JOH. BOTTINGA SLECHTE AFWATERING IN DE VALLEI SUPINATOR SERVICE amersfoortsch dagblad TOEKOMSTIG BEHEER ZON EN SCHILD •aiia« mm* Wml De tram Amersfoort- Rhenen Carrier met melk aangereden titpwda Wij hebben thans weer een complete SUPINATOR AFDEELING ingericht en zijn alle dragers van SUPINATOR STEUNZOLEN gaarne van dienst, met GRATIS CONTROLE en NASTELLING Voetonderzoek op de May Spiegel door gediplomeerd Supinator Specialist UITSLUITEND BIJ Tijdelijk UTRECHTSCHESTR. 14b Tel. 59 PEDICUUR- en MASSAGE-BEHANDELING BILLIJK V erkoopingee WA TETEN WIJ MORGEN? HET MENU VOOR ZONDAG 4000 GULDEN VERDUISTERD G. G. Veenendaal Verkoop D. K. W. Garage F. FREEDE UW studieboeken en schoolbenoodigd- heden gekocht bij G G. VEENENDAAL Drama aan de plassen van Reeuwijk Motor door auto aangereden 2e blad pag. 1 VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1937 STADSNIEUWS De overstroomingen van de Barneveldsche Beek komen voor over een afstand van circa 20 K.M. en veroorzaken schade aan de beste cultuurgronden Oprichting van één waterschap zal meer voldoening geven VERSCHILLENDE omstandighe den hebben samengewerkt om in den loop der tijden het waterbe- zwaar in de Geldersche Vallei te ver- grooten of de gevolgen door gebrek kige afwatering sterker te doen ge voelen. In het centrale gedeelte der bovenslaperdijksche landen werd door de vervening het peil van het land rechtstreeks verlaagd en boven dien ontstonden in plaats van moe rassige veenstreken, waarin veel wa ter kon worden vastgehouden, gelei delijk min of meer verkavelde en van slooten voorziene, zij het nog meestal weinig productieve glaslanden, waar uit het overtollige water in regenpe rioden veel sneller tot afvoer werd gebracht. 4 In het gebied van de Barneveldsche Beek zijn langzamerhand groote opper vlakken moerassige heide tot ontgin ning gebracht, in het bizonder in het bo vengebied, tot in de omgeving van We- kerom en Stroe, waardoor ook de aan de ze beek gestelde eischen in regenrijke tijden werden verzwaard. In de omgeving van Woudenberg waren het vooral de door de boogerc cultuureischen geboden partieele' verbeteringen der w aterloopen, die, hoewel het weinig stelselmatige van den aanleg en de vaak te hooge standen van de hoofd beek meestal slechts zeer ten deele verbetering brachten, noch tans het waterbezwaa,r voor de nabij die beek gelegen lagere landerijen verzwaar den, zoo zegt de officieele lezing. Ondervonden water- bezwaar Het meest algemeen bekend is wel de strook ter weerszijden van de Bisschop Davids Grift, van Kruiponder tot der provincialen weg en het Boveneind te Veenendaal,die b.v. bij den stand van 5.6C M.+N.A.P. te Yeenendaal ter breedte van 1200, in het Noorden wel 2500 M., geheel overstroomd wordt, zoodat dan van de hoogere plekken af de lage graslanden als een uitgestrekte watervlakte worden gezien, waarover met bootjes gevaren wordt. Bij een zoodanigen stand kan ge rekend worden, dat alleen reeds in deze streek een gebied van 1000 a 1100 H.A. geheel onder water staat, terwijl dan na tuurlijk daaromheen de ontwatering zeer onvoldoende is. Ook in het westelijk deel van het z.g. Maanderbroek, in de Kievits- en Heeremeije, langs de Oost zijde van het Noordelijk deel van den Slaperdijk en in het Edervecn treden meermalen uitgebreide overstroomingen op. Hier ligt de oorzaak niet alleen in den onvoldoenden toestand van de watergan gen of in te kleine afmetingen of te hooge ligging van de belangrijkste dui kers, doch veelal ook in beperkende be palingen, waaraan het