VOOR DE VROUW Vyiahtm %stitut ^osmetique Vorst Cobra Biedt de tuinbouw een bestaans mogelijkheid voor de vrouw? Schoone tanden CQ/METICn De Zomermode ft Practische brood- belegging op reis De eerste grijze haren Een rijstgerecht naar Deensch recept WE leven in een tijd, waarin de vrouwen het beste doen zich op den achtergrond te houden m het maatschappelijke leven Al het werk wordt geleidelijk door de mannen te ruggenomen" Dit waren de woorden, waarmee Jacoba Hingst, directrice van de tuinbouwschool ,Huis te Lande" te Rijswijk haar opvattingen over boven genoemd onderwerp, waarom een mede werkster van „De Huishouding" haar kwam vragen inleidde. En er spreekt een lichte weemoed uit wanneer men bedenkt, dat deze vrouw den tijd heefi gekend waarin, met meer overtuiging dan nu, gestreden werd niet alleen voor de rechten der vrouw, maar voor het werk van de vrouw. Zij zelf wae medeoprichtster van de genoemde tuinbouw6choool. waaraan zij 30 jaar verbonden was en streed, om een maatschappelijk redelijke positie te he zorgen aan haar leerlingen om te pro beeren. haar na bpëindicine van haar studie een bestaansmogelijkheid te ver schaffen en onvermoeid nieuwe wegen te zoeken die zouden leiden naar prac tische toepassing van de kennis, die de meisjes gedurende haar 3-jarigen studietijd hadden opgedaan Jacoba Hing6t heef' thans, op 1 Au gustus. haar afscheid van de school ge nomen. en is door een ander opge volgd. De kansen, die de tuinbouw (in den breedsten zin van het woord) aan jon ge Hollandsche meisjes biedt zijn, het moet gezegd worden, onzeker De cri sis heeft, wat dat betreft, natuurlijk geen goed gedaan. De mogelijkheden die meA vroeger meende te zien, z\jn voor een groot deel door de tijdsom standigheden te niet gedaan Zoo het al in het algemeen belangrijk moeilij ker is geworden om een werkkring te vinden, geldt dit nog wel zeer speciaa' voor den tuinbouw. Het werk in dit vak wordt slechts betaald. De werk loosheid brengt mee dat de weinige plaatsen dio beschikbaar zijn. door mannen worden ingenomen. En al ligt het stellig niet in de bedoeling van de meisjes, die haar studie op de tuin bouwschool achter den rug hebben, te blijven staan bij het werken op kwee- kerijen, het is als schakel in de ont wikkeling tot tuinarchitecte gewenscht, zoo niet noodzakelijk, een tijd lang het bedrijf op een kweekerij mee te ma ken. Zelfs als volontaire is het moei lijk zulk een plaats te vinden. De kweekers zijn er over het algemeen niet van gediend, de meisjes in hun bedrijf op te nemen. Het is een ander soort menechen, en vooral de omgang met de knechts levert wel een6 moei lijkheden op. Echter zijn bij twee groo* te kweekerijen thans eenige meisjes als volontaire aangesteld, en de kwee kers moesten toegeven, al hadden zij het dan ook „.niet verwacht, dat het werk der jongedames niet behoefde onder te doen voor dat der knech's. Wanneer eenmaal een kweeker zulke gunstige ervaringen heeft opgedaan zal hij wellicht in de toekomst ook wat toeschietelijker zijn. Het zijn echter nog uitzonderingen. Een andere mogelijkheid die vroeger perspectieven bood en door de tijds omstandigheden verloren ging, wa9 het samenwerken met architecten. In Hol land wel meer dan in welk ander land ook, speelt de tuinaanleg een aanzien lijke rol in de architectuur. De archi tecten zijn echter zelf doorgaans niet in slaat, een tuin te ontwerpen, en zoo waren er verscheidene archi'ecten-bu reaux die vrouwelijke tuinarchitecten aanstelden om de entourage van hun bouwwerken te verzorgen en de tuinen aan te leggen. De malaise in de bouw vakken deed