werd; en hij een uur later en tot aan den vroegen morgen toe, zijn leven duur had moeten verdedigen Het gesprek, dat sinds het trio (le eetkamer verbaten had. niet vlotten wil de, stokte opnieuw. Sir John rookte zwijgend, inwendig strijd voerend tegen een voorgevoel, clat hem niet loslaten wilde. Diana trachtte zich den naam te herinneren van den dichter, die trom geroffel vergeleek met den hartklop van de wereld. „Indrukwekkend, vindt u niet?" vroeg ze opeens, haar hand uitstekend naar die van den resident. Op héér drukte eveneens hetzelfde voorgevoel, doch dit was geen verklaring, waarom de ge dachte aan een zending, welke de „Ge heime Dienst" Colin Gray opgedragen had en die hem over een paar dagen naar die geheimzinnige, nog niet in kaart gebrachte bergen zou voeren, haar zoo onrustig maakte Grav schudde ongeduldig de asch van zijn cigarefle. Hii scheen te voelen, dat zij aan hem dacht cn hij had lust te zeggen: „Als de boel misloopt, zal ik voor je zorgen" Niettegenstaande haar flinkheid bad dit lange jongemeisje met haar rosblonde krullen een hevig verlangen hii hem opgewekt haar te be schermen. Ze scheen hem zoo weer loos. De onverzettelijke vroolijkheid, welke zij bij gevaar aan den dag legde, deed hem denken aan een voorval dien morgen in den stal, toen een kleine in lander onder de hoeven van een weer spannig paard was geraakt en gelachen had om het verschrikte gehinnik van het dier. Hij wist niet, dat Diana er tuige van geweest was en hem het kit had zien opnemen. NiettegenstaaiK zijn foi'6che gestalte kon déze door c zon gebronsde reus teeder zijn als ef vrouw. Zich voorover buigend, richtte tjS zich met kalme opgeruimdheid tot S John, met het doel de beklemming, w* ke op hen rustte, weg te nemen. ,,'t Schijnt, of het orkest van den ft dischcn dans opgewonden raakt, M John", zei hij. Do tamboers roffelden in een tempo, tippi-tappi-tippi-tappi Zijn poging was vergeefsch. De op merking irriteerde den ander. ,,'t Spijt me, maar ik kan het graf pige er niet in vindend- De resident plukte aan zijn snor. Diana haastte zich Gray te hulp komen. „Maar vadertje, wat bent u vanavo: gauw geraakt. Majoor Gray zei 't ms; voor een grapje." „Gray weet, dat de toestand op oogenblik niet grappiger is, dan treurmarsch uit Saul." „Dank u, miss Lindsay, voor H' hulp", zei de schuldige erkenteli)5 Daarop met overtuiging: „Werkelijk Sir John, né morgen wof de loestand beter." Van zijn opmerking werd geen notit; genomen. ,,'k Wou, dat ik niet gezwicht was toegegeven had, dat- je met iVie mocht gaan, Diana" zei de resident zorg. Te Simla was je. nu veilig. Ik 'dwaas geweest, heel dwaas." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2