gebruik van deze laatste gebonden is, welke weer haar grond vinden in het bezwaar voor de be- nedenliggende landen om het water te ontvangen, zoodat ook het hier onder vonden waterbezwpaar ten slotte weer op de te hooge standen van de Grift en de Luntersche Beek is terug te voeren. De toestand in het gebied ten Zuiden van djen spoorweg UtrechtArnhem, ten Westen van den Slaperdijk, waar het terrein naar het Zuiden snel oploopt, is vaak niet veel beter, daar de loozing voor deze betrekkelijk lage landen meer malen geheel onvoldoende is., terwijl bo vendien door den aanleg van spoorwegen en van het verbindingsspoor nabij de Heuvelsche steeg in het Westen de oor spronkelijke afwatering in ongunstigen zin is gewijzigd. Van het. grootste gedeelte der ge meente Woudenberg en ook van een deel der gemeente Leusden moet ge zegd worden, dat de afwatering zeer veel te wenschen overlaat. Met name betreft dit de Voskuilerlanden en ge deelten van de buurtschappen Leus broek en Hamersveld; hier komen bij hooge standen van de Luntersche Beek eveneens geheele complexen on der water te staan, maar ook waar het bezwaar niet zoodanigen omvang aanneemt, lijdt liet productievermo gen van vele landerijen hier door de slechte afwatering ernstige schade. Zeer veel last heeft voorts het gebied onmiddellijk ten Zuiden en ten Oosten van onze stad, waar eveneens langs de beken uitgebreide overstroomingen voor komen. Door het in verband met den steeds toegenomen afvoer te kleine pro fiel van den benedenloop dier beken treedt bij aanzienlijken afvoer een groot verhang op, dat soms 35 a 40 c.M. per K.M. bedraagt, zoodat b.v. de waterstand bij Heiligenberg dan reeds 1.20 M. hooger is dan aan de sluis te Amersfoort. Het resultaat van het in uitvoering zijnde Geldersche Valleikanaal zal dan ook zifn, dat één hoofdwater gang wordt tot stand gebracht, waar op een voldoend lage waterstand kan worden onderhouden om daarop af watering op een voor elk gedeelte der vallei gunstig peil mogelijk te ma ken, terwijl daarnaast aandacht is besteed aan de watervoorziening in droge tijden. De gevolgen der ont wateringen De betere ontwatering zal volgens het rapport van de commissie rechtstreeks of onmiddellijk een intensiever gebruik van het land met bemesting en geregelde beweiding mogelijk maken; de grasgroei zal worden vervroegd, waardoor de na- weide, waarvan thans nauwelijks sprake is, van veel meer beteekenis worden zal, Het spreekt vanzelf, dat deze voordeelen eerst geleidelijk, bij het zich langzamer hand aanpassen aan den verbeterden toestand, aan den dag zullen treden. Als de ondervinding geleerd heeft, dat voor de vroeger steeds dreigende everstroo- mingen geen gevaar meer bestaat, zullen hier ook op den duur wel boerderijen worden gebouwd, waardoor dan de weg tot een normaal gebruik van dit land zal zijn geopend. Opmerkingen en be- Door de uitvoering van het plan der Geldersche Vallei zal alleen een oplos sing van het afwateriijgsvraagstuk gege ven worden aan het Westelijk deel van de Geldersche Vallei. Voorshands ligt het nog niet in de bedoeling groote aandacht te schenken aan het Oostelijk deel. Ook het gebied van de Barneveldsche Beek eischt dringend verbetering. Zooals. in het Westelijk deel de Lunterscne Beek, vormt in het Oostelijk deel de Barne veldsche Beek de hoofdwaterleiding voor een zeer belangrijk en uitgestrekt gebied, dat zich uitstrekt tot Otterloo en circa 20.000 H.A. beslaat. In regenrijke tijden wordt deze beek geheel overbelast en is dan niet meer voor