haar intrede en hiermee werd een hoopvolle weg. althans tijde lijk. afgesloten. Wanneer echter de op leving zal hebben doorgezet, is hier zeker een gebied te vinden, waar vele nog ongeexploiteerde mogelijkheden liggen. De heer Riemens. Rijkstuinbouwcon- sulent te Naaldwijk, heeft eens voor zijn wetenschappelijke onderzoekingon en proefnemingen een oud-leerlinge van ..Huis te Lande" aangesteld De hoop onts'ond dat langs dezen weg, zij het ook op kleine schaal, misschien de gelegenheid zou ontstaan meerdere meisjes een werkkring te bezorgen. Doch ook dezen verwachtingen werd door de slechte tijden de bodem ingeslagen. De kosten van dit onder zoekingswerk worden door de kwee kers opgebracht en er is op het oogon- blik nie» voldoende geld om krachten aan te stellen. Het komt voor, en hiervoor werd ook steeds moeite gedaan, dat jonge meis jes au pair bij een familie terecht kun nen, die een huis bewoont met om vangrijken tuin en som9 kassen, en geen middelen heeft om dien tuin behoorlijk te laten onderhouden. Zoo'n meisje wordt dan in hoofdzaak voor het tuinonderhoud aangesteld, maar krijgt, daar er in den tuin niet altijd iets te doen valt, ook vaak ander werk En daar zijn ze niet steeds van gediend In hun idealisme zullen jonee meisjes slechts noode concessies doen en zich aan minder prettige omstan digheden aanpassen. liet werken voor anderen berokkent hun meestal inner lijke moeilijkheden. Dit leeren zij pos me* de jaren. Doch er is vertrouwen. Vertrouwen in het vinden van nieuwe wegen waarvan reeds enkele voor een gedeel te zijn gelegd. Meer en meer begint men met het aanleggen van kindcr- schooltuinen. Hier zijn leidende krach ten noodig die volkomen ter zake kun dig zijn en niet alleen den kinderen het ware begrip en een zekere portie kennis bijbrengen, doch er tevens voor kunnen zorgen, dat de tuintjes succes opleveren, en de kinderen resultaten zien van hun moeite. Dit is de besle aanwakkering voor meer belangstel ling en meer ijver. Ook van de zijde van eenige docto ren begint een zekere geïnteresseeru- heid te ontstaan, wat misschien in eer ste instantie wat vreemd lijkt. Stel l' echter voor het voordeel dat in bepaal de gevallen zou kunnen opleveren de combinatie van verpleegster en tuin bouwkundige. Bijvoorbeeld T.B.C.-patiënten moeten veel in de lucht, en wanneer zij on der medisch zoowel als tuinbouwkun dig toezicht in staat werden gestel 1 eenig tuinwerk te verrichten op ter reinen die bij sanatoria zouden zijn aan te leggen, zou dit hun waarschijh- Laat Uw haar vakkundig behandelen Knippen en Onduleeren 60 cent. Wasschen Watergolven 75 cent. ft Stationsstraat 30 a Telefoon 1728 Bewaart Uw cassabons. Bij f 10.— bons een gratis behandeling. Bediening uitsluitend door geschoold vakkundig personeel lijk in physiek en zeker in moreel op zicht ten goede komen. Hierin moe ten natuurlijk inderdaad de doctoren voorgaan. Vindt het idee ingang en wordt er gevolg aan gegeven. dan opent zich een gebied met wijdo pers pectieven. Voor dergelijke gevallen bestaat aan de tuinbouwschool een elementaire cursus, die een jaar duurt. Nog nieuw voor Nederland is de an- throposofische wijze van groen'e kwee ken. Sinds kort is men in ons lana hiermee begonnen. Dit is tot nu toe alleen in Duitschland te leeren. Doch zou het blijken, dat deze wijze van kweeken in Holland Ingang vindt, dan doen zich misschien ook hier nieuwe mogelijkheden voor. Tenslotte kan men nog verwachten dat. al naar gelang de tijden beter wor den. particulieren meer voor hun tui nen over hebben. Er wordt op dit go- bied in Holland veel