w „IN WIBORG KAN MEN RUSLAND RUIKEN" fl. 3.10 N.V. DE SNUIFMOLEN De lotgevallen van Piet Krent en Jan Oliebol ÖniApannlru^A-, üstAjMuqiwpw- QLibavandm FINLAND WAAKT AAN ZIJN GRENS Schaakvereniging „Amersfoort" Donderdags 8-12 uur Germania Utr. str. Amersfoortsche Damvereeniging Maandags 8 - IV/2 uur „Sociëteit Concordia" Voor plaatsing in deze rubriek wende men zich tot de administratie LONDENSCHE BOBBIES TE AMSTERDAM Het 50-jarig jubileum van den A.N.P.B. TT ET Londensche politie-elftal dat £1 ter gelegenheid van het 50-ja- ris jubileum van den Algcmccnen Ne- dcrlandschen Politiebond in Amster dam een wedstrijd komt spelen tegen een vertegenwoordigend elftal der Ne- derlandsche politie is gistermiddag tc ruim 2 uur met het K.L.M.-vliegtuig de „Arend' te Schiphol aangekomen. Mej. Rollin Couquerque in den eindstrijd DE ZEIL WEEK TE BURNHAM P. J. bekerwedstrijden PROBEERT U EENS PER LITER v.h. A. van BEEK Rzn. TELEFOON 128 Radio-programma's Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1937 UIT HET HOOGE NOORDEN De Westersche geest wint veld en wischt het Oostersche uit ELKEN nacht tusschen half drie en drie uur ontmoeten de nachttreinen van heel Zuid-Finland elkaar aan de lange perrons van Kouvola. Donkere stoeten slaapwagens staan er dan ach ter hun langzaam zuchtende locomotie ven te wachten die hen weer verder zullen sleepen naar de verre stations, waarvan de namen op de groote witte horden staan: naar Kontimaki en Kuo- pio, naar Vuokscnniska en Sortavala. Lange sneltreinen met geel-verlicluc ramen stoomen er binnen om een half uur te rusten, om de tanks te vullen met helder bronwater en de tenders met blanke berkcnblokkcn, voor ze door de nachtstille landen verdei jagen naar Helsingfors of Wiborg of Savonlinna of Willmanstrand. En terwijl de stokers met de langgctuite oliekannen over hun zwarte machines klauteren en heldere metalen slagen klinken van hamers op assen, verdringen honderden slaperige reizigers zich oin de lange, hooge tafels in de enorme wachtkamer, ratelen de kassa-apparaten van de buffetten, waar blonde meisjes in heel charmante klee- derdracht erwtensoep opscheppen, koele melk in groote glazen schenken, aan komen draven met bladen vol koppen koffie en schalen vol oudbakken brood. Het gaat vlug. het is gezellig, 't wordt steeds drukker. Een trein fluit buiten, reizigers spoeden zich weg, anderen komen om op him beurt de buffetten te belegeren. Blauwe rook kringelt op, de wijzer van de klok schuift langzaam voort, nieuwe ketels met koffie, formi dabele rood-koneren ketels, worden aan gedragen door blozendo diensters. Onge schoren handelsreizigers, hoordelooze boerenjongens met Russische laarzen, toeristen in tweed en tailor-made, blè rende kinderen, officieren met rinke lende sporen en opengeknoopten kraag, dikke boerinnen, die met een klontje tusschen de tandeloozo kaken van 't schoteltje drinken en jonge meisjes, wien de zwarte hoofddoek heel zedig staat, zijn hier samen voor enkele tien tallen minuten in het holst van den nacht op hun reizen naar Oost en naar West, ontmoeten kennissen, redeneeren druk met huren aan de koffietafel, die zij wellicht nimmer meer zullen zien. En als de door ieder in 'f oorr gphonden grnote wijzer onmerkbaar de XI heeft ge naderd eff heTfïirl w'órdf' den "trein tVeer on te zoeken, vojgt zooVvluchtige ken nis me door express, en slaaptreinen heen van perron naar perron. Hij is houtvester in het Noord-Oosten, hii heeft me 't noodige over zijn werk verteld, sedert hij in de drukte miin broodje op at en ik me door eén onvolmaakte