haar taak berekend. Overal tot zelfs boven Barneveld treedt zij buiten haar oevers en overstroomt her haaldelijk uitgestrekte landen. Als men in aanmerking neemt, dat deze over stroomingen van Amersfoort af over een afstand van circa 20 K.M. voorkomen en juist de oeverlanden de beste cultuur gronden vormen, kan men zich voorstel len, dat hierdoor belangrijke schade wordt veroorzaakt. Een ander bezwaar betreft het toekom stig beheer der Vallei na het tot. stand- komen van het Geldersche Valleikanaal en de verdeeling in vier waterschappen. Het komt ons voor, dat deze verdeeling de oude twistopwekkende tegenstellin gen in de Vallei zal blijven handhaven en bevorderen. Vooral bij droogte en ge brek aan voedingswater zullen de klach ten niet van de lucht zijn en de r?ge- ling der verdeeling en van den toevoer aan allerlei critiek zijn blootgesteld; ver ontreiniging en stankverspreiding fa briekswater zal, zooals tot heden, een stroom van verwijten naar Ede en Vee- nendaal blijven overbrengen. Er blijft ook vrees bestaan, dat de klachten ge grond zullen zijn in meerdere gevallen, daar iedere afdeeling in de Vallei zoo veel mogelijk voor eigen gebied zal zor gen en niet behoeft te vragen of aan grenzende of verdere gebieden nadeel van de handelingen zullen ondervinden. Mede in verhand met deze bezwaren, acht men het dan ook wensehelijker tot oprichting van één waterschap over te gaan, welks ressort zich over de geheele Geldersche Vallei uitstrekt en daarom een meer voldoening gevende oplossing zal zijn. Tevens zullen vele kleine wa- terschapjes, die nu nog bestaan en die meer aan bestuurskosten besteden dan voor werken tot verbetering, kunnen verdwijnen. Aanbesteding van het schilderwerk Heden werd door het Bestuur der Ned. Herv. vereeniging voor Zenuw- en Geesteszieken „Zon en Schild" onder Protestantsche aannemers aanbesteed het glas-, verf- en behangwerk onder architect G. van Hoogevest, aan de 2 paviljoens en aan de uitbreiding van het recreatiegebouw der stichting Zon en Schild aan den Utrechtscheweg. De uitslag was als volgt: A. Buijs, Apeldoorn 17.900.— Mosterd Doornkamp, Groningen 19.98S. Förster, Zeist 22.500. H. Buning, Groningen 23.995. J. de Graaf Zonen, Goes 24.053. E. Gerrits, Apeldoorn 27.780. In 't Velt, Breda 30.776.— Prins v. d. Steeg, Deventer 32,682. G. Willekes, Borculo 35.750. Lunshof, Assen 35.9.50. M. Boersma, Deventer 36.900. Van Dijk Zn., de Bilt 36.960. H. Jens, Utrecht 39.400. F. van Slooten. Amersfoort 44.-440. v. d. Mëy. Dei enter 45.000. INSCHRIJVING VOOR DEN DIENSTPLICHT De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat in October 1937 voor den dienstplicht moeten worden inge- schreien personen, die geboren zijn in 1919. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden ge geven ter gemeentesecretarie op Maan dag, 4 October. Dinsdag 5 October, Woensdag 6 October en Donderdag 7 Oc tober, telkens van des v.m. S.45 tot 11 15 en van des n.m. 1 uur tot 4 uur op het bureau Bevolking, Militaire zaken enz. Gemeentehuis. Kamer 3. Omtrent deze inschrijving en omtrent de inschrijving, die in sommige gevallen binnen een anderen termijn moet plaats hebben, gelden de bepalingen van de dienstplichtwet en van het dienstplicht besluit, Een draaibare Pliolil antennemast te Huizen in aanbouw. De constructie werd in het Philipstaboratorium ontworpen en is tot dusver nergens ter wereld toe gepast Voortbestaan dit jaar, en ver moedelijk ook voor 1938, verzekerd In den laat sten tijd loopen er wederom geruchten omtrent