geliefhebberd, doch de algemecne kennis is onvol doende. De menschen verwonderen er zich over waarom een bepaalde plant op een bepaalde plaats niet groeien wil; om deze en andere redenen beant woorden dan soms de resuPaten niet aan de verwachtingen. Zij zien iots wat ze aardig vinden en willen dat in hun eigen tuin ook hebben, zonder tp weten, of het wel gaat. De kijk op planten gaat parallel met don paeda- gogischen kijk op kinderen. Men moe* weten wat men van een plant verlan gen kan en onder welke omstandighe den zij het hest opgroeit Krijgt men meer voor zijn tuin over, zoodat men den raad gaat Inwinnen van goed on derlegde deskundigen, dan zonden on ze tuin'jes op den duur een geheel an der aanzien krijgen. IN Timotheus maakt een arts de vol gende opmerkingen over schoone tanden: Ieder weet hoe aantrekkelijk een vriendelijke glimlach, een gulle lach een gezioht kan maken- Maar ook ieder weet hoe leelijke tanden juist in een blij gezioht misstaan. En nu willen we het niet hebben over een onregelmatig, een slecht verzorgd gebit, maar juist over een goed - verzorgd gebit, dat, hoewel door de zoo algemeen ver breide „tandwolf" aangetast, toch onder invloed van de zorg van een bekwamen tandarts weer in goeden staat is ge bracht. En juist zulk een gebit nu kan niet altijd aanspraak maken op den naam van een mooi gebit. Dat een goed behandelde „gevulde" Kies of tand. waaraan dus de noodige zorg is besteed, niet altijd een mooie kies of tand wordt; weet ieder bij erva ring. We kennen in het algemeen drie soorten van tanrvullingen. In de eerste plaats de vulling met het een of ander amalgaam. De loodgrijze massa, die daarbij het bestaande defect opvult, is nu niet bepaald fraai te noemen. En nu hindert dat niet zoozeer bij meer achter in den mond geplaatste kiezen, maar zou deze vulling ook worden toegepast b.v. bij gaten in de bovenste tandrij. dan zou bij iederen glimlach het leelij ke van zulk een vulling uitkomen. Daar om gebruikte men veelal voor zulke vullingen, die naar buiten een fraaie- ren, een beschaafden indruk moesten maken, de goudvulling. De zoo met „edel metaal" gevulde tanden of kiezen geven dan althans een zeker cachet aan den persoon, die ze bezat- Toch moet toegegeven worden, dat ook zoo het ef fect nog niet mooi te noemen is; in de eerste plaats hierom, dat onmiddellijk te zien is: de tand is niet gaaf meer. hij is in reparatie geweest. Daarom heeft zich nu in de laatste tien jaren een nieuwe techniek van tandvullingen ontwikkeld: de porcelein vullingen. Het heeft wel heel wat moei te gekost, deze vulling teohnisch ge schikt te maken voor het doel, dat toch allereerst wordt nagestreefd, n.l. een zoo goed mogelijk herstel van den ge schonden tand als bijtorgaan. Ieder voelt, dat de porceleinvulling broozcr is dan een metaalvulling. Voor de vulling van grootere defecten in de kiezen wordt zij dan ook nog niet graag ge bruikt. Maar de vulling van kleinere defecten, vooral in de bovenste tanden, die het meest bij spreken en lachen zichtbaar komen, gelukt er tegenwoor dig. dank zij de groote verbetering, die het procédé in de laatste jaren onder ging, wonderwel mee. En het groote voordeel springt nu direct in het oog: de porceleinvulling steekt niet af te gen het glazuur van den tand. Zij i6 dus vrijwel onzichtbaar. Men kan on gedwongen spreken en lachen: steeds zal men een onberispelijk gebit aan de buitenwereld toonen. Wie dus kleinere gaten in zijn tand- VERBETERT UW TEINT Vrouwen behoor en er zoo goed uit le zien als mogelijk is en de midde len. die haar daartoe ten dienste staan zijn tulrijk, zóó