Fin- schc opmerking als vreemdeling ver raadde. "Nu ziet hu, dat ik in een wagen voor Wiborg stap en terwijl de chef met zijn lantarentje zwaait, de loco fluitend stoomwolken opzendt tegen den reeds grijzenden Oosterhemel en de trein zich langzaam schokkend in heweging zet. zoodat velen op de treeplanken moeten springen en zich verdringen hii de nor- tieren, roent hij me met een plotseling ernstig gezicht na: „Wiborg, daar kun je Rusland ruiken!' AT bedoelde hij daarmede? Wilde hij den vreemdeling even een tip geven toch goed te letten op dat wat in Wiborg reeds van het nabije Oosten getuigt en dan vooral op de karakteristieke geuren van dat Oosten? Doelde hij op het Russische, (jat deze stad, waar de eeuwen door de Wester- sche degen en het Oostersche krom zwaard elkaar zoo vaak kruisten, in sommige opzichten na twintig jaren Finsche onafhankelijkheid nóg bezit? Maar waarom kreeg zijn Jonge, vriende lijke gezicht dan opeens zoo'n ernstigen trek? Wilde hij met die enkele woorden misschien alleen maar zeggen, dat Wi borg zoo dicht, zoo angstig dicht bij de grens van 't groote Rusland ligt? Ik weet het niet zeker en wanneer ik 3n den zonnigen Augustusmorgen langs de drukke kaden van de oude koopstad ga, waait er een frissche bries uit het Westen, zoodat Rusland, verondersteld al, dat het bij anderen wind wèl to rui ken zou zijn, zich nu niet speuren laat. En op de genoegelijke markt bij den 'dikken, lagen Ronden Toren met zijn 'dak als een bewindwijzerde stalen helm, die eens een stadspoort bewaakte en nu in dienst is gesteld van de versterking van den inwendigen mensch. snuift men de geurtjes op, die ook elders in Fin land over ochtend-drukke markten met vleesch en visch, groenten en brood, vruchten en bloemen hangen en die toch niet karakteristiek voor 't land aan de andere zij van de grens zijn. De paardjes met hun hooge bellen- behangen Russische hamen, die op elke prentbriefkaart en in elk aardrijkskun deboek het plein hii den Ronden Toren stoffeeren, zijn in de zonnige werkelijk heid van dezen nazomerdag vervangen 'door doodgewone auto's en de boeren jongens, die de eerste hleek-gele appels van het ïaar in den vijfkop stapelden of een dozijn glanzende, baarzen aan dep haak van hun unster riieen. dragen geen kleurige Russische hemden, maar een nractische blauwe Amerikaancche broek en vaak ook een groene celluloid klep aan een elastiek hoven de oogen Toch zijn er wel enkele Russische typen, en hier en daar hoor je ook Russisch praten. Want verderop naar de grens liggen er in de cindelooze Karelisclw wouden nog kleine, nrmdiike Ruscïcclw 'dornie.s op Finsrh gebied en in Wiborg 7^1 f leven nog vroegere dienstboden van Russische ambtenaren en officieren, be Jaarde vrouwtjes, die nimmer iefc anders don Rn<=siccb gecproV^n bobben en nu. hiina twintig ïor nadat de laat ste roode troepen uit Wiborg verdreven werden, met enkele land-en lofgennoten Pog in "de eigene taal over een'brood of een mandie groenten onderhandelen. Er- de Wiborger kan je wijzen op een paar bekende stadgonooten, groothoden van vroeger, die eens aan de „Rivièra van Sint Petersburg", aan de zandige stran den van de Finsche Golf bij Koivisto en Terijoki hun weidsche zomerverblijven hadden, maar nu als emigranten „vorstelijke emigranten" soms in armoe hun leven voortsleepen. Daar strompelt soms langs stille straatjes Anna Verubova, de vrouw, die eens de vertrouwelinge was van de keizerin van Rusland, haar in aanraking bracht met Raspoetin, haar vergezelde op een rijtoer en toon door een voor de keizerin bestemden