een voorgenomen opheffing van den tramiveg Amersfoort—Rhenen. Naar wij uit bevoegde hron vernemen, maaKt de opheffing van deze tram in de toe komst bij de Directie wel een punt van overweging uit, doch is het voortbestaan voor dit jaar en vermoedelijk ook voor 1938, behoudens bijzondere omstandig heden, wel verzekerd. Ons komt het voor, dat het verdwijnen van deze tram, die bij het publiek in hoog aanzien staat, voor de streek een groot verlies zou zijn en dat al het mo gelijke moet worden gedaan om haar re handhaven. Groote materiëele schade was het gevolg Vanmorgen is een motorcarrier, bestuurd door een bewoner der Birkstraat te Soest, op het kruis punt BisschopswegBeekenstein- schelaan in botsing gekomen met een vrachtauto uit Apeldoorn. De motorcarrier, die beladen was met melkbussen kwam uit de Beekenstein- schelaan en wilde links den Bisschops weg op, uit welke richting de. vracht auto naderde. Laatstgenoemde verleende op dit zeer onoverzichtelijke kruispunt geen voor rang en reed de carrier aan. Deze werd totaal in elkaar gereden. Een groote hoeveelheid melk, gortcpap, karnemelk, flesschen en bussen kwamen op straat terecht. Het ongeval bleef verder tot deze groote materieele schade beperkt. De remmen van de vrachtauto bleken bij controle in orde te zijn. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. BEDRIJFSLEVEN Speciaal-Schoenenzaak A, van de Zuidewind, Langestraat 56 De Langestraat, onze hoofdwinkel straat heeft er heden een schoenenzaak bij gekregen. De heer A. van den Zuid- wind opende hedenmiddag in perceel no. 56 een speciaal-schoenenzaak met als hoofdmerken Supinator en van Schijndelschoenen. De zaak is in rustige stijl ingericht. De étalages toonen de nieuwste model len voor najaar en winter. De winkel is practisch, boxen en rustige zitjes verge makkelijken het koopen, terwijl in vitrines rondom schoenen zijn geëxpo seerd. Achter den winkel is de pédicure- salon met wachtkamer. Ook hier smaak volle boxen, goede verlichting en de nieuwste apparaten voor de voetverzor ging. Bij de opening ondervond het echt paar v. d. Zuidwind aanstonds veel be langstelling, terwijl bloemstukken niet ontbraken. P. J. HAMERS ONDERSCHEIDEN De heer P. J. Hamers die 40 jaar ver honden is waarvan de laatste 30 jaar als directeur aan de N.V. Ta- pijtfabriek v.h. Hamers en van Beek te dezer stede welke fabriek thans is opgenomen in de N.V. „Veneta" Ver. Ned. Tapijtindustrie te Hilversum, is- bij K. B. benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. BURGERLIJKE STAND 3 September 1937 GEBOREN: Cornelis, zoon van A. de Lange en H. G. van Loon; Jansje An toinette. dochter van J. Jans en A. de Wilde. GEHUWD: K. Abbing en C. A. Hane- does. MARKTBERICHT 4 September Appelen 3 a 8; Peren 5 a 10 per H.L. Hoendereieren 4.10 a 4.50; Eenden eieren 2.75 a 3.00 per 100 stuks. Grasboter 1.65 per K.G. Kippen 0.45 a 1.10; Hanen 0.45 k f 0.75; Jonge Hanen 0.40 a 0.80; Tam me konijnen 0.75 a 1.50; Jonge tam me eenden 0.25 a ,f Ö.60 per stuk. Tamme duiven 0.20 a 0.30 p. paar. Zeugen drachtige 90 a 150; Biggen 18 k22 per stuk. Aangevoerd waren ongeveer: 70 H.L. appelen; 25 H.L. peren 300.009 stuks hoendereieren, 900 stuks eenden eieren; 15 K.G. grasboter; 8 zeugen drachtige; 130 biggen. Grand Théêtre. Van Vrijdag 3 t.m. Woensdag 8 September ver tooning van de film „Prins en Bedelkamp." Zondag doorloopend 1.45. 4.6.15 en 8.30 uur. Avondvoorstelling overige dagen 8.15 uur n.m. lederen middag 2.30 matinée. City Théater. Vanaf Vrijdag 3 September vertooning van de film „De Jungle Prinses." Eiken middag 2 30 uur. Zondag 1.45, 4 uur, 6.15 en 8.30 uur. (Door loopend). Aanvang laatste voorstelling 8 30 uur. Zaterdag 6.15 en 8.30 uur. Overige dagen 8.10 uur. Must/um Fléhite, Westsingel. Woensdag matinée 2.30 uur (Uitgezonderd de« Zondags). Theosofische Blb.llotheek. Ge- houw Theosofische Ve-eeniging, Re- gentesselaan. lederen dag van 68 uur. Sterhuis Beekenct.laan 6. Tedere avond geopend en Zondagsmiddags voor alle meisjes. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Filiaal uitleen-bibliotheek: Edison* straat 35. Openbare Leeszaal met Jeugdlees zaal, Muurhuizen 9. Gildehuis A. K. G. t/o. Zuidsingel 16. 8 t.m. 28 Sept. Van Randwijck- tentoonstelling. Toonzaal Sierkunst. Zomerten- toonstelling. Werken van o.a. Ma- chiel Brandenburg, Louie Cardi* nr.als Albert Fiks Louis Schrikkel. 3 September. Concordia. Oranje- vereeniging. Prijsuitreiking. 8.15 uur. 4 September Int. School vooc Wijsbegeerte. Nel Ooethout draagt voor „Krijtkring" van Klabund. 8 uur n.m. 45 September. Start 70 K.M nachtmarsch van „Z.U.T." 11 uur n.m 8 September. Vergadering Chr. Jongeren Boeren- en Tuindersbond. 10.30 uur v.m. 9 September. Grand Théatre. Fritz Hirsch Operette Grafin Mariza." 8 uur n.m. 11 September. Amicitia. Harles- denband concerteert. 3 uur n.m. 12 September. Gebouw Spee.ltuin- ver. Soesterkwartier. Congres Poa- leeTsion. 14 September. Amicitia. Jaarver gadering van het Roode Kruis. 8 uur n.m. 16 September. Gildehuis A.K.G. Ledenvergadering der N.R.V. 8.15 uur n.m, AMERSFOORT 10 September. Centrala Werkplaateen der N. S. Spoorhoutveiling. 10 uur v.m. VOOR DE KOFFIETAFEL ZaKpieren op geroosterd brood (met tomatensaus). Bereiding: 6 eieren, Vt L. water, 2 lepels azijn, peper, zout, geroosterd brood. Breng het water met de azijn en een beetje zout aan de kook. Breek de eieren stuk voor stuk en 6la het wit, dat direct stolt, met 2 lepels vlug om den dooier heen en laat het geheel 3 minuten doorkoken. Neem ze met een schuimspaan uit het. water, snijd er de losse vlokjes af. Geef ze op geroosterd brood met peper en zout. (Men kan ze ook opdienen met tomatensaus). VOOR DE MIDDAGTAFEL Biefstuk, andijvie, bietensla, aardap pelpuree. Rijstebrij. VOOR DE KOFFIETAFEL Warme gevulde eieren. Bereiding: (6 pers.), 6 eieren, 40 gr. boter, 2 eidooiers, zout, peper, ker rie. XA d.L. zure room. paneermeel. Kook de eieren hard, leg ze even in koud water, pel ze en laat ze koud worden. Snijd ze vervolgens in de lengte doormidden. Neem de dooiers er uit en wrijf ze door een zeef. Ver meng de aldus verkregen puree niet de tot room geroerde boter en de rau we eidooiers. Kruid het mengsel met wat zout, peper en kerrie. Vul met deze massa een beetje hoog op, de hal ve eiwitten. Bestrooi ze met een beetje paneermeel en plaats ze in een platten vuurvasten schotel. Vermeng het over gebleven vulsel met de zure room en leg dit om de eieren. Plaats het ge recht een minuut of 10 in den oven met veel boven-warmte. VOOR DE MIDDAGTAFEL Bruine ragoutsoep. Kalfsborst met gehakt gevuld. Aardappelen. Doperwten (uit weck of blik). Appelmoes. Caramelvla met slagroom. Bereiding 6oep: 400 gr. poulet, 1H L. water, 60 gr. boter, 60 gr. bloem, een worteltje, 1 'akje peterselie, een stukje ui, 1 Spaansche peper, 4 kruid nagelen, 2 laurierbladen, 50 gr. kalfs gehakt, de helft van een blikje cham pignons, 34 lepel soja, 1 lepel Madera, wat bruin van jus. Trek den bouillon op de bekende wijze en zeef hem door een doek. Fruit de kruiden 20 minuten in de boter, maar zorg dat alles licht van kleur blijft. Neem de kruiden er vervolgens me4 de schuimspaan uit, druk ze met een andere lepel goed daarop uit. Voeg er de bloem bij en roer dit samen met de boter, totdat de kleur lichtbruin is. Giet er vervolgens bij kleine scheutjes de bouillon bij. Laat de soep nog 10 minuten doorkoken. Maak ze af met soja. Madeira, wat doormidden ge sneden, champignons en wat gehakt balletjes, die vooraf 10 minuten zijn gekookt. Kleur de soep met wat bruin van de jus. BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. 3 Sept. Bij de Haagsche recherche meldde zich de 35-jarige effectenhandelaar H. O., wo nende te Amsterdam, die zich volgens zijn verklaringen had schuldig gemaakt aan verduistering van 4.000,— ten nadeele van een te Amsterdam geves tigd effectenkantoor. De man wordt op transport gesteld naar Amsterdam. „DE DAG DES OORDEELS" ROTTERDAM, 2 September. De burgemeester van Rotterdam, mr Droog lever Fortuyn, zal. naar wij vernemen, de opvoering van het tooneelstuk „De Dag des Oordeels", dat in Den Haag en Amsterdam reeds verboden werd, in zijn gemeente niet toestaan. (Handelsblad). Hobt U lots om in te lijsten? Vraagt dan even de Lijstenmaker bij U thuis met zijn cpmpieto monstercollectie U kunt dan op Uw gemak uitzoeken met vakkundige voorlichting. TELEFOON 232. Afd. Kunsthandel en Lijstenmakerij LANGESTRAAT 33. AMERSFOORT. vraagt vrijblijvend demonstratie bij: District-Vert. Oostelijk Utrecht. LEUSDERWEG 23—25. Tel. 1819. BOEKHANDEL Langestraat 33 Telefoon 232 REEUWIJK Donderdag voormiddag werd de politic alhier gewaarschuwd door een veehouder, dat aan de Kwakel bij de Gravekoopsche plas, ter plaatse waar eenige jaren geleden de met ijzer bezwaarde drenkeling Van Ebbin- ge Wubben uit Den Haag werd gevon den, een man aanwezig was, zittende aan den plasrand met bebloede polsen. Toen de politie ter plaatse kwam, be vond zij de situatie als volgt. In zeer overspannen toestand werd «een jong advocaat V., ongeveer 30 jaar, uit Bos koop aangetroffen met sneden over zijn polsen. De sneden waren blijkbaar met een scheermesje toegebracht. Ook was aan de waterkant te bespeuren, dat deze man in het water had gelegen, terwijl zijn klceren ook doornat waren. Dr. Balelaan verleende ter plaatse de eerste hulp. De patient werd in zeer zorgwekkenden toestand naar het Van Itersonziekcnhuis te Gouda vervoerd. De politie stelt een verder onderzoek in. Twee gewonden Gisteravond omstreeks half zeven reed de 26-jarige G. B., uit Waspik, met zijn motor onder Eist (G.) in de richting Arnhem. Op de duo bevond zich zijn verloofde, de 30-jarige mej. T. v. B. uit Oosterhout. Ter hoogte van bet café de Klomp werd de motor ingehaald door een luxe auto, bestuurd door den 55-jarigen P. A. A. O. uit Bilthoven. Tij dens het inhalen hebben motor en auto elkaar geraakt en daardoor werden de motorrijder en mej. van B. over den weg geslingerd. De laatste liep o.m. een schedelfractuur op en is, nadat zij ter plaatse door dr. Jaspars uit Eist wa9 verbonden, en nadat een toevallig pas- seerende pastoor baar van de sacramen ten had voorzien, in zorgwekkenden toe stand naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem gebracht. De motorrijder, die ook verschillende kneuzingen opgeloopen had, werd even- eensdoor den G. G. D. uit Arnhem naar dit ziekenhuis vervoerd. Het doorgaande verkeer op den rijks weg Arnhem—Nijmegen was door het ongeluk geruimen tijd gestremd. (N. R. C)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5