talrijk, dat niemand kan beweren: „Ik heb voor mijn huid nog nooit iets doelmatigs gevonden". Nog erger is het als we hooren zeg gen: „Voor zooiets heb ik geen tijd" Deze zin hoort in het woordenboek van de vrouw niet thuis. Al wordt zij door huur huishoudelijke bezigheden nóg zoo in beslag genomen, de tien minuten per dag, die voor een goede huidverzorging noodig zijn, kunnen met een beetje goeden wil altijd nog wel gevonden worden. Evenwel crèmes en lotions alleen zijn niet voldoende: zoo nu en dan vcreischt de huid ook een grondige behandeling, zooals we onze kamers op regelmatige tijden van stof en ongerechtigheden plegen te ont doen. Stelt U zich eens voor, dut we daaraan niet regelmatig de hand hiel den.' Dat zou immers een groote nu- lutigheid zijn. Wc staan ook niet toe. dat er k no O pen aan onze kleercn ont breken of onze kousen ladders vertoo- nen. Waarom zouden we dan niet de noodige zorg aan onze huid bestccdcn! Als onze meubels ol kleercn versleten zijn, kunnen we nieuwe koopen: met onze liuid is dat niet het geval. Kent U de heilzame werking van een gezichtsdampbadWanneer het er om gaat verstopte poriën te reinigen, de huid op te irisschen en tot nieuw leven op te wekken, is een dampbad het aangewezen middel. Eerst reinigen we het gezicht met olie of crème en brengen er daarna een nieuw laagje op. Vervolgens ne men wc een dikke plak watten, die op liet gelaat past gut en voor oogen en neus worden uitgeknipt en dom pelen deze in warme kamillenthee. De watten worden dan flink uitgeknepen en op het gezicht gedaan. Een tweede laag droge watten wordt er overheen gelegd, die ruim over de onderste laag heenpast en zóó gaan wc vijf minuten rustig liggen. Daarna nemen wc het masker weg en verwijderen we even tueel de resten van het vetlaaglc. Al het stof en vuil is nu door de warme liamlllendamp volkomen opgelost en uit de poriën getrokken. We spoelen het gezicht met koud water af. of bet ten het met een samentrekkend middel. In geen geval begeve men zich na het dampbad onmiddellijk in de buiten lucht. DIANA. stelsel wil laten vullen, op plaatsen, die gemakkelijk zichtbaar zijn, vrage aan zijn tandarts een porceleinvulling. Hij zal dan steeds het genoegen hebben, in het bezit te zijn van „schoone tanden". VOOR hen. die het laatste deel \an den „vacantietijd" nog willen be nutten voor een flinken fiets tocht of een picnic, komt de vraag aan de orde, hoe de mee te nemen proviand het best gekozen en hot doelmatigst tijdens de tocht bewaard wordt. Boterhammen en broodjes, belegd en in boterhampapier verpakt, brengen ons al een heel eind in de goede rich ting; alleen ze hebben nogal wat te lijden van do warmte: ze worden droog en wat er tusschen de sneetjes is ge spreid, veliest aan oorspronkelijke frischheid. Kaas is misschien wel de meest geko zen „belegging". Geen wonder, want ze helpt daadwerkelijk onze wandelaars en fietsers aan een waardevolle aan vulling \an de verbruikte krachten; maarhet plakje kaas, dat er thuis zoo aanlokkelijk uitzag, boet op de reis wel wat van zijn uiterlijk in. Kun nen wc daaraan iets veranderen? Ja! Probeert U 't eens met de hulp van een paar tomaten of een kropje sla beide intusschen ook nog praohtraid- deltjes tegen den dorst. Hoe? U legt op een gesmeerde snee brood een paar plakjes tomaat of een frisch blad kropsla; daér op komt het plakje kaas en er overheen wordt een tweede boterham- gelegd, ook weer eerst be dekt met tomaat of 6la. Op dio manier droogt de kaas niet uit tot het beruchte vettige harde plakje: ze blijft zacht en soepel, terwijl en de smaak van de tomaat èn het frissche van do sla uitstekend passen bij het hartige van de kaas. 't Is maar een weet! MARTI NE WITTOP KONING. BLOEMEN en kleuren en duizend charmante details verlecnen de zomermode van dit jaar een onge- meene bekoring. Overal ziet men bloe men in de meest verrassende kleuren en do dames lijken zelfs op wandelende bloemen. Een groote rol spelen gekleur de borduringen op rovers cn rokranden Bij witte linnen japonnen ziet men ef fcctvolle zwarte, zwart met roodo, zwart met blauwe en oranje kruissteken. Bon te garen- en tresstikkerijen. ontleend aan Balkan en Zuidslavische drachten, verlevendigen bolero cn jakjescostu- mes, naast applicatie en doorstikgarnee- ring. Voor namiddag en avond brengt men delicate gobelin-achtige bloem-orna- menten, alsmede borduringon van Ja pansche en houten kralen, metaalhrode ric, perl d'amour en metalen pailletten in roodgouden en kopertinten. Een op nieuw opbloeiende tak van industrie vormt de zoo lang veronachtzaamde Zwitsorsche en Madera broderie, welke vooral aangebracht wordt op middag en stijljaponnen, mantels en blouses. Tegeliik brengt de mode een onafzien bare collectie lingerie in linon,, organdl. glasbatist en georgette, gevarieerd door ajours, fijne plooitjes, valenciennekant, stofrolletjes, tressen, enz. Bij donkere japonnen ziet men fleurige vesten en plastrons, stijve linnen kragen en man chetten, gesteven piqué en kanten bloe men. Doeken en shawls in de meest ver schillende materialen en groottes vor men vaak de eenige garneering der ja ponnen. Uit de zakken der taillcur-cos- tumes steken kleurige, afstekende „mou- choirs", bestaande uit kleine vierkante of ronde crêpe de chine, taffet of geor gette doekjes, bont bedrukt of gebor duurd. Voor den avond zijn het groote gebatikte, bedrukte, gehaakte, met kant afgemaakte mouseline zakdoeken, wel ke om don pols worden geslagen of af hangen van den ceintuur. Kleurige, ori- gineele ceintuur en gespen zijn vaak de eenige garneering der sportieve voor middag-japonnen. Ceintuurs niet go- kleurde steencn of paarlen bestikt. flon keren op fraaie middagtoiletten. Bloemen- en drachtenknoopen behou den hun onverminderde interesse, naast geschilderde, geperste knoopen van me taal. Verder maakt de knoopen-indu- strie zich meester van glas, kristal, perl d'amour, oudzilver, galalith, cellu loid enz. Halfronde, ronde, vlakke, vier kante, zeshoekige, geribde,, uitgestansde en beschilderde knoopen ziet men in oen variatie, waarin nog voortdurend wijziging wordt gebracht. Het hoogtepunt van het seizoen brengt in volle ontplooiing do badmode. Zwem pakjes, bustehouders met geplissoerde Schotsche rokjes, rokbroekjes, strandjur- ken, pyama's en overalls, complets, man tels, paletots, capes, bolero's, chineeschc jasjes, vaak met shorts vaak met lange pyamabroeken vormen met lange, klok kende, dubbel bewerkte badmantels van velours of frotté, jersey enz. slechts een kleine opsomming van het vele, dat door deze mode wordt gebracht, waarbij men dan nog niet mag vergoten de hoofdbedekking, bestaande uit hoofd doeken, sombrero's, koelihocdcn, scherm- kappen enz., waarbij dan nog bchooren badtasschen van hetzelfde materiaal. AFGEZIEN van het feit, dat grij&t haren nu eenmaal een offer zij», die velen aan een vergevorderden iceftijd te danken hebben, zijn er toch vele gevallen, waarbij het gewensch'. kan zijn vroegtijdig grijs worden te ver minderen. Sommige vroqwon, die op jeugdigen leeftijd roeds grijs zijn, ver leent dit een pikant uiterlijk, anderen verkrijgen er een bijzondere charmo door. terwijl een derde categorie o.a. werkende vrouwen, het grijs worden als een kwelling beschouwen. Inderdaad zijn er werkgevers, hoe hard het ook is, die er op staan, jeugdig uitziende vrou wen in hun dienst te hebben. Heel be grijpelijk zullen deze vrouwen er toe overgaan door kunstmatige behandeling grijs worden te voorkomen. Een volkomen onschuldige haarbehan- deling is het wasschen van het haa» met eierdooiers, twee per wasscfiing, flink geklopt mot eeu weinig water. Men wrijft de hoofdhuid met deze vloeistof in en masseert stevig met de vingertop pen en laat de oplossing gedurende tien minuten inwerken, waardoor huid en haar schoon en soepel worden. In geen geval mag men zeep of andere prepara ten toevoegen, aangezien het verlangde effect dan niet verkregen wordt. Men moet minstens drie- of viermaal naspoe len, opdat alle circsten verwijderd wor den en daarna hef haar met verwarmde doeken drogen. Menigmaal vallen de grijze haren door een langer voortge zette behandeling met eierdooiers uit en krijgt het nieuwe haar zijn oorspronke lijke kleur terug. RIJST als dessert is voor ons geen onbekende, met boter en suiker, krenten of rozijnen, of bessensap komt het vrijwel in elk gezin regelma tig aan do beurt. Er zijn van rijst ech ter ook meer ingewikkelde nagerech ten te maken, zooals in het hiervol- gendc recept wordt beschreven. Deze ovenschotel is niet alleen smakelijk, doch ook voedzaam, zoodat het als slot van een niot omvangrijken maaltijd eeu goede aanvulling vormt. Do schotel, die zooals men ziet een variant vormt op de meestal mit griesmeel bereide pudding met bitter koekjes, heet, met oen verwijzing naar het land van herkomst: DEENSCHE RIJST (berekend voor 4 personen) l ei L. melk (7V£ kopje) 100 gram (1 ons) rijst (1 klein kopje) 50 gram t}/g ons) suiker (ruim 3 afge streken eetlepels) 100 gram (1 ons) bitterkoekjes stukje vanille of dun schilletje van citroen een weinig zout. Kook de goed gowasschen rijst op een zacht vuur gaar in do melk met do vanille of de citroenschil en een heel klein beetje zout iy2 uur). Roer er dan de suiker en de eierdooier door, klop het eiwit flink stijf en vermeng ook dit mot do rijst. Leg laag om laag in eon met wat bo ter ingesmeerd vuurvast schoteltjo de rijst en de bitterkoekjes. De bovenste laag moet rijst zijn. Laat het schoteltje in den oven licht bruin worden (matige bovenwnrmte 10 minuten). boven haar eexe-genooten staat de vrouw, die een goed verzorgde huid bezit. Onvakkundige behandeling kan echter meer kwaad dan goed verrichten. Laat daarom Uw teint verfraaien door GEDIPLOMEERD SPECIAUSTE DIPL. BERLW. P. BUIJSIAAN12 Telefoon 1607 FEUILLETON Door MARK CHANN1NG Ned. bewerking door MARIE DE BELMONTE 2) Diana, die zich afvroeg, waaraan Co lin Gray dacht, antwoordde niet Maak te hij zich bezorgd over haar, in geval van onlusten? Zij zou zich veilig voe len met de wetenschap, dat hij er was. Vlug stond ze op en ging naar den fau teuil van haar vader toe. Ze had wel geen lust om naar binnen te gaan. maar een vreemde, koude luchtstroom gelijk aan dien welken ze een keer op een mailboot waargenomen had. toen ze langs een ijsberg voeren, had haar doen huiveren. Eigenaardig op zoo'n warmen avond „Nu mag u niet langer zoo bromme rig zijn, vadertje", zei ze sussend, hein liefkoozend een hand op den schouder leggend. „Bedenk een9 hoe ik te moede zou zijn, indien er te Labak oproer kwam en ik was er niet. om voor u te zorgen' Ik zou het niet hebben uitgehouden Je bent een oude brompot, boor vadertje maar toch een lieverd!" De resident keek haar liefdevol aan en haar hand nemend, kuste hij deze hoffelijk „Ga je in huis, kind?" „Ja vader, ik ben rillerig. Vreemd hè, bij zoo'n hitte!" Gray, opstaande, deed denken aan een mensch geworden toren; dienstvaar dig bood hij aan- „Mag ik u even naar de deur gelei den, miss Lindsay?" „Neen, majoor Gray, u blijft hier en u moet trachten mijn vader de zonzijde van het leven te laten zien! Spreek hem maar over de stijfhoofdige jonge meisjes van tegenwoordig. Over dat onderwerp is hij niet gauw uitge praat. Wel. vadertje?" Sir John lachte ondanks zich zelf. „Je bent een schelm, Diana". „Een lieve schelm dan toch?" „Ja, natuurlijk. Ik hoop, jonge dame, dat je geen koortsaanval onder de le den hebt? Zeg even, dat ze mij over een half uur koffie en biscuits in mijn werkkamer brengen Ik moet voor ik naar bed ga nog eenige papieren door zien Ze wierp hem een kushand toe en ging weg. Terwijl ze zich verwijderde, volgde Gray haar silhouette met gretigen blik tot zij zich in do duisternis verloor. „Een whisky-soda?" vroeg de stem van Sir John. „Graag." Een siphon spoot. „Het spijt me Gray, zooeven zoo barsch te zijn geweest. Maar het feit, dat Benson met verlof is, maakt de toe stand nog ingewikkelder. Ik bedoel in- zeval mij iets zou overkomen. Ik heb er- niet over willen spreken in tegen woord igheid van Diana. Gisteravond heeft die „Gesluierde Man uit Pamir" zooals ze hem in den bazaar noemen die aartsmoordenaar, die jij van den Geheimen Dienst moet opsporen, iets voor mij achtergelaten, wat meen ik. als een laatste waarschuwing be schouwd moet worden de duivel hale dien vent." „Een mes uit de schede?" „Ja, op mijn hoofdkussen." De resident stak voor de derde maal zijn sigaar aan. Gray floot zachtjes. „Hij heeft een buitengewoon perfect systeem van spionnage, dat moet ik hem ter cere nageven," vervolgde sir John. Ik zie hem in staat onze hande lingen te voorzien vóór we ze zelf ken nen; hij verstaat het de verstandigste menschen klein te krijgen, hun verzet te breken, 't Zal een hecle toer voor je zijn, Gray om hem op te sporen. Ver geet niet, wat ik je zeg: indien je zijn macht onderschat, dan ben je er bij. Zoo zeker als ik Lindsay heet. Je wordt opgegeven als verdwenen, evenals al je voorgangers en het Byzantijnsche ge heimschrift, zou inplaats van te Simla in handen komen van een geïncarneer- den duivel, want dat is deze „Gesluier de Man uit Pamir." „Bedenk, dat je tegenstander onge looflijk geslepen is. Spreek er 's over met Sirdar Mohammed Shah. officier van'miin „Geheimen Dienst". Hij is van daag uit Peshaver teruggekomen. Ik .heb hem verwittigd, dat je hem mor gen vroegtijdig zou komen bezoeken. Hij vermoedt, dat die Cobra, die van daag is gevangen genomen, slechts hel werktuig is van den „Gesluierden Man „Gelooft u niet, sir John, dat wij nei ging hebben de belangrijkheid op poli tiek gebied van dien Cobra te overdrij ven?" De resident fronste de wenkbrauwen „Overdrijven? Neen. Die man is een halfgod voor de bergstammen, om niet 'e spreken van twee millinen Tartaar- Mongolen, die 6lechls op een sein wach ten om, wanneer het oogenblik gunstig is. zich op Indië te werpen en het te plunderen. Hij heeft hun een pogrom beloofd, en je behoeft niet te vragen of ze hem graag zullen volgen Hij haat de Hindoes bijna nog meer dan ons en dat wil wat zeggen. Wan neer vertrek je?" „Overmorgen". Sir John bromde: „Houd zoo nauw mogelijk contact met ons, Gray." „Ja, dat zal ik doen." Een stukje ijs in een glas rinkelde melodieus: plotseling siste iets in de boomen boven hun hoofden en bijna op hetzelfde oogenblik knalde een geweer schot. De gedachten van beide mannen vlo gen naar Diana. De toestand begon cri- tiek te worden. Door de onverwachte gevangenneming van Alam Khan, bij genaamd de Cobra, was voor hun slechts een situatie ontstaan, weinig be langrijker dan een bijzonder roode da geraad op een gewonen werkdag; een spanning niet al te hinderlijk voor een geest, er aan gewoon gespannen te zijn. Maar Diana? De gedachte aan de mogelijkheid, dat zij overgeleverd zou zijn aan een bloeddorstige, dweep zieke bevolking, vervulde den resident en zijn metgezel met angst. Indien Labak in opstand kwam, zou Alam Khan of wei de Cobra in vrijheid ge steld worden en in minder dan een uur de hel losbarsten. Het halve bataillon Gurkha's en de met muildieren bespan nen bergbatterij welke sir John per radio had aangevraagd, waren pas on derweg en konden eerst né een marsch van zes dagen te Labak verwacht wor den; dit feit verergerde nog het perspectief van de naaste toekomst. Achter de oleanderhaag naderde het dansende licht van een lantaarn. De commandant van 't kleine cavale- rieescorte van de residentie kwam rap port uitbrengen. Nó. sir John Lindsay kende geen en kele blanke Yanistan beter dan majoor Ralph Mercer. HOOFDSTUK II De Swastika Gouron. „Is er nieuws. Mercer?" vroeg sir John. De magere persoon in khaki betastte den gesp van zijn sabelriem en keek aandachtig naar de lantaarn in zijn hand. „Niet veel bijzonders, sir John; één van onze wachten beweert, dat een dichte menigte voor de gevangenis staat te schreeuwen. Ik geloof niet, dat er iets ernstigs van zal komen al thans vanavond niet." Zijn gezicht betrok. „U wilt er wel aan denken, sir John, om de blinden van uw slaapkamer te sluiten? Ze schieten graag, indien ze licht zien. Ik heb miss Diana gewaar schuwd.*— O Gray, ik dank je nog wel voor dien pot tabak Je bent zeker er geen verlet van te zullen hebben?" „Heel positief." ('t Was zijn laatste pot, maar Mercer's voorraad was op). „Nu, slaapt u wel. sir John. Bonsoir Gray." „Wel te rusten, mijn waarde. Waak over onze haardsteden," antwoordde op gewekt Gray. „Ik zal doorgaan met mijn uiterete best te doen," beloofde Mercer. De tamboers scandeerden de laatste woorden. De resident streek met zijn hand over zijn voorhoofd en keek naai de lucht. ,.Di had gelijk", mompelde hij, „we krijgen onweer, nog weer zoo'n ver- wenscht onweer." Heel in de verte begon een schelle stem te zingen. 't Was het Mohammedaansche Credo. En tusschen het gezang en het stads rumoer door steeds het meedoogenloos tromgeroffel. „Hoor je dat?" vroeg sir John ern stig. „Dat beteekent, dat de Mollah's tusschenbeide komen. Gisteren hebben ze het praatje verspreid, dat de Profeet een engel zou zenden om Alam Khan, den Cobra, te bevrijden. Wat denk je er van?" „Hebt u dat verhaal gehoord, dat in den bazaar in omloop is, over den „Man met den Sluier" die zich van den „Spiegel van Priester Johannes" zon hebben meester gemaakt?" informeerde Gray, ,,'t Is heel interessant: er wordt beweerd, dat wie de bezitter er van is, de weerspiegeling van alles wat op de wereld gebeurt, er in kan zien „Werkelijk Gray", protesteerde sir John. „voor iemand van ondervinding als jij!... die al zoolang bij den ge heimen dienst werkt Gray lachte schamper. „Ja. ik geef toe. dat het zonderling klinkt. Maar heusch, sir John. het hoofd van mijn kameeldrijvers beweert bfj hoog en laag, dat in zijn land een le gende hestaat, volgens welke een zekere Priester Johannes eertijds oen burcht heeft bezeten hie,r in deze bergen Nu, dat geloof ik graag." Sir John klikte ongeduldig met zijn tong. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 11