hom zoo ernstig gewond werd. dat zij zich nu slechts met kruk ken over de Wihorgsche hobbelkeien kan voortzeulen. En daar Is een groot vorst, die eens veertig edele renpaarden hield en nu gelukkig is. wanneer hij tegen den winter genoeg hooi voor zijn eene magere koebeest heeft. En daar zijn officieren en ambtenaren, enkele academici van het vroegere Rusland nok. die misschien alleen nog een func tie in de een of andere kerkelijke com missie overgehouden hadden, alleen nog met onderscheiding behandeld worden in de grnote kerk met de wondere iko non en de niet moer glanzende tulpen boltorens. HET zijn zeker niet de emigranten of de meer of min authentiek Rus. sische typen, die od Wiborg hun stempel zetten, maar do soldaten. Groo te, lage, leelijke kazernes hebben de Russen achtergelaten en die kazernes zijn alle in gebruik, terwijl ook het eeuwenoude slot met zijn meters-dikke muren en zijn bastions vol militairen zit. Hun uniform is niet mooi, niet op parade berekend, maar practisch en in de juiste bcteekenis van 't woord veld tenue. Zij dragen den band met het beren-embleem van de grenswacht om den arm, zij zijn allen beroepsmilitairen, geen dienstplichtigen dus, en zij wor den, vooral sedert 1032 toen de scharen van Lappo naar Helsingfors op-mar cheerden en de troepen en burgerwach ten van de hoofdstad zich bij do fascis ten dreigden aan te sluiten, als 't be trouwbaarste deel van de Finsche weer macht beschouwd. Zij liggen hier in Finland's grootste garnizoensplaats niet alleen voor geval van nood. maar ook voor dagelijksche bewaking van de grens, voor het ononderbroken bewaken van het enkele tientallen kilometers brcede grensgebied, waar loopgraven- linies en prikkeldraadversperringen slingeren onder de ranke berken en de rijzige sparren en waar niemand zich mag ophouden zonder een specialen pas van de autoriteiten te Wiborg. Men zou den indruk kunnen krijgen, dat de be trekkingen met den grooten buur in 't Oosten niet zoo coed zijn als officieele verklaringen wilden doen gelooven Maar men mag niet vergeten, dat Fin land zelden iets goeds en ontzettend veel kwaads van Rusland ondervonden heeft, dat de angst voor den buurstaat er zeer diep in zit, dat Finland veel heeft moeten offeren voor zijn vrijheid en zijn onafhankelijkheid en nu waak zaam wil blijven om die goederen, als 't moet, te verdedigen. En dan komt daar nog bij, dat Finland niet gesteld is op communistische propaganda en door zijn scherpe grensbewaking belet ten wil, dat 'iemand de grens passeert zonder dat de autoriteiten het weten, Trouwens ook Rusland waakt tegen „oveiioopers". de bewaking aan de over zijde is zoo mogelijk nog scherper en alleen op de half wit, half rood geschil derde spoorbrug hij 't grensstation Raja- joki verwelkomt Rusland met een leuze en zijn vijf puntige ster der proletariërs aller landen. Elders wacht hun het prikkeldraad of een schot van de zonder waarschuwing scherp schietende grens- patrouilles. VEEL is er nog in 't oude stadsge- deelto van Wiborg, dat heugenis aan den Russischen tijd bewaart: de kazernes, die reeds genoemd zijn, verscheidene weinig-fraaie openbare ge bouwen uit de vorige eeuw, de straten en pleinen van groote, hobbelige veld- keien niet in het minst. Een vreemd torentje in 't verschiet van een steil straatje, een enkel oud huis met zware muren en kleine vensters achter nu ge sloten ijzeren luiken, het doet Oostersch aan. het is toch anders dan elders in Finland. Maar dat is allemaal overblijf sel van 't verleden, dat men vergeten wil, waarmee men heeft afgerekend. En als een reactie op vroeger bouwt het jonge Finland in staal en beton en glas zijn strakke, grootsche, blanke bouw sels. die zuiver functionalistisch zijn en krachtig getuigen van den geest van dezen tijd. midden tusschen die oude resten. Bovenop een der oude bastions rijst Uno Ullman's schoone Kunst museum, een eind verderop liggen de witte fabrieken van de coöperatie als een gematerialiseerde droom van den modernen tijd tegen het blauw van zee en hemel: wonderlijk zuiver van stijl is de stadsbibliotheek, die ook in Dudok's Hilversum kon staan; grootsch is het nieuwe provinciaal archief, dat buiten de stad on vroegere vestingwallen troont. En als je verder gaat door deze stad ontdek ie telkens andere schoone voortbrengselen van moderne bouw kunst, winkels en woonhuizen en open- hare. gebouwen, en een autnbusstation van louter glas en beton. waar boeren met de broeksniinen in de bootre laarzen en vrouwen met kleurice hoofddoeken wachten on de bus. die ben diep de T-Cnreliscbe wouden in zal brengen naar waar de runezancers nog snelen on bun kantele's en de klaagvrouwen noer tecen bpfaline wpenen aan craven met Griek- so6r> kniisies van bout. Die tegenstelling tusschen oud en nieuw, tusschen vroeger en nu treft bier telkens maar 't nieuwe caat voort-, srhriidf met reuzenschreden voort TvfcrM Tangraam maar zeker bet oude bet Rncsicrhe bet Oos^ercrbe uit. Er waait Westenwind over Wfhorc Wihnrr* ordf cteedc wppr pn tnp°r Wocferseh ■rnoals heel Finland «teeds meer .een Wpcfer«rh karakter k»""r,t maar bier onr> de grens tusschen 't Wecf^n en be' Onsten bliikt dat bet ^"Meliikst. Wiborg. Augustus 1937. BERTIL J. SPORT EN SPEL Op Schiphol arriveerde een voetbal-elftal van de Londen Metropolitan Po lice De deelnemers aan de feestelijke jaarvergadering van den jubileerenden Bond. met hun dames in totaal onge veer 500, waren voor deze gelegen heid met twee booten uit de hoofdstad naar Schiphol gekomen om hun Engel- sche collega's te begroeten. Namens den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, die persoonlijk verhinderd was, was ter begroeting aan. wézig hoofdinspecteur A. T. T. Kapinga en-inspecteur Weerts, terwijl de K.N.V.B vertegenwoordigd waö door den heer Karei Lotsy en verder natuurlijk bonds- bestuur, jubileum-commissie en ver schillende andere vertegenwoordigers van politie-organisaties waren op Schip hol aanwezig alsmede het muziekcorps van de Acnsterdamsche Politie Muziek vereniging onder leiding van den heer van Mechelen. De voorzitter van de jubileumcommis sie van den Algemeenen Nederlandschen Foliliebond, de heer H. Breedveld, heette de buitenlandsche collega's welkom en herinnerde er aan dat in 1887, toen de Jubileercnde organisatie werd opgericht het leven van den politieman hard en moeilijk was, dat hij te weinig had om tleven en te veel om te sterven. De organisatie had hierin verandering ge bracht en dus waö er alle reden om bet feest met vreugde te vieren. Deze vreugde werd verhoogd door het feit, dat de vertegenwoordigers van een zoo goed aangeschreven politiecorps als het Londensche dit wilden komen bijwonen en dat de politievoetballers van het eer ste sportland der wereld hun krachten wilden komen meten met hun Nederland- sche collega's. Hij sprak de hoop uit dat de Engelsche gasten hier veel plezier zouden mogen hebben en tal van vriendschapsbanden zouden mogen aan- knoopen. Karei Lotsy spreekt DE heer Karei Lotsy heette de Lon densche voetballers welkom na mens den Koninklijken Neder- landechen Voetbalbond. Hij was er van overtuigd, dat de Ne- dorlandsche politiemannen alles zouden doen om het de Britsche gasten naar den zin te maken en dat de strijd van morgen een faire en sportieve ontmoe ting" zou zijn. Als dan naar hij hoopte het volgend jaar een Nederlandsch ver tegenwoordigend elftal een Engelsch team in een landenwed6trijd zou ont moeten, zouden de Londensche agenten op het veld oude vrienden uit Holland en hun eigen nationale team kunnen toejuichen. Tenslotte verwelkomde de heer Nie- wold als voorzitter van den Nederland- schen Politicsportbond de Engelsche gasten. „HUN KANSEN NIET VERDEDIGD" ROME, 3 Sept. De Italiaansche Wie- Ier Bond beeft de renners Di Paco en Bini gestraft, ieder met een boete van 1500 lire in verband met het feit, dat zij niet voldoende hun kansen hadden verdedigd bij de wereldkampioenschap pen op den weg. welke kort geleden op het circuit van Lingby bij Kopenhagen hebben plaats gevonden. LITHAUEN—LETLAND KOWNM, 3 September. De landen- wedstrijd tusschen Lithauen en Letland ojn het Baltisch kampioenschap werd door Letland met 5—1 (40) gewon nen. Zondag a.s. speelt Letland tegeD Estland, AMSTERDAM, 3 September. Mej. Rollin Couquerque heeft zich door een 61 63 overwinning op mej. Mechel in den eindstrijd geplaatst van het damee- enKelspcl, waar zij tegen de kampioene mej. Terwindt zal uitkomen. Evenals Donderdag tegen mevr. Reydon liet rnej. Rollin Couquerque, die door een rheu- matische aandoening zeer gehandicapt is. tegen mej. Mechel een tactisch spel zien. Ondanks liet feit, dat het loopen haar niet gemakkelijk afging, had mej. Rollin Couquerque het initiatief in deze partij. Door haar groote variatie in sla gen. haar afwisselend lang en kort spel verzamelde mej. Rollin Couquerque ve le punten, terwijl haar tegenstander talrijke fouten beging. Of mej. Rollin Couquerque echter een kans tegen mej. Terwindt in den eindstrijd heeft, valt, gezien haar physieke conditie, ten zeer ste te betwijfelen, doch het doet zeer sportief aan. dat zij zich niet terug trekt. In het heerenenkelspel had van Swol in den kwarteindstrijd totaal geen moei tc met Brouwers, terwijl Teschmach-^r geruimen tijd noodig had in zijn partij tegen Marinkello zijn sterksten vorm te vinden. De halve finales Hughan van Swol en TschmacherKarsten be loven belangwekkend te worden. In het heerendubbelspel verscheen Timmer voor het eerst ten tooneele. Mot Tcschmacher had hij niet de min ste moeite het paar LissauerWiener te slaan. Karsten en Lijsen hadden vijf sets noodig om de veteranen van Olst en van der Heide te overwinnen. De Am* sterdammers vormden een betere com binatie. doch ouder gewoonte wisselde van der Heide brillante met zeer zwak ke momenten af. Lijsen speelde uitste kend. al duurde het geruimen tijd. al vorens hij met Karsten de juiste opstel ling had gevonden. Vooral aan het net verrichtte deze combinatie uitstekende dingen. De uitslagen waren: Heerenenkelspel Kwart eindstrijden: Van Swol sloeg Brouwers 6—0 6—0 6—3, Teschmacher sloeg Marinkelle 86 64 6—1, Karsten 6loeg Lijsen 62 63 86. Damesenkelspel Halve eindstrijd: Mej. Rollin Cou querque 6loeg mej. R. Mechel 61 63. Damesdubbelspel Halve eindstrijden: Mej. Terwindt en mej. Rollin Couquerq.ue sloegen mej. Knottenbelt en mej. Mechel 8—6 6—8 G3; mevr. Jonquiere en mevr. Boutmy sloegen mej. van der Horst en mej. Swa- lers 6—1 11—9. Heerendubbelspel Kwarteindstrijden: Timmer en Tsch macher sloegen Lissauer en Wiener 6—1 63 61, van Swol en Hughan sloe gen de Brauw en van der Graaff 86 68 75 63; Kansten en Lijsen sloe gen van der Heide en van Olst 75 68 6—0 3—6 6—2. Gemengd dubbelspel Kwarteindstrijden: Mej. Terwindt en van Swol sloegen mej. E. Klein en Hoe ks 63 63. BURNHAM ON CROUCH, 3 Sept. In den individueelen wedstrijd der sharpieklassc hebben onze landgenoo- tcn Borgerhoff Mulder en Coops op den voorlaatsten dag weer fraaie 6ucces6en behaald. Er stond een lichte bries, ter wijl het buitengewoon fraai zeilvveer was. De „Mieke 2" van P. H. R. Borgpr- hoff Mulder en W. Ritmian nam al spoedig de leiding, terwijl de „Wilgen- hoek" van A. D. H. Coops en II. R. Borst op de tweede plaat6 voer. Geen moment werd de overwinning der Ne- derlandsche deelnemers bedreigd, de .Mieke 2" en de „Wilgenhoek" finishten boord aan boord, drie minuten voor het eerste Engelsche jacht. In den middag brachten de Hollan ders het er minder goed af. In den team wedstrijd voor den Ariel Challenge Cup werd de „Ynvs" van de Itchenor Sailing ciub eerste met de „Mieke 2" op de tweede plaats. Borgerhoff Mulder was nu den start achter geraakt, doch onze landgenoot werkte zich geleidelijk naar voren en wist zoodoende, dank zij zijn handig cn tactisch zeilen, nog op de tweede plaats beslag te leggen. De „Ann mc Kim" eveneens van de Itchenor Sailing Club, werd werde, de „Titania" van de Royal Corinthian Yacht Club vierde, de Cutty Sark" van de zelfde vereeniging vijfde. De „Wilgenhoek" met Coops eindigde als zevende, maar hierbij dient te wor den aangeteekend. dat onze landgenoot met veel pech te kampen had. Eerst werd de „Wilgenhoek" door een groot jacht overvaren en vervolgens liep de boot vier maal vast. Onder deze omstan digheden nog als zevende te eindigen is een prestatie op zichzelf. ATHLETIF.K AMSTERDAM, 3 September. Zon dag a s. worden op de sintclbaan te Am sterdam de wedstrijden om het dames- clubkampiocnschap van Nederland ge houden, met als inzet den P.-J.beker. Het is thans de vierde maal, dat deze wedstrijden worden georganiseerd. De eerste maal won Brunhilde Groningen, de twee volgende malen met groot ver schil de A.D.A. Ook thans is A.D.A. fa voriete, doch het puntenverschil met no. 2 zal aanmerkelijk minder zijn dan de beide voorgaande jaren. Vorig jaar behaalde A D A. veel pun ten op de sprintnummers, doch hierop zal men thans de steun van Fanny Koen, die naar een andere club is over gegaan, cn Ali de Vries, die niet meer loopt, moeten ontberen. De meeste te genstand zal ongetwijfeld geboden wor den door het Groningsche Brunhilde, dat dan ook als favoriete voor do twee de plaats geldt. Het zal een fraaie strijd worden tusschen Amsterdamsche ath letes als ter Braake, Doorgeest, Pels, Takken, de Koek cct. van A.D.A. en Veldman, Krijthe, Prijt, van der Baan uit Groningen. De vier overige clubs welke deelne men. zijn O.D.I.A., den Haag, A.V. Am sterdam, Gita, Haarlem, en Minerva, Rotterdam* OUDE GENEVER „MOLENTJE" ZACHTE EN VOLLE SMAAK 38 0/0 alcohol ZONDAG 5 SEPTEMBER HILVERSUM I. 1875 M. VARA 8.56 Gramofoonmuziek 9.00 Postduivcnbc' richten 9.05 Tuinbouwpraatje 9.30 Or gelspel 10.00 Uitzending gewijd aan do gevluchte Spaansche kinderen 10.15 Gra mofoonmuziek 10.45 Declamatie 11.00 Arbcidcrs-Muziekvcreeniging „Voorwaarts" 1120 De Stem des Volks, Rotterdam 11.40 Vervolg orkestconcert AVRO 12.00 Orgelconcert 12.10 Omroeporkest cn Gramofoonmuziek 1.30 Causerie „Wat de Volksraad thans bezig .houdt" (Uit Indië) 1.50 Het Omroeporkest 2.00 Boekbespre king 2.30 Orgelspel 3.00 Residentie orkest cn soliste 4.30 Sportrcportage VARA 5.00 Arbeiders-Zangverecniging „Morgenrood" en Gramofoonmuziek 5.30 Gramofoonmuziek 6.00 Sportuitzcndlng 6.15 Sportnieuws ANP 6.20 Gramo foonmuziek VPRO 6 30 „Do Bübcl vertaald", reportage 7.00 Protostantsche Kerkdienst AVRO 8.00 Berichten ANP Medcdcolingen 8.15 Concertgebouw-or kest en solist 9.15 Radiojournaal 9.30 Musette-Ensemble en solist 10.00 Decla matie 10.20 Kovacs Lajos' orkest en soliste 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 AVRO-Dansorkest. HILVERSUM II. 301 M. NCRV 8.30 Morgenwijding KRO 9.30 Gramofoon muziek 10.00 Hoogmis 12.00 Gramo foonmuziek 12.15 KRO-orkest (Om 1.00 Boekbespreking) 2.00 Vragenhalfuur 2.30 Stedelijk orkest Maastricht (Om 3.15 Causerie over de Auto-Zegening te Amster dam) 4.00 Ziekenlof 4.555.00 Gramo foonmuziek NCRV 5.05 Gcwiido mu ziek (Gr.pl.) 5.50 Noderd. Hervormde Kerkdienst. Hierna; Gewydo muziek (Gr.pl.) KRO 7.45 Gramofoonmuziek 7.50 Causerie („Rondom een Jubileum") 8.10 Berichten ANP. Medcdeelingcn 8.25 Gra mofoonmuziek 8.30 KRO-orkest cn so listen. (Om 9.15 „Jubelend Ulvenhout'i 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog 11.00—11.30 Espe- rantolezing. DROITWICH. 1500 M. 12.50 Het Crys tal Palace orkest cn solist 1.50 Het New Georgian Trio 2.20 Declamatie 2.45 Gramofoonmuziek 3.20 Het BBC-Nor- thern orkest cn solist 4.20 Causerie „The World Conference of the Society of Friends" 4.40 Het Londens Pallaaium-orkest 5.20 Religieuze causerie 5.40 Pianovoor dracht 6.20 Causerie „As I look back" 6.35 BBC-Harmonie-orkest 7.208.10 Ra- diotooneel met muziek 8.15 Kerkdienst 9.05 Liëfdadighoidsoproep 9.10 Berich ten 9.25 BBC-orkest, -koor cn solisten 10.25 Fred Hartley's Sextet en solist 10.50 Epiloog. RADIO-PARIS. 1648 M. 7.10 cn 8.20 Gramofoonmuziek 10.20 Ray Verney-or- kest 11.50 Orgelconcert 12.40 Gramo foonmuziek 12.50 Religieuze muziek I.35 Gramofoonmuziek 2.05 Zang 3.20 Zang 3.35 Dubruille-orkcst 4.05 Zang 5.20 Roland Porée orkest 7.50 Zang 8.50 Radiotooneel 10.50 Gramofoon muziek 11.201.20 Het Goldy-dansorkest. KF.ULEN. 456 M. 6.20 Havenconcert .35 Orkestconcert 9.50 Gramofoonmuziek 11.35 Piano-duetten 12.20 W. Noack's orkest, Accordeonorkest cn pianoduo 3.20 Gevarieerd concert 4.20 Omroeporkest, -klcinorkest en solisten 7.35 Pianovoor dracht 8.20 Omroeporkest en solisten II.1512.20 E. Wolff's dansorkest. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 9.25 Gramofoonmuziek 10.20 A. Felleman's orkest 11.05 Aecordeonmuziek 11.20 A. Felleman's orkest 12.20 Gramofoonmu ziek 12.50 Omroeporkest 1.30 Salon orkest 1.502.20 en- 2.35 Gramofoonmu ziek 3.05 Zang 3.35 Gramofoonmuziek 4.05 Ed. Loiscau's orkest 4.50 Gramo foonmuziek 5.20 Koor „De Mclomanen" 6.35 Pianovoordracht 7.20 Gramofoon muziek 8.20 Omroeporkest en reportage 10.30 Omroepdansorkest 11.2012.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 9.25 Gramofoonmuziek 10.20 Zang- cn Klarinetvoordracht 10.50 Gra mofoonmuziek 11.20 Orgelconcert 11.50 Gramofoonmuziek 12.50 Salonorkest 1.30 Omroeporkest 1.50 Gramofoonmuziek 2.202.35 Pianovoordracht 2.50 Ed. Loiseau's orkest 3.50 Gramofoonmuziek 4.20 Pianosyncopations en Zang 5.20 L. Hirsch's orkest 6.20 Gramofoonmuziek 7.35 Pianovoordracht 8.20 Ororoep- symphonicorkest en solist (In de pauze: Gramofoonmuziek) 10.30 Gramofoonmu ziek 11.3512.20 Omroepdansorkest. DEUTSCIILANDSENDER. 1571 M. 8.20 Het Omroepklcinorkest, Omroepkoor cn so listen 10.20 Berichten 10.40 Duitsch- land-Echo 10.50 Orgelspel (Gr. pl.) 11.05 Wcorbcricht 11.201.15 Eugen Wolff's dansorkest. MAANDAG 6 SEPTEMBER HILVERSUM I. 1875 M. AVRO 8.00 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 10.30 Gra mofoonmuziek 11.15 Declamatie 11.45 Gramofoonmuziek 12.16 Orgelspel en gra- mofoonmuziok 1.30 Kovacs Lajos' orkest 2.00 Zang en piano 3.00 Declamatie 3.30 Het Omroeporkest 4.30 Muzikale causerie 5.30 Kovacs Lajos* orkest en so liste 6.30 Gramofoonmuziek 7.00 AVRO-Dansorkest 7.40 „De 37ste Neder- landschc Jaarbeurs", causerie 8.00 Be richten ANP. Mcdedeelingen 8.10 Het Omroeporkest cn solisten 9.30 Vacantie- interviews 9.50 De Palladians en orgel spel 11.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO Dansorkest 11.4012.00 Gramofoonmu ziek. HILVERSUM II. 801 M. NCRV 8.00 Schriftlozing, meditatie, gowydo muziek (gr. pl.) 8.30 Gramofoonmuziek 9.30 Geluk- wensehen 9.45 Gramofoonmuziek 10.30 Morgendienst 11.00 Christ, lectuur 11.30 Gramofoonmuziek 12.00 Berichten 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 Stichts Salonorkest 2.00 Voor de scholen 2*35 Gramofoonmuziek 3.00 Onthulling Konin gin Emma-gcdcnkteekcn, Middelburg, door II. M. de Koningin 3.45 B'ybcllezine I.45 Gramofoonmuziek 5.00 Voor de kin deren 5.45 Gramofoonmuziek 6.30 Vra genuur 7.00 Berichten 7.15 Vragen uur 7.45 Reportage 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berichten 8.15 Arn- hcmsche Orkostvereeniging 9.00 „Die Afnkaansche Bijbelvertaling", causerie 9 30 Vervolg concert (Om 10.10 Berichten ANP) 10.45 Gymnastiekles 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.05 Orgelspel 11.35 Gramofoonmuziek 12.20 Militair orkest 1.20 Orgelconcert 2.05 Gramo foonmuziek 2.30 „The British Diarists", causerie 2.50 Pianovoordracht 3.20 Stedelijk Orkest Harrogate 4.20 Jazzmu ziek (gr.pl.) 4.50 Viool en piano 5.20 E. Lcggett's orkest cn solist 6.20 Berich ten 6.40 Muzikale causerie 7.00 Piano voordracht 7.20 Gevarieerd programma 8.05 Komische voordracht 8.20 BBC-Sym- phonie-orkest cn solist 9.00 Orgelspel 9.20 Orgel cn de BBC-Zangcrs 10.00 Be richten 10.20 Buitcnlandsch overzicht 10.35 Het Rich. Crean-orkest 11.35 Mau rice Winnick's Band 11.5012.20 Dans muziek (gr.pl.). RADIO-PARIS. 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gramofoonmuziek 12.20 Jacbara- orkest en zang 4.05 Vioolconcert 4.20 Kwartetconcert 5.20 Ellis-orkcst 7.23 Piano cn fluit 8.50 Violaconccrt 9.05 II.35 Concert uit Vichy. KEULEN. 456 M. 6.50 Omrocpklein- orkest 8.50 SA-Orkcst 12.20 Orkest- concert 1.35 Nedcrsaksisch Symphonic- orkest 2.35 Omroepschrammelcnsemblo 4.20 Omroep-Amusemcntsorkest 7.20 Gra mofoonmuziek 8.30 Omroeporkest 10.50 12.20 Concert uit MUnohen. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.; 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 Klcinorkest 1.30 Salonorkcst 1.50—2.20 Gramofoon muziek 5.20 Omroeporkest 6.50 Voor Oud-Str'yders 7.20 Gramofoonmuziek ,23 Omroeporkest en solist 10.3011.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 Salonorkest 1.30 Klcinorkest 1.50— '2.20 cn 5.20 Gramofoonmuziek 6.35 Klein* orkest 7.35 en 8-20 Gramofoonmuziek ;.3511.25 1ste en 2de acte van de opera „Siegfried". DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 8.30 Pianovoordracht 9.20 Berichten 9.35 Gramofoonmuziek cn declamatie 10.20 en 10.35 Berichten 10.50—12.20 Uitzending van de Rykspartjidag 1937. 245. Plots hield het*gebrul op en gingen allen op hun hurken zitten. De Dikke en Krent richtteen hun blikken op het midden van de kring en wat zich nu vertoonde deed hen haa6t bezwijmen van schrik. 246. Ze zagen een paal waaraan iemand met een witte baard was \astgebondan. Een inboorling met een brandende fakkel in de hand verlichtte dit wreede tooneel 't Is onze arme professor fluisterde Krent, heesch